2.60 Afsluiting Noordeinde voor verkeer uit Breestraat overwogen Surinamers niet meer welkom in clubhuis NICOTINE 04 MG TEER 4 MG HUIDIGE SITUATIE VOORALSNOG GEHANDHAAFD Wethouder Fase zet zich in voor niet verhogen gaspri js Laatste bestemmings plan voor binnenstad vastgesteld DAN IS ALDUS BESLOTEN.... m Betaalkaarten gestolen LEIDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 3 ADVERTENTIE utomobiel jnnens- imers [DEN In de huislca- r van het hoekpand hiastraat/Julianastraat tfende een heer in alle zijn favoriete hobby, jten reed een automobi- I met te hoge snelheid. gaf geen voorrang, bestuurder dan, aan j van rechts komend Irtuig. De onbeheerste iuffeur werd door de Üeweggebruiker in een I andere richting gema- •uvreerd dan hem aan- ikelijk voor ogen De aanrijding ging I »aard met de onheilspel- geluiden van ver- lukelend blikwerk. De ïbyist in de huiskamer f onverstoorbaar door zijn tijdverdrijf. Pas er een auto in de ka- stond en de gevel- bleek te ontbreken, £-d de man opgeschrikt. I automobilist ontdeed h van de veiligheidsgor- I en stapte op het hoog- lige kamerbrede tapijt. Vaar hij zich in een bifortabel fauteuil kon zakken. t klinkt allemaal nogal liek, maar dat was ërminst. Het eerste, dat de desastreuze aanrij- )g diende te gebeuren, [s het alarmeren van po- Ie en ambulance. De rdachte, die destijds zo bij de bewoner n het hoekpand op be- bk was geweest, werd teren door kantonrech- Morshuis aan de tand yoeld. Behalve het bo- jnstaande had de ver- jchte destijds in ucht nog twee gepar- staande auto's een ider plaatsje toebedacht, auto's werden opzij en liepen uiter- ird schade op. ie man werd er gisteren kn beschuldigd, dat hij te ird de kruising zou heb- •n genaderd en dat hij fin voorrang heeft ver- nd aan de van rechts lende auto (bovendien op het gastvrije pand verkeersbord „verbo- in te rijden" gemon- ;rd, maar dit terzijde), verdachte verklaarde, hij met een vaartje van kilometer per uur de lising was genaderd. In il was de pui van t getorpedeerde pand 'el uitzonderlijk broos. De pntonrechter nam het ge- iggereerde vaartje van ilometer dan ook met e prreltje zout. Een getui- ènverklaring wees in de chting van 80 kilometer uur, hetgeen althans leer aannemelijk leek. De tan van rechts, die geen Dorrang had gekregen, met flinke verwon ingen in het hospitaal be- «nd. De kantonrechter 1 irmeldde terloops, dat de ,an winkelier van beroep 'as. „Winkelier? Was hij ^nkelier, daar wist ik he naal niets van," reageer- de verdachte verbaasd, «sof het ter zake deed. f laar hij zat niet in z'n 'inkel, maar in een auto," idde het antwoord van i rechter. En daarmee l(erd het de verdachte uidelijk. De officier van sitie, mr. Gerretsen-Vis- r: „Het is een ernstig on- luk geweest, dat niet ge- was, indien u met 8 n vaartje van dertig ki- meter per uur de krui- ig was genaderd. Ik ;cht waarde aan Dorden van de getuige, e spreekt van „gierende anden". Dat betékent, dat r hard is gereden. De ge- olgen waren dan ook anzienlijk." De officier tot een eis van twee iaal 500 gulden boete Vaarvan twee maal de ïlft vorwaardelijk, voor ipectievelijk te hard rij- tn en geen voorrang ver- jnen). Daarnaast eiste zij irwaardelijke ontzeg ing van de rijbevoegd- ar de periode van ier maanden. Dat laatste ;de de rechter dan ook iverwijld op De boetes jelen iets lager uit (150 en 50 gulden). De verdachte ad er geen vrede mee. JVat hij precies bedoelde, ivas niet bijster duidelijk, oen hij opmerkte: „Wie ïferkt wordt gestraft en ^ie niet werkt, wordt niet ilestraft. Daarbij komt, dat Jt vier maanden niet mag rijden." De verdachte had riet allemaal niet begre- rien. De kantonrechter leg ale hem de bedoeling van #en voorwaardelijke straf log een eens geduldig uit. WIM BUNSCHOTEN Verkrijgbaar i tabaksspeciaalzaken LEIDEN De stichting Surinamers Leiden (SSL) is de toegang ontzegd tot het club- en buurthuis „Op Eigen Wieken" aan de Milanenhorst in de Me- renwijk. De SSL zal „met alle ten dienste staande middelen" proberen een eind te maken aan deze maatregel van het club huis. De Stichting Slaaghbuurt (het bestuur van Op Eigen Wieken) zou als argumenten voor de uitsluiitng van de SSL geven, dat de SSL het gebouw niet op de afgesproken tijden gebruikt en dat de SSL ook andere, niet afgesproken ruimten, in het