Dit is een amp lak voor e Kerst r>r> Begroting Wassenaar unaniem goedgekeurd 3ezwaren tegen subsidiebeleid in Zoeterwoude Voorlopig geen burgers in Zoeterwoudse commissies School aan Beukenrode krijgt achteruitgangen LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINA 7 ITERWOUDE Vier verenigin- hebben bezwaar aan- kend tegen de ont- ter verkrijging een rijkssubsidie voor i voor sociaal-cultu- werk en emancipa- erk. Het college van jjemeester en wethou- stelt aan de gemeen- voor slechts het van de stichting „Oud-Zoeter- woude" gegrond te ver klaren. Vanavond (woensdag) zal de ge meenteraad een definitief standpunt moeten bepa len over de lijst van rijks bijdragen. De ontwerplijst heeft gedu rende de eerste twee weken van november ter inzage ge legen. Het bezwaar van „Oud- Zoeterwoude" richt zich op de hoogte van het in het vooruit zicht gestelde bedrag en ver^ wijst naar de subsidieregeling die op „Oud-Zoeterwoude" van toepassing is. Het verzoek wordt daarom gegrond ver klaard. Anders ligt het met de Stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude-dorp. Bezwaar wordt gemaakt tegen het feit dat geen medewerking wordt verleend aan de uitbreiding van het lessenpakket met or gellessen. Gezien de financië le ruimte in de gemeentebe groting 1982 is het college van oordeel dat de financiën van de gemeente het subsidiëren van orgellessen niet toelaten. Het „bezwaarschrift" van de schildersgroep Kameleon wordt in feite niet als zodanig aangemerkt maar wordt meer gezien als een herhaald ver zoek om subsidie. De kommis sie voor de financiën heeft onlangs al geadviseerd een waarderingssubsidie ad 150,- beschikbaar te stellen. In vergelijk met soortgelijke verenigingen acht het college het niet reëel om aan de schil dersgroep een hoger subsidie bedrag toe te kennen. De Stichting Kinderspeelzalen tenslotte maakt bezwaar tegen het feit dat aanschaf van duurzaam buitenspeelgoed be taald moet worden uit het re servefonds van de stichting waardoor dat fonds vrijwel uitgeput zal zijn. Burgemees ter' en wethouders zijn van mening dat het hiet noodza kelijk is dat genoemde stich ting over een reservefonds beschikt omdat de peuter speelzaal „De Floddertjes" volledig wordt gesubsidieerd en op het toegekende subsidie voorschotten kunnen worden aangevraagd. Op de lijst ko men 29 verenigingen/instel lingen voor die een gezamen lijk subsidie van bijna 450.000,- zullen krijgen. Daarbij is evenwel het exploi tatietekort van „de Eenden kooi" niet opgenomen. EERDER HOOGEVEEN TUSSEN DE ROKENDE RBLIJFSELEN VAN DE NACHTEGAAL: De heer Hoogeveen (derde van Hnks) temidden van be langstellenden. RDWIJKERHOUT Jet is een ramp zo voor de Kerst, dan ïn we altijd goed", bhtte de ontredderde trder P. Hoogeveen' [ar-dancing De Nag-. I aan de Gooweg gis- ddag. „Dit is de be de druppel, die de doet overlopen. Ik er niets van hoe ïeeft kunnen gebeu- Bij de rokende over blijfselen van het bedrijf aan de Gooweg dat gister morgen om zes uur in vlammen opging, kon hij alleen nog hopen dat de bar-dancing zo snel moge lijk weer herbouwd kan worden. Volgens Hoogeveen was het gebouw 'voldoende' verzekerd om de schade vergoed te krij gen. In eerste instantie wordt de schade geschat op een mil joen gulden, maar volgens de beheerder is dat zeker meer. „Wij waren nog steeds aan het verbouwen en dat heeft een hoop gekost". Het bedrijf werd 1 januari na een ingrijpende verbouwing heropend. Daarna was het een tijdje rus tig, maar enkele weken gele den kwam De Nagtegaal in het nieuws, eerst door een nachtelijke schietpartij