'olen laten zich niet dwingen Solidariteit is een Poolse realiteit VS staken handel met Rusland bij interventie in Polen Angst heerst in Polen INLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINA 13 rb7- Nog 103 fnbuk Nederlanders Itn in Polen ien in en 35 zijn er op bezoek. Het mi- iran buitenlandse zaken in Den >ft dit gisteren bekendgemaakt. ;terie heeft via de radio en de te- :ontact gehad met de ambassade hau. Maar omdat binnen Polen verbindingen verbroken zijn, is de ambassade moeilijk om een krijgen van de situatie waarin landers verkeren. Op het minis- ft men wel de indruk, dat de toe- Polen er sinds zondag niet beter morden. GEEN CONTACT MET VOEDSELKONVOOI (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Hoewel elk contact met het Ne derlandse voedselkonvooi naar Polen ontbreekt heeft de organisator, de Stichting Vriendenhulp Polen, de indruk dat de wagens in Polen op weg zijn naar hun bestemmingen: in totaal 92 distribu tiecentra. Onder meer van Nederlandse vrachtrij ders die uit Polen in Nederland zijn teruggekeerd is vernomen, dat alle wagens gisteren op weg wa ren naar Poznan, de stad waar de colonne zich.zou splitsen. De Stichting Vriendenhulp heeft van de Poolse ambassadeur gistermiddag nog eens uit drukkelijk verzekerd gekregen dat ook toekomsti ge levensmiddelentransporten geen duimbreed in de weg zal worden gelegd, als dit tenminste grote vrachtwagens zijn. Bij de stichting stromen geld en goederen binnen en een tweede konvooi zou bin nen een week uit te rusten zijn. Gastouders wachten op Poolse kinderen (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Negentig gastgezin nen in Nederland wachten in span ning af of zaterdag op Schiphol ne gentig 'Poolse kinderen arriveren, die dankzij bemiddeling van de Stichting Vriendenhulp Polen enkele weken in Nederland zullen doorbrengen. De gastouders hebben voor hun „pleeg kind" een bijdrage betaald in de reis kosten van 500 gulden. De stichting heeft alle contact met Polen verloren sinds de politieke toestand daar is ver anderd. Daardoor weet men op het ogenblik bij de stichting niet met ze kerheid of de kinderen, van wie er veel wees zijn, zaterdag wel zullen ar riveren. Rode Kruis wil hulpacties voor Polen bundelen DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft alle organisaties en comités die zich bezighouden met ,de (voedsel)hulpverlening aan Polen op geroepen om de krachten te bunde len. Volgens het Rode Kruis dwingt de onzekere toestand in Polen tot grote voorzichtigheid en kan een overzichtelijker hulpbeleid ertoe bij dragen dat alle goederen snel op de plaats van bestemming arriveren. Volgens de heer Brouwer van het Rode Kruis wacht zijn organisatie momenteel óp de terugkeer ut Polen van twee medewerkers, die verleden week een transport hebben verge zeld. A^n de hand van hun bevindin gen zaï het Rode Kruis nadere advie zen voor hulpcomités opstellen. Banken verliezen hoop op betaling Poolse schulden FRANKFORT De honderden banken in het Westen die vorderin gen op Polen hebben beginnen langzamerhand de hoöp te verlieten dat Polen ooit nog in staat zal zijn om aan zijn financiële verplichtin gen te voldoen. Veel banken overwegen al om hun vorderingen maar voor een deel af te schrijven. De schattingen van het totale bedrag dat Polen aan regerin gen en banken in het Westen ver schuldigd is lopen uiteen van 60 tot 67,5 miljard gulden. EG blijft voedsel leveren LONDEN De Europese Gemeen schap zal Polen voedselhulp blijven leveren. De ministers van buiten landse zaken van de EG hebben daartoe gisteren in Londen besloten. Hoewel de bijeenkomst was belegd om een oplossing te zoeken voor de problemen rond de Britse bijdrage en de landbouwproblematiek, wer den de besprekingen gedomineerd door de ontwikkelingen in Polen en Israël. De ministers besloten om door te gaan met voedselhulp aan Polen, alleen zal voorzichtiger wor den gedaan met het verstrekken van kredieten, aangezien wordt betwij feld op Polen ooit in staat zal zijn alle verplichtingen na te komen. N Men kan ge- aannemen dat als (inmiddels voor ,'1 gesmoorde) sta- roep van