Voor opknappen Boerhaavehuis vier ton nodig Zoeterwoude toont creativiteit Jeugdschaatsej; zonder sponsotj Diploma's voor Katwijkse vissers STICHTING BEIJVERT ZICH VOOR BEHOUD: Trouwe leden I' gehuldigd Succesvol concert Sint Matthias kort geding aan tegen aanbidder 1 Wassenaarse span Sassenheims transport terug uit Polen Doesbrug geblokkeerd KERKINTERIEUR KREEG VERFJE LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PjEJ Dominee Brokerhof en bestuurslid D. Van de Tang voor het Boerhaavehuis. vervangen, er moeten nieuwe dakgoten komen en ook moet het gebouw rondom in de verf worden gezet. Eén van de al lernoodzakelijkste dingen is ruim een week geleden al ge beurd. Er zijn voorzetramen aangebracht. Een architect gaat nu een plan opstellen op basis waarvan het huis in fasen kan worden op geknapt. Dat is volgens de stichting nodig, omdat het wachten op het totaal benodig de geld te lang zou duren. Bij het restauratieplan wordt uit gegaan van het behoud van de verschillende bouwstijlen, die in de loop der eeuwen zijn ont staan. Overigens is het Boer haavehuis al eens eerder ge restaureerd en wel in 1908. Op advies van het ministerie werd het bouwvallige onderkomen toen niet gesloopt, maar eigen lijk waren de kosten voor het opknappen te hoog. Een tegel in de gang herinnert aan die operatie. Het wachten is nu ook weer op het geld. ..Het meeste zal wel via subsidies moeten komen, anders is het niet op te bren gen. Maar daarvoor moeten we eerst een restauratieplan worden opgesteld. We hebben al verschillende overheidska- nalen aangeboord en verder hopen we op particuliere fond sen en donateurs. We zullen ook de Leidse universiteit be naderen. Het zal hen niet on gemerkt voorbij gaan dat hun beroemde zoon hier is gebo ren". zegt dominee Brokerhof. Voor het onderhoud van de lindenlaan. kruidentuin en het bos is geen geld nodig. Dankzij de enthousiaste inzet van Voorhoutse scholieren, jonge ren en leerlingen van de lage re tuinbouwschool in Oegst- geest worden die goed onder houden. De kruidentuin is in 1968, bij de driehonderste ge boortedag van Boerhaave. door de universiteit als levend monument aangelegd. „Twee jaar geleden moest de univer siteit daar door gebrek aan middelen mee stoppen. Wij proberen nu weer alle planten terug te brengen in de tuin, die Boerhaave als botanicus heeft beschreven. Verder komt de christelijke lagere school Boerhaave elke week de tuin bijhouden In ruil daarvoor hebben zij school tuintjes op de grond van de voormalige kwekerij. De lage re tuinbouwschool doet elk jaar het snoeiwerk aan de minstens honderd jaar oude lindenlaan. één van de twee in Nederland, als lesobjeet. Ver der hebben wij nog vier Voor houtse jongens die de rest bij houden in ruil voor een deel van de grote moestuin", ver telt de dominee. VOORHOUT „De deur staat voor u open, maar het hart nog meer", zegt de Latijnse spreuk boven de deur van het Boerhaa vehuis aan de Voorhoutse Kerklaan. In de huidige situatie zou daar een vraag aan toe moeten worden gevoegd: „Staat uw beurs voor mij open?". Het huis, waarin de wereldberoemde medicus botanicus-theoloog Her man us Boerhaave in 1668 werd geboren, verkeert namelijk in een deplora bele staat. Volgens een eerste, grove schatting is er tenminste 400.000 gul den nodig om het monu ment voor het nageslacht te behouden. In oktober werd daarom door tien mensen uit Voorhout de Stichting Boerhaavehuis opge richt. Het doel van de stichting is het restaureren, renoveren en instandhouden van het huis met bijbehorende lindenlaan. kruidentuin en bos, het meer bekendheid geven aan het huis en het verzamelen van historische gegevens. Dominee Brokerhof, bewoonster van