Zware opgave voor Parker in Bratislava Toestaan shirtreclame kernpunt AANHOUDERS VAN EEN RUBEWUS. ■)NDSCOACH OSTENRIJK Atletiekunie staat betaling toe in kleinere wedstrijden Zandvoort doorgaan Bonthuis onschuldig BESLUIT OVER VERDERE STEUN BETAALD VOETBAL VALT DEZE WEEK Tips voor Nootdorp LEIDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 17 jORT De financiële proble- betreft een eventueel doorgaan rote Prijs voor formule 1-wagens [rcuit van Zandvoort zijn uit de iimd. De 1,6 miljoen gulden, die nog moest afdragen, is bijeenge- vijf ton overgemaakt en nu is esterende bedrag van 1,1 miljoen jnwezig. Dit deelde Jim Vermeu- rmiddag mede. Vermeulen ver bolgens naar Parijs om het con- tde FISA, dat woensdag en don- laatsvindt, bij te wonen. De ieft de FISA in kennis gesteld ild aanwezig is. Jonge Noorse schaatsploeg naar Groningen OSLO De Noorse schaatsbond heeft een jonge ploeg all-rounders afgevaardigd naar Groningen, waar zaterdag en zondag de wedstrijd tegen Nederland op het pro gramma staat. De 21-jarige Rolf Falk-Larssen en Tom- Erik Oxholm zijn momenteel de sterkste rijders, nu Europees- en wereldkampioen Amund Sjöbrend wegens een blessure nog zeker een maand uitgeschakeld is. Falk- Larssen zegevierde dit weekeinde tijdens de laatste test in Larvik bij een kleine vierkamp op drie onderdelen. Oxholm won de 3000 meter en kwam op het laag- •ste puntentotaal uit. In Groningen komen ook de sprinters, da mes en junioren aan de start. De Noorse aanvoerder op de korte afstanden is wereldkampioen Frode Rönning, veruit de snelste dame is Björg-Eva Jensen. De volledige ploeg van Noorwegen bestaat uit: All-rounders: Rolf Gregersen, Rolf Falk- Larssen, Tom-Erik Oxholm, Oyvind Tve- ter, Björn Nyland, Henning Kaarud. Re serve: Even Aas. Sprinters: Frode Rönning, Jarle Pedersen, Ivar Sletsjö, Kai-Arne Engelstad, Björn Hagen, Olav Marchini. Reserve: Ingemar Bredeli. Dames: Björg-Eva Jensen, Turid Lilleha- gen, Mona Iversen, Hanne Sveberg. Re serve: Siw Njoetun. Junioren: Geir Karlstad, Ame-Nic Nils- sen, Frode Syvertsen, Nils-Egil Aas. Re serve: Stein Falk-Larssen. CORTINA D'AMPEZZO De Amerikaanse tweeling Steve en Phil Mahre heersen in het nog pas begonnen ski-seizoen. Na het succes van Phil in Madonna di Campiglio, won gisteren in Corti na d'Ampezzo broer Steve voor Phil en de Zweed Ingemar Sten mark in de slalom meetellend voor de wereldbeker. Reeds na de eerste serie met 62 poortjes bezette Steve Mahre de eerste plaats met 51,58 seconden voor Phil (52,0) en de Oostenrij ker Franz Gruber (52,67). De tweede serie werd opnieuw een broederstrijd, waarbij nu Phil met zevenhonderdste seconden zegevierde. Maar in het totaalklassement bleef Steve achthon derdste seconden voor. De tweede serie werd overigens het snelst afgelegd door een ontketende Stenmark (52,55). Uitslag slalom Cortina d'Ampezzo: mark (Zwe) 1.45,70; 4. Joel Gaspzo 1. Steve Mahre (Vst) 1.44.64; 2. Phil (Zwi) 1.46,22; 5. Paolo de Chielsa (Ita) Mahre (Vst) 1.44,72; 3. Ingemar Sten- 1.46,58; 6. Franz Gruber (Oos) 1.46,95. MAASTRICHT Peter Bonthuis, de coördinator van de SBB (Stichting Bevordering Beroepswielrennen), die de contracten afsluit voor de in de verschillende Nederlandse criteria aantredende profs, heeft zich niet schuldig gemaakt aan financiële manipulaties. Dat is het resultaat van een door de Commissie Beroepswiel rennen van de KNWIJ ingesteld onderzoek. Ondanks het voor Bonthuis positieve resultaat staat het niet vast dat hij ook in 1982 als coördinator zal optreden. Enerzijds eist de SBB dat