„Verjonging heeft toegeslagen bij badminton" Annelies Maas helemaal terug Schaatsbond schort structuurplan op 3 SPORTTRIBUNE CYNISCHE VAN DER VLUÖT (28) NA ONTTRONING TWEE WEKEN OUDERE ROB RIDDER: Ria Visser bevestigt vorm Damesploeg derde In Pierebadje Rijnmond wee clubkampioen1 bij judo Hegemonie| Pro Patria doorbroker Stamsnijdek Kunststukje Studiecentrum in bridgestrijd LEIDSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAGINA I Guus vari der Vlugt, de verrassende nieuwe nationale badmintonkamploen. UTRECHT Het gaat „goed" met de badmintonsport in Nederland. Nadat Rob Ridder zich negen keer de sterkste heer had getoond bij de na tionale kampioenschappen, kon gisteren in Utrecht einde lijk een nieuwe kampioen worden gehuldigd. Guus van der Vlugt, die eerst met Rob Ridder afrekende (15-11, 15- 18) en in de eindstrijd Lex Coene met 18-15, 15-7 verras te. „De verjonging heeft toe geslagen", piepte de nog krasse speler van Duinwijck cynisch. „Ik ben twee weken jonger dan clubgenoot Rob". Beiden zijn 28. Bittere armoe dus. Hoewel bondscoach Sö- rensen voor een erg brede basis heeft gezorgd, is de top nog te smal voor de jongeren om naast de gevestigde spe lers plaats te nemen. Een dui delijk lichtpunt is Coene, de 20-jarige HEAO-student uit Velp, die de eindstrijd haalde ten koste van de vijf jaar ou dere Uun Santosa (15-10, 15- 13). Bij de dames vond een eindstrijd plaats tussen twee dames die daarin al sinds het begin van de jaren zeventig met enorme regelmaat acte ren: Joke van Beusekom (via Astrid van der Knaap en Ka rin Duyvestein (beiden van VELO) en Marjan Ridder (via Paula Kloet en Grace Kakiay). Van Beusekom zegevierde met 11-7, 8-11, 11-5. De machtsstrijd bij de dames werd dan wel in het voordeel, beslist van de oudere garde, toch mag niet onvermeld blij ven dat van de acht speelsters die de kwartfinales haalden, er zes nog teenager zijn of net twintig. Volgens de onttroonde herenkampioen Rob Ridder is de situatie bij de dames niet zo verrassend. „Bij hen is de top nog smaller dan bij ons, dus als je als meisje talent hebt, stijg je snel. Dat nog niemand een titel pakt is logisch. Joke en Marjan zijn speelsters van wereldformaat geweest". Dat lieten deze twee dames tegen elkaar slechts bij vlagen zien. Vooral het spel van Marjan Ridder kende te veel inzinkin gen, wat in de beslissende game fataal was. Na eèn voor sprong van 3-1 maakte zij nog maar twee punten: 5-11. Echtgenoot Rob Ridder ope reerde zelf op iets lager ni veau, maar zijn internationale prestaties liegen er ook niet om. Toch miste Rob Ridder gisteren zijn tiende nationale titel in het enkelspel. Zijn com mentaar: „Ik was gewoon ont zettend sleoht. Fysiek sterk, maar mentaal mateloos zwak. Ik heb tegen Guus van der Vlugt wel zo'n 25 keer ge speeld en alleen in 1978 een keer van hem verloren. Nu kon ik geen tempo maken. Maar ja, ik speel tegenwoordig slecht tegen Nederlanders. De druk om te moeten winnen, het pu bliek dat altijd voor je tegen stander is. Bovendien moet ik in mijn werk ook enorm pres teren en dat heeft Guus min der. Vorig jaar ging het ook al bijna mis. Toen stond ik zater dag al te huilen omdat Ik het niet meer zag zitten. Geestelijk ben ik 24 uur p^r dag met badminton bezig. Herman Lei- delmeyer bijvoorbeeld is veel meer ontspannen, speelt in op het publiek. Gistermiddag moesten we dubbelen. Ik stond al bij het net in te slaan, toen hij nog doodrustig in het restaurant enkele pilsjes zat te drinken". Verrassing Terug naar de verrassing van de dag, Guus van der Vlugt, een sportdocent aan het CIOS. Eindelijk blessurevrij, zijn vijfde finaleplaats en zijn eerste titel. Na de eerste hindernissen Ja- cobsz en Van Rossum, had Van der Vlugt het geluk dat zijn volgende tegenstanders, Hartog en Van Rooy, na één game al opgaven. Vooral de dubbele kuitkramp van Gerard van Róoy, de finalist van vorig jaar, was een tegenvaller