clubhuis voor haar activiteiten bezet houdt. De maatregel is genomen door het bestuur van Slaaghbuurt. De SSL stelt dat al ruim twee jaar zonder resultaat is onder handeld met Slaaghbuurt om meer specifieke Surinaamse activiteiten in het clubhuis te organiseren. Volgens de SSL moesten de activiteiten veelal langer doorgaan dan afgespro ken, omdat het aanbod voor ónder meer de huiswerkklas erg groot zou zijn, terwijl er toch genoeg ruimte in het clubhuis beschikbaar was. De stichting Slaaghbuurt zou er nooit in zijn geslaagd goede ac tiviteiten voor de Surinaamse jongeren op poten te zetten. Alle pogingen van de SSL om dat wel te doen zouden met „belachelijke argumenten" van tafel zijn geveegd. Op 16 december zou een huurcon tract met de SSL worden afge-, sloten. De SSL spreekt van „wangedrag" van de stichting Slaaghbuurt. De stichting Slaaghbuurt was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar. Schrijfavond De Leidse afdeling van Amnesty International houdt donderdag 17 december een 'schrijfavond' in het teken van de campagne tegen het spoorloos verdwijnen van personen. Belangstellenden worden verzocht zich te melden aan het Rapenburg 100 om acht uur. Buurtavond Voor de bewoners van De Camp, een deel van de wijk Ma- redorp, wordt vanavond een buurtavond gehouden. De buurtbewoners worden geïnformeerd over de ontwikkelin gen in dit stadsdeel, met name over de plannen met de res tanten van de Vrouwenkerk. Ook wordt een film vertoond over het buurtwerk. Aanvang acht uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 34. Oertijd De film 'Reis door de oertijd' wordt woensdag 23 no vember vertoond in het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17. De film is bestemd voor kinderen van negen tot veertien jaar. Het vertelt het verhaal van vier jongens, die met een bootje de rivier naar de oertijd opvaren. Daarbij komen ze allerlei prehistorische dieren tegen en ont moeten onder meer een mammoet en dinosauriërs. De film begint om twee uur en duurt tot ongeveer half vier. Gratis toegangskaarten kunnen vanaf heden wor den afgehaald op het museum. Themagroep voor vrouwen Het vrouwenwerk in het Leidse Volkshuis begint in janua ri een themagroep voor vrouwen die reeds een VOS, VIDO of praatgroep hebben gedaan. De bijeenkomsten vinden plaats gedurende een aantal dinsdagochtenden. De kosten bedragen een gulden per keer. Belangstellenden worden gevraagd voor 18 december te reageren bij het Volkshuis aan de Apothekersdijk, tel. 149180. LEIDEN Wethouder J. Fase van economische aangelegenheden heeft de Leidse gemeenteraad toe gezegd haar uiterste best te willen doen om gedaan te krijgen dat de gasprijs volgend jaar niet nog een keer verhoogd wordt. De voorgenomen verhoging van drie cent komt op 17 december aan de orde in een vergadering van de VEGIN, het orgaan van de Nederlandse gasbedrij ven, waaraan de wethou-' der als vertegenwoordiger van het EBR zal deelne men. Fase heeft echter la ten weten zich niet te kunnen binden aan de wens van de gemeente raad daar zij op de eerste plaats aan het standpunt van het college van Be heer van Rijnland moet verdedigen. Praktisch probleem is dat dit college van beheer niet meer voor de zeventiende bijeen, komt. Fase heeft echter toege zegd telefonisch de meningen van de bestuursleden te peilen en hen het standpunt van de gemeenteraad over te brengen. De gemeenteraad achtte het niet juist dat het EBR, in na volging van het Gasbedrijf Zaanstreek-Waterland, de ver hoging wel van de burgers zou innen doch niet aan de rijkso verheid af zou dragen. De gasverhoging werd aan de orde gesteld door de drie klei ne linkse partijen. F. van Oos ten (PPR) zei namens hen niet meer te willen tornen aan de verhoging van zeven cent die met ingang van 1 januari '82 wordt doorgevoerd. Over deze verhoging nam de Leidse raad eerder een motie aan waarin de minister werd gevraagd de verhoogde aardgaskosten voor de minimum-inkomens te compenseren zodat hun koop kracht gehandhaafd blijft. De minister heeft echter te ken nen gegeven de bestaande compensatie voldoende te ach ten. De drie kleine linkse partijen willen dat Rijnland de verho ging niet afdraagt. Uit de op brengst zou een fonds ge vormd kunnen worden om burgers, die mede door de ver hoging in financiële proble men