'olen blijven nassaal thuis Caravan V oedselkon vooi mag Polen in "ieduizend mensen opgepakt ïrtragingen in einverkeer door vroren wissels |+Camping 12t/m20dec Hasjvangst in Ulft Taxichauffeur bedreigd Massaal protest bij Poolse ambassades in West-Europa I zo VALT ÊF. niette r l WEKKENJ 6oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F Uitgave Westeipere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Lelden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). - Losse nummers 0,70. Maandag 14 december 1981,72e jaargang no. 22143 Karakterrollen van Kees Brusse in „Mensen zoals jij en ik" op Ned. I om 20.15 uur. Nadien om 21.15 uur zijn broer Jan met verhaaltjes uit Frank rijk. Op Ned. II om 19.20 uur „Het donkere bos van Bren- don Chase" en om 21.10 uur „Malu een vrouw" over ouder worden. Veel bewolking en af en toe sneeuw. Middagtemperatuur om het vriespunt, 's Nachts lichte vorst en overwegend matige wind tussen west en noord. Zon op 08.43 uur, zon onder 16.27 uur. Scheveningen hoogwater 5.42 en 17.51 uu/, laagwater 1.16 en 13.49 uur. Acteur- regisseur Rouleau overleden PARIJS De Franse toneel- en filmregis seur en acteur Ray mon Rouleu is op 77- jarige leeftijd In Pa rijs overleden. Hij was uit Franse ou ders in Brussel geboren. In de jaren *30 was hij een van de jeunes pre miers van de Franse film. Zijn voornaamste to neelregie betrof „Huis Clos" van Jean-Paul Sartre in 1944. De laat ste jaren werkte hij voornamelijk voor de televisie. veer zorgt voor chaos in Zuid-Engeland /val en een ijzige wind vanmorgen in het zui- i het midden van het oor ernstige vertragin- het treinverkeer ge- Door de sneeuw en de was op verschillende n de wisselverwarming r geraakt, aldus de NS. or raakte gedurende de :htend het treinverkeer Jtrecht - vitaal knoop- n het spoorwegennet - n de war. rlast door de sneeuwval is in Den Haag erg meegeval len. Er is geen ongeluk ge beurd; wel ontstonden op tal van plaatsen in de stad files, howel de strooiwagens er al om vier uur op waren uitge trokken. „Den Haag zat pot dicht omdat de mensen zo be nauwd reden", aldus de poli- Op verschillende trajecten kon de NS vanochtend maar de helft van het gebruikelijke materieel inzetten. Stuifs- IJspret Hoe meer sneeuw, hoe beter vindt de Jeugd. Zl] heb ben geen last van de onbegaanbare wegen, maar kun nen eindelijk weer eens sneeuwpoppen maken. Zonder alcohol vliegen ze niet Langlaufen op de Veluwé Ook op Schiphol kampte men met de barre weersom standigheden. Vliegtuigen moesten zaterdag worden afgespoten met een alcoholmengsel om ze voor de stukje wintersport in eigen land. start sneeuwvrij te maken. Sneeuwpret op de Veluwe, in de buurt van Epe, waar velen de lange latten onderbonden voor een onvervalst neeuw in lokale transforma torhuisjes heeft vanochtend in grote delen van Gelderland gezorgd voor tientallen plaat selijke stroomstoringen. De 22- jarige J. Meijer en zijn 19-jari- ge vriendin A. van der Zwaan uit Sassenheim zijn gistermid dag op de Prinsenweg in Voorhout om het leven geko men doordat hun auto ver moedelijk door de gladheid in een bocht slipte. In het zuiden van Engeland is de afgelopen nacht een complete chaos ont staan na zes dagen van on weer, storm, en de laagste temperaturen sinds 1985. Hele dorpen zijn ingesneeuwd, dui zenden mensen hebben van nacht zonder elektriciteit geze ten door het breken van een hoogspanningskabel, in het zuidoosten woedde zes uur lang een orkaan met snelhe den van meer dan 120 kilome-, ter per uur; vijf mensen heb ben het leven gelaten. Door smeltwater en vloedgolven ontstonden op meerdere plaat sen overstromingen, soms tot anderhalve kilometer het land in. In het zuiden werd een En gels laagterecord voor de tem peratuur gemeten van min 29.8 graden C. De meeste vliegvelden moesten sluiten. De dienstregeling van de spoorwegen raakten volledig in