T weer ichtings verkeer op Noordeinde blijft erste paal ^levenshof }ind 1982 grond in Leidenaar verslaafd aan stelen Voordrachts kunstenares bij jubilerend bisdom Vrachtwagens in weekeinde en 's avonds de stad uit Interpellatie over gasprijzen f lD LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA3 eer vragen er beleid IR bij UPO-panden OEN Het EBR (Ener- lrijf Rijnland) geeft de ALLEEN CDA WIL EENRICHTINGSVERKEER de krakers en de eige- van de gekraakte pan de Weddesteeg partij Dat stelt gemeente slid voor de PPR,. F. van fin, in vragen aan het a£ge van Beheer van het „.Oosten stelt de vragen in als lid van klgemene raad van het Al eerder deze week riee de PSP het beleid van (CBR aan de orde in een M aan het college van B en p?an Oosten en de PSP zijn 2|r niet mee eens, dat het f aan de krakers van de wbouwwoningen van de PO (Westland Utrecht 9|ct Ontwikkeling) een gjsom vraagt voor de de Sluiting van het gas van n(a 1.000 gulden. Voor de van de electriciteit het EBR dezelfde voor- rde. „De gevraagde borg- is voor de meeste krakers maandinkomen," zo stelt JOosten. Hij vraagt wat de ji voor die eis is en in elke tties het EBR wenst af te en van de normale voor- len, die bij aansluiting 11 igas en licht gelden. Op "ld van welke regeling len deze eisen gestelt, wil (veten. Van Oosten vindt, i|de krakers als normale Iers beschouwd moeten UPO-panden werden op ivember gekraakt. De po- weigerde de twaalf wo rn te ontruimen, omdat ;r meer de duur van de stand onduidelijk zou zijn. yraag of ontruiming te lt is, zou aan de rechter ;elegd moeten worden. 'UPO heeft dit tot dusver niet gedaan. Momenteel de advocaten van de en van de krakers in om tot een oplossing te ,7len. /ielrijdster wond HdEN Een 49-jarige irlrijdster is gistermorgen fd weggekomen, nadat zij I komen te vallen. Met een jïheurde wenkbrauw en isletsel is de vrouw naar AZL overgebracht. LEIDEN Alleen het CDA vindt dat er éénrich tingsverkeer ingesteld moet worden op het Noordeinde en op het Galgewater. De partij zal tijdens de raadsvergade ring van maandag een amendement van deze strekking indienen. Het voorstel heeft weinig kans, want B en W, PvdA, PPR, PSP en D'66 zijn er tegen. Deze partijen vin den dat de situatie moet blijven zoals deze momen teel is. De VVD zal zich nog beraden. Het college van B en W vindt dat het Kort Rapenburg niet opengegraven moet worden dit is de gemeenteraad met B en W eens en dat de huidi ge verkeersafwikkeling via het Kort Rapenburg en het „eigenlijk te smalle" Noord einde gehandhaafd moet blij ven. Op het Galgewater wordt alleen nog bestemmingsver keer toegelaten. Wat wel zal moeten gebeuren, is de bouw een nieuwe overkluizing van het Kort Rapenburg. CDA-er J. van Zijp verdedigde het amendement van zijn par tij op het voorstel van het col lege gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening en verkeer. Van Zijp stelde, dat éénrichtingsverkeer („stad- in") via het Noordeinde een grote verbetering voor deze weg zal zijn. „De overlast voor de omwonenden zal veel min der zijn eh de verkeerssituatie wordt een stuk minder ge vaarlijk," aldus Van Zijp. Het verkeer „stad-uit" via het Gal gewater is volgens het CDA mogelijk, zonder dat een dure verbreding er zou een hele nieuwe walmuur gebouwd moeten worden, vinden B en W van deze straat nodig is. H. Glaubitz (D'66) noemde het voorstel van B en W („De minst slechte oplossing," aldus wethouder C. Waal") de ver standigste keuze. F. van Oos ten verwoordde de mening van een groot deel van de raadscommissie toen hij op merkte: „Het amendement van het CDA heeft tot gevolg dat het voormalig marinecom plex naar de knoppen gaat. Die consequentie wil ik niet." Bezwaren De behandeling van de ver keerssituatie op en rond het Kort Rapenburg maakte deel uit van de behandeling van het bestemmingsplan Acade- miewijk. Aan de orde kwamen de bezwaarschriften, die tegen het ontwerp-bestemmingsplan zijn ingediend. Zo maakt de Leidse universiteit bezwaar te gen de bepaling in het bestem mingsplan om de centrale diensten niet langer in het Academiegebouw te huisves ten. Ook is de universiteit het niet eens met standpunt van B en W te aanzien van het be staande biologiecomplex. De universiteit vindt, dat biologie aan het Rapenburg 59 gehand haafd moet blijven en dat B en W de bevoegdheid moeten krijgen om het pand die be stemming te geven. De gemeenteraad zal het be stemmingsplan Academiewijk maandag vaststellen. Plantagelaan. Op een ge en moment viel zij tegen ijkant van een auto. De w viel voor een andere Zij werd slechts geraakt de bumper. ADVERTENTIE (END LANGLAUFEN in de ARDENNEN 4.f LL ski van 59 - inkl. binding BEVER ZWERFTOCHT, uit 35 LL skitype's. vanal 59.