Solidari- een totale veriam an de Poolse eco- iou hebben geleid, pndiging van de door-de re- wel voor ge- >eft. Want de reac- le arbeiders op de iporingen van de om harder te en meer te produ- sinds de oorlog tijd beantwoord weerspannig, |aan minachting gedrag. Salaris- in waarde- nt hebben daarin Irandering kunnen l. intig uur na de af- g van de noodtoe- iden slechts drie grote in het gebied rond in staking zijn ge- ar daar bijna alle con- let de provincies ver- ijn, kan men niet zeg- ize acties ook elders in zijn nagevolgd. Maar a tien miljoen leden Solidariteit over ruim de activisten die weten >en fabriek plat moet aalfabriek Huta Wars- de tractorenfabriek in de machinefabriek in wski zouden de sta- indag een zitdemon- jn begonnen en ge- hebben te werken. 5olen kent zal weten iar wat praten en een leggen, ondertussen ig drinkend van een jk brouwsel dat voor rgaat. Maar ze zullen iral driftig praten en ren over de ontstane ep van de autoriteiten en de vele miljoenen nelijk 'helemaal niet werk zijn gegaan, ivoon zijn thuis geble- op de korte termijn ïffect hebben. Alleen en en managers die eet van de arbeiders /vï w mg Op de weg van Warschau naar Poznan reden maandag alleen militaire voertuigen. Burgers moesten noodgedwongen met hun bagage zeulen, omdat er geen bussen en treinen reden. genieten of die onder de huidi ge wetgeving misschien zelfs rechtstreeks door hen zijn ge kozen, zullèn de arbeiders kunnen motiveren en tot een actievere houding kunnen be wegen. Lidmaatschap Ruwweg gesproken is zeventig a tachtig procent van de arbei ders lid van Solidariteit, hoe wel dit percentage in de aller grootste fabrieken dicht bij de negentig procent ligt. De auto riteiten mogen dan geloven dat sommige leden moe zijn en hun enthousiasme verloren hebben in de meedogenoze strijd sinds augustus 1980, ze zullen zich er ook terdege van bewust zijn dat niet alleen de gewone arbeiders, maar ook een groot deel van het middel baar cn hoger personeel lid is van Solidariteit. Het militair gezag erkent dit. Dit blijkt onder meer uit het feit dat de militaire* leiders de leiding over de voedselpro- duktie hebben overgenomen en dat mijnen en fabrieken onder militair gezag zijn ge plaatst. Dit zal onder meer be tekenen dat de mensen die in de rijen voor de winkels staan te wachten, een nieuwe zonde bok hebben naarmate het voedsel schaarser wordt en daarvoor hebben de autoritei ten gewaarschuwd en dat ook de afnemers van kolen in Moskou en elders zullen weten bij wie ze de schuld moeten zoeken. Maar de passieve reactie van de arbeiders veroorzaakt door de afkondiging van de nood toestand kan slechts van korte duur zijn. Het nieuwe militaire gezeg heeft tijdens het week end al lpten weten dat ieder een die schuldig wordt bevon den aan het organiseren van stakingen of werkonderbre kingen een gevangenisstraf van vijf jaar riskeert en dat niemand in het openbaar toe spraken mag houden zonder* specia'le toestemming. De goed georganiseerde pro testacties, waarbij belangrijke industrieën of het openbaar vervoer worden lamgelegd be horen voorlopig tot het verle den. Maar de in allerijl gefa briceerde posters en affiches worden nog steeds opgehan gen, zij het wel wat verdekter zodat de soldaten ze niet zo snel weer weg zullen halen. Ook de grimmige humor is blijven bestaan. „Je kunt geen kolen delven met een bajo net", zei een Poolse arbeider gisteren gevat. Rampzalige economische In het algemeen is men het over eens dat zelfs zonder de passiviteit veroorzaakt door de afkondiging-van de staat van beleg, de economische situatie nog nooit zo slecht is geweest. Om in de woorden te blijven van èen recente verklaring van het pölitburo van de com munistische partij, het land is in de greep van een „een rampzalig snel groeiende cri sis". In vele sectoren produce ren fabrieken vijftig procent onder hun capaciteit, onder meer omdat het gebrek aan harde munt ertoe heeft geleid dat er geen onderdelen en re serve-onderdelen meer wor den aangevoerd. Verlaten auto's aan de kant van de weg, die niet meer verder kunnen omdat een belangrijk onder deel nergens te krijgen