Weinig liefs uit Moskou yS DRINGEN NIET AAN OP STREKKING ANNEXATIE-WET omaar wat presentjes De vrouw en de „chip IN EN OM HET HUIS ^ENLAND /IN EN OM HET HÜTS" LE3DSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINA IS. i onze verslaggever arc de Koninckl (EL/MOSKOU ezoek, eind vorige van fractieleiders uit ONTGOOCHELING NA BEZOEK KAMERDELEGATIE eede Kamer aan i heeft schamele ten opgeleverd: op rein van de wapen- 5ing voornamelijk ring en inzake de rechten vooral «heling. Bovendien li afgelopen zon- ikele uren voor de is van de zeven entariers naar het de laatste licht- in de opgedane er- »n. De gevoerde en „buitengewoon re" gedachten wis- n met de Kremlin- tken leken plotse- 1pn wrange grap, rfad als ze werden voortdurende uit leen van Radio Mos- ieiver de militaire bvername in Polen, Sondering" aldaar van „extremisten van So lidariteit" en de vastbera denheid van de commu nistische gemeenschap om „het Poolse volk bij te staan in de strijd tegen anarchie en economische ineenstorting". In het vlietuig naar Bonn, dat in een boog om het gesloten Poolse luchtruim moest, sprak een ontdane Henk Waltmans: „Als dit uitloopt op een Russi sche inval, dan kunnen onze vredesbewegingen het voor tien jaar wel vergeten. Dan breekt Washington de onder handelingen in Genève af en staat de plaatsing van kruis en Pershing-raketten wel vast". Overigens hebben de Neder landse Moskou-gangers tot de dag van vandaag het raden naar de bedoelingen achter de sterk uiteenlopende versies die verschillende van hun ge sprekspartners hebben gege ven over de Russische doel stelling voor „Genève". Waar om had Pravda-hoofdredac- teur Afanasjev het zo nadruk kelijk over de talrijke SS-20-raketten die zouden worden vernietigd en de ove rige nucleaire wapens voor-het Europese slagveld die even eens in de onderhandelingen met de Amerikanen moesten worden weggepraat (tweede nul-optie)? Zulks terwijl de tweede bezoekdag niemand meer een bevestiging gaf van die nieuwe geluiden en minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromyko tot driemaal toe liet weten: „We maken zelf uit welke wapens we zullen ontmantelen als het tot een akkoord komt". Teleurstelling Het gesprek van ruim twee uur met Gromyko was voor het imago van de Nederlandse missie een dringend noodzake lijk klapstuk, maar werd een teleurstelling. Getuigenissen achteraf van de zeven kamer leden maken een reconstructie mogelijk. De 72-jarige Sovjet veteraan, die al onder Stalin vice-minister van buitenlandse zaken werd en sindsdien alle stormen in het Kremlin over leefde, begon met een lang en weinig gedetailleerd anti-A merikaans verhaal. Daarna vroeg hij zijn gasten om per partij een mening terzake te geven. Toen kwam een wat stroeve discussie op gang, waarin Gromyko tweemaal ir ritatie liet blijken. De eerste keer was dat toen VVD-er Wim van Eekelen de Sovjet minister vroeg om de nul-optie van Reagan het voordeel van de twijfel te geven, „waartoe u kennelijk niet bereid bent". Voor de tweede rimpel in het gesprek zorgde CDA- fractie voorzitter Ruud Lubbers. Deze had aanvankelijk de zorg van de Nederlandse christen-de mocratie om de wapenwedloop beklemtoond, maar vroeg op nieuw het woord toen Van Eekelen in een ferme kritiek op de Sovjet-bewapening had verkondigd dat de liberalen in ons land wel degelijk bereid zijn tot plaatsing van vAmeri- kaanse kruisraketten. „U moet niet denken dat de vredeswil van het CDA uit zwakte is ontstaan", of met woorden van gelijke strekking stopte Lub bers vervolgens ook nog gauw wat ruggegraat in zijn betoog. Volgens Van Eekelen begreep Gromyko toen niet veel meer van het CDA. Mensenrechten De kwestie van de mensen rechten is bij Gromyko slechts enkele minuten aan de orde geweest, eigenlijk alleen om te voorkomen dat het woord niet Folklore zou vallen. De ellende van de joden die weg willen en hon gerende dissidenten in werk kampen bleek te omschrijven met „het belang dat Nederland hecht aan alle drie de manden van