Leids transport komt over Poolse grens Leiden steeds beter in de toeristenmarkt 'ELEVISIEPIRATEN WILLEN DOORGAAN W eteringbrug heropend jriDEN rovincie il meer ild voor •rkeer MEER WERK VOOR VVV I" >ede tijd issooy op ll/LGB- ternooi Peuter gered STICHTING VOL VERTROUWEN: HAAG Provincia- itaten van Zuid-Hol- ij vinden dat er veel te 5|iig geld is voor ver- met name voor we-, J Bij de behandeling de provinciebegroting laarom met algemene jmen een motie aan- waarin een [ontwerp voor wijzi- Wet Uitkering We- onaanvaardbaar ge- td wordt. In de motie It uitgesproken dat de ;g van nieuwe wegen, lardoor de veiligheid Ie burger en een aan- •oongemeenschappen, ies zullen blijken door iruglopende uitkerin- roor wegen. 'oordvoerders van de ver lende partijen waren tij de algemene beschouwin- Ibij de begroting van de incie Zuid-Holland voor daar zeer ontevreden Het CDA vindt dat het dichten van gaten is dan ]d. „Paniekreacties" vindt Er is geen geld. Gevolg is wegen niet kunnen Jen aangelegd. En dat vin- J(Üe diverse gemeenten niet ri PvdA-woordvoerder verwoordde dat zo: „Wij nen de huilende burge- £ters en wethouders alleen lij* zakdoeken aanreiken". s i de verantwoordelijke ge- 11 teerde Diepenhorst A) beklaagde zich over de van zaken. „Zoals het nu is het weinig bevredi- Het blijft brandjes blus- maar in de tussentijd ont- i er weer andere brand- Ondanks dat ook hij vindt Ter veel te weinig geld is met name wegenbouw ie Diepenhorst voor ver- r geen beroep doen op de algemene middelen van de /incie. De staten dienden over ook nog geen moties :i omdat men binnenkort l hillende rapporten over o rerkeer verwacht. onderdeel zeer makkelijk. Op de 1500-vrij heren werden ook zeer goede tijden gemaakt. AZC-er Robert Verheul won dit nummer in 17.47.6 voor de één jaar jongere René Correlje in 18.37.3 De overige uitslagen: 400-vrij, meisjes onder 10 jaar: 1. Tamara Mattheeuw- sen (AZC/M) 5.33.1, 2. Ingrid v. Veen (Zijl/LGB) 5.45.2, 3. Ellen Voets (AZC) 5.46.3 Idem jongens: 1. Jan Sonneveld (AZC) 5.33.5. 2. Marco Blokpoel (Katwijk) 5.52.9, 3. Marco Kerkvliet (Zijl/LGB) 5.55.L Idem dames: 1. Hélène Vierbergen (AZC/M) 5.27.1, 2. Floor Vermij (Al kemade) 5.30.6, 3. Marion Beugels (Zijl/LGB) 5.48.8. Idem heren: 1. Jimmy Lassooy (AZC/M) 4.35.0, 2. Sander Verheul (AZC/M) 4.41.1, 3. Marco Brouwer (AZC/M) 4.56.0. 800-vrij dames: 1. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) 10.47.7, 2. Ingrid Kerk vliet 11.06.7, 3. Loes Rombouts (AZC) 11.07.5. Idem heren: 1. Ronnie Brou wer (AZC/M) 10.07.0, 2. Bob v.d. Staak (Zijl/LGB) 11.01.0, 3. Leon Luyten (Zijl/LGB) 11.24.9. LEIDEN De Sleutel stad wordt steeds aantrek kelijker. De bezettings graad van de hotels en Eensions is vrij hoog. Het ezoek aan de musea be weegt zich in een stijgen de lijn en toeristen uit de badplaatsen bezoeken de sleutelstad 's zomers steeds meer. De vele reno- vatie's en restauraties hebben van Leiden een mooie stad gemaakt, alles zins het bezoeken waard. Het aantal school- en groepsreizen, dat Leiden in touringcars aandoet, laat dan ook een stijgende lijn zien. Dit stelt de VVV Leiden in haar jaarverslag over 1978, '79, '80. De VVV meent, dat er blijven de aandacht moet worden be steed aan de bereikbaarheid van de stad. De parkeergele genheid in Leiden moet beter worden. Chauffeurs van tou ringcars hebben nu al moeite met het vinden van parkeer gelegenheid. Gevreesd wordt, dat met de reconstructie van de verkeersloop rond Molen de Valk, het vinden