voor het toernooi. Echter, door van Rob Ridder te winnen, verdien de Van der Vlugt zijn finale plaats volkomen. De laatste slag zou een con frontatie worden tussen zijn er varing en de jeugdige agressi viteit van Lex Coene. Coene, die vanwege eerder gedrag de bijnaam „McEnroe" heeft op gespeld gekregen, straalde op vallend veel zelfvertrouwen uit en kwanrf in de eerste game met 13-11 voor, maar faalde in de verlenging: 15-18. In de tweede game kreeg Coene tweemaal een tegenpunt van de scheidsrechter door te vroeg inlopen op de opslag van Van der Vlugt. Het ver keerd beoordelen van uitballen en een falend drop-shot kostte de Jonge speler ook de tweede en beslisende game: 7-15. Guus van der Vlugt gooide zijn racket tegen het hoge plafond van de Catharijne-sporthal, dook onder het net door naar Coene en greep vervolgens naar zijn maag. „Enkele rally's waren erg uitputtend geweest voor me", verklaarde de kers verse kampioen. Zo veel lange slagenwisselingen waren er - gelukkig voor de oudere Van der Vlugt - niet in deze matige partij. Zei hij: „Ik heb vandaag een goede tactiek toegepast. Door de shuttle telkens strak en laag te slaan, kon Lex niet zijn typische sprongsmashes uitdelen. Hij heeft bovendien een lange slag. zodat ik hem in tijdnood kon brengen door de pluim vaak links en rechts langs zijn hoofd te laten sui zen". A-selectie Guus van der Vlugt keert door zijn titel niet terug in de Neder landse A-selectie. Bondscoach Sörensen: „Doodeenvoudig omdat hij er nooit uit is ge weest. Alleen door zijn houding werd hij niet opgesteld. In april zijn in Stuttgart de Europese kampioenschappen. Van oude re spelers verwacht ik dat zij zich voor die tijd nog een paar keer waarmaken en dat geldt ook voor Van der Vlugt. Jonge, veelbelovende spelers mogen nog wel een steek laten vallen zonder dat dat hun plaats in het team kost". Wat Rob en Marjan Ridder misten in het enkelspel, maak ten zij weer goed in de dub bels. Het echtpaar won het ge mengd-dubbelspel van Her man Leidelmeyer/Hanke de Kort (15-4, 15-7). Marjan ver overde met Joke van Beuse kom de titel in het damesdub belspel ten koste van het duo Paula Kloet/Grace Kakiai (15- 9, .15-6). Het herendubbel was voor Rob Ridder en Herman Leidelmeyer, die Guus van der Vlugt en Piet Ridder eronder hielden (15-3, 15-3). HERMAN JANSEN UTRECHT Tijdens de algemene jaarvergadering van de schaatsbond (KNSB), die zaterdag in Utrecht werd gehouden, zijn de problemen niet ter hand genomen. Het structuurrap port, waaraan tien jaar lang is gewerkt, komt pas aan de orde op de buitengewone ledenvergadering in mei 1982. Het dage lijks bestuur bezweek voor de grote druk, die vanuit de ge westen op het plan is gekomen. Het gewest Friesland zou uit treden indien de vergadering het structuurplan van de bond zou aanvaarden. Bij monde van voorzitter jhr. mr. W. H. D. Quarfes van Ufford verklaarde het bestuur af te zien van het in stemming brengen van het structuurrapport. Quarles van Ufford, een groot voor stander van een beslissing op korte termijn: „Ons is gebleken, dat er Dinnen de gewesten nogal wat vraagtekens zijn gerezen over het nieuwe plan. Het gaat hierbij om een principiële zaak, die diep ingrijpt in de structuur van de KNSB. Wij achten het dan ook wenselijk nog een informatie- en discussieronde met de ge westelijke besturen te houden". De structuurbeslissing, die met name uit Juridisch oogpunt nood zakelijk is (volgens de huidige structuur voldoet de KNSB niet aan het verenigingsrecht), werd dus verschoven naar mei 1982. Dat betekent de laatste kans een aantal juridische zaken binnen de honderdjarige bond recht te zetten. De bedoeling is in plaats van gewestelijke besturen gewestelijke coördinatieraden in te stellen, die verantwoording zijn verschuldigd aan het bondsbe- stuur. De rechtspersoonlijkheid van het gewestelijke bestuur moet volgens de wetten van het burgerlijk wetboek