„Meer profvoetbal in augustus* oktober injectie belangstelling" Waardig afscheid Kees Verkerk Wiltfang oppermachtig Londenaar verrast skiwereld Davis- beker weer naar Amerika SPORTTRIBUIME Wijziging tennis- competitie van de baan AANBEVELING RAPPORTAGE: Eredivisie Eerste divir; ■li Geen vier clubs in Europa Cui Krachttoer wmmmi Zeilkampioen] verongelukt ZWOLLE De competitiewij zigingen inzake het aantal te spelen partijen, die het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) voorstelde, zijn voorlopig van de baan. Tij dens de zaterdag in Zwolle gehouden najaarsvergadering van de bond was er vanuit de districten zoveel oppositie te gen deze al in 1982 te effectu eren plannen, dat het bonds- bestuur zich genoodzaakt zag vrijwel alle voorstellen in te trekken. Besloten werd dat voor de eer ste klasse en lager het aantal van acht partijen blijft gehand haafd, waardoor eerste klasse en overgangsklasse A respec tievelijk drie partijen en èén duel minder zullen gaan spe len. De sectie wedstrijdtennls en de commissie competitie en toernooien is opgedragen nieuwe wijzigingsvoorstellen uit te werken, die mogelijk in 1983 kunnen worden gerealiseerd. Ten aanzien van eredivisie en hoofdklasse waarvan de competitie in augustus en sep tember wordt afgewerkt is bepaald dat men in januari op nieuw rond de tafel gaat zitten om tot een aanvaardbare for mule voor het aantal te spelen partijen te komen. De voorge stelde formule van het bonds- bestuur (twee dames en twee heren) is dus weer bespreek baar geworden. DEN HAAG De financiële positie van het betaalde voet bal is uiterst wankel. De wed strijden worden slecht be zocht en de subsidiegevers worden steeds zuiniger. Voor het weekblad Economisch Statistische Berichten heeft Wicher Schreuders, werk zaam bij de SER, het verloop van de toeschouwersaantal len over de periode 1971-1981 onderzocht. Uit dat onder zoek blijkt, dat het toeschou wersaantal per wedstrijd in tien jaar gedaald Is van circa 13.000 tot circa 9.000. Om deze trend om te buigen doet Schreuders de aanbeveling het wedstrijdprogramma aan te passen aan het seizoenen patroon van het wedstrijdbe- zoek. In augustus, september en oktober, als de honger naar de bal het grootst is, zouden dan meer wedstrijden gespeeld moeten worden en in april/mei zouden minder en, voor zover dat valt te voorzien, vooral spannende wedstrijden moeten worden gepland. Het toeschouwersaantal ligt In 1971 met 13.000 per wedstrijd op een vrij hoog niveau, waar schijnlijk onder Invloed van de in die periode door Nederland se clubs behaalde successen. Feyenoord veroverde als eer ste Nederlandse club in 1970 de Europa Cup I en AJax pakte diezelfde beker de daaropvol gende drie jaren. Kennelijk zijn toeschouwers al snel gewend aan die successen. In 1972 daalt de trend aanzienlijk, van 13.000 naar 11.000 per duel, en het jaar daarop stabiliseert dat beeld zich. Na 1973 Is de voorname rol van de Nederlandse clubs op Europees niveau vrijwel uitge speeld. In de jaren daarna be reikt het Nederlands elftal de wereldtop. In 1974 neemt het Nederlands elftal deel aan de WK in West-Duitsland. Het oranjeteam heeft In die perio de een behoorlijke aantrek kingskracht op de toeschou wer. Reeds in 1973, ten tijde van de kwalificatie voor het WK, stijgt de publieke belang stelling, hetgeen In 1974 wordt gehandhaafd. Na de WK 1974 daalt het toe schouwersaantal weer. Eind 1975 en in 1976 treedt weer een stabilisatie op, waarschijn lijk