Brieven aan Josine M19 Van der Plas te sterk voor UVS Y olley baldames Voorburg: geen verplicht nummer Paus bekrachtigt in alle opzichten traditionele opvatting van het geziif kerk wereld SPORT/BINNENLAND t PETRA. WAAR IS ME KRANT MET DIE ZES GEREEDSCHAPSKISTEI DIE IK HAD AANGESTREEPT? EEN INDRINGEND REVE DOCUMENT: Wanneer krijg ik de Nobelprijs? Kun je dat even nazien f LEIDSE COURANT DINSDAG IS DECEMBER 1981 PAG GLASBERGEN BOEKT KNAPPE ZEGE LEIDEN In de Leidse hoofdklasse traden koplopers Van der Plas en UVS tegen el kaar in het strijdperk. De Kat- wijkers verstevigden hun posi tie door de Leidse bezoekers met 6-4 terug te wijzen. In een erg spannend duel deelden SRV Boys en Van Gerven de punten: 4-4. Interregionaal be haalde Galsbergen een erg be langrijke overwinning op De Rozet. In de tweede rondgang liepen de Rijnsburgers uit naar 4-8. Juffermans moest in Rot terdam de eer aan de plaatse lijke studenten laten. De Lisse- naren kregen een 5-3 neder laag te slikken. Leidse hoofdklasse In de Leidse hoofdklasse tra den de 'toppers' Van der Plas en UVS tegen elkaar aan. De Katwijkers waren op eigen bo dem te sterk voor UVS en boekten een 6-4 overwinning in een open en aanvallend duel. Hans van Leeuwen zette de Leidenaars op voorsprong, maar toen kwam de Katwijkse doelpuntenmachine op gang. Mart van der Plas (2 maal), Gert Zwaan, Peter en Jan Ho- gewoning (strafschop) en Arie Pluimgraaf tilden de scorte naar 6-1. UVS zette nog een wanhoopsoffensief in, maar kwam via treffers van Leo Holl (2 maal) en Hans van Leeuwen niet verder dan 6-4. SRV Boys en Van Gerven werkten een erg aardig en evenzo spannend duel af. Wim Bouckaert en Richard Hofman brachten de Lissenaren op een 0-2 voorsprong, waarna Lau rens van der Voort nog voor rust de achterstand halveerde. Na rust tilde Jack van Ruiten de stand naar 1-3, waarna SRV-boys de mouwen op stroopte. Laurens van der Voort en Ron Mesman brach ten beide ploegen weer op ge lijke hoogte. Door een treffer van Richard Hofman leek Van Gerven toch nog de volle winst te pakken, maar Mark Dofferov bezorgde SRV-boys toch nog een punt: 4-4. Interregionaal Glasbergen boekte bij De Ro zet een even verdiende als welkome overwinning. De Rijnsburgers verkeren nog al tijd in de onderste regionen en konden de twee punten best gebruiken. In de eerste rond gang kon De Rozet telkens een voorsprong nemen via Van Marion, maar Glasbergen kon iedere keer op gelijke hoogte komen. De gasten konden zelfs doorstoten naar 2-4, waarna Van Hilst de ruststand op 3-4 bepaalde. In de tweede helft kon de thuisploeg dankzij Van Hilst nog een maal langs zij komen,- maar toen raakte Glasbergen op toeren en stoomde door naar de 4-8 eind zege. Piet Haasnoot (4 maal), Wil Groenendijk (3 maal) en Nico Zwaan verzorgden de Rijnsburgse produktie. Juffermans heeft het duel te gen de Rotterdamse Studenten lelijk uit handen gegeven. De gasten openden sterk en na men een 0-2 voorsprong dank zij treffers van Frans van der Laan en Jan van Slooten (na combinatie met Theo Godyla). Arthur van Schaik halveerde de achterstand voor de Rotter dammers, maar Theo Godyla kon spoedig daarop een van de vele kansen in een doelpunt omzetten. Na de hervatting namen de Rotterdammers het heft in handen. Fred Bomans (penalty) en Sjaak van Diik brachten de stand op 3-3. Een van de studenten mocht ver volgens op de strafbank plaats nemen en Juffermans rook z'n kans. Een domper volgde, want de thuisclub boekte dankzij Bomans en Van Schaik een 5-3 zege, ondanks een nummerieke minderheid. Interregionaal: Uitslagen: FC Torna - Ceverbo 2-1; VI - Rucanor 8-5; Rotter damse Studenten - Juffermans 5-3; De Rozet - Glasbergen 4-8. Ceverbo 13 12 0 1 24 72- 37 Voetbal I 13 9 1 3 19 64- 49 Tegelh. 