- inkl. binding, jentesselaan 317 Den Haag 070-454900 De pronuntius in Nederland, mgr. dr. B. Wüstenburg (uiterst rechts) en mgr. A. Simo- nis (tweede van rechts) in de Leidse Stadsgehoorzaal. LEIDEN Het jubileumjaar van het 25-jarige bisdom Rotterdam is gisteravond in de Stadsgehoorzaal beslo ten met een optreden van de Vlaamse voordrachtskun stenares Tine Ruijsschaert. Ongeveer achthonderd per sonen onder wie de pronuntius in Nederland mgr. dr. B. Wüstenburg beluisterde het Markus-evangelie in de vertaling van Frans van Bladel sj. In de afgelopen weken trad mevrouw Ruijsschaert eveneens voor het bisdom op in Gouda, tweemaal in Rotterdam en in Den Haag. Het publiek bestond telkens uit religieuzen, zus ters en broeders, en leken-vrijwilligers die het kerk-zijn op parochieel niveau gestalte helpen geven. Zo had elke paro chie de gelegenheid gekregen mensen, die zich op de een of andere wijze onderscheiden, een avondje uit te gunnen: acolythen, zangers, leden van werkgroepen, enzovoorts. De Rotterdamse bisschop mgr. A.J. Simonis die de avond in de Stadsgehoorzaal afsloot, dankte in zijn voorwoord al deze mensen voor hun inzet. Het optreden van mevrouw Ruijs schaert (men kan haar in de komende weken ook enkele malen in actie zien in het psalmen programma op KRO tv) werd in het bisdom bijgewoond door ongeveer 4000 perso nen, die met intense aandacht de ruim twee uur durende solo volgden en met een ovatie beloonden. Dat was ook in Leiden het geval, waar mevrouw Ruijsschaert door een storende ge luidsinstallatie overigens niet tot de maximale prestatie kon komen als in voorgaande dagen. Leden vergadering De Leidse afdeling van de politieke partij Democraten '66 vergadert vanavond in het Parlement aan de Nieu we Rijn. Op deze vergadering zullen de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen zich presenteren. Tevens wordt een stategieresolutie voor de verkiezin gen behandeld. De vergadering begint om acht uur. Noord- Togo 'Geschilsbeslechting in Noord-Togo' is het onderwerp van een lezing die maandag 14 december wordt gehouden in de aula van het museum voor Volkenkunde aan de Leidse Steenstraat. Spreker is dr. Emile van Rouveroy van Nieu- waal. De lezing begint om acht uur; de toegangsprijs be draagt twee gulden. Viool-concert Violist Rudolf Koelman en pianist Vaughan Schlepp geven maandag 14 december het laatste concert in de serie viool-piano sonates in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Deze serie heeft met aanzienlijke moeilijkheden te kampen gehad. Aanvankelijk zouden violist Kantorow en pianist Oomen optreden. Beiden moesten verstek laten gaan. Martijn van den Hoek trad bij het eerste concert als pianist op, maar liet het vervolgens afweten. Door al deze wijzigingen moest het programma enigszins worden aangepast. Het con cert begint maandag om twee uur. Jongerenkoor Het jongerenkoor van de Petrus-Leonardus verzorgt naar aanleiding van de adventstijd een themadienst. Deze wordt morgenavond om zeven uur gehouden in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Augustinus In de jongerensocieteit Augustinus treedt morgen avond op de band Sleepless Nights. Het concert aan het Rapenburg 24 begint om tien uur. Zaterdagavond 19 december wordt opgetreden door de band Alpha, aanvang half tien. Fliedertrio Het Fliedertrio, het vermaarde strijktrio uit Wenen, treedt woensdag 16 december op in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan werken van Bach, Hadyn en Beethoven. Het concert be gint om kwart over acht. N%DEN De bebouwing, van de Stevenshofpolder ;int volgend jaar mei met het bouwrijp maken van 'rond. De eerste paal voor de bouw van de nieuwe Iswijk tussen Leiden en Voorschoten kan in decem- de grond in. Deze verwachting sprak wethouder D. laar gisteravond uit. ijdeed dit tijdens de behandeling van de kredietaanvrage voor bouwrijp maken van de grond van de eerste fase van de be- wing van de