onder Invloed van de deel neming van het Nederlands elf tal aan het Europese kam pioenschap, waarop het in Joegoslavië derde wordt. Ook na dit Internationale toernooi Is er sprake van een dalende belangstelling. In 1978 wordt het wereldkampioenschap In Argentinië gehouden en het competitiebezoek loopt niet verder achteruit, maar hand haaft zich op het niveau van het voorafgaande seizoen. Het jaar daarop laat het inmiddels vertrouwde beeld zien In een jaar, dat er voor het Neder lands elftal geen grote Interna tionale successen zijn wegge legd: de trend daalt. Eind 1979/begin 1980 blijft de trend korte tijd stabiel (EK 1980 Ita lië). De prestaties in Italië zijn teleurstellend en hebben wel licht bijgedragen tot een gerin gere belangstelling. In ieder geval daalt het toeschouwer saantal daarna aanzienlijk. Dertig proeent De ontwikkeling maakt duide lijk, dat het toeschouwersaan tal in tien Jaar is teruggelopen met ruim dertig procent. De in ternationale successen van de clubs bleken de daling van de trend niet te kunnen voorko men en ook het Nederlands elftal heeft slechts kort een po sitieve invloed uitgeoefend. In de laatste Jaren heeft het op treden van oranje de neer waartse trend niet meer kun nen ombuigen, zoals in 1974 toen Nederland voor het eerst sedert lange tijd op Internatio naal gebied vertegenwoordigd was. Uit het beeld, dat Schreu- der schetst, komt naar voren, dat de positie van het betaalde voetbal ten opzichte van de andere vörmen van recreatie weliswaar wisselt met de tijd van het jaar, maar over de ge hele linie de slag dreigt te gaan verliezen. Aan de hand van de cijfers heeft Schreuders ook het sei zoenpatroon kunnen bepalen. De maanden met de hoogste belangstelling zijn augustus, september en oktober. De honger naar de bal na de zo merstop en de nieuwsgierig heid naar de nieuwe competitie zorgen voor vrij veel toeschou wers. Bovendien speelt een rol dat in deze maanden het weer relatief goed is. Daarnaast be staat de mogelijkheid dat men in die periode uitgekeken is op' de alternatieve recreatieve mo gelijkheden. De slechtste kijk- maanden zijn april en mei. De geringe belangstelling in mei zou volgens Schreuders ver klaard kunnen worden door de stijging van de temperatuur die andere zomerse recreatie weer mogelijk maakt. In die periode is de toeschouwer ook enigs zins minder geïnteresseerd in de voetbalcompetitie, omdat de belangrijkste beslissingen veelal zijn gevallen. Voor de toeschouwer is het niet bijster interessant of zijn club op de negende of tiende plaats eindigt. Uit zijn onderzoek trekt Schreuders enige conclusies en doet hij enige aanbevelin gen: Pas het wedstrijdprogramma aan aan het seizoenpatroon van het wedstrijdbezoek, dus meer wedstrijden In augustus, september en oktober, waarin relatief de meeste toeschou wers komen: Verminder het aantal wedstrij den in de veruit slechtste maand mei: Houdt bij het samenstellen van het wedstrijdprogramma reke ning met het feit dat in april en mei de belangstelling drastisch terugloopt. De planning dient er dus in te voorzien dat in die maanden de spanning blijft ge waarborgd. Een korte winterstop Is aan te bevelen, omdat het de honger naar de bal oproept. Een lan gere winterstop Is af te raden, omdat in dat geval de „licht negatieve" maanden decem ber, januari en februari Inge ruild worden voor de „sterk negatieve" maanden april/mei. HILVERSUM/NOOTDORP Door zijn vierde plaats achter winnaar Ovatio, Oscar Baker en Orlaya