de conferentie in Madrid". Gromyko was het daarmee eens, maar gaf prioriteit aan de eerste mand (veiligheid in Europa) boven de derde (men selijke vrijheden). De naam Amnesty International is in Moskou niet gevallen, in de veronderstelling dat die als een rode lap op een stier zouden werken. De gesprek ken over mensenrechten met allerlei leden van de partijlei ding en de Opperste Sovjet lie pen vast in tegenwerpingen dat het in het Westen ook niet allemaal in orde is en dat ge vangenen in de Sovjet-Unie per definitie wetsovertreders en dus gewone misdadigers zijn. Maar ook al was er wel te pra ten over vrijheid van bewe ging en woord, de ontwikke ling in Polen zou luttele uren later de daad tegenover het woord hebben gezet. Wat er aan doctrine-vijandige ver schijnselen in de Sovjet-Unie 'mogelijk is, wordt hoogstens gekoesterd als folklore. Zoals de Nederlandse kamerleden konden ervaren in de kloos tergemeenschap van Zagorsk, het centrum van de Russische orthodoxe kerk op 70 kilome ter van Moskou. Onder bege leiding van Russische ambte naren erheen gevoerd, spra ken de Nederlanders er met de rector. Deze verklaarde dat er 40 miljoen Russen gelovig zijn. Op de vraag hoeveel priesters daarvoor worden geleverd door de opleiding in Zagorsk was het antwoord: 190 per jaar. Op de nadere vraag of dat voldoende kon zijn bleek er ook nog een schriftelijke priesteropleiding te bestaan waardoor het totaal aantal jaarlijks afgeleverde geestelij ken op 900 komt. Giscard niet in getuigenbank PARIJS Ex-president Va- lery Giscard d'Estaing van Frankrijk hoeft niet te getui gen in de rechtszaak tegen vier mannen, die terechtstaan in verband met de moord op prins Jean de Broglie in 1976. Dit heeft een Franse rechter bepaald. Giscard had de rechtbank ge schreven dat hij niet geloofde een belangrijk getuigenis te kunnen afleggen. Prins de Broglie, die onder. Giscard minister is geweest en ook bevriend is geweest met de vorige bewoner van het Elysée, werd op kerstavond van 1976 in Parijs doodgescho ten. De advocaten van de verdach ten proberen op het proces, dat al sinds 4 november aan de gang is, te bewijzen dat de toenmalige politieke leiding bij de moord betrokken was dan wel van de plannen ertoe op de hoogte. "rülische ambassadeur: |NGTON De ambas- an Israël in de Vere- iaten, Evron, heeft gis- d na een onderhoud /Amerikaanse minister Itenlandse zaken, Haig, dat hij niet de indruk jt de VS de wapenleve- aan Israël zullen op- Evron was naar het nse ministerie van idse zaken ontboden, aandag door het Is- parlement gejaagde annexatie van de Go- toe te lichten, eerder nog laten we- VS door de annexa- gel overvallen wa- nlijving van de Go- was volgens hem-- mswaardig en in strijd ilutie 242 van de Vere- jaties. Op de vraag of r Haig had aangedron- e intrekking van de inlij— dët, antwoordde Evron: ciij had het daar niet met e woorden over". De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft gisteren gezegd dat Is raël bereid is „op elk moment vredesonderhandelingen te gaan voeren met Syrië. Sha mir zei gisteren dat Israël met Damascus wil praten zonder enige voorwaarde vooraf. Over de Golan-wet zei Shamir dat Jeruzalem de internationa le publieke, opinie vertrouwd' wil maken met het idee, dat de Golanhoogte naar Israëlisch inzicht een onvervreemdbaar bestanddeel vormt van de joodse staat. Ondertussen blijft de stroom van afkeurende reacties op de annexatie van de Golanhoogte voortduren. De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben gisteren in Londen Is raël beschuldigd met de an nexatie van de Golanhoogte het volkenrecht te hebben ge schonden. Het leveren van troepen door vier Europese landen aan de Sinai-vredes- macht kan op losse schroeven komen te staan. Dat kan wor den afgeleid uit een opmer king van de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, Van der Stoel. Gisteren zei hij dat „er nog beraad nodig is over de strijdmacht in de Si nai". Engeland, Frankrijk, Ita lië en Nederland