verdwijnen. In elk geval is men er zaterdag in Utrecht nog niet in geslaagd tot een eensluidend besluit te komen. De vergadering aanvaardde, enigszins schoorvoetend, de begro ting voor 1981/'82, het jubileumjaar. De begroting vertoont een nadelig saldo van 130.000 gulden. Voorts werd de heer J. J. Graas herkozen als vice-voorzitter. De heer J. Manshanden werd benoemd tot lid van de financiële commissie. INZELL Oostduitse schaat- senrijdsters hebben dit week einde de internationale wed strijden in Inzeil beheerst Overtuigend winnares van de vierkamp werd Karin Busch, gevolgd door vier landgeno- tes. De beste prestatie kwam evenwel op naam van de Ca nadees Gaetan Boucher, die vooral door zijn voortreffelij ke 1.56,31 op de 1500 meter de zege in de kleine vierkamp 'opeiste. Zijn landgenoot Jeari Pichette zorgde zaterdag voor een wereldrecord bij de junioren door de 3000 meter in 4.15,08 af te leggen. Twee „dissidenten" van het Nederlandse schaatsenrijden zetten in het Beierse winter sportoord goede tijden op het ijs. In haar laatste wedstrijd voor de landenontmoeting te gen Noorwegen, volgende week In Groningen, bevestigde Ria Visser haar op de Neder landse banen getoonde vorm. Na een acceptabele 500 meter In 44,60 (zevende) volgden een 1500 meter van 2.13,25 (vier de) en een kilometertijd van 1.26,85 (vierde). Op advies vai. trainer Ab Krook besloot de 20-jarige rijdster uit Honselers- dijk niet aan de 3000 meter deel te nemen. De tegenwoor dig in Frankrijk wonende Hans van Helden bezette bij de all- rounders achter Boucher en de Fin Pertti Niitylae de derde plaats. Zijn serie (41,00 - 2.00,72 - 4.12,16 - 7.21,19) geeft het vertrouwen voor zijn nieuwe vaderland (Frankrijk) naar de internationale toer nooien te worden uitgezonden. Een week voor de landenwed- strijd tegen Nederland hebben de Noren onder belabberde omstandigheden hun generale repetitie voor het Internationa le schaatsseizoen gehouden. Rolf Falk-Larsen en Frode Rönnlng zegevierden In Larvik bij de all-rounders en de sprin ters. Gisteren was het weer in de Zuidnoorse kustplaats zo danig dat Falk-Larsen de 1500 meter en de 5000 meter kon winnen in aanvaardbare tijden: 2.02,0 en 7.20,9. Rönnlng no teerde op de tweede dag van de wedstrijden 38,7 (500 me ter) en 1.18,4 (1000 meter). LONDEN Annelies Maas heeft dit weekeinde met uit stekende prestaties de weer- en windgevoeligheid van de huidige Nederlandse zwem- top aardig kunnen maskeren. Bij de tweede Europa-cupont moeting in de Londense bui tenwijk Handon, hielden slechts weinigen ven Sitters gevoelige peradepaardjes het hoofd boven het ondiepe wa ter toen de conditiee minder ideaal bleken dan verwacht Maar de terugkeer van de 21- jarige in West-Duitsland wo nende zwemster leidde de aandacht af. „Maas, is dat misschien familie van die zwemster die bij de Europese kampioenschappen van 1977 maar net verloor van onze ThüemerT", vroeg een Oost duitse journalist zich af toen hij een blik wierp op de West- duitse en Nederlandse re- cordlijsten. Het kostte moeite hem duidelijk te maken dat het om één en dezelfde per soon gaat Maas, die In West-Duitsland samenwoont met de vroegere Europese kampioen Michael Krause, werd vorig Jaar we gens blessures en desinteresse al afgeschreven, toen zij zelf de prikkel om door te gaan voelde opkomen. Wat de door slag gaf, weet zij eigenlijk niet, maar Annelies Maas hoort er weer helemaal bij. De knappe tijdenreeks behaalde ze moei teloos in Londen, waarbij de 400 meter wisselslag, die zij graag zou willen inleveren te gen de 800 meter vrije slag, met 4.49.47 zelfs een nieuw nationaal record opleverde. Die verrichting bracht tevens vreugde teweeg in het West- duitse kamp, omdat dat daar ook ats een nationaal record wordt beschouwd. Maas („als je het zelf ziet, moet ik toch wel een verschrikkelijk talent zijn") hield overigens vast aan haar gewoonte nooit ergens als eerste aan