van ge schikte parkeerruimte nog moeilijker wordt. Zonder een goede oplossing zou het groepsbezoek met touringcars hoogst waarschijnlijk weer da len. De VVV zegt, dat toerisme een belangrijke economische sti mulans is voor de stad en pro beert daarom alle middelen aan te grijpen om publiciteit voor Leiden te krijgen. De komst van de Schiphollijn wordt door de vereniging als een positief punt gezien. Alle voordelen ervan zullen zich, volgens de VVV, pas manifes teren na invulling van het Schuttersveld, waarbij zij een bepaalde mate van kantoor bouw gunstig vindt. De opna me van een hotel in deze plan nen is volgens de vereniging toe te juichen. Door het toenemend aantal buitenlandse toeristen, dat ons land bezoekt en een stijging van het aantal Nederlanders dat de vakantie in eigen land doorbrengt, is de druk op de VVV vergroot. De administra tieve verwerking van de dienstverlening zal steeds sneller moeten gebeuren. Daarom is de VVV een groot voorstander van verdergaande automatisering. Met „Viditel" (informatie via de telefoonlijn op beeldscherm) deed de Leid- se VVV als eerste VVV in Ne derland ervaring op. Thans wordt onderzocht op welke wijze de automatisering, de VVV-kantoren nog meer van dienst kan zijn. Zo'n nieuw sy steem zal naar alle verwach ting in 1985 operationeel zijn. Het aantal boekingen dat de VVV deed, zowel in als buiten Leiden, blijft stijgen. Er wer den in en buiten Leiden in 1977, 762 mensen onderge bracht en in 1980 was dit aan tal 968. Ook de uitgifte van landelijke VVV geschenkbon nen blijft stijgen. Sinds de aan melding als deelnemer aan dit systeem is de omzet met 40 procent gestegen. Ook het aan tal boekingen voor culturele evenementen blijft toenemen. straks de uitzendingen kunnen ontvangen door weer een eigen antenne op het dak te plaatsen. De Stichting Lokale Omroep, gevestigd in Noordwijker- hout en de geestelijk va der van 'Nederland 3' heeft de kabelexploitant gevraagd de kabel niet voor alle piraten af te sluiten. Indien dit wel ge beurt, overweegt men ju ridische stappen. De piraten zijn gebelgd over de uitwerking van het gerech- terlijk vonnis van twee weken geleden, waarin werd gesteld, dat op de Leidse kabel binnen kort geen enkele door piraten uitgezonden speelfilm meer mag worden doorgestuurd naar abonnees. Zoals bekend wil de kabelexploitant in deze regio aan het vonnis gevolg geven door het gehele kabel net na afloop van de legale uitzendingen op slot te doen. Daardoor zal geen enkele pira tenzender het net meer kun nen penetreren. Ook niet wan neer geen speelfilm wordt uit gezonden. Volgens de piraten is deze handelwijze in strijd met de uitspraak van de rech ter. De Stichting Lokale Om roep uit Noordwijkerhout stel de zaterdagavond, dat het her metisch afsluiten van de kabel een onrechtmatige daad is, in strijd met de wet. Als voor beeld van hoe de uitspraak uitgelegd moest worden, noemde stichtingsvoorzitter Leon Keeser de gemeente Amsterdam. Hier worden al leen speelfilms geweerd en worden andersoortige pirate- LEIDSE COURANT .MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAGINA 3 ÏDEN De Leidse te- Hisiepiraten zijn van n na de afsluiting van J kabeltelevisienet met uitzendingen door te Jn. De piraat 'Neder- cd 3' liet zaterdagnacht de televisie weten 'Jdstralen' te overwe lf. Dit betekent, dat de Iers in de Leidse regio |jkssubsidie or sloop ïjemisch bedrijf L J EN De gemeente len krijgt van staatsse- iris Lambers - Hac- iard (Milieu) 