Laatste jaar, swartste uur: khaos, honger, terreur ijftienjarige jongen onschuldig gefusilleerd i L DE JONG OVER 1944-'45 s n Haagse jongen van ongeveer vijftien jaar bevond zien der de 263 Nederlanders, die op 8 maart 1945 werden geschoten bij de Duitse „vergelding" wegens de zoge- mde aanslag op Rauter. Dr. L. de Jong noemt die vergel- gsactie de afschuwelijkste die de bezetter in ons land ft gepleegd. unt, de Duitse chef van het Einsatzkommando-Den Haag, t (als zijn aandeel in de 263) tachtig reeds ter dood ver- rdeelde gevangenen aanwijzen. Omdat hij er zoveel niet ter beschikking had, besloot hij in plaats van louter „Todes kandidaten" ook Nederlanders te laten doodschieten, die voor gewone misdrijven gevangen zaten. De Haagse politie had net 36 mensen gearresteerd die ervan werden verdacht geplunderd te hebben in het op 3 maart zwaar bebombar- deerde Bezuidenhoutkwartier. Daar zag Munt een mogelijk heid in. De „foute" hoofdcommissaris van politie riep er re cherchechef G. W. Valken bij, die echter alle medewerking weigerde en ook de processen-verbaal niet wilde afstaan. Munt liet toen de 36 overbrengen naar de Cellenbarakken en ging ze daar om middernacht persoonlijk verhoren, waarbij hij voor de meesten echter niet langer dan een of twee minuten uittrok. Van 24 arrestanten accepteerde hij de verklaring dat zij de gocjereg^die zij bij hun arrestatie bij zich hadden op straat hac/Jen gevonden. Bij de 12 overi gen ging Munt ervan uit dat zij geplunderd hadden. Onder hen was een iongen van ongeveer vijftien jaar die Munts vragen wellicht verkeerd heeft begrepen. Toen hij werd opgepakt had hij weliswaar blikjes levensmiddelen bij zich, maar later bleek dat hij die had gekregen van een be woonster van het Bezuidenhoutkwartier, die hij had gehol pen haar woning te ontruimen. Tot de 12 behoorde ook een vader van tien kinderen. Zijn leven werd door Munt ge spaard. De elf overigen, onder wie de onschuldige 15-jarige jongen, werden in de ochtend van de achtste maart samen met 27 „Todeskandidaten" in de Waalsdorper duinen gefu silleerd. DINSDAG 15 DECEMBER 19S1 PAGINA 15 SfNENLAND LEIDSE COURANT de radio te luisteren maak- vervaardigers van het Parool van een accu. Het opladen gebeurde met behulp van Weinig beelden maken duidelijker hoe groot het gebrek aan brandstof was als deze foto van boomstompen aan een gracht in Leiden. We schrijven maart 1945. 2 HAAG Vier boeken heeft dr. L. de Jong nodig pf zijn geschiedschrijving van het laatste oorlogsjaar land. Vorig jaar verscheen in twee banden deel -over het regeringsbeleid plus de gebeurtenissen in "elijk Nederland. Vandaag is de eerste helft van i 10b vrijgegeven, meer dan 700 pagina's met de "Ikkende verhalen over wat zich tussen september Ben het voorjaar 1945 boven de grote rivieren heeft -speeld. verhaal van Putten staat er in en de grote |ja's waarmee de bezetter op mannen joeg, de ver dikkingen van de hongerwinter en van de terreur honderden Todeskandidaten ten offer vielen, ^r ook een fascinerend overzicht van het verzet, de prestaties van de illegaliteit hand in hand met de ^rlinge ruzies rond de clandestiene geboorte van de sienlandse Strijdkrachten. Het is een boek waar U treurig van wordt, en dat tegelijk bewondering X voor het vernuft, de moed en de volharding de Duitse vijand de voet werd dwars gezet. inantal mensen dat de hier vallen was of zich voor hun wreven tijd nog bewust geweer vertoonde. Hun hoog ste chefs moedigden