Staat van oorlog in Polen EG verontrust ove toestand in Polen Tevredenheid overheerst na Duits-Duitse top RUSSISCH PERSBUREAU TASS: Jaruzelski: Nog is Polen niet verloren, zolang wij leven „Noodtoestand e complete overvaij voor Solidariteit Twee doden bij bom explosie in Londen Griekse regering komt met economische hervormingen Israëlisch leger breekt staking in Gaza-strook BUITENLAND LEIDSE COURAK" MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PA (Van onze correspondent Mare de Koninck) MOSKOU De Sovjet- -burgers werden gisteren niet ingelicht over de reacties in Polen op de feitelijke machtsovername door de militairen. Radio Moskou meldde alleen de afkondiging door rege ringsleider Jaruzelski van de militaire uitzonderings toestand en diens toelich ting daarop. In de loop van de dag waren er wel opmerkelijke verschil len in de berichtgeving op Ra dio Moskou over de aard van de genomen maatregelen in Polen. Gisterochtend werden nog de namen gemeld van de voormalige Poolse leider Gie- rek en een vijftal andere par tijprominenten, die zijn 'geïso leerd'. Later kwamen die na men niet meer in de uitzen dingen voor. Ook werd in de eerste berichten van het Russi sche persbureau TASS nog van de „staat van oorlog" in Polen gesproken. In zijn latere uitzendingen voegde Radio Moskou enkele nadere zinsneden toe uit de toespraak van Jaruzelski, on dermeer dat „herstel van de wettige gezagsuitoefening is geboden opdat geen enkele druppel bloed zal vloeien". Ook de erkenning door Jaru zelski van „het stakingsrecht voor de Poolse arbeiders" werd later op de dag pas aan de Sovjet-burgers gemeld. Buitenlandse bronnen in Mos kou wezen erop dat in de offi ciële berichtgeving van het Kremlin telkens alle functies (partijleider, regeringsleider en minister van defensie) van Jaruzelski werden vermeld, hetgeen de volledige steun vanuit het Kremlin voor de feitelijke staat van oorlog bete kent. Ontreddering Radio Moskou benadrukte dat de arrestaties onder „extremis ten van Solidariteit" nodig wa ren, omdat „anarchie dreigt" en de vrije vakbond uit is op „overname van de macht in Polen". De aangehouden leden van de communistische partij werden „verantwoordelijk voor de ontreddering" ge noemd. Ook de „waardering van het Poolse volk voor de vriend schap van de Sovjet-unie en de andere landen van de commu nistische gemeenschap", zoals Jaruzelski die had uitgespro ken, werd door Radio Moskou beklemtoond. De berichten van de ontwik kelingen in Polen bereikten de Nederlandse Tweede Kamer leden, die de afgelopen dagen in Moskou hebben verbleven, enkele uren vóór hun vertrek naar Bonn, waar komende woensdag hun parlementaire missie inzake Oost-Westont spanning ten einde loopt. De delegatie - onder wie de fractieleiders Lubbers (CDA), Meijer (PvdA), en Brinkhorst (D'66) uitte - in het vliegtuig naar Bonn unaniem de over tuiging dat een militaire inval van Sovjet-Unie in Polen de onmiddellijke opschorting zou betekenen van de ontwape ningsgesprekken tussen Rus sen en Amerikanen in Genè- WARSCHAU Generaal Jaruzelski (58), die giste ren de krachtproef is aan gegaan met de onafhanke lijke vakbond Solidariteit, is een beroepsmilitair. Bij zijn geleidelijke gang naar de machtigste positie in het land verwachtte vele Polen van Jaruzelski, dat hij het land het krachtige leiderschap zou geven om uit de vicieuze cirkel van economisch verval te ko men. Jaruzelski was al minister toen hij februari van dit jaar tot premier werd benoemd. Uit eindelijk verenigde hij de be langrijkste funkties van het land in zich, nadat op 18 okto ber tot veler verrassing ook het partijleiderschap op zich