Ga naar huis, het is oorlog" Kremlin blijft onzeker over situatie in Polen 12.47% ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening. ABBS Bank Nederland maakt haast met miljoenen lening aan Polen •tenland ,EN TEGEN NEDERLANDERS: )IO WARSCHAU: >len moeten zich •rtrouwd maken et noodtoestand jiinig nieuwe Poolse |ichtelingen in Wenen rnmunistische partij oift terzijde geschoven FNV en CNV eisen herstel positie van Solidariteit VAN DER STOEL SOMBER OVER TOEKOMST LEIDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1981 PAGINA 11 [OVEN - Vermoeid maar nauwelijks en van de emoties ïravond enkele in- van Zuidoost-Bra- isgekomen na een iar Polen. Vorige zondag was de rertrokken met een ^uto vol hulpgoede een complete am- die namens de ig van Zuidoost- [t zou worden afge- bij een ziekenhuis. leden van de ex- hadden de thuis- terdag al gemaakt. JCweens, de chauf- in de vrachtauto, en iurnalisten uit Zuid- rabant die' de tocht Takten, zouden zon de loop van de dag in de loop van de werden we wakker door iemand van So- jt. We sliepen in hotel i Poznan, eén plaats op r 200 kilometer van de iet de DDR. De man lariteit zei ons, dat we [mogelijk moesten ver- Hij zei letterlijk: het rlog aldus Chris eptie van het hotel uiddels grote paniek k. Alle westerse gasten 'zo snel mogelijk het rlaten, overigens mede ïringen van het hotel- el. Om twee uur zon dag reed de Nederland- iihtwagen weg uit Po- hris Kweens en de bei- analisten wisten op dat t nog steeds niet wat er ïies aan de hand was. luiten Poznan kwamen -fj' jeeps tegen. We maak ten nog een grapje tegen el kaar in de trant van „nu kun nen we thuis tenminste vertel len dat we troepenverplaatsin gen hebben gezien". Even la ter echter hadden we helemaal geen zin meer in grapjes. Toen reed ons het ene na het andere militaire convooi tegemoet. Tanks, ruspvoertuigen, com mandowagens, jeeps, vracht auto's en ga zo maar door", vertelt Lout Donders, verslag gever van Omroep Brabant. Of die voertuigen op weg wa ren naar Poznan of naar het verderop langs dezelfde weg gelegen Warschau werd niet duidelijk. Langs de weg stonden om de paar kilometer militaire pos ten met keukenwagens en an dere voorzieningen. Opschie ten was er overigens voor de Nederlanders niet bij. Her haaldelijk moest de vrachtauto stoppen om militair verkeer uit zijwegen voorrang te verle nen. Dan speelden ook de weersomstandigheden de Ne derlanders parten. Het vroor dat het kraakte en er lag een flink pak sneeuw. Vermoede lijk als gevolg daarvan waren ook veel militaire voertuigen van de weg geraakt. Met een snelheid van niet meer dan 40 kilometer per uur sukkelde de Nederlandse vrachtauto naar de grens. Pech „Dat ging betrekkelijk goed, totdat de motor ermee ophield. Onderzoek leerde al snel dat de brandstofleiding was bevro ren. Achterin de vrachtauto werd de personenauto ver voerd van een van de verslag gevers die de heenreis op ei gen gelegenheid gemaakt. „We wilden net overwegen om de vrachtauto achter te laten en in de personenauto verder te gaan, toen we hulp kregen van een andere vrachtautochauf feur. Die heeft iets in de tank gegoten en de leidingen met lappen bekleed. Daarna ging het verder goed", aldus Lout Donders. Chris Kweens kreeg van die chauffeur de eerste summiere informatie. Met handen en voeten duidde die man hem uit dat er problemen waren tussen Solidariteit en het leger. „Die collega van mij prikte met twee vingers tegen elkaar en daaruit begreep ik dat er een botsing was gekomen tus sen de Poolse vrije vakbond Solidariteit en het leger". Radio Pas veertig kilometer voor de Oostduitse grens hoorden de Nederlanders officieel wat er aan de hand was. „We luister den naar de Oostduitse radio. Dat was op dat moment onze enige informatiebron". Het oversteken van de Pools-Oost- duitse grens duurde vier uur, aanzienlijk langer dan nor maal. Chris Kweens kan zich tenminste niet