joordwijk kiest uit Jannen voor 't Stille Zuie Justitie heeft zaak tegen professor Z. na twee jaar rond ferbetering van Ipeelmanweg hoog ip prioriteitenlijst ECardinaal: Pauselijk stuk over gezin aiet nalezen opgeboden en verboden ^nenland/buitenland" Holiday on Ice: hartverwarmende show in De Uithof Dr. Runcie: Rome en Canterbury wellicht deze eeuw nog één Korte metten LODSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINAL .ei tDWIJK De gemeen- zal morgen de knoop doorhakken over de ,wing van 't Stille Zuie. judig zal het niet zijn, ge let verdeelde advies van nmissie voor ruimtelijke ing, waarin twee leden :em hebben voorbehou- fooT de bebouwing van neringsgebied in het hart jud-Noordwijk aan Zee een viertal stedebouw- schetsen op tafel. uSlle plannen zijn voor- en ?en verbonden. Een be like factor is, dat de ge- -teijg 0p de uitvoering van nonnen moet toeleggen en ïStit bedrag binnen de gren- de meerjarenbegro- te blijven. Voor 't icq Zuie is 2.133.000.- uit denken. Een andere voor- jijde is, dat zoveel mogelijk vvor<^t gehouden met ^oningnood in de gemeen- ook met de behoefte aan van de parkeer- voor het winkel- Id van de Hoofdstraat. Bij is ook aan dit age punt zwaar getild, om- "pen uitbreiding van de ^Jermogelijkheden op kor- lC"rmijn niet te realiseren is in het geheel zal Ijeken. is voor 't Stille ge] gedacht aan een zeer oplossing, adpij de woningblokken ;e\?og werden getild, zodat g ji de openlucht, maar ook 'r de huizen geparkeerd worden. Aan Era Bouw B.V. te Zoetermeer is toen verzocht om dit idee van een „parkeerkuil" nader uit te werken. Het resultaat was een plan met veel huizen, veel parkeergelegenheid, maar erg duur. Era Bouw B.V. maakte daarna op verzoek van het ge meentebestuur een tweede plan, nu zonder „parkeerkuil" en dat viel wat de kosten be treft aanmerkelijk gunstiger uit. Era-plan I bood ruimte voor de bouw van 76 wonin gen en de aanleg van 208 par keerplaatsen. Het tekort op dit plan werd geraamd op circa f 3.650.000.- en dat kon de Noordwijkse bles niet trekken. In het voordeliger Era-plan II, zonder „parkeerkuil", zouden 79 woningen kunnen worden gebouwd en verder voorzag het in de aanleg van 93 par keerplaatsen. Het tekort werd in dit geval geraamd op f 1.530.000.-. De huizen zouden voor de helft uit driekamer- en voor de andere helft uit vierkamerwoningen bestaan. Als bezwaar tegen de beide Era-plannen voeren B. en W. aan de massaliteit van de bouw in relatie tot de bebou wing in de directe omgeving. Het oorspronkelijke plan van B. en W. om in 't Stille Zuie 24 eengezinswoningen en 25 flat woningen te bouwen was het meest aantrekkelijk, omdat de structuur van dit plan een echo omvatte van de vroegere situatie. Naast de woningbouw bleef ruimte over voor 70 par keerplaatsen, waarvan 53 op het binnenterrein. Het tekort op dit plan raamde men op f 2.198.000.-, dus ruim f 60.000.- hoger dan de post in de meerjarenbegroting. Een probleem in dit plan is, dat de slachterij Van den Berg niet verdwijnt en daardoor is het de vraag of de geplande rij huizen langs het Exter-slop wel kan worden gebouwd. B. en W. en de meerderheid van de raadscommissie geven uiteindelijk de voorkeur aan de variant, die door de eigen dienst van gemeentewerken is ontwikkeld. Deze voorziet in een randbebouwing, niet ho ger dan drie lagen, van 57 wo ningen. Het woonblok op het middenterrein, zoals dat voor kwam in de Era-plannen, is geschrapt. In totaal zullen er in het plan van gemeentewer ken 126 parkeerplaatsen be schikbaar komen, waarvan 92 op het binnenterrein. Het te kort op dit plan wordt ge raamd op plm. 1.876.000.