Dear kwam de winstsom van Kees Verkerk gistermiddag tijdens zijn laat ste optreden op de koersbaan boven de achthonderddui zend gulden. In het Hilver- sums Winterkampioenschap moest Kees Verkerk met pi keur Gerard van Eykelenborg achter de startauto in het tweede gelid over de 2440 meter vertrekken. Was dat niet het geval geweest dan had "Keessie" het bij zijn laatste koers misschien nog tot een overwinning kunnen brengen. Dinsdagavond wordt er tijdens een grote galameeting op de Hilversumse baan afscheid ge nomen van Kees Verkerk. In zijn loopbaan draafde hij meer dan zeshonderd kilometer, goed voor meer dan dertien uur drafgenoegen voor vele paardesport liefhebbers. De zwager van Gerard van Ey kelenborg, de Limburger Wim Supertriotip DEN HAAG In supertrio 51 komende zondag op de dra- versbaan van Hilversum ko men slechts twaalf paarden aan de start. Tot en met woensdag is het mogelijk om de wedformulieren in te leve ren op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wed strijd banen. Over de afstand van 2900 meter gaat Top Ro tary als favoriet van start. Onze favorieten: Top Rotary(9), Sijtje(6) en Tarzan H(1). outsi ders: Ridder Bert(12), Shira Hanover(2) en Sipo du Bois(5). Velis won met Rabbani de su- pertriodraverij op het Hilver sumse sportpark. Favoriet Tydi Rower moest genoegen nemen met een tweede plaats voor Sergio Fortuna. Zaterdagmiddag tijdens de ex tra-meeting op de baan van Nootdorp kwam Gerard van Eykelenborg goed voor de dag. Eerst won hij met het Kees Verkerk, derde van links, bezig aan zijn laatste wedstrijd. ZUIDLAREN De 27e editie van het internationale indoor con cours hippique, dat zaterdagavond in de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren werd afgesloten met de Grote Prijs van Zuidlaren, kreeg een teleurstellend slot. Voor de kleine drieduizend be langstellenden bleef wereldkampioen Gerd Wiltfang uit West- Duitsland met Gordon als enige foutloos in beide manches, waarvoor twee verschillende parcoursen werden opgesteld. In de eerste manche behielden slechts drie van de twintig combi naties, die zich voor deze Grand Prix hadden geplaatst, een schone lei. Na Piet Raymakers uit Nederland, die met Femme Fa tale als eerste startte, kwam zowel de Britse amazone Sally Ma- pleson met Beverage als winnaar Gerd Wiltfang met Gordon foutloos over de tien hindernissen, waarvoor dertien sprongen tot een maximum hoogte van 1.60 meter moesten worden ge maakt. Achter dit drietal nestelden zich maar liefst negen combi naties, die de schade beperkten tot één springfoutje. In de twee de manche was de strijd spoedig afgelopen. Nadat de Neder landse ruiter Piet Raymakers uit Asten in het tweede parcours, bestaande uit zes hindernissen met zeven sprongen tot een maximum hoogte van 1.70 meter, zowel een springfoutje als een halve tljdfout had opgelopen, kwam de Britse amazone Sally Ma- pleson eveneens op een totaal van 4,5 strafpunten te staan. Gerd Wiltfang, die als laatste van de drie foutlozen de eerste manche startte, maakte aan alle onzekerheid een einde. Zonder een touchering op een van de obstakels bleef de wereld kampioen foutloos, hetgeen voldoende was voor de eerste prijs van zevenduizend gulden. paard van de Westlander An- dré van Mierlo Toscan Fortuna én geen half uur later bracht hij Sapin du Bois winnend over de eindstreep. Een verwachte derde overwinning met Tom Westlandia bleef echter in de Friensprijs uit. Tom Westlandia moest hier achter winnaar