linister Van Dijk lijft aan, ook na ieuwe onthulling weer BOTSING TUSSEN KRANTENJONGENS Van Leijenhorst wilde dialoog niet verbreken 'isisdreiging in :amer afgewend Werkgever: Belonen niet meer mogelijk Mogelijkheden scheppen om multinationals aan te pakken Winters weer Rookwaar straks alleen te koop in sigarenwinkel NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA 11 ring ziet mogelijk Irie Orions AAG De kans bestaat Nederlandse regering zal van de bestelling van de drie van de dertien die de komende jaren de es van de marine lucht- enst moeten gaan ver- Vermindering van de ie van de Orion bij de aanse vliegtuigfabriek ed zou kunnen leiden tot jsstijging. Het wel of niet n hangt af van, de hoogte prijsstijging. De prijs per s nu veertig miljoen gul- Orion was tot nu ook ieuze kandidaat voor de [ing van de Breguet At- FNV wil gebruik asbest verbieden UTRECHT Volgens het FNV moet er een verbod komen op alle soorten asbest. Het is gebleken dat asbest een gevaarlijke kankerver wekkende stof is. Het gebruik ervan moet verboden worden en de stof moet helemaal uit de handel genomen worden. Óp 22 decem ber. als er over een ge wenste wetgeving aan gaande asbest wordt vergaderd, zal het FNV dit standpunt naar vo ren brengen. Eerste gesprek met een advocaat tegen Toga-tarief DEN HAAG Met ingang van volgend jaar wordt voor een eerste oriënterend ge sprek met een advocaat een speciaal, laag tarief berekend van maximaal vijftig gul den voor een gesprek van een half uur. Dit is gisteren door de Orde van Neder landse Advocaten bekend gemaakt. Dit zogenaamde Toga-tarief moet de drempel vrees om rechtshulp te vragen, wegne men. De sociale advocatuur ziet echter niets in het Toga-tarief. De commerciële advocatuur zou op deze wijze cliënten trachten terug te winnen, die het heeft verloren aan advocatencollectieven en bu reaus voor rechtshulp. Peelgroep van PvdA spreekbuis werklozen DEURNE Tien vooraanstaande PvdA'ers uit Brabant en Limburg, waar onder gedeputeerden en fractievoorzitters van de PvdA in deze provincies, hebben gisteren in Deurne de Peelgroep voor de Arbeid opgericht. Het initiatief vloeit voort uit hun bezorgdheid over het uit zichtloze karakter van de werkloosheid. Zij zijn van mening dat er weliswaar op landelijk niveau genoeg mondige belan gengroepen zijn, maar dat de mensen die de zwaarste klappen krijgen te verduren monddood zijn geslagen. De Peelgroep voor de Arbeid wil voor deze groep een spreekbuis zijn in de Tweede Kamer en bij beleidsmakers. Ook zullen zij bemidde len bij acties „van onderop" voor meer werk. Overheid en bedrijven opgelicht ENSCHEDE Vier inwoners van Enschede zijn aangehouden op verdenking van het plegen van steunfraude, het verduiste ren van goederen, oplichting en het onttrekken van goederen aan faillissementen. Met deze zaak is een bedrag gemoeid van tenminste enkele miljoenen guldens. Sinds 197& bestelden de verdachten goederen, vooral bouwmaterialen, bij diverse be drijven in binnen- en buiten land. Zij betaalden de materia len nooit, verkochten het gele verde of lieten er (zwart) werk mee uitvoeren. Intussen geno ten de mannen een uitkering van de sociale dienst. UTRECHT Toen de Utrechtse politie vanochtend om half zes een auto wilde aanhouden voor controle, reed de wagen vol gas weg na even te zijn gestopt. Door de snelheid slipte de auto en schepte op het trot toir een vijftienjarige krantenjongen die net op zijn fiets aan kwam rijden. De auto kwam, met de kran tenjongen op de motorkap, tot stilstand tegen een paal. De twee inzittenden gingen er aanvankelijk weer vandoor, maar stopten na een waarschuwings schot van de politie. De inzittenden bleken ook