Woubrugse fanfare blaast al 75 jaar een deunt je mee REGI0U0UR1NA Leiderdorp blijft voorlopig in stichting jeugdtandverzorging Actie voor Surabaya in pedagogische academie EenPoggenpohl is zftgeld meer dan-waard .jsaii poggenpohl REGIO DE HARMONIE JUBILEERT Soeter- popfestival in 'f Centrum LE3DSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 WOUBRUGGE De Woubrugse Fanfare bestaat za terdag 75 jaar. Een goede gelegenheid om eens terug te kijken op de geschiedenis van dit muziekgezelschap, dat zich laat horen bij jubilea, bruiloften en partijen, de verwelkoming van Sinterklaas en vele andere gelegen heden. Spitten in het verleden van de 75-jarige vereni ging is echter niet zo eenvoudig. Men is bijzonder slor dig omgesprongen met de verenigingsbescheiden. Wat oude kasboeken, programma's en en een notulenboek, dat begint bij april '54 is alles wat rest. De Woubrugse fanfare werd in 1906 als 'De Harmonie' op gericht. Een naam. die tol op de dag van vandaag duidt op de bijzondere banc tussen de orkestleden. Over dt oprichting zelf is weinig meei bekend, dan dat de grootvader van de huidige voorziter. Jip Bochove. er een belangrijke rol bij heeft gespeeld. Het vroegste archiefstuk van de vereniging is een foto uit 1916, waarop het muziekgezelschap staat afgebeeld. De plaat werd genomen bij de toenmalige brug over de Woudwetering. De muzikanten waren, daar verzameld om de intrede van de nieuwe burgemeester Bau- mann luister bij te zetten. Voorts komt men in het ar chief een contributieboekje uit 1927 tegen. Daarin valt te le zen dat de fanfare 29 leden, telde, die allemaal 25 cent con tributie per week moesten be talen. Dat dat bedrag aan de hoge kant was, blijkt uit het feit dat de contribitie pas in 1954 weer werd verhoogd. Met ingang van dat jaar diende men wekelijks 35 cent per week af te staan. Daarna werd het lidmaatschap. noodge dwongen. almaar duurder. Muziekpresentaties Bij een muziekgezelschap spe len de prestaties op concoursen en dergelijke een belangrijke rol. Zo ook in Woubrugge. In 1926 deed 'De Harmonie' mee aan een wedstrijd in Alphen aan den Rijn, waar een door koningin Wilhelmina beschik baar gestelde medaille te ver dienen was. Die prijs was ech- ter niet voor de Woubrugse muzikanten weggelegd. Ver der dan de vermelding dat „fanfare 'De Harmonie' in tent 1 had gespeeld" kwam men niet. Vijfentwintig jaar later ging het veel beter. De analen vermelden dat de vereniging 'met een puntentotaal van 322 de eerste prijs bij een wedstrijd in het plaatsje Lienden in de Betuwe bemachtigde'. Een an der hoogtepunt voor het mu ziekgezelschap stamt uit het jaar 1954. Toen bracht konin gin Juliana een bezoek aan Woubrugge. Met gepaste trots vermeldt de toenmalige secre taris die dag „enige marsen ge blazen te hebben". Tijdens de ledenvergadering van 1957 werd besloten nieuwe instru menten aan te schaffen. Daar bij riep men eenieder echter wel op „nu toch eens ijverig te gaan studeren". Aan die met klem gedane oproep werd ove rigens pas veel later gehoor gegeven, zo valt uit de archie ven af te leiden. Pas in 1972 en 1975 won 'De Harmonie' con coursen in Utrecht. Muziekloze periodes Tijdens de oorlog werd er in Woubrugge niet gemusiceerd, daar was immers geen aanlei ding toe. Direct na de bevrij ding pakte men echter de mu zikale koe weer bij de horens. Een tweede muziekloze perio de deed zich zo'n twintig jaar later voor. In 1960 werden de activiteiten stilgelegd omdat een groot aantal leden de dienstplicht moest vervullen en het resterende aantal Har monie-leden te klein was om nog op te treden. In 1964 was de fanfare weer in volle glorie aanwezig. Er waren zelfs nieu we uniformen aangeschaft, die op koninginnedag gepresen teerd zouden worden. Finan cieel was die aankoop echter niet helemaal rond. De pen ningmeester vreesde zelfs, dat de deurwaarder de uniformen binnen afzienbare tijd zou vor- De Harmonie anno 1981, keurig in het pak en met vrouwelijke muzikanten. deren. Om dat te voorkomen kregen alle inwoners van Woubrugge een enveloppe in de bus met het verzoek er wat geld in te doen.. Concerten 'De Harmonie' geeft jaarlijks eert concert De programma's daarvan zijn vanaf 1923 bewaard gebleven. Zij geven naast de veranderde muziek een veranderd tijdsbeeld te