Isolement smoort verzet in Polen Israëlische xoordeeld VS schorten voedselhulp aan Polen tijdelijk op Strengere controle op verzuim ambtenaren 6omcwit Dinsdag 15 december 1981,72e jaargang no. 22144 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: f. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (1,8.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. De situatie in Polen en dr. Lou de Jong's nieuwste oorlogs boek in „Televizier" op Ned. II om 22.20 uur. Om 19.25 uur „Babbelonië" en 0m 20.27 uur „Mies". Op Ned. I om 22.10 uur kunst in „De schok van het nieuwe". HET WEER Opklaringen, maar vannacht in het zuiden van het land een kleine kans op sneeuw. Van nacht matige vorst. Morgen middag lichte vorst. Matige noord-oosten wind. Zon op 08.44 uur, zon onder 16.48 uur. Scheveningen hoogwater 6.34 en 18.43 uur, laagwater 2.02 en 14.43 uur. in perslucht fataal voor 'Alten Radboud t }EN De dood van ze- f( patiënten op de afdeling e-care van net Radboud- i2i uis in Nijmegen heeft Ie maken met een defect in demingsapparatuur. Bij n de patiënten zijn olie- v< in de longen aangetrof- uLheeft het ziekenhuis be- V jemaakt. Zoals bekend i november ontdekt dat U ucht van één van de ap- II, met olie verontreinigd ia lgens een onderzoek van g ling pathologie-anatomie /0ziekenhuis heeft even- n van de patiënten olie- rj| ingeademd. Tien dagen celstraf voor Ajax-supporters DEN BOSCH Vier Ajax-sup- porters uit Hoofddorp die 24 ok tober bij de voetbalwedstrijd PSV-Ajax in Eindhoven een groep geestelijk gehandicapten sloegen en trapten zijn maandag door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot veertig dagen met aftrek, waarvan dertig da gen voorwaardelijk. De proeftijd is twee jaar. Bovendien kregen de vier een boete van ieder 1800 gulden. De officier had vier maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Haagse oplichter loopt tegen de lamp als nep-professor APELDOORN De 48-jarige Hagenaar M. van V. is gisteren in Apeldoorn aange houden, nadat hij zich in een hotel had la ten inschrijven als professor in de derma tologie A. K. De Hagenaar werd door de politie van Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Heerlen, Weert, Eindhoven, Maastricht en Oegstgeest gezocht wegens het plegen van inbraken, diefstallen, oplichting en fles sentrekkerij. Het personeel van het hotel in Apeldoorn kreeg argwaan toen Van V. een cheque uitschreef om zijn rekening te betalen. Er ging een telefoontje naar de politie, die de man kort daarna kon inre kenen. Op de hotelkamer van Van V. werden zestien Eurocheques en een hoe veelheid kleding aangetroffen die acht de cember dit het huis van de echte prof. A.K. in Oegstgeest was gestolen. EG-PROCEDURE TEGEN NEDERLAND STRAATSBURG Zeer waar- schijnlijk nog deze week zal de Europese Commissie, een proce dure aanspannen tegen de Ne derlandse staat, omdat ons land de tuinders een te hoge subsidie geeft op aardgas. Dit heeft Euro pees commissaris Andriessen gis teren meegedeeld, in antwoord op vragen over het verloop van acties van deze commissie tegen de hoge subsidies. De Europese Commissie wil dat de gasprijs voor de tuinders per 1 oktober 1982 zal zijn opgetrokken tot het niveau dat voor de industrie geldt. Den Haag wil die aanpas sing geleidelijk tot 1984 doorvoe ren. BOEK OVER HONGERWINTER VANDAAG VERSCHENEN Van serie „Het Koninkrijk" nu eén miljoen verkocht (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De belangstelling vpor „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoor log" is nog altijd zeer groot. Dat bleek op een persconferentie, waar dr. L. de Jong deel 10B, eerste helft, van zijn levenswerk ten doop hield. Van dit boek, dat sinds vanmorgen in de boekhan del ligt, waren bij voorintekening reeds 56.000 exemplaren ver kocht, terwijl de totale eerste druk 75.000 bedraagt. Van de hele serie zijn tot nu toe één mil joen boeken verkocht. Zwolsman In het nu verschenen deel 10B, eerste helft, wijdt 's rijks ge schiedschrijver zo'n twintig pagi na's aan de zakenman Reinder Zwolsman. Met name in Den Haag wordt ook nu nog wel be weerd dat de man fout is geweest in de oorlog. Volgens De Jong is dat niet zo. Hij wees erop dat kort na de bevrijding de bijzon dere aanklager in Den Haag, mr. Zaaijer, Zwolsman niet veroor deeld had weten te krijgen. Voor De Jong staat het vast dat Zwols man heeft deelgenomen aan het verzet en daarbij „in tegenstel ling tot vele andere Nederlanders zijn leven in de waagschaal heeft gesteld". De Jong noemde het dan ook volkomen terecht, dat de Wassenaarse zakenman een