en iets later bij de begrotingsbehande ling in de gemeenteraad, waar kritiek werd uitgeoefend op het feit dat burgemeester Win kel de zaak een ontheffing tot half vijf 's morgens had ver leend. De brandweercorpsen van Noordwijkerhout en Noord- wijk zijn tot gistermiddag twaalf uur bezig geweest met het nablussen van het afge brande bedrijf. Over de oor zaak tast men nog in het duis ter. Voorlopig wordt gedacht aan sigaretten, die in de prul- lebak na sluitingstijd hebben liggen smeulen en na ongeveer" een uur voor de brand hebben gezorgd: Om vijf uur 's mor gens was er niemand meer en de brand werd rond zes uur ontdekt door eigenaresse Geerling, die naast De Nagte gaal woont. Het vuur is ver moedelijk ontstaan in een bui ten gebruik zijnde keuken naast de eetzaal. De technische recherche kon gisteren nog niet naar de oorzaak zoeken, omdat het nog te heet was en er teveel damp van het blus water opsteeg. Vermoedelijk gaat men vandaag verder speuren. ulende puinhopen van De Nagtegaal. jassenaar tiviteiten or WAO- i WW-ers SSENAAR De Wassenaarse raad dat initiatieven den genomen, om eens een keer so l-culturele activi- i in voor de 700- O-ers en 200 WW- in de gemeente te tniseren. :ollege („de verenigin- organiseren al ge- had eerder, zonder :hting, afwijzend ge leerd.' Daarom stelden tie raadsleden op- ff vragen. En daarop n in de Memorie van /oord praktisch het- e antwoord. Mevrouw der Heiden (Onafhan- te Partij) constateerde T dat het verenigings- t meestal 's avonds tioneert, terwijl het i gaat niet-actieven overdag bezig te hou- Wassenaar geeft aan iur en recreatie onge- de helft uit van wat 'i landelijk gemiddelde Je uitgaven voor open- orde en veiligheid orbeeld daarentegen per inwoner twee zo hoog als elders. IIIIIIIIIIUIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllll MOTIES KLEINE PARTIJEN SNEUVELEN niiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii WASSENAAR De be groting van de gemeente Wassenaar voor 1982 is gisteravond unaniem goedgekeurd door de raad. De verhoging van de reinigingsrechten met 10,1% en retributies met 4% is daarmee definitief een feit. De onroerend goedbelasting gaat dit jaar nog niet omhoog, maar VVD-wethouder C.P.M. Barning van financiën gaf toe dat aan verhoging in de toekomst niet te ontko men is, zeker als nieuw beleid wordt ingezet. Vijf moties van de kleine par tijen behalve Partij Was senaar werden op één na, (ten zeerste) ontraden door het college. De frac tieleiders van VVD en CDA haddep er „geen be hoefte" aan. Wassenaar moet binnen een aantal jaren blijvend 3,3 mil joen gulden bezuinigen. An ders ontstaan er forse tekor ten. D'66/Onafhankelijk en ook de PvdA hadden gisteren al bezuinigingsvoorstellen ge daan: Openbare orde en veilig heid, openbare werken, de GG en GD (via een motie; die werd. ontraden en ingetrok ken, omdat de wethouder be loofde snel met éen nota te ko men), de ambulancedienst Daarvan willen de grote par tijen VVD en CDA nog niets weten. De VVD wil „herover weging van het beleid" en geen verhoging van de OGB, integenstelling tot de PvdA en ook wel de andere partijen. In de OGB, die vrij laag is en waarvoor dit jaar zelfs geen inflatiecorrectie is toegepast, zit nog een flinke onbenutte belastingcapaciteit. De riool rechten en de reinigingsrech ten bepaald niet. De reini gingsrechten worden boven dien nog fors verhoogd. CDA- woordvoerder H. Schelhaas toonde gedocumenteerd aan, dat de lasten van een gemid deld Wassenaars gezin in en kele jaren fors omhoog zijn ge gaan. Nieuwe rioleringen kosten