Noodplan voor kust vervuiling door olie ^7.90 per jaar Parlement wordt ,ln Den ij Bierdeghel II" Yoorschotenaar mag niet demonstreren in Rusland SSSP» Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINA 5 PROVINCIE GEEFT AANZET VOOR GEMEENTELIJKE PLANNEN LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een „Provinciaal noodplan kustvervuiling door olie" uitgebracht. Zuid-Holland is daarmee de eerste van alle kustprovincies. Het noodplan is bedoeld om provincie, gemeenten, kustbeheerders en andere instanties doeltreffend te laten optreden bij de be strijding van ernstige olie- vervuiling op de kust. Na Zuid-Holland zullen ook Noord-Holland, Friesland, Groningen en Zeeland een provinciaal noodplan over kustvervuiling door olie uitbrengen. Het provinciale noodplan is een raamwerk, waarbinnen melding en alarmering, coör dinatie, communicatie, finan ciële en juridische aspecten (zoals aansprakelijkheid en schaderegeling), strandreini- ging en opvang van vogels zijn geregeld en een bestrijdingsad- vies wordt gegeven. GS stellen in het plan een organisatie van bestuurlijke en technische teams op rijks-, provinciaal- en gemeentelijk niveau voor. Er zijn nog geen concrete uitspra ken gedaan wie de verant woordelijkheid voor bepaalde akties moet dragen. Het noodplan geeft ook een opzet voor een gemeentelijke regeling ter bestrijding van kustverontreiniging door olie. GS adviseren de kustgemeen- ten bij het opstellen van een gemeentelijk noodplan van deze opzet gebruik te maken, opdat regelingen goed op el kaar aansluiten. De Zuidhol landse kustgemeenten, kustbe heerders en andere belangheb benden kunnen tot 15 februari hun reactie op het noodplan geven. Daarna wordt het plan definitief vastgesteld. De technische rapporten zijn tot stand gekomen dankzij de nationale werkgroep „Grote olieverontreiniging van de kust". De werkgroep heeft tot taak de minister van Verkeer en Waterstaat en de kustpro vincies te adviseren over een effectieve bestrijding van gro te olierampen op de kust. De Nederlandse kust is 356 kilo meter lang. Daarvan dient 3?2 kilometer strand als recreatie gebied, terwijl veel strand grenst aan waterwingebieden en natuurgebieden. Volgens L. Koops van Rijkswaterstaat komt jaarlijks over de hele wereld bijna zes miljoen ku bieke meter olie in de zeeën terecht. Oorzaken hiervan zijn olievervuiling vanaf het land voor ruim 43 procent, (zo voert de Rijn jaarlijks 70.000 kubie ke meter olie naar de Noord zee), door de scheepvaart (35 procent), 10 procent als gevolg van atmosferische transporten (onvolledig verbrande uitlaat gassen van auto's, elektrici teitscentrales en andere ma chines), natuurlijke sijpeling vanuit de oceaanbodem (10 procent) en olievervuiling ten gevolge van ongevallen bij ex ploratie en exploitatie van olie uit de zeebodem (2 procent). Koops stelt dat de olieveron treiniging door de scheepvaart voor 28 procent het gevolg is van onopzettelijke lozingen bij scheepsongevallen, maar voor 72 procent door moedwillige, zogenaamde operationele lo zingen. Kosten De kosten van reiniging zijn hoog. Per kubieke meter moet daarvoor gemiddeld 342 gul den worden betaald. De reini ging van één kilometer strand, vervuild met dunne olie kost circa 253.000 gulden en met dikke olie ruim 355.000 gul- dep. Proeven op het strand van Hoek van Holland hebben aangetoond dat handkracht bij kleine verontreinigingen nog altijd de beste bestrijdingsmet- hode is. Met een soort schuif- plank behaalden de onderzoe kers de beste resultaten. De op deze wijze opgeschepte „mous se" bevat namelijk veel min der zand dan de machinaal op geschepte. Nadeel is dat per uur maar veertig vierkante meter schoongemaakt kan worden. Ter vergelijking: de machines maken 250 vierkan te meter in tien tot twintig mi nuten schoon. Ditdorote^ 7. dl ,1^ 035-284333 miya-gss-j (géènposuegell U s-eu^ao o (neleen de K»" 01 „DAN MAAR EEN BRIEF AAN BREZJNEV" OP DE OUDE VOET VERDER: MET COMPLEET RESTAURANT I.EN VERGADERRUIMTEN LEIDSE COURANT 1,Parlement", de eet-, bar- ifvergadergelegenheid aan -aNieuwe Rijn 52, Leiden, aft. Bij nader inzien, floten sinds enige tijd, na je'overlijden van de vorige jnaar, de heer G. Kiihn, het 2 januari 1982 jrijzen. Onder een uwe heer weliswaar, een ^Jeca-graaf, en onder een liere naam: In Den Sdeghel II. Nu 't Sflement ontbonden is, is Veg geëffend voor Jan MGraaff, die tussen de kiwe Rijn en de gAiwstraat aan de Mterzijde een nieuw rijk de oude basis gaat ^iten, onder het motto: It glas is weer vol!" De Baff gaat door op de oude It van rond de jaren '74 |75, p,toen de klad er nog "t in zat, want ik moet gen dat 't Parlement de tste tijd enigszins 'lopen was. De zaak was I een begrip, maar de »m niet meer zo best, »es ik. Daarom kap ik it de benaming van die 'dfle glorie en breng de e|uwe situatie onder de ?,emer van de Bierdeghel zegt de Deghel- «recteur, die nu over een 'eik of elf zalen en zaaltjes aschikt binnen zijn ehghel-conce rn. 