ko ninklijke onderscheiding heeft gekregen voor zijn werk in de il legaliteit. Pagina 15: Dr. L. de Jong over 1944-1945: Laatste jaar, zwart ste uur: chaos, honger en ter reur. tetëlische premier Begin woonde gisteren in rolstoel )gbat in de Knesseth bij over het annexatieplan van rrische Golanhoogte. lei olanhoogte :herp tfZALEM Het Israëlische parlement heeft gis- :s,jond het wetsvoorstel tot annexatie van de Golan- e te met 63 tegen 21 stemmen aanvaard. Aan de uit- ^lijke stemming over het annexatieplan ging een n (tachtig debat van zes uur vooraf, dat door de op tionele Arbeiderspartij werd geboycot. Van de 15 Vaardigden van de Arbeiderspartij, die wel deelna- 9®jaan de stemming, stemden er tenslotte 8 voor en 7 het wetsvoorstel. in* ujier van buitenlandse zaken, Van der Stoel, noemde het an- j 4eplan „duidelijk in strijd met het internationale recht en anf in flagrante strijd met een van de uitgangspunten van tie 242 van de Verenigde Naties, die uitgaat van de ontrui- van bezet gebied". Van der Stoel zei voorts dat het an- eplan „een nieuwe barrière heeft opgeworpen voor een ilo iregeling". Hij sprak van een „heel ernstige zaak". na 13: „Inlijving Golanhoogte trekt vredesproces van int David in twijfeL sli )orstel tot inlijving van de in 1967 bezette Syrische Golan- heeft even als de annexatie van Oost-Jeruzalem een jaar i tot scherpe veroordelingen in het buitenland geleid. De ig van de Golanhoogte betekent, dat Israël een oorlog te- rië is begonnen. Door de annexatie van Syrisch grondge- eeft Israël een einde gemaakt aan het bestand dat Syrië en sloten na de Qktoberoorlog van 1973. Dit heeft de Syri- egering gisteravond in een spoedzitting bekend gemaakt. De arbeiders van de Huta-staalfabriek in Warschau hebben gisteren gedurende vier uur een waarschuwings staking gehouden. WARSCHAU De mi litaire machthebbers in Polen hebben hun greep op het land ver sterkt, terwijl de aange slagen vakbond Solida riteit in verschillende delen van het land als nog probeert stakingen en zitdemonstraties in het land te organiseren. De arrestatie van bijna alle vakbondsleiders heeft het echter blijk baar onmogelijk ge maakt een algemene staking van de grond te krijgen. Volgens de Britse radio BBC bevindt de leider van Solidariteit; Lech Walesa zich in een 'gastenverblijf' van de Poolse overheid sinds het overleg van'zon dag dat hij met het militair gezag na de afkondiging van de noodtoestand heeft gevoerd, vruchteloos was verlopen. Walesa zou in een kört tele foongesprek hebben gezegd dat hij correct werd behan deld, dat de toestand ernstig is maar niet geheel hope loos, dat hij niet over alle informnatie komn beschik ken en dat hij hoopte dat zijn kameraden standvastig zouden blijven. Het belang rijkste was nu, volgens Wa lesa in het telefoongesprek, dat de gearresteerde Solida- riteitsbestuurdev-s wérden vrijgelaten. Een vertegenwoordiger van Solidariteit in de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft evenwel verklaard dat Lech Walesa in hechtenis is geno men, nadat hij geweigerd had te onderhandelen met de regering. Walesa zou een ontmoeting gewenst hebben met de andere gearresteer de leiders van Solidariteit, maar volgens de vertegen woordiger, Stefan Trczins- ki, hadden de autoriteiten die hem geweigerd. De ver tegenwoordiger zei- de in formatie te hebben ontvan gen van Polen die gisteren met de veerboot in Zweden waren aangekomen. De berichtgeving uit Polen is gisteravond zeer bemoei lijkt door het feit dat Wes terse correspondenten en met name die van de Wes terse persbureaus, hun be richten niet meer uit War schau kunnen verzenden. Gisteravond laat werden de verbindingen tussen het hoofdkantoor van het Britse persbureau Reuter en het kantoor in Warschau ver broken. In het laatste be richt dat Reuter-correspon- dent Brian Mooney vanuit Warschau kon doorzenden had, deze op gezag van Soli dariteit gemeld dat soldaten een aantal door stakingen getroffen fabrieken hadden omsingeld en leken klaar te staan de stakers eruit te ochtends). Volgens de vak bond Solidariteit en enkele ooggetuigen werden er in het hele land demonstraties georganiseerd door staken de arbeiders. Als voorbeel den werden genoemd de kolenmijnen in Silezië, ver scheidene grote fabrieken in Warschau, de grote Huta staalfabriek in Katowice en de belangrijkste' fabrieken in Poznan en Wroclaw. Ook op de grote scheepswerf van Gdansk, waar de vakbond Solidariteit in augustus 1980 werd opgericht, werd een grote stakingen gehouden. Westerse diplomaten heb ben langs de weg naar Gdansk veel