Rijnsburg 2,6 miljoen gulden RIJNSBURG Voor de ver nieuwing van rioleringen in de gemeente wordt de ge meenteraad morgenavond om 2.660.000 gulden gevraagd. Om de afvoerproblemen van de wijk Frederiksoord op te kun nen lossen is de aanleg van twee transportleidingen en di verse nooduitlaten met toe voerleidingen noodzakelijk. De problemen in Frederik soord ontstonden toen de be bouwing verder in zuidelijke richting doorgetrokken werd en de riolering daarop niet be rekend was. De riolen moeten dan ook vergroot worden, waarvoor ongeveer twee mil joen gulden nodig is. Daarmee is niet alles opgelost. Door de grotere afvoermogelijjcheden van deze wijk, gaan er knel punten ontstaan op andere punten, met name in het transportriool I (Oegstgeester- weg, Sandtlaan, Langevaart, Kanaalstraat). Ook het riool katwijkerweg-Langevaart zal vervangen moeten worden. De rijbaan van deze weg zal na de maatregelen twee meter smal ler worden gemaakt en van een ander verhardingspatroon worden voorzien. De kosten van dit totaal komen op 660.000 gulden. Bollenexport naar West- Duitsland teruggelopen NOORDWIJK In z'n ope ningswoord tot de jaarlijjcse le denvergadering van de Ko ninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, afdeling Noordwijk, maakte voorzitter P. J. van Went ge wag van een stagnerende ex port in de bollenhandel. Met name de tulpen hadden matige tot slechte prijzen opgebracht. Als een van de oorzaken noemde Van Went zie sterke ontwikkeling van de broeierij in Nederland. Door de bol hier te trekken en de bloemen uit te voeren, is de export van bollen voor de glascultuur, vooral naar West-Duitsland sterk teruggelopen. De voor zitter van Bloembollencultuur Noordwijk bleek van mening dat bij een goed functionerend afzetapparaat er zowel voor bloemen als vöor bollen moge lijkheden zijn en dat de huidi ge export-stagnatie zou kun nen worden doorbroken. „Wij zijn van oudsher de be langrijkste bloembollenprodu cent ter wereld. Een gunstig klimaat, vakmanschap, hoog waardig onderzoek, en ratio nalisatie van de productie be zorgen ons, internationaal ge zien, een sterke concurrentie positie. Deze positie kunnen we behouden door het afleve ren van een kwalitatief hoog waardig product", aldus de heer Van Went. Deze drukte de aanwezige agrariërs met de neus op de feiten. Behalve de kwaliteit, zullen vraag en aan bod beter op elkaar afgestemd dienen te worden. D9 kwekers zullen niet onbeperkt kunnen blijven produceren, zonder de zekerheid dat zij hun bollen kunnen afzetten. Bij een bespreking van de be leidsvisie van het hoofdbe stuur, keerde de vergadering zich tegen de daarin voorge stelde centralisatie van het aanbod van bloembollen. Uit de areaalgegevens kan men even goed opmaken hoe groot het aanbod zal zijn, werd uit de vergadering aangevoerd. Ook zou de handel met een in ventarisatie van de vraag moe ten komen en dat zag men be paald niet zitten. Gezien de grote onzekerheid in deze kwestie stelden de Noordwijk- se agrariërs zich terughoudend op. ZOETERWOUDE Het ziet er niet naar uit dat het verzoek van de fractie van Progressief Zoeterwoude inzake het benoemen van meer burgers in commissies van advies en bijstand wordt gehonoreerd. In het ant woord op de algemene beschouwingen wijst het college op een raadsbesluit waarbij de meerderheid van de raad zich geen voorstander toont om burgers te benoe men in zogenaamde „zware" commissies, zoals algeme ne zaken, financiën en openbare werken. Daarbij is gewezen op het feit dat genoemde commissies omwille van de politieke duidelijkheid beter