IET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEN. iÉiliiiilÈMÈ Gladiolenkwekers kunn lol wel op en lekker warm LIJSTEN MAKEN, KAN NIET MIS GAAN IN EN OM DE KAS !nd en tuinbouw/hobby Elektrische deken: zuinig en goedkoop Reddingsgranaa t en dri jfriem Eerste „lamellendoek" in Loosduinen aangebracht LEIDSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAGINA 9 j)it lekke banden van fiets, tor of desnoods bulldozer er met het bandendicht- idel „OKO", een vloeistof iter met daarin opgelost i aantal dichtmiddelen) die ventief werkt. Dat wil gen: men hoeft niet te jchten" op een lek. Van oren wordt het middel in band gespoten via het jtiel en verder verneem je pimmer meer iets van, al t de band ook vijftien jaar e (dat zou mooi zijn) en |isen verscheidene spijkers andere stekelige voorwer- het spoor. „OKO" dicht gaten niet groter dan 5 l (in die gevallen is de id toch al naar de filistij- zonder dat de bestuur- i van het voertuig het |-kt. Het middel werkt, nen enkele seconden en |rom geeft een lek nauwe- s spanningsverlies. t preparaat is niet geheel op de Nederlandse tkt, maar wel het feit dat nu in verpakkingen voor pbanden te koop is. Voor sonenauto's vond de in- fluctie een acht maanden sden plaats en werd geen ot succes. Een verklaring irvoor is niet te geven, dat allerlei proeven (bij- irbeeld door TNO) hebben gewezen dat 't om een be- üwbaar preventief middel lt, dat waarschijnlijk het )ber niet aantast. Alle jeven gaven dezelfde uit- g. OKO is verkrijgbaar in [oshops, tweewieler-servi- motörzaken en andere pkels. De prijzen: voor de ts (twee banden) 12, mo* 22,50 en auto (vijf ban- b) 43,50. De nieuwe rage naar voorzethaarden, hout- en kolenkachels krijgt tel kens nieuwe impulsen als het „weer in Den Haag" van de kook is en de be richten over nieuwe ver hogingen van energieprij zen aanhouden. Voor de planners-op-langere-ter- mijn is er iets heel moois op de Nederlandse markt verschenen: de „Waterf- dord 103", een Ierse hout kachel met imposante af metingen, maar ook met ongekende mogelijkhe den. Ondanks de grootte is deze warmtebron van oerdege lijk gietijzer een sieraad in die omgeving die zich er voor leent. En dan denk ik aan een royaal vertrek om naar het vlammenspel te kijken op een tijgervel. Het is natuurlijk wel weer een buitenlands produkt de technologie met betrek king tot houtkachels, alles- branders en hoe ze maar ge noemd worden is in landen die energie-arm zijn kennelijk verder dan in Nederland maar daar is men helemaal ingespeeld op het gedrag van de „buitenlandse" consument. De Waterford is namelijk pri ma aan te sluiten op de CV; hij levert op hout minimaal 20.000 calorieën en kan dus zelfs als „moeder-cv-haard" functioneren. Uiteraard is het produkt verkrijgbaar in vele variaties: met en zonder gla zen deuren, met en zonder aansluiting op de centrale verwarmingsinstallatie, doch altijd zal men geen as vinden in de Waterford. Alle brand stof gaat „op". De robuuste kachel is te koop voor de ro buuste prijs van 2750 tot ƒ3000. Vrij pittig, maar een „Waterford" gaat deze eeuw nog wel mee. Slapen met elektrische onder- of bovendeken is niet duur. Slapen onder (of op) een elek trische deken is niet alleen heerlijk warm, maar ook zui nig en goedkoop. De zuinig heid wordt verkregen via energie-besparing en dan spreekt het financiële voor deel voor zichzelf. Het is nu eenmaal een feit dat men ge makkelijker het bed kan ver warmen dan de hele kamer. De grootste producent van zwakstroomdekens in Neder land, Inventum, heeft bere kend, dat de slaapkamer op een temperatuur van 18 gra den houden ongeveer 100 per seizoen kost; het gebruik van een deken 15. Slapen met zo'n onder- of boi vendeken betekent ook dat de ramen open gelaten kunnen worden (voor de liefhebbers) en zoiets doe je- niet als de ra diatoren warm zijn. Een elek trische deken is bovendien volkomen veilig (mits met Kema-keur) via de transfor mator. Zoals bekend zijn de dekens er in één- of twee-per soonsuitvoering. Er is nu ook de „medium-deken",: deze