iet Volewijkers De Zijl/LGB raakt aansluiting kwijt HVS delen Bderlaag tor Gemini in eutelduel Philidor in tijdnood fase ten onder JORTTRIBUNE ONGELUKKIG VERLIES ^NHZC/DE ROBBEN: 11-12 POSITIE LSG OPNIEUW VERSLECHTERD LE1DSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAGINA 15 In de landelijke 'divisie A kwamen Jtes van HVS in ei- »i| tegen het Amster- 0 Volewijkers niet dan een 1313 ^feling. Planten- ireholte stelde in !je divisie B teleur 3 Rotterdam met 1 jten onder te gaan nlncora. In de derde jjoekten de dames 3(0 een verdiende Overwinning op de van Ancora. Bij n in de tweede di- lltaalde Olga/Satur- een enerverend jen het sterke Don- J 1818 gelijkspel. Mjst in het duel tegen ieders aantreden zonder 'Jde Bosch en Ans Lui- 73en geblesseerd) en >oral in offensief op wel te merken. In de idgang deden beide elnig voor elkaar on- rujtoonde in de beginfa- 'it wat meer initiatief, lieverlee trok de Am- formatie het spel toe. Met een 5—6 Vlet voordeel van Vole- gerust. Na de iséling vergrootten de rimsen hun voor- v«bt 5—6. HVS liet zich '|)fe achterstand echter ^de wijs brengen. De ploeg van trainer/coach Karei te Lindert knokte verbeten te rug en via de tussenstanden 6—9, 10—11 en 11—12 werd de stand met nog zo'n vier mi nuten te gaan genivelleerd, 1212. In de spannende slot fase leek HVS toch nog op een zege af te stevenen, toen de Stompwijksen een numerieke meerderheid knap uitbuiten, 1312. Tien seconden voor tijd kwam Volewijckers echter toch nog, zij het met het nodi ge fortuin, naast HVS, 1313. Gelet op het vertoonde spel beslist een juiste eindstand. Voor HVS scoorden: Leny van de Bosch 5x, Marijke Moes 4x, Sjanie Waayer 2x, Gerda van de Bosch en Marijke van de Bosch. Ancora en Plantenhoek/Fore- holte kwamen in de eerste helft vooral in aanvallend op zicht maar moeizaam op gang. Met een magere 43 stand in het voordeel van Ancora faerd deze speelperiode dan ook af gesloten. Na rust kwam er wat meer leven in de brouwerij. Fo- reholte trok het spel naar zich toe en drukte via A4 en 46 door naar een 68 voor sprong. De Voorhoutsen trachtten toen een definitieve beslissing te forceren, maar door het nu te haastige spel werden er veel (afspeel)fouten gemaakt. Ancora profiteerde daar dankbaar van en liep via 88 weg naar een 138 voor sprong. Foreholte bleef daarop een passend antwoord schul dig. Voor de Rotterdamsen was het daarna een peuleschil letje de voorsprong vast te houden en zelfs nog wat uit te bouwen, 1711. De treffers van Foreholte kwamen op naam van: Hannie Boskamp 4x, Nel Geerlings 3x, Elly Hoek 3x, en Leny van Beek. Van meet af aan heeft MMO in het duel tegen de reserves van Ancora het spel bepaald. Zo wel in aanvallend als verdedi gend opzicht voerden de Hoogmadese dames de boven toon. Ancora, dat bijzonder traag speelde, kon geen mo ment imponeren. De zege vah MMO is dan ook nauwelijks in gevaar geweest. Na een 27 ruststand drukte de ploeg van Karei Caron in de tweede speelperiode door naar een ruime 412 eindscore. Verant woordelijk voor de Hoogmade se score waren: Ellie van Leeu wen 5x José Elstgeest 2x, Gerrie van der Meer 2x, Corrie Pennings, Helma Volwater en Connie Disseldorp. Olympia leverde een goede prestatie door koploopster Animo 2 een 12—11 nederlaag toe te brengen. In de beginfase zag het er voor de Wassenaar- se dames nogal somber uit. Animo liep gedecideerd weg naar een 14 voorsprong. Olympia kwam echter sterk te rug en via 4—4 werd zelfs met een voorsprong gerust, 6—5. In de tweede speelperiode hield Olympia de magere voor sprong tot het eindsignaal knap vast. Diane van der Holst en Monique Hilgeman speel den aan Wassenaarse zijde een gave partij. HVV'70 won probleemloos van het Haagse Duinoord, 123. De eerste helft van deze zeer matige partij werd afgesloten met een 6-r2 voorsprong voor de Voorschotense