2eid&e (Bomant Bij enkorf ruim 2000 banen weg ccijnsverhoging bier en frisdrank afgewezen Brief en telefoon worden duurder an onderhandelt met pers Libisch toestel itnesscentrum iet ontruimd Jongetje geschept Kansen centraal loonakkoord uiterst gering v. -W QS\. Woensdag 9 december 1981,72e jaargang no, 22139 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. „Zorg eerst maar dat je je di ploma haalt", film over jonge ren op Ned. I 20.00 uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Alle maal tuig", film over misdadi ge jongeren. Om 19.25 uur „Kenmerk" over de multina tional „Adela" van Philips, Unilever en Shell. HET WEER Half tot zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien. Mini mumtemperatuur rond min vier graden. Middagtempera- tuur om het vriespunt. Matige, in hoofdzaak westelijke wind. Morgen zon op: 8.38; onder 16.27 uur. Schev. hoogw.: 1.39 en 14.03 uur. Laag: 9.46 en 22.12 uur. ede heertje" ieuw verdacht oplichting 'EN Johan K., die in ren vijftig bekend werd iet goede heertje", is op- r door de politie opge- Destijds lichtte hij zaken- en op voor zeker één mil- gulden en maakte daar mede sier, nu wordt hij verdacht als directeur iet door hem opgerichte 5 nse alarmeringsbedrijf voor bijna een miljoen n te hebben gefraudeerd, jedrijf, met 11 werkne- wordt naar alle waar- ilijkheid morgen failliet aard. Maximale boete voor blunderende chirurg EINDHOVEN/DEN BOSCH Het medische tuchtcollege in Eindhoven heeft de orthopedisch chirurg J.S. uit Den Bosch wegens ondermijning van het vertrouwen en aanzien van de medische stand veroordeeld tot 10.000 gulden boete, de maximale geldstraf die een medicus kan wor den opgelegd. Volgens het tuchtcol lege heeft de 62-jarige chirurg, die verbonden is aan twee ziekenhuizen in Den Bosch, herhaaldelijk geblun derd bij de behandeling van een Bo- sche huisvrouw, die na tal van ope raties aan haar. knie uiteindelijk in de rolstoel terecht kwam. Tegen de chrirug lopen nog enkele andere klachten. Jos Brink stopt met Holland-België HILVERSUM - Tot grote verrassing van de AVRO heeft Jos Brink laten weten te willen stoppen met de presentatie van Holland-België. Als reden geeft hij op, dat de opzet van deze show te massaal is en dat hij zich er daarom niet in thuis voelt. Hij is ook bang teveel hooi op zijn vork te nemen. Vandaag heeft een gesprek plaats met de AVRO-leiding. Kan men voor de uitzending van 4 jan. as. geen opvolger vinden, dan zal men Brink vragen nog eenmaal die uitzending te willen presenteren. Minister verbiedt kabeljauwvisserij DEN HAAG Minister De Koning van visserij heeft met ingang van 8 december de vangst van kabeljauw in de Noord zee verboden. Zijn depar tement heeft dat giste ren meegedeeld. De be windsman heeft dit be sluit genomen omdat de totaal toegestane hoe veelheid te vangen ka beljauw voor alle leden van de Europese gemeen-, schap Inmiddels is opge vist. „Krottenkoning" onvindbaar ROTTERDAM Schuldei- sers van de vroegere Rotter damse super-huisbaas Fen- nis, die als „krotten-koning" vaak in opspraak is geko men, vermoedden dat de man met zijn gezin naar het buitenland is uitgeweken. Hij is althans al maanden lang zoek. Fennis, die vorig jaar zijn hele huizenbezit in Rotterdam voor ruim 30 mil joen gulden overdeed aan de gemeente, zou bij zijn schuldeisers (particulieren, banken en fiscus) voor mil joenen in het krijt staan. Energiefonds tegen hoge gasprijzen DEN HAAG Den Haag krijgt een „Energiefonds", bedoeld om Hagenaars, die de sterk gestegen energieprijzen van de laatste tijd niet hebben kunnen bijbe nen, tegemoet te komen bij de betaling van de jaarnota van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Burgemeester en wet houders van Den Haag komen nog voor 1 februari 1982 met een voorstel hier voor. De gemeenteraad keurde gistera vond een PvdA-motie met die inhoud goed. Er werd tevens een motie van D'66 aangenomen waarin B en W ond^r meer opdracht kregen de regering en Tweede Kamer duidelijk te maken dat een ver dere stijging van de aardgasprijs