zorgt voor „plaatselijke" warmte. DHZ-lijstjesmakers systeem voor het zelf ma- Igen op de onlangs in ken van lijstjes voor fo- jtterdam gehouden vrij- to's, schilderijen, prenten dsbeurs „Eigenhan- enz. j" goed nieuws te zien de introductie door Ütafix Systeemlijsten Het unieke zit 'm hier in dat éiden) van een uniek voor elke afmeting van het in te lijsten object tussen 16 en 44 cm zo'n lijst zelf te maken is zonder te lijmen of ander knutselwerk. Het montage stuk is erg eenvoudig en kost weinig tijd, omdat alle hulp stukken keurig en overzichte lijk gesorteerd zijn in een goe de verpakking, welke boven dien nog voorzien is van een handleiding in het Neder lands. Het systeem bestaat uit 15 verschillende lengtematen, per twee stuks verpakt en per tWee centimeter oplopend van 16 tot 44 cm. In een lijst zitten aan de binnenzijde twee gleu ven: één voor het in te lijsten werkstuk en één om te mon teren (hoekstukjes die de prent op de plaats houden). En zijn ook hulpstukjes om het ingelijste werk te laten staan of om op te hangen. Aan het arsenaal van hulp middelen voor het redden van drenkelingen is een spiksplinternieuwe Neder landse vinding toegevoegd: de reddingsgranaat. Een voorwerp dat bestaat uit een capsule van kunststof met daarin verpakt een reddings vest met automatisch op- blaas-mechanisme. De „granaat" heeft een ge wicht van slechts 285 gram, waardoor men het gemakke lijk zo'n veertig meter kan weggooien. Indien dat in de buurt vèn de drenkeling te recht komt, opent zich de capsule, blaast het vest zich op en kan de persoon die in het water ligt zich drijvende houden. Het apparaat is niet primair bedoeld voor op bo ten en bruggen, maar kan ook prima tot de standaard uitrusting van een auto gere kend worden. Na gebruik is de granaat ophieuw te vullen en doordat er evenmin slijta ge optreedt, is het onbeperkt bruikbaar. Prijs 68,50. Ver krijgbaar in watersportzaken en jachthavens. Nieuw ook is de drijfriem, een soort reddingsband die omgegespt wordt als men het water op gaat. Er zit een pa troon in die op dezelfde wijze werkt als de reddingsgranaat: men knijpt er even in en bin nen enkele seconden wordt de band een „drijfband". De „kracht" is voldoende om een gewicht van 120 kilo aan de oppervlakte te stuwen en te houden. Ook dit voorwerp kan „herladen" worden en kost 99. De precisielijsten zijn van kunststof en leverbaar in zes verschillende uitvoeringen, licht en donker eiken, maho nie, goud, mat, zilver en wit. De prijs is zeer redelijk: een lijst van 16 x 18 cm kost com pleet met BTW 15.20. Drijfriem die onopvallend ge dragen kan worden. De reddlngsgrenaat kan telkens opnieuw gebruikt worden. LOEMEN PRIJZEN TIJGEN IN KERSTTIJD in de bloemenhandel gerekend op fors stijgende prij- voor de komende feestdagen. Of en in hoeverre dit voor de >erikers optimistisch stemmend geluid bewaarheid zal worden, lersten we afwachten. Verrassend zou het niet zozeer zijn, men kan meestal in deze tijd van het jaar iets dergelijks 'achten. Het mag wel ook, want er wordt in deze toch win- dagen heel wat geld door de schoorsteen gejaagd en daar wat voor terugkomen! Een andere kwestie is of hoge prij- de handel bevorderen en vooral de exporteurs voorzien (lemen, ook vanwege de concurrentie uit andere landen, kon in kringen van kooplieden afgelopen weken wel de it horen dat de produkten niet zo „fris" waren als die zou- moeten zijn, omdat de aanvoer nogal beperkt werd gehou- in de hoop van stijgende prijzen. ilopen week brachten de jaarrond- en normaalcultuur inten flinke prijzen op met een gemiddelde prijs van 3 J aanbod van chrysanten was ook afgelopen week matig al ld dat totaal rond de 7 miljoen. I cyclamen nam de aanvoer behoorlijk toe met prijzen die plijk waren. steeds houdt de stroom van fresia aan en er blijkt bij de [del goede belangstelling voor te bestaan met een gemiddel- rijs voor de enkele soorten tot 30 cent en voor de dubbele ent. Ballend is ook de toename van tulpen in deze tijd van het h er komen heel wat meer dan vorig jaar. e