komen, bij te staan. Het valt overigens niet te ver wachten dat Fase iets bereikt bij de leden het college van beheer van Rijnland. Deze gingen al eerder met de aange kondigde verhoging akkoord. Meer perspectief biedt de VE GIN zelf. De voorzitter van deze organisatie heeft zaterdag laten weten een nieuwe ver hoging van de gasprijs niet juist te achten en gerechtelijke stappen te overwegen wan neer de regering haar voorne men uitvoert. Gezien het standpunt van het college van beheer van het EBR lijkt het echter niet mogelijk dat Fase een dergelijk voorstel zal kun nen steunen. LEIDEN Wethouder C. Waal van ruimtelijke or dening heeft gisteren te kennen gegeven het Noordeinde graag af te willen sluiten voor ver-' keer afkomstig uit de Breestraat. De wethouder zei echter vooralsnog geen praktische mogelijkheden te zien om dit te verwe zenlijken. Waal deed zijn uitspraak bij de behandeling van een college voorstel om niet over te gaan LEIDEN Met de vaststel ling van het bestemmingsplan Academiewijk gisteravond, is de gehele binnenstad gedekt door bestemmingsplannen. 'De Academiewijk' leverde gister avond weinig problemen op in de gemeenteraad. Een meer derheid van de raad steunde een voorstel van het D'66 raadslid J. Hoekema om het monument de Gijzelaarsbank van het Kort Rapenburg naar een toekomstig Rembrand- tpark te verplaatsen waar het beter tot zijn recht zou komen. Het college zei het voorstel na der te willen bestuderen. In het bestemmingsplan wordt rekening gehouden met nieuwbouw op verschillende plaatsen in de Academiewijk, onder meer langs de Doelen gracht, aan de Kaiserstraat, op het voormalig Rotogravureter rein en op het Doelenterrein. Van de zijde van de raad werd gesteld dat het gat in de Kai serstraat, waar ooit de Stich ting Studentenhuisvesting 200 wooneenheden wilde bouwen, snel gedicht moest worden. Het is de bedoeling dat de ge meente de grond koopt om er naar schatting 50 wooneenhe den te bouwen. Plannen hier voor zouden over ongeveer een jaar te verwachten zijn, al dus wethouder Waal. De ge meente is verder van plan bij Noorlander b.v. aan te dringen op spoedige bebouwing van het braakliggende terrein op de hoek van de Sliksteeg en de Rembrandtstraat, waarvoor reeds een jaar geleden een vergunning werd verleend. Wat betreft de verkeerssitua tie in de wijk biedt het plan de mogelijkheid het Rapenburg halverwege voor doorgaand verkeer af te sluiten. Hiermee wordt de sluiproute Korevaar- straat-Kort Rapenburg afge sneden. Het CDA toonde zich hier tegenstander van. Op het terrein nabij het Marinecom plex zal een Rembrandtpark worden ingericht. De raad stelde gisteravond ruim 26 miljoen beschikbaar voor het bouwrijpmaken van een gedeelte van de Stevens hof. Met dit geld wordt in het voorjaar van '82 begonnen aan de werkzaamheden aan een terrein langs de Rijndijk nabij de Haagse Schouw. Volgend jaar zomer kan hier een begin worden gemaakt met de bouw van de eerste woningen, voor dit terrein 379. PvdA-fractie- leider J. Peters drong er bij wethouder D. Tesselaar op aan, niet al te overhaast aan het werk gegaan gezien de vele financiële onzekerheden die nog uit de wereld moeten worden geholpen. De voormalige polikliniek van Endegeest wordt verbouwd tot kantine speciaal voor het cur sisten van het opleidingscen trum. De verbouwing kost 177.000 gulden hetgeen groten deels door het rijk betaald zal moeten worden. Het museum De Lakenhal gaat vanaf 1 januari 1982 op maandag dicht. De maatregel is het gevolg van de gemeente lijke bezuinigingen. Wanneer de maandag samenvalt met een feestdag zal het museum wel toegankelijk zijn. Nadat in maart van dit jaar werd begonnen met de aanleg van Volkstuinen in het zoge naamde polderpark Crones- teyn trok de gemeenteraad gisteravond een bedrag van bijna drie miljoen gulden uit voor het bouwrijp maken van de eerste fase van het stad spark. De totale kosten van het plan bedragen ruim 16 miljoen gulden. Het toekomsti ge polderpark Cronesteyn ligt aan de overkant van de Vliet aan de zuidelijke stadsrand van Leiden. In het park moe ten naast het volkstuinencom plex een kinderboerderij voet en fietspaden, speel- en ligwei- den, een moerastuin, een na- tuureducatief centrum en een theeschenkerij verrijzen. De zolder van de Witte Poort kazerne kan binnekort