rgemeester ruziet met raadsleden I Kritiek op sociaal- cultureel plan Noordwijk Wassenaar moet tot '84 3,3 miljoen bezuinigen rakers ji Yossensteeg schuldigen «meente lirkloosheid in llenstreek fors gestegen les een vakantiehuisje of partement in Limbuig. Sneeuwpret „De Nagtegaal in de as gelegd SïO LHDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 7 "IVIJK Het biblio- ;filiaal Katwijk aan Rijn is gistermiddag wethouder J. Vink eel geopend. Met het en van een aantal op een plattegrond Jet werkgebied be de wethouder op ilische wijze de toe- lige gebruikers van iiaal. In de straat die [de heer Vink zou en „geprikt" beloof- bestuur van de O- Krap een jaar nadat het biblio- diegene die het project aan de theekbestuur aan architect hand van een strak werksche- Guus Westgeest de opdracht ma hebben voltooid, gaf het nieuwe onderkomen te ontwerpen kunnen de inwo- Bij de bouw van het biblio- ners van Katwijk aan den Rijn theekfiliaal is vooral rekening al van de bibliotheek gebruik gehouden met het energie-as- maken. Er was namelijk nogal pekt. Door het milieukundig wat gelegen aan een snelle onderzoek- en ontwerpbureau bouwperiode. Als het filiaal Boom uit Rijswijk is in samen- niet voor 1 januari 1982 zou werking met de architect een worden geopend verspeelde de zo „energie-bewust mogelijk" bibliotheek een aantal kostba- ontwerp tot stand gekomen re formatieplaatsen. De dank waarmee met zo min mogelijk van de voorzitter van de extra investeringen een flinke De bouw van het eerste Kat- bouwcommissie, de heer J. hoeveelheid energie zou kun- wijkse bibliotheekfiliaal is bij- van Duin, ging gisteren dan nen worden bespaard. Juist zonder voorspoedig verlopen, ook in de eerste plaats uit naar omdat het onderzoeksbureau penbare Bibliotheek aan elk gezin een geschenka bonnement. Met de hulp van filiaalhoofd Annelies Broersma, die de niet erg zuiver mikkende Vink van zijn zware taak ont lastte, konden uiteinde lijk de bewoners van de Tolhuisstraat zich ver heugen in een jaar lang gratis lezen. al vanaf het begin werd inge schakeld is het mogelijk ge weest om in alle stadia van de bouw deze besparende voor gebouw al vóór de openingstij den wordt opgewarmd. Nieuw is ook het recirculatiesysteem van de verwarming dat de zieningen aan te brengen. Zo 'warme lucht in het filiaal re is het nieuwe filiaal gefun- gelmatig afzuigt en met mini- deerd op een pakket isolatie- korrels van ongeveer 40 centi meter dik en zijn ook de mu ren en het dak optimaal geïso leerd. De wanden op de noord west-, noord- en oostzijde zijn zoveel mogelijk gesloten, ter wijl de wand op het Zuidoos ten veel glas bevat De zonne warmte wordt hierdoor in de ochtenduren opgeslagen in de door het Ministerie van Volles- vloer en de wanden zodat het huisvesting en Ruimtelijke Or- male bijverwarming telkens opnieuw in het gebouw blaast. In totaal leveren al deze voor zieningen een energiebespa ring van meer dan 50% op. In het kader van de Beschik king Proefprojecten Rationaal Energiegebruik in de Gebouw de Omgeving (PREGO) is het filiaal Katwijk aan den Rijn dening geaccepteerd als proef- kwartier, over het mooiste fi- project. De Stichting Gemeen- liaal van Nederland beschik- schappelijke Openbare Biblio- ken, kon direkteur Menno ten theek kan hierdoor rekenen -Hove gisteren dan ook met op een rijksbijdrage tot bijna recht beweren dat Katwijk be- 90% van de meerinvesteringen schikt over de energie-zuinig die voor het energiezuinig ste bibliotheek van ons land. bouwen nodig waren. Door deze rijksbijdrage en verwach te besparingen zullen de jaar lijkse exploitatielasten van het bibliotheekfiliaal binnen af zienbare tijd flink worden ge drukt. Na de dit jaar geslaakte kreten als zou Leiden over de mooiste bibliotheek en, in het Mors- De bibliotheek aan de Zonne bloemstraat is van dinsdag middag tot en met vrijdagmid dag