Zilveren Mavo-directeur Minne Posthumus: zekerheden doordringen het hele schoolgebeuren Werkloosheid neemt vooral in de bouw toe Universiteit adviseert minister over vacature erkgroep waarschuwt Iveer voor chemisch in Roomburg ad/regio Haaienshow bij Groenoordhallen LQDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 5 Jen oprechte Fries als hij S, zou Minne Posthumus t ièfst morgen al dat gevier die hulde stiekem villen ontlopen. Een man net weinig omhaal van jvoorden, nuchter en lescheiden, maar hij kan r niet omheen. Deze /eek is de heer >osthumus veertig jaar bij iet christelijk onderwijs, laarenboven nog 25 jaar rerbonden aan de Chr. flavo aan de Duinweg in loordwijk als directeur. )e „dubbele" jubilaris ziet Ie noodzaak van het tilstaan bij die mijlpalen liet zo erg in: „Je komt ranzelf aan die veertig aar, als je gezond bent; laar zit geen enkele rerdienste in", vindt Vlinne Posthumus, die verigens geen spelbreker zil zijn en morgen reduldig de hem iangeboden receptie over ich zal laten komen. Us de oude „meester" tunia er niet was geweest, was Minne misschien heel wat anders geworden dan inderwijzer. Maar meester tunia maakte in het friese Oranjewoud j Jestijds zoveel indruk op 1 le jonge Minne posthumus, dat worden zijn ,deaal werd en aan die oeping is Posthumus Steeds trouw gebleven, met hart en ziel. Na de lagere school van meester tunia genoot Minne het oorrecht van naar de lulo te mogen gaan. „Dat •as in die tijd een itzondering, want de ieeste jongens moesten in ie donkere jaren van chool af om thuis mee te elpen de kost te erdienen". Na drie jaar mulo volgde de christelijke „kweek" in - [Leeuwarden. Minne /[Posthumus was in 1939, hij zijn haalde, neen van de zeer vele jonge iFriese onderwijzers die «aan de slag probeerden te was geen baan voor de kersverse „meester" Posthumus weggelegd. De mobilisatie riep hem in militaire dienst en toen hij na mei '40 weer burger was geworden zag de j onderwijstoekomst er nog r steeds verre van rooskleurig uit. Heel wat aankomende onderwijzers gaven zelfs hun pogingen op en zochten een andere .werkkring. Minne Posthumus evenwel (verloochende zijn Friese aard niet en bleef stug volhouden. Hij vond een klein opstapje: als volontair kwam hij op een school terecht. „Ik mocht als invaller zo af en toe een lesje geven, maar verdienen deed je niets". Posthumus bleef daarbij links en rechts solliciteren j naar een plaatsje. Hij had geluk, maar weinig onderwijzers zullen zoveel scholen in zo'n korte tijd van binnen hebben bekeken als Posthumus deed. Minne trok van school naar school, steeds zijn soldatenkist vol boeken torsend: van Naarden naar IJmuiden, Wieringerwerf („daar was ik zelfs waarnemend hoofd"), naar e Leeuwarden, Treebeek en Witharen. Om maar een v paar van die scholen te i noemen. Een soort J(1 „belerende marskramer". Pas in de hongerwinter van '44 kwam er een DUBBEL JUBILEUM BIJ NOORDWUKS ONDERWIJS De heer M. Posthumus: „Het liefst word ik „meester" genoemd". einde aan het reizen en trekken: een vaste aanstelling bracht hem op de chr.school van Heemse, bij Hardenberg. Een jaartje erna trouwde hij met het meisje uit Oranjewoud dat nog steeds aan zijn zijde te vinden is. Het waren jaren, dat er nog niet te weinig kinderen in de klassen 'zaten. Er waren veel te weinig leerkrachten. „Het kwam voor, dat ik drie Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. hoorcommissies tegelijk in de klas had bij het lesgeven". In '48 kon onderwijzer Posthumus hoofd van een school worden, óf leraar worden aan een Uloschool bij Drachten. „Ik koos voor het leraarschap. Inmiddels had ik verschillende akten behaald". Tenslotte kwam de heer Posthumus op 1 oktober '56 naar Noordwijk, als hoofd van de christelijke Mulo. Sinds '68, toen de Mammoetwet werd ingevoerd, heet dat Mavo en Minne Posthumus werd van „hoofd" toen directeur. „Enfin, dat kon me weinig schelen. Het