zien. Zo was het in 1923 verbo den tijdens het optreden te ro ken. Een regel, die tot 1946 ge handhaafd bleef. In het pro gramma van 1949 valt te lezen dat „kinderen beneden 15 jaar geen toegang tot het concert hebben". Deze regel werd in 1956 geschrapt. Eén ding bleef in al die jaren bij het oude: het De Harmonie anno 1916, wachtend op de nieuwe burgemeester. zogenaamde 'gezellig samen zijn'. Een gebeuren, dat zelfs enige faam heeft verworven. In de loop der jaren zijn er nieuwe loten aan de vereni- gingsstam gekomen. In 1966 werd de drumband opgericht. Om de drummers in het pak te steken werden huis aan huis planten verkocht. Van de op brengst kocht men materialen en de dames van de vereni ging maakten eigenhandig de uniformen. Een andere loot vormt het carnavalsorkest 'De Pulpzakken'. Deze bóeren- blaaskapel werd opgericht ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Juliana, maar bleek zo'n over weldigend succes, dat zij niet meer weg te denken viel. Het muziekensemble schopte het zelfs tot hofkapel van Schip hol. Viering Ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan werden dit jaar een aantal activiteiten ontwikkeld, waaronder de gondelvaart. Za terdag viert de groeiende en bloeiende vereniging feest in gebouw De Wijk. Daar zal tus sen 16.00 en 18.00 uur menig glas geheven worden. Maar niet alleen op het jubileum. Onlangs deed het Anjerfonds een flinke duit in het zakje bijna 4500 gulden voor aanschaf van nieuwe instru menten. En ook daarmee zijn de Woubrugse muzikanten in hun nopjes. ZOETERWOUDE Het 'Soeterpopfestival' beleeft zaterdag 19 december na het zeer succesvolle op treden van The Shoes vo rig jaar de tweede edi tie. Een aantal enthou siaste Zoeterwoudse jonge ren heeft na de succesvol le ouverture de handen opnieuw ineen geslagen en na de nodige onder handelingen de bekende 'Dizzy Mans Band' gecon tracteerd. In het voorpro gramma van het Soeter popfestival, dat wordt ge houden in 't Centrum aan de Schenkelweg, treedt de Crazy Trach Band op en in de pauzes Studio 17. The Shoes trokken vorig jaar 500 enthousiaste toeschouwers. De Dizzy Mans Band komt met enkele oude successen naar Zoeterwoude. Nummers als Jumbo. Tickatoo, Matter of Facts en niet te vergeten The Show zullen de kenners be kend voorkomen. De spits van het festival wordt afgebeten door de groep Crazy Trach Band, een formatie die in de regio al een goede naam heeft opgebouwd, vanwege de muzi kale kwaliteiten. Kaarten voor het popfestival zijn verkrijg baar a tien gulden bij Janny Bakker, Miening 17, dagelijks van zes tot acht uur 's avonds. Aan de zaal kosten de kaarten 12,50. Aanvang van het Soe terpopfestival acht uur. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp zal voorlopig niet uit de stich ting ter bevordering van de jeugdtandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veen- streek treden. Dat bleek tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie Onder wijs. Uittreden leek voor de hand te liggen gezien eerdere uitspraken van de onderwijscommissie, maar wethouder H. J. Verdier (CDA) bleek na gesprek ken met net stichtingsbe stuur - waarvoor hij overi gens kandidaat staat in de vacature ontstaan door het vertrek van de burge meester van Bodegraven - en de tandartsen van ge dachten te zijn veranderd. De resultaten van een onder de ouders van de leerlingen van de lagere en kleuterscho len gehouden enquête schenen de voorstanders van uittreden in het gelijk te stellen. Slechts 21% van de lagere schoolkin deren bleken van de school- tandartsdienst gebruik te ma ken. Gevreesd werd echter dat een aanzienlijk aantal van deze kinderen, ondanks toege zegde medewerking van de Leiderdorpse tandartsen, tus sen wal en schip zouden val len, in het bijzonder kinderen van gastarbeiders. Een rol bij de standpuntbepaling van de commissie speelde ook het feit, dat de ziekenfondsen vermoe delijk een groter deel van de kosten gaan dragen, wat een aanzienlijke lastenverminde ring voor de deelnemende ge meenten zou betekenen. Een afwijkend standpunt werd in genomen door het CDA-raads- lid A. Roest. Hij bleek de me ning toegedaan, dat de school- tandverzorging zijn bestaans recht had verloren. „Er zijn inmiddels genoeg tandartsen, daarom moeten we er nu mee kappen", aldus