ools leger reedt fors stakers H00BSTE RENTE Caravan Kidnapper brengt kind zelf bij politie Hulp-convooi terug uit Polen Gardeniers blijft bij eigen bijdrage voor medicamenten Vrouwen voelen zich vaker ongelukkig Sneeuw en ijzel houden de bladenman niet tegen... De bladenman, daar heb je leesplezier van Camping I Gevaarlijk rijgedrag v SSSjWih r kicUc (2oummt Woensdag 16 december 1981,72e jaargang no. 22143 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uiraave Westerpera. behorende lol SlilhoH Peis. Apolhekeredljk 34. 2312 DD Lelden. Posbus II. 2300 AA. lel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur I. I. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (and. BTW) /052 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, laar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Rock 'n' roll gaat nooit verlo ren op Ned. II om 21.15 uur. Nadien om 21.45 uur speciaal programma voor de Ameri kaanse zanger Kenny Rogers. Op Ned. I om 20.00 de Belgi sche speelfilm „De eerste sleu tel". HET WEER Droog met opklaringen maar ook plaatselijk mist. Vannacht matige tot strenge vorst met minumtemperaturen tussen -5 en -12 graden. Morgenmiddag lichte vorst met temperaturen van ongeveer -3 graden. Zon op: 8.44. Onder: 16.28 uur. Schev. hoogw.: 7.26 en 19.41. Laag: 2.51 en 15.33 uur. hse poppen niet "elijk voor gezondheid AAG Er bestaat geen direct I tussen poppen van Spaans fa len huidallergie bij kinderen. De Lzijn niet' schadelijk voor de ge- 'd, zo blijkt uit een onderzoek I keuringsdienst van waren in cteur voor de volksgezondheid J-Brabant waarschuwde vorige oor de poppen, nadat een aantal |en van huidallergie was biri- Volgens het ministerie ksgezondheid en milieuhygiëne ake van een „zeer toevallige sa- i van omstandigheden". Energiezuinig kerstpakket COEVORDEN Alle 120 personeelsleden van de kartonfabriek „Hol- landia" in Coevorden hebben een energiebe sparend kerstpakket ge kregen. Gisteren werden 120 rijwielen bij de fa briek afgeleverd. Het ge schenk moest tevens de behaalde jaarproduktie van 45.000 ton karton en het gebruik van nieuwe energiebesparende gast urbines luister bijzetten. Voorlopig blijft het nog koud DE BILT De vorst blijft in ieder geval de komende dagen nog aanhouden. Maar of de Randstadbewoners binnenkort de schaatsen kunnen onderbinden, is nog maar de vraag. In het hele land was het de afgelopen nacht flink koud. Vanochtend vroeg is op het vlieg veld Leeuwarden zelfs een temperatuur geregi streerd van -18 graden. Het is moeilijk te zeg gen hoe lang de vorsttoestand precies zal aan houden, omdat nieuwe oceaandepressies zich al aandienen. Momenteel ziet het er naar uit dat deze niet in onze buurt komen. Alleen Frank rijk kan sneeuw verwachten. De temperaturen zullen vannacht dan ook wederom op veel plaatsen tot ongeveer -10 graden of lager dalen, terwijl het kwik morgen en ook de komende dagen niet boven nul zal komen. Kiezer kan straks kandidaten lijsten aanvechten DEN HAAG Nederlandse kiezers krij gen binnenkort de bevoegdheid bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen in gediende kandidatenlijsten van partijen die willen deelnemen aan de verkiezingen. De Tweede Kamer ging gisteren met algemene stemmen akkoord met een wijziging in de Kieswet die deze (AROB)procedures moge lijk moet maken. Het wetsontwerp is inge diend om deelneming van fascistische, ra cistische of anti-semitische groeperingen aan de verkiezingen te bemoeilijken. Minis ter Van Thijn van Binnenlandse Zaken verwacht dat de wet al bij de komende ver kiezingen van provinciale staten en ge meenteraden van kracht kan zijn. Jan van Beveren beste sportman Verenigde Staten FORT LAUDERDALE Jan van Beveren is door het maandblad The Miami Magazine geko zen tot de beste sport man van de Verenigde Staten. De oud-doelman van bet Nederlands voet balelftal dankt zijn ver kiezing onder andere aan zijn grote populari teit in Amerika en zijn inzet voor de voetbal sport SON De ontvoeringszaak van de twaalfjarige Manon Huybregts uit Son is gisteravond in alle rust opgelost. Terwijl do vader gisteravond met het losgeld van twee miljoen gulden op een afgesproken plaats stond te wachten, meldde de 42-jarige ontvoerder zich met Ma- non op een politiebureau in Eindhoven. Het kind ver keert in goede gezondheid. 