polder. De raadscommissies ruimtelijke orde- g en volkshuisvesting stelde gisteravond een bedrag van 26,1 jóen gulden voor dit doel beschikbaar. Dit houdt onder meer de aanleg van de Stevenshofdreef en van riolering en de iw van een rioolgemaal. De kosten van het bouwrijp maken |i de hele polder bedragen ruim 88 miljoen gulden. ïrplaatsing l eerste fase bestaat uit de bouw van 500 woningen. Hierbij It het om 379 woningwetwoningen. Bij de kostenopzet zijn de 'sten van een eventuele verplaatsing van het veevoerbedrijf prama niet opgenomen. Mocht deze verplaatsing naar de (gelijkheid wordt momenteel een onderzoek ingesteld niet ïbrgaan dan zullen er in de polder 200 tot 400 huizen minder 'bouwd kunnen worden. De raadscommissie prees de voorzich- Bieid van de wethouder met de uitvoering van de plannen ge in de onzekerheid van de subisidiëring van een aantal onder- len. Met bouwen wordt begonnen aan de kant van de Rijndijk [f de Haagse Schouw. komende maanden gaan Tesselaar en zijn ambtenaren op het pisterie van verkeer en waterstaat praten over de financie- lg van bruggen, spoorwergovergangen en voorzieningen voor jenbaar vervoer. Het probleem, is dat dit ministerie dit soort przieningen meestal niet betaald, maar in de exploitatie-opzet Irdt toch rekening gehouden met een belangrijke bijdrage van jrkeer en waterstaat. jjvan Oosten (PPR) vroeg naar de haalbaarheid en het tempo prin de Stevenhof volgebouw kan worden. „Ontstaan er fen gaten in de bebouwing van de polder," zo vroeg hij zich af. J wethouder.,'telde dat hierbij veel zaken een rol spelen waar- [d gemeente weinig nvloed heeft. „Dat zal afhangen van de Sidiëring door het rijk hoeveel Leidenaars er naar de Ste- hof willen en de algehele economische situatie," aldus Tes- Onderzoek naar ambachtelijk bedrijven LEIDEN Er komt een onderzoek naar het wel en wee van ambachtelijk be drijven in de binnenstad. Door dit onderzoek wil de gemeente op een rijtje krijgen, waarom het slecht gaat met dit soort klein schalige bedrijven om zo tot een gericht en actief stimuleringsbeleid te ko- De raadscommissie ruim telijke ordening achtte het gisteravond een goede zaak, dat het onderzoeks bureau het RIGO dit on derzoek gaat uitvoeren. Het onderzoek wordt vol gend jaar gehouden. De gemeenteraad stelde al in het structuurplan voor de binnenstad vast dat kleine ambachtelijke bedrijven met name voor de werk gelegenheid een goede zaak zijn en nodig en wen selijk zijn in de binnen stad. Ongeveer éénvijfde van de werkgelegenheid in de binnenstad zit in deze bedrijven. Omdat dit soort bedrijven echter af neemt terwijl de kanto ren een groei vertonen acht het college het een goede zaak ruim 116.000 gulden uit trekken voor dit onderzoek. De gemeen te wil weten wat nu pre cies de oorzaken zijn van de ontwikkelingen, die zich de laatste jaren voor deden. Het onderzoek zal uit drie delen bestaan. In de eerste fase zal onder meer geïventariseerd wor den hoeveel ambachtelijke bedrijven er zijn (verdwe nen), welke factoren een rol spelen bij vestiging in de binnenstad, de tweede fase bestaat uit een enquê te onder de bedrijven en in de derde fase zal het RIGO beleidsaanbevelin gen voor het college van B en W formuleren. EIS IN TOTAAL 18 MAANDEN DEN HAAG/LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar, die „verslaafd is aan de diefstal" moest zich giste ren voor de Haagse recht bank voor zijn daden ver antwoorden. De verdachte wist zich meer dan dertig inbraken te herinneren. De totale buit bedroeg ruim 100.000 gulden. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van in totaal 18 maanden. Een van de meest schrijnende inbraken, die de Leidenaar op zijn conto had staan, was wel de diefstal van een serie video banden uit het pand van de Gemeenschappelijke Sociale Dienst. De man opereerde in Leiden en omstreken. De ver dachte ging veelal op pad met kornuiten, wier namen tijdens de verhoren niet aan het licht zijn gekomen. De officier van justitie, mr. Klein Breteler, was van me ning, dat de verdachte zijn kansen verspeeld heeft. De Leidenaar heeft in de afgelo pen zomer gedurende drie maanden in de cel gebivak keerd. Ook vanwege inbraken. Bij die gelegenheid werd de verdachte tevens een voor waardelijke straf van drie maanden opgelegd. Ook was hij al eens door de politierech ter