SeidóaOowuwt Vroeg of laat moest het gebeuren Aartsbisschop Glemp roept op tot geweldloosheid Jongens, we üft-aa—n» gaan naar Polen'WVÉ^lpjt Polen kunnen alleen raden wat er nu gaat gebeuren" Polen zonder perspectief De afgelopen maanden had zowel partijleider Jaruzelski als zijn voorganger Kania op halfslachtige wijze geprobeerd een nationaal front tot stand te brengen met Solidariteit om aan de chaos in het land een eind te maken. Maar van begin af aan was duidelijk dat de autoriteiten niet bereid waren echt te onderhandelen met de vakbond. Van begin af aan was ook duidelijk «dat de vakbond te zelfverzekerd was om zich door een communistische partij die sinds de oorlog zijn onmacht had bewezen, de les te laten lezen. De Poolse communistische partij doet nu met behulp van het leger een ongeloofwaardige poging het land weer in het gareel te krijgen. Afgewacht moet in de eerste plaats worden of het nu aangewende machtsmiddel werkt. De Polen heb ben weliswaar sinds de oorlog herhaalde malen hun verzet met bloedvergieten moeten betalen, maar ook weten zij dat het staatsapparaat nog nooit zo zwak is geweest als nu. De partijleiding mag het leger tot zijn beschikking hebben, ook aan de militairen is de geschiedenis van de afgelopen vijfen dertig jaar niet zonder gevolgen voorbijgegaan. Hun loyaliteit gaat niet meer zo ver dat zij tot elke prijs tot bloedvergieten bereid zijn. TENL AND LEIDSE COURANT >len niet verrast door ingrijpen Jaruzelski 99 MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAGINA 7 NADAT de crisis in Polen zich de afgelopen maanden al maar had verergerd, hebben de autoriteiten uiteindelijk ge grepen naar het laatste machtsmiddel dat zij in hun ver zwakte positie nog konden aangrijpen: de afkondiging van de staat van beleg met behulp van het leger. Het excuus had generaal en partijleider Jaruzelski na de geruchten over couppogingen maar voor het grijpen: de afkondiging van een algemene staking door Solidariteit. ONDERTUSSEN blijven de grote economische en sociale problemen van de Polen dringend om een oplossing vragen. De Poolse communistische partij heeft die oplossingen niet kunnen aandragen en daarom kan die partij ook nu niet re kenen op het krediet van de Polen. Na het mislukken van een halfslachtige dialoog met Solidariteit, haalt zij opnieuw de knoet tevoorschijn, maar ook dat kan op de lange duur geen oplossing zijn. Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De uit twintig man samengestelde mi litaire raad, voorgezeten door generaal en partijleider Wojciech Jaruzelski, deelde gisteren na de aankondi ging van de staat van beleg mee dat hij niet blijvend de macht aan zich getrokken had en hij deze zou terugge ven zodra orde en rust in het land waren hersteld. Generaal Jaruzelski deed gistermorgen zelf bij het och tendgloren de afkondiging van de staat van beleg, na dat de vakbond Solidariteit op een bijzonder roerige bijeenkomst in Gdansk had besloten voor aanstaande donderdag een algemene staking af te kondigen uit protest tegen de dreigende inperking van de vakbonds rechten. Kort daarop werden de kantoren van Solidari teit in Warschau en Gdansk door eenheden van het le- ger bezet. >e overneming van de macht door het leger voor het eerst sinds 1926 en een gebeurtenis zonder weerga in het Oostblok was het dramatische hoogtepunt van zeventien maanden politie ke en arbeidsonrust. De stap werd door regeringsgetrouwe burgers gezien als een middel om burgeroorlog en Russisch ingrijpen te voorkomen. Een groep bestuurders van Solidariteit vormde echter een sta kingscomité en zei een algemene staking het enige antwoord te vinden op de nu genomen maatregelen door de militaire rege ring. De verklaring, ondertekend door een van Walesa's plaatsver vangers, Miroslaw Krupinski en drie andere hoofdbestuursle den, deelde mee dat de staking zou kunnen worden geannuleerd al alle gevangen genomen leden van Solidariteit waren vrijgela ten en de noodtoestand ongedaan zopu worden gemaakt. Wan neer de overheid eenmaal aan deze voorwaarden was tegemoet gekomen, dan zou het weer mogelijk zijn overleg te plegen over een akkoord, aldus het comité Glemp Aartsbisschop Glemp die nauw betrokken is geweest bij onder handelingen over