liefst hoor ik meester", dat spreekt de jubilaris van vandaag nog 't meest aan. De Duinwegse Mavo was toendertijd nog maar een paar maanden in gebruik; een mooi wit gebouw, getooid met de „haan van Bal". Vijf lokalen in totaal had hoofd Posthumus te bestieren. Leerlingen bleven toestromen en op het ogenblik telt de Chr. Mavo twaalf lokalen plus een aula, met een staf van 14 leerkrachten die ongeveer 200 leerlingen begeleiden. Een kleinere school met een grote naam en een goede sfeer. „Een voordeel van een school zoals de onze", vertelt directeur Posthumus: „Je kent je leerlingen en het contact met hun is groter. Ik vind dat van uitnemend belang, immers veel ellende die zich in de samenleving afspeelt, vindt z'n weerslag bij de jeugd. Men wil daarover met de leraar of lerares praten. Door goede contacten is het mogelijk problemen op te lossen". De directeur heeft op school er de wind onder; de knapen en meisjes hoeven met hem geen loopje te nemen, maar niemand wil over „de Post" één kwaad woord horen. „Hoe dat zo komt Ik zou het niet onmiddellijk weten", is de reactie van „de Post", wiens schijnbaar strenge blauwgrijze ogen humor uitstralen. „Ik weet wel, dat liefde voor het vak, liefde voor de jongelui, strikte rechtvaardigheid en humor onontbeerlijk zijn. De jeugd weet waar ze zich aan te houden heeft, want we handhaven' hier regel en orde. Deze stijl doordringt ons hele schoolgebeuren; de rust is er bijna tastbaar..." Onderwijs in verandering. „Inderdaad, het werk is er niet eenvoudiger op geworden. Het Mavo- onderwijs moet echter met z'n tijd mee. Ik vind wel, dat de vernieuwingen weinig tijd krijgen om uit te kristalliseren. In de praktijk blijkt, dat elke verandering op den duur toch weer bijgesteld wordt. Bij experimenten dient het belang van de leerlingen voorop te staan. Mislukt zo'n experiment, dan worden zij de dupe. Dit maant tot grote voorzichtigheid". De zilveren Mavo- directeur vindt de Noordwijkse jeugd net zogoed als de anderen van buiten de badplaats overigens „reuze knullen". „Het is een plezierige, open jeugd, heel anders dan die in het oosten en zuiden van het land. Druk en woelig, dat wel. Een barometer heb ik niet nodig. Als er storm op til is, merken we dat wel in de klas". Dat Minne Posthumus' huis te koop staat, wil nog niet zeggen dat hij onmiddellijke plannen zou hebben om te gaan verkassen. „Er is alleen een slechte situatie op de woningmarkt en daardoor heb je meer tijd nodig om een huis kwijt te raken. Een andere reden voor dat te koop zetten is er niet. Ik doe mijn werk hier met groot plezier en ik heb een uitstekend team. Genoeg grond voor veel dankbaarheid". Morgen, woensdag 16 december, biedt het bestuur van de Ver. voor Prot. Chr. Voortgezet Onderwijs de dubbele jubilaris en zijn vrouw een klinkende receptie aan in „Het Hof van Holland". Van half zes tot zeven uur kan iedereen daar terecht. Voordien wordt „de Post" gehuldigd in een kring van bestuur en genodigden. LEIDEN Ook in de regio Leiden blijft de werkloos heid stijgen. In de maand november steeg, zoals dat ook vorige maand het geval was, met name het aantal werkzoekende mannen. Opmerkelijk was de flinke toename van de werkloosheid in de bouw. Van de 207 werkloze mannen, die er vorige maand bij kwamen, behoorden er 143 tot de bouwsector. Er waren eind vorige maand 4555 werkloze mannen in het rayon van het Leidse gewestelijk arbeidsbureau. Het aantal werkloze vrouwen, dat vorige maand vrijwel gelijk bleef, daalde van 1843 in oktober naar 1821 in november. Deze daling betrof vooral het aantal jeugdigen. Tegenover een toename van het aantal ongeschoolden, stond net als bij de mannen, een afname van administratieve medewerksters en onderwijsgevenden. De werkloosheid bij de jeugd tot en met 22 jaar steeg bij de mannen van 1037 naar 1046 en daalde bij de vrouwen van 933 naar 903. Sedert september nam het aantal