twee krantenjongens van vijftien en zestien jaar te zijn. De jongens hadden, omdat ze pech hadden met hun fiets, maar een auto gestolen. De aangeredeh krantenjon gen is met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis gebracht. De twee jongens kenden hun „collega" niet. Beatrix en Claus naar Duitsland DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen van 1 tot en met 3 maart een staatsbezoek brengen aan de bondsrepubliek Duitsland. Zij zijn daartoe uit genodigd dooi president Car- stens. Dit heefi de rijks voorlich tingsdienst giste ren bekend ge maakt. inze parlementaire re dactie) HAAG Minister )ijk (Ontwikkelings werking), die ook ia 1958 óp een door als laakbaar be- vde wijze over Afrika blijkt te heb- jeschreven, is niet an af te treden. Hij aarin worden ge- door premier Van net wie hij vorige vrijdag een gesprek ver zijn artikelen uit De minister liet het n ander blijken op ersconferentie naar Hding van een nieuw in het weekblad ederland. jl« stuk wordt onthuld dat ")ijk, die lid is van het ook in 1960 en in 1966 ;oelijkende wijze over 'ka heeft geschreven, ?t zo uitgesproken ra- als in 1958. Maar ook vorig jaar heeft Van Dijk. zoals het weekblad De Groene Amsterdammer ontdekte, zich uitgelaten over de bestrijding van de apartheid in Zuid-Afri- ka. Volgens sommigen zijn ook deze uitlatingen, in het CHU- blad De Nederlander, ontoe laatbaar. De Tweede-Kamerleden Van der Spek en Van Es, beiden van de PSP, hebben Van Dijk gevraagd „ernstig te overwe gen" op te stappen. Volgens hun zijn er nu opnieuw twij fels gerezen aan de geschikt heid van Van Dijk voor zijn huidige ambt. De PSP'ers heb ben de minister gevraagd vol gende week mondeling in de Kamer antwoord te komen ge ven op deze en andere vragen. Minister Van Dijk was op zijn persconferentie pas na enig aandringen bereid iets te ant woorden op de vraag, waarom hij vorige week in de Kamer niet over de nu geciteerde ar tikelen had gesproken. Hij verklaarde „Ik had ze niet meer, die ouwe troep". Van Dijk toonde zich veront waardigd over de selectie van fragmenten, die Vrij Neder land had gemaakt uit zijn arti kelen in I960 en 1966. Het weekblad wijst er bijvoorbeeld op dat Van Dijk in 1966, in een recensie van twee boeken, spreekt over het „prachtige, zegenrijke werk" in Zuid-A- frika op het terrein van „on derwijs, gezondheidszorg, hui zenbouw, landbouwontwikke ling enz". Hij stelde vervol gens dat dit „tekenend is voor de geest waarin de apartheids politiek wordt uitgevoerd en verdient warme sympathie". Volgens Van Dijk beschrijft hij in dat artikel ook de „ver woestende werking" van de groeiende klóof tussen blank en zwart en de steeds toene mende aantasting van de vrij heden. Ook noemt hij in dat stuk Zuid-Afrika een land, dat zich in een steeds groter en geestelijk en politiek isolement geraakt, maar zich nog steeds „in een on-kritische en afgodi sche verheerlijking van de ei gen natie, Gods volk durft te noemen". De PSP'ers Van der Spek en Van Es baseren zich in hun vragen aan Van Dijk ook op een artikel van diens hand van 4 juni 1980 in De Neder lander. Daarin heeft Van Dijk, toen nog kamerlid, het onder meer over het te laken werk van „mensenrechtenfanaten". Van Dijk zegt nu dat hij zich toen erg boos maakte over het weigeren van de Zuidafri- kaanse ploeg, hoewel die uit blank en zwart bestond, aan de in ons land te houden Pa ralympics. Minister Van Dijk: „Ik blijf aan als minister". (Vervolg van de voorpagina) Staatssecretaris Van Leijenhorst bevestigde gisteravond dat hij op 29 april van dit jaar tegen de opzegging van het Cultu reel Verdrag had gestemd. „Ik heb dat gedaan omdat er juist door zo'n overeen komst een