Bonthuis de door hem gesloten persoonlijke overeen komsten met een dertigtal profs zal ontbinden; anderzijds omdat Bonthuis heeft geëist dat Piet van der Touw uit de SBB zal ver dwijnen. Laatstgenoemde, voorzitter van de VVBW, de wieier- vakbond, heeft zich via de media in de ogen van Bonthuis on heus over hem uitgelaten. De Oostenrijkse voetbalbond heeft gisteren ler van het "nationale elftal," Karl Stotz, ontsla- iree weken geleden was Stotz gevraagd zelf ont nemen, wat deze weigerde. De Oostenrijkse bond zal Stotz tot juli 1982 maandelijks een be- ruim 17.000 gulden moeten betalen. Vermoe- opvolger van Stotz wordt de 55-jarige Ernst die momenteel Hamburger SV onder zijn hoe- «ft. vpg voor voetbaloefenmeesters in Nederland, geen kan cellen. De WON zal alleen iemand voordragen indien uur betaald voetbal verklaart niet het onaanvaardbaar voor welke figuur dan ook. Ier Eist n der Eist, ex-speler van Anderlecht en momenteel on- ract bij New York Cosmos, gaat de Amerikaanse voet- etitie verlaten. Met ingang van 1 januari speelt de Belgi- ernational voor de Londense club West Ham United, r kan Van der Eist zo goed als zeker mee naar de eind- het wereldkampioenschap, volgend jaar in Spanje. ^-Zeeland 'alificatie-wedstrijd voor de Aziatisch/Oceanische zone WK 1982 speelden het reeds als groepswinnaar beken- 'eit en Nieuw-Zeeland met 2-2 gelijk. Hiermee behield eeland een theoretische kans de eindronden te berei- terdag moet in Riad dan wel met minimaal 5-0 van gast- loedi-Arabié worden gewonnen. Anders plaatst China (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister André van der Louw (CRM) wil donderdag in een gesprek met KNVB, de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), het Budget Bewakings In stituut (BBI) en de Stich ting Nationale Sporttotali- sator (SNS) een besluit ne men over de steunverle ning aan het betaalde voetbal. Het gaat daarbij om de start van een twee de vierjarenplan. Van der Louw liet de Tweede Kamer in oktober weten dat het, helemaal de verkeerde kant uitging met het betaald voetbal. In tegenstelling tot gemaakte afspraken lieten de clubs de tekorten op hun be grotingen oplopen van 12,3 tot 17,3 miljoen gulden. Dit tekort had sinds 1978 teruggebracht moeten worden naar ongeveer zes miljoen gulden. Tegelijk steeg het gezamenlijke nega tieve vermogen tot ongeveer zeventig miljoen gulden. De minister deelde de Kamer verder mee voor eind novem ber inzicht te willen hebben in de stand van zaken bij de clubs 'en met .name of deze zich hielden aan de afspraak dit jaar 7,3 miljoen gulden te Andrè van der Louw, de minister van Cultuur, Recreatie bezuinigen op de uitgaven. Dit en Maatschappelijk Werk. moest op basis van de exploita tie-resultaten tot oktober ge beuren met de meest realisti sche prognose over de finan ciële uitkomsten voor dit jaar. Op basis daarvan diende beke ken te worden of verdere steun nog verantwoord was of dat de schulden van de clubs dit seizoen weer enorm stijgen. Inmiddels wordt het in poli tiek. Den Haag van groot be lang geacht dat het kamerlid Worrell (Partij van de Arbeid) afgelopen weekeinde ver klaarde dat de PvdA na vier jaar van verzet shirtreclame in het betaald voetbal niet langer afwijst. Daarmee is er een par lementaire meerderheid voor steunverlening aan het voetbal met shirtreclame. Naast de PvdA zijn ook WD en D'66 voor. Tot nu toe was shirtreclame in het voetbal met steunverle ning door het overheid onmo gelijk door een uitspraak van de Kamer. In 1978 stemde de meerderheid in met een motie van het