12 8 1 3 17 33-24 De Rozet 13 8 0 5 16 48- 38 R. Stud. 13 4 5 4 13 46- 40 Neptunus 12 4 3 5 11 45- 44 Snoekie 12 5 1 6 11 36- 43 FC Torna 13 4 3 6 11 39- 38 Juffermans 13 4 2 7 10 48-54 Glasbergen 13 3 2 8 8 42-65 Koosjardin 12 1 4 7 6 28-52 Rucanor 13 2 2 9 6 41- 58 (Van onze volleybalmedewer ker) BLEISWIJK De dames van Starlift/Voorburg werkten gisteravond in de eerste ronde van het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars het tweede duel tegen het zwakke CDU Porto niet als een 'verplicht num mer' af. Zij wilden zich duidelijk revancheren voor de minder overtui gende prestatie van zater dag. Ook gisteravond werd het in Bleiswijk 3-0, maar ditmaal wel met duidelijk beter spel. Zowel speelsters als trainer- /coach Jules Geijselaers toon den zich na afloop meer tevre den dan na het eerste duel. Voorburg streefde er naar om ten minste één set met 15-0 te winnen. Het had die mogelijk heid in de eerste set, maar bij de stand 13-0 trok een verde digende fout van Noor San- berg een streep door deze re kening. Het werd uiteindelijk 15-1. In de tweede ronde kregen de paar honderd toeschouwers enkele leuke situaties voorge schoteld. Porto wilde niet op nieuw een afstraffing en ver dedigde fanatiek. Daarnaast lukten de Portugese dames en kele aanvallende acties, waar door de schade voor hen tot Spelverdeelster 15-6 beperkt bleef. In het der de bedrijf fungeerde bij Voor burg Aafke Verbrugge als spelverdeelster, terwijl eerder ook Irma Hobijn werd ingezet. Marian Spring in 't Veld mocht het laatste punt scoren: 15-3. zeker meer oppositie dient te worden verwacht. Op dinsdagavond 30 december spelen de dames van Voorburg om 19.00 uur in de Van der Voort-hal te Kwintsheul een oefenwedstrijd tegen het na tionale team van Zuid-Korea. Aansluitend om 21.00 uur volgt een herenwedstrijd tus sen Egypte en Zuid-Korea. Deze ploegen nemen tussen Kerst en Oud en Nieuw deel aan het Dynamo-toernooi in Apeldoorn. Marian Spring in 't Veld: beslissende klap. Margarida Azevedo (Porto) toonde zich na afloop niet teleurgesteld. „We hebben veel dingen ge leerd, die we tijdens de trai ningen kunnen gaan toepas sen". In de volgende ronde ontmoet Voorburg het West- duitse Rüsselsheim, waarvan Levenslang voor spion in VS LOS ANGELES Een Poolse spion die Amerikaanse gehei me defensiegegevens had ver kocht aan Oost-Europa is gis teren in Los Angeles veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf. Zijn Amerikaanse medeplichtige kreeg acht jaar gevangenisstraf. Marian Zacharski, die door de openbare aanklager werd aan geduid als een „meesterspion", werd in november schuldig bevonden door een jury, die twee dagen beraad achter ge sloten deuren had gevoerd. William H. Bell, een 61-jarige radarexpert van Hughes Air craft, had bekend dat hij in één geval een geheim stuk had geleverd aan communistische agenten. Vanwege zijrt» beken tenis kreeg hij een lichtere ge vangenisstraf, maar daarnaast een boete van 10.000 dollar. Wachtmeesters redden leven Leiderdorpse LEIDERDORP Twee wachtmeesters van de rijkspo litie Leiderdorp hebben het le ven van een 47-jarige Leider- dorpse gered. De vrouw kreeg bij een aanrijding op de Poel geestlaan gisteravond èen hartinfarct. Toen de twee wachtmeesters Koree en Kuijt arriveerden, bleek een arts al bezig te zijn met hartmassage en mond-op- mond beademing. Hoewel deze de zaak redelijk hopeloos in schatte, zetten beide politie mannen de behandeling toch voort, ook in de ambulance op weg naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. Daar is de vrouw in coma opgenomen. LEIDEN Uit een café aan de Mussenbroekstraat zijn in het afgelopen weekeinde zes vaten bier, 22 flessen sterke drank en een hoeveelheid sterke drank gestolen. fu b ro rc hij een dringend beroep op