potplanten staan uiteraard de poinsettia in de voorste rij. [prijzen lagen wat hoger dan vorig jaar. Uiteraard werpen Kerstdagen ook in de veilingen een schaduw vooruit en ne- t de kerstartikelen in aantal toe, waarvoor ook goede ingstelling bestond bij de handel. Jiet algemeen ligt het prijspeil hoger dan vorig jaar. De prsomstandigheden zijn zeker niet ongunstig voor de gang zaken in de bloemenhandel, zolang felle kou nog uitblijft, problemen met de chrysanten-export schijnen wel achter [ug te zijn, hetgeen mogelijk ook is te danken aan de scher- ^ontrole en besprekingen die in Engeland hébben plaatsge- Uitzonderingen De gladiolenkwekers kunnen hun lol wel op!Om te be ginnen moest er gerooid wor den in een periode van zond- vloedachtige regens, maar met man, macht en wanhoop heeft men dan kans gezien het grootste deel van de knol len uit de kliederige grond te halen. Er moeten echter hier en daar toch nog heel wat gla diolen worden gerooid. Dat wil zeggen: als de kwekers daar tenminste nog voor voe len. Het is n.l. de vraag of de tijd, de moeite en het werk wel betaald zullen worden. Want nu het aanbod van gla- diolenknollen op de veilingen fors begint toe te nemen, blijkt dat de handelaren alles behalve overborrelen vaiï kooplust. De prijzen die de H.H. exporteurs wensen te be steden zijn op zijn zachtst ge zegd maar heel matig. De ge middelde prijzeh voor de al-, lerdikste knollen - die van 14 cm. en groter - waren de afge lopen week zegge en schrij ven ƒ6.- per 100. Voor de maat 12-14 cm. legde men ge middeld niet meer dan ƒ5.75 op tafel, voor de maat 10-12 cm. 4.30 en voor de acht/tie nen ƒ2.45. Voor de zoveelste keer blijkt dat de paarden die de haver verdienen die lang niet altijd krijgen. Men had minstens mogen verwachten dat de kwekers na een. rooiseizoen dat één brok doffe ellende was, op zijn minst een redelij ke prijs voor hun produkt zouden krijgen, maar zelfs dat is er niet eens bij. De huidige opbrengsten doen de produ centen, bij wijze van spreken, al snel om hulp, bijstand en versterkende middelen roe pen. iien het feit dat de prijzen van de chrysanten momenteel jstig zijn wordt gevreesd dat de kwekers zich te spoedig la- [verleiden tot aanvoer. De Planteziektekundige dienst heeft ook de controle op Japans roest en de bladmineervlieg op anten verscherpt. Juist omdat Engeland tot één van de afnemers behoort is het noodzakelijk die klant niet kwijt iken. wordt gesteld dat ook onder in Engeland geteelde chry- Jen genoemde ziekte voorkomt. net CCWS-gebouw is de eerste paal geslagen voor het nieu- iurant-kantine. ook aan de uitbreiding van het veilinggebouw worden de [kzaamheden voortgezet, onder meer door nieuwe hallen behoeve van fustopslag en ruimte voor kopers. De kosten deze uitbreiding wordt op vijf miljoen gulden geraamd, het nieuwe parkeerdak zal worden doorgetrokken en op ,manier aanzienlijk uitgebreid. Natuurlijk zijn er ook nu de gebruikelijke uitzonderingen op de regel. De kweker die bijv. beste veertienen van Blue Isle, Eurovision, Groene Specht, Lustige Witwe of Pandion aan te bieden had, zag de wijzer van de veiling- klok in de buurt van 10.- of ƒ11.- per 100 stilstaan. Ook de hoogbejaarde Memorial Day, die vlak na de oorlog door de Noordwijkse Fa. Salman werd geïntroduceerd, kon deze prijs nog wel halen. Maar als het gaat om het normale handels- sortiment zoals Hunting song, Applause, Hochsommer Os car, Peter Pears, Utopia, Vic tor Borjge, Traderhorn, Nova Lux e.d. dan mocht men niet eens mopperen als men voor de veertienen ƒ6.- per 100 kréég. Een massasoort als Spie and Span noteerde tussen de ƒ8.- en ƒ9.- per 100. Over oudjes gesproken: we zagen ook nog een paar partijtjes Nieuw Eu ropa verkopen en deze gla diool dateert inderdaad uit de tijd dat een zekere heer Hitier nog van een nieuw Europa droomde. Nóg ouder is de wit te Sneeuwprins die zo waar nog 9.