QDA-Kamerlid De Boer op dit punt. Dit beleid werd door de vorige minister van CRM, mevrouw -Garde- niers (CDA), doorgezet. Nu is de Kamer-meerderheidver vallen. Juist de houding van de PvdA wordt in dit verband hoog ingeschat omdat ook mi nister Van der Louw van PvdA-huize is. Men ziet in de uitlatingen van Worrell een vingerwijzing voor de houding van de minister zelf. BRATISLAVA Parker heeft weinig tijd zijn won den te likken. Vanmiddag al begint de laatste tijd weinig succesvolle Leidse ploeg aan zijn tweede Eu ropese duel. In Bratislava wordt aangetreden tegen het Tsjechische Inter. Voor de Leidse basket- ballploeg, die woensdag in de eigen 5 Mei-hal door het Russische Kiey werd verslagen en afgelopen za terdag te Amstelveen in competitieverband op nieuw onderuit ging, een zware opgave. Tegen de Tsjechen zal moeten blij ken in hoeverre de Leide- naars zich hebben her steld van die twee zware klappen. Assistent-coach Hennie Blom, hij vervangt traditiegetrouw de in Ne derland achtergebleven Ton Boot, blijft hoe dan ook een optimistisch man. Blom is ervan overtuigd dat Leiden Bratislava kan kloppen. Winst behoort inderdaad tot de mogelijkheden. Bratislava mag, met Leiden, als een van de zwakste ploegen uit de pou le, die verder bestaat uit Real Madrid en Kiev, worden be schouwd. Madrid toonde die zwakte afgelopen woensdag aan. In de schitterende sporta- rena van Bratislava werden de Tsjechen naar een forse neder laag gespeeld. Inter was in staat de Spaanse tegenstander slechts tien minuten bij te hou den. Daarna werden de Tsje chen op de onderdelen snel heid en rebounden geklopt. Ruim geklopt, Madrid won met 86-111. Bratislava-coach Remak manoeuvreerde zich gisteren in de underdog-positie door mede te delen dat dè ploeg niet is opgewassen tegen al dat internationale geweld. Remak besloot met de voor Leiden vleiende verklaring, dat hij zijn komende tegen stander als een van de sterkste van Europa beschouwd. Vleiende woorden aan, het adres van een ploeg, die zater dag aantoonde niet eens bij de Nederlandse top te behoren. Een slecht spelend Leiden werd die avond immers door Amstelveen met de neus op de feiten gedrukt. Speelt de Leid se ploeg vanmiddag, het duel begint al om 16.56 uur, in de Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 J aar of ouder, of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn van minimaal 3 maanden voor het vernieuwen van uw Mg rijbewij sCentraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen Postbus 5301 2280 HH Rijswijk ZH jaar geleden ontdekte !t squash-spel, werd er £.^n door gegrepen en be- 11 lid te worden van een Met de tijd gaat men be delen, maar na een jaar het afgelopen met de litgang en ik bleef als lelmoter' gezellig door- Zo'n middelmoter eigenlijk niet de kans fjn spel te meten met koL van andere clubs. Je geen toernooien en [kompetitie ontbreekt het (iveau. Toch zou je graag idere clubs tegen andere en willen spelen. Een J)ooi voor recreatiespelers it uitkomst. Dit ging ge- ig erg eenvoudig en was idien nog gratis. De :rijd zelf had een bijzon- I vreemd karakter. Dat .In door mijn complete ge- aan conditie. Na twee ?nnen games dreigde ik derde game van uitput- elkaar te storten. Door onder en een behoorlij- is geluk gebeurde dit iet en ik won met 9-8. Ik na een squashwedstrijd ooit zo moe geweest", rt A.I. Schmelzer in bondsorgaan Squash) neem ik aan, U be is heeft de Nederlandse ybalbond de Europese Piet de Bruin: „Overheid, loop ons niet voor de voe ten". kampioenschappen voor 1985 toegewezen gekregen. Dat