herinneren dat het ooit zo lang heeft geduurd. De doortocht door Oost-Duits- land en daarna de rit naar huis over de Westduitse auto baan leverde geen problemen meer op. Het was voor Chris Kweens niet de eerste tocht naar Po len. Voor zijn baas, een Eind- hovens bedrijf, rijdt'hij regel matig naar Polen "en dan met name naar Poznan. „Ik denk dat de man die ons waar schuwde, wist dat ik er was. Ik zet mijn vrachtauto altijd op dezelfde plaats neer". Schrik om terug te gaan naar Polen heeft Chris Kweens niet. „Gis teren nog wel, maar nu niet meer. Bovendien heb ik me aan de Poolse grens laten ver tellen dat het vrachtverkeer geen strobreed in de weg ge legd zal worden. Waarom zou ik dan niet terug gaan?". E:N Radio War- heeft vanochtend n opgeroepen zich uwd te maken de *n en bepalingen le noodtoestand. In oor de BBC in Lon- pgevangen commen- ^ou de Poolse Radio n laten weten dat jns hiermee moeten jïrmen tegen de ge- ]l van schending van lltige normen". i van de nieuwe regels het dagelijkse leven lelijker voor ons", mers zien in deze uit- |een aanwijzing dat de Jiiten ervan uitgaan dat jdtoestand geruime tijd ht zal blijven. „Nale- n de uitzonderings- lelen moet echter niet even uit angst voor sancties maar uit burgerzin en zorg om orde en vrede, aldus Radio Warschau. In het Poolse radiobericht werd eraan toege voegd, dat de meeste Polen de ernst van de situatie inzien en de nieuwe omstandigheden hebben aanvaard. Krachtens de noodtoestands bepalingen kunnen mensen worden vastgehouden zolang de noodtoestand van kracht is. Werknemers riskeren voorge leiding aan krijgsraden als zij staken of weigeren bevelen op te voeren en het publiek is ge waarschuwd dat het gevange nisstraf of zelfs de doodstraf kan krijgen wanneer het niet met de noodwetten meewerkt. De Poolse televisie, in Londen afgekeken, zei gisteravond dat de ernst van het ogenblik eiste dat men zich geheel hield aan de voorschriften van de nood toestand. „De overheid kan niet goedertieren zijn", aldus het bericht j in Wenen, de afgelopen anderhalf jaar het reisdoel zenden Poolse vluchtelingen, zijn sinds zondag nog maar- Polen gearriveerd. In de Chopin-Express, de trein van au naar Wenen, zat een groepje Polen dat uit het vader- jpg hadden kunnen komen. ?n kwam ruim een uur te laat in Wenen aan, als een ge- lljin de opgevoerde grenscontroles van Poolse en Tsjechos- ilikse grenswachten. Ilse reizigers waren terughoudend in het geven van com- ir en konden weinig bijzonderheden geven over de ge- lissen sinds hun vertrek, in de loop van zondag. Sommi sten wel te vertellen over grote militaire activiteit in de van Warschau. Bijna alle reizigers waren het er over it er niet snel geweld zal uitbreken in Polen. „Poolse sol laan niet het vuur openen op hun eigen landgenoten", zo fcHAU Door de afkondiging van de noodtoestand in (ijkt het politbureau en zelfs de gehele communistische rzijde te zijn geschoven. In zijn afgelopen zondag gehou- e sprak premier Jaruzelski nog van de „speciale rol" die ■tien hebben. _aruzelski, die zich tot het volk heeft gericht „als soldaat Br van de Poolse regering", heeft niet gesproken „als lei- h de Verenigde Poolse Arbeiderspartij, zoals de Poolse bistische partij officieel heet. Dtrale comité van de partij, dat voor elke belangrijke be- moet worden geraadpleegd, kwam voor het laatst op 27 vember bijeen. Toen besloot het het parlement te vra- bijzondere bevoegdheden voor de regering door een over een uitzonderingswet, die een burgerbewind ge ld zou hebben en de ondergeschiktheid zou hebben ge- de ministerraad aan de vertegenwoordigers van de politbureau aangaat, dat vergadert gewoonlijk op dins- ar zaterdag vijf december hield het een zitting waarna communiqué werd verstrekt. Hierin stond dat het de politieke situatie van het moment had geanalyseerd ember hield het secretariaat van het t enti al comité dering met de leiders van