veroordeeld. De officier achtte de tijd rijp om behalve een straf van 15 maanden ook de drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf ten uit voer te leggen. Kansen De advocaat van de verdachte vond, dat zijn cliënt helemaal niet zoveel kansen heeft ge had. „Een voorwaardelijke straf een kans...? Nee het stelt in dit geval niet veel voor. Er is werkelijk sprake van een verslaving aan het stelen. De verdachte moet geholpen wor den. Hij moet werkelijk bege leid worden, zodat hij op het rechte pad kan blijven. Een van de eerste maatregelen die nodig zijn, is, dat mijn cliënt niet meer naar zijn woonwijk hoeft terug te keren. Daar weet iedereen, dat hij met een natte vinger te lijmen is, als het erom gaat een kraak te zetten," aldus de raadsman. De verdachte zou gaarne be reid zijn aan een deskundige behandeling medewerking te verlenen. De advocaat pleitte voor aanzienlijke strafvermin dering, mits de verdachte zich niet aan de behandeling zou onttrekken. Volgens de advo caat kan ook uit het psychia trisch rapport de conclusie ge trokken worden, dat bij de Leidenaar van een verslaving sprake is. De president van de recht bank, mr. Reisig, doet 24 de-^ cember uitspraak. PARKEREN AAN BANDEN LEIDEN Het is niet langer toegestaan vracht wagens in het weekeinde en 's nachts in de stad te parkeren. Alleen op daar voor speciaal aangewezen straten en terreinen blijft wel de mogelijkheid be staan om vrachtwagens op elk uur van de dag te par keren. De raadscommissie ruimtelij ke ordening en verkeer ging gisteravond akkoord met een wijziging van de APV (Alge mene Politie Verordening) die een dergelijk verbod mo gelijk maakt. Het parkeer verbod geldt niet op maan dag tot en met vrijdag van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De gemeente wil met dit verbod de ove»--. last van vrachtwagens langer dan zes meter en bre der dan twee meter en vijf centimeter in de bebouw de kom terugdringen. Het college van B en W en de commissie zijn van mening, dat Vrachtwagens niet in woonwijken thuishoren. De vrachtauto's maken te veel lawaai, belemmeren het uit zicht, zijn gevaarlijk voor spelende kinderen en nemen veel te veel parkeerruimte in beslag, zijn de overwegingen die tot het verbod hebben ge leid. Plaatsen waar vrachtwagens wél mogen worden neergezet zijn: de Lammenschansweg tussen de Lorentzkade en de Zoeterwoudesesingel en tus sen het viaduct en de Vei lingkade, de Van Vollenho- vekade, het industriegebied de Waard en het industriege bied ten westen van de Gooi meerlaan, de Rooseveltstraat, het parkeerterrein aan de Plesmanlaan en gedeelten ^/in de Koningstraat, de Hoge Morsweg, de Saffier- straat, de Toussaintkade en de Blauwevogelweg en de Vijfmeilaanlaan. Al deze parkeerplaatsen zullen met speciale borden worden aan gegeven. LEIDEN De raadsfracties van PSP, PPR en CPN hebben verzocht tijdens de raadsvergadering van komende maandag te mogen interpelleren over de naderende gasprijsverhoging. De drie linkse partijen zijn met name benieuwd, naar het standpunt dat wethouder mevr. Fase inneemt tijdens een vergadering van de Vegin op 17 december. De Leidse gemeenteraad nam op 31 augustus een motie aan, waarin werd geëist van het kabinet, dat de verhoogde aardgas- kosten voor huishoudens met minimuminkomens gecompen seerd zouden worden om hun koopkracht te handhaven. De fracties willen weten of het college een reactie heeft ontvangen van het kabinet over deze motie. Voorts vraagt men of wethou der Fase tijdens de komende vergadering van de Vegin het standpunt van haar Amsterdamse collega Wolffensperger zal steunen om de verhoging van de aardgastarieven niet*door te laten gaan. Voorts informeert men naar het standpunt van het college omtrent de protestactie van het gasbedrijf Zaanstreek- Waterland, die de verhoging van de aardgasprijs van zeven cent weigert door te berekenen aan de consumenten. De kleine linkse fracties in de Leidse gemeenteraad willen ook meer informatie hebben over de omvang van de betalingspro blemen onder de Leidse bevolking door de hoge aardgastarie ven. Daarbij informeert men naar de mogelijkheden om een 'al gemeen energiefonds' in te stellen zoals de gemeente Den Haag dat van plan is, om de ergste probleemgevallen een helpende hand te bieden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3