besloten en kele weken geleden troepen te leveren aan de vredesmacht, die in april in de Sinai gesta- tioneerd wordt nadat Israël zich uit deze woestijn heeft te ruggetrokken. Het Isra'elische annexatiebe- sluit heeft vooral in Syrië tot felle veroordelingen geleid. In de Syrische krant Al-Ba'ath werd gisteren de Arabische wereld opgeroepen om zich te verenigen teneinde „niet al leen de Golan, maar ook de Gaza-strook, Haifa, Jeruzalem en de Sinai-woestijn te her overen". De Syrische minister van defensie, Tlass, zei dat „het zwaard het beste ant woord is" op de Israëlische an nexatie van de Golanhoogte. Terwijl de Israëlische troepen op de Golanhoogte in verhoog de staat van paraatheid zijn gebracht, heeft Israël zijn ver kenningsvluchten boven Liba non geïntensiveerd. Israëlische vliegtuigen vlogen enkele ma len over de Libanese hoofd stad Beiroet en werden onder vuur genomen door luchtaf weergeschut. Er zijn geen be richten dat de toestellen zijn geraakt. Ondanks de felle Sy rische reacties waren er giste ren geen aanwijzingen dat Sy rië zich voorbereidt op een mi litaire actie. De Egyptische preisdent Moe barak heeft gisteren gezegd, dat Egypte „zich niet zal laten meeslepen" in een Israëlïsch- Syrische oorlog. De annexatie van de Golanhoogte zullen de relaties tussen Egypte en Is raël waarschijnliojk niet aan tasten, aldus Moebarak. Wel is gisteren de stafchef van het Is raëlische leger, generaal Ey- tan, gistern uit Egypte naar Is raël teruggekeerd. Eytan had deze week nog in Egypte zul len blijven. Onder de plaatselijke bevol king van de Golanhoogte von den gisteren heftige discussies plaats tussen voor- en tegen standers van de annexatie. Het Syrisch nationalisme is sterk toegenomen, sinds de Israëli sche regering negen maanden geleden een mislukte campag ne startte om aan de Syrische bewoners het Israëlische staatsburgerschap te verlenen. Leiders van de Israëlische op positionele Arbeiderspartij noemden gisteren de annexa tie een ondergraving van Is- raëls aanzien als democratie en hekelden de haast waarmee het wetsontwerp de annexatie wet door het parlement gejaagd werd. Veel doden bij bomaanslag Iraakse ambassade Beiroet BEIROET Bij een bom aanslag op de Iraakse am bassade in Beiroet zijn volgens de politie zeker 20 doden en 100 gewonden gevallen. De ambassadeur van Irak, Abdel Rassam Mohammed Lafta, was tij dens de aanslag wel in het gebouw, maar raakte slechts licht gewond. De consul liep ernstige ver wondingen op. Door de kracht van de explo sie werd het vijf verdiepingen tellende gebouw grotendeels verwoest. Volgens ooggetuigen kwam het na de aanslag in de buurt van de ambassade tot vuurgevechten. In het hele westelijke deel van Beiroet, waar de ambassade gevestigd is, was het geluid van sirenes van ziekenwagens te horen. Er kwamen bulldozers aan te pas om het puin te verwijderen en uren na de aanslag zaten nog De verwoeste Iraakse ambassade in Beiroet. Het vijf verdiepingen hoge gebouw is ingestort. mensen onder het puin be- kneld. Over hoe de aanslag is ge pleegd doen verschillende be richten de ronde. Volgens sommige brcnnen drong een auto vol met explosieven door op het ambassadeterrein. Toen de auto het gebouw had be reikt volgden er binnen enke le seconden twee explosies. Andere bronnen meldden dat een honderd kilo zware bom, die was ingegraven in het zan derige terrein achter de am bassade, tot ontploffing was gebracht. Volgens een derde versie vond de explosie in het gebouw zelf plaats. Een tot nu toe onbekende or ganisatie, het „Iraakse Bevrij dingsleger - algemeen opper bevel'1^ heeft zich voor de aan slag verantwoordelijk gesteld. Sinds verleden jaar september de oorlog tussen Iran en Irak uitbrak, zijn er in Beiroet ver scheidene aanslagen gepleegd op Iraanse en Iraakse diplo maten. Sommige mensen leggen een verrassing voor hun vrienden en magen onder* de kerstboom of naast het bord bij het kerst- ontbijt. Voor hen geven we paar suggesties: Witte Kerstsfeer