dames. Ma- rie-José Hooymans speelde bij HVV'70 in offensief opzicht een toonaangevende rol. Olga/Saturnu8 moest In Den Haag „opboksen" tegen het té hard spelende HMSH. De Leid- sen hadden het daar knap moeilijk mee, vooral ook om dat de arbitrage daar in het geheel niet tegen optrad (wat overigens niet zo verwonderlijk was omdat de arbitrage door HMSH zelf was „geleverd"). Na een 2—2 ruststand werd dit slechte duel uiteindelijk afge sloten met een 33 gelijkspel. Marja de Graaf, Margot Kou- wenberg en SJuul van Rijn te kenden voor de Leldse treffers. De dames van Warmunda kwamen met de reserves van HVS een 1919 puntendeling overeen. Ook bij rust was de stand gelijk, 88. Olga/Saturnus heren leek ze ven minuten voor het einde van het duel tegen Dongen de finitief te moeten afhaken. Dongen, vooral sterk vanaf de cirkel, had in de slotfase over tuigend een 1417 voor sprong genomen. De Leide- Diane van der Holst namens Olympia stijlvol op weg naar het doel van Animo. naars kwamen echter, ge steund door de Saturnus-sup- porters, bijzonder goed terug. Onder geweldige spanning werd de achterstand Ingelopen en juist op de valreep had Sa- turnus z'n tegenstander te pakken, 1818. Bij rust had Dongen een 910 voorsprong. Rob Spiekerman was ondanks z'n knieblessure in het Leidse doel goed op dreef, hij stopte onder meer een tweetal straf- worpen. Voor Saturnus scoor den: Anton Klok (onder meer drie strafworpen), Hans Wol vers, Hans Blansjaar, Menno Bom en John van de Smlrren. Olympia kon het niet bolwer ken tegen het derde team van Wings. Na een 64 ruststand werd het een 1410 nederlaag voor de Wassenaarders, die door blessures overigens niet op volle oorlogssterkte konden aantreden. Plantenhoek/Foreholte ver pletterde de reserves van DSO met 31—12 (ruststand 1515). De Voorhouters waren in dit duel vooral sterk op de break out. Warmunda won na een spor tief duel met 128 van het tweede team van EHC. Bij rust hadden de heren uit Warmond een 5—4 voorsprong. OASE ten slotte boekte een verdiende 711 zege op de reserves van CWP. Vooral in de eerste rondgang waren Jos Stigter en z'n mannen opperm achtig. De 1—6 ruststand was dan ook verdiend. Na rust kon den de Hagenaars dank zij de meer dan matige arbitrage nog redelijk terugkomen. Henk van der Hulst en Kees Halvemaan namen het merendeel van de OASE-treffers voor hun reke ning. De Zijl/LGB Lindanks een hoop- (•gin van het zware SSlo-weekeinde (een iche 6-7 zege bij "itmeester), de direc- iluitlng met de kop- toch verloren. Ver- rdelijk daarvoor kt Hilversumse De l dat De Zijl in ei- L.d bedwong (11-12). iben voert de rang- aan met een punt rong op AZC Al- t |ji vier op het Leidse dat beide ploegen ig eens in een uit- e bekampen krijgt, sns liet AZC de ge- kopposltle zater- slf uit de handen glippen: thuis werd tegen ZIAN „slechts" met 10-10 gelijkgespeeld. LZ'86 zak te verder weg In de natio nale hoofdklasse door een 8-10 nederlaag tegen Polar Bears. Het verlies tegen De Robben kwam hard aan bij Zijl/LGB. coach Rob Schouten..En dat was ook niet zo vreemd. Met nog 55 seconden te spelen en balbezit voor de Leidenaars, stond er een 11-11 stand op het bord. Omdat de daarop volgende boogbal van Martin Vreeburg echter tekort was en De Robben zes seconden voor tijd via Hans Blankensteyn wel toesloeg, ging het zinderende duel tenslotte toch nog verlo ren. Ongelukkig verloren, meende ook de Koudekerkse Robben-coach Hermsen. „We WATERPOLO mogen onze handen dichtknij pen. voor hetzelfde geld zijn wij het die hier verliezen. Een gelijkspel was de meest cor recte uitslag geweest." Net als het treffen tussen De Zijl/LGB en AZC, werd ook deze topper een ontmoeting op hoog niveau. Geen enkele keer slaagde een van beide ploegen er daarbij in een gat van meer dan twee treffers te slaan, waardoor de spanning tot in de laatste