vrede tussen Solidariteit "en de communisti sche overheid, zei dat de kerk van geen wijken zou weten wan neer het er om ging mensenlevens te redden. „Ik pleit, al moet ik het op mijn knieën: begin geen gevecht on der de Polen. Geeft U leven niet weg, broeder-arbeiders, want de prijs van het mensenleven zal laag zijn". De toespraak van aartsbisschop Glemp werd gisteren herhaalde malen door de Polen uitgezonden. Diplomatieke waarnemers in Polen waren algemeen van me ning dat het Kremlin van harte achter de de maatregel in Polen stond, maar van zijn duidelijke instemming nauwelijks blijk gaf om vooral geen ant-Russische stemming te veroorzaken. Diplo matieke waarnemers zijn het er ook over eens dat dat de Sovjet- Unie op de hoogte was van de plannen tot ingrijpen en dat zij de Poolse generaals waarschijnlijk hebben geadviseerd. - .RSSEN „Wij speculaties. Ondanks de ketten en medicijnen, op geen politieke en evenmin een i^Blf Met die lakonieke veranderde politieke toe- weg naar Polen. De Pool- aan een vakbond verbonden "Vf UB loelbewuste woorden stand in Polen gingen se ambassade had laten iSNÉllwÈ JSKS&tfT f* transportleider meer dan honderd Neder- weten dat er geen enkel memen in Polen hebben de WÊBÊÈlM 50 Woudenberg gister- landse vrachtwagens, af- beletsel was. pakketten nu harder nodig gen een eind aan alle gestampt met voedselpak- „De Holland Duck Club is dan ooit", zei Woudenberg Enorme publieke belangstelling voor net vertrek van het vrachtwagen-konvooi voor Polen. )EN De dag vóór jen de staat van be- afgekondigd werd, fin de uiterste punt i Warschau's hoofd been eenzame soldaat jongen van onge- 20 jaar die zijn nachinegeweer van che makelij nerveus ild. Naast hem een militair van de- leeftijd, op onver- lare wijze gewapend en klembord, alsof andere morele moest geven. Als dit eken was dat de vet van kracht ging kon men het al en in het hart van ifdstad. irte afstand daar van- yapperden twee vlaggen 'fplidariteit boven de in- -an het door de staat 34>iteerde Metropole Ho- 3£j gaven een beetje kleur 'Sfen grijze winterdag. Er raktisch niet aan te twij- "*dat negen van de tien in aan de naburige tram- jiever de vlaggen dan de >n zagen. Op de vraag of inmenging van het le- van de interne veilig- froepen zou komen, je met evenveel zeker- jit antwoord verwachten: foeg of laat gebeurt dat". gingen 'Cl niramatische optreden van nfeal Jaruzelski zal niet igPolen verrast hebben, ftnderd dagen met stakin- afwisselende spanning hen zodanig afgemat, ni hun gemoed niet veel nlijkheden voor verrassing {overblijven. Toen ik af- uen week met hen praatte, ell ze zielig in de rij ston- zoals dat in Warschau il gebeurt, gaven ze toe r iets moest dagen. Van- bzullen ze allicht het oor- luitspreken, dat „de Gene s' geen andere keuze had. if Polen zullen denken, dat hoewel deze staat van beleg gezien kan worden als een te ken van wanhoop en misluk king om met Solidariteit tot de dringend nodige verstandhou ding te komen, er toch nog een klein beetje reden tot hoop is. Misschien, zeggen ze allicht bij zichzelf, zal het nü tot een of andere vorm van verstand houding komen. Toen ik enkele dagen geleden tussen de duizenden Polen stond, die voor de opleidings school van de brandweer in de randstad Zolibor koppig hun steun betuigden voor de kadet- ten die daarbinnen in staking waren, was het nochtans over duidelijk voor wie de mensen partij gekozen hadden. Siga retten, voedsel en bloemen werden door het traliewerk doorgegeven aan stakers, die naderbij konden komen. Nie mand was vriendelijk tegen de veiligheidstroepen. Die wer den uitgescholden. Als dege nen die nu verantwoordelijk zijn voor de afkondiging van de staat van beleg dezelfde be handeling krijgen, zal het niet lang duren eer de gemoederen oplaaien en er gevochten wordt. Generaals Maar de Polen hebben heel hun geschiedenis door altijd met een zekere tegenzin res pect gekoesterd voor hun ge neraals. Als zij het vertrouwen verloren hebben in hun munt, in hun regering en in hun communistische partij, wat met de meesten hunner het geval is, zullen ze de generaals mischien toch nog een kleine kans geven. Het feit dat hij de door iedereen verdachte Ed ward Gierek en enkele van diens evenzeer versmade luite