de war. In het Kanaal wer den bij een reddingsactie 35 opvarenden van een vracht schip uit Ecuador uit de hui zenhoge zee gered. Een man verdronk, het schip kapseisde. GRONINGEN Een in breker heeft zaterdaga vond een taxi ingescha keld om zijn kostbare buit veilig naar zijn heler te la ten brengen. De jongeman zei dat hij aan het varhui zen was, maar het vervoer van zijn kleurentelevisie met een bakfiets vanwege de gladheid te riskant vond. De taxichauffeur nam daarop bereidwillig het toestel mee.Nog voor dat de chauffeur met het apparaat bij het opgegeven adres was, werd hij echter teruggeroepen. Omwonen den hadden bevroed dat er met de „verhuizing" iets niet in de haak was, en hadden de politie gewaar schuwd. Toen de herman dad arriveerde was de jon geman al gevlogen. Inbreker laat buit per taxi vervoeren liopiraat •ion"uit de it gehaald ISCHOTEN De chotense FM-piraten- „Orion" is gisterniid- n drie uur door de po- en de controledienst t PTT uit de lucht ge-' De zender stond in chuur aan de. Oude iweg. Een 1&- en een 23- disc-jockey werden op aad betrapt De poli- m de zender, platen- s, cassettedecks en Dofoonplaten in be- Klheid speelt ook Inbre- werd in Groningen I gebeld om wat dure „te verhulzen". (VERHUIST ER NU OP "V. ■ZAT£RpA5AVOtfp\ B'J 2ÜLK WEER) buren, die het niet ver- belden de politie. ïrhulzlng ging niet door, f had Inmiddels met lege in de benen genomen. VEERTIG AUTO'S IN KETTINGBOTSING Zeven gewonden op rijksweg LEIDSCHENDAM Op de Rijksweg A4, tussen Leiden en de afrit Leidschendam, is za terdagmiddag rond vier uur een kettingbotsing ontstaan, waarbij veertig auto's betrok ken waren. Oorzaak van het ongeluk was volgens de Leidschendamse politie, de laagstaande zon, plotseling optredende mistban ken en een opgevroren weg dek. Zeven inzittenden liepen verwondingen op. Een 77-jari- ge vrouw uit Wassenaar moest met een scheurtje in haar borstkas in het Leidschendam se Antoniusziekenhuis worden opgenomen. Van de 40 auto's moest de politie er 26 wegsle pen. De weg was anderhalf uur lang geblokkeerd. Friese klok gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Zoeterwoudsesingel is in het weekeinde een Friese staartklok met een waarde van enkele duizenden guldens gestolen. De inbrekers kwa men het pand binnen door de voordeur open te breken. ^STERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f7.50. kinder en lot 14 jaar 14.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-sUtkxii zwaait om met shirt reclame HILVERSUM - De Partij van de Arbeid, tot voor kort fervent te genstander van i shirtreclame, is bereid onder be paalde voor waarden ak koord te gaan t deze omstreden zaak In het betaalde voetbal. Dat klaarde PvdA-kamerlld Joop Worrell zaterdagmid dag voor de VARA-mlcrofoon. De invoering van shirt reclame behoeft geen gevolgen te hebben voor de overhekJsteun, al zouden de rijksgelden dan niet meer op de exploitatierekening van de clubs moeten wor den geschreven. De belangrijkste voorwaarde van de PvdA voor een combinatie overheldsteun/shirtreclame moet de verdeelsleutel van de Inkomsten zijn. Worrell vindt dat dertig procent hiervan aan de clubs ten goe de mag komen en dat de rest in een speciaal fonds vor noodlijdende clubs moet worden gestort. Profclubs boos over afgelasten DEVENTER - Go Ahead Eagles Is boos op de de KNVB. omdat het gehele betaald voetbalprogramma afgelopen weekeinde was afgekeurd. Zaterdag was het speelveld in Deventer geheel sneeuwvrij gemaakt voor de wedstrijd tegen PSV en er zat geen vorst In de grond. Go Ahead noemt de afgelasting sollen met de belangen van de clubs. Ook FC Utrecht, dat zo zeer in financiële problemen verkeert, was uiterst ont stemd over de afgelasting. Nu de gemeentelijke subsi die Is stopgezet vormen de recettes de enige Inkom sten van de Domstadclub om de spelerssalarissen te betalen. Ook van