is een hele eer, want kandidaten die zo'n EK willen organise ren zijn er meer dan genoeg. Ook al is het nog vier jaar weg moeten er nu toch al za ken geregeld worden. Er zijn ongeveer tien locaties nodig. Na drie dagen topvolleybal gezien te hebben is het pu bliek uitgekeken en moet het circus verhuizen. Financieel zijn we rond, dacht ik. De to tale kosten worden geraamd op 1,5 miljoen gulden. Door middel van sponsoring heb ben we al zes ton gedekt. De risico's lijken me gering en het zal toch een geweldige ge beurtenis zijn om in 1985 voor de eerste keer in Nederland een dergelijk toernooi te orga niseren. Hulp van de over heid is niet of nauwelijks te verwachten, vandaar dat ik aan dezelfde overheid wil vragen: als jullie dan niets be talen aan zo'n EK loop ons dan ook niet voor de voeten als we in de armen van het bedrijfsleven verzeild raken en kom niet met allerlei be tuttelende maatregelen over een bordje meer of minder. En nou is het afgelopen, over heid, anders lanceert de Ne- VoBo een eigen satelliet en gaat zelf voor uitzending zor- fen". Voorzitter Piet de Bruin van de volleybalbond in 'Volleybal') „Volleybal speelt in Egypte een belangrijke rol. Het komt na voetbal op de tweede plaats. Dames worden in hun land nog niet volledig geac cepteerd; blote benen zijn ta boe, wedstrijden-moeten ver plicht in trainingsbroek wor den afgewerkt. Niet zo vreemd dus dat we bij een strandbezoek in bikini erg veel bekijks trokken. De sporthallen in Cairo behoren vaak tot een politie-academie en zijn daarom niet of nauwe lijks toegankelijk voor vrou wen. Douches zijn vaak niei aanwezig of verkeren in zeéi slechte staat en mogen eigen lijk alleen worden gebruiki door heren. Dat vrouwen in een,douche blijkbaar heel Wa1 teweeg brengen bleek toen ns afloop van een wedstrijd plot seling twee Egyptenaren in de douche opdoken. De aanwe zigheid van drie stoere Hol landse meisjes stoorde de he ren nauwelijks. Ze vonden het best aardig en begonnen de dames uitgebreid te betas ten". (Speelster Ester van Voorst van Haag '68 in 'Volleybal' over trip naar Egypte) „Natuurlijk waren ze meteen dolenthousiast en wilden ze me daar houden. Ik was de held, maar dat is natuurlijk onzin, want ik heb die man nen alleen maar laten zien hoe de Europese wielrenners zich voorbereiden op een koers en hoe die leven. Ik heb overigens wel gezien, dat er wel degelijk kwaliteit aanwe zig is in Amerika. Er zit al leen geen lijn in de wielren nerij. Zo zag ik eens iemand in een zwembroek langs lo pen. Ik dacht nog, zo, die gaat een partijtje zwemmen, maar even later kwam hij op de fiets aanrijden om, in zwem broek, te gaan trainen. Er is geen enkel kader, geen know ow. Ook bij de jury en de or- fanisatoren van wedstrijden". Wielercoach Herman Krott in 'Wielersport') „Het lijkt wel of ik nog bij mijn oude amateurclub zit. Als voorzitter van FC Den Haag moet ik nog even veel zelf doen. Het ontbreekt er nog maar aan, dat het elftal voor de wedstrijd koffie bij mij thuis komt drinken, zoals vroeger bij SV '35. (Voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag in het Al gemeen Dagblad) „Waarom er geen gokelement in brengen? Er spelen zo veel mensen in de lotto. Waarom niet laten wedden op de eind winnaar, op het moyenne, op de hoogste serie? De bond zou er dan financieel ook wat wij zer van worden, maar zoals het nu is, kan het niet door gaan. Het biljarten raakt hele maal in het slop. Ik kan me nog herinneren dat de finalé Vultink-Van der Smissen rechtstreek op de tv was. En nu bij het NK 47/2 