de theologen om, bezield door een overtuigde instemming met het hiërarchisch leerge zag, de leer van de kerk te verduidelijken. Deze leer is op het tweede Vaticaanse concilie en in de encycliek „Humanae Vitae" nogmaals bevestigd. In het eerste deel, „Licht en schaduw van het gezin in Paus Johannes Paulus II heeft vandaag de tra ditionele opvatting van het gezin bekrachtigd in een stuk, waarin hij de diepe zorg van de kerk voor het gezin be schrijft De kerk is zich ervan bewust dat het welzijn van de maatschappij en van haarzelf nauw ver bonden is met het wel zijn van het gezin. In de apostolische ex- hortatie „De gemeen schap van het gezin" (Familiaris Consortio) verwerpt de paus met nadruk alle vormen van anti-conceptie, ste rilisatie en abortus. Ver der keert hij zich tegen proefhuwelijk en het hertrouwen van geschei den katholieken. Het huwelijk is onontbind baar, aldus de paus in het stuk, dat de resulta ten bevat van de alge mene bisschoppensyno de over het gezin, die van 26 september tot 25 oktober 1980 te Rome is gehouden. De paus kondigt daarin aan dat de Heilige Stoel een hand vest voor de rechten van het onontbindbare zeer verafschuwt de paus, dat internationale economische hulp afhankelijk wordt ge steld van programma's voor anticonceptie en dergelijke. Het recht van de ouders op de keuze van een opvoeding die in overeenstemming is met hun godsdienstig geloof, moet absoluut verzekerd worden. De sexuele opvoeding op school moet geschieden in de deze tijd", spreekt de paus gezin als huiskerk, waarin de geest van de ouders. De kerk verzet zich beslist tegen een bepaalde vorm van sexuele losge- van een zorgwekkende ont- geloofsuitwisseling van oude- luistering van fundamentele ren en jongeren plaats vindt, waarden: verkeerde opvatting Het gezin heeft de zending voorlichting, over de onafhankelijkheid om de liefde te bewaren, te maakt van zedeiijKe Deginse- van echtgenoten tegenover el- openbaren en mede te delen. len. kaar, onzekere gezagsverhou- Hij vraagt de bisschoppencon- Deze is niets anders dan een ding tussen ouders en kinde- ferenties een katechismus inleiding op de ervaring van ren, groeiend aantal echt- voor het gezin uit te werken, het genot en opent de weg scheidingen. De oorzaak hier- Aansluitend bij de synodeva- naar de ondeugd, van is een verkeerde opvat- ders constateert de paus, dat In het vierde en laatste deel, ting van vrijheid, namelijk de maatstaf voor de echtheid „De gezinspastoraal: tijden, ten behoeve van het eigen van de betrekkingen in het structuren, werkers en situa- rol voortvloeiende verplichting van de katholieke partij vt ogen houden, voorzover I de vrije uitoefening van geloof betreft. Verder moet men de goj- dienstige vrijheid respecter door geen onrechtmatige dq uit te oefenen. In vele de) van de wereld constatej men een toenemend aan; huwelijken tussen katholj ken en ongedoopten. Hierv<| zijn passende pastorale mat regelen nodig om het gelq van de katholieke partner! beschermen, vooral zijn t haar plicht om alles te do« opdat de kinderen gedoopt katholiek opgevoed worderi De paus wijst proefhuwe ken af. Verder stellen de vr| normen van samenleven kerk voor grote pastorale pi blemen. In dit opzicht md egoïstisch welzijn. Daarom huwelijk bestaat in de waar- ties", pleit de paus voor betere de kerk preventief te wi moet de kerk wijzen op het digheid van de partners. De en meer intensieve program- primaat van morele waarden, paus beklemtoont de gelijk- ma's van voorbereiding op het Als de rechten van man en waardigheid van de vrouw huwelijk. De bisschoppencon- vrouw worden verdedigd en inzake de toegankelijkheid tot ferenties dienen te zorgen rechtvaardiger maatschappij- openbare taken. Verder wil voor een directorium voor de