hen aan, voorop de ten onrechte voor gematigd gehouden vlieger-ge neraal Christiansen, die als een brave oude man nog vele idagen. Want het blijft laatste levensjaren in zijn Hei- wat de Harderwijker po-mat sleet. De afschuwelijkste „vergel ding" werd door Himmler en Seyss-Inquart bevolen voor de zogenaamde aanslag op Rauter tegen middernacht van 6 maart 1945 nabij de Woeste Hoeve tussen Arnhem en Apeldoorn, een uit de hand ge lopen gebeuren met een onno- 0v zele inzet. De Apeldoornse BS •l/e een Mekka van zorg en had namelijk een vrachtauto —?rdak): „Iemand die dit nodig teneinde op 7 maart bij een exportslagerij in Epe drie ton varkensvlees voor de neus van de Wehrmacht weg te ha len. Vier man werden er op uit gestuurd in uniform van de Waffen-SS gekleed om langs de Arnhemse weg zo'n passerend vehikel te ver donkeremanen. In het nachte lijk duister hielden ze de auto, waarin toevallig Rauter van zijn toenmalig hoofdkwartier in Didam naar Apeldoorn on derweg was, vanwege het mo torlawaai voor de buit die ze zochten. Bij aanhouding bleek de vergissing, maar die kon niet meer ongedaan worden gemaakt: in een vuurgevecht werd Rauter zwaar gewond, zijn chauffeur en een Ober- leutnant gedood. De represaille voor wat als een als zodanig beraamde moord aanslag op de Höhere SS- und Poliziefübrer werd be schouwd, is alle maat en ver beelding te boven gegaan: 263 Nederlandse gevangenen wer den op 8 maart doodgeschoten: 53 op Rozenoord bij Amster dam, 6 in het fort De Bilt, 38 in de Waalsdorper duinen, 49 bij het kamp Amersfoort en 117 ter plekke van het onheil bij Aantal mensen dat de hier breven tijd nog bewust t meebeleefd, daalt uiter- 04 met de dag, en daarmee som van herinneringen irifigen ervaring, zo onmis- fy voor het echte beeld van an Kraaijenbrink van die winter •ef bij de aanblik van de bertocnten langs de grote [Amersfoort-Zwolle, de le ider die west met oost en verbond en per dag ka nnen zag van vijftien- tot voedselzoekers vonden in gastvrij Me een Mekka van zorg en ïrdak): „Iemand die dit heeft, zal zich nooit inaar een flauwe voorstel- I van de omvang en de pzaligheid van deze hon- ptocht kunnen maken", leeft ook De Jong niet zelf en. Hij brengt bijeen wat r anderen is ervaren en in )alen en verslagen vastge- L de zorgvuldige compilatie een chaotische werkelijk- Hij doceert, verwijst, vat pn, en neemt daar de tijd Ie ruimte voor. En voor het It verschaft dat hier een I op een geheel dat ieders h ervaringen verre over- I, de talloze facetten van meest bewogen maanden pns volk ooit heeft beleefd, arre nood, bitter lijden en verweer. de somberste conclusies rtoe een lezer kan komen lort wel de overtuiging, nodeloos veel levens er in winter zijn verkwist, en gering een leven telde. De sers executeerden bij hon en, veelal langs de open- weg en zonder vorm van es, wie in hun handen ge- Altes wat branden kon was In de zeer strenge hongerwinter het meenemen waard. Tussen de tramrails werden de houten blokjes weggebroken. Beeld uit Amsterdam. Bij de Centrale Keukens in Den Haag. In een pannetje of een schaal ontvingen de hongerl- gen een waterige soep. maakten ruïnes van 1500 pan den (een zak hout kostte er zwart al gauw 40,-, destijd het weekloon van een ge schoolde arbeider). Op de zwarte markt kwamen trouwens nog veel absurder prijzen tot stand. In Rotterdam deed begin februari '45 een bon, goed voor één brood van 800 gram (dat in de winkel toen 19 cent mocht kosten) 