nanten gearresteerd heeft, zou in zijn voordeel gezien kunnen worden. Als hij ook de leider van Solidariteit, Lech Walesa, een belangrijke rol kan laten spelen, zonder het volledig met hem op een akkoordje te gooien, zal men dat eveneens positief vinden. Met wijsheid achteraf zal je natuurlijk kunnen zeggen, dat de staat van beleg een logisch gevolg is van acties die in de Onder oorverdovend getoeter en gejuich van de menigte zeker 7.000 mensen volgens schattingen van de Utrechtse politie draaiden ze een half uur laten dan gepland bij Maarssen de rijksweg op, rich ting Oudenrijn. De enthou siaste menigte was de schuld van de vertraging. De vracht wagens konden slechts stap voets hun plaats in de rij inne men. Politiehelikopters cirkel den boven het terrein om met grote luidsprekers de mensen te manen opzij te gaan, ruim baan te maken voor de auto's. Het had iets van een massale happening. Blijde koude ge zichten, waar iets triomfante lijk tevredens van afstraalde, zo van: dat hebben we toch maar weer mooi gedaan. Het had ook iets van de sfeer van een demonstratie. Al ontbra ken de spandoeken ditmaal. Op een na, een stuk tekenpa pier dat manmoedig een half uur lang door een dame werd opgehouden, met daarop de tekst: „Heren, een fantastisch goede reis". „Ik hoop dat ze het lezen", zei ze, „want die jongens doen toch zo'n goed werk". „Doe je het kalm aan jongen?", riep een bezorgde vader een jonge zoon chauffeur toe. En een vrouw omhelsde op het laatste moment haar man ach ter het stuur. „Zaterdag zijn we weer bij moeders", riep er een uit de cabine en een an der „Je moet straks nog maar eens an ons denken als je weer achter de warme kachel zit". Een paar uur eerder hadden de gebeurtenissen van gister morgen in Polen van een in opzet vrolijke vergadering een met emoties geladen bijeen komst gemaakt. „Gaan we naar Polen jongens?", riep Woudenberg zijn chauffeurs toe. „Ja", klonk het toen als uit één mond. Tweeeneenhalf uur later pas seerden de wagens de Duitse grens op naar Wolfsburg waar ze de nacht zouden doorbren gen. Tienduizenden hadden langs de wegen gestaan en gejuicht voor dit transport. Spandoeken waren er op via ducten gehangen met de tekst „goede reis". Ze zouden nog uren achter het stuur zitten. GERARD CRONÉ De Oostduitse televisie bracht gisteravond opnamen die eerder op de dag In Warschau waren gemaakt. Uit de beelden bleek dat strategische punten in de stad door militairen zijn bezet en zwaar bewapende soldaten op straat patrouilleren. afgelopen dagen spanning ver oorzaakt hebben. Om een ein de te kunnen maken aan de staking van de leerling-brand weermannen moesten de auto riteiten hefschroefvliegtuigen inzetten en het gebouw laten bestormen, Hoewel er geen slachtoffers vielen, werd dat beschouwd als een geweldda dig optreden. Walesa had toen weinig problemen om de vol gende dag te Radom verschei dene duizenden bij elkaar te brengen op een bijeenkomst van Solidariteit. Zijn op boos aardige wijze uitgelekte bood schap op een bandje, waarin hij zei dat een confrontatie op komst was, zal wel niemand verrast hebben. Op het einde van de week, toen de nationale commissie van Solidariteit haar hoogst gewichtige bijeenkomst begon in de scheepswerf van Gdansk, wist heel Polen dat de confrontatie ging komen. Zodra gisteren de aard van de nieuwste uitdagingen van de vakvereniging ten aanzien van de autoriteiten duidelijk werden, en met de eisen van een nationaal referendum, vrije verkiezingen en een open debat over de plaats van het land in het Pact van War schau, wisten velen dat de bond die door bijna iedereen in zijn hart gesteund wordt, misschien een beetje te ver ge gaan was. De staking waarmee voor volgende donderdag ge dreigd werd. was onredelijk. Nadenken In het Grand Hotel te Sopot, een buurstad van Gdansk, waar het felle water van de Baltische Zee tot vlak onder het raam spoelde, vertrouwde mij een reder toe, dat de bond door hem met hart en ziel ge steund werd, maar dat het nu tijd was om te pauzeren en na te denken anders zou het te laat zijn. Solidariteit had in korte tijd veel tot stand ge bracht voor de Polen, zei hij, maar als de bond zich niet spoedig intoomde, zou het erg ste kunnen gebeuren. In zijn flat te Gdansk