seconde aan wezig kon blijven. De Robben keek regelmatig tegen een kleine achterstand aan, maar werkte zich in het laatste part wel op voorsprong: 9-11: Rob Lagrand en goed spelende Martin Vreeburg brachten de Leidenaars weer op gelijke hoogte, om vervolgens alsnog de genadeslag toegediend te krijgen. Setstanden: 3-3; 6-6; 9-9; 12-11. Zijl-treffers: Vree burg (4x), Ron Koster en Alex van Belkum (2x), Stan van Bel- kum, Henk Harteveld en Rob Lagrand. Nico Landeweerd (4x) en Blankensteyn (3x) verzorg den het merendeel van de Hil versumse productie. De avond ervoor boekte De Zijl/LGB een even moeizame als historische zege in Veenen- daal. De Leidenaars bogen een 5-2 achterstand om in een 5-7 voorsprong en «Je vlak voor tijd gescoorde goal van Bras ver mocht de Leidse pret vervol gens niet meer te kunnen drukken. Stan van Belkum doelpuntte vijfmaal; Vreeburg en Lagrand (hij speelde slechts in het laatste part mee) scoor den ieder eenmaal. Bij de stand 5-5 stopte Theo Uitten- hout een strafworp van Hans van Zeeland. AZC verspeelde, voor het eerst sinds de opening van het zwembad De Thermen, een competitiepunt in het eigen water. Een vrijuit spelend ZIAN/Vitesse kwam zeventien seconden voor tijd op 10-10 en gaf dat winstpunt niet meer uit handen. Coach Arie Domburg sprak later over het krachten- verslindende Europa Cup- avoptuur als Indirecte oorzaak van het teleurstellende gelijk spel. Ook het gegeven dat het tegenwoor«Jig toch een beetje rommelt in Alphen - Frank van den Akker speelde bijvoor beeld al tweemaal niet mee, daarbij wordt de oud-trainer van het Nederlands team, Har- rie Vriend, regelmatig in Al phen gesignaleerd - zou echter wel degelijk een reden voor de mindere prestatie kunnen zijn. Domburg wenste zich daar evenwel niet over uit te laten („Vuile was hou ik binnen") en zei de zaken de komende win terstop op een rijtje te zullen zetten. Overigens was het puntverlies tegen ZIAN volstrekt onnodig. De Alphense ploeg begon de laatste periode met een 8-5 voorsprong en zo'n marge zou gewoon genoeg moeten zijn. Omdat AZC zich echter wat al te slordig spel dacht te kunnen veroorloven en met name Lei- denaar John van de Bosch in het zonder Jan Evert Veer uit komende Haagse team in die laatste fase met drie goals op rij uitstekend op schot was, werd de 10-10 uitslag alsnog een feit. Voor AZC scoorden Buunk (4x), De Vogel en Strooboer (2x), Mirea en De Hey. LZ '86 heeft het in de laatste fase voor de winterstop fors la ten afweten. Na de knappe winst op ZIAN, verspeelden de Leidenaars regelmatig kostba re punten. Zo werd dinsdag nog van DZV verloren en ging de Lelde ploeg dit weekeinde met 8-10 de boot in tegen Po lar Bears. En dat terwijl de Lei denaars het laatste part nog met een 7-4 voorsprong ingin gen. Zo langzamerhand wordt een positie bij de eerste acht teams (die volgend seizoen de ereklasse zullen vormen) dan ook steeds onzekerder. Overi gens werd veel van de neder laag tegen Polar Bears dit keer op de negatieve rekening van de scheidsrechters bijgeschre ven. Niet helemaal onterecht misschien, maar bij 7-6 een man meer krijgen en toch de tegenstander laten scoren, is natuurlijk ook geen bewijs van de eigen kracht. Aad van Mil (5x), Bram van de Leden, Ruud Musse en Wilco van der Zeeuw doelpuntten voor LZ. In de tweede klasse boekte Katwijk een belangrijke zege op MZPC. De in de buurt van de rode streep bivakkerende Katwijkers toonden in de der de periode aan duidelijk de sterkste te zijn (van 2-2 naar 7- 3) en die marge bleef vervol gens vrijwel intact: 9-6.Paul van Putten, Arris Parlevliet en Arthur Jonker scoorden ieder tweemaal. Vivax maakte uiterst korte metten met DSZ: 18-4. Leo Onderwater en Frits Welling verzorgden samen acht doel punten. DKD tenslotte, bereik te Barendrecht niet. Door files en mist gehinderd, besloten de Leiderdorpers ophun schre den terug te keren, een actie die best wel eens twee min punten zou kunnen opleveren. Scheidsrechter r Vlis heeft niet al te erinneringen aan een van vorig jaar aan de jotense Vliethorst-hal. -Mini-aanhang was niet ^ntent over de wijze «itreren en stak dat ïgen niet onder stoe- Vianken. Afgelopen za- 3 ireeg Van der Vlis zijn i te, hij was aangewe- Ss^cheidsrechter bij het Njl tussen Tornado en Tornado won, ver dook, maar Gemini A de derde en vierde f n poot aan de grond, bijna iedere verdedi- ictie werd afgefloten: >15. 