structuren worden bevorderd, hij erkenning van het huis- gezinspastoraal, waarin deze gaan. De paus noemt de dagelijk ervaring van degenen c scheiden om een nieuwe rel tie te beginnen een plaag, zonder uitstel zorgvuldig i zal het „nieuw humanisme" houdelijk werk. Met het ver- cursussen van voorbereiding gepakt moet worden. H^H de mens niet beroven van zijn eiste respect voor de verschil- worden uitgewerkt. Hij pleit trouwde gescheidenen kijf betrekking met God, maar lende roeping van de man en ook voor een passende voor deze juist vervolmaken. de vrouw moet de kerk in bereiding van degenen die in nen niet tot de communie t^ gelaten worden. Verzoening:: alleen mogelijk door het i In het tweede deel „Gods be- haar eigen leven in zo groot gezet worden voor het huwe- doeling met het huwelijk en mogelijke mate hun gelijkheid lijksapostolaat. In dit verband crament van de penitent het gezin", wijst de paus erop, van rechten en waardigheid onderstreept de paus de re- Dit brengt in concreto ra bevorderen. cente oprichting van het ho le karakter van het huwelijk De paus veroordeelt een ern- ger instituut voor de bestude- de echtgenoten met elkaar stige aantasting van de men- ring van de gezinsproblemen, verbonden zijn op volkomen selijke waardigheid alle acti- verbonden aan de pauselijke onontbindbare wijze. Het viteiten van overheden die de universiteit van de Lateranen gezin uitwerkt Tegenover christelijk huwelijk is de na- vrijheid van beslissing van te Rome. een mentaliteit tegen het le- tuurlijke plaats waar zich de ouders over het krijgen van Aan het slot bespreekt de ven, waar het gezin ook onder inlijving voltrekt van de men- kinderen beperken, lijdt roept de paus alle men- selijke persoon in de kerk. paus de gezinspastoraal in zich mee, dat man en vrou zich verplichten in volledig onthouding te leven. Herda is het verboden plechtighedr te organiseren voor geschj denen die hertrouwen. I Door zo te handelen belijdt kerk haar eigen trouw ak Iedere vorm van dwang ten moeilijke gevallen. Speciale Christus en aan Zijn In het derde deel „De taken gunste van anticonceptie, ste- pastorale aandacht vraagt het heid, aldus de paus in zijn q van het christelijk gezin", rilisatie en abortus moet men gemengde huwelijk. Voor al- hortatie „De gemeenschf - *- **-J- - *--* 1van het gezin". het gezin. ïn dit verband doet wijst de paus op het christelijk met kracht afwijzen. Even- les moet men de uit het geloof _N Korte metten ken een inreisvisum had ge weigerd, nadat kardinaal Sin De theoloog Hans Küng van Manilla tussenbeide was mag geen lezingen houden op gekomen. Aan Küng werd de Filippijnen. Het oecume- twee jaar geleden de leerbe- nisch instituut in Tübingen, voegdheid ontnomen. Volgens waar Küng doceert, heeft dit zijn instituut beschouwt hij de medegedeeld. Het Goethe-in- jongste gang van zaken als stituut in Manilla had Küng een aanwijzing te meer voor uitgenodigd in januari enkele een groeiende onverdraag- lezingen te houden over be- zaamheid van de katholieke langrijke vragen van het kerk in de wereld, christelijk geloof. Het insti tuut liet Küng telegrafisch Van 22 tot 26 maart zal er in weten, dat het Filippijnse mi- Boekarest op uitnodiging van nisterie van buitenlandse za- de patriarch van de Roemeen- ling tussen enerzijds het duurzame relaties te gaan „geestelijke" en anderzijds de schrijven. Daarbij wordt ri verantwoordelijkheid voor de alleen gedacht aan nieJb wereld, tussen de kerk en de vormen van samenleven j schepping en tussen berusting homofiele relaties, maar en een actieve bijdrage van aan nieuwe belevingen christenen aan de vrede. De Raad van Kerken heeft besloten tot het oprichten van wel parttime werkende ec een werkgroep „menselijke genoten en van het huweli