50,-; een pakje eenheidssiga retten, merk „Consi" (officiéél 90 cent) deed gemiddeld 60,-, een pak lucifers U"0,15) vroeg een tientje, een liter jenever (officiëel 3,50) liep op naar 140,- en ook wel tot het dub bele daarvan. In de Amster damse Jordaan werden eind december uit een teiltje dam pend water ongeschilde peren grif verkocht voor een gulden, en in de Haagse zwarte handel liep de prijs van een kilo aard appelen (officieel een dubbel tje) in oktober '44 op tot 25,-, in december 45,-, in februari 90,-, in april '45 tot 100,; het duizendvoudige dus. Fietsen waren goud waard. En de Duitsers wisten dit. Hier een fietsenrazzia bij het Rijksmuseum In Amsterdam. de Woeste Hoeve. Tot deze laatsten behoorden SD-gevan- genen uit Apeldoorn, Zwolle, Assen en Groningen, waarbij mensen, wier enige vergrijp was geweest dat zij zich s a- vonds na acht uur op straat hadden bevonden. Kwalijker voorbeeld van de Duitse terreur is moeilijk denkbaar, maar spiegelbeeld van het gebeuren bleef de vraag, of de inzet zelfs maar de mogelijkheid van zo'n offer waard was geweest. In dit ge val duidelijk niet, maar het verzet heeft zich in deze maanden vaak zo'n soort vraag moeten stellen. Dat gold ook voor het doen voortduren van een zo omvangrijke actie als de spoorwegstaking, door de hele hongerwinter heen. Hongersnood De hondersnood '44-'45 in de stedelijke centra van het wes ten des lands immers was, als feitelijk elke hongersnood in de wereld is, allereerst een di stributie- en vervoerspro bleem. Er was in ons land een essentieel voldoende voedsel voorraad aanwezig, maar die bevond zich vooral ten oosten van de IJssel en het IJssel- meer. In een poging de spoor wegstaking te breken werden door Seyss-Inquart van 27 sep tember tot 8 november 1944 alle voedseltransporten van oost naar west verboden en gel werd later wel verzacht, maar distributie, transport en voorraadvorming waren toen in het westen al beslissend ontwricht en die achterstand kon zeker na het invallen van de winter niet meer worden ingelopen. De Jong becijfert tenminste 22.000 doden door echte ver hongering of door voedselge brek verminderde weerstand tegen ziekten. Alleen al in Amsterdam stierven 2477 mensen van de honger, meest bejaarden boven de 65 (1462) en zuigelingen (507); veruit de meeste doden (1856) waren van het mannelijk geslacht. En hoe sterk is in die winter het zogeheten zwakke geslacht gebleken Het zijn vooral de vrouwen en meisjes geweest die de verre hongertochten ondernamen, ook al omdat elke man tussen 16 en 50 de kans liep bij raz zia's te worden opgepakt voor spitwerk aan de nieuwe stel lingen die de Wehrmacht door de Organisation Todt langs de IJssel en noordwaarts tot Delf zijl toe liet aanleggen. Berucht is vooral de enorme klopjacht gebleven, die op 10 en 11 no vember 1944 uit Rotterdam en Schiedam meer dan vijftigdui zend mannen wegvoerde, 20.000 per schip, 10.000 per trein en 20.000 te voet. Sommi gen moesten via Gouda en Utrecht lopen tot Amersfoort en verder; ruim 12.000 van de binnenschepen en vrachtauto's gegrepen Rotterdammers kwa- in beslag genomen. De maatre- men in bijna 600 verschillende plaatsen in Duitsland terecht, tot in Berlijn, Dresden en München toe. Ook „per trein" stond hier zoëven, en terecht, want Duit se treinen bleven er in Neder land rijden ondanks de staking en veel (telkens weer snel her stelde) sabotage. Het militair- strategisch effect van de sta king ging dus snel verloren, zij