tanks gezien, die volgens sommige bron nen onklaar zouden zijn ge maakt. De mensen Warschau k grimmig dan woedend en de winkels raakten snel uit verkocht door een ver nieuwde hamsterwoede. Sinds vanmorgen is men voor de berichtgeving uit Polen vrijwel volledig aan gewezen op de Poolse radio. Deze meldt dat het met uit zondering van enkele ver spreide acties rustig is. Pagina 11: „Ga naar huis, het is oorlog^. Kremlin blijft onzeker over Polen. Vervolg. Pagina 13: Moskou: Mili tair bestuur eerste stap. NAVO neemt afwachten de houding in. Een deel van het Neder landse voed selkonvooi voor de grens met Oost- Duitsland. Gis teren In de loop van de middag waren alle 120 wa gens de grens gepasseerd, op weg naar Polen. CONTACT MET NEDERLANDS KONVOOI VERLOREN WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben de Ame rikaanse voedselhulp aan Po len ter waarde van 500 miljoen gulden tijdelijk opgeschort. Dat is gisteravond in Washing ton bekendgemaakt. De maat regel geldt totdat de „situatie is opgeklaard", zoals een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken liet weten. Transporten die on derweg zijn worden gewoon uitgevoerd. In Washington liet minister van buitenlandse zaken Haig er geen twijfel over bestaan dat als de Poolse regering be sluit alle hervormingen van de afgelopen maanden terug te draaien, het tijdelijk staken van de hulpverlening kan worden omgezet in permanen te economische en diplomatie ke sancties tegen Polen. Intussen is de „Stichting Vriendenhulp Polen" de orga nisator van het grote Neder landse voedseltransport naar Polen, elk contact met het konvooi verloren. Vanuit West-Duitsland werd verno men dat de wagens tot Polen zijn toegelaten, maar een be vestiging daarvan ontbreekt Het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten te wachten met het zenden met een nieuwe zending medicijnen, levens middelen, babyvoedsel en ver bandmiddelen tot er wat meer duidelijkheid is gekomen in de situatie in Polen. ensie 'd|roting VS oI»r Congres «ivaard i E1INGTON Een ge- g de commissie van Huis naat in Washington heeft he goedkeuring gehecht aan he defensiebestedingswet msll982 van 200 miljard dol- r dde grootste militaire be- lijkng uit de Amerikaanse, iedenis. md begroting zitten ruim 4 ftfTd voor de MX-raket en lieuwe bommenwerper - nodernere versie van de lts vervanging van de B-52' krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur nummer 071- I en uw krant wordt dezelfde nabezorgd. Van Leijenhorst krijgt vuistslag tijdens symposium AMSTÊRDAM Staatssecretaris Van Leijenhorst van Binnenlandse Zaken werd gisteren tijdens een sym posium in Amsterdam onaangenaam verrast toen één van de deelnemers hem een vuistslag in het gezicht gaf. Het symposium, dat handelde over de rechten van buitenlanders in Neder land, werd na het incident tot nader te bepalen datum uitgesteld. Van Leijenhorst raakte volgens eigen zeggen nauwelijks gewond. Wel was zijn bril verbogen. De staatssecretaris weet nog niet of hij een klacht tegen de man indient. Hij verklaarde niet te weten wie hem de slag heeft toege diend en waarom. Overigens betreurt Van Leijenhorst de afgelasting van het symposium. „Ik had niets liever gedaan dan praten en van gedachten wisselen over het minderhedenbe leid", aldus de bewindsman. Staatsecretaris Van Leijenhorst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op enkele onderdelen van het de partement van Verkeer en Waterstaat gaat op 1 janu ari een proef starten met een nauwkeurige registra tie van het arbeidsver zuim onder ambtenaren. Doel hiervan is meer in zicht te krijgen in het ver zuim van het overheids personeel en tot een ge richt beleid hiertegen te komen. Al twee jaar geleden werd een interdepartementale stuurgroep geïnstalleerd die het verschijnsel van het ar beidsverzuim onder de loupe nam. Deze groep is tot de conclusie gekomen dat voor een juist inzicht in de om vang en aard van het ziekte verzuim een goed werkend registratiesysteem nodig is. Daartoe start op 1 januari een experiment. Zou deze proef slagen dan wordt het systeem uitgebreid tot andere delen van het overheidsapparaat, waarop-! der de staatsbedrijven zoals de PTT. Via een registratie van de betrokken ambtena ren en hun verzuim wil men meer te weten komen over de oorzaken en de mogelijk heden dit verzuim terug te dringen. Dat zou kunnen lei den tot wijzigingen in de werkorganisatie of tot maat regelen tegen „spijbelen", zoals het invoeren van ziek tedagen voor eigen risico. v wj >yv

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1