- en het blijft dus binnen het raam van de meeijarenbegroting. Het college signaleert twee pluspunten in het gemeentelij ke plan: men bereikt een gave stedebouwkundige afronding van het gebied en er wordt een bescheiden tegemoetko ming gedaan aan de parkeer- behoefte van de winkelstraat. Het tekort wordt gedekt uit het ontwikkelings- en sane ringsfonds. In de toelichting op het voor stel releveert het college de lij densweg van ruim zeven jaar om het plan voor 't Stille Zuie van de grond te krijgen. Het oorspronkelijke plan leek in 1978 een kans te hebben, maar toen de gemeente in Den Haag aanklopte voor de rijksbijdra ge, vond men het daar zo duur, dat er geen prioriteit aan kon worden gegeven. Vorig najaar kwam er echter toch nog een aanbod van het rijk en wel om de hele subsidie zaak voor1.200.000.- af te ko pen. Beter een half ei dan een lege dop, heeft de gemeente toen gedacht en zij accepteerde het aanbod. Een bijzonder aspect bij de ontwikkeling van de plannen voor dit specifieke sanerings- gebied was de inbreng van de kant van .de burgerij. „Noord- wijk Actief" (later de Noord wijkse Ondernemersvereni ging) onderzocht indertijd de mogelijkheden voor het ma ken van een parkeerkelder onder het gebied. Een idee, dat onder meer om financiële re denen geen haalbare kaart bleek. Lofwaardig waren ook de initiatieven van de Leef baarheidsvereniging „Kritisch Noordwijk", die een compleet herbouwplan voor het „buur tje" presenteerde, dat volgens B. en W. niet zoveel verschilde van het oorspronkelijke plan van de gemeente. Een tweede plan van „Kritisch Noordwijk" ontmoette bezwaren bij B. en W. omdat het, tezamen met het woongebouw aan de Abra ham van Royenstraat, een te grote concentratie van één- en tweekamerwoningen veroor zaakte. ^AD NIEUWVEEN TEGEN COLLEGE: WVEEN De ge- :nteraad (zowel CDA Gemeentebelangen) fft zich gisteravond 't tegen het stand van B en W dat re- ;ructie van de W.P. [lmanweg de eerste ja- liet haalbaar zal zijn. gebeurde tijdens de ivergadering, waarin [gemene beschouwin- en de beleidsnota aan Irde kwamen. Het ge ide bedrag voor de reconstructie is niet iüm brengen in de huidi- hi economische situatie, 'ir verbetering met een jder diepgaande aan- moet toch bekeken inen worden. Met alge- ae instemming werd ■verbetering van deze uiteindelijk bovenaan [lijst met prioriteiten tst. De structurele middelen voor verbetering van de weg moet het geld komen uit de verho ging van de onroerend goed- belasting. Deze zal de eerstko mende drie jaar met vier pro cent worden verhoogd. Ander half procent-komt ten goede aan de rioolkosten en tweeën eenhalf procent blijft over voor de verbetering van de al lang in slechte staat verkeren de W.P. Speelmanweg. De heer Pulleman (CDA) vond dat er ook van de post onder houd gebouwen wat af kon ten gunste van voorgenoemd project. De cijfers die hij hier voor hanteerde, zo zei de voor zitter, waren bedragen van aanname en daarom niet be trouwbaar. Het college wilde aan de post onderhoud gebou wen liever niet tornen, maar toonde zich wel bereid om een en ander nog eens nader te be zien.1 In een voorjaarsnota zul len zij met voorstellen komen voor verdere bezuinigingen. In Nieuwveen wordt ook be zuinigd op de randvoorzienin- gen in het onderwijs. Zo zal er geen logopedische hulp voor schoolkinderen komen. De raad stemt daarmee in, omdat het bedrag van 6.000 gulden te weinig zou zijn om goede hulp te geven op dit gebied. Het va konderwijs zal, afhankelijk van de rijksnormen, aan een maximum worden gebonden. Aangaande de schooltandver- zorging ging men akkoord met het voorstel deze op te zeggen. Er is nu een tandarts in de ge meente en de dienst is dus niet meer zo hard nodig. Dit levert op korte termijn niet veel op omdat er uittreedkosten be taald moeten worden. Boven staande punten waren voor zo wel CDA als Gemeentebelan gen aanvaardbaar. Anders was dit met de aan te leggen fietspaden en het spreekrecht. In tegenstelling tot het CDA zagen de fractie leden van Gemeentebelangen toch de realisatie van de fiets paden (Ambrosiolaan-Zaagmo- lenpad, Zwembad en Uiter- buurtweg-Blokland) op de prioriteitenlijst staan. Zij zagen wel in dat dit begrotingtech- nisch moeilijk haalbaar is, maar handhaafden toch hun standpunt. De beslissing hiero ver werd uitgesteld tot de voorjaarsnota, die meer