moet worden afgewezen. - CONCERN IN ERNSTIGE FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN AMSTERDAM Het Bijenkorf concern (KBB) verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Wil het winkelconcern nog een minimale winst boeken, dan moet het perso neelsbestand binnen drie jaar met 2000 tot 2500 man worden inge krompen. Dit heeft de Raad van Be stuur gisteravond in een gesprek met de bonden bekend gemaakt. Bij KBB werken totaal 22.000 mensen, onder wie een groot aantal part-ti mers. Vanavond worden pers en ondernemings raden nader geïnformeerd over de toe komstplannen van het concern. De Raad van Bestuur heeft een globaal rapport op gesteld, waarin sprake is van een verlies van 1400 „volledige" banen. Bij de dochter Hema (200 vestigingen) moeten volgens het plan 800 volledige banen verdwijnen, bij de Bijen korf-warenhuizen 400 en bij Maxis 200. Omdat er bij KBB veel part-ti mers werken, worden zoals gemeld num- ineriek veel meer arbeidsplaatsen ge- chrapt ruim 2000. Eén en ander geeft een besparing in de loonsom van circa 50 miljoen gulden. Volgens bestuurder Dick Lammerlink van de Dienstenbonden FNV is KBB vooral in problemen gekomen de toren hoog gestegen schuldenlast. Het concern heeft een bankschuld van naar schatting 800 miljoen gulden, waar jaarlijks zo'n 45 tot 60 miljoen gulden rente over moet worden betaald. Het geleende geld werd volgens de bond vooral gestoken in on rendabele zaken, zoals de modernisering van de Bijenkorf-warenhuizen en de bouw van een nieuw hoofdkantoor in de Amsterdamse Bijlmermeer. Nu de omzet terugloopt, kan de KBB zijn schuldenlast nog maar met moeite opbrengen. Tegeno ver de vakbonden heeft de Raad van Be stuur overigens ontkend dat de banken gedreigd hebben de geldkraan dicht te draaien. De financiële positie van het con cern is nog steeds gezond, zo meldde de Raad van Bestuur. Volgens het halfjaarbericht 1981 boekte het concern de eerste zes maanden dit jaar een verlies van 9,6 miljoen gulden. Vorig jaar maakte de KBB bij een omzet van 2,9 miljard een winst van slechts 16 miljoen gulden. Winter overvalt Zuid-Engeland Zuld-Engeland is gistermorgen door de winter overval len. Hevige sneeuwstormen en een snel tot beneden het vriespunt dalende temparatuur zorgen vooral in het verkeer voor een enorme chaos. Talrijke kettingbotsin gen op de wegen, kilometers lange files en grote ver tragingen in het spoorverker door vastgesneeuwde en -gevroren wissels waren er de oorzaak van dat het o- penbare leven erg langzaam op gang kwam. Voor een aantal jonge ambtnaren in Londen waren sneeuw en koude echter geen beletsel om hun gebruikelijke par tijtje voetbal in de middagpauze af te gelasten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Porto voor brieven gaat per 1 april van 65 naar 70 cent. Ook de tarieven van zwaardere brieven gaan omhoog. Een brief waarvoor nu 1,30 porto nodig is zal 1,40 gaan kosten. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat het basista rief voor de telefoon, nu 14 cent, omhoog gaat. Vast staat al wel dat tarieven voor tele communicatiediensten bij de PTT omhoogzullen gaan als mede de kosten bij handelin gen met Postcheque- en giro dienst. Al deze maatregelen moeten minstens 180 miljoen gulden opleveren. Een en ander is door minister Van der Stee (Financiën), het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de PTT bekend gemaakt. De maatregelen vor men een onderdeel van bezui nigingen ter waarde van 330 miljoen gulden op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Op het ministerie ontkent men ten stelligste dat door de maat regelen 2200 banen verloren zouden gaan. zoals uit de vak bond voor overheidspersoneel CFO gemeld is. Indiër vrij na 30 jaar voorarrest NEW DELHI Op last van het Indiase Hooggerechtshof is in de Indiase staat Bihar een man vrijgelaten die bijna der tig jaar in voorarrest had geze ten, zo meldt het Engelse dag blad The Guardian. Ram Chandra werd op 5 maart 1952 gearresteerd op verdenking van moord. Toen zijn zaak en kele jaren later voor