de partijcoi-i*v van de 49 in Polen. Volgens betrouwbare informatie waren de uitermate streng voor de leiding van de partij. Deze an beschuldigd Solidariteit maar haar gang te laten De demonstratie van gistermiddag voor de Poolse ambassade In Den Haag werd door alle poli tieke partlien ondersteund. Op de foto onder meer PvdA-kamerlld H. van den Bergh (links) en half verscholen achter de man het bord CDA-kamerlid J. Gualthérle van Weezei, naast hem VVD-kamerlid mevrouw E. Verkerk-Terpstra. AMSTERDAM De vak centrales FNV en CNV heb ben gisteravond met een de monstratieve bijeenkomst in de bomvolle Amsterdamse Koopmansbeurs het optreden van de Poolse regering tegen Solidariteit veroordeeld en het herstel van de positie van het Poolse vakverbond •geëist. FNV-voorzitter Kok noemde het optreden tegen Solidariteit in een toespraak een klap in het gezicht van miljoenen Polen. Aan het eind van de bijeen komst werd een resolutie aangenomen, waarin de Ne derlandse regering wordt ge vraagd er bij de Poolse over heid op aan te dringen het contact met Solidariteit te herstellen. Kok noemde de maatregelen die zondag in Polen werden genomen „vol strekt verwerpelijk". CNV- voorzitter Harm van der Meulen sloot zich bij Koks woorden aan. Burgemeester Polak van Amsterdam ver klaarde dat de gebeurtenis sen in Polen niet uitsluitend een zaak van vakbonden en mensenrechten is. Solidari teit ,is, zo zei hij, veel meer dan een vakbond. Het vak verbond is volgens Polak de voortrekker en belichaming van het verlangen van het Poolse volk naar een veran dering van de maatschappij. Protesten In tal van Westeuropese ste den is gisteren andermaal door tienduizenden mensen tegen het ingrijpen van het Poolse leger betoogd. Aan de Poolse ambassadeur in Den Haag werd namens ongeveer tweehonderd demonstranten een petitie aangeboden door PvdA-voorzitter Max van den Berg. In Parijs gingen na een op roep van bijna alle Franse vakbonden ongeveer 40.000 mensen de straat op. Ook in andere Franse steden werd gedemonstreerd. In West- Berlijn werden de ruiten in gegooid van het kantoor van LOT, de Poolse luchtvaart maatschappij. Verder werden protestacties gehouden in on der meer Wenen, Linz, Ko penhagen, Madrid, Londen en Milaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op initiatief van minister Terlouw (Economische Zaken) zal het kabinet zo spoedig moge lijk een beslissing nemen over de garantie van nieuwe kredieten aan Polen. Het gaat hier om een lening van tachtig miljoen gulden, te verstrekken door Neder landse banken. Terlouw heeft hierover vorige week gesproken met de Poolse ambassadeur in Nederland, Alozjy Bartoszek. Terlouw is, zo vertelde hij gisteren iri een vergadering van hem met de Kamercommissie voor Handelspolitiek, zeer be zorgd over de gang van zaken in Polen. Maar wel staat voof hem vast dat dè handelskanalen met dit land open gehouden moeten worden. De minister is ook graag bereid te bekijken hoe de hulp in het kader van de Europese Gemeenschap zou kunnen worden uitgebreid, iets waarop werd aangedrongen door de Kamerleden Van Iersel (CDA) en Dekker (D'66). Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) kreeg gisteren de ambassadeur van Polen op bezoek. Deze kwam een bood schap overbrengen van zijn regering. Over de inhoud daar van kon niets worden meegedeeld, aldus een woordvoerder van het departement. Van der Stoel maakte namens dé Ne derlandse regering de grote bezorgdheid kenbaar over de ontwikkelingen in Polen. De minister meent dat de arresta tie van vakbondsleiders in strijd is met de Akkoorden van Helsinki. Daarmee lijkt een einde gekomen aan „een con structieve dialoog tussen regering, partij en vakbond", aldus de minister. Van der Stoel is wat Polen betreft niet erg opti mistisch over de nabije toekomst. De vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken zal morgen overleg voeren met mi nister