het Boerhaavehuis dat als pas torie van de Nederlands Her vormde Kerk dienst doet, heeft ook zitting in de stich ting. „Het bestuur kan nog worden uitgebreid. Het is niet de bedoeling dat de stichting •een kerkelijk karakter krijgt. Iedereen is welkom als hij maar deskundig is". Voor do nateurs gel3t die laatste eis na tuurlijk. niet. Eén van de eerste activiteiten van de stichting zal het uitge ven van een boekje over het leven van Boerhaave zijn. Do minee Brokerhof: „Het is moeilijk te achterhalen wan neer het huis is gebouwd. Het enige dat we weten is dat Boerhaave hier is geboren en dat hij 1 januari 1669 is ge doopt. Vermoedelijk heeft Boerhaaves vader, de toenma lige dominee, het huis zo rond 1650 laten bouwen met de op dracht dat het altijd als pasto rie gebruikt moet worden. Verder weten we dat Boerhaa ve privé-les heeft gehad en op 14-jarige leeftijd aan de Leidse universiteit is gaan studeren. Hij studeerde theologie tot de dood van zijn vader in 1684. Daarna volgden wis- en na tuurkunde en medicijnen. Zijn medische praktijk oefende hij in Oegstgeest op kasteel Oud Poelgeest uit en in de Leidse Boerhaavezalen gaf hij les" Het Boerhaavehuis verkeert drie eeuwen later is slechte conditie. Er is veel achterstal lig onderhoud: het dak moet hoognodig vernieuwd, er moet een betonnen vloer worden gelegd onder de gemeenteka mer, kozijnen moeten worden WOUBRUGGE Op de jaarvergadering van de reniging Woubrugge bleek, dat sponsor Piave de| in de steek heeft gelaten en wel zonder opgaaf vfc£ denen. irs Reeds vorig jaar sluimerde er een verschil van meninga! het jeugdschaatsen en de sponsor. Een commissie vanta diensten kreeg toen de opdracht van de ledenvergadering trachten de partijen tot elkaar te brengen. De commissjn aan het werk en slaagde erin een overeenkomst te bereityii sponsor zegde zijn medewerking weer toe. Op deze toefri organiseerde de jeugdschaatseommissie van Woubrugge hén kende evenementen. Korte tijd later liet sponsor Piavei weten toch maar weer van bijdragen af te zien Dit zonog gaaf van redenen. Verontwaardiging bij vereniging en cife: sie van goede diensten, die vele uren werk zomaar zagerjr gedaan. De jeugdschaatseommissie blijft zitten met de tae en heeft zich intussen tot de gemeente gewend om sJ Over de gedragswijze van de sponsor deed de ledenvergi" er verder het zwijgen toe. Ook andere zaken hielden de ledenvergadering bezig. Hi. ste bestuurslid van de vereniging Cor Schijf ontving een| I scheiding van het district. Ook de ijsvereniging zelf spij voorzitter Henk de Jeu haar waardering uit. Bij de bestuursverkiezing keerde Gé Hoogeveen terug in o zem van het bestuur. Samen met Dhr. Pastoor maakt hij stuur weer kompleet. OUD ADE De IJsclub Oud Ade viert dit jaar z| jarig bestaan. Tijdens een feestelijke jaarverga<f werden de trouwste leden het afgelopen weekeii het zonnetje gezet. o Mevrouw Van Leeuwen-van der Geest en de heer Den der kregen een fruitmand aangeboden. Beiden zijn sinds lB van de ijsclub. Ook werd herdacht dat heer J. van der Gj jaar bestuurslid is. Hij kreeg uit handen van de heer Vu namens het district Sassenheim de districtsonderscheidiiï. mens de jubilerende club werd hem een fraaie schaam overhandigd. p WARMOND Muziekvereni ging St. Matthias gaf zaterdag avond een muziek- en show avond in de sportzaal Klim Op. Het leerlingenorkest on der leiding van Alexander Zwaan opende de avond per fect met een muzikale rondreis naar verschillende landen. De afdeling harmonie onder leiding van dirigent Jan Meij liet het Warmondse publiek alvast genieten van het reper toire dat gekozen is voor de landelijke kampioenwedstrij den in Poeldijk op 24 januari. Na de pauze verzorgden de minirettes, majorettes en drumband een vlotte show die zeer gewaardeerd werd door het publiek. De harmonie bracht tenslotte enkele populaire werken ten gehore zodat Warmond weer kan terugzien op een geslaag de avond met een programma waarin voor elk wat wils. 