uit louter raadsleden kun nen bestaan. Ook het door Progressief Zoeterwoude gelanceerde idee om de belangstellende burger vóórafgaand aan de raadsvergadering in de gelegenheid te stellen het woord te voeren spreekt het college niet aan. In de diverse raadscommissies kan de burger wel het woord voeren en deze vorm van inspraak achten burgemeester en wethouders voldoende. Het volledig openbaar maken van de notulen van B en W, inclusief de besluiten ten aanzien van indi viduele personen, acht het college onjuist en daardoor niet mo gelijk. Verkeer Op het gebied van de openbare veiligheid en verkeer blijkt dat de totstandkoming van een fietspad langs de Nieuweweg be paald niet eenvoudig is. De met de grondeigenaren gevoerde gesprekken geven nogal wat „haken en ogen" te zien. In verband daarmee zal het college een alternatief ontwerp, waarin meer met de agrarische be drijfsbelangen rekening wordt gehouden, in studie nemen. De verontrusting bij de raad over het uitblijven van realisering van rijksweg 11 wordt door het dagelijks bestuur van de gemeente Zoeterwoude volledig, gedeeld. Aanleg van de zo broodnodige weg, ter ontlasting van de Hoge Rijndijk, zal met alle wettige middelen worden bepleit. Het intensieve verkeer in de Droogge maakte Geer- en Kleine Blankaardpplder baart het gemeentebe stuur zorgen. Het verzoek van de VVD-fraktie om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden het intensieve verkeer in die polder een halt toe te roepen zal in ieder geval worden gehonoreerd. Woningbouw Verschillende frakties hebben hun bezorgdheid geuit ten aan zien van de woningbouw. Toch geldt daar momenteel enig opti misme. De bezwaren tegen het bouwplan Blankaartpark zijn ingetrok ken en verwacht wordt dat de provincie spoedig het „licht op groen" zal zetten. Bijna eenzelfde optimisme geldt het plan Hoge Rijndijk West. Momenteel vindt intensief overleg plaats met de provincie en rijksoverheid. Duidelijk is dat het plan voor loka- tiesubsidie in aanmerking komt. Negatief aspekt blijft evenwel de opvoering van de bebouwingsdichtheid. Het college heeft duidelijk bij de rijksoverheid doen blijken dat het plan niet als stads- maar als dorpsuitbreiding gezien moet worden. Een licht puntje ook bij de plannen op de hoek Pancratiusstraat-Nassau- laan. Een deel van de ingediende bezwaren is inmiddels inge trokken terwijl diverse buurtbewoners bebouwing juist toejui chen. Welzijn Op het welzijnsterrein is, zo melden burgemeester en wethou ders, volop beweging te constateren. Er is een inventarisatie ge maakt van de verschillende activiteiten op het gebied van het specifiek welzijn en is een procedure- en subsidieverordening vastgesteld. Vóór 1 mei 1982 zullen de instellingen een vier-jarenplan en een programma voor het jaar 1983 moeten indienen. Aan de hand daarvan zal een weging moeten plaatsvinden over de vraag wel ke aktiviteiten wél en welke niet voor subsidiëring in aanmer king dienen te komen. Of een en ander persé dient te geschie den aan de hand van een „wegingsnota" zal uit de praktijk moe ten blijken. De mogelijke uitbreiding van de bibliotheek in de dorpskern is in een beginstadium. Er is een werkgroep geformeerd die inmiddels een wensenpak ket heeft opgesteld. Daarbij is uitgegaan van het tot nu toe ge voerde beleid, hetgeen inhoudt: uitbreiden naar behoefte. VOORHOUT De openbare lagere school en de kleu terschool in Beukenrode krijgen waarschijnlijk aparte uitgangen aan de achterkant. Dit om een einde te ma ken aan de onveilige verkeerssituatie die bestaat aan de huidige