dialoog was. Op die manier had je de mogelijkheid elkaar de waarheid te zeggen," al dus de staatssecretaris. Hij voegde eraan toe dat zijn stemgedrag niets afdeed aan zijn „felle afkeuring" van de apartheid in Zuid- Afrika. Van Leijenhorst bevestigde dat nog vele anderen in zijn fractie zich gekant hadden te gen de opzegging van het Ver drag, ook Van Dijk. Bij de stemming in de Kamer was Maarten Schakel echter de enige CDA'er geweest, die zich met Van Leijenhorst in het o- penbaar tegen het wetsont werp van het kabinet had dur ven keren. „Van de tegenstan ders in onze fractie namen ve len echter niet aan de stem ming deel", aldus Van Leijen horst. In de Tweede Kamer komt het wel meer voor dat leden zich om de een of ande re reden aan een stemming ontrekken, door bijvoorbeeld achter de groene gordijnen te gaan. De Tweede-Kamerleden Van der Spek en Van Es nemen het Van Leijenhorst vooral kwalijk dat hij zich niet gedis- tantiëerd heeft van de racisti sche artikelen van Van Dijk uit 1958. De huidige staatsse cretaris was indertijd redac teur van het blad Wapenveld, waarin Van Dijks artikelen gepubliceerd werden. Van Leijenhorst wees erop dat de PSP-Kamerleden kennelijk niet op de hoogte waren van uitspraken van hem in het ra dioprogramma „Zorg en Hoop" van maandagavond. Hij zou daarin wel degelijk af stand hebben genomen van de gewraakte artikelen. „Ik was één van de zes redacteuren van het studentenblad Wapen veld. Onze voornaamste zorg .was het vol krijgen van het blad. Als we het met alle aan geboden artikelen eens had den moeten zijn, was dat nooit gelukt". I De stichting Landelijke Fede ratie van Welzijnsstichtingen voor Surinamers heeft zich bij de Tweede Kamer beklaagd over de „beschamende" be handeling van de affaire-Van Dijk. De Federatie, die de arti kelen van Van Dijk „voor ons volksdeel minachtend en ont- moedigend"noemt, kondigt aan zich tot de rechter te wen den om daar genoegdoening te eisen als de Kamer de kwestie niet opnieuw en anders behan delt. el ht! (Vervolg van de voorpagina) injnister van Sociale Zaken stelde uiteindelijk met de door a(jen D'66 geëiste uitbreiding van bevoegdheden te kunnen jJals maar duidelijk zou zijn dat dan toch wel eerst een egel nodig is die de grenzen van de loonstijging in het al- n aangeeft. De crisissfeer bereikte vervolgens een hoogte pen vannacht de waarnemend fractieleiders van CDA en De Graaf en Van der Hek, zich in het debat mengden, kelijk eiste het CDA dat minister Den Uyl de voorge- ijzigingen zou overnemen. Dat zou echter een volledige ïg voor de PvdA hebben betekend, taaaldelijk beraad bleken de socialisten uiteindelijk bereid wensen van CDA en D'66 akkoord te gaan als beide par- ich voldoende in de laatste uitleg van minister Den Uyl kunnen vinden. Toen van beiden daarop een bevesti- intwoord kwam was de crisisdreiging afgewend. ee)t niet gebeurd zijn, dan had het CDA met een groot deel 3te[ oppositie tegen de verlenging van de loonwet gestemd en jrj|te loonmaatregel volgend jaar onmogelijk zijn geworden. j/ielijk stemden de regeringspartijen voor een verlenging loonwet die zo'n ingreep mogelijk maakt. Tegen waren PF, PSP, PPR, CPN en de socialisten Moor en Ter Veld. Iracht jnaren van vrije beroepen zullen al in 1982 veel meer acht moeten inleveren dan de best betaalde ambtenaren zij fiscaal doorgaans worden vergeleken. Minister Den ft dit mede namens zijn collega Térlouw (Economische aan de Tweede Kamer meegedeeld, lyl en Terlouw willen volgend jaar al een „forse eerste e(ten op weg naar de afbouw van het bedrag dat deze iroepers eigenlijk te veel verdienen (de zogenaamde posi- stposten). Daardoor zullen tal van vrije-beroepsbeoefena- r't