'e Graaft is de naam van '4 generatie van drie '*|ers: Gerard, Jan en knie, die aan de Itestraat in een oud pand li Zaalberg (dat er nu at als een volop bewoond ind temidden van een ?f*stenij waarop nsnieuwbouw wordt Ueegd) een imperium oben opgebouwd. Jan ide er een jaar of drie al den Bierdeghel op drie Dg („bij Zaalberg op rAtler"), een bar annex' vcfenverhuur. De bar was, chis, er goed voor Iclndlijk vertier en beste ruches tussen twaalf en dèe. en verder kwamen, ïalve „normale" party's vergaderlustigen, er itieke partijen op af voor p meetings. We noemen eu1VVD en onderhorigen de trappen opklommen 'j3 boven beleidszaken uit r;kunner stippelen. Die L politieke openheid had 't Parlement overigens ook'; alleen was dat een ontmoetingspunt voor links en CDA. De andere De Graaffen doen aan de Vestestraat aan drukken en uitgeven, en ze hebben ook een winkeltje aan de Nieuwe Rijn. Van huisuit zijn ze drukkers, vandaar dat voor de „inneem-sector" de „deghel" in het wapen werd opgenomen. Deghel is namelijk een oude benaming voor een pers. In hoeverre je bier en persen met elkaar in verband kunt brengen, is voornamelijk een punt van overweging voor de De Graaffen, die het één met het ander konden rijmen. Volgen we Jan de Graaff op z'n spoor. Maar eerst even terug, ,,'t Parlement is voor mij geen vreemd terrein. Meneer Kühn en z'n vrouw waren huisvrienden van onze ouders, ook al via Swift. Ik heb erbij gezeten, bij 't Parlement dan, tot zo ongeveer '75. Daarna is het met 't Parlement bergafwaarts gegaan. De bediening verslonste, raakte hier en daar zelfs aan lager wal. Daar ging ook de naam aan ten onder". Dat is nu afgelopen, meent Jan de Graaff. ,,'t Parlement" aanschouwt het nieuwe licht onder het patronage van de oude drukpers, nu 't is opgenomen in het rijk van de Deghel, „op de toer van '74, '75, met een levendig restaurantgebeuren. Een paar jaar terug konden er nog ongeveer 60 mensen uitgebreid eten. Alles blijft er bij het oude, maar ik verwacht in de Bierdeghel II (die I is een begrip voor onze afnemers en II zal vanzelf wel herkend worden als In den Bierdeghel) nieuw leven en gezelligheid. Ook in de oude kapel eens een min of meer gewijde oomgeving waar de partijen weer huiselijk uit de voeten zullen kunnen, en ook de disco-zaal (nu nog een wat steriel hok) zal meer „uitvoering" krijgen". Voorlopig nog 't Parlement VOORSCHOTEN Een nieuwe poging van de Voorschotenaar Piet den Hartog om van de Russi sche autoriteiten toestem ming te krijgen om in Rusland tegen de kernwa pens in Europa te mogen demonstreren, heeft geen resultaat gehad. Den Har tog vervoegde zich gister ochtend op de Russische Ambassade in Den Haag waar hem, tijdens een ui terst vriendelijke ont vangst, te kennen werd gegeven dat een demon stratie „niet binnen het Russische beleid past". Nadat gesprekken van Den Hartog met de Russische con sul vorige week niets oplever den, vond gisterochtend een gesprek plaats met de Russi sche persattaché, de heer Opa- lew. „Ik heb hem uitgelegd wat we wilden; dat we niet al leen in West Europa maar ook in Rusland daadwerkelijk wil den laten zien, dat Nederlan ders tegen kernwapens zijn. Ik heb gezegd dat een dergelijke demonstratie ook in Rusland mogelijk moet zijn en in dat kader ook nog eens de akkoor den van Helsinki te berde ge bracht. Volgens Opalew past zo'n demonstratie echter niet in het Russische beleid. Hij heeft uitgebreid verteld wat het Russische standpunt was, dat ook de Russen graag van de kernwapens afwillen, maar dat juist daarom de Russische bevolking onze demonstratie niet zou begrijpen. Opalew zei meer te zien in een regelmati ge uitwisseling tussen de Ne derlandse en Russische bevol king waardoor naar zijn me ning het Nederlandse stand punt ook uitgedragen zou kun