Van der Stoel. LONDEN Naast het Poolse volk zelf kan geen enkel ander land zich meer bezorgd maken over de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Polen dan de Sovjet-Unie. Het officiële Sovjet-Russische Persbureau Tass zal nog niet vaker een verklaring begonnen zijn, die betef overeenstemt met de waarheid 'dan zijn eerste voorzichtige vermelding van de in Polen afgekon digde noodtoestand. „Wij hebben verlof gekregen om te verklaren", aldus meldde Tass in de loop van maandag, „dat de Sovjet-autoriteiten en heel het Sovjet-volk de gebeur tenissen in Polen en daar omtrent op de voet vol gen". De Sovjet-leiding heeft nu „met gevoelens van voldoe ning" het feit verwelkomd, dat generaal Jaruzelski in zijn verklaring van zondagmorgen over de noodtoestand bena drukt had, dat het Pools-Sov- jet Russische bondgenootschap „altijd de hoeksteen geweest is, en dit ook zal blijven, van de Poolse staatsbelangen". Met andere woorden, de Poolse lei der had nogmaals de Poolse realiteit erkend en daarbij be loofd, dat Polen een trouw so cialistisch lid van het oostblok zou blijven. En toch, ondanks die verzeke ringen blijft het Kremlin ken nelijk uiterst voorzichtig, om niet te zeggen onzeker, in zijn beoordeling van de nieuwe si tuatie in Polen. De Sovjet-lei ders hebben zich in ieder ge val niet gehaast om de nieuwe maatregelen van generaal Ja ruzelski openlijk te onder schrijven. Wat de nieuwe mili taire Raad van Nationale Red ding in Polen en het Kremlin achter de schermen met elkaar bekokstoven, is nog moeilijker te achterhalen dan de ware aard van de betrekkingen tus sen Polen en de Sovjet-Unie tijdens de periode waarin Soli dariteit een belangrijke machtsfactor werd. We kun nen op geen enkele manier aan de weet komen of de Rus- sen generaal Jaruzelski een duwtje in de rug gegeven heb ben om hem de noodtoestand te doen afkondigen. Het laat ste is echter heel wat minder waarschijnlijk dan de veron derstelling, dat het Kremlin geraadpleegd is en van tevo ren op de hoogte gebracht werd van de beslissing om de afkondiging te doen. De Russen moeten het immers weten, alleen al omdat ze in Polen twee divisies gestatio neerd hebben en zij verwacht ten geïnformeerd te worden over om het even welke maat regel, die de troepen van het Pact van Warschau in Polen zou kunnen aangaan. Het goed gefundeerde gerucht doet trouwens de ronde, dat maar schalk Kulikov, bevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau, afgelopen weekeinde in Warschau ver bleef. Terwijl de Sovjet-leiders nu, zoals ze zelf gezegd hebben, „de gebeurtenissen in Polen op de voet volgen", zullen zij wel uit de grond van hun hart ho pen, dat generaal Jaruzelski er in zal slagen het juiste even wicht te vinden tussen de handhaving van de orde, de Televisiebeelden uit Warschau, die door de Sovjet-lei ders met voldoening worden bekeken: Poolse soldaten marcheren door de straten van Warschau na het uitroe pen van de noodtoestand. wederopbouw van de Poolse economie en het behoud van tenminste de grondelementen van de communistische leer. Dat is het wat de Russen altijd verlangd hebben sinds zij, een 1'aar geleden, tot het besef twamen, dat Polen zich in de greep van radicale verande ringen bevond, die de Poolse communistische partij en nog veel minder het Kremlin niet in bedwang konden krijgen. Maar de magische formule om in Polen de „socialistische" stabiliteit te herstellen, is tot nu toe buiten het bereik geble ven van iedereen, die het ge probeerd heeft. Mogelijk zijn er in het Krem lin haviken, die Brezjnev nu bittere verwijten toesturen omdat hij een jaar geleden geen troepen van het Pact van Warschau Polen heeft laten binnen binnerukken, toen zij het land volledig omringden en zich in complete staat van paraatheid op zijn grenzen be vonden. De argumenten tegen interventie zijn zorgvuldig ge wikt en gewogen geworden; het lijdt haast geen