relaties" als uitvloeisel van gezien in het licht van J een beleidsvoorstel, dat de emancipatie van de vroift Tweede Kerkenconferentie Steeds zal worden nagega» heeft aangenomen. De werk- in hoeverre een en ander v#r groep krijgt als eerste taak de schuivingen blijkt op te levp se orthodoxe kerk, Justin, een beraad van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) worden gehouden over het onderwerp „Europese christe nen op zoek naar hun verant woordelijkheid vandaag". De conferentie vormt een onder deel van een studieprogram ma van de KEK, dat begin dit jaar tijdens een bijeenkomst in Cardiff is opgesteld. Inge leid door een oosters-ortho- dox, een protestants en een rooms-katholiek spreker, zijn er drie thema's: de tegenstel- ervaringen van zogenaamde ren in de huwelijksbelevin| lijk. BijvcL fulltime, C >w „Het klopt nooit, de wereld, de schepping, er deugt niets van: God was dronken, dat is wel duidelijk". Gerard Reve schrijft dit in een brief uit augustus 1975 aan Josine M. die hij aan spreekt als „Lieve Jobs". Het is een van de laatste brieven van de vele, die Reve tussen 1959 en 1975 schreef naar de zusters M in Den Haag. Josine en Lennle. Een vrijwel integrale uitgave van deze brieven is nu uitgebracht door uitgeverij Van Oor schot en dit uitgebreide brievenboek van meer dan driehonderd pagina's is een indringend Reve-document Vele aspecten van zijn kunstenaarschap, zijn werk, krijgen een nieuwe dimensie voor degene die de aandacht heeft om al deze brieven te lezen. Op zich lijkt een wat tegen strijdig principe het Uitgangs punt van deze uitgave. De brieven zijn integraal weerge geven, dat wil zeggen dat alle brieven die Reve schreef, op genomen zijn en dat de berich ten of mededelingen van Josi ne M of haar zuster ontbreken. Het boek begint bij de aan vang van de correspondentie, als Reve in 1959 in zijn functie als redacteur van het literaire OVer het werk aan „Een Cir- tijdschrift „Tirade" met een cusjongen" en kondigen plan- staan van de brievenboeken „Op weg naar het einde" en „Nader tot U". Reve vertelt regelmatig over het werk aan „Brief in de Nacht geschre ven" of „Brief uit huize Al- gra". Dan weer deelt hij mee, definitief te zijn begonnen aan „Het boek van Het Violet en de Dood", maar als dat dan af is, krijgt het een andere titel. De laatste brieven schrijven medewerkster, Josine M, con tact zoekt. Die correspondentie wordt erg persoonlijk Reve geeft veel van zichzelf, zijn werk, zijn relaties, zijn manier van leven, zijn ontwikkeling in geloofszaken, wat al niet, weer in deze brieven. Hij heeft en Zoon" zijn geweest onlangs in een televisiepro gramma duidelijk gemaakt, dat op een paar onbeduidende weglatingen na, de brieven volledig en zonder iets over te slaan zijn opgenomen in deze verzameling. De laatste brief is van 28 oktober 1975 en dan houdt het zomaar op. Zonder opgaaf van redenen worden de brieven van daarna niet meer geplaatst, zo er al brieven zijn van later datum. Waarom zijn die er niet bij? Of bestaan ze niet, en waarom is dan de cor respondentie opgeheven of beëindigd? Het zomaar afbre ken van deze brievenserie is natruurlijk wat tegenstrijdig met de opzet van het boek: volledige publicatie van dit boeiende materiaal. In de periode 1959-1975 Is een van de hoogtepunten het ont- nen aan voor een boek dat de ene keer „Van het geloof" en de andere keer „Van mijn ge loof" zal gaan heten (oorspron kelijke titel: „De Fide", voegt Reve daar telkens aan toe). Dat zal het begin van „Moeder Het zijn niet uitsluitend lite raire bedoelingen die Reve tot deze brieven hebben gebracht Allereerst lijkt het er op dat Reve raad wil hebben van de „de zusjes M", die hem kan helpen bij allerlei beslissingen die hij nemen moet Zij trek ken op ziin