geopend van 14-00-17.00 uur, op dinsdagmorgen van 10.00-12.00 uur, op donderdag avond van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-13.00 uur. WASSENAAR £NAAR Burge- r K. Staab is gister- t tijdens de algemene h üwingen bij de be- n 1982 van Wasse- gvenals vorig jaar conflict met enke- pleden gekomen. Remde het gedrag van m gisteren „misselijk" sportief". „U probeert, oet zeggen: u doet dat voortdurend iets te n wat er niet is", al- (urgervader tot PvdA- ider J.C.M. Greep. Deze had in navolging van D'66-leider R.A. Nieuwenho- ven de verdeeldheid in het college van B en W aan de orde gesteld. CDA en VVD zouden regelmatig met elkaar in de clinch liggen en de klei ne partijen nodig hebben om een meerderheid te vormen. Staab noemde die meningsver schillen in het college „accent verschillen" en „een kwestie van optiek". „Het gaat niet om fundamentele verschillen". Volgens D'66 en de PvdA blij ven B en W verder in hun „Memorie van Antwoord" ui terst vaag en vrijblijvend. Nieuwenhoven stelde ook het functioneren van de raad en de getalsmatige overmacht van de twee grote partijen aan de orde. De burgervader tot het enige D'66-raadslid, VVD en CDA hebben er samen 16 van de 21: U bent minder heid en u moet daarmee leren leven. U moet uzelf niet opbla zen". Nieuwenhoven vond dat hij volstrekt onvoldoende ant woord op zijn vragen had ge had. ,Ook een opmerking van Staab over de woonwagens schoot Greep duidelijk in het ver keerde keelgat Volgens Greep zou Staab gezegd hebben: „We zitten opgescheept met de woonwagens". Staab zei echter gezegd te hebben: „We zitten opgescheept met het probleem dat de woonwagens van CRM •binnen de bebouwde kom moeten staan". Volgens Staab, die overigens zijn opponenten wél de beste raadsleden vindt probeerde Greep ook de kern- leinden" beschouwingen te smokkelen. Greep en Nieuwenhoven uit ten ook kritiek op Staab: „Wie coördineert hier eigenlijk het beleid?" Volgens Nieuwenho ven was er niet alleen verschil van mening tussen de wethou ders onderling, maar ook tus- ,sen de wethouders en Staab. Het collegebeleid vonden bei den ook zeer matig. Staab vond het juist goed. „Het gaat steeds beter". Tijdens de vorig jaar gehouden algemene be schouwingen uitte de burge meester forse kritiek op de raadsleden en andersom. De algemene beschouwingen lie pen toen op een chaos uit. Ie dereen was boos en enkele raadsleden dreigden zelfs uit protest tegen het optreden van Staab op te stappen. IN De gemeente handelt in strijd met het be- Jngsplan Maredorp en gaat tegen de belangen en 3 van de buurt in door het besluit om het pand ossensteeg 43 een bedrijfsbestemming te geven —verkoop over te gaan. Dat vinden de Kraakbond krakers van de panden Jan Vossensteeg 43 en 45. dat gemeenteraadsleden aan het colle- B en W vragen over de affaire zullen stellen. 'ecember besloot de commissie volkshuisvesting tot ver- ui nr. 43 aan Amsterdammers, die er een boekhandel in beginnen. De krakers zullen daarvoor het pand moeten ten. De krakers stellen, dat de panden een gemengde be- jig (wonen en werken) hebben. Door verkoop van'nr. 43 '45 onbereikbaar worden, omdat nr. 45 alleen via nr. 43 aar is. „Het pand zal hoogstenss nog als pakhuis dienen," in de krakers in een brief aan de gemeenteraad. Volgens lijdt de gemeente een aanzienlijk verlies op de transac- iat de panden destijds voor ruim 300.000 gulden zijn aan- t, terwijl de verkoopprijs van nr. 43 op 40.000 gulden is teld en de panden ook nog een jaar hebben leeggestaan. kers vinden, dat uit het bestemmingsplan blijkt dat er in irp al genoeg winkels zijn. „Mensen op straat zetten ten e van bedrijfsruimte is, gezien de huidige woningnood, taak van de gemeente," zo wordt gezegd. De werkloosheid in de Bollenstreek is fors n, zowel onder mannen als vrouwen. Bij het :elijk Arbeidsbureau Lisse lieten zich in novem- 1 mannen en 