duide lijkheid moet bieden. Het spreekrecht dat, zijn verdien ste zo goed had bewezen bij commissievergaderingen over glastuinbouw en de begroting, zag Gemeentebelangen ook graag bij de raadsvergaderin gen. Stemming deed dit voor stel te niet. Met de voor deze raad bekende vijf-twee uitslag (CDA-Gemeentebelangen) werd het voorstel verworpen. Weliswaar een sluitende be groting voor Nieuwveen, maar geen ruimte voor nieuwe acti viteiten, zelfs moeite om de meest noodzakelijke dingen te realiseren. Veel punten moe ten in de toekomst nog beke ken worden en een afgerond geheel gaf deze vergadering niet. De beloofde vooijaarsno- ta zal meer duidelijkheid moe ten geven over bezuinigigngen die mogelijk zijn om de op de prioriteienlijst voorkomende wensen ook te kunnen realise- Een ding was wel duidelijk op deze vergadering: de worste ling tegen de harde cijfers van de begroting in een econo misch slechte tijd, verbroedert de partijen. Dit bleek uit de op veel punten gelijke meningen van de partijen CDA en Ge meentebelangen. Er was meer strijd van de raadsleden geza menlijk tegen het college dan strijd onderling. DEN HAAG Holiday on Ice is terug in De Uithof. Dat was gisteravond duidelijk te merken in dit Haagse ijspaleis, dat met bijna 2500 bezoekers stampvol zat en waar volop werd genoten van de Haagse première van deze wereldbe roemde, onlangs nog uitvoerig in dit blad beschreven, ijs- show. De liefhebbers kunnen dik tevreden zijn: alles wat maar enigszins aan variété op de gladde vloer kan worden gebracht was er. Uitgevoerd door vijfenzeventig schaats- virtuozen. Sierlijk ballet, afgewisseld door acrobatiek, clownerie en show, veel show. En dat alles naar het vak kundige inzicht en onder regie van de Engelse choreografe Stephanie Andros. In het gedeelte voor de pauze was haar meesterhand vooral te herkennen in het ballet, waaraan ook alle solisten deelnamen. Al moet ook het „vrolijke die renbos" worden genoemd, waarvan vooral het jeugdige pu bliek moet hebben genoten. Hoogtepunt was zeker „het liefdesverhaal" in dit uiterst gevarieerd programma. Veel bewondering dwong de schaatskomiek Guy Longpré af met zijn acrobatische toeren op de schaats in het komische optreden „aan zee". Met veel temperament werden daarna Hongaarse herinneringen opgehaald. Na de pauze leverde vooral La Traviata, waarnaar trouwens de hele show is ge- - noemd, een fraai schouwspel op en trokken ook de oude sterren uit Hollywood de aandacht. Het optreden van Los Artentinos was weliswaar welluidend, maar behalve dat het gezelschap op een soort slee het ijs werd opgeduwd, had het weinig met schaatsen te maken, al bood het wel de nodige afwisseling. Een flonkerende finale besloot deze voorstelling, gebracht in schitterende decors met niet min der fraaie kostuums en begeleid door uiterst geraffineerde play-back muziek, compleet met allerlei geluidseffecten. Met de kaartverkoop van de nog resterende voorstellingen verloopt het goed, zodat ongetewijfeld nog velen tot en met zondag 20 december elke avond om acht uur, behal ve zondag, zaterdag ook om half vier en zondag alleen om half een en kwart over vier, van dit ijzige maar hartver warmende spektakel kunnen genieten. AAD VAN HOLSTEIN De ijssterren Irene Hanlsch en David Sutton in La Traviata. WASSENAARDER MORGEN VOOR HAAGSE RECHTBANK WASSENAAR Twee jaar heeft het justitie ge kost om het bewijsmate riaal tegen de vroegere voorzitter van het Neder landse Leprafonds en de stichting Carosi, prof. drs. G.H.L.Z. (71), rond te krij gen. Al in 1975 deed de Wassenaarse hoogleraar van zich spreken in een furieuze miljoenendans rond verdwenen missie- en lepragelden. Er wer den zelfs Kamervragen over gesteld. Volgens de toenmalige minister van justitie, Van Agt, waren er op dat moment echter geen aanknopingspunten die aanleiding gaven tot het instellen van een na der onderzoek. Vier jaar later trad het fel omstre den liefdadigheidsimperi um alweer in de belang stelling. Nu in