twijfel, dat de Sovjet-leiders ze over het algemeen doorslaggevend von den, zelfs al bekommerden zij zich niet over, de morele kant van de zaak, die voor het Wes ten zo vanzelfsprekend is. De Sovjet-Unie is er echter tot nu toe nog niet in geslaagd een ander middel te vinden waar mee ze in de plaats van het geweld de situatie op beslis sende wijze zou kunnen beïn vloeden. Maar ze kon zich ze ker niet neerleggen bij de toe nemende eisen van de Poolse arbeiders om meer politieke vrijheid te krijgen. Generaal Jaruzelski heeft aan die esca latie pas zondag een einde ge maakt De Russen hebben allerlei dreigementen en lokmiddelen gebruikt, maar geen enkele daarvan hebben hen in de mo gelijkheid gebracht om de situ atie onder de knie te krijgen. Afgelopen december werd Sta-y nislaw Kania in Moskou hard op de vingers getikt toen de leiders van alle landen van het Pact van Warschau alleen president Ceaucescu van Roe menië probeerde zich ervan te distantiëren en hij kreeg de waarschuwing te horen, dat de socialistische gemeenschap Po len niet in de steek zou laten, „terwijl het in nood verkeert". Toen het Kremlin eenmaal be sloten had, dat het raadzamer was rechtstreekse interventie in Polen te vermijden, moet het zijn hoop gesteld hebben op de Poolse communistische partij, in de verwachting dat deze het virus van op westelij ke leest geschoeide democra tie, waarnaar de Polen kenne lijk zaten te snakken, zou kun nen uitroeien. En toch heeft het Kremlin al veel harde les sen gekregen, die het geleerd hebben dat het zelfs niet lan ger mogelijk is de Poolse com munistische partij in bedwang te houden. Hoewel de vroege re partjleider Kania zich in een uiterst zwakke positie be vond, werd zijn politieke leven verlengd door de onhandige tussenkomst van de Sovjet-lei ders om hem uit het zadel te doen wippen. Zelfs toen Kania uiteindelijk ontslag nam, waren zij kenne lijk niet bij machte hem te vervangen door de 'hardliner' Stefan Olszowski, de man aan wie zij de voorkeur gaven. Het Poolse Politburo koos generaal Jaruzelski tot partijleider. De Russen weten beslist dat hij keihard is, maar de generaal heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat hij gelooft in de noodzaak van compromissen, zelfs in het kader van de krijgswet. De Russen hebben zeker plan nen gereed voor het geval zich in Polen op brede schaal bur gerlijke incidenten voordoen In dergelijke omstandigheden zouden zij immers moeten be slissen, of zij hun eigen troe pen in de kazernes hoit<' Dan moet eens temeer de gelijkheid van militaire ii ventie overwogen woeden. De argumenten tegen een ik-f gelijk optreden zijn echter nu zo mogelijk nog sterker dan een jaar geleden. De onder handelingen over controle op de bewapening, die eindelijk begonnen zijn in Genève, zou den dan beslist afgebroken worden door het Westen. De Verenigde Staten zouden eén einde maken aan hun graanle- veranties en zo een ernstige voedselschaarste veroorzaken in de Sovjet-Unie. Het Westen zou ditmaal een veel vastberadener en eensge zinder politiek van economi sche sancties toepassen dan naar aanleiding van Afghani stan. Er zou krachtige druk uitgeoefend worden om het Westen ertoe te brengen het belegerd Polen ook op militai re wijze te helpen. De interna tionale spanning zou een ge vaarlijk hoogtepunt kunnen bereiken. Zelfs in het communistische blok zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Ook de reac ties van het Sovjet Russische volk zouden niet helemaal ge negeerd kunnen worden. Het Kremlin kan dus haast niet anders dan wedden op gene raal Jaruzelski en. samen met het westen, hopen dat het goed afloopt. HELLA PICK THE GUAR DIAN tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld (voor december 12,47%) het rentepercentage is gekoppeld aan hef rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50%.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11