's Morgens waren de muzi kanten van St. Matthias ook al actief. Zij zwaaiden met de hele Warmondse bevolking twee chauffeurs met bijrijders uit die met twee vrachtwagens van de Fa. Keyzer Transport deelnemen aan het grote voed- seltransport naar Polen. Daders inbraak zwembad aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Twee broers uit Alphen aan den Rijn, 18 en 20 jaar, zijn vrijdagnacht aangehouden op verdenking van een inbraak. De twee hebben na verhoor bekend dat zij de daders zijn van een inbraak in het zwem bad De Thermen. Daar werd een stereo-installatie ont vreemd. De installatie werd nbij hen thuis teruggevonden en is door de politie in beslag genomen. Alcoholcontrole: elf rijverboden LEIDERDORP V OORSCHO- TEN Bij een alcoholcontrole in de nacht van zaterdag op zondag zijn elf rijverboden op gelegd en vier bekeuringen uitgedeeld wegens rijden on der invloed. Bij de controles in Leiderdorp en Voorschoten bleek overi gens dat 89 bestuurders een al- coholpromilage van 0,5 het maximum toegestane in hun bloed hadden en 22 be stuurders zelf voor 0,8 op het pijpje moesten blazen. i f i Kerstconcert n 2 hts Het Chr. Mannenkoor Jubilate onder leiding vangtU der van Marion geeft morgenavond een kerstconcert de Immanuëlkerk in Rijnsburg. Medewerking ifn daarbij verleend door de sopraan Renate Heemsi Het programma bestaat uit Nederlandse, Duitse, fin se en Engelse kerstliederen, waaronder het Wein di soratorium van Johann Sebastiaan Bach. Verderjjn samenzang met begeleiding door de kerkorganist (ar van Kruis turn. Het concert begint om acht uur. n h ijk Inspraakavond De derde en tevens laatste inspraakbijeenkomst, dig^ college van Hazerswoude over het bestemmingsplan "c neveld belegt, wordt woensdag gehouden. Dat gebeul de raadszaal van het gemeentehuis, waar de 'aankIe, van de in aanbouw zijnde wijk aan de orde wordt Harprecital f* Kunstkring De Dissel organiseert woensdag een" precital in het ontmoetingscentrum aan de Damla (achter gereformeerde kerk) door Jenny Benhal^J harpiste bij het Residentie-orkest. De entree bede 10 gulden. Kunstkringleden betalen 9 gulden. Kaz zijn te bestellen onder telefoonnummer 274029. o de: Kerststukjes Voor het zelf maken van kerststukjes onder deskui^'^ leiding is woensdag om acht uur 's avonds gelegen he het gebouw De Eendenkooi aan het Kooikerspad in terwoude Rijndijk. Bloemist Wim Pauw geeft tips bL samenstellen van het eigen stukje. Deelnemers moeter, s een bakje en een kaars meebrengen. Voor het overige teriaal wordt gezorgd. De kosten bedragen 10 gulden, melding kan geschieden per telefoon bij Bregje de Un tel. 895946 en bij Anneke de Winter, tel. 411526 of min ling bij de Eendenkooi. Tijdige aanmelding is gewen/0J verband met het nodige materiaal. ku Thema-avond p pst Vrouwenhuis Balsemien houdt donderdag in sap c werking met de VIDO (Vrouwen in de Overgang) thema-avond in haar gebouw aan de Sint Jorissl 4a in Alphen. Gesproken zal worden over de positr, kanten van het ouder worden. De bijeenkomst btV-' om half negen. Ons Huis Het echtpaar E. Hulsbos-van der Loo, beheerders\J jeugdcentrum Ons Huis. zal donderdag de eerste paal s voor de uitbreiding van Ons Huis aan het Kosterspad Zoeterwoude. Na afloop is er een receptie in Ons Hui»-v handeling wordt om vier uur voltrokken. Ons HuisH onder de verantwoordelijkheid van de Hervormde Je raad Zoeterwoude. - WASSENAAR/DEN HAAG De