Haig: Inlijving Golan trekt vredesproces in twijfel £eidóe6omci/tit 14.95 Joden zi jn in de Sovjet-Unie een soort koopwaar Moskou: militair bestuur in Polen „eerste stap" '1 Voordeel- j driedaagse! kerstkortingop HRalthe Special jiostuum NAVO neemt afwachtende houding in Riskante stap van Israel <Pülthenette van^althe GENLAND LODSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 13 ui /tens wil iale nachten te regeren onze correspondent are de Koninck) SL De partijcon- van Vlaamse en Waal- ilen en christen-demo- eslissen morgen of het regeerakkoord van r Wilfried Martens dbaar is als program- een nieuwe Belgische Het program R$é de partijvoorzitters n(p beoogde centrum- coalitie gisteren reeds »n voorziet onder- koopkrachtverminde- t 3 procent voor ieder- alve de absolute mini- komens. Dit voorne de voorziene devalu- de Belgische frank /rk>r enige tijd vooruit te d geschoven. i alistische oppositie in ej ndsdelen heeft inmid- iti gemeen hard verzet ndigd tegen de „drei- *0 iciale afbraak". Protest jeidersvleugels van de democratische par- laakt de totstandko- het rooms-blauwe overigens nog onze- D ht noodzakelijk geachte nood- vlot te kunnen jen, wil formateur die naar alle waar- kheid ook de nieuwe i zal zijn voor de i een jaar het parle- ïdeeltelijk buitenspel iMartens is van plan I ettelijk toegestane *hten" te vragen aan ;n senaat. Die vol maken het voor een iji mogelijk om na glo- arlementaire instem- ,et een beleidsvoorne- p. lere wettelijke maatre- treffen zonder dat de hegenwoordiging zich 2 over kan uitspreken. re|| b0UWSt0p 3 startbaan «hkfort 'eonze correspondent van Vree) vL— De bouw van de fel in0en nieuwe startbaan uchthaven van Frank- irdt waarschijnlijk toch gjig stopgezet. Gisteren arde minister-president in een brief dat hij de van het vliegveld had opgeroepen na •zoek van het Staatsge- if van de deelstaat Hes- luchthaven schijnt tot Iwstop bereid te zijn. staat lijnrecht in te- c met alle eerdere ïgen van de autoritei zij zich niet onder [^ujvan de tegenstanders inieuwe startbaan, die •moties heeft teweeg zouden laten verlei- heeft om wstop gevraagd tot het dat het een oordeel iveld over de aanvraag jn volksstemming over naaiwestie. Tegelijkertijd WJ de rechters van het ^e! justitieorgaan in de Hessen de tegenstan- A het project opgeroe- 0 geen enkele actie te me{men voor de rechtma- van het referendum is eld. Van die kant is reactie op het ver eneend geworden. JERUZALEM Premier Begin heeft gisteravond ver klaard dat hij de Verenigde Staten niet heeft geraad pleegd over het annexatie plan, omdat de Amerikaanse regering hiertegen is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft gezegd dat hij „zeer verrast" is door de in lijving door Israël van de tij dens de Juni-oorlog verover de Syrische Golanhoogte. Haig liet weten dat dit in strijd is met resoluties van de Verenigde Naties en dat Is raël hiermee stilzwijgend het vredesproces van Camp Da vid in twijfel heeft getrok ken. De Amerikaanse minis ter zou komende zondag in Israël zijn voor een onder houd met premier Begin, maar door de gebeurtenissen in Polen is diens reis naar het Midden-Oosten voor on bepaalde tijd uitgesteld. Syrië heeft direct na het be kend worden van het annexa tieplan de Veiligheidsraad van de VN verzocht om een spoed beraad. Na beraad achter ge sloten deuren heeft de Veilig heidsraad gisteravond besloten de Syrische klacht nog niet in behandeling te nemen. De VN gaat zich eerst bezig houden met twee andere belangrijke punten, die beiden Zuid-Afri- ka betreffen. Volgens diplo matieke bronnen de Verenig de Staten „meer tijd" om bij zonderheden te vernemen over het Israëlische besluit. Is raël heeft intussen al laten we ten, dat het bereid is alle di plomatieke en militaire conse quenties van zijn eenzijdige Golanbesluit voor zijn reke ning te nemen. Egypte heeft het Israëlische annexatieplan in strijd ge noemd met de akkoorden van Camp David. In een in krach tige bewoordingen gestelde verklaring van het bureau van de Egyptische president Moe barak worden „alle