nam, als vervanger van Kania. Gisterochtend in alle vroegte kondigde Jaruzelski in een rede tot het Poolse volk de noodtoestand af. De belang rijkste passages uit deze rede zijn: „Burgers van de Poolse Volks republiek, ik richt mij van daag tot u als soldaat, als hoofd van de regering. Ons land staat aan de rand van de af grond. De structuren van de staat houden op te functione ren. Dagelijks worden nieuwe slagen toegebracht aan de in eenstortende economie. De le vensomstandigheden drukken met steeds grotere last op de mensen, smartelijke scheidslij nen lopen door elk bedrijf en door veel Poolse huishoudens. Stakingen, stakingsparaatheid en protestacties zijn gebruik geworden. Het land heeft de grens van het geestelijke uit houdingsvermogen bereid...nu, geen dagen maar uren, zijn wij verwijderd van een nationale ramp. Er kan niet worden gezegd dat wij geen goede wil, gematigd heid en geduld hebben ge toond. Soms was er vermoede lijk teveel daarvan...Het had anders kunnen en moeten zijn. Als de toestand langer ge duurd had, zou deze hebben geleid tot een ramp. In deze si tuatie zou niets doen een mis daad tegen de natie zijn. Wij moeten zeggen: Halt, nu is het genoeg. Wij moeten de con frontatie, die door Solidariteit openlijk is afgekondigd, blok keren", aldus Jaruzelski. Hij doelde hiermee op de voorge nomen stakingsactie die de on afhankelijke vakbond voor donderdag had uitgeschreven. Een soortgelijke actie vond in december 1970 plaats en leidde tot de val van Gomoelka, die toen op 20 december werd op gevolgd door Gierek. „De tragedie van toen mag zich niet herhalen", zo besloot Jaruzelski het eerste gedeelte van zijn rede waarin hij de af te kondigen maatregelen ge rechtvaardigd had. Militaire Raad „Ik verklaar dat vandaag de Militaire Raad van Nationale Redding gevormd is. In over eenstemming met de bepalin gen van de grondwet heeft de staatsraad vandaag te midder nacht de noodtoestand afge kondigd. De Militaire Raad van Nationale Redding ver vangt niet de grondwettelijke machtsorganen. Zijn enoige taak is de verdediging van de rechtsorde in de staat...Het is de laatste weg die ingeslagen moet worden om een uitweg uit de crisis te bereiken om de staat voor instorting te behoe den. Het Comité van Nationale Redding heeft gevolmachtigde militaire commissarissen op alle niveau's van het staatsbe stuur evenals in enkele econo mische organisaties aangesteld. De gevolmachtigde commissa rissen hebben het recht gekre gen toezicht uit te oefenen op het optreden van de bestuur sorganen van de staat op mi nisterieel en gemeentelijk ni veau. Als de situatie zich gelei delijk stabiliseert, zullen de grenzen aan de vrijheid in het openbare leven worden be perkt op worden opgeheven. Uit naam van de nationale be langen is een groep mensen, die de veiligheid van het land bedreigt, voorlopig geïnter neerd. Tot de groep behoren zowel de extremisten in Soli dariteit als andere leden van onwettige organisaties. Op verzoek van de Militaire Raad zijn verscheidene mensen, die persoonlijk verantwoordelijk zijn voor het beleid van het land in de jaren zeventig en die hun functies voor persoon lijk profijt hebben benut, geïn terneerd. Tot hen behoren Gierek, Jaroszewicz Grudzien en anderen. Generaal Jaruzelski tijdens spraak. ...Ondanks alle fouten, die wij begingen, is de partij nog de leidende en scheppende kracht in het proces van veranderin gen. teneinde haar missie te vervullen en met onze bond genoten samen te werken..wij zullen de eeuwige bronnen van ons ideaal zuiveren van afwijkingen. Er is een hoger doel dat alle Polen bindt: de vaderlandsliefde...Burgers van Polen, daar