de rech ter diende, bleek zijn dossier verdwenen te zijn. De rechter besloot toen hem gevangen te houden tot de papieren gevon den waren. Ram Chandra is een van de 100.000 mensen die wegkwijnen in Indiase gevan genissen in afwachting van hun proces. onze parlementaire redactie) HAAG CDA, VVD en D'66 wil- ie accijnsverhogingen isdrank, vruchtensap- en bier drastisch ver ieren of geheel ach- ege laten. Ook de ïere fracties hebben ernstige bezwaren. CDA en PvdA, maar ook de PPR wijzen de accijnshef fing op vruchtensappen (uniek in Europa) geheel af. CDA en D'66 willen de verhoging van de bierac cijns vrij drastisch terug brengen. De VVD wijst alle accijnsverhogingen van de hand. Voor alle partijen in de Kamer wegen de mogelijke schade die deze accijnsverhogingen zullen toebrengen aan de werkgele genheid bijzonder zwaar. Mi nister Van der Stee (Finan ciën) schat het effect op het verlies van 250 arbeidsplaat sen. De betrokken bedrijfstak rekent op 2500 extra werklo zen. De accijnsverhogingen zijn juist bedoeld om 400 mil joen bij elkaar te krijgen ter stimulering van de werkgele genheid. Door de regeringsfracties zijn verschillende alternatieven voor het duurdere fris en bier aan het kabinet voorgelegd. CDA en D'66 zoeken alterna tieve dekking in een verho ging van het lage BTW-tarief. Het CDA denkt aan het op trekken van 4 naar 4,5 procent genoeg te hebben. D'66 wil op een BTW van vijf procent uit komen om de gaten die hier door ontstaan te dichten. De PvdA stelt een verhoging van de vermogensbelasting en het duurder maken van het invor deren van niet betaalde belas-, ting voor om aan geld te ko men. PvdA, CDA en D'66 lijken el kaar ook te kunnen vinden als het gaat om de bejaardenaf trek en arbeidsongeschiktheid saftrek. De verlaging hiervan die het kabinet heeft voorge steld valt in de regeringsfrac ties verkeerd. De PvdA wil volgend jaar een hoger bedrag aan aftrek toestaan en krijgt daarbij steun van onder meer PSP en PPR. Het CDA wil op deze zaak eerst nog eens stude ren alvorens aan deze aftrek te gaan tornen. DET De gekaapte Libische Boeing 727 is vanochtend geland op het vliegveld bij Teheran. Functionarissen van aanse ministerie van buitenlandse zaken hebben „onder lid" met de kapers. Dit is bekend gemaakt door Radio-Te- Volgens Radio-Teheran had de Libische ambassade in an de Iraanse regering verzocht om de kapers toestem- te verlenen voor een landing bij de Iraanse hoofdstad, ipers behoren tot de sji'itische organisatie Amal (Hoop) in on en eisen de vrijlating van hun geestelijke leider imam ia Sadr, die in augustus 1978 op geheimzinnige wijze in Li- irdween. el direct na de kaping maandagavond van het Libische l werd koers gezet naar Beiroet. Vandaar wilden de kapers [ran, maar de Iraanse autoriteiten weigerden dit. Na een erving langs Athene en Rome arriveerde het gekaapte Li- toestel gisteravond opnieuw op de luchthaven van Bei- Bier werd door de kapers een nieuwe verklaring afgege- ,Wij zullen onze leider (imam Moessa Sadr-red.) losrukken t hart van Khadaffy, ongeacht de prijs", zo zei de leider e kapers. Tegelijkertijd werden op het vliegveld van Bei- loor ruim 100 strijders van de sji'itische organisatie Amal ssagiers van een toestel van Middle East Airlines gegijzeld, iten brandstof voor de gekaapte Libische Boeing, hetgeen de Libanese autoriteiten werd ingewilligd. Daarna vertrok ibische toestel naar Teheran. WIJK Het fitnesscentrum Olympia aan de Valkenburg- J is vanmorgen niet onder politiedwang ontruimd. De eige- i Kees Vooys en Kees Hou waart hebben op het laatste mo- beroep aangetekend bij de Raad van State. entrum werd onlangs illegaal geopend. Er was geen bouw- inning aangevraagd. De gemeente stelde daarop als eis dat ebouw uiterlijk vanmorgen om negen uur in de oorspron- staat moest zijn teruggebracht. Als dat niet was gebeurd, 'et pand onder politiedwang worden ontruimd. Tegen dit e hebben de eigenaren van Olympia ook bij de Raad van bezwaar gemaakt. Van gemeentezijde kon men vanmorgen «ggen wat er verder gaat gebeuren. De