alleen de ruim vier procent aan koopkracht moeten in- I h die hen als burgers met een inkomen van meer dan vier I modaal (140.000 gulden) al boven het hoofd hangt, maar J)g een extra koopkrachtoffer moeten brengen. Dat kan s minister Den Uyl neerkomen op een koopkrachtverlies in tot twaalf procent in 1982. ie groepen, waarvoor nog geen zogenaamd norminkomen ;esteld en waarvan dus ook nog niet bekend is hóeveel zij el" verdienen, zullen de tarieven worden bevroren, zo de Den Uyl aan. Dat betekent dat deze groep een veer aten gelijk aan de inflatie, dat wil zeggen tussen vijf en >cent. Intussen willen Den Uyl en Terlouw snel met de kenen tot vaststelling van norminkomens komen, zodat in larlijkse stappen ook de daar aanwezige restposten kun- >rden weggewerkt. eede Kamer stemde gisteren in met een voorstel van mi- Den Uyl de toeslagen die in de bouw worden gegeven niet koppelingen door te laten werken in de sociale uitkerin gen waren PPR, PSP, CPN en de PvdA'er Moor. Het wel en van de koppeling zou de schatkist 1,6 miljard gulden i gekost. Het kabinet zal binnenkort met voorstellen ko- m de bouwtoeslagen ook niet door te laten werken in de sen van de ambtenaren en trendvolgers. Het niet toepas- n de koppelingen op dit punt spaart het rijk nog eens 700 i gulden uit. en geloof, toch christen Haag Bij het aan- i van een visum voor j-Arabië mag de vraag Igeloofsovertuiging men fgt niet met „geen" h beantwoord, ook al ge pen helemaal niets. In jlijke vragen aan minis- der Stoel van buiten landse zaken zegt het PvdA- kamerlid Van den Bergh dit een onaanvaarbare inmenging van de ambassade in de parti culiere levenssfeer van Neder landse staatsburgers te vinden. In de praktijk betekent dit na melijk dat men wordt gedwon gen „christen" in te vullen. Bleriot XI voor Aviodome Het Nationaal lucht- en schèepvaartmuseum op Schip hol heeft tijdelijk de beschikking over een door LouiS' Blèriot ontworpen Blèriot XI. Met dit type vliegtuig vloog Blériot in 1909 voor het eerst het Kanaal over, een on gekende prestatie voor die tijd. Het exemplaar is in bruikleen gegeven door het Royal Air Force Benevolent Fund en dateert ook uit 1909. Vóór de eerste wereldoor log was de Blériot XI het meest gebruikte niet-militaire vliegtuig. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Door de vele ingrepen in de bruto-lo- nen en het gevoerde belasting- en premiebeleid zijn de verschillen in bruto- en nettoloon te gering geworden. Mensen die meer zouden moeten verdienen op grond van bijvoorbeeld extra verantwoordelijkheid of vuil werk, zijn niet meer gretig om hun funktie te vervul len. Dat werkt door op de produktiviteit, vernieuwing en groei. De afstand tussen ongeschoolden en vakman mag niet kleiner worden, maar de nivellering van de boven-modalen gaat nog steeds door. Dit concludeert het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) in haar gisteren verschenen brochure „Een boekje over inkomens" naar aanleiding van de loonontwikkeling sinds 1970. De voortdurende nivelleringspolitiek bedreigt ook de positie van de Nederlandse bedrijven op de internationale arbeidsmarkt. Het is verontrustend, dat de druk van directe belastingen en so ciale premies bij alle inkomensniveaus in Nederland hoger ligt dan in (bijna) alle andere landen. Het verbond noemt met name de Nederlandse topfunctionarissen die wat zijn netto-inkomen betreft, steeds op de laatste of voorlaatste plaats staat van de in ternationale beloningsladder. Het VNO stelt dat de positie van de laagste ambtenaren relatief zo gunstig is, dat de overheid het bedrijfsleven bij het werven van personeel dreigt weg t£ druk ken. De FNV noemt de suggestie