is, zijn hier een heel gewoon gezicht. Het is naïef te denken dat een afgedwongen zesdaagse werk week hierin verandering kan brengen. De industriële produktie in zijn geheel bedraagt momen teel dertien procent minder dan vorig jaar en het nationale inkomen is zelfs nog verder teruggelopen zodat het lage peil van 1974 angstwekkend dicht genaderd wordt. De re gering zelf voorspelt een aan zienlijke daling van de levens standaard in de nabije toe komst en meent dat er wel en kele jaren over heen zullen gaan voordat weer een niveau van „voor de crisis" is bereikt. Het zou wel eens tot 1990 kun nen duren voordat er geen rijen meer voor de winkels staan; aldus sommige econo men in Warschau. Zelfbestuur Gisteren zou het Poolse parle ment bijeengekomen zijn om te praten over omstreden vraagstukken als prijzen, plan ning en het zelfbestuur vai> fa brieken en handelsonderne mingen. Maar het parlement is buiten werking gesteld en de nog op stapel staande hervor mingen die de economie een luw in de goede richting gege- /en zouden hebben, staan op losse schroeven. Sommige hervormingen wa ren al ingevoerd. Bijna de helft van de 24.000 onderne mingen in Polen zou een eigen arbeidersraad hebben en de andere helft zou deze raad vol gens de verwachtingen nog voor het eind van dit jaar moeten krijgen. Het zal nu in teressant worden te zien hoe belangrijk deze raden, waar Solidariteit vaak de belang rijkste stem in" het kapittel heeft, zullen zijn. Tot dit jaar was een van de grootste belemmeringen voor vooruitgang volgens hervor mingsgezinde krachten de wurggreep die de communisti sche partij had op belangrijke functies. Meer dan drie op de vier fabrieksdirecteuren wor den benoemd door de partij en zijn alleen verantwoording schuldig aan de partij. En het systeem van de „lijst met na men" van goedgekeurde man nen en vrouwen voor politiek gevoelige .functies, heeft elk initiatief in de kiem gesmoord. Maar de communistische partij hééft dit jaar een gestage uit holling ondergaan en lijdelijk moeten toezien hoe haar gezag afbrokkelde. Fabrieksmede- werkers hebben met grote meerderheid gestemd voor de de partij uit de tabrieken, een ontwikke ling die tot ieders verbazing vorige week nog werd gemeld in de krant van" de communis tische partij, Trybuna Ludu. In Gdansk vertelde een plaat selijk belangrijke ambtenaar me vorige week dat we bij het economische beleid „kreupe len hebben gesteund". Ih vele fabrieken, zei hij in alle ernst, kun je dertien van de vijftien directeuren en de helft van alle arbeiders ontslaan en toch de produktie opvoeren. Een grootscheepse doorlichting van alle fabrieken was essentieel voor het opvoeren van de pro duktie, zo voegde hij eraan toe. Het is nauwelijks waarschijn lijk dat het ontmantelen van Solidariteit daarbij zal helpen. MICHAEL SIMMONS THE GUARDIAN ^HAU De voor- e haarden van ver gen de militaire iebbers lijken zich nden in de directe ng van Warschau le arbeiders in een aantal fabrieken blijven verzetten, worden in de be- genoemd de mij- Silezië en de wer- de havensteden in en Gdansk. In werd vandaag een jaar geleden lonument onthuld rinnering aan de onlusten tussen ïrs en politie in dnekkigheid van het >p diverse plaatsen in lijkt de uitspraak van lse diplomaat in Parijs itigen die gisteravond lidariteit is een Poolse realiteit, waaraan niet voorbij gegaan kan worden". De di plomaat Tadeusz Kohorewicz zei dat ondanks de militaire interventie het democratisé- ringsproces zou worden voort gezet. Uit Polen worden behalve sta kingen hier en daar ook schietpartijen en standrechte lijke veroordelingen gemeld. Volgens een delegatie van de Zweedse academie van weten schappen, die nog op bezoek is in Warschau, waren er in Warschau schietpartijen tussen studenten en oproerpolitie. Het is niet bekend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. Snelrecht wacht verder de sta kingsleiders die in diverse ste den zijn gearresteerd. Dit meldde de Poolse tëlevisie gis teravond. Genoemd werden in de uitzending vier vakbonds leiders van Solidariteit. Voor de rechter zal zich Vol gens een officiële bekendma king ook