Re membrance en Trinqueur ge noegen nemen met een derde plaats. De laatste draverijen op Noot dorp waren door de mist bijna niet te volgen. De laatste dra verij, de tweede afdeling van de Ferwerdaprijs, verliep voor Gerard Gommans met Tessa Axkit erg succesvol. Lang was hij in de achterhoede te vinden maar voor de tribune kwam hij plotseling als leider uit de mist en zegevierde voor Udetia La ren en Thea P. De verrassing van de middag kwam op naam van leerlingpi keur Henk Bakker, met Truus Hinde. Deze complete outsider van trainer Cees de Leeuw nam na de start de leiding en stond deze niet meer at- Win nend bracht de combinatie 28,30 en in trio met de tweede aankomende Sergio Kandia en Theophiel een uitbetaling van ƒ2308,80 voor elke gulden. De belangstelling tijdens deze zaterdagmeeting was duidelijk minder dan normaal, als er op woensdagmiddag wordt ge koerst. Maar de kleine acht honderd toeschouwers zorg den voor een' totallsatoromzet van toch nog 240 duizend gul den. En dat is in elk geval vier keer zoveel als afgelopen vrij dag op Schaesberg waar ruim duizend toeschouwers voor een totalisatoromzet zorgen van rond de zestig mille. Maar Scheasberg, dat nauwelijks een Jaar open is, is dan ook het zorgenkind van de Stich ting Nederlandse Draf en Ren sport en de Totalisator. Neder land. ARTHUR VAN RIJSWIJK Erika Hess op weg naar haar zege in de slalom. VAL GARDENA Bij de afda ling voor de skiwereldbeker heren in Val Gardena heeft zich een grote verrassing voorgedaan. De volslagen on bekende Konrad Bartelski uit Londen eindigde voor Olym pisch kampioen Leonhard Stock op de tweede plaats. Bartelski werd alleen over troefd door de Oostenrijker Erwin Reach, die elfhonderd ste seconde sneller was. De Zwitserse Erika Hess heeft gisteren door een overwinning in de slalom In het Italiaanse dorp Plancavallo de leiding ge nomen in het klassement om de skiwereldbeker voor da mes. Hess overtroefde Hannl 'Wenzel uit Liechtenstein, die haar zaterdag nog had versla- gen. Harald Herzog won op de Leusderheide een wedstrijd skilopen over 11 kilometer. Er was grote belangstelling voor deze wedstrijd. In totaal liepen er zo'n 500 Nederlanders op ski's. CINCINATTI Voor de derde keer in de afgelopen vier jaar heeft de Verenigde Staten de Davisbeker gewonnen. John McEnroe haalde voor de Amerikanen het beslissende punt binnen door de Argentijn José-Luls Clerc in vijf sets te verslaan. De setstanden waren 7—5 5—7 6—3 36 6—3. Daarmee kwam Amerika op een voorsprong van 31 en werd onbereikbaar voor de te genstander. Daarvoor was Amerika op een voorsprong gekomen van 21 door een zege in het dubbelspel. Guillermo Vilas uit zijn teleurstelling over het missen van een eenvoudige bal. Jose- Luls Clerc reageert gelaten. WCS in actie voor FC Utrecht DEN HAAG - De vereniging van contractspelers (WCS) organiseert een'reddingsactie voor FC Utrecht. Voorzitter Karei Jansen van de WCS meent dat het van belang is voor het gehele betaalde voet bal dat FC Utrecht behouden blijft. De WCS heeft geadvi seerd een actieteam te forme ren uit de spelers en de tech nische staf. Tevens heeft de WCS de spelers en techni sche staf toegezegd de belan genorganisaties en de KNVB de zullen mobiliseren. Als di rect gevolg hiervan zullen van middag de WCS, WON (trai ners) en FBO (werkgevers) vandaag met het bestuur van de KNVB de mogelijkheden bespreken hoe de door grote financiële problemen getels-' terde Utrechtse profclub kan voortbestaan. Overigens