hoofdingang van de scholen, die direct aan de verkeersdrukke Beukenrode ligt. Wethouder Joon en de commissieleden konden zich gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening vinden in een dergelijke oplossing. De ouders van de kinderen hadden liever een versmalling van de toeleidende bocht in Beukenrode en een voetgangerso versteekplaats in de bocht gezien, maar dat plan werd van de hand gewezen. Begin november boden de ouders een petitie aan het gemeente bestuur aan met 290 handtekeningen met het verzoek om maat regelen tegen het verkeer dat met grote snelheid door de on overzichtelijke bocht komt. Volgens de rijkspolitie zijn het de moeders zelf die te hard de bocht nemen. Ook zouden de ouders de te kleine kinderen niet alleen naar school moeten laten gaan. Een zebrapad met versmalling in de bocht werd door de woord voerder van de rijkspolitie en de commissie gisteravond als le vensgevaarlijk beschouwd. Met de aparte uitgangen aan de ach terkant, die op parkeerplaatsen uitkomen zou al veel van het gevaar kunnen worden weggenomen. Verdere voorgestelde maatregelen waren het voorkomen dat de ouders hun auto's in de bocht parkeren en het vervangen van de beplanting in de binnenbocht door lagere beplanting. Er zal in ieder geval nog nader worden overlegd met ouders, de schoolbond en Veilig Verkeer Nederland, zegde wethouder Joon toe. Pleidooi voor maximum snelheid van 30 kilometer in woonwijken WASSENAAR Het CDA in de Wassenaarse raad wil een maximum snelheid van 30 kilometer in de bebouwde kom en in typische woonwijken. Dat zei H. Schelhaas gisteravond tijdens de beschouwingen over de gemeentebegroting 1982. Hij vindt dat er in Wassenaar erg veel verkeersongelukken plaatsvinden. Oorzaken volgens Schel haas: te veel doorgaand verkeer, een stelsel van wegen dat snel rijden uitlokt en sluipverkeer mogelijk maakt en geen effectief politietoezicht. Schelhaas vindt het aanvechtbaar om, zoals, het college deed, het aantal ongelukken vooral op de Rijksstraatweg te schuiven. Op de Rijksstraatweg vonden 170 ongevallen in een iaar plaats, in totaal 804. Schelhaas pleit ook voor betere busver bindingen visuele en werkelijke versmallingen van doorgaande wegen, actievere uitvoering van het fietspadenplan en betere af scherming van het verkeerslawaai. Voorstel voor reconstructie Oegstgeesterweg RIJNSBURG De ge- meenteraad beslist mor genavond over een kre diet voor de reconstructie van de Oegstgeesterweg. Na twaalf jaar onderhan delen met de grondeige naren langs 'de Dijk' zoals de weg ook wordt genoemd en een petitie begin september van de bewoners na een dodelijk ongeval kan er nu einde lijk worden begonnen. Voor de uitvoering wordt de raad een krediet van 1.440.000 gulden ge vraagd. De aankoop van de benodigde grond is geregeld, de tekenin gen zijn gemaakt. Nu is goed keuring van de raad nodig en ook van Gedeputeerde Stoten. De reconstructie houdt de aan leg in van een zes meter brede weg met aan weerzijde een stoep van tweeëneenhalve me ter breed. Voor daarmee wordt begonnen, wil het college eerst een bijeenkomst organiseren met alle direct betrokkenen. Zij zullen op de hoogte worden gebracht van alle werkzaam heden, zodat tijdens de uitvoe ring de problemen tot het mi nimum beperkt kunnen blij ven. Overigens zijn er al wat maat regelen getroffen en is de Oegstgeesterweg voor alle ver keer, uitgezonderd (brom)fiet- sers en bestemmingsverkeer, afgesloten. Verder zal nog bij de grens van Oegstgeest een schrikhek worden geplaatst. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7