er geen afwenden van het socialisme mogelijk is; is er geen terugkeer mogelijk naar de verkeerde methoden en praktijken van voor augus tus 1980. De stappen, die van daag genomen zijn, dienen om de belangrijkste trekken van de socialistische vernieuwing te behouden. Alle hervormin gen zullen worden voortgezet in een sfeer van orde, zakelij ke discussie en discipline, ook. zijn radio- en televisietoe- de economische hervormin gen. Wij willen gezamenlijk een burgeroorlog voorkomen. Ik wend mij tot u, Poolse arbei ders: Ziet voor het vaderland af van uw onomstotelijk recht tot staking voor zolang tijd no dig is om de grootste moeilijk heden te overwinnen. Ik wend mij tot u, Poolse boeren: Laat het poolse volk geen honger lijden. Zorg ervoor dat het Poolse land ons allen voeden kan. Ik wend mij tot alle bur gers: Het uur van de zware proef heeft geslagen. Wij moe ten bewijzen dat wij Polen waard zijn. Tegenover de hele Poolse natie en de hele wereld zou ik deze onsterflijke woor den willen herhalen: Nog is Polen niet verloren, zolang wij leven". SCHIPHOL De afkon diging van de noodtoe stand in Polen moet een „complete overval" zijn geweest voor het vakver bond Solidariteit. Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok, toen hij gistermiddag na een bezoek aan Polen op Schiphol arriveerde. Vol gens Kok, die Polen zater dagavond al had verlaten om via Boedapest naar Nederland terug te reizen, was de ingreep van het le ger het laatste waarop za terdag in Warschau werd gerekend. Kok heeft tijdens zijn verblijf in Polen onder de leden van Solidariteit verbittering en te leurstelling geconstateerd over de houding van de regering. Hij was getuige geweest van felle discussies over de vraag of men het op een confrontatie met de regering moest laten aankomen of niet. De FNV-voorzitter kondigde aan dat binnen eigen kring op nieuw overleg zal worden ge voerd over de grote hulpactie voor Polen, die de FNV in voorbereiding heeft. Het plan was vandaag daarover mede delingen te doen, maar de FNV heeft van dat voornemen voorlopig afgezien. In Brussel veroordeelden het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) en het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) het op treden van de Poolse overheid tegen Solidariteit Beide orga- WIM KOK BU TERUGKEER UIT f FNV-voorzitter Kok werd gistermiddag bij aant Schiphol door journalisten op de hoogte gebü de gebeurtenissen, eerder op de dag, in Polei; nisaties eisten de onmiddellij ke vrijlating van gevangen vakbondsleiders. Alle Nederlandse politieke partijen hebben de gebeurte nissen in Polen veroordeeld. Het CDA zei verslagen en ver ontwaardigd te zij| D'66 is de situatie trustend, de VVD iy; partijbewind in P<£j en de volgens de streept het ingrijpen leger het bankroej Poolse communistisbr rc ik miTi elegenfei BRUSSEL De afkondiging van de noodtoestand in Polen heeft in vrijwel de gehele we reld tot reacties geleid. De foorzitter van de EG-Commis- sie, de Luxemburger Thorn, liet weten „ongerust te zijn over de ontwikkeling van de binnenlandse toestand in Po len. Hij hoopt dat in het land „het ergste kan worden voor komen". Vandaag komen de ministers van de tien EG-lan- den biieen om de recente ont wikkelingen in Polen te be spreken. Bondskanselier Schmidt, die momenteel een bezoek brengt aan Oost-Duitsland, zei giste ren op een persconferentie „te hopen dat partijen in het con flict een oplossing kunnen be reiken. Men houdt zich strikt aan de regel van niet-inmen- ging. De Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson, benadrukte dat het een bin nenlandse Poolse aangelegen heid betrof, die