bleef als symbool van verzet gehandhaafd, maar tegelijk bijdragen tot de chaos en de sintegratie van de samenle ving vooral in westelijk Ne derland. In kou en duisternis Geen voedsel maar ook geen steenkool; de verbinding met de Limburgse mijnen was trouwens afgesneden, de reser ves snel verbruikt en Duitse aanvoer geschiedde maar mondjesmaat voor eigen be hoeften. Geen elektriciteit dus, geen gas, geen huisbrand: bij de honger kwamen kou en duisternis. Men trachtte zich te behelpen met massale hou- troof, parken werden omge kapt, huizen uit- en afgebro ken: ramen, deuren, betimme ringen. vloeren, dakbeschot, balklagen. Alleen al in Den Haag werden zo bijna 1800 door evacuatie of deportatie van de bewoners leegstaande panden gesloopt en meer dan tienduizend beschadigd. In de Amsterdamse jodenbuurt gin gen wilde sloopploegen, de zgn. balken ploegen rond en Rolls Royce Genoeg daarover: het wegval len van het spoor- en veel an der vervoer betekende ook een extra handicap voor het il legaal verkeer. Koeriersdien sten wrochten uit die nood on voorstelbare deugd. De Jong vertelt o.a. uitvoerig over de Rolls Royce-groep, kort na Dolle Dinsdag al begonnen als een fietsdienst tussen Amster dam en Delft en geleidelijk uitgebreid tot een net van ver bindingen dat tot Zwolle en Enschede reikte. De afstanden waren verdeeld in trajecten van 10 tot 15 kilometer tussen de verschillende „stations". Elk station bracht met eigen koeriersters de (illegale) post van he» verzet aan zijn buur man. Zo reden Amsterdamse meisjes naar Halfweg, meisjes uit Halfweg naar Haarlem, Haarlemse meisjes naar Lisse en zo verder. De stukken droegen geen adres, maar een cijfercode; er was tenslotte o.a. tweemaal per dag een verbin ding Amsterdam-Rotterdam vice versa en drie tot viermaal per week een dienst Amster dam-Zwolle, Amsterdam-Doe- tinchem, Zutphen-Zwolle en Zutphen-Enschede. De eerste koerierster vertrok dagelijks om zes uur uit Am sterdam, de post was rond twaalf uur in Den Haag, de tweede dienst kwam daar te 18.20 uur aan, vroeg genoeg om het de Haagse stadskoe- riersters nog mogelijk te ma ken de stukken verder te di stribueren. In totaal waren al leen al bij dit clandestiene net tussen de 1000 en 1500 perso nen actief door weer en wind betrokken; het werk heeft 70.000,- gekost, vooral aan „zwarte" fietsbanden. Dat geld kwam van het Natio naal Steunfonds, een ander schitterend hoofdstuk uit het f;eschiedverhaal van de illega- iteit, de vernuftige miljoenen affaire van Walraven en Gijs- bert van Hall, over wier gooc heltoeren met schatkistpro messen het boek eveneens uit gebreid vertelt Crossings Zo waren er ook clandestiene telefoonnetten tot in de Duitse kwartieren toe en Biesbosch- routes tussen bezet en bevrijd Nederland, waarlangs de groep „Albrecht" in totaal 374 crossings zuid- en noordwaarts volbracht, terwijl knokploegen voorts nog 66 andere crossings organiseerden, één keer met twaalf boten tegelijk, waarvan er vier vol wapens in het duis ter langs de Duitse posten voe ren. Er viel maar éénmaal een crossing in Duitse handen met Aaike van Driel aan boord, die vaker dan wie ook met succes had gecrosst: 53 keer. Hij werd op 30 april bij Utrecht gefusil leerd. De dood door de kogel was ook het lot van andere groten uit het verzet als Lange Jan Thijssen, oprichter en topman van de RVV (Raad van Ver zet) en Johannes A. van Bij- nen (Frank-KP), de landelijk sabotage-commandant van de LKP, de landelijke