238.500 len als bijdrage in de len van de sloop van LILO chemische fa- ïken Leiden, t j bedrijf aan de Lange- )Sht dient op de huidige ddts te verdwijnen wegens anpotentiële gevaar dat het voor de woonomgeving /tvert. Het bedrijf heeft on- ;n ondergrondse op- voor 45.000 liter licaliën. De gemeente Lei had in het kader van de irnieuwing het rijk om voor de sloop ge- De bedoeling is dat op iILO terrein een negental ngen alsmede bedrijfs- ite wordt gerealiseerd. medewerker) 'EN - De Zijl/LGB organiseerde '1 in het 5-meibad wedstrijden ij voornamelijk de langere af- 1 werden verzwommen. De licrolife-zwemmer Jimmy >y realiseerde daarbij een uit- ide 4.35.0 op de 400-vrij heren, jjplphense zwemmer, die overi- "nop onder de 14 jaar is, won dit. nuitzendingen normaal aan de abonnees doorgestuurd. Deze Amsterdamse handelwij ze is kostbaarder, omdat een permanente bewaking van de kabel nodig is. In de Leidse re gio is men voorstander van een hermetische afsluiting, omdat dit goedkoper zou zijn. In beide gevallen dienen de aangeslotenen overigens uit eindelijk de rekening te beta len. Vredesdemonstratie Grompie houdt niet van rookworst, luidt de conclusie na de opening van de Weteringbrug. Zaterdagmiddag was het feest aan de Roomburgerweg. Na een ingrijpende verbouwing van deze brug langs het Rijn- Schiekanaal is de brug weer voor het fietsverkeer te gebruiken. Auto's zijn er niet welkom, omdat de Weteringbrug deel uitmaakt van de toeristische fiestroute langs het Rijn- en Schiekanaal. De brug heeft nog een belangrijke functie. Het is de enige toegangsweg voor het watersportbedrijf van Van Dijk senior en junior. De Wete ringburg is opgehoogd, zodat ook grotere boten naar het wa tersportbedrijf kunnen. Dat is ook de reden dat Grompie werd ingeschakeld. Grompie is de hond des huizes en het leek Van Dijk een goed idee, wanneer de brug op een ludie ke geopend zou worden. Dus werd onder toeziend oog van onder meer de muziekvereniging Matilo een rood en wit ge kleurd lint over brug gespannen en aan dit lint werd een groot stuk rookworst gespannen. Het was de bedoeling dat de hond lint en worst zou doorbijten, maar helaas had Grompie geen trek. Hij snoof wat aan de worst, keek om zich heen hield het verder voor gezien. De werkgroep „Stop de N bom, stop de kern wapen wedloop Leiden"houdt vanavond een napraatavond in de studente- neclesia aan het Rapenburg 100 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Ook wordt gepraat over initiatieven voor de toekomst. Er zal veel informatie aanwezig zijn en ook is er het foto boek van de demonstratie „Nederland zegt nee!" in te zien en te koop. Uit solidariteit met de soldaten tegen kernwa pens" wordt een kaartenaktie naar de minister van defen sie gestart. Verdere informatie is te krijgen bij Evert Blan- kesteyn, Hooglandsekerkchorsteeg 8 in Leiden, tel. 071- 120855. LEIDEN Een 4-jarige peu ter is zaterdagmiddag van de verdrinkingsdood gered, nadat hij door het ijs was gezakt, van een sloot aan de Leeghwater- straat. Een 24-jarige Leidenaar was nog net op tijd om de jongen uit het water te halen. De eer ste hulpdienst heeft zich om de peuter ontfermd, waarna hij weer naar huis terug kon. IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Sterrewacht In de collegezaal van de Oude Sterrewacht aan de Kai- serstraat wordt morgenavond 15 december de laatste lezing van dit jaar gehouden. Het onderwerp is dit keer „Het hemelsplein en zonnewijzers". Spreker is de heer