in ge bruik genomen worden door de Leidse vereniging van pop muzikanten. Voor de verbou wing werd gisteravond 210.000 gulden uitgetrokken. Op de zolder worden twee geluid- dichte ruimten gebouwd waar popgroepen tegen een geringe vergoeding gebruik van kun nen maken. Eerste paal Wethouder drs. P.H. Schoute van Leiden slaat vrijdag 18 december een eerste paal voor de bouw van 160 wooneenheden op het terrein van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in Oegstgeest. Dit karwei wordt verricht om half twee. Vervolgens wordt een forumdis cussie gehouden met als motto 'Psychiatrie per M3'. Tussen twee en zes uur zijn er diverse openingsactivi teiten op Endegeest, terwijl om zes uur een kermis voor de bewoners van start gaat Kinderfilms In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdag 23 december een serie tekenfilms ver toond met bekende striphelden als Popeye, Supermuis en Woody Woodpecker. De toegangsprijs voor de kinderfilm middag bedraagt drie gulden, dat is inclusief een bekertje ranja. Aanvang van de voorstelling: half drie. Voor inlich tingen K&O, tel. 141141. LEIDEN Uit een woning aan de le Binnenvestgracht zijn tus sen 4 december en 12 december 28 girobetaalkaarten gestolen. De betaalkaarten zijn inmiddels verzilverd. De schade bedraagt 5.600 gulden. Hoe de inbrekers de woning binnenkwamen is on duidelijk. Ook uit een studentenflat aan het Flanorpad zijn 22 betaalkaarten gestolen. Uit de flat wordt ook 75 gulden vermist. Dit gebeurde tussen 7 en 12 december. Deze kaarten zijn voor zover bekend nog niet verzilverd. tot opengraving van het Kort Rapenburg maar de huidige si tuatie op het verkeersknelpunt te handhaven. Het CDA was de enige partij die daar anders over dacht. J. van Zijp lan ceerde een voorstel om op het Noordeinde éénrichtingsver keer „stad in" toe te staan en het verkeer „stad uit" over het Galgewater te laten rijden. Om deze route niet te veel te belasten zou links af slaan van het Kort Rapenburg naar het Galgewater verboden moeten worden. Voordeel hiervan zou naast het ontlasten van het Noordeinde zijn dat het Galge water niet verbreed behoefd te worden. Verkeer uit de bin nenstad zou of via Molen de Valk om moeten rijden of een andere uitgaansroute moeten kiezen. Het CDA-voorstel vond echter weinig genade in de ogen van andere partijen. PvdA-leider J. Peters vond dat Van Zijp de pijn van de bewoners van het Noordeinde slechts verdeelde. F. van Oos ten (PPR) was bang dat het Noordeinde met éénrichting- verkeer juist verkeer aan zou trekken. Een motie van het CDA werd verworpen. VVD, PPR en D'66 gaven wel te kennen een zekere oplossing voor het Noordeinde te zien wanneer het verkeer uit de Breestraat deze straat niet meer in zou mogen. Wethouder Waal verwachtte dat het Noordeinde gedeelte lijk ontlast zou worden wan neer de fietsroutes via het Galgewater en de Groenha- zengracht, waarvoor een fiets en voetgangersbrug over het Kort Rapenburg moet worden aangelegd, gerealiseerd zouden zijn. De brug is in het bestem mingsplan Academiewijk op genomen en kon, overigens zonder de steun van de PvdA- fractie, daarin worden ge handhaafd. Waal zei grote waarde aan de fietsroutes te hechten. „Zeker als je ziet wat de huren in Stevenshof zullen zijn is een goede fietsroute naar de binnenstad noodzake lijk", aldus Waal. De wethou der van ruimtelijke ordening zei verder een mogelijkheid te zien voor een geheel nieuwe verkeersaanpak in Leiden: Een éénrichtings-rondweg over de Langegracht-Hooi- gracht-Breestraat-Kort Rapen burg terwijl het verkeer in te gengestelde richting over de singels zou kunnen rijden. paal voor „De Watermolen" De eerste paal van het „Am bachtelijk centrum de Water molen" is gisteren de grond in gedreven. Het centrum wordt gerealiseerd naast het kerkelijk centrum „De Regenboog" bij winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Vier op drachtgevers realiseren de bouw; de vier ambachtelijke bedrijven, die straks (vermoe delijk in september '82) de nieuwbouw betrekken. Het nieuwe onderkomen kost on geveer 1,6 miljoen. De bedrij ven, die zich onder de noemer „ambachtelijk" in het centrum zullen vestigen, zijn een rijwiel handel, een „technisch bu reau", een broodbakkerij en een kapper.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3