door de Polen geregeld moet worden. De Verenigde Staten maken zich „ernstig zorgen" over de afkondiging van de noodtoe stand in Polen. Dit maakte de Amerikaanse minister Haig gisteravond in Brussel bekend. Haig heeft in verband met de toestand in Polen besloten naar Washington terug te ke ren en af te zien van zijn reis naar het Midden-Oosten. De Amnerikaanse regering staat op het standpunt, dat het pool se volk een oplossing voor de moeilijkheden moet vinden door onderhandelingen en compromissen tussen alle be trokken partijen. Paus Johannes Paulus II zei gisteren tiidens zijn wekelijkse gebed op het Sint Pietersplein in Rome, dat sen van de afgelopej" mij eisen dat i" met de aangelegen! ons vaderland bezig! om gebed vraag. Br mag niet vergotem daar er al teveel dafn goten is, vooral in» wereldoorlog". Inlij kringen in Italië »c zorgdheid. De Corner Partij veroordeelde|1 gelen van de pooz scherp. li De Oostenrijkse bzi lier, Kreisky, zei dui asiel zal verlenen a, g vluchtelingen, ongf aantal dat zich aan zen zou melden. Ti» wakije heeft gistere» Oostblok-land de a van de noodtoestan toegejuicht. Vaticaan wijst kernmachten op verschrikkingen nucleaire oorlog VATICAAN Het Vaticaan zal deze week een vijf man sterke delegatie, bestaande uit geleerden van de pauselijke Academie voor Wetenschap pen, naar de Verenigde Naties in New York, naar Washing ton, Moskou, Parijs en Londen zenden om een studie over de verschrikkingen van een kernoorlog te presenteren. Met dit initiatief wil de paus nog een duidelijk maken hoe zeer hij zich met de dreiging van een nucleaire oorlog be zighoudt", aldus een woord voerder van het Vaticaan. In de studie worden nauwkeurig de voorspellingen over een to tale verwoesting na het ge bruik van kernwapens nage gaan. De delegatie zal in Mos kou en Washington trachten te weten te komen in hoeverre de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie kunnen leiden tot een nucleaire ontwapening. Twee deskundigen van Scotland Yard bekijken het wrak van de auto, die gisteren in Londen ontplofte en waarin twee mensen om het leven kwamen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Twee mannen, vermoedelijk Iraniërs, zijn gis teren om het leven gekomen toen hun auto plotsklaps ont- ATHENE De Griekse premier, Andreas Papandreou, heeft gisteren een aantal economische hervormingen aangekondigd die de zwakke economie van zijn land uit het slop moeten halen. Griekenland kampt op het ogenblik met een inflatie van 25 pro cent (op jaarbasis) en rekent voor dit jaar op een negatieve eco nomische groei, zo zei de socialistische regeringsleider. De maatregelen liggen onder andere op het terrein van de inko- menspolitiek. Anderzijds worden met onmiddellijke ingang de benzineprijzen verhoogd met drie drachme (twaalf cent) tot on geveer 2.05 gulden per liter. Per 1 januari zullen verder de tele foon- en watertarieven worden verhoogd. Papandreou's maatregelen voorzien verder in soepeler kredie tregelingen en staatsgaranties voor kleine en middelgrote bedrij ven. Hij verweet de vorige regering hem een lege schatkist en het land in staat van „vergaande" ontbinding te hebben achter gelaten. De ernstige crisis kan alleen met structurele hervormin gen worden overwonnen, die vanaf 1983 moeten gaan werken. Voor 1982 zei Papandreou te streven naar een verlaging van de inflatie tot twintig procent. Verder zal met ingang van januari de werkweek worden bekort van 42 tot 41 uur en per 1 januari 1983 tot veertig uur. Tenslotte zei de Griekse leider later deze maand met een tweede ronde maatregelen te zullen komen, die betrekking hebben op investe