M.J. Hagen uit Lieren. De bijeenkomst begint om acht uur. Indonesië Landbouwkundige Kees van Riet vertelt morgen in het museum voor Volkenkunde over „Dorpsontwikkeling en landbouw in Indonesië". De heer Van Riet heeft geduren de anderhalf jaar ervaring opgedaan met een landbouw project in Kalimantan en landbouwonderwijs op Java. De bijeenkomst begint om acht uur; de toegang is gratis. Eerste paal Wethouder drs. P.H. Schoute van maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur slaat morgen weer een eerste paal. Dit keer voor de bouw van het complex dienst sociale werkvoorziening aan de Touwbaan/Rietschans in Leiderdorp. Hij wordt bij dit karwei geassisteerd door de langst in dienst zijnde werknemer. De gebeurtenis heeft plaats om half vier. Vrijwilligers De Telefonische Hulpdienst Leiden zoekt op korte termijn nieuwe vrijwilligers die nachtdienst willen doen en zich tenminste voor twee jaar willen binden. Van de vrijwilli gers wordt verwacht, dat ze zich enthousiast willen inzet ten, een training willen volgen die gericht is op telefoni sche hulpverlening en in groepsverband hun ervaringen willen delen. De belangstelling van de THD is, gezien de samenstelling van het huidige team, vooral gericht op mannen. Aanmeldingen en inlichtingen: Postbus 495, 2300 AL Leiden. Kerststukjes De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, kortweg KMTP, geeft ook dit jaar weer gele genheid tot het maken van kerststukjes. Dat gebeurt woensdag 16 december vanaf acht uur in het Rijksher barium aan de Schelpenkade 6. De belangstellenden worden verdeeld in twee groepen: beginners en gevor derden. Beide groepen kunnen een materiaalpakket kopen voor respectievelijk f13,50 en f8,50. Zelf moet wel een scherp mesje, snoeischaar of tangetje meegeno men worden. Hongaarse Volksgroep In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkchoorsteeg 17 treedt woensdag 16 december de Hongaarse groep Muzsikas op. Deze groep wordt begeleid door dansers die oude boeren dansen uitvoeren. Muzsikas is in Hongarije zeer geliefd en vult bijna dagelijks culturele avonden of treedt op voor te levisie. In Leiden waren zij al eerder te zien op het Leidse folkfestival in 1979. De groep speelt traditionele Hongaarse muziek en zoeken hiervoor nog regelmatig de bronnen op, dat wil zeggen de oude muzikanten in boerendorpjes. Zij bespelen vele authentieke instrumenten als herdersfluit, draailier, mondharp, viool, doedelzak en cymbaal. De en tree van het optreden, dat om half negen 's avonds begint bedraagt 7.50 gulden en vijf gulden voor leden van de folk- club. Massada De Nederlandse groep Massada treedt donderdag 17 de cember, op in de Stadsgehoorzaal. De groep heeft on langs weer een nieuwe LP gemaakt met de naam 'Baru', hetgeen 'nieuw of toekomst' betekent. Tijdens het optreden zullen verschillende nummers van deze nieuwe LP te horen zijn. Het concert begint om half negen en de entreeprijs bedraagt f 10,-. In haar nu ruim zevenjarig bestaan heeft Massada vijf LP's gemaakt, waarvan de eerste twee met goud werden bekroond. Verschillende singles van de groep bereikten hoge no teringen op de hitparade. Begin 1979 werd de groep door de stichting Conamus onderscheiden met de Zil veren Harp. Een aanmoedigingsprijs voor de meest be lovende groep in haar muziek-genre. In datzelfde jaar vond een wijziging in de samenstelling van de groep plaats. De groep bestaat sindsdien uit Johnny Manu- hutu als solo-zanger en percussie, Eppy