15-2. 15-8. Iding ook voor de aan- van het duel tussen Jn Volendam (dames). bezoeksters eenmaal J' mist waren aangegle- Jen zij eigenlijk meteen aar huis wegens die (weersomstandigheden, coach Van Nierop: het meisje dat gere- J. was nogal panisch, •adat we aangeboden hadden, dat ze zelfs In Noord- wijk konden overnachten, zijn we toch met een kwartier ver traging begonnen." Erg veel oponthoud had de Volendam- se hekkesluiter overigens niet in de Northgo-hal, want binnen drie kwartier na aanvang van de wedstrijd zaten de speel sters in trainingspak weer in de auto: 17-15, 15-11. 15-9. Kalinko stapte vrijdagavond de Universitaire Sporthal binnen en vroegen vervolgens hoe laat de wedstrijd tegen LUSV zou beginnen. „Morgen om half vier" luidde het antwoord. De Hagenaars waren door een fout van het eigen secretariaat een dag te vroeg naar Leiden getrokken. „Kunnen we vol gende week niet een keertje ^spelen, want morgen kan de helft van het team niet" pro beerde Kalinko nog, maar daar trapten de studenten niet in. Een dag later was een met twee man van het derde ver zwakt Kalinko geen partij voor LUSV. In 43 minuten was het duel bekeken: 15-5, 15-11, 15- 7. De dames van Gemini raken nog verder achterop bij de Tekenend beeld uit de wedstrijd LUSV - Kalinko. Een Haagse aanvaller slaat in het door uitblinker Rob van de Bosch en Willem Spierdijk gevormde blok. VOLLEYBAL twee koplopers DFC en Starlift 2. De Voorschotense ploeg speelt vooral tegen zwakkere tegenstanders niet overtuigend genoeg. Tegen Viano, achtste op de ranglijst, wercf een punt verspeeld: 15-6S 10-15, 15-7, 9-15, 16-14. De damesreserves kwamen er njet aan te pas te gen koploper Broleco: 4-15, 9- 15, 10-15. In diezelfde diviesie herstelde Leython zich van de voorafgaande nederlagen door Thornax te kloppen. Cristel Verwoert Is In de ploeg geko men voor de om persoonlijke redenen met volleybal gestop te Heieen Bos en zij speelde een uitstekende wedstrijd: 15- 8. 13-15, 15-12, 11-15.9-15. Promotieklasse Donar wordt te oud voor vol- leybal in de top van de promo tieklasse bleek in het duel te gen het jeugdige en snel spe lende Radius 2. Tekenend was de opmerking van Hans Vode gel, toen hij in de vierde set werd gewisseld: „Ik kan het al lemaal niet meer volgen." Vooral in de verdediging kwa men de Leidenaars veel tekort: 4-15, 15-13, 16-18, 6-15. Leython stoomt op naar de derde plaats door een simpele zege op RW. De Rijnsburgers, die de laatste plaats bezetten, boden alleen de tweede set enige tegenstand: 8-15, 12-15, 7-15. Gemini 2 moest hoofd- blokkeerder Hans Hullegle af staan aan het eerste team voor het belangrijke treffen tegen Tornado. Hierdoor moest Men no Kleiman tegen NOVO die voor hem onbekende positie innemen en ondanks goed spel van John Kalmeler redde Ge- mini 2 het niet: 15-11, 15-11, 15-10. Bij de dames nadert LUSV de koplopers Tornado en Radius 2 tot op twee punten. De stu dentes speelden een uitermate zwakke partij tegen Skania, maar haalden toch een .3-1 zege. Na tweemaal 15-3 zakte het spelpeil naar een bedenke lijk niveau: 7-15, 15-8. Gemini 3 speelde een wed strijd, waarin alles lukte tegen Zovoc. Pass en set-up waren goed verzorgd, waarna de aan val met Petra van Wissen als uitblinkster het karwei kon af ronden: 15-7, 15-13, 15-4. RW speelde bij vlagen goed volley bal tegen Thor. De tegenstan der was bij vlagen nog beter, zodat die met 3-2 won: 4-15, 15-4, 3-15, 15-8, 15-13. LEIDEN De vier Leidse schaakteams, die in de KNSB- competitie uitkomen, hebben in de vierde ronde gevoelige nederlagen geleden. Het eerste tiental van Philidor werd door de naamgenoot uit Leeuwar den met 6—4 teruggewezen. De positie van LSG is in de eerste klasse A opnieuw ver slechterd. Door een 3%6!