was er Jos Bongers: „Biljarten in het slop". geeneens tv. (Biljarter Jos Bongers in de Volkskrant) Bij Eeyenoord is men ook al zenuwachtig, want daar komt de man die toch meer talent heeft als voetballer dan als za kenman, op 20 december de kassa spekken. IJs en weder diendende, mag men er van uit gaan dat Cruijff bij zijn eerste drie optredens, voor het betaalde voetbal een mee valler ter waarde vanonge veer drie ton realiseert. Daar is het de bijna 35-jarige ster, bij wiè meer zorg op het ge zicht dan vet op het lichaam is te constateren, natuurlijk niet om te doen. Ofschoon het op zich zelf best aardig is dat zijn geldzucht na de faillisse menten van zijn vorige werk gevers Washington Diplomats en Los Angeles Aztecs, nu ook eens positieve kanten heeft. (Redacteur Matty Verkam man in Trouw) vorm van afgelopen zaterdag, dan lijkt Tsjechische winst slechts een formaliteit. On danks de bescheiden van coach Remak heeft Inter Bra tislava wel degelijk klasse in huis. Bekendste man in het Tsjechische team, dat momen teel tweede in de nationale competitie staat, is de 2.08 m lange Stanislav Kropilak. E- venals teamgenoten Jancvra, Padrta en Bojanovski, komt Kropilak uit in het Tjsechisch nationale team. Verder be schikt Bratislava over de jeug- dinternationals Kratochvil en Pochapa. Volgens Leiden- coach Hennie Blom zijn alleen Padrta, Bojanovski en Kropi lak tegenstanders van formaat. Van de rest zegt Blom weinig te verwachten. Van een vorm crisis is in het Leidse kamp weinig te merkén. Volkomen ontspannen wordt naar een treffer, geleid door scheids rechters Jaksic (Joegoslavië), en Cagnazoo (Italië), met Bra tislava toegeleefd. Het Leidse gezelschap arriveerde na een vrijwel probleemloze reis, al leen het passeren van de Oos tenrijks-Tsjechische grens kostte meer dan een uur, in Bratislava. Na het bezichtigen van het grauwe Bratislava werd door middel van een training kennis gemaakt met de zeer fraaie sporthal. Die arena biedt plaats aan 4.000 toeschouwers. Een aantal, dat overigens niet wordt ver wacht. Dit omdat het duel rechtstreeks op televisie wordt uitgezonden en Bratislava van Madrid verloor. Als Leiden een kleine kans op plaatsing voor de halve finale wil behouden, dan is winst noodzakelijk. Maar ook een eventuele overwinning zal Leiden niet veel baten. Duide lijk is dat Madrid en Kiev de dienst uitmaken. Bratislava- Leiden is daarom niet veel meer dan een prestige-duel. Een duel, waarin de uit acht man bestaande Leidse ploeg in ieder geval kan werken aan herstel. Blom heeft daar alle vertrouwen in: „De jongens hadden een reisje nodig. Je zult zien dat we vandaag een goede partij spelen". KEES VAN HERPEN NOOTDORP Elf draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de baan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: GEERVLIETPRIJS: Uscilla del Sol, Udetia Laren en Uniek Buitenzorg. GELDERMALSENPRIJS (eerste af deling): Uno van de Lente, Tosca Mac en Uncrowned. GENEMUIDENPRIJS: Ulina van Echten, Torro Buitenzorg en Taeke D. GELDERMALSENPRIJS (tweede afdeling): Time Trial, Un Deaux Quast en Utop S. GERSLOOTPRIJS: Tatum R, Una Gold en Theophiel M. GIETENPRIJS: Torero. Cavaljos en Tjerry Belle. GLANERBRUGPRIJS: Torino Majo. Sal Geluk en Truida Prinses. GOESPRIJS: Tippy Vorst, Speedy Fortuna en Sandra N. GRAVEPRIJS: Sef Hazelaar. Poetje Patje en Majoor Bloemlust. GORREDIJKPRIJS: Tivoli Hazelaar. Rocky Marciano en Ronnie Bunt. GARDERENPRIJS: Urban Fortuna, Urel Baker en Usiris P. SPORTWERELD NASSAU Muhammad Ali heeft met een nederlaag afscheid genomen