nen worden. Het was overi gens een uiterst vriendelijk ge sprek waarin Opalew veel verteld heeft over de Russi sche standpunten. Ik heb hem aan het eind aangeraden er ongehoorde toe: sneetje „vers" met vleeswaren, twee kwartjes, sneetje vers met jam vier dubbeltjes, uitsmijter ham voor even drie piek, sateh met toebehoren voor drie b0llen, een royaal twaalfuurtje a raison van een riks, een soepje van de dag voor een guldentje. Enfin, het lijkt, alsof de Deghel z'n clientèle een loer wil draaien. Niets is minder waar, en die „grafelijke" prijzen gaan nu ook het voormalige parlement bereiken. Deze verkondiging is ongetwijfeld commercieel, maar de uitkomsten zijn wel „smashing". De Bierdeghel II zal waarschijnlijk niet alleen furore maken met geassimileerde prijzen voor complete menu's binnen de herleefde restaurantfunctie (keuken open van 5 tot 9), het hervormde Parlement neemt ook niet slechts de barfunctie van I over tot een uur of 1 's nachts o nee. Als een extra zal de Bierdeghel II op de woensdag- en zaterdagochtenden al om 6 uur ontketend zijn, teneinde op die Leidse marktdagen de kooplieden en bijkomend publiek te plezieren met een bak hete verse koffie. Dat is mooi meegenomen, zo vroeg op een nieuwe dag. En als het erg koud is, of hoe dan ook, kan men er ook terecht voor een pittigere versnapering. Daarna houdt In den Bierdeghel II, of tegen die tijd gewoon de Bierdeghel, zich beschikbaar voor allerlei abberaties, zoals bruiloften, bijeenkomsten anderszins, en feesten, diners, een koud buffet, of zomaar voor de lol. De krikadellen en kroketten, de bitterballen en de salades staan zich nu al op te maken voor een vernieuwd Leids oponthoud. Al is het tijdsgewricht nog zo moeilijk: de Bierdeghel zorgt voor een redelijke culinaire massage in de Leidse binnenstad. In die „regio" weet je tegenwoordig nauwelijks meer waar je je aan te houden hebt. De één komt, de ander gaat. Maar na 't Parlement is er nu toch weer een deghel die aan de saamhorigheid weer een opgepepte dimensie geeft nog eens goed over na te den ken en te beseffen dat we niet tegen Rusland, maar tegen de kernwapens willen demon streren. Hij heeft mijn tele- foonnumer, ik hoop dat hij nog belt", aldus het relaas van Den Hartog na het bezoek aan de Russische ambassade. Hoewel zijn acties vooralsnog geen positief resultaat hebben opgeleverd, is hij niet van plan het bijltje ér bij neer te leggen. „Tot nu toe heb ik nog steeds „nee" gekregen, maar ik heb het gevoel, mede door het ge sprek met Opalew, dat de kan sen stijgen. Het enige dat me rest is de Russische president Breznjev een brief te sturen en dat ga ik dan nu maar doen". Zijn acties hebben een stroom van reacties opgeleverd. „Hoe wel mijn naam niet eens in het telefoonboek voorkomt, heeft de telefoon avonden lang roodgloeiend gestaan. Een aantal mensen wilde mee maar ook is van verschillende kanten financiële steun toege zegd. Verschillende onderne mers hebben me zelfs aange boden mijn reis te vergoeden", aldus Piet den Hartog. Hij noemt een garagebedrijf uit Alphen aan den Rijn en twee zelfstandigen uit Rotterdam en Voorburg, Den Hartog: „Ik wil echter nog geen geld aanne men totdat het er naar uitziet dat we ook werkelijk naar Rusland kunnen gaan. En dat zal afhangen van het ant woord van Breznjev. Afwach ten dus maar..,". oude stijl, verwacht de Deghel-graaf. Alleen het (oude) personeel trekt weg en nieuwe mensen, inclusief een vaste kok, komen er voor in de plaats. De politieke partijen blijven er van harte welkom, al verwacht De Graaff, dat het voormalige Parlement wel een grotere aantrekkingkracht zal hebben dan de Bierdeghèl I. Die trappen op, dat is vooral voor de mensen van 40 tot 60 een behoorlijke opgave: „die zie ik voor II kiezen; die komen hier op Piet den Hertog: „Ontzettend veel reacties gekregen". De heer J. de Graaff achter de tap van „In den Bierdeghel zolder doodmoe aan". Vreemd hoor, want aan de Vestestraat zijn er ouwetjes van 70 en tegen de 80 die fris van de lever hun neut komen halen en daarna weer veilig beneden komen, zonder van de trap te, nou ja... De oude deghel gaat z'n stempel toch wel op de nieuw drukken. Niet alleen zullen aan de Nieuwe Rijn de consumptieprijzen in goede zin een devaluatie ondergaan (ze worden aangepast aan een mild gemiddelde, tot in het

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5