verzoek regelmatig de horoskoop. Met name als zich een nieuwe „verloofde" aandient, of als de aandacht van Wimmie (ook Willem, Tij ger of Teigetje"), Reve's le venspartner tijdens een aantal jaren, naar een ander uitgaat Dan moet ook voor die nieu weling een horoskoop worden opgesteld. Reve geeft steeds nauwkeurig op, met gegevens van de Burgerlijke Stand, waar en wanneer bepaalde personen zijn geboren en later Gerard Reve prijst hij de horoskoop omdat die zo goed klopt. Een zekere ironie hierover is hem echter niet vreemd zoals blijkt uit een brief, geschreven in de zomer van 1973: „In de komende herfst verschijnt van mij. een dichtbundel en in 1974 en 1975 twee prozaboeken. Wanneer krijg ik de Nobelprijs? Kun je dat nazien?". Door het vragen naar dit soort persoonlijke adviezen komt Reve ertoe om veel over zich- het feit dat hij de Alcohol de baas wil zijn en dat niet door drank uit de weg te gaan. De ontwikkeling van Reve's gedachten en gevoelens op re ligieus gebied spelen eveneens een grote rol in deze vele brie ven. Je kunt dit boek naast „Moeder en Zoon" leggen en dan vind je hier de niet-lite- raire weergave van de den kwereld van Reve. (Hij maakt zelf dat onderscheid in een van zijn brieven, waar hij spreekt over de uitgave die wordt overwogen van een reeks „werkelijke, en niet lite rair bedoelde brieven"). In ok tober 1963 schrijft Reve al uit voerig aan Jobs en Lennie over zijn ideeën over de ka tholieke kerk, de menswor ding van de Zoon Gods, zijn opvatting dat Maria be schouwd moet worden als de zelf te schrijven aan „de zusjes Vierde Persoon Gods. Het feit M". Met name keert zijn om- dat de zusjes M (kennelijk) ge- gang met de Alcohol in vrijwel heel andere opvattingen heb- elke brief weer terug, een ben over God en religie (Reve strijd die geen einde kent. In constateert dat zo nu en dan) augustus 1966 belandt hij in een ziekenhuis in Assen, ten gevolge van een acute crisis, een „delirium" zoals Reve het zelf onverbloemd noemt. weerhoudt hem er niet van re gelmatig en uitvoerig te schrij ven over het denkproces dat leidt tot zijn toetreding tot de Rooms Katholieke kerk. Toe- Daarna vertelt hij regelmatig komstige Reve-biografen vin wat zijn drinkgewoontes zijn, den rond dit onderwerp on- de hoeveelheden die hij zich zelf toestaat, de refusalpillen. misbaar materiaal in deze brieven, materiaal overigens dat nog wel nader uitgev mag worden, zoals de re met de theoloog prof Grossouw, die een belar raadgever voor Reve ge is tijdens dit proces. Rev viseerde Grossouw keni weer bij het vertalen vai beheksten. Onrust, opgejaagd zijn, steeds zoeken naar een verblijfplaats, materieel psychisch, dat is het d lijkst de kern in deze col brieven van Reve. Zijn huizingen en verbouwi van huizen, aankopen nieuwe panden en die wei staan aan anderen. Tot hi slotte nergens meer thuis zijn, ook niet in zijn w< „La Grace" in Frankrijk, zijn relaties met andere dat nu „verloofdes" zij niet. Het zit ook in zijn zo naar religie: het omhelzei de dogma's van de Ene Kerk, maar dan toch op nogal eigenzinnige wijze kan alle katholieke doj van ganser harte omhelzi onderschrijven, al heb ik eigen, bovenhistorische e ventijdelijke interpretatii geloof schijnbaar heel w< maar misschien wel heel enz" (brief van juni moet zonder meer aannj dat hij hierin heel eerlijkl dat deze brieven een beelj ven van de manier wi Reve in diepste wezen zichzelf en de wereld denl de manier waarop hij mi wereld en zichzelf omgaa „Brieven aan Josine M, j 1975" is daarom een in gend Reve-document, wi niet meer omheen kunt, I iets van Reve en zijn den reld leren kennen. j JAN VERSTAi Gerard Reve: „Brieven Josefine M 1959-1975", t ve Van Oorschot 29,90.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16