é nederlaag tegen HSG zijn de Leidenaars afgezakt naar een gedeelde laatste plaats. Phili dor 2 verloor tegen De Variant in de tweede klasse C met 9V*V4 en kan het kampioen schap nu verder vergeten. Voorschoten bleef in deze groep ook tegen Moerwijk puntloos. Dit keer werd met 71/42'/6 verforen. De toppers van Volmac/Rot- terdam hebben In de hoofd klasse eindelijk een keer iets van hun ware kracht getoond. Koploper CVI/Utrecht werd op eigen terrein met 4Vfc5V4 ver slagen. De Rotterdammers be houden hierdoor nog altijd kampioenskansen. De eerste plaats Is op dit moment in han den van landskampioen Desis- co/Watergraafsmeer, dat geen genade had met BSG: 82. Voor de bezetting van de de gradatieplaatsen was de strijd tussen Het Witte Paard en DD belangrijk. De debutant in de hoofdklasse. Het Witte Paard, boekte hier de eerste zege: 5V4—4Vi. Elsevier/VAS-ASC had het moeilijk tegen Memo: 4-5(5-5). Het Leidse Philidor hoopte in Leeuwarden met een overwin ning op de naamgenoot uit de plaats definitief door te drin gen tot de hoofdklassetop. Meer dan drie uur lang zag het er naar uit dat deze wens in vervulling zou gaan. Vrij ge makkelijk werd een 13 voor sprong opgebouwd, waarbij de resterende partijen nog ten minste drie punten leken te gaan leveren. In de tijdnoodfa se ging echter veel mis. Het goede voorbeeld van Joop Pi ket en Piet Bakker, die hun te genstanders snel verslagen hadden en Henk van Maren en Lex Jongsma, die tot overtui gende remises waren geko men, werd toen niet meer ge volgd. Uiteindelijk scoorden al leen Peter Gelpke en De Graaff nog een half punt. Peter Gelp-, ke vergooide een lopereindspel met pluspionnen en De Graaff bleef overeind in een waar fou- tenfestljn. Marcel en Jeroen Pi ket gaven in de tijdnood te veel materiaal weg. Hans en Rinie Kuyf waren gewoon kansloos, waardoor een 6—4 nederlaag werd geleden. De sterkste van het eerste tiental van LSG neemt opval lend snel af. Het team, dat vo rig seizoen nog in de hoogste klasse uitkwam, was nu kans loos tegen HSG. Hierdoor is LSG afgezakt naar een gedeel de laatste plaats. Tegen HSG gebeurden soms vreemde din gen. Leon Konings haalde twee openingen door elkaar en kon al snel opgeven. Sjaak Serdijn overzag tot twee keer toe een matvariant en verloor vervol gens. Dirk Sikkel en Tjaco Os- sewaarde speelden gewoon slecht. Wim Heemskerk offer de een kwaliteit en zag hier niets voor terug. Hans Wi- chers. Joop Bakker en Erik van der Marei kwamen niet tot op vallende daden, remise was dan ook het logische resultaat. Charles Kuijpers en Jan Tole- naar zorgden voor de lichtpun ten. Zij kwamen in het eindspel tot winst, waardoor het verlies tot 3!£61/* beperkt bleef. Philidor 2 was in de tweede klasse C kansloos tegen het professionele geweld van De Variant. Alleen Van Loon kwam tot remise tegen de oud kampioen van België De Bruycker. Barkema en Ton Kohlbeck hadden de score, 9V41/4, nog een beter aanzien kunnen geven. Zij sloegen een remiseaanbod af en verloren. Voorschoten is in een bijzon der slechte positie terecht ge komen. In de belangrijke wed strijd tegen Moerwijk ging bij na alles fout. De beter staande stellingen werden remise en de gelijke standen verloren. De 7V*2V4 nederlaag is hiermee verklaard. Bert Houweling won, terwijl Lindeboom, Van Schaik en Wouters remiseerden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15