moeten verantwoör- den de voormalige Poolse pre mier Edward Babiuch. Hij werd volgens radio Warschau samen met 31 andere voorma lige communistische leiders gearresteerd. Zij worden ver antwoordelijk gesteld voor de crisis waarin Pölen momenteel verkeert. De arrestaties van de voormalige partijleider Ed ward Gierek en een andere oud-premier, Pjotr Jaroszewicz waren al eerder bekend ge maakt. In de Poolse commu nistische partij wordt verder een grote zuivering voorbe reid. Veel lagere partijkaders zouden worden vervangen, omdat zij niet trouw genoeg zijn aan de hoogste leiding in de partij, zo meldde het Tsje- Ichoslowaakse blad Rude Pra- vo. Steun gevraagd Een stakingscomité van Soli dariteit in Szczecin heeft het buitenland om „massale steun en morele hulp gevraagd" voor de strijd tegen de militai ren. De verklaring werd giste ren het land uitgesmokkeld. In de verklaring wordt de re gerende militaire raad ervan beschuldigd „honderdduizen den Poolse arbeiders en pa triotten met angst te manipu leren", In de verklaring wordt opgeroepen tot opheffing Van .de staat van beleg en vrijlating van alle arrestanten., Ondertussen blijft het lot van de belangrijkste leider van So lidariteit nog steeds in nevels gehuld. Walesa zou aan onder handelingen met de regering de voorwaarde hebben! ver bonden dat hij eerst moest spreken met de Poolse primaat Jozef Glemp. Deze voorwaar de is door de militairen afge wezen. Walesa zou daarop, ge weigerd hebben te onderhan delen. Ondertussen zijn veel levens middelen in Polen drastisch in prijs verhoogd. Het brood is op rantsoen gesteld en Polen heeft de uitvoer van levens middelen aan banden gelegd. dtoestand In Polen: een pantservoertuig patrouilleert in de besneeuwde straten Brschau. De Poolse troepen hebben aan de bezettingen in verscheidene fabrie- i einde gemaakt. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft er gisteren voor gewaarschuwd, dat een Russi sche interventie in de crisis in Polen „bijzonder ern stig"-zal worden opgenomen. De Amerikaanse Senaat heeft er gisteren mee ingestemd, dat tegen de Sovjet- Unie een algeheel handeslembargo wordt ingesteld wanneer Russische troepen naar Polen worden ge stuurd. Op de vraag of de ontwikkelingen in Polen gezien moeten wor den als het resultaat van druk van de kant van de Sovjet-Unie zei Reagan geen antwoord paraat te hebben. Een woordvoerder van het Kremlin heeft gisteren laten weten, dat de SU bereid is Polen assistentie te verlenen als dat noodzakelijk mocht blijken. „Dat riekt meer naar interventie dan al datgene wat wij hebben verklaard", zo zei de Amerikaanse president. Het Sovjet-persbureau TASS heeft de VS gisteren beschuldigd van „onverholen inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Polen". Een hoge Russische functionaris heeft ver klaard, dat Moskou bereid is Polen alle hulp-inclusief militaire- te geven, die de huidige miliatire machthebbers in Polen nodig hebben om de de orde in het land te handhaven. TASS hekelde de Amerikaanse beslissing de voedselhulp aan Polen afhankelijk te stellen van de gebeurtenissen in dat land. Ook spelen de van uit Milnchen opererende radiostations Radio Free Europe en Ra dio Liberty een opruiende rol, aldus TASS. Dezen zouden de Po len oproepen tegen de zondag afgekondigde noodtoestand in op stand te komen. De voormalige minister van buitenlandse zaken, Kissinger, achtte een Russische interventie in Polen zeer waarschijnlijk, als de Poolse autoriteiten er niet in zouden slagen Solidariteit te be dwingen. 'WENEN Reizigers die gisterochtend met de nachttrein uit Warschau in Wenen aankwamen vertelden, dat er onder het Poolse volk een grote angst en onderzekerheid bestaat. „Niemand weet wat er gebeurt, het is afschuwelijk", zei een vrouw die er aan toevoegde dat „het leek op het begin van een. oorlog". „Elke stad is geïsoleerd en het is moeilijk om informatie te krijgen", zo vertelde een andere reiziger. „De Polen gehoorzaamden aan het uitgaansverbod en het ver bod op samenscholingen wordt strikt uitgevoerd", zo vertelde een vrouw.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13