de heer Roest. De verbouwing van de r.k. Engelendaelschool aan de Eri calaan kan eindelijk worden gerealiseerd. De plannen zijn door het ministerie van On derwijs goedgekeurd. Ook de plannen ten aanzien van de Prins Willem Alexanderschool en de kleuterschool 't Kwet- ternest blijken te zijn goedge keurd. Verwacht wordt dat met de integratie van beide scholen in het schooljaar 1982 1983 kan worden begonnen. OEGSTGEEST - De chris telijke pedagogische aca demie in Oegstgeest on derneemt een groot scheepse actie ten bate van ae Stichting Gezins welzijn in Surabaya. Men hoopt na afloop een forse som geld bijeen te hebben die ziin weg naar Indone sië zal vinden. Morgenmiddag starten om half twee vanaf het gebouw van de academie aan de Hazenboslaan talrijke studenten en docenten om deel te nemen aan een „ge sponsorde prestatieloop". Van avond wordt het startsein voor de actie gegeven in de grote zaal van de academie met de opvoering van een musical en enkele muzikale optredens. Een gezellige show die tegen een entreeprijs van twee gul den vijftig toegankelijk is. De voorstelling begint om half ne gen. De jeugd (tot en met 15 jaar) betaalt een gulden vijftig Evenementendag Vrijdag is er binnen het schoolgebouw een grandioze evenementendag: van tien uur 's ochtends tot middernacht kan men er van alles beleven. Origineel is een tweedehands- fietsenmarkt Groots is de rommelmarkt waarvoor uit heel Oegstgeest spullen zijn opgehaald. Verder is er een bruin café, rad van avontuur, spookhuis, waarzegster, enzo voort Activiteiten SJJO in kerstvakantie OEGSTGEEST De Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest or ganiseert een aantal acti viteiten voor lagere scho lieren uit Oegstgeest en het aangrenzende gedeel te van Leiden in de kerst vakantie. Met name de werkgroep Clubs van de SJJO houdt zich daarmee bezig. De activiteiten vin den steeds plaats in de middaguren en beginnen om half drie. De entree bedraagt steeds ƒ1,50. Op maandag 21 december treedt het Amsterdamse kin dertheater Pom Pom Pom op in Taberna aan de Julianalaan 1. Het wordt een gevarieerde voorstelling met veel muziek, die een ridderavontuur, een optreden van Gijs Gorilla en iets over sport omvat. Tekst en muziek zijn van Ton Hasebos, "uivoerenden zijn Wouter Ha sebos, Doris Baaten en Ruut Weissman. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de SJJO (tel. 154773) en bij de openbare bi bliotheek, die samen met K&O de voorstelling organiseren. Op woensdag 23 december wordt een kerstmiddag gehou den in Taberna. De boom wordt versierd, er worden kerstliederen gezongen en er zal een kerstverhaal, worden verteld. Een gitarist en een pianist zorgen voor de begelei ding. Afsluitend is er een geza- melijke kerstmaaltijd. Alle kinderen tussen 6 en 12 jaar kunnen zich" opgeven, Ijefst voor 18 december bij de SJJO. Op maandag 28 december wordt er in het gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegst geest een filmmiddag gehou den met veel tekenfilms. Vooraf opgeven is niet nodig. Op woensdag 30 december wordt een creatieve instuif ge organiseerd in de kelder van het gemeentecentrum. Het is de bedoeling iets creatiefs te doen op het thema winter. Ook hier hoeft men zich niet van tevoren voor op te geven. Groot onderhoud panden Buitenlust OEGSTGEEST Tijdens de algemene ledenvergadering van de woningbouwvereniging Buitenlust werd medegedeeld dat men gaat werken aan een zogenaamd „groot onder houdsplan". Het woningbezit zal worden doorgelicht op ge breken en tevens zal gelet worden op mogelijkheden voor isolatie. Men heeft vergevorderde plannen op het gebied van dubbele beglazing. De flatwo ningen van de woningbouwve reniging en de bejaardenflats Heemwijk en Trompenburg kunnen zonder meer aange pakt worden. De overige ob- jekten worden nader bekeken. Voorzitter Zaalberg deelde verder mee dat in het plan Haaswijk 42 woningen zijn op genomen voor één- en twee persoonshuishoudens alsmede onvolledige gezinnen. Deze woningen zijn kleiner dan de zgn. eengezinswoningen. Nieuw aan dit plan is verder dat er vier woningen zullen worden opgesplitst in een tweetal woningen voor gehan dicapten. Op Volle Toeren Het Tros program ma Op Volle Toeren wordt va\ in de nieuwe veiling Flora voor televisie opge\ De opnamen