eigenaren meldden fder dat wethouder Bergman had toegezegd zonder ingrij- 'et beroep bij de Raad van State te zullen afwachten. Het gekaapte Libische vliegtuig gisteravond op de luchthaven van Beiroet. Jongen (9) aangereden WOUBRUGGE Een 9-jarig inwonertje van Woubrugge is gistermiddag aan zijn neus ge wond geraakt na een botsing met een auto. De jongen fietste met een vriendje op de brug over de Woudwetering en raakte daarbij uit balans, waardoor hij op de rijbaan viel. Een 70-jarige inwoner van Woubrugge, die met zijn auto uit de richting Ter Aar kwam, kon hem niet helemaal ontwij ken en het slachtoffer botste met zijn hoofd tegen de voor kant van de auto. Kettingbotsing in Voorhout VOORHOUT Doordat een autobestuurder, twee voor hem stilstaande auto's te laat opmerkte en tegen de achter ste botste, ontstond gistermid dag omstreeks half één een kleine kettingbotsing op de Schravendamseweg in Voor hout. De bestuurder en een inzitten de van de middelste auto raak ten gewond en zijn naar het Diaconessen ziekenhuis in Leiden vervoerd. De drie be trokken auto's raakten alle zwaar beschadigd. De twee stilstaande auto's stonden voorgesorteerd om links af de Jacoba van Beyerenweg in te slaan. De gewonde bestuurder en zijn inzittende zijn inwo ners van Noordwijkerhout. NOORDWIJKERHOUT De 8-jarige Hans de B. uit Noord wijkerhout is gistermiddag omstreeks vier uur ernstig ge wond geraakt bij een ongeval. Het ongeluk gebeurde op de Langevelderweg ter hoogte van de Boeckhorsterweg toen de jongen de weg overstak. Een naderende automobiliste uit Noordwijk kon de jongen niet meer ontwijken. Het jon getje is met een open been breuk en hoofdletsel overge bracht naar het Diaconessen ziekenhuis. ■Illllllllllllll Slippartijen door gladheid Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. In de Leidse regio deden zich de afgelopen nacht en van morgen bij de vele tientallen slippartijen geen persoonlijke ongelukken voor. De materië le schade was hier en daar aanzienlijk. Het aantal meldin gen bij de politie bleef overi gens gering. In de meeste ge vallen konden de automobilis ten op eigen kracht hun weg vervolgen. In Leiden werd vier slipgevallen gemeld. In de randgemeenten kwamen nau welijks meldingen binnen. De Alphense politie registreerde geen enkel ongeluk. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De grootste werkgeversorganisatie VNO is van plan vanavond in het tweede overleg met het kabinet en de vakcentrales over het loonbeleid van volgend jaar keihard vast te houden aan haar eis, dat de loonkosten in 1982 met niet meer dan 4,5 procent mogen stijgen. VNO-voorzitter mr. C.van Veen toonde zich gisteren realist genoeg om. toe te geven, dat met zijn uitgangspunten de kans op een centraal akkoord uiterst klein is, maar hij was niet van plan een duimbreed te wijken. Wim Kok, voorzitter van de FNV, is „mordicus tegen" een aan tasting van de prijscompensatie en een loskoppeling van de lo nen en uitkeringert. Hij zei dit gisteren in Emmeloord. De op stelling van de voornaamste wordvoerds voor werkgevers en werknemers maakt duidelijk dat het overleg in de Stichting van de Arbeid als mislukt moet worden beschouwd. Van Veen grondde zijn pessimistische verwachting op de eerde re reacties op zijn voorwaarden voor centrale afspraken. Zijn hoofdthema is: Op de prijscompensatie moet één procent worden gekort, de sociale premies voor de ondernemers moeten met twee procent omlaag, het bedrijfsleven moet meer steun krijgen en als gevolg van dit alles zal de overheid vele miljarden extra moeten bezuinigen en zal er op de sociale uitkeringen één pro cent gekort moeten worden. Van Veen is niet van plan genoegen te nemen met een „neen" van de zijde van het kabinet. Na zo'n afwijziging zal hij zich tot het parlement wenden. Maar als overeenstemming op centraal niveau uitblijft, zal niets anders resten dan onderhandelen over cao's per bedrijfstak en ondernemingen. Pagina 13: FNV noemt loskoppeling onaanvaardbaar

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1