van de bokssport. Op de Bahama's verloor de inmid dels 40-jarige Amerikaan kansloos op punten van de Canadees Trevor Brebick. SAINT PETERSBURG Stephan van den Berg behaalde tij dens de wereldkampioenschappen plankzeilen in Florida de titel in de open klasse. Hiervoor onderscheidde de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging de sportman uit Hoorn met de jaarprijs 1981. HAARLEM Dr. C.G.M. Miermans, oud-voorzitter van de Ne derlandse Katholieke Sportfederatie, is gistermorgen op 58-jari- ge leeftijd overleden. Hij fungeerde ook enkele jaren als be stuurslid van het Nederlands Handbal Verbond. LISSABON De zaalhandballers van Joegoslavië heeft de wereldtitel junioren veroverd. Nederland eindigde op de der tiende plaats. ROME Het bestuur van de Internationale Ama teur Atletiek Federatie heeft tijdens een bestuurs vergadering in Rome be sloten de betaling van at leten in kleinere wedstrij den toe te staan. Primo Nebiolo, de Italiaanse voorzitter van de IAAF, kondigde aan dat het be stuur. van de grootste sportbond ter wereld heeft besloten tot een nieuwe indeling van wed strijden, die met ingang van 1983 geldig zal zijn. „Wij hebben besloten", aldus Nebiolo, met ingang van 1983 twee categoriën van wedstrij den in te stellen. De A-groep zal niet meer dan dertig wed strijden over de gehele wereld omvatten, de B-groep zal zes tig tot zeventig wedstrijden tellen. Wat wij hiermee voor hebben, is het instellen van een reeks wedstrijden, die ook interessant zal zijn voor de media. In deze wedstrijden zullen de atleten geld mogen zal het geld aan de atleten worden uitbetaald via hun na tionale bonden. De voorzitter van de IAAF maakte niet dui delijk öf dit geld als startgeld dan wel als prijs zal worden gegeven. Hij stelde alleen dat geld betaald mag worden aan de deelnemers. „Het geld dat via sponsors binnenkomt wordt beheerd door de natio nale bonden. De atleten kun nen het gebruiken tijdens of na afloop van hun carrière". Overigens zal het congres van de IAAF, dat in april in Ja maica wordt gehouden nog zijn mening over deze zaken moeten geven. Het bestuur van de IAAF toonde zich verder mild tegen over de Amerikaan Ben Plucknett en de Australische Gail Muihall, die deze zomer beiden voor het leven werden geschorst omdat zij bij een controle op het gebruik van spierversterkende middelen positief hadden gereageerd. Het bestuur van de IAAF zette de schorsing om in achttien maanden. Het betekent dat Plucknett en Mulhall in sep tember 1982 weer in wedstrij den in het buitenland mogen uitkomen. Ben Plucknett ver beterde het afgelopen seizoen tweemaal het wereldrecord discuswerpen. In mei wierp hij 71,20 meter en in juli 72,34 me ter. Beide prestaties werden evenwel door de IAAF we gens het gebruik van stimule rende middelen eerder dit jaar niet erkend. Het bestuur van de IAAF be vestigde in Rome dat sprint sters Linda Haglund wel voor het leven is geschorst wegens het gebruik van spierverster kende middelen. De Zweedse sprintster heeft bij voortduring verklaard dat de spierverster kende middelen haar buiten haar medeweten zijn toege diend door haar Finse trainer. Tegen deze trainer heeft de IAAF in Rome ook maatrege len aangekondigd. Nebiolo maakte in Rome ook nog bekend dat Canberra en Tokio zich kandidaat hebben gesteld voor de organisatie van de strijd om de wereldbeker, die in 1985 wordt gehouden. De organisatie van de strijd om de wereldbeker snelwan delen is voor 1983 gegund aan het Noorse Frederikstadt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17