verscheidene andere clubs in het betaalde voetbal zijn boze reacties gekomen over de totale afgelasting. Go Ahead heeft overigens als ge- volgvan de afgelasting besloten de bijeenkomst van de FBO (de clubs, die hun fiat gaven aan de beslissing van de KNVB) te boycotten. Het programma van dit weekeinde wordt op 23 of 30 januari Ingehaald. De ze ven Inhaalwedstrijden die voor woensdag op het pro gramma staan, zullen niet algeheel worden afgelast. Wassenaar kwaad op Laakkwartier WASSENAAR Het bestuur van voetbalclub Wasse naar is kwaad op Laakkwartier. Wedstrijdsecretaris Wessel: "Wij hadden met Laakkwartier een afspraak, dat als alles zou worden afgekeurd wij vriendschappe lijk tegen elkaar zouden spelen. Uit de krant moesten wij zaterdag vernemen dat Laakkwartier tegen FC Den Haag zou spelen. Zoiets is stijlloos". Wedstrijdsecretaris Schouten van Laakkwartier: Die afspraak was er inderdaad met Wassenaar. Maar plotseling stond Ik met de rug tegen de muur toen onze trainer en speler van FC Den Haag Aad Mans veld een afspraak had gemaakt om tegen FC Den Haag te speien. Volgens ham was dat aantrekkelij ker". Een beeld van de enorme publieke belangstelling langs de snel weg Utrecht-Duitse grens voor het voedseltransport, dat gister middag op weg ging naar Polen. UTRECHT/WOLFSBURG Het Nederlandse voed selkonvooi voor Polen mag dit land vrijwel zeker in, ofschoon de grenzen sinds gistermorgen de noodtoe stand werd uitgeroepen officieel gesloten zijn. Dit is vanmorgen vernomen in Wolfsburg aan de grens tus sen Oost- en West-Duitsland, waarvandaan de onge veer 120 (vracht)wagens met voedsel, gebruiksartike len en medicamenten vanmorgen op weg zijn gegaan naar Oost-Duitsland en Polen. Het konvooi was gisteravond met vertraging in Wolfsburg aan gekomen. Het oponthoud was een gevolg van de publieke belangstelling tot aan de grens. In Wolfsburg werd^p de wagens gestald op het proefterrein van Volkswagen, voor onderdak voor de chauffeurs was gezorgd. Vanmorgen rond de klok van half tien zetten de eerste van het in drie groepen opgedeelde konvooi koers naar Oost-Duitsland. De grens werd een uur later gepasseerd. Niet alleen vanuit Nederland zijn hulpgoederen onderweg naar Polen. Vanuit Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk vertrokken dit weekeinde eveneens vrachtwagens en treinen vol levens middelen, medicamenten en andere hulpgoederen. Ook deze transporten zouden zonder problemen toegang tot Polen krijgen. Pagina 7 „Jongens, we gaan naar Polen". In Parijs verzamelden zich gisteren zeker 10.000 mensen voor een grote betoging tegen de noodtoestand in Polen. Voor van daag hebben alle Franse vakbonden met uitzondering van de communistische CGT een grote demonstratie uitgeschreven. In Brussel betoogden zeker 2.000 mensen voor de Poolse ambassade met leuzen als „Voor een vrij en democratisch Polen". Betogin gen werden verder gemeld uit Rome, Oslo, Londen, Kopenha gen, West-Berlijn, Wenen en verschillende Griekse steden. ULFT De Rijkspolitie heeft gisteravond in het Achterhoekse dorpje Ulft vijf mannen, onder wie twee Hagenaars, gearres teerd in verband met handel in hasj. Onder de oplegger vein een loods trof de politie achthonderd kilo hasj aan, met een geschatte waarde van 3 min. Het vijftal is in voorlopige hechtenis geno men. TWEE ARRESTATIES LEIDEN De politie heeft vannacht om half drie twee man nen in hun woning in de Merenwijk aangehouden, nadat zij een taxichauffeur met een mes hadden bedreigd. Om ongeveer half één stapten de twee, een 17-jarige en een 18- jarige Leidenaar op het Stationsplein in een taxi. Onderweg naar de Merenwijk beklaagden zij zich over de ritprijs. De 18- jarige Leidenaar begon met een mes te spelen en de andere pas sagier zette in de omgeving van de Milanenhorst het mes op de keel van de chauffeur, waarna zij verdwenen. Twee uur later konden zij