hoorde hij gis teren dat zijn angstig vermoe den waarheid geworden was. Nu is er inderdaad maar wei nig hoop meer. De generaal heeft niet veel kans om Kerst mis gelukkiger te maken voor zijn landgenoten. Het begin van de harde Poolse winter, al een paar weken geleden, heeft hun hopeloosheid, bijna gren zend aan wanhoop, nog doen toenemen. Deze sfeer over heerst het hele land sedert de recente forse prijsstijgingen van talrijke levensmiddelen, die uiterst zeldzaam of streng gerantsoeneerd waren. De wanhoop achter het optreden van generaal Jaruzelski zal door vele Polen beschouwd worden als deze van een een zame man, die met de rug te gen de muur staat. MICHAEL SIMMONS THE GUARDIAN ejianifestatle die gistermorgen aan het vertrek van de vrachtwagens voorat ging werd opgeluisterd door een en van een Poolse dansgroep. ral arfrd Kriwanek, correspondent in Polen voor het West- persbureau DPA, zag vannacht kans om de indruk- die hij gisteren in Warschau opdeed naar zijn thuisba- r in Hamburg door te geven. „De Polen kunnen alleen dejden, wat er nu gaat gebeuren", zo moest Kriwanek con- L'eren aan het eind van de eerste dag dat Polen onder itair bestuur stond. -CHAU - Tegen acht uur 's morgens word ik wakker. Ik er me met dankbaarheid dat ik nog wat kan doorslapen, zet niettemin - het bloed kruipt waar het niet gaan kan - p de radio aan. Met verwondering hoor ik dat muziek van de lts te Poolse componist, Frederic Chopin, wordt uitgezonden, komt me ongewoon voor. volkslied gespeeld. Ik ben nu klaarwakker. Partij- en regerings leider Wojciech Jaruzelski maakt bekend dat de uitzonderings toestand is uitgeroepen en dat een „militaire raad van nationale redding" is ingesteld. Niets houdt me meer in bed. Ik schiet in mijn kleren, zonder te wassen of te scheren en ga de straat op. Een taxi is in geen vel den of wegen te bekennen. Met veel moeite lukt het me een au tomobilist aan te houden, die me naar mijn kantoor brengt Tij dens de rit zie ik dat militairen de strategische punten voor het gebouw van het centraal comité en de brug over de Weichsel hebben bezet. Maar verder maakt alles een rustige indruk. In mijn kantoor stel ik met tevredenheid vast dat ik Hamburg via de vaste verbinding nog bereiken kan. Maar alle telefoon- en telexverbi'ndingen zijn verbroken. De radio zend qnafgebro- ken proclamaties en oproepen uit De televisie zendt tot 's mid dags niet uit: dan zendt ook zij de toespraak van generaal Jaru zelski uit. Tot mijn verrassing constateer ik dat alle nieuwslezers van PAP, het persbureau, legeruniformen dragen en de omroep- sters van het beeldscherm zijn verdwenen. Steeds weer komen collega-journalisten binnen om het laatste nieuws te horen. Zij vertellen over hun ritten door de stad. Op de televisie wordt tenslotte bekendgemaakt dat om vijf uur 's middags een persconferentie wordt gegeven ten behoeve van buitenlandse correspondenten. Het kost veel moeite een auto te krijgen in Warschau. Het aantal soldaten en pantserwagens bij de brug is toegenomen. De militairen stellen dranghekken óp, waarschijnlijk om de brug op elk gewenst ogenblik te kunnen afsluiten. Twee keer worden we aangehouden en worden onze papieren nagekeken. Eén keer moeten we zelfs de kofferruimte 3>enmaken. et perscentrum van het persagentschap Interpress is overvol. De woordvoerder van de regering, Jerzy Urban, stelt ons op de hoogte van de jongste gebeurtenissen. We vernemen dat er een nieuw perscentrum voor ons is ingericht dat onder toezicht van de militairen staat Morgen moeten we een nieuwe perskaart ha len en zal men ons meedelen hoe in het vervolg onze reportages eruit moeten zien. Terug naar kantoor. Collega's warmen in de keuken worstjes op, we hebben de hele dag nog niet gegeten. Ik breng verslag uit over de persconferentie en over de jongste decreten van de mili taire raad. Dan dringt de tijd en moeten de collega's haastig weg. De klok van tien dooft de straatverlichting. Geen auto meer te zien in de verlaten Saskastraat voor het raam van mijn kantoor. Ook PAP houdt het voor gezien. In de meeste huizen gaat het lioht uit De Polen gaan naar bed. Ze kunnen er slechts naar raden wat de komende dagen gaat gebeuren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7