een pro gramma van de Tros-tele- visie, waarin de zaak-Z. definitief aan het rollen werd gebracht. Morgen moet de professor voor zijn Haagse rechters ver schijnen. Tegen de Wassenaarse hoogle raar zijn vier beschuldigingen ingebracht: twee gevallen van verduistering, waarmee een totaalbedrag van 166.000 gul den gemoeid is, het aannemen van missiegelden en het ple gen van valsheid in geschrifte inzake liefdadige activiteiten voor de lepra-kolonie „Agua de Dios", die hij nimmer heeft verricht. In de loop van enke le tientallen jaren wist Z. een waar charitatief rijk uit de grond te stampen, dat miljoe nen guldens opleverde en waarover hij de volstrekte al leenheerschappij voerde. Een deel van de vermiste bedragen zou de voorzitter in eigen zak hebben gestoken. Prof. Z. werd op 22 oktober 1979 in zijn villa in Wassenaar gear resteerd. Agua de Dios Professor Z. ooit het visite kaartje van het Nederlandse Leprafonds en van Carosi (een )e meest verkeerde ma- ier van lezen van de luselijke exhortatie over it gezin (zie de krant in gisteren, red.) zou on- ïtwijfeld zijn om bijeen rapen wat mag en wat mag, geboden en irboden. Dit zou ingaan (gen de geest van de ex- •rtatie. Dit stelt kardi- il Willebrands in een xklaring naar aanlei- g van het pauselijke tuk „Familiaris Consor- io" gebaseerd op de in É|08O in Rome gehouden Igemene bisschoppensy node over het christelijk (zin dat gisteren is ■publiceerd. 'e exhortatie, aldus de kardi naal, wil de" betekenis van de sexualiteit, de oorsprong en sacramentaliteit van het hu welijk in het licht stellen. Zij wil de opgaven van het gezin ondersteunen in de vele pro blemen van deze tijd, in de verschillende omstandighe den en ogenblikken van het leven. Hoofdmotieven zijn daarbij: liefde, verbond, saamhorig heid als broers en zussen ook tussen de volken, opbouw van kerk en maatschappij. Ik vind dit samengevat, aldus de kar dinaal, in een zin als deze: „Het christelijk leven vindt zijn wet niet in een geschre ven wetboek, maar in het persoonlijk handelen van de Heilige Geest, die de christen bezielt en leidt, dus in de „wet van de Geest die leven geeft in Christus Jezus" „De liefde van God is uitgestort in onze harten door middel van de Heilige Geest, die ons gegeven is." De kardinaal zegt te ho pen, dat deze motieven wor den onderkend en opgenomen tot heil van huwelijk en ge zin. De bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, noemt het do cument „een geloofsgetuigenis in de God van het verbond die in Christus de levensver bintenis tussen man en vrouw heeft geheiligd en hun zijn Geest schenkt om in levens lange trouw Gods verbonds- liefde voor elkaar en de me demensen waar te maken en te beleven". Het schrijven is een vurige verdediging van de waarachtige menselijkheid en van de ware liefde die be staat in het schenken van zichzelf, aldus de bisschop, die ouderen en jongeren oproept het document vooral in zijn "geheel te lezen en te overden ken. „Ik ben er stellig van overtuigd, dat het pauselijk schrijven voor ieder die waar- heidsgezind is, met name voor veel jongeren, een grote sti mulans zal zijn tot verdieping van een echt gelovige levens visie", aldus mgr. Simonis. De bisschop van Breda, mgr. Ernst, die de synode over het gezin in Rome heeft meege maakt, stelde in een reactie, dat leer en wet met pastorale zorg in samenhang zijn ge bracht in het pauselijke stuk. De kerk, aldus mgr. Ernst, handhaaft in wezen haar op vatting en haar zicht op de Eastorale praktijk, maar rengt daar een nieuw ele ment in. Naast de radicale ei sen van het evangelie brengt zij ook de werkelijkheidszin en de bekommernis met goed willende mensen bijeen in de pastorale praktijk. Dit alles onder de noemer, dat wij on derweg zijn, dat er étappes in het leven zijn, aldus mgr. Ernst. Mevrouw Wies Staal-Merkx, verbonden aan het katholiek bureau voor voorlichting en begeleiding bij sexualiteit en relatievorming, noemde voor KRO-radio het pauselijk ver bod op