57 vrouwen inschrijven. Daarmee Ie streek op 1124 werkloze mannen en 618 werk- •uwen. streek scoort Noordwijk het hoogst met 348 werklozen. Lis- se (237), H ill ego m (197), Noordwijkerhout (151) en Sas- senheim (132) volgen daarna. Voorhout sluit de rij met 57 werklozen. Het arbeidsbureau vreest dat deze ontwikkeling zich door blijft zetten. Een verdere stijging van de werk loosheid en een dalend aanbod van banen is het gevolg van de afnemende economische bedrijvigheid en de minder florissante gang van zaken in nagenoeg aUebedrijven. ••agrarische, metaal- en ctor is de werkloosheid st. Bij de mannen zijn de bouwvakkers en de rbeiders in grote mate Je werklozen vertegen- Bij de vrouwen ien ze vooral onder het personeel en de los ar- s. Opvallend is verder veel jonge vrouwen, dan 19 jaar, werkloos |ar liefst 136. flitst naar de verschil- [emeenten in de Bollen- ADVERTENTIE Flora stopt met bollenveiling RIJNSBURG De veilingvereniging Flo ra is voorlopig gestopt met het veilen van bollen. In juni werd met dit nieuwe pro- dukt gestart, maar de belangstelling ervoor is de afgelopen maan den sterk teruggelo pen. Aanvankelijk werden de tribunes van de veiling druk bezocht door hande laren en kwekers, die erg enthousiast over dit idee waren. De achtergrond was het komen tot een be tere prijsvorming door het kwekersaanbod aan het hele vak aan te bieden. De laatste maanden werd de balangstelling minder, zo dat de Flora besloten heeft deze veilingen voorlopig op te schorten. Als vermoedelijke oorza ken voor de teruglopende belangstelling noemt de Flora de hoge onderhoud- sprijzen of het feit dat het een onzeker seizoen voor het bollenvak is. Mocht er weer belangstelling ont staan voor het veilen van bollen, dan wil de Flora de oude draad weer oppak ken. Laboratorium Sikkens uitgebrand SASSENHEIM Het on langs in gebruik genomen keuringslaboratorium van Sikkens is enige weken uitgeschakeld door een brand. In de nacht van vrijdag op zaterdag brak het vuur uit in het labora torium waar halffabrika ten en eindprodukten "worden gekeurd. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. De tech nische voorzieningen rond het nieuwe lab, zoals branddeuren, hebben goed gewerkt zodat de schade beperkt bleef. Het vuur werd geblust door de bedrijfs brandweer en de korpsen van Sassenheim en Leiden. Ver vangende ruimte is al beschik baar voor het uitgebrande deel, waarin over een paar we ken weer gewerkt kan wor den. (en er gaat een wereld voor u open!) leest buitenlandse provincie, bruisend van leven, tussen gast- tnsen, temidden van heide, bossen, heuvels en snelstromende i heeft u de keuze uit meer dan 1.500 woningen verdeeld over lijven. Via deVVV-Vakantie BoekingsCentrale Limburg kunt l fikelijk en snel kiezen en boeken. Ijn met de Kerstdagen naar Limburg en vier daar dit gezellige, jdsche familiefeest in uw eigen winterwarme vakantiehuisje of Tnent pjlk voor 4 personen vanaf f 300,-, 6 personen f 350,- I couponboekje voor leuke attrakties tegen gereduceerd tarief. gen en boekingen: E brochure vol informabe en bps voor een korte of lange Lvakanbe aan bij deVVV-Vakanbe BoekingsCentrale Limburg, Postbus 210, vakantie fwTy] 6300 AE Valkenburg. TL/JÉ Of bel 'liiibuiq wSM 04406 15959/13993. ie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Dat kleine mensen tot grote dingen in staat kunnen zijn bleek gisteren op de lagere Je naplanschool aan de Rem brandt van Rijnlaan in Oegst- geest. Daar werden door de leerlingen in de pauze drie sneeuwpoppen van drie meter hoogte opgebouwd op het schoolplein. Het materiaal voor deze actie was ruimschoots aanwezig. De snel invallende dooi bedreigde deze .winterse kunstwerken al weer zeer spoedig, maar de fotograaf was nog net op tijd om een en ander vast te leggen. In War mond werd op het parkeerter rein van de familie Vergeer een iglo met een middellijn