van het VNO dat inkomensnivelle ring leidt tot slechte arbeidsmotivering, onjuist, omdat er veel meer factoren zijn die de arbeidsmotivering bepalen. De vak centrale vindt dat het VNO-cijfermateriaal over de hoogste in komens nauwelijks valt te cntroleren, omdat de hoogte van top salarissen geheim wordt gehouden. Verder noemt de FNV het vergelijk tussen lager en hoger betaalden weinig solide, omdat het* VNO het vergelijk baseert op jaarsalarsissen, maar verder vergeet de voordelen te melden die vooral de hoge inkomens hebben van hun directe inkomen of via de belastingwetgeving. FORD-TRIBUNAAL IN AMSTERDAM: AMSTERDAM Het Ford-tribunaal moet mo gelijkheden scheppen om multinationals in de toe komst aan te pakken. Ruim 1200 werknemers op straat zetten, zoals Ford heeft gedaan, moet onmogelijk worden. Dit zei Pim van den Bos, de secretaris van de onderne mingsraad Ford-Neder land, gisteravond in Am sterdam bij de opening van het Ford-tribunaal. Hij hoopte dat het tribu naal een discussie op gang zal brengen die zal uit monden in wetten, die een gang van zaken als bij Ford in de toekomst voor komen. Uitgangspunt van het tribu naal is een uit drie hoofdele menten bestaande aanklacht van de ondernemingsraad van Ford-Amsterdam. De sluiting van Ford zou economisch niet noodzakelijk zijn; de Ford-di rectie heeft werkelijk overleg met de betrokkenen ontlopen en het feit dat het beleid van Ford is gericht op een. reorga nisatie die in Europa duizen den arbeidsplaatsen zal gaan kosten. De ondernemingskamer heeft inmiddels bekendgemaakt dat er geen onderzoek komt naar een mogelijk wanbeleid van de directie van Ford bij de sluiting van de vestiging in Amsterdam. De Industriebond FNV had hier om gevraagd. De ondernemingskamer geeft de Industriebond in een aantal bezwaren gelijk, maar acht het- geheel niet voldoende om een nader onderzoek in te stellen. DE BILT De regen en sneeuw en hier en daar de ij- zel, werd vanmorgen in het zuiden en midden van ons land veroorzaakt door een van de Atlantische oceaan afkom stige depressie. Deze trekt het komend etmaal naar Duitsland weg waarna de wind bij ons naar noordwest Zal draaien. Met deze stroming zullen dan morgen sneeuwbuien, die bo ven de Noordzee tot ontwikke ling komen, ons land binnen drijven. Het blijft daarom win ters weer met in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst en middagtemperaturen om het vriespunt. Aan zee en kele graden boven nul. GARDENIERS WIL ROKEN TEGEN GAAN DEN HAAG Minister Gardeniers (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) komt in het voorjaar met een wets ontwerp, dat het roken wil beperken. Gedacht wordt aan een reeks op zich reeds bekende maatregelen, zoals het terugdringen van het aantal verkooppunten en het verminderen van de reklame voor tabaksprodukten. De minister wil dat alleen de echte sigarenwinkeliers en de ca fe's nog tabakswaren verkopen. Het aantal sigarenwinkels, dat momenteel 46Ó0 bedraagt, mag oplopen tot 10.000. Nu zijn er 55.000 verkooppunten. Volgens de minister mag er geen reklame voor roken meer komen in jeugd-, pop- en sportbladen en in radio- en tv-bladen.' Andere publikaties mogen dit soort adver tenties nog wel opnemen, maar niet in kleur en niet op een pro minente plaats. Minister Gardeniers zal de grote ambtelijke commissie, die zich vanaf 6 maart 1979 over deze kwestie heeft gebogen, opheffen. Volgens de bewindsvrouw heeft de commissie geen taak meer nu het er alleen nog om gaat het wetsontwerp voor te bereiden. Bovendien denkt zij de zaak sneller te kunnen laten lopen door rechtstreeks kontakt met andere betrokken ministers.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11