te komen. Zelfs niet nu West-Duitsland de meeste Europese dames kampioenen thuis had gelaten om na te gaan wat de b-forma- tie er van terecht zou brengen. Gritt Slaby was op de wissels lag onbetwist sterker, maar dat was zeker niet het geval met de weinig geroutineerde Anke Sonnenbrodt op de 400 meter vrije slag. De vijftienjari ge Oostduitse verleidde echter met een bliksemstart de ooeln- Annelles Maas hijgt tevreden uit na haar tweede plaats op de 400 meter vrije slag. dig meer geroutineerde Neder landse tot een ongelijke krach tenverdeling, waarna deze in de eindsprint het laatste gaatje net niet meer kon dichtmaken. Desondanks voelt Maas zich sterk in het streven de WK in Quayaquil als deelneemster mee te maken. Bij voorkeur op de 1500 meter vrije slag, waar op zwemsters en routine van uitzondering zijn. „En mis schien maak ik over vier jaar wel een come-back" glimlach te ze. „Ik ben dan wel 21, maar ik voel mij zeker een paar Jaar jonger. De andere meisjes in de ploeg zijn weliswaar pas ze ventien, ze lijken een stuk vol wassenen Zodoende pas ik er prima bij". Debutante Nederland dankte de derde plaats bij de dames achter de superieure Oostduitse b-ploeg en Engeland (in punten gelijk, maar sneller in de beslissende wisselslagestafette) in hoofd zaak aan Annelies Maas en de butante In de ploeg Desl Reijers. De zeventienjarige Doetinchemse zwemster, die zes Jaar nodig had om op de vrije slag de barriere van 1 mi nuut te doorbreken, manifes teerde zich tweemaal In esta- fetteverband met sprints van in de 56 seconden. „Het feit dat wij een olympische zwemster als Reggie de Jong, een deel neemster aan de EK als Moni que Drost (in beide gevallen veroverde de formatie een bronzen medaille) thuis moes ten laten, zegt toch wel iets van de kracht van het dames- zwemmen", kon Sitters niet nalaten op te merken. Dat neemt niet weg dat het merendeel van de ploeg matig presteerde. Het spreekt vanzelf dat de organisatie in Londen niet verantwoordelijk kon wor den gesteld voor het dikke pak sneeuw, dat het Noordlonden- se sportcentrum moeilijk be reikbaar maakte, maar ander zijds was het wel verbazing wekkend dat de Britten een pierebadje met een diepgang van één meter bij de start en anderhalve meter bij het keer punt geschikt vonden voor deze zestienlanden-wedstrijd, die de pretentie heeft uit te groeien tot het Europese kor- te-baankampioenschap. Dat zal het In de visie van bonds coach Bert Sitters en hij staat daarin niet alleen hooguit kunnen worden als de datum wordt verplaatst naar begin maart. Iets dat de ko mende jaren niet aan de orde Is. Nu vond alleen de Sowje- trussische vlaggedrager Vladi mir Salnikov Inspiratie voor een werkelijk flitsend machts vertoon op de lange vrije slag afstanden. Geprikkeld door het verlies van de Europese titel op de 400 meter, realiseerde Salnikov zowel op de 400 me ter als 1500 meter toptijden die.dik onder de erkende (vijf- tigmeterbaan) wereldrecords liggen: 3.45.20 (3.46.41) en 14.44.09 (14.52.06). Sprintster De zilveren Jolanda de Rover, die bij afwezigheid van Polit ei genlijk eerste had moeten wor den, kwam niet verder dan twee derde plaatsen. Van Ben- tum, die brons won 0|> de 100 meter vrije slag, moest haar plaats afstaan aan Annemarie Verstappen. Hoewel deze Bra bantse zwemster zich steeds meer als sprintster ontwikkelt, kon zij het Birgit Meineke niet moeilijk maken. De tweede plaats, die Verstappen aan het uitstapje overhield, was heel wat beter dan hetgeen ze er op haar naar gewoonte tamelijk overbelaste basisprogramma van maakte. Linda van Faasen, tweede bij de EK op de 100 meter schoolslag, viel zelfs bul ten de finale. Pal voor haar start in de series deed zich een Incident voor. Enkele Jongeren van Joodse verenigingen In Londen staken een spandoek met de leus „Sjaranski moet vrij" omhoog en twee demon stranten stapten onder het ui ten van leuzen te water. Ken