Wassenaarse Yvonne K. (24) heeft een kort geding aangespannen tegen haar aanbidder, de 38-jarige Hagenaar Ruud. Zij eist dat hij haar met rust laat. Als hij dat niet doet, eist zij dat hij een dwangsom opgelegd krijgt of gevangen wordt gezet. Ruud heeft Yvonne al drie jaar lang lastig geval len. Hij zou steentjes tegen de ra men gooien en opbellen om verwensingen te uiten of om i het toestel te hijgen. Tot in Roemenië zou hij haar achter volgen. Yvonne en Ruud ont- ??ten elkaar in 197'Ë na waren er allerlei incr geweest. Yvonne maakfL duidelijk dat zij geen f met hem wilde hebll april 1979 diende al eetk kort geding voor de P rechtbank in deze zaJT werd toen aangehouden lopen vrijdag kwam Rif:; naar de rechtszaal. Zijf caat zou verhinderd ie president van de re*v stelde vast dat er de laaj kennelijk alleen nog sprake was van hinj nauwelijks nog van hetk- van contact. Yvonne bh dit. Zij vroeg zich af oi een dwangsom Ruud w zijn activiteiten zou weerhouden. De uitspL op 18 december. KATWIJK Aan een groep van vijfenvijftig vissers uit Katwijk en direkte omgeving zaterdag het diploma stuur man/werktuigkundige (SW 5) uitgereikt. Deze diploma-uit reiking was het resultaat van een drie maanden durende cursus die de reeds in de prak tijk geschoolde zeelui hebben gevolgd om ook de voor hun vak benodigde theoretische kennis op te doen. Het betrof hier een unieke gelegenheid omdat het binnenkort wette lijk niet meer mogelijk is om zonder diploma's te varen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in het verle den op grote schaal dispensatie verleend aan stuurlui en mon teurs die zonder diploma's hun vak uitoefenden. De zeevaart- diplomawet is echter veran derd en het ministerie besloot aan het begin van dit jaar dat alle vissers met dispensatie als nog een cursus moesten vol gen. Deze cursus werd door de Scheepvaartinspektie georga niseerd in samenwerking met de scholen voor de zeevis vaart. In totaal hebben op vijf scholen ongeveer 550 mensen de cursus gevolgd. Het enthousiasme waarmee met name in Katwijk aan de cursus is deelgenomen bleek zaterdag uit een percentage van 100% geslaagden. De di- rekteur C. van Beelen van de Katwijkse visserijschool, die samen met de heer A. G. Bos dijk de lessen heeft gegeven, prees het doorzettingsvermo gen van de vissers. „Ik weet hoe zwaar het voor u geweest is om na een week van hard werken op zaterdag nog een cursus te volgen, maar u heeft zich uitstekend van die taak gekweten. Wij hebben niet de illusie van u scheepvaart- en werktuigkundigen te hebben gemaakt, maar wel ben ik van mening dat wij u geholpen hebben een beter vakman te zijn. Volgens de voorzitter van het bestuur van de Katwijkse school voor de zeevisvaart ge tuigde deze diplomauitreiking vooral van het vertrouwen dat de deelnemers nog in de visse rij hebben. „Er is tegenwoor dig heel wat vakkennis nodig om een kwalitatief goed pro- dukt aan de wal te brengen, en je moet haast professor zijn om de apparatuur van een trawler of kotter te bedienen. De visserij is in de loop der ja ren geëvalueerd van een min derwaardig tot een volwaardig beroep, en het doet me genoe gen dat u deze kans om u in dit beroep verder te bekwa men, met beide handen hebt aangegrepen". SASSENHEIM De bestuurders van het transport, dat in het kader van de actie „Sassenheim helpt Polen vorige week naar Polen vertrok, zijn zaterdagmiddag heelhuids teruggekeerd. Om kwart over een arriveerden de vrachtwagens in de Hoofdstraat, waar zij werden verwelkomd door familieleden en vrienden. Donderdagmorgen om negen uur zijn zij uit Piaseczno, de reis- bestemming, vertrokken. In Oost-Duitsland hadden zij vooral te kampen met spiegelgladde