beginnen om half negen, maar bliek wordt verzocht al om half acht aanwezig, Kaarten zijn tegen betaling van 7 gulden 50 ve baar bij de VVV in Rijnsburg en in Katwijk, f Ruilbeurs Vanavond om zeven uur organiseert de jeugdraad beurs in Ons Huis aan het Kosterspad te Zoeterwc gen betaling van één kwartje (voor de jeugd t/m I5| één gulden (voor 16 jaar en ouderkan men eeni huren om de ruilwaar aan te bieden. Overigens is mogelijk de spulletjes te verkopen. Het is nu ook de bedoeling dat hele intérieurs worden aanget dacht wordt aan spulletjes zoals lektuur, platen, scl klein huisvlijt, enz. Jong en oud is welkom beurs deel te nemen. Vrouwengilde 1 De dames van Katholiek Vrouwengilde te Zoet de-dorp worden vanavond om acht uur verwj Don Bosco om gezamenlijk het kerstfeest te i Tijdens de feestelijke bijeenkomst zal door de a| Boskoop van de Nederlandse Vereniging van vrouwen een kersttoneelstukje Worden opgevot The Crooks De folkformatie The Crooks treedt morgen op in de hoeve aan de Koninklijke Mahnelaan in Voorschf3 groep speelt muziek uit de jaren twintig en deMe_ mengeling van ragtime, jazz-blues en blue £ra^' Crooks bestaan uit Frank van Meeleren, zang. gis mond harmonica. Nout Grupstra. mandoline, zmgcrfl0 en viool en Rob Salomon, banjo Het concert in de0' de Lindehoeve begint om negen uur Visitor De Friese bands The Visitor en The Toilets tredfe dag op in De Lindehoeve in Voorschoten in /ie.u. van hun Break Out Tour. The Toilets is van oo%n een punkband, maar de formatie is nu overgeg new wave. Zanger-gitarist Paul Dokter is de oei figuur in deze band. Gerard Terwisscha en Pefa terlander completeren The Toilets. Ernst La^ Brian van Montfoort, Tjeerd Folmer en Be^\ Blaauw vormen The Visitor. De groep beeft ee we muzikale richting ingeslagen waarbij sani^ j en gitaarspel de boventoon voeren. De zaal gaatL, gen uur open, entree f4, f2,50 voor leden. k, Zijden bloemen at Op vrijdag bestaat er weer gelegenheid om een ken van zijden bloemen te vervaardigen in Warmond. stellenden kunnen vanaf acht uur s'avonds ferecrtlfr Sta tionskoffieh uis. ad Jeugd-EHBO-cursus d Het Hazerswoudse college is bereid geld beschtii te stellen voor de aanschaf van lesmateriaal vcei geven van EHBO-lessen op de Van BanneuxscHji De Rhynenburg school. Hoeveel men nodig dm hebben en welk bedrag daarmee gemoeid is, is nflc bekend. B en W zullen daartoe in overleg tredè* de besturen van beide lagere scholen. ic it Dankbare Nieuwkoopse 'Voor de leden van de Bond van Ouderen in Nieu was het afgelopen vrijdag al kerstfeest. Honderc mensen waren bijeengekomen in de Anne Frank houdschool om te luisteren naar een eucharistievierir pater Sarto van der Lienden en een meisjeskoor. L werd er een door de leerlingen bereide luqch genutl een kerstbezinning met dia's gehouden. „Het een w fijner dan het andere", zo schrijft een verheugde me L. Ponsioen uit Nieuwkoop ons. „Hulde aan directei centen en leerlingen van onze Anne Frank school", zij daar' aan toe. Bij deze. Kernwapenmotie in Wassenaar verworpen WASSENAAR Een motie over kernwapens van de PvdA in de gemeente Wasse naar is ruimschoots verwor pen. Alleen de PvdA en mevrouw C. van der Heiden (Onafhan kelijk) stemden voor. De frac tieleiders van VVD en CDA „hadden er geen behoefte aan", vonden dat het landelijk beleid van de partijen moest worden gevolgd. D'66-fractie- leider R.A. Nieuwenhoven stemde tegen omdat in de mo tie staat, dat kernwapens nooit in Nederland en de rest van Europa moeten worden ge plaatst. De motie kwam overi gens aan de orde ondanks het uitdrukkelijk negatieve „ad vies" van burgemeester K. Staab. Maar toen die even zijn ambtsketen ging halen moest loco-burgemeester A.J.M. van der Klaaiiw (CDA) toch con stateren, dat ie vold( ondertekend en daai onderdeel van de gingen uitmaakte. Bi ter Staab had de Pv< teren „misselijk ged weten. Naar Staat* was die motie „uit dadoeleinden" de gingen binnengesmol Hij noemde beraad over de motie tuun". ADVERTENTIE Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohl-programma: de NR 18.Dekoratieve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga kijken bij de Poggenpohl-vakman: b.v. Gcbr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoete rwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4