Manuhutu op drums en met zang, Zeth Mustamu met solo-percussie en zang, Rudy de Queljoe op sologitaar, Wilco Toeroe Leerdam op basgitaar en met zang, Walther Sell op toetsen, Peter Kuyt met trompet, bugel en zang en Jan Stam op saxofoon, soprano, fluit en met zang. LEIDEN Het Leidse transport naar de Poolse stad Torün is waarschijnlijk zonder al te grote problemen gisteren in Polen aangekomen. Ondanks de gisteren afkondigde noodtoestand, gaat het comité „Regio Lei den helpt Polen" er vanuit, dat de zes vrachtwagens uit Leiden toestemming hebben gekregen de grens tussen Oost-Duitsland en Polen te passeren. Volgens de Nederlandse ambassade in Polen kunnen buitenlan ders met een visum gewoon het land in. „We hebben zaterdaga vond voor het laatst contact met de Leidenaars gehad toen ze in het West-Duitse Helmstadt waren," zegt M. Koning, de voorzit ter van het comité. „Als ze bij de grens tegengehouden waren, hadden we dat allang gehoord.Dat het transport door de gewij zigde politieke omstandigheden toch door kon gaan, wordt ook afgeleid uit contacten met comité's in Veendam. Ook daarvan daan komen gelijkluidende berichten. „Zeker weten doen we het niet, maar we gaan er wel van uit, dat ze er zijn," aldus me vrouw Koning. De kleine kolonne, die bestaat uit één vrachtwagen en vijf be stelwagens vertrok zaterdag vanaf de Vondellaan, nadat de vrij dag besteed was aan het laden van de auto's. Dit gebeurde onder meer op het terrein van het AZL. Dit keer zal ook een apotheker de reis meemaken om in Polen tekst en uitleg te geven over de meegestuurde medicijnen. Het gezelschap bestaat behalve uit leden van het bestuur van het co mité „Regio Leiden helpt Polen" ook uit het Leiderdorpse raadslid A. Tieken. Men hoopt dinsdag weer in Leiden terug te zijn. De zes auto's zijn zaterdagmorgen in alle vroegte namens het co mité „Regio Leiden helpt Polen" naar de Poolse stad Torün ve trokken. De kolonne vormde het tweede transport van hulpgoe deren naar Polen. Waarschijnlijk tot volgend jaar maart af hankelijk van de hevigheid, waarmee de Poolse winter toeslaat is dit noodgedwongen het laatste transport naar Polen. Door de slechte staat, waarin een aantal wegen in Polen in verkeert en door de flinke hoeveelheden sneeuw, die in het land plegen te vallen, acht het comité het niet verantwoord om in de winter maanden nog een reis naar Torün te organiseren. De goederen worden ingeladen. Het transport bestond dit keer uit 1.000 kilo zeep, medicijnen, verbandmiddelen en watten met een waarde van 40.000 gulden, levensmiddelen tot een bedrag van bijna 9.000 gulden en 25 ku bieke meter kleding. De kleding is nauwkeurig gesorteerd en het comité heeft erop toegezien, dat kleding die in slechte staat verkeerde, niet mee is gegaan. „Afdankertjes zijn er niet bij," zo wordt gezegd. Eén bestelwagen is geladen met voedselpaketten, die zijn ingezameld door de winkeliers van de Haarlemmer straat. Deze paketten zijn bestemd voor het kleine protestante deel van de bevolking van Torün. Een ander deel van de voed selpaketten is afkomstig van een inzameling, die in de Muider- kring werd gehouden. Tot dusver heeft het Leidse comité 150.000 gulden op gehaald en na het zending van dit weekend is er 60.000 gulden in kas. Het Leidse comité overweegt deze week nog een spoedtr'ansport te sturen. Het gironummer van het comité is 1.984.100. Het vertrek zaterdag vanaf de Vondellaan naar Torun.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3