vredelie vende krachten in Israël en de wereld" opgeroepen de Israëli sche stap af te keuren. De an nexatie zou een „directe klap" zijn voor het vredestreven in het Midden-Oosten. De delex- gatie van Egyptische deskun digen voor de besprekingen over Palestijnse autonomie heeft gisteren na het beknd worden van de Israëlische an nexatieplannen haar werk op geschort. Dit heeft de Israëli sche onderhandelaar, Burg, gisteren verklaard. De Egypti sche deskundigen wachten volgens Burg op instructies uit Kairo. Provocatie De secretaris van de Arabische Liga, Klibi, noemde de inlij ving een „nieuwe provocatie voor alle Arabische landen, die rechtstreeks betrokken zijn bij de statutaire wijziging van een stuk Syrisch grondge bied". Klibi noemde de Israëli sche maatregel „een flagrante schending van de internatio nale wet, van de Conventies van Genève en van resoluties van de Verenigde Naties". Hij voegde eraan toe dat Israël be wezen had, dat het het Mid den-Oosten in een oorlog wil de storten en alle kansen hoe klein ook op een vrede onmo gelijk maakte. Klibi zei ten slotte dat israël niet tot inlij ving van de Golanhoogte zou zijn overgegaan als de VS het niet gewild hadden. Hij ver wees hierbij naar het onlangs gesloten akkoord van strategi sche samenwerking tussen de VS en Israël. Een woordvoerder van de Sa- oedische regering sprak van een „illegale, kolonialistische daad" van Israël. De Saoedi- sche regering riep de Arabi sche landen op zich aaneen te sluiten in het licht van „deze gevaarlijke Israëlische uitda ging". In Beiroet zei een woordvoerder van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, dat de Verenigde Staten Israël „het groene licht had Israëlische kolonisten op de Golan-hoogvlakte vieren feest, nadat het Israëlische par lement akkoord is gegaan met het regeringsvoorstel om de hoogvlakte te annexeren. In de schaduw van de internationale aandacht voor de ont wikkelingen in Polen heeft premier Begin uitbreiding van Israëlisch grondgebied aangekondigd door inlijving van be zet Syrisch gebied: de Golanhoogte. Dat is om een aantal re denen verwerpelijk. De annexatie gaat in tegen de wil van de Syrische bewoners van het betrokken gebied. Nog afgelo pen zomer hebben zij het aanbod van de regering-Begin af gewezen om over het Israëlische staatsburgerschap te kun nen beschikken. In plaats van een geleidelijke inlijving van de Golanhoogte te bewerkstelligen stuitte de Israëlische re gering daarbij op een krachtig herlevend Syrisch nationalis me. ISRAEL verhoogt nu onnodig de spanningen in het Midden- Oosten. De Arabische landen zullen zich krachtiger aaneens luiten in een anti-Israëlisch front. Bovendien zet premier Be gin het Egyptisch-Israëlisch vredesstreven op het spel. Het feit dat Egypte de annexatieplannen heeft veroordeeld als een schending van de akkoorden van Camp David is een te ken aan de wand. De Israëlische regering zou door annexatie van bezet Arabisch gebied Egypte van zich kunnen ver vreemden en de terugkeer van dit land in het Arabische kamp vergemakkelijken. INLIJVING van de Golanhoogte zal niet alleen het politieke isolement van Israël versterken, maar bovendien de kansen op een riskant gewapend conflict in het Midden-Oosten aan zienlijk verhogen. gegeven" voor de annexatie. De leiders van de 1,2 miljoen Palestijnen, die onder Israëli sche bezetting leven, verwie- pren het besluit verbitterd als een voorbeeld van Israëlische expansiezucht. Kolonisten Premier Begin, die enkele uren voor de zitting van het Isra'elische parlement uit het ziekenhuis was ontslagen, woonde het Knesseth-debat vanuit een invalidenstoel bij. Joodse kolonisten juichten het besluit van hun regering toe. De uiterst rechtse Tehia-partij sprak de hoop uit, dat nu een precedent was geschapen voor inlijving van dat gedeelte van de Sinai, dat Israël in april 1982 aan Egypte moet terugge geven. De Israëlische minister van justitie, Nissim, zei dat isra'el klaar stond om elke diploma tieke stap het hoofd te kunnen bieden. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft la ten weten dat de Israëlische krijgsmacht alle noodzakelijke maatregelen had genomen om op militaire acties voorbereid te zijn. Op de Golanhoogte bevinden zich 31 joodse nederzettingen en er wonen ongeveer 11.000 Syriërs. De Syrische wetge ving is sinds de bezetting van 1967 van kracht gebleven. Premier Begin had gisteren bij het aanbieden en het afsluiten van het debat over het an nexatieplan gezegd, dat de Go- lanwet nodig was geworden nadat de Syrische president Assad onlangs in een inter view had gezegd dat hij „ir nog geen 100 jaar" vrede met israël zou sluiten. Begin zei dat Israël niet bereid is zoalng op een vredesteken van Syrië te wachten. MOSKOU In zijn eerste officiële commentaar op het afkondigen van de staat van beleg heeft het Kremlin gisteren het Wes ten krachtig gewaar schuwd de handen van Polen af tè houden. De chaotische toestand in dat land werd een „interne" aangelegenheid genoemd. Het commentaar van het offi ciële persbureau Tass had de hoogst ongebruikelijke vorm van een „verklaring". Daarin werd herhaald dat de veilig heid en onafhankelijkheid van Polen bedreigd werd door „vijanden van ...Polen binnen het land zelf die de steun had gen geven de mening weer van de hoogste kringen in Moskou en worden uitgegeven op gezag van het Russische lei derschap. Volgens de interpretatie van westerse diplomaten probeert het Kremlin zich met de ver klaring op de vlakte te houden en lijkt de toon zo gekozen dat het afkondigen van de staat van beleg in Polen niet te zeer in verband wordt gebracht met de krtische houding van de Russische leiders. Tevens wordt zorgvuldig vermeden een aanwijzing te geven van wat het Kremlin zal doen mocht ook het Poolse leger niet in staat blijken de toe stand in de hand te houden. Het Russische persbureau Tass schreef verder dat het uitroe pen van de noodtoestand in Polen gerechtvaardigd was omdat een „reactionaire coup" was voorbereid en dat bloed vergieten verhinderd moest worden. Diplomaten in Moskou gelo ven overigens dat Moskou zich mogelijk wat ongerust voelt over de nationalistische toon in de nieuwe Poolse ontwikke lingen en het ontbreken van de leidende rol van de partij. Jaruzelski sprak zondag tot het Poolse volk „als soldaat en als leider van de Poolse rege ring" en niet als leider van de Poolse communistische partij. Een diplomaat meende zelfs dat de Poolse partij er net zo veel bij in lijkt te schieten als de vakbond Solidariteit. De Russische televise ken schetste de instelling van de noodtoestand als een „eerste stap" en een commentator voegde daar aan toe dat de Poolse regering en partijlei ding het „volstrekt" niet aan het leger hebben overgelaten Alléén woensdag 16, donderdag 17 arsci en vrijdag 18 december a.s. eur^|| voor kostuums, "dat] Wat is Palthe Special? ïitaii Een verwèn-behandeling voor uw e ou!fste kleding. Extra zorgvuldige reiniging, "'"'Versteviging, opmaak en I nakontrole, kerstklaar fgeleverd in luxe hoes met hanger. J (2-delig) BRUSSEL Zolang er geen sprake is van een regel rechte Russische inmenging in Polen is de NAVO niet van plan haar noodplannen te wijzigen en neemt de verdragsorganisatie een afwachtende houding in. Dat zei NAVO-secretaris-generaal Luns gistermiddag, na afloop van een spoedzitting van de NAVO-raad in Brussel. Volgens Luns zijn er geen aanwijzingen dat de Sovjet-Unie van plan is in Polen te interveniëren. Luns benadrukte dat gesprekken tussen Oost en West en de le vering van hulpgoederen aan Polen gewoon worden voortgezet Anders wordt het, als het in Polen tot een gewelddadige con frontatie komt tussen leger en bevolking. Dan zal de NAVO haar positie opnieuw bezien. Luns hoopt dat de Poolse regering grote terughoudendheid zal betrachten bij het oplossen van de problemen. De Poolse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft gisteren secretaris-generaal Kurt Waldheim van de gebeurtenissen in zijn land op de hoogte gesteld. De ambassadeur benadrukte dat het om een interne Poolse zaak gaat. Binnen de VN bestaan geen plannen om op korte termijn de zaak-Polen