hertrouwen van ka tholieke gescheidenen een nogal onmenselijke uitspraak. Naar haar mening heeft dit pauselijk stuk de kerkge meenschap geen dienst bewe zen. Zij vreest, dat er vooral jonge mensen zullen zijn, die zich niet meer bij de kerk thuis zullen voelen. Zij zullen zo'n stuk als bevoogding zien. „Er wordt voortdurend ge zegd hoe we moeten leven, terwijl we daar geen inspraak in hebben". Jet hoofd van de angli- aanse kerk, aartsbis- chop dr. Robert Runcie, |oopt dat de eenwording !an de rooms-katholieke ti de anglicaanse kerk egen het eind van de «uw zal plaatsvinden. Jaar zijn mening is de )rdierste fase van eenwor- ling theologische Ivereenstemming "eeds achter de rug. Hij J°°pt, dat de paus en hij tijdens het pauselijk bezoek aan Engeland vol gend jaar mei dan kunnen besluiten tot de tweede fase: betrekkin gen tussen twee kerkelij ke families die het funda menteel eens zijn. Dr. Robert Runcie zegt dit in een vraaggesprek met Rex Brico in „Elzeviers Magazi ne". Hij noemt het een „op merkelijke prestatie", dat de anglicaanse en rooms-katho lieke theologen overeenstem ming hebben bereikt inzake ambt, eucharistie en gezag in de kerk. Overigens verwacht de anglicaanse primaat geen onmiddellijke verklaring over intercommunie tussen rooms katholieken en anglicanen, noch over de wederzijdse er kenning van de ambten. Hij gelooft, dat de paus op recht is als deze benadrukt, dat zijn bezoek aan Groot- Brittannië behalve een pasto rale ook een oecumeniscl pasto- :he di mensie moet hebben. Volgens hem vormen de pauselijke ju risdictie en de pauselijke on feilbaarheid de belangrijkste beletselen voor theologische overeenstemming over het pauselijk ambt. Anglicanen zullen naar de mening van dr. Runcie minder moeite hebben met de erkenning van een primaatschap van de liefde. „Zo'n primaatschap zou je dan een bisschoppelijke senioren- zetel kunnen noemen. Maar dat is iets anders dan de hui dige stoel van Rome. Het zou een pastorale functie zijn". De wijding van vrouwen, die in enkele nationale anglicaan se kerken gebeurt, is een gro te hindernis voor de eenwor ding. Het wekt namelijk de indruk, dat anglicanen het ambt niet, zoals ze altijd heb ben beweerd, zo zien als de rooms-katholieken en de ort hodoxen. „Men vraagt ons dan ook of wij dit ambt wel op zo fundamentele wijze mo gen aantasten", aldus dr. Run cie in „Elseviers Magazine". Tot vice-president van de pauselijke raad „Cor Unum" is benoemd Alois Wagner (57), wijbisschop van het Oosten- rjkse bisdom Linz. Mgr. Wag ner is stichter en moderator van de Oostenrijkse dienst voor ontwikkelingwerk en deskundige binnen het episco paat voor ontwikkelings vraagstukken. President van „Cor Unum" is de uit Benin afkomstige Afrikaanse curie kardinaal Bernardin Gantin. De raad is tien jaar geleden door paus Paulus VI ingesteld om de werkzaamheden van de verschillende vastenacties te coördineren. Hij bestaat voor de helft uit bisschoppen en leken uit de derde wereld en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de katholieke hulporganisaties. Naar aanleiding van de honderdste geboortedag van kardinaal Augustin Bea, eer ste voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen, dat in 1960 werd opgericht, organi seert dit secretariaat deze week een internationaal sym posion in Rome. Onder voor zitterschap van kardinaal Willebrands, opvolger van kardinaal Bea, houden theolo gen uit de hele wereld zich daar bezig met de bijdragen van kardinaal Bea aan de dia loog tussen kerk en jodendom. aan het vraagstuk van de vrij heid van godsdienst, alsmede aan dat van het doopsel en de eenheid van de christenen. Vertegenwoordigers van de Pauselijke Missiewerken in zeven landen van West-Euro pa, hebben tijdens een werk bijeenkomst in Leuven beslo ten tot grotere coördinatie bij hun publiciteit. In een analyse van de resultaten in de wereldmissiemaand oktober constateerden de afgevaardig den van Groot-Brittannië, West-Duitsland, België, Oos