'ARSCHAU Soldaten van het 'oolse leger zijn vannacht ingezet jij het breken van stakingen in fa brieken in Warschau, Gdansk, Szczecin. Aldus is van westerse di- lomaten in Warschau vernomen, ie soldaten zouden overvallen op ie fabrieken hebben uitgevoerd en ^vakbondsleiders hebben meegeno men. Naar schatting zijn in Polen ejpinds afgelopen zondag meer dan vijfduizend mensen opgepakt. Tege- jkertijd komt het verzet in Polen teeds uitgebreider op gang. De uni versiteit van Warschau zou door stu- lenten bezet zijn. ïiplomaten hebben vérder gezegd dat mannacht Russische transportvliegtuigen ijn geland in Warschau. Gisteravond verd het luchtruim boven Polen tijdelijk [esloten voor alle vliegverkeer. Alle luchten werden over de Oostzee geleid, n de loop van vanmorgen werd het ver- >od weer opgeheven. De Amerikaanse in- ichtingendienst CIA heeft de berichten egengesproken dat met de vliegtuigen lussische troepen naar Polen zijn overge bracht. Deze geruchten wonnen aan kracht nadat bekend werd dat de opper bevelhebber van het Warschaupact, de Russische maarschalk Kulikov, al enige tijd in Polen verblijft. De diplomaten maakten verder melding van grote troe penbewegingen rond de hoofdstad en an dere belangrijke Poolse steden waaronder Gdansk en Szczecin. Tot de fabrieken waar het Poolse leger stakingen gebroken heeft behoren een grote staalfabriek en de Ursus-tractorfa- briek. Desondanks lijkt het erop dat de stakingen en betogingen tegen het militai re béstuur in Polen nog steeds sterk toe nemen. Door het hele land protesteren ar beiders tegen het oprollen van de onaf hankelijke vakbond Solidariteit Vier vooraanstaande leiders van Solidariteit hebben vanuit de grote Leninwerf van Gdansk geprobeerd leiding te geven aan de stakingsbeweging. Onder hen bevindt zich Miroslaw Krupinsky, de vice-voorzit- ter van Solidariteit. Radio Praag heeft vanochtend gemeld dat er „maatregelen" genomen waren tegen de „relschoppers" in Gdansk, waar van daag precies een jaar geleden het grote monument werd onthuld ter herinnering aan de bloedige onlusten tussen politie en arbeiders in 1970. televisiebeelden die begin deze week in Warschau werden gemaakt Tegen over het hoofdkwartier van Solidariteit knielen en bidden mensen op straat --EIDEN De zes vrachtwagens en hun nzittenden, die zaterdag naar Polen wa- en vertrokken, arriveren vandaag weer n Leiden. Daarmee is het tweede trans- >ort van het comité „Regio Leiden helpt Polen" succesvol verlopen. Naar verluidt hebben de zes vrachtwa- lens geen ernstige hinder van de 'nood- oestand' in Polen ondervonden. Het is ge heel volgens de plannen, dat de Leide- naars vandaag terugkeren. Voorlopig gaan er geen transporten meer naar de Poolse stad Torün. Dit in verband met de felle winter, die veel wegen in Polen in de komende maanden onbegaanbaar zal maken. Tot noch toe is vanuit Leiden voor 90.000 gulden aan goederen naar Po len overgebracht. Een groep van naar schatting 2.000 mensen heeft gisteravond tij dens een vergadering in het Haagse Congres gebouw en een fakkel tocht langs de Russi sche ambassade gede monstreerd tegen de slechte behandeling van Joden in de Sovjet- Unie. Bij de ambassade werd getracht een peti tie aan te bieden. Maar vanuit het ambassade gebouw liet men weten dat de ambassade ge sloten en niemand aan wezig was om de petitie in ontvangst te nemen. De fakkeloptocht en de bijeenkomst in het Congresgebouw ston den in het teken van de actie „Een miljoen handtekeningen voor joden in de Sovjet- Unie", waarmee ge tracht wordt een betere behandeling van Joden in de Sovjet-Unie af te dwingen. Politiek* par tijen, kerken en maat schappelijke organisa ties ondersteunen de actie. De ontvoerder had het meisje in het begin van de middag van school opgehaald. Hij gaf zich daarbij uit voor een poli tieman die het kind kwam op halen omdat haar ouders een ongeluk zouden hebben gehad. Toen het kind later niet thuis kwam, werd er alarm gesla gen. Later op de middag eiste de ontvoerder een losgeld van twee miljoen gulden, hetgeen de vader van Manon op de markt van de Belgische plaats Turnhout moest komen over handigen. In samenwerking met de BOB, de Belgische Bij zondere Opsporingsbrigade, werd een val gezet. Maar zo wel politie als vader wachtten tevergeefs, want op het mo ment dat de heer Huybregts op de markt arriveerde, meldde de ontvoerder zich met Manon bij de politie in Eindhoven. De ontvoerder daar een be kende. Al enkele malen was hij bij de school van Manon gesignaleerd. De man ver klaarde tegenover de politie te