ingeschreven schoolverlaters, zowel bij de mannen als bij de vrouwen naar verhouding sterker af (-244) dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar (-143). Dat er toch meer werkloze schoolverlaters zijn 678 vorige maand en 319 in november 1980 wordt veroorzaakt door de verslechterde economische situatie en door het groter aantal jeugdigen, dat de school verliet. Vooral de schoolverlaters, die op zoek zijn naar een functie in de detailhandel en in de admini stratieve sector staan er slecht voor. Maar ook in de bouw en in de metaal zijn er nog vrij veel, die naar een eerste werkkring zoeken. „Duidelijk blijkt, dat meisjes veelal nog steeds een tradi tionele beroepskeuze doen: handel, kantoor, verzorging. In de andere sectoren liggen de banen ook niet voor het opscheppen, maar een evenwichtiger verdeling over de beroepscategorieën zou meisjes wel eens wat minder kwetsbaar kunnen maken," al dus de directeur van het arbeidsbureau in een toelichting op de cijfers over november. Het aantal vacatures nam af in november af met 45 tot 186. Vooral het aantal beschikbare banen in de metaal- en in de kan- toorsector nam af. Voor ongeschoold werk kon een lichte toena me worden geconstateerd. Het overzicht van de werkloosheid in de maand november in de verschillende gemeenten van het gewestelijk arbeidsbureau ziet er als volgt uit: Plaats mannen vrouwen Alk?made 145 68 Katwijk 520 158 Leiden 2991 1205 Leiderdorp 264 104 Oegstgeest 147 64 Rijnsburg 78 39 Valkenburg 21 17 Voorschoten 225 98 Warmond 49 27 Zoeterwoude 94 31 Overigen 21 10 Totaal 4555 1821 LEIDEN In een besloten vergadering is de Leidse universiteitsraad gisteravond tot een advies gekomen aan de minister van onderwijs over de benoeming van een nieuw lid van het college van bestuur. Dit advies is vandaag schriftelijk meegedeeld aan de minister. Te vens wordt hem gevraagd of hij bij afwijzing van het voorstel opnieuw contact wil opnemen met de univer siteit. Het gaat om de plaats van het kroonlid W.G.Koppelaars, die en kele maanden geleden vertrok naar de Rotterdamse Erasmus- universiteit. De benoemingsprocedure van het kroonlid loopt via de minister en is niet openbaar. Wel voert de bewindsman over leg over de kandidaten met de universiteit. Deze onderhandelin gen werden voorbereid door een ad-hoe commissie van de uni versiteit. De besprekingen zouden gaan over vier personen. Er worden namen genoemd van de college van bestuursleden Koornstra en Sicking wier ambtstermijn afgelopen is. Ook de vorige voorzitter van de universiteitsraad de heer Van Esch zou kandidaat zijn. Zeker is inmiddels dat de Leidse onderwijswet houder Van Dam die solliciteerde naar de bestuursplaats niet op het lijstje van de minister voorkomt. Het antwoord van de mi nister wordt door de universiteit half januari aanstaande ver wacht. OP PROCEDURE BESTEMMINGSPLAN' vjIDEN Alle voorbe- voor de tot- epdkoming van het be- Roomburg ""feten worden stopgezet, 1 |Jat duidelijk is in wei- mate de grond in bmburg is vervuild or het storten van che- "sch afval. Dat vindt de kgroep Milieubeheer, in brief aan het colle- ivan B en W maakt de kgroep melding van bezwaren tegen het erp-bestemmingsplan tot dusver door de ieente gevolgde proce nt' berichten over het storten chemisch afval op de plaats in Roomburg gaf de leenteraad aan het Rijksin- iut voor de Drinkwater voorziening opdracht om de grond te onderzoeken. Volgens de werkgroep blijkt uit de eer ste en voorlopig resultaten van dat onderzoek, dat de bodem inderdaad met chemisch mid delen is vervuild. Ook omdat de definitieve conlusies van dat onderzoek nog niet op tafel liggen, vindt de werkgroep dat alle voorbereidingen van het bestemmingsplan moet wor den gestopt, totdat duidelijk is hoe het met de vervuiling in Roomburg is. De werkgroep Milieubeheer maakt ook bezwaar tegen het opnemen van rijksweg 11 in het ontwerp-bestemmingsplan. Milieubeheer