brengt Morny dit jaar met een collec tie produkten als „bad-kristal- len" in karaffen. Ze geuren het bad uit en je kunt ze in ie dere parfumeriezaak krijgen. Bij het assortiment ook een heerlijke talk, verpakt in kerstklokken. Bij Galerie de Katvis, Tollen- straat, Rijswijk gezien: Picco- loskat (kaartjes in een hou- dertje kleiner dan een luci fersdoosje: ƒ2,50) en schitte-- rende naturel houten bouw pakketten (Triplex) van voor wereldlijke dieren, b.v. de Pa- rasaurolphus, de Brachusau- rus, maar ook van teer ge bouwde insecten („Insecterior"), spinnen en vlinders, een hele collectie (ca. drie tientjes per stuk). „Miezenkabinet" is een kalen der voor poezenliefhebbers 9,95). Een rondgang door de koepel bij Metz in Amsterdam draagt andere ideeën aan. Om te be ginnen staan er tafels in blauw of zacht perzik met een oneindig aantal mogelijkhe den tot dekken. Overal flik keren lichtjes in glanzend tin telende kandelaars. Amerika heeft rode, groene en witte kerstballen gestuurd, Roberto Niederer uit Zwitserland is aanwezig met fragile en fees telijke glazen bollen (f 4,25 - 30,-). Pas op of je stoot met je arm tegen kleine glazen klokjes uit München 7,50) met zachte tingeltjes. Een eindje verder staan Ameri kaanse papieren engeltjes van hout met muziekinstrumen ten. Je kunt er de kersttafel mee versieren door ze te schikken tot een groot orkest. Kersttranen, Bethlehemhuis- jes (wit porselein), glazen bloemkelken uit Italië, denne- appels geraapt uit het bos, Ja- cobsladders van kaarsen en nostalgische strovrouwtjes met boeketjes uit Korea, roze tjes, enfin .jingle bells" door de hele koepel. Een gouden geschenk is na tuurlijk altijd welkom, zowel voor hem als voor haar. Een korte schakelketting met bij passende armband is bij alle juweliers te vinden. Favoriet voor de man is de manchetk noop nieuwe stijl van staal met geelgoud. Er horen geel gouden schroefjes bij. Novi teit: een mannen-halshorloge van een soort rubber naar ontwerp van de Nederlander Bruno Nihaber. Bij alle ca deauboetieks vindt u poppen, gevuld met gemalen noten schalen: kerstmannen, malle vrouwspersonen met een tekst op hun buik. Licht in gewicht kunnen ze in alle standen op de schoorsteen, bank of in een hoekje neer ploffen. (adviesprijs, 15,50; inl. Russ Berrie,, tel 04180- 3572). Bij cadeaushops vind u ook „Glaasje op, Laat je rijden", een dol sherryglas met krom me (zatte) steel, cocktailstam pertjes in de vorm van een zandloper (J 3,25), en bij de parfumeriezaak het nieuwe herenparfum JR, genoemd naar de „antiheld" uit de be kende serie „Dallas". TINY FRANCIS „Glijden in plaats van rijden" Voor jonge moeders is het winterweer om meer dan een reden geen pretje. Met de wandelwagen door de sneeuw ploeteren is er een van. Een slimme vogel bedacht daarom buggy-ski's die heel eenvou dig onder elke buggy ge plaatst kunnen worden. Nu zullen de ski's in de stad met deels schoongeveegde trottoirs minder praktisch zijn, maar voor de wintersport of tijdens een wintervakantie buiten de stad kunnen ze een uikomst zijn. Een set van vier stuks kost 45,— (Bij Prenetal). Nogal wat mensen die het met de vrouwenbeweging goed menen, maken zich zorgen over de gevolgen van de mi- cro-elektronica, speciaal voor vrouwen. De belangrijke sec toren waar geautomatiseerd wordt onder invloed van de nieuwe ontwikkelingen op dit gebied zijn banken en verze keringswezen, de detailhandel en de telecommunicatie. En nu juist in deze sectoren wer ken vrouwen, vooral in de la gere functies. Onder voorzittersschap van prof. dr J.T. Allegro, rijksuni versiteit Leiden, gaat nu een werkgroep „Arbeidsvraag stukken en Welzijn" (A W) van start, die eens gaat kijken welke de gevolgen van de chip op de kwaliteit en de kwantiteit van vrouwenar beid zijn. Om het onderzoek een formeel karakter te ge ven sprak staatssecretaris Hedy d'Ancona (Emancipatie zaken, ministerie van Sociale Zaken) alle betrokkenen bij het onderzoek toe in de kanti ne van de Geschiedenisfacul