knokploe gen. Over hun onderlinge ver houdingen en die met jonk heer Pieter Jacob Six, de ziel van de meer militair-géoriën- teerde orde-dienst OD en ko lonel Henri Koot, vanaf 21 september '44 optredend als bevelhebber van de BS (Bin nenlandse Strijdkrachten) be richt De Jong evenzeer in den brede. Koningin Wilhelmina had prins Bernhard opperbe velhebber van de BS gemaakt met o.a. de bedoeling, net ver zet tot eenheid te smeden, maar dat bleef maandenlang in hoofdzaak een constructie op papier. Want KP en RVV moesten niets hebben van de OD die zij meer als salonhel den voor na de bevrijding be schouwden, terwijl zij zelf nu actief het harde verzetswerk deden. Het was de KP die o.a. gevangenen bevrijdde uit de huizen van bewaring in Leeu warden en Assen, en de poli tiebureaus van Rotterdam, Meppel en Sneek. Vijf man van de KP-Almelo kraakten op 15 november het plaatselijk bijkantoor van de Nederlandse Bank en maakten er een for midabele buit, een nooit over troffen record: 46 miljoen. En eind maart '45 verhuisde een Twentse knokploeg alle per soonskaarten van het bevol kingsregister in Hengelo naar de katholieke begraafplaats. De doodgraver spitte ze keurig onder: er stonden zelfs bloe metjes op het graf. Wild-west rond Zwolsman Het boek wemelt van dit soort kleurrijke details. Bijzonder pikante onthullingen heeft De Jong ditmaal niet te doen, op een Indianenverhaal na, waar in de toen nog vrij jeugdige Reinder Zwolsman (hij is van 1912) een hoogst avontuurlijke rol speelt. Kort na de bevrij ding is dat verhaal al in de openbaarheid geweest; de zaak-Zwolsman diende in no vember '46 voor het Haags Bij zonder Gerechtshof, dat hem geen straf oplegde voor wat overigens als hulpverlening aan de vijand en het onrecht matig plegen van overvallen werd gekwalificeerd, omdat daartegenover „op velerlei ge bied verdienstelijk werk voor de nationale zaak" werd ge constateerd (hem werd zelfs in juli '50 de Bronzen Leeuw toe gekend wegens „moedige en beleidvolle daden in de strijd tegen de vijand". Aan die moed twijfelt De Jong niet, over het „beleidvolle" valt volgens hem te twisten. Waarom hij desalniettemin het hele verhaal nog eens in geu ren en kleuren pure Wild- West ten tonele voert, wordt niet helemaal duidelijk, tenzij hij vooral de bijzondere verhoudingen in het licht heeft willen stellen die met name in Den Haag tussen de plaatselijke Sicherheitsdienst en een deel van de illegaliteit hebben bestaan, een onvoor stelbaar soort „gentleman's agreement", waarbij men Zwolsman in zijn auto nu eens SD-gevangenen bij het kamp Amersfoort ziet afleveren en dan weer de topmannen van het nationaal verzet als Drees en Koot naar illegaal overleg in Amsterdam ziet rijden oi crossers naar de Biesbosch brengen. Een wonderlijk hoofdstuk in een opnieuw zeer lezenswaardige geschiedschrij ving. JAN ONSTENK Dr. L. de Jong: „Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". Deel 10b Het laatste jaar II -, eerste helft. 730 blz. met 94 ill. Staatsuitgeverij, Den Haag. Als de kachel niet brandde en er toch iets moest worden gekookt, zorgde de vindingrijke vrouw des huizes voor een noodkacheltje. Een paar stukjes hout deden de rest. Eindeloos waren de hongertochten richting Zwolle. Met fietsen en bakfietsen gingen vrouwen uit het Westen naar Overijssel om aardappalen te kopen, In de hoop dat hun aankopen onderweg niet door Duitsers werden geroofd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15