tenrijk, Nederland en Zwit serland, zowel in kerkelijke als in niet-kerkelijke kring, een groeiende weerklank voor het missionaire werk van de kerk. Vooral bij de jeugd komt het zoeken naar een nieuwe spiritualiteit tot uiting in een groeiende belangstelling voor het leven van de jonge kerken in Azië en Afrika. De verschillende missiewerken besloten tot een nauwere samenwerking bij het vervaardigen van audio visuele middelen en een ver sterkte uitwisseling van nieuws en informatie uit de derde wereld, die bij de afzon derlijke landelijke centrales binnenkomen. Het gebeente van de Heilige Lucia, dat op 7 november was gestolen uit een kerk aan het Canal Grande in Venetië is zondag haar kerkelijke feestdag teruggevonden in een nylon tas. De politie vond de tas in een jachthuis bij Ve netië. Er is geen losgeld be taald. De exploitant van een eethuis is in verband met de diefstal aangehouden. Een tweede man wordt nog ge zocht federatie van circa twintig stichtingen voor ontwikke lingshulp) beëindigde met zijn arrestatie een triest hoofd stuk in de geschiedenis van de Nederlandse charitas. Al ge ruime tijd was de oprichter en voorzitter van genoemde in stellingen een omstreden fi guur in de wereld van de lief dadigheid. Na zijn geruchtma kende verschijning voor de Tros-televisie, in 1979, in een programma over het Colum- biaanse leprozendorp Agua de Dios, werd Z. door zijn vijan den eerst goed aan de televi sie-schandpaal genageld. Ook zijn vroegere vrienden waren de schellen inmiddels van de ogen gevallen. Tros-televisie Wat bleek: De Wassenaarse weldoener zou de miljoenen, die hij via groots opgezette campagnes voor de arme lan den bijeengaarde, nooit te be stemder plaatse hebben afgele verd. In Agua de Dios bijvoor beeld had men vele zieken en een schrijnend geldgebrek. Ondanks jarenlang bidden en smeken, dat door prof. *Z. steeds werd beantwoord met schone beloftes, was de lepra kolonie in Columbia nog geen ene cent van hem wijzer ge worden. Wat men hier in de vaderlandse huiskamers wel mocht aanschouwen, was een razende en tierende professor, die de Tros-ploeg voor de tv-te verstaan gaf zich toch vooral met hun eigen zaken te be moeien. Z. werd ervan beticht op grote schaal valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd. Zijn langdurig geknoei met giften was opgelopen tot een bedrag van ruim anderhalve ton. De financiële warboel die hij achterliet bij de Carosi- stichtingen en het Leprafonds was compleet Ontslag De zaak-Z., die in 1979 bij jus titie aanhangig werd gemaakt, is niet los te zien van andere affaires, die Z. als een boete kleed achter zich aansleept. De voormalige professor in de kerkelijke sociografie had al veel eerder van zich doen spreken. Reeds in 1957 kwam de, toen nog, Nijmeegse hoog leraar in botsing met de ker kelijke autoriteiten. Zijn be noeming tot directeur van het pas opgerichte sociaal-weten schappelijk centrum „Kaski" was de katholieken destijds een doorn in het oog. Weinig bracht Z. van de grond, omdat hij nagenoeg nooit op zijn werk verscheen en zijn stu denten in de collegezaal stel selmatig vermeed. In 1967 ver zocht kardinaal Alfrink hem dan ook zijn ontslag in te die nen. Grillig In 1975 werd Z.'s dubieuze handel en wandel door chari- tas-land voor het voetlicht ge bracht door verslaggevers v;an Elseviers Magazine. In een re portage volgden zij de grillige carrière van de professor op de voet. Uitgebreid ging men in op de gestorte geldbedragen die zelden op de juiste plek aankwamen; althans niet bij de stichting „Stem van Afri ka", niet bij de (witte) pater Piet van der Ven uit Tanzania en nimmer in het dorp Agua de Dios in Colombia. Waar de lepra-voorzitter wel in uit blonk, was in het voeren van processen tegen zijn belagers. In 1975 tegen Elseviers Maga zine en vier jaar later tegen de Tros: Z. verloor die zaken. Het is aan de Haagse rechtbank te bepalen of dat nu weer zo zal zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9