is van mening, dat de weg „een volgende aan tasting zou betekenen van de natuur en het landschap van het veenweidegebied tussen Leiden en Bodegraven". De weg zou tot gevolg hebben, dat boeren langs de Hoge Rijndijk hun bedrijf moeten opdoeken en de verkeersdruk op de Leidse binnenstad zou nog groter worden. Ook zou het o- penbaar vervoer niet gebaat, zijn bij de aanleg van rijksweg 11. Volgens de werkgroep, wordt de overbodigheid van de weg nog eens aangetoond door het afnemen van het au toverkeer op de Hoge Rijndijk met 7 procent in de laatste an derhalf jaar. De werkgroep is verder van mening dat de bevoegheid, die in het ontwerp-bestemmings plan aan het college van B en W wordt gegeven om de komst van zogenaamde weide- winkels toe te staan, geschrapt moet worden. Gewezen wordt op het aanemen van een motie tijdens de begrotingsbehande ling in 1977, waarin stond dat de komst yan dergelijke groot schalige warenhuizen naar Leiden onaanvaardbaar is. Bella Vienna aan het werk tijdens de haaienshow op het par keerterrein van de Groe noordhallen. LEIDEN Het is weer eens wat anders dan een aantal goudvissen in een kom. In een met 30.000 liter water gevuld aquarium zijn vanaf morgen tot en met zondag op het par keerterrein bij de Groenoord- hal levende haaien te zien. De Jonny Barber's Florida Haaienshow wordt gebracht als de „grootste reizende show van levende haaien". De show reist met een aquari um van tien meter lang, tweeëneenhalve meter breed en bijna twee meter hoog, stad en land af om de burger de kans te geven de roofvissen van dichtbij te bewonderen. In het aquarium zwemt onder meer een aantal luipaard- haaien rond. Hoewel het om vissen gaat die wel een hapje vlees lusten de dieren ver orberen per dag ongeveer der tig kilo kabeljauw, zeezalm, makreel en inktvis heeft Jonny Barber een uit Portugal afkomstige duikster „Bella Vienna" zo ver gekregen tij dens elke show een duik in het bassin te nemen. Bella zwemt wat tussen de dieren rond, klimt eens op de rug van de lieftallige visjes en laat zien, dat de indruk die van een haai wordt gegeven als zouden het alleen maar vlees- tende monsters zijn, niet altijd klopt. Hoewel, de haaien wor den gevoerd met vlees, dat aan een bamboestok is geprikt om massale gevechten te voorko men. De haaien worden aan de Ca- lifornische kust gevangen, maar de exemplaren van Jonny Barber zijn afkomstig uit Miami in Florida waar ze in een aqaurium gekweekt worden. De vissen zijn zeer gevoelig voor verontreinigd water en dus is er een peper dure filterinstallatie (150.000 gulden) met het aquarium ver bonden. Via een geluidsband wordt de bezoeker geïnfor meerd over bijzonderheden en levensgewoonten van de haaien. De show is tot met zondag te zien, dagelijks van tien uur tot 's morgens tot zes uur 's avonds. Er worden door lopend voorstellingen gegeven die een kwartier duren, inclu sief de duik van Bella Vienna: Na Leiden is de show nog in Rotterdam en Amsterdam te zien. Voorverkoop Key Town Jazzfestival van start LEIDEN In de Stadsge hoorzaal heeft zaterdaga vond 16 januari het twee de Key Town Jazzfestival plaats. Dit jazzgebeuren vormt het sluitstuk van de derde Leidse Jazzweek. Het programma van het Key Town Jazzfestival vermeldt namen als Pia Beek, Chris Barber's Jazz Band, de trio's Rob Agerbeek en Cees Slinger, kwintet Frits Katee, de Revi val Jazz Band, de Reunion Jazz Band en als eregast de vermaarde negertrompettist Jabbo Smith. Ook de ontdek king van het laatste North Sea Jazzfestival, de Zweedse vrou welijke formatie Salamander, zal van de partij zijn. Vanaf 15 december zijn toegangskaarten voor de Stadsgehoorzaal in de voorverkoop a raison van 27 gulden 50 verkrijgbaar bij het VVV, K&O, de plaatselijke en regionale platenwinkels en jazzcafé The Duke. De toe gangsprijs bedraagt voor niet leden 27.50 gulden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5