nelijk was de bedoeling op die manier voor de camera's te verschijnen, maar die waren Inmiddels al weg. De ene aan wezige agent draaide het licht uit en trok één van de demon stranten uit het water. In hun natte plunje werden ze naar buiten gewerkt. Kees Vervoorn hield aan zijn eerste heroptreden een bittere smaak over. Op de 100 meter vlinderslag, waarop hij ander half jaar geleden in Moskou niet vervulde olympische kam pioensaspiraties had, lag de student aan de interfaculteit li chamelijke opvoeding van de VU zo diep, dat hij met de buik over de bodem sleepte. Dat Nederland bij de heren nog als negende eindigde, was te dan ken aan de grote Inzet van de tweede garnituur, die her en der finaleplaatsen wegsleepte: Hans Kroes zesde en vijfde op 100 en 200 meter vrije slag, Leon Steenbrink zevende op de 400 meter wisselslag en Gerard de Kort en Gerard Smit achtste op respectievelijk de 200 meter vlinderslag en 1500 meter vrije slag. ENSCHEDE De buf Rijnmond uit Rotterdam terdag in Enschede v*— tweede achtereenvoj keer clubkampioen derland geworden. n In de finale wonnen de (3 dammers met 52 vajnj Am Yu uit Haarlem. Or nende ploeg bestond uGE en Hans Hoogendijk. TqP2 tjes, Ger van den Elshafen Bakker, Hennie Pleizif""5 Joop Warnad. De derdeii™ werd gedeeld door Ch)de Geleen (51 tegen In school Vos uit Klazjnava in Mahorokan uit Maasslui'he tegen sportschool V^er bosch uit Weert). De grote verrassing vroegtijdige uitschakellri sportschool Boersma?l& Amersfoort. Vijfvoudig (l naai kampioen. Al kwartfinales verloor met 43 van Chian. Wilf 'w zorgde in die wedstrijd het beslissende punt. IJSSELSTEIN Het Ni| se De Hazenkamp is i in de IJsselhal in IJssj verenigingskampioen derland turnen bij de geworden. De Hazenkamp doorbral mee de hegemonie v Zoetermeerse Pro Patr vanaf 1974 nationaal ka bij de clubs was. Tijdens de wedstrijden nationaal kampioene Bolleboom, Marja Huyt Nicole Winkenius, die nog deel uitmaakten Nederlandse ploeg I wereldkampioenschapp< Móskou afscheid van d strijdsport. Het winnende viertal Hazenkamp bestond uit que Kaaks, Miriam Ei; sen, Nicole Winkenius Verstegen. Monique werd eerste in het indi klassement met 35,85 pla Bij de heren prolongeer^. Patria de nationale p gingstitel wel. De vier rrl Dick Ooykaas, Frans va ren, Jos Strijbosch Bergman behaalden eei van 146.000 punten (Eindhoven) eindigde alf de (143,15) en Volo (Hl bezette met een total 141,90 punten de derdei Hennie Stamsnijder is gisteren in het Zw Aristau op de derde geëindigd in een inte nale veldrit over 22 kiloL. Stamsnijder maakte t 1 laatste ronde deel uit vi. kopgroep met naast h Zwitsers Frischknecht ei fel. Tijdens de laatste kreeg Stamsnijder een a aan zijn versnellingsap 1 Daardoor kon hij niet re1 op de aanval van Frischl Zweifel leek de sprint zijn landgenoot te vj| maar tijdens de laatst 0 derd meter sprong de van zijn kamrad. Jos Lammertink uit Olc behaalde in Ruurlo zijn overwinning van het wirtc zoen. Lammertink zegft in de 24 kilometer langet, in 1 uur 06 minuten en conden. DEN HAAG Star uit en Studiecentrum ui Haag zijn in de strijd Nederlands bridgekan schap meesterklasse len op de gedeelde plaats geëindigd. Dat resultaat van de slos die dit weekeinde in dorp werd gespeeld, door is een in jam i Utrecht te spelen besli wedstrijd noodzakelij worden. Studiecentrum haald kunststukje uit om de ten achterstand, die d< halverwege de Star scheidden, gen. Met nog één rot spelen stond Star no<l acht punten voor. De z< speelden tegen USS u sterdam echter een te g en Star verloor met Studiecentrum hield he wel koer en versloeg he spelende HOC uit Am: met 137, waardoor tentotalen precies gelijk geworden. Het vorig jaar gepromc ABC 2 moet meteen w scheid nemen van de rr klasse. De andere de< werd Buitenhof uit Der De opengevallen plaatst den ingenomen door U' het Tilburgse WAC.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16