worden ingesloten. STAAT DER NEDERLANDEN 11i% LENING 1S8T PER T9SS/TSS2 inschrijving volgens het tendersysteem op 15 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs CHAU De oproep van het Poolse vakverbond Solidari- i vandaag het werk neer .te leggen is vanmorgen niet mas- igevolgd. Uit Warschau kwamen wel berichten dat veel ;rs in Warschau en omgeving thuis zijn gebleven. Er wa iter geen tekenen die er op wezen dat in grote fabrieken gestaakt. Volgens bronnen binnen Solidariteit is het ook larschijnlijk dat er vandaag alsnog protestacties of stakin- Uen uitbreken. „Er is geen contact tussen de verschillende ;en. De mensen weten niet wat ze moeten doen", aldus oordvoerder, die benadrukte dat pogingen in het werk 0 gesteld om vakbondsafdelingen te hergroeperen en pas- ■rzet te organiseren. De arrestatie van de leiders van Soli- met uitzondering van voorzitter Walesa, heeft het func- van het vakverbond verlamd. De gearresteerde vak- •iders behoren tot de groep van ongeveer 3.000 Polen die 1 zouden zijn opgepakt. aangename verrassingen te voorkomen heeft het gisteren lde militair gezag driehonderdtal vitale bedrijven en on- ningen onder militaire toezicht geplaatst, zodat werkwei- zeer streng kan worden bestraft. Aangenomen wordt dat >otste deel van de troepen die zich gisteren nog in War- bevonden, naar de belangrijkste industriegebieden zijn bracht om daar toezicht te houden en eventuele protestac- onderdrukken. Acties uit de rest van Polen kwamen niet wndat vanaf vanmorgen alle telefoon- en telexverbindin- et Polen zijn verbroken. klaring van de militaire raad en de toespraak van partij- DEN HAAG In heel West-Europa is gisteren en vandaag ge protesteerd tegen de gebeurtenissen van de afgelopen 48 uur in Polen. Vanmiddag om half een werd een door alle Nederlandse politieke partijen gesteunde betoging gehouden voor de Poolse ambassade in Den Haag. Ook gisteren werd daar gedemon streerd, alsmede in Amsterdam. leider en generaal Jaruzelski, waarin een beroep werd gedaan zich kalm te houden verscheen vanmorgen opnieuw in een edi tie van de legerkrant Zolnierz Wolnosci, de enige krant die te koop was. Terwijl soldaten, oproerpolitie en panterwagens het land be waakten, riep de primaat van de Poolse katholieke kerk. Jozef Glemp, gisteravond de Polen op niet met geweld te reageren op wat hij een aantasting van de burgerrechten van de Polen noemde. In een reeks besluiten zijn de Polen onder de geldende noodtoe stand beroofd ran hun voornaamste burgerrechten. Stakingen, openbare samenscholingen en niet-officiële publicaties zijn ver boden. Het reizen werd aan banden gelegd en er werd een avondklok ingesteld tussen tien uur 's avonds en zes uur 's och tends. In Warschau blijkt de avondklok echter soepel te worden toegepast. Ook de verleden jaar afgedwongen vrije zaterdag be hoort weer tot het verleden. Meer werkuren zijn volgens de au toriteiten nodig om de produktie op te voeren. Het lot van de voorzitter van de vrije vakbond Solidariteit was gisteren lange tijd onduidelijk. In tegenstelling tot andere leiders van Solidariteit zou hij niet gevangen zijn gezet, maar gisteren de gehele dag hebben onderhandeld met de regering. Op de Poolse radio was vanmorgen echter geen oproep van walesa te horen om tot kalmte te matigen. Regeringswoordvoerders had den meegedeeld dat de overheid hem gevraagd zou hebben via de radio een oproep te doen tegen een algemene staking. Pagina: 7 „Vandaag of morgen moest het gebeuren". Commentaar. Pagina: 6 „Polen is nog niet verloren". Reacties. Enkele uren na het bekendworden van de ingreep van het Poolse leger werd voor de Poolse ambassade In Den Haag door enkele tientallen mensen gedemonstreerd. Vanmiddag Is voor de am bassade een door alle Nederlandse politieke partijen gesteunde betoging gehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1