ringen, belasting en prijzen. plofte in Centraal-Londen. Hun chauffeur, wellicht even eens een Iraniër, werd zwaar gewond. De explosie deed zich voor op Connaught Square, achter het bekende Cumberland Hotel, bij Marble Arch. De politie vermoed dat de mannen in de auto van plan waren de explo sieven elders te gaan depone ren. Hun vertrekpunt Con naught Square bevindt zich in de Londense wijk Bayswater, waar de laatste jaren enorm veel Arabieren en andere uit het Midden-Oosten afkomstige mensen een vast verblijf ge vonden hebben. Bayswater werd in het verleden al enkele malen geteisterd door bomaan slagen. Scotland Yard probeert nu te achterhalen of de explo sie van gisteren betekent, dat de Arabische terreur terugge keerd is naar Londen. (Van onze correspondent Ami van Vree) OOST-BERLIJN De gebeurtenissen in Polen overschaduwden gisteren het einde van de histori sche ontmoeting van Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt met de Oostduitse partijleider Erich Honecker en de mo gelijk positieve uitwer king die deze driedaagse topconferentie voor de toekomst van de beide Duitslanden kan hebben. Hoewel, zoals verwacht, geen concrete overeen komsten bekend zijn ge maakt, wordt van beide kanten de Duits-Duitse top uiterst positief ge waardeerd. Bondskanselier Schmidt, die in de afgelopen drie dagen ruim vijftien uur met Honec ker heeft gesproken („het was een van de intensiefste politie ke dialogen die ik ooit heb ge voerd") noemde als belangrijk ste resultaat ervan dat daar door niet alleen de bereken baarheid over en weer is toe genomen, maar ook dat er een stuk vertrouwen in elkaar is gegroeid. Als gevolg van dit gesprek kan volgens de bonds kanselier een positieve bewe ging in de Duits-Duitse be trekkingen ontstaan die vooral een kwalitatieve verbetering inhoudt. „Ik ben er zeker van Bondskanselier Schmidt (links) en partijleider Honecker (rechts). dat men in 1982 beter dan nu zal kunnen inzien dat er voor een reeks problemen dichter bij een oplossing komt", voeg de hij er aan toe. Honecker heeft een uitnodi ging aangenomen om volgend voorjaar een tegenbezoek aan de Bondsrepubliek af te leg gen. Volgens Schmidt moeten dergelijke ontmoetingen tot een normale gebeurtenis wor den (de laatste Duits-Duitse to pontmoeting vond elf jaar ge leden plaats, red.). Inhoudelijk zijn principiële verschillen van opvatting tus sen Oost- en West-Duitsland onoverbrugbaar gebleken, maar eerlijk tegenover elkaar uitgesproken. Uiteraard had dit in eerste instantie betrek king op de verschillende bena deringswijze tegenover vredes- en bewapeningsproblemen, waarbij elk het standpunt van het eigen militaire blok verde digde. Volledige overeenstem ming heerste overigens tussen Schmidt en Honecker aan gaande de bijzondere en histo risch opgelegde plicht van de beide Duitslanden om met alle kracht naar het behoud van de vrede te streven. Ook wat betreft de kwestie van de erkenning van het staatsburgerschap van de DDR en het omzetten van de per manente vertegenwoordigin gen van de beide landen in ambassades heeft de bonds kanselier geen concessies kun nen doen. Omgekeerd is niet herkenbaar geworden dat Ho necker is ingegaan op de Westduitse verlangens om de menselijke betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland te verbeteren door grootmoedi ger in- en uitreisregelingen en andere contacten op allerlei niveau. Aangezien er echter over „speelruimte" wordt gespro ken, achten waarnemers het niet uitgesloten dat volgend jaar de toegangsbepalingen tot de DDR weer wat soepeler worden gehanteerd in ruil waarvoor de Bondsrepubliek zal vasthouden aan de bestaan de