hebben gehandeld uit geld nood. De auto die hij voor de ontvoering gebruikte had hij ontvreemd. Manon was gister avond zeer monter; er was haar geen kwaad ^gedaan. De verdachte zal vrijdag aan de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van Volksge zondheid ziet geen moge lijkheid om elders in de gezondheidszorg te bezui nigen, waardoor de eigen bijdrage van ziekènfonds- patiënten voor geneesmid delen per 1 juli 1982 niet door zou behoeven te gaan. Zij liet ons desge vraagd weten dat het ook niet mogelijk zal zijn daar bij de laagstbetaalden te ontzien. „Dat zou beteke nen dat de apotheker, die de eigen bijdrage moet in nen, naar het inkomen van elke ziekenfondspa tiënt zou moeten vragen", aldus minister Gardeniers. De minister zegt geen moge lijkheid te zien voor een com pensatie voor de laagste inko mens. Maar wèl wil zij de ei gen bijdrage binden aan een maximum van 125 gulden per jaar. Volgens de minister vol doet zij daarmee aan een door Ge Tweede Kamer aangeno men motie-Lubbers, die zegt dat de zwaksten niet onrede lijk hard mogen worden ge troffen, hoewel zij toch relatief het zwaarst getroffen worden. CDA en PvdA zoeken het daarom liever in een drasti sche beperking van het aantal voor te schrijven geneesmid delen. DEN HAAG Veeï vrouwen voelen zich tussen de 52 en 60 jaar ongelukkig. Mannen lijken in geen enkele levensfase een crisis te beleven. Vooral vrouwen rond de 66 hebben het moei lijk. Rond die leeftijd neemt het percentage weduwen toe, aldus gisteren door het CBS gepubliceerde gegevens. Het doen van vuil of onaangenaam werk hangt nauwelijks sa men met de tevredenheid van mensen. Alleen de vorm van on aangename arbeid, zoals eentonig werk, zorgt voor ontevreden heid. Werklozen en wao'ers zijn het minst gelukkig met hun si tuatie. Leerkrachten zijn het meest tevreden met hun inkomen. Boeren hebben wel genoegen in hun werk, maar zijn ontevre den met hun inkomen. Meer vrije tijd - meer tevredenheid, dat geldt voor de meeste beroepen. Alleen bij leidinggevenden is dat omgekeerd. advertenties J 7 en 8 jaarsdeposito's minimale storting f 1.000,-. LEIDSE SPAARBANK Inbreker aangehouden LEIDEN Een fietsendief, die gisteravond in Amsterdam is aangehouden, bleek giro kaarten op zak te hebben, die afkomstig zijn van een bewo ner van de Smaragdlaan. Uit een woining werden giro betaalkaarten, girocheques en enkele sieraden gestolen. De man, die in de hoofdstad werd aangehouden, trachtte korte tijd voor zijn arrestatie de be taalkaarten weg te gooien. Dat werd door de politie opge merkt Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Weer of geen weer; de 800 bladenmannen gaan In heel Nederland gewoon met de bekende week- en maandbladen op pad. Het kan ditmaal alleen Iets later worden dan normaal. Maar de bladenman laat u beslist niet In de kou staan, als het om de bezorging van uw favoriete blad gaat. ADVERTENTIE Geopend van 10-17 en 19-22 uu» I toegang f 7.50. kinderen tot 14 iaar f 4, zaterdag en zondag 10-17 uur LEIDEN Een 26-jarige Leidse vrouw heeft gisteren bijna twee agenten van de sok ken gereden, doordat een beij zelde voorruit haar het zicht belemmerde. De politie hield een technische controle op de Rijnsburger- weg. Voornamelijk werd erop gelet of de voorruiten van de auto's niet met ijzel bedekt waren. De 26-jarige automobi liste meende voldoende zicht te hebben. Zij had een klein vierkantje ijzelvrij gemaakt. Een agent achtte dat niet vol doende. Hij maande de vrouw tot stoppen. De dame reed ech ter vrolijk door. Vijftig meter verder sprong een collega agent voor de auto. Door opzij te springen kon ook deze agent de dans ontspringen. Even verderop, in de file, werd de vrouw aangehouden. Zij was hogelijk verbaasd, toen de politie haar uit de auto haalde. advertentie Gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met inJormabe over Films. Muziek, Theater. Recreatie, Exposities en een complete agenda Hotelgast neemt interieurtje mee LEIDEN Een nog onbeken de logé van Holiday Inn is gis termorgen met stille trom ver trokken zonder de rekening te betalen. Toen het personeel op een bepaald moment de kafoer inspecteerde, bleek het een en ander te ontbreken: een kleu rentelevisie, een ijskast, fles sen drank, een spiegel, vier slopen en twee lakens. De ho telgast was afkomstig uit Maastricht. De politie stelt een onderzoek in. advedentie

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1