van drie meter gebouwd. Tien jeugdige Warmonders persten de sneeuwblokken In een vuilnis bak die daarvoor zijn bodem moest verliezen, de blokken werden zorgvuldig gestapeld zodat de sneeuwhut In het midden een hoogte van 1.80 meter kreeg. NOORDWIJK De werkgroep sociaal-culturele plan ning belegde gisteravond een openbare hoorzitting over het voorontwerp van een subsidieverordening ten behoe ve van het sociaal-cultureel werk in Noordwijk en een ontwerp voor het programma 1982. Daarmede heeft de werkgroep de haar van gemeentewege verstrekte op dracht vrijwel voltooid. Ongeveer een jaar intens verga deren is er aan vooraf gegaan. Voor de hearing bestond een redelijk goede belangstelling. Kritische opmerkingen kwamen er onder meer van SKAN en JOIN. SKAN-vertegenwoordiger Van der List signaleerde enke le punten, die naar zijn mening in de verordening onduidelijk waren omschreven. Met name betrof dit de experimentensubsi die en de instelling van een sociaal-cultureel fonds. Is dit fonds er al of moet het nog gevormd worden? Verder bleek SKAN van oordeel dat de percentages, waarin de gemeente bijdraagt in de kosten van huisvesting, het functioneren van het apparaat en de uitvoering, verhoogd dienden te worden. Van der List kwam daarop bij herhaling terug en verklaarde dat SKAN per se niet met de huidige percentages accoord kan gaan. Hij vond ook, dat de huurprijzen van de centrale accommodaties in overleg met B. en W. en de gebruikers vastgesteld zouden moeten worden. JOIN maakte een groot aantal bedenkingen, zowel tegen de ver ordening als tegen het programma 1982. De kritiek, die JOIN van het begin af tegen het welzijnsplan had, is niet weggeno men, verklaarde Van der Bruggen. Wat de beroepskrachten be treft, verzocht hij om een verwijzing in de verordening naar de CAO voor de welzijnswerkers. Grote twijfels had JOIN over het toereikend zijn van een geraamd bedrag van 100.000,- voor het geval dat de huidige Sint Jeroenschool voor JOIN beschikbaar zou komen. Er zullen maatregelen moeten worden getroffen te gen geluidshinder, lokalen moeten worden uitgebroken, de bo venverdieping moet een voldoende draagvlak hebben, kortom het vereist voorzieningen, die zonder begeleiding van een archi tect niet uitgevoerd zullen kunnen worden. Verder zal JOIN tij delijk met een dubbele behuizing zitten en ook moet de vleugel van De Kuip, die JOIN in gebruik heeft weer in de oorspronke lijke staat teruggebracht worden. De kostenberekening is veel te laag, vonden Van der Bruggen en z'n medestanders en hij maak te hiertegen bezwaar. Ook uit andere sectoren van het Noordwijkse sociaal-culturele leven kwam commentaar. Fanfare-voorzitter Van Schie tekende namens de plaatselijke muziekvereniging protest aan tegen het feit, dat de subsidiepercentages voor de korpsen nog altijd geba seerd zijn op de normen van 1975. Tot nog toe weigeren B. en W. de landelijke normen te aanvaarden. Van Schie voorzag dan ook grote problemen als de muziekverenigingen zich volgend jaar gesteld zien voor huurverhogingen van 85 procent voor het gebruik van de accommodaties. Een vertegenwoordiger van het vormingscentrum De Mast te Noordwijkerhout drong aan op een zo groot mogelijke uniformi teit in de bijdrage-regelingen van de gemeenten. Noordwijk bleek weer een geheel ander subsidie-systeem te hanteren dan Noordwijkerhout en Voorhout, en dit maakt de zaak voor De Mast, dat hoofdzakelijk personeelskosten heeft, bijzonder inge wikkeld. JOIN verzocht om ook het woonspreekuur in het sociaal-cultu reel programma op te nemen, aangezien er plannen zijn om het spreekuur uit te breiden tot klachten- en informatiebureau voor mensen, die een uitkering krijgen. SCHADE GESCHAT OP EEN MILJOEN GULDEN NOORDWIJKERHOUT Het café-restaurant De Nagtegaal aan de Gooweg is vanmorgen vroeg geheel uitgebrand. De scha de wordt voorlopig geschat op een miljoen gulden. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. Het vuur ontstond om ongeveer zes uur vanmorgen, twee uur na sluitingstijd van het bedrijf. Op dat moment was niemand meer aanwezig, zodat de brand geen persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Wel is het bedrijf tot op de grond toe afge brand. De korpsen van Noordwijkerhout en Noordwijk hebben ongeveer een uur nodig gehad om de brand meester te worden. Daarna is begonnen met nablussen. Politie Alphen rolt televisiepiraat op ALPHEN-AAN DEN RIJN De politie heeft gisteren een tele visiepiraat opgerold. Drie Koudekerkers, twee mannen (16 en 58 jaar) en een vrouw, zijn daarbij aangehouden en verhoord. Te gen alle drie is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de telegraaf- en telefoonwet. Alle apparatuur is in beslag genomen. 'De politie raakte op hun spoor doordat de piraat in de nacht van zondag op maandag de nieuwste James Bondfilm 'For your eyes only' uitzond. In de uitzending werd een Koudekerks contacta dres genoemd. Tijdens een surveillance ontdekten agenten ook nog een verdachte auto bij de Zegerplas. Navraag leerde dat deze auto van een Koudekerker was, die op het contactadres van de televisiepiraat woonde. Bij controle in de auto werd video-apparatuur en een filmband van James Bond aangetroffen. Bij een onderzoek in de woning aan het contactadres bleek dat de vrouw, die met de 58-jarige man is getrouwd, tevens als omroepster bij de televisiepiraat fungeerde. WASSENAAR Wasse naar moet tot en met '84 zo'n 3,3 miljoen gulden bezuinigen. Maar het is voorlopig onduidelijk hoe „deze gigantische opera tie" moet plaatsvinden. WD en CDA hebben nu geen behoefte aan het stellen van prioriteiten. In de begroting voor '82 is voor 1,1 miljoen bezui nigd, maar daar zijn bijna geen blijvende bezuinigin gen bij. Er is voor een deel bezuinigd door het vooruitschuiven van uit gaven. Concretere bezui nigingsvoorstellen werden bij de algemene beschou wingen voor de begroting 1982 alleen gedaan door PvdA en D'66/Onafhan- kelijke Partij. D'66 en de Onafhankelijke Partij willen bij bezuinigingen eerst kijken naar openbare werken, openbare orde en vei ligheid, de ambulancedienst, de schooladviesdienst en de GG en GD. Ook de PvdA vond de uitgaven voor open bare orde en veiligheid en o- penbare werken erg hoog. „Daar moet in eerste instantie op bezuinigd worden". En ook het CDA verwees naar „het aanmerkelijk hogere bedrag" dat aan openbare veiligheid en openbare werken wordt uitge geven. De WD vond alleen dat het beleid moest worden heroverwogen en dat doelma tiger te werk moest worden .gegaan. Met concrete voorstel len wil men later komen. „Er moet politieke moed worden •getoond om te snoeien, te kap pen en te rooien". De liberalen vroegen zich ook af, of bepaal de taken wel overheidstaken zijn. Een andere mogelijkheid om de dreigende tekorten op te heffen is het verhogen van de inkomsten van de onroerend goedbelasting, de reinigings rechten en de rioolrechten. Maar de rioolrechten in Was senaar zijn heel duidelijk het hoogst in de regio Den Haag en de reinigingsrechten op Voorburg na. De onroerend goedbelasting is niet zo hoog. Het CDA vindt dat verhoging van de OGB zeker niet uitge sloten moet worden, als de huidige voorzieningen in de Semeente in gevaar dreigen te omen. Dat vinden ook de PvdA, D'66 en de onafhanke lijk partij. De PvdA vindt de opstelling van de VVD OGB niet verhogen „dog matisch" en „star". A. Lodder (Partij Wassenaar) vindt niet dat de lasten van de burgers verhoogd moeten worden, maar hij geeft geen alternatie ven aan. Het CDA vindt dat voor het sociaal-cultureel cen trum aan een meer bescheiden accommodatie moet worden gedacht. Dat zou dan een aan merkelijk kleiner bedrag dan de geplande 2,8 miljoen ver gen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7