hoogte van de renteloze kredieten voor de DDR waar van de vaststelling een half jaar is uitgesteld. In tegenstel ling tot eerdere uitlatingen in Bonn werd gisteren namelijk nadrukkelijk gesteld dat er tussen zaken „psychologisc- h-politieke samenhangen" be staan. Principiële overeen stemming is bereikt over een intensivering en uitbreiding van de economische betrek kingen. Na het officiële deel van het bezoek reisde Schmidt onder begeleiding van Honecker naar het Meckelenburgse stad je Gustrow waar hij de Dom en het museum bezocht en een wandeling over de „kerst markt'! maakte. De Oostduitse staatsveiligheidsdienst had er voor gezorgd dat het daarbij niet tot de massale sympathie betuigingen van de bevolking kwam, zoals indertijd bij de aanwezigheid van Willy Brandt in Erfurt. JERUZALEM Het Israëli sche leger heeft zaterdag de al gemene staking gebroken die sinds tien dagen van Gaza een dode stad maakte en het om liggende gebied verlamde. De staking, waaraan een half miljoen Palestijnse bewoners van het gebied deelnamen, liet zien, zo onderstreepten weste lijke waarnemers in Jeruza lem, dat de Palestijnen niet elke beslissing van de Israëli sche bezettingsmacht accepte ren. Sinds de ineenstorting van het verzet in de eerste van de nu meer dan tien jaar durende bezetting deed zich in Gaza niet meer een dergelijk mas saal protest voor. Het protest was vooral gericht tegen de Israëlische minster van defensie, Generaal Ariel Sharon, en tegen de methodes die hij in Gaza gebruikte. Tij dens incidenten werd afgelo pen maandag een Palestijnse jongere gedood. Een Israëli sche soldaat en zes demon stranten werden gewond. De Israëlische autoriteiten maakten volgens ooggetuigen gebruik van zware methodes om het leven in Gaza zijn nor male loop te doen hernemen. Voor onbepaalde tijd werden ongeveer tweehonderd win kels van stakende kooplieden gesloten. Een duizendtal identiteitskaar ten van handelaren werd ge- confisceerd. Deze methodes le verden donderdag en vrijdag enig succes op. Enkele winkels ginjgen weer open, maar omdat vrijdag de rustdag is voor de Islamieten, viel geen duidelijk beeld van de situatie te krij gen. Zaterdag waren Israëli sche militairen alom tegen woordig. Op straat werden mensen aan gehouden voor ondervraging en kooplieden werden ge dwongen hun ijzeren rolluiken op te halen. Sommige handelaren schreven het eind van de staking ook toe aan de wijfelende houding van degenen die de organisatie in handen hadden: de ambte naren van de gemeenten en de organisaties van vrije beroe pen. Deze gaven niet duidelijk te kennen of de staking nog twee dagen langer zou moeten duren. Sacharovs schoa Lisa Alexejeva z Sacharovs goede con MOSKOU De s< ter van de verbanr dissident Sacharov, sejewa, heeft na i aan de Nobelprijsv zijn vrouw gezegd goede conditie zijn ziekenhuis in Gork na hun hongerstaki na drie weken. Sac kg afgevallen en zeven, maar zij her: maal, aldus Liza n< in Moskou. De Sacharovs begoi november een hor om een visum af voor Liza, die met schoen getrouwd zoon uit het eerst van Sacharovs vro Semjonow, die in d de Staten woont. Z den hun hongersta Liza eind vorige stemming kreeg na« emigreren. Liza ver ren dat zij vandaag] gratiepapieren kon dat ze verwachtte week of tien dagen" Unie te verlaten. Belgische partijen eei over regeri BRUSSEL De c mocraten en libera; gië hebben elkaar op een sociaal-econt gram, dat was voorj kabinetsformateur Martens van de christen-democratei Het akkoord maal dat een nieuw Bel| net zich eind var voorstelt aan het na de partijcongres* de partners begin week houden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6