had voorzitter Eric Vilè van het sectlebestuur al eerder ver klaard dat de KNVB niets voor FC Utrecht kan doen. Afgelasting kost KNVB geld ZEIST - De eerste algehele af gelasting van het betaalde voetbal dit seizoen beperkt de mogelijkheden van het Neder lands elftal om tegen het ein de van het voetbaljaar Inter lands te spelen. Door de afge lasting zal het seizoen op zijn vroegst op 22 mei zijn vol tooid, terwijl de KNVB invita ties had ontvangen om tegen tien landen te spelen die zich voorbereiden op het WK In Spanje. Zeker speelt Oranje op 25 mei op Wembley tegen Engeland. West-Duitsland had de KNVB gevraagd op 14 april .te spelen, maar dan treedt waarschijnlijk Griekenland als opponent aan. Over blijven dan uitnodigingen van Tsje- cho-Slowakije, Italië, Noord- lerland. Rusland, Brazilië; Peru en Argentinië, duels die de voetbalbond naar schatting een miljoen gulden zouden hebben opgeleverd. Volgende week plegen de bond en de clubs overleg over de vraag welke uitnodigingen kunnen worden aanvaard. Programm Woensdag 16 decembr FC Den Haag-FC Utreö tant) 19.30 uur. FC Twente-Feyenoord NAC-Go Ahead Eaglei De Graafschap-NEC. Zaterdag 19 decembai MW-Go Ahead Eagles? AZ'67-Sparta. PEC Zwolle-FC Twente. Zondag 20 december FC Utrecht-PSV. Roda JC-NAC. Haarlem-FC Gronlngei NEC-FC Den Haag, Feyenoord-AJax. Willem ll-De Graafsch: Woensdag 16 decembi I Vitesse-SW. «v Volendam-FC VW. DS'79-FC Wagenlngen. Zaterdag 19 december'' SC Heracles'74-SC |d' foort. /e FC VW-Fortuna S. !C| SC Veendam-Telstar. n Helmond Sport-Heerenil, FC Den Bosch-Vitesse.Pr Zondag 20 december. I Eindhoven-Wagenlngen SC Cambuur-DS'79. ve FC Amsterdam-Excelslfr SW-Volendam. n( Prijsvrage Lotto: 2-9-18-27-29-35. vegetal 41. Deefec 745.738. Inleg /4.0.61|q beschikbaar voor y 1.929.283.00. Cijferspel: 654690. mers 368.461. 552.693,00. Prljzei 221.077,00. Westdultse lotto: 14-25 40-44. Reservegetal: 42 Splel 77: 6960210 «l Belgische lotto: 5-3J0 36-38. Toegevoegd if?' 10. Tr !hi Supertrio: 4-8-3. 336.000,00 en 523,60. \lo Toto: (vervangende uoc 1-2-2-1-1-3-1-2-1-3-3-er nemers: 104.855. ha ƒ421.748,00; beschikble prijzen: 220.917,00 id id Toto-gelijk: 4-5-14-16° gevoegd 3. I' mers: 11.894. Inleg 5*" Prijzengeld 28.284,0ölr ZWOLLE De uitsch van Feyenoord door Ri Nis voor het UEFA-C nooi heeft definitii streep gehaald door i wachtingen dat het ki Europa-Cupseizoen derlandse vertegen! gers zou kennen. Dit seizoen werd deS Ajax en FC Utrecht tu er in de eerste rondt Tottingham Hotspur i uit. AZ'67 en PSV Mei een ronde later tegenl tlevelijk Liverpool em Wlen verrassen en Ft Nis was een te zware Ir voor Feyenoord. Doorf de Spaanse vertegen gers Real Madrid en V wel verder mogen beké tekent het dat Spanje* land op de UEFA-rani passeren. Daarom zalf land de twee eerstty seizoenen met sleck deelnemers mogen insf DEN HAAG - Bij de vé lastingen die de Nedi (voetbal)sportwereld aH weekeinde teisterden l den ook de competiti" krachtsportbond, sterke mannen slechts] dekte accommodaties] tlviteiten ontplooien bereiken van een grt complexen ook krachtsporters een krachttoer. MUNCHEN Bij een ongeval In de buurt chen raakte de oud-fl zeilkampioen Erlch H| dodelijk gewond. Hlrt een Soling talrijke sil boekte, botste vrijdagl auto op een Amerika! gervrachtwagen en ter plaatse aan zijn va gen. De 46-Jarlge Hlrt vrouw en drie kinder* LODSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1981 PAG!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12