teit in Leiden. Zij noemde de huidige ont wikkeling „een belangrijk punt in het emancipatiebe leid". „Sinds 1968 is men met de emancipatie bezig, hoewel vrouwen toen nog wel érg in de huishoudelijke hoek ge drukt werden. Ze mocht wel eens een eigen job hebben, mits man en kinderen er geen last van hadden. „Onvrede" moest ze maar zien kwijt te raken op de divan van de psychiater". Aan het eind van de zestiger jaren kwam er schot in de vrouwenarbeid door betere werkomstandigheden te com bineren met de taak van moe der de huisvrouw. Begin ze ventiger jaren kwam de na druk te liggen op het hervin den van de identiteit en hou ding tegenover de arbeid. „Niemand zat echter te wach ten op een toestroom van vrouwen boven de 35", zei de bewindsvrouw. „Ze vormden nog altijd een problematische groep. Maar als we zo door gaan zal op den duur iedereen gaan behoren tot een specifie ke belangengroep, die wegens huidskleur, landsaard, leeftijd (boven de 40 is het al moeilijk een baan te vinden) „gehandi capt" te zijn. Zo zit 't met de vrouw ook! Door herverdeling van arbeid zullen vrouwen ingrijpender moeten gaan meespelen en het is de taak van de overheid te voorkomen dat door de technologische ontwikkeling de werkgelegenheid van de vrouw in het gedrang komt. Hedy d'Ancona Het zou een rem op de eman cipatie van de vrouw in het bedrijfsleven zijn als ze op ge bieden waar de elektronica een rol speelt, niet dezelfde kansen zou krijgen als de man. Ze mag niet overbodig worden, en daarom is de chip een uitdaging voor de vrouw om te laten zien wat ze kan. De staatssecretaris vindt dan ook dat er in de sfeer van deeltijdarbeid en huisarbeid situaties ontstaan die funest kunnen uitpakken voor de werkende vrouw. „We doen er al wat aan, maar het aparte onderzoek dat nu zijn beslag heeft gekregen moet de vel den onderzoeken waar zich dit afspeelt. Er moet over de grenzen worden gekeken". We moeten niet inventarise ren, maar de werkgelegen heidseffecten elders bestude ren om die te toetsen aan de moeilijkheden waarmee vrou wen in ons land te maken krijgen. Ingrijpende bedrijfs organisatorische veranderin- gen zijn te overwegen. „De uisarbeid kan nieuwe moge lijkheden brengen, die de mi- cro-elektronica aandraagt". De staatssecretaris noemt spe ciale apparatuur (terminals), die bij de mensen thuis be diend kan worden. Daarbij moet er wel aan gedacht wor den dat men niet in een ille gaal circuit terecht komt: ont duiking van arbeidsovereen komsten, onvoldoende sociale verzekering, te lange werktij den. De toestanden te voorko men waartegen we in het be gin van deze eeuw gevochten hebben, mogen niet weer in sluipen. Daarom is bij huisar beid met gebruikmaking van micro-elektronica toezicht een noodzaak. „We mogen via technologische ontwikkelin gen niet terugkomen op so ciaal onaanvaardbare situaties van vroeger jaren". Door gro tere flexibiliteit in de arbeid door de chip ziet de staatsse cretaris aankomen dat activi teiten, die normaal 6-8 uur vergen, in 4-5 uur geconcen treerd kunnen worden. Daar door wordt de hersteltijd na het werk verlengd. Prof. Allegro wil meer vrou wen bij het arbeidsproces in schakelen en de beschikbare tijd eerlijk over mannen en vrouwen, (die een baan willen hebben) verdelen. Deelarbied kan naar zijn mening ertoe bijdragen dat de combinatie van betaalde- en huishoudelij ke arbeid mogelijk wordt voor zowel mannen als vrou wen. Wel vindt de hoogleraar dat de gevolgen van automati sering wel eens worden on derschat. Er ontstaan ver vreemding tussen de mens en zijn werk, het werk kan steeds minder worden door zien en beheerst; er is een strakker keurslijf van regels en meer afhankelijkheid van specialisten. Positief echter moet gewaardeerd worden dat men de automatisering als handvat kan gebruiken, waarbij Allegro voorstander is van meer medebeslissings recht in het algemeen. „Duf en saai werk kan dan toch een uitdaging worden". TINY FRANCIS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15