- noteerde, maar over de gehele linie was het „hui-" len met de lamp uit". Nieuwe film Nu heel wat anders. Enkele dagen geleden is een nieuwe bollenfilm in première ge gaan. Men gaf deze film als ti tel mee „The wonder of the flowerbulbs", een 22 minuten durende rolprent die tot stand kwam dank zij een samen werking tussen de Bloembol- lenraad en de Ministeries van Landbouw en Buitenlandse Zaken. Aan de film is door Holland Audiovisual Produc tions B.V. in Zeist zo'n ander half jaar gewerkt. Naast een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de bloembollenteelt in Neder land, geeft de film op kleur rijke wijze een duidelijk beeld van de moderne teeltmetho den en alles wat daarbij be hoort. Verder wordt aandacht b°steed aan de toepassing van bloembollen en bolbloemenMn het buitenland en hier te lan de. Natuurlijk ontbreken de befelden van het jaarlijkse bol- lencorso en de Keukenhof niet. Kort en goed: een knap stukje werk, al kwam het corso wat al te nadrukkelijk naar voren en werden de zomerbloeiende bol- en knolgewassen zoals de gladiool, de dahlia en de lelie wel erg summier naar voren gehaald. De presentatie van de film had plaats in „Studio 2000" in Den Haag. Een groot aantal genodigden woonde de pre mière bij. Interventieregeling De minister van Landbouw en Visserij, drs. J. de Koning, hield een korte inleiding. Hij wees op een aantal aspecten die ook in de toekomst voor de bollenafzet zeer positief kunnen zijn. Met name de re latieve geringe energiebehoef te, de goede houdbaarheid en de verbreding van de produk- tie op de afzet is een moeilijke zaak. Daarbij kan een inter ventieregeling. voor plantgoed een belangrijk hulpmiddel zijn, maar niet meer dan dat. De heer De Koning onthulde overigens dat een recente wij ziging van een EEG-regeling de mogelijkheid voor zo'n re geling biedt. Afzet groeit niet Hoewel er de laatste tien jaar sprake was van enige toena me van het exportvolume en de nominale waarde fors om hoog ging, blijkt toch dat de reële exportwaarde in de ja ren 1970-1980 niet groeide en gemiddeld zelfs iets lager was. Dat betekent dat de gunstige positie van de .Nederlandse bloembollenteelt niet heeft geleid tot een beduidend gro tere buitenlandse afzet. Naast concurrentie van andere sier gewassen en waardeverande ringen in de valuta's, speelt ook de afzetstructuur wellicht een rol. De aanbevelingen uit het structuuronderzoek en de follow up daarvan door de Nehem, waarin wordt gewe zen op de noodzaak van sa menwerking, worden in het bollenvak minder snel ter harte genomen dan wenselijk geacht mag worden, aldus mi nister De Koning. Hoewel er enige verbetering is te be speuren, zou een grotere aan dacht voor dit punt kunnen bijdragen tol een beter inzicht in de markt. Mede daardoor zou een verlaging van de af zetkosten gerealiseerd kun nen worden. En daarmee konden de bolle- nexporteurs het doen!... Als eersten in Nederland maken de gebroeders Hendriks aan de Westmadepolderweg in Loosduinen bij 4500 vierkante meter van hun bedrijf gebruik van energiedoek, dat bestaat uit lamel len. Het plastic, dat de kou moet weren en de warmte in de kas sen moet vasthouden, is aanmerkelijk dikker dan het gangbare doek en heeft, door het lamellensysteem de voordelen van min der condens, betere ventilatie en, bij volledige sluiting in de winter, slechts een lichtverlies van ongeveer acht procent. Niet nieuw is de computerbesturing van het automatisch zich openen of sluiten van het doek, al naar gelang het oplopen of dalen van de kastemperatuur. Het sterke dikke plastic is gefa briceerd door de Enkafabrieken en het werk is uitgevoerd door de fa. De Vette uit Schipluiden. Het proefstation te Naaldwijk vergelijkt de groei van de tomaten in der door het lamellendoek afgeschermde kassen met de groei in de de op andere wijze tegen energieverlies bechermde kassen. In heel korte tijd is er door de gebroeders Hendriks veel werk verzet. Samen met de aannemers hebben zij het karwei (inclu sief het met 80 centimeter omhoog brengen van de kassen) ge klaard. Precies op de gestelde tijd konden de tomaten worden gepoot. t op zijn plaats ge-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9