aan de orde te stellen in bijvoorbeeld de Veiligheidsraad. De problemen rond Polen komen vanmiddag wel ter sprake tij dens het overleg van de Europese ministers van buitenlandse za ken in Londen. Opmerkelijk was gisteren het grote verschil van mening tussen de Franse regeringspartijen (socialisten en communisten) over de situatie in Polen. De socialistische partij én premier Mauroy en president Mitterrand (beiden socialist) veroordeelden het in grijpen van het leger en het uitroepen van de noodtoestand. De Franse communistische partij daarentegen maakte in een ver klaring bekend dat Solidariteit verantwoordelijk is voor de hui dige toestand in Polen. Deze verklaring stond ook lijnrecht te genover de houding van andere Westeuropese communistische partijen, die de gebeurtenissen in Polen scherp hebben veroor- Paus Johannes Paulus II heeft gisteren telefonisch over de toe stand in Polen gesproken met de Amerikaanse president Ronald Reagan, die tegenover de paus zijn bezorgdheid over de gebeur tenissen uitsprak. om de problemen van het land op te lossen. De nieuwsuitzendigen in de Sovjet-Unie begonnen gisteren de hele dag met de woorden „De situatie in Polen wordt weer normaal". Over stakin gen in een staalfabriek in Warschau en andere fabrieken werd niet gerept. Wel meldde Tass dat leden van de niet- communistische Beweging voor een Onafhankelijk Polen „tot provocaties zijn overge gaan en hebben geprobeerd in bedrijven te infiltreren en er staatsondermijnende activitei ten te ontwikkelen". In de Oostbloklanden is giste ren met instemming en met opluchting gereageerd op de gebeurtenissen in Polen. De teneur in veel verklaringen is dat het onderhand tijd werd dat een dergelijke maatregel (het uitroepen van de noodtoe stand) werd genomen. In een commentaar van radio- Praag stelt men dat „ze in Po len eindelijk de vonk hebben gedoofd, die ook Tsjechoslowa- kije had kunnen doen ont branden". Wel wordt hier en daar gezegd dat het allemaal nog niet defi nitief geregeld is. Zo werd o) de Hongaarse televisie al commentaar gegeven: De strijd is nog niet afgelopen, hij is alleen nog maar begonnen". Joegoslavië is blij met het ach terwege blijven van een Russi sche interventie in Polen, daar dit in flagrante strijd zou zijn met de helsinki-akkoorden. Dit verklaarde Lazar Koli-. sevski, lid van het staatspresi- dium van Joegoslavië in een onderhoud met de ministers Den Uyl en Van der Stoel. Ko- lisevski brengt een bezoek van drie dagen aan ons land. Arafat bezoekt Griekenland ATHENE Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, is gisteren in Griekenland aan gekomen voor een officieel be zoek van drie dagen. Het be zoek is met de groots mogelij ke omzichtigheid en geheim houding omgeven. Arafat komt op uitnodiging van premier Papandreou, die een week nadat deze in func tie was getreden Arafat steun toezegde voor zijn zaak. Pa-, pandreou beschouwt de PLO van Arafat als de enige verte genwoordiger van het Pales tijnse volk. Papandreou over weegt ook de Palestijnse verte genwoordiging in zijn land een diplomatieke status toe te ken nen. Arafat heeft van zijn kant voorgesteld dat Grieken land een bemiddelende rol speelt tussen de Arabische lan den en de EG-landen. Bisschop Zwartkruis (links) was op 2 december een van de eersten die zijn steun gaf aan de handtekeningenactie voor de Russische joden. Rechts rabbijn Abra ham Soetendorp. RABBIJN SOETENDORP: DEN HAAG „De Sov jet-Unie is een soort machtscentrum van waaruit antisemitische informatie verstrekt wordt over de gehele wereld". Dit zegt rabbijn Abraham Soetendorp, die hiermee wil duidelijk maken dat de positie van de Russische joden de af gelopen jaren is verslech terd. „In de Sovjet-Unie", zo ver telt hij, „heeft altijd antisemi tisme bestaan. Bij tijd en wij le wordt dit van bovenaf ge stimuleerd. Nu er minder protesten van buitenaf ko men, treedt de Sovjet-rege ring harder op tegen de Rus sische joden". De afgelopen twee jaar is de emigratie van Russische jo den zeer sterk verminderd. In 1979 mochten 51.000 joden de