wegen. De heenweg verliep vlot tot de Oost-duiste grens, waar men enkele uren oponthoud had. In de DDR kreeg men pech met een trailer, die moest worden ge sleept. Dinsdagmiddag om drie uur arriveerde het transport in Piaseczno, waar men ten huize van een van de leden van het plaatselijk comité gastvrij werd onthaald. Woensdagochtend waren de chauffeurs er onder meer getuige van dat door het speciale ontvangstcomité, van alles werd gere geld. Zo werden er levensmiddelenpakketen gemaakf voor 3100 gezinnen onderverdeeld in vijf groepen onder meer naar gezins grootte. Over de bestemming van de meegenomen kleding uit Sassenheim wil men zich nader beraden. De levensmiddelen pakketten zullen voor Kerstmis worden uigereikt. De Doesbrug in Hoogmade is zaterdagmoren enkele uren geblokkeerd geweest. Om streeks half elf weigerde het mechanisme toen de brug wachter de brug wilde sluiten, nadat een boot de brug was gepasseerd. Met gevolg dat een van de twee bruggedeeltns met een flinke klap naar bene den kwam, terwijl het andere gedeelte omhoog bleef staan. Na onderzoek bleek dat het mechanisme weigerde door de hoge waterstand in de kelder, waar het brugmechanisme zich bevindt. Omdat er maar een brughelft open kon. ondervond het verkeer veel hinder. Om streeks twee uur lukte het de brug weer alle verkeer te ope nen. Een beeld van de tentoonstelling in Don Bosco. ZOETERWOUDE - De „Expositie creatief Zoeterwoude '81", die af gelopen weekeinde in Don Bosco is gehouden, is een overduidelijk bewijs dat vele mensen in hun vrije tijd een creatieve hobby hebben. Honderden werkstukken werden ingezonden waarvan een flink aantal van een excellente kwaliteit. Jammer was het dat de belangstelling van bezoekers aan de magere kant, was; zo'n 300 mensen namen kennis van de in zendingen. De expositie wordt eenmaal in de vijf jaar gehouden. Plaatselijke amateur kunstenaars kunnen uit de anonimiteit treden en aan een breder publiek dan de eigen kennissenkring hun creatieve werkstukken tonen. Z'81 - de vierde in de reeks - liet een bonte mengeling van pentekeningen, schilderijen, model bouw, borduurwerken, brooddeegfigu- ren, poppen, muziekinstrumenten, en zovoort zien. De expositie werd geo pend door de heer Arie' Berg, zelf een verwoed amateurkunstenaar, waarna de deuren van Don Bosco voor een ie der open gingen. Vanwege de geva rieerdheid van de inzendingen is het moeilijk te bepalen welk werkstuk als beste gekwalificeerd mag worden. De schilderwerken van Piet Wolvers dwongen bij een ieder veel respekt af. Zo ook de miniatuurvoertuigen van de heren J. Onderwater. G. Caspers en A. Berg. Mevrouw Mieke Anker had een prima kollektie brooddeegfiguren ter wijl mevrouw Pleij poppen tentoonstel de. De fraaie doopjurk, vervaardigd door Anja van Bohemen-van Velsen, kreeg lovende kritieken. Schilderwer ken van leden van de „Kameleon" en vele individuelen, tientallen handwer ken, foto's en niet te vergeten de „on bekende" muziekinstrumenten van Theo Turk waren het aanzien meer dan waard. Over vijf jaar wordt het eerste lustrum gehouden van de „Expo sitie creatief Zoeterwoude". gedekte tint. VALKENBURG De hervormde ge meente van Valkenburg kan weer be schikken over een opgeknapte kerk. De afgelopen maanden heeft een schil dersbedrijf uit Noordwijk het interieur van de kerk onder handen genomen. Met vijf verschillende kleuren werd het wit in de kerk vervangen door een Zaterdag hebben tientallen gemeentele den de kerk ontdaan van stof en verf- vlekken. Gisteren stonden feestelijke bloemen in het gebouw. De helft van de kosten werd enige weken geleden tijdens een bazar bijeengebracht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4