Sovjet-Unie verlaten, het grootste aantal sinds 1970 toen de emigratiebeweging op gang kwam. De maatregel dat alleen dan een visumaan- vraag in behandeling geno men wordt, als deze onder steund wordt door eerste graads familieleden in Israël, bracht het aantal emigranten in 1980 terug tot 20.000. Voor 1981 wordt op niet meer dan 10.000 gerekend. Geen uitreisvisa Volgens Rabbijn Soetendorp zijn er nog 400.000 joden die wachten óp het aangevraag de uitreisvisum en hij houdt er rekening mee dat binnen afzienbare tijd de Russische autoriteiten in het geheel geen uitreisvisa meer zullen verstrekken aan joden. Hij ziet het hardere Russische optreden tegen joden als een gevolg van de verminderde internationale aandacht voor het lot van de joden in de Sovjet-Unie. Als voorbeeld van het toege nomen antisemitisme in de In Nederland is op 2 decem ber de actie „Een miljoen bandtekeningen voor Russi sche joden van start gegaan. De actie, georganiseerd door bet Solidariteitscomité voor ioden in de Sovjet-Unie, wil de aandacht vestigen op de sterk teruggelopen verstrek king van uitreisvisa aan jo den die de Sovjet-Unie wil len verlaten. Een hoogtepunt in de handtekeningactie wordt gevormd door de ma nifestatie vanavond in het Congresgebouw in Den Haag. Een van onze verslaggevers sprak met rabbijn Abraham Soetendorp, een van de ini tiatiefnemers van de actie. Sovjet-Unie verwijst rabbijn Soetendorp naar de zaak- Tsjernobilski. Deze 37-jarige Russische jood is eind juli on dergedoken, omdat hij niet wilde meewerken aan een proces dat tegen hem werd aangespannen na een demon stratie in mei in de bossen van Moskou. De demonstra tie werd gehouden ter her denking van de zes miljoen vermoorde joden in de Twee de Wereldoorlog. Boris Tsjer- nobilski werd onlangs ver oordeeld tot een jaar straf kamp, nadat hij twee weken geleden gearresteerd werd. Koopwaar Behalve een toegenomen an tisemitisme ziet rabbijn Soe tendorp ook nog twee andere oorzaken, die de emigratie van joden belemmeren. „Ten eerste heeft zich het afgelo pen jaar een verkoeling voor gedaan in de Oost-Westver houding. Op dit moment be staat er blijkbaar in de Sov- iet-Unie niet meer zo'n be hoefte om jodèn als koop waar aan te bieden, teneinde tot betere contacten met de Verenigde Staten te komen. Vervolgens vindt er momen teel in de Sovjet-Unie een machtsstrijd plaats. Er dient zich binnen de Communisti sche Partij een radicale stro ming aan, die maar al te graag de macht naar zich toe zou willen trekken als presi dent Brezjnev eenmaal is overleden". Handtekeningenactie In Nederland is op twee de cember de actie „Een miljoen handtekeningen voor Russi sche joden" van start gegaan. De actie, georganiseerd door het Solidariteitscomité voor joden in de Sovjet-Unie, is bedoeld om de publieke opi nie te mobiliseren tegen het feit dat de Russische autori teiten minder uitreisvisa ver strekken aan joden die de Sovjet-Unie willen verlaten. Behalve door alle joodse or ganisaties wordt de actie te vens ondersteund door de Nederlandse kerken en vak organisaties van leraren en onderwijzers. Een hoogtepunt in de liand- tekeningactie wordt gevormd door de manifestatie vana vond in het Congresgebouw in Den Haag. Na afloop van de manifestatie wordt een fakkeloptocht gehouden naar de Russische ambassade, waar vervolgens de eerste handtekeningen zullen wor den aangeboden. Het tijdstip van 15 december is gekozen omdat op deze datum in 1970 het Leningrad-proces begon. „Tijdens dit proces werden joden en niet-joden beschul digd van een poging om ille gaal de Sovjet-Unie te verla ten. Er werden zware straf fen uitgesproken. Na het Le ningrad-proces kwam echter de emigratie op gang. Nu, elf jaar later, zijn Alexei Moer- zhenko en Yoeri Fiodorov, twee niet-joden die meestre den voor vrije emigratie voor de joodse gemeenschap, de enigen van het Leningrad- proces die nog in werkkam pen zitten. Op de manifesta tie van vandaag richten wij ons speciaal op hun vrijla ting", aldus rabbijn Soeten dorp.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13