Uitvoering „Open Gatennota Katwijk op losse schroeven oer moet wijken voor volkstuinen Te veel boten op jachtwerf Tengro ^temmen staken in raad Leiderdorp over ternwapenmotie Wassenaarders willen geen woonwagens op Ammonslaantje LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 7 LEINO iidschendam ^jil onderhoud iet minister BDSCHENDAM irgemeester W. F. de eeze wil minister van m van volkshuisvesting I igen eerst een uitspraak 1 de Kroon af te wach- I voordat verdere uit- I aken over de bouwlo- I ie Leino worden ge rm. Als die voor Leid- endam negatief zou vallen zou de burge ester de minister wil- v vragen met burge ester en wethouders en i overige leden van de ■d rond de tafel te wil- P gaan zitten. burgemeester zei hierbij te gaan van de veronder- tling dat de gemeenteraad h bij een negatieve uit- laak van de Kroon zal trieggen. De heer de feeze kwam tot deze uit- aken naar aanleiding van f fgen van PvdA-fractielei- r F. IJmkers in de com- voor algemene be- Phrlijke aangelegenheden RA). herinnerde aan alle laatste weken in de pers jschenen uitspraken. „Op bestuurlijke niveaus Kdt vastgesteld dat Leino ■noet komen, ook als Zoe- ■neer twee wijken extra ■jwt." Hij vroeg een nieuw iprek in de ABA-commis- I „omdat misschien menin- I i gewijzigd zijn want voor PvdA is het van het belang dat Leid- lendam niet dwars blijft ligen." rgemeester de Vreeze zei h af te vragen of de huidi- procedure de juiste is. Het menkort te houden ge- rek van de minister met de rgemeesters en wethou- rs van Leidschendam, K>tdorp én Voorburg zou s zin hebben na de uit raak van de Kroon. „Als {idschendam niet con amo- meewerkt bij grenscorrec- s zal minstens op tweeë nhalf jaar uitstel moeten >rden gerekend", aldus de er Vreeze. Hij was het met de PvdA-man die dat de zaak van de kant —in Leidschendam moet arden opengehouden. „De s dat alles buiten Leid- indam om wordt geregeld lt steeds groter", aldus :ers. ALS RIJKSSUBSIDIE UITBLIJFT KATWIJK Het ziet er naar uit dat de nieuwe be stemming van een aantal aandachtsgebieden uit het ontwerp-bestemmingsplan „Katwijk aan Zee" niet kan worden gerealiseerd. Het gaat hier onder meer om lokaties die zijn opge nomen in de vorig jaar verschenen „Open Gaten nota". De totaalkosten, die met het opknappen van deze aandachtsgebieden gemoeid zouden zijn, be dragen bijna 14 miljoen gulden. Als het rijk over dit bedrag geen 80% subsi die verleent kan Katwijk het, zoals wethouder J. van Dijk gistermiddag in de commissie voor het grondbedrijf zei, wel ver geten. In het rijtje van tien aan dachtsgebieden die wellicht niet voor een nieuwe bestem ming in aanmerking komen staat ondermeer het Katwijkse havengebied. In de Open Ga tennota werd de mogelijkheid geopperd om hier oude bedrij ven op te doeken, woningen te bouwen en groenvoorzienin gen te realiseren. Kosten: 5.6 miljoen. Verder staan op het lijstje ondermeer de herinrich ting van de Zuidstraat, de Lijdweg, de Varkevisserstraat en de Remisestraat. Totale kosten van de tien aandachts gebieden: 13.713.000.-. Ge schrokken van deze hoge be dragen deelde wethouder J. van Dijk gistermiddag mee, dat Katwijk niet tot het op knappen van deze aandachts gebieden moet overgaan. „Dit is geen verantwoord bedrag om zelf te financieren. Als we geen regeringsbijdrage krijgen en daar ziet het nu wel naar uit, kunnen we het wel verge ten". Inmiddels zijn er al wel tienduizenden guldens besteed aan het maken van de plan nen. In de tien aandachtsgebieden zal nu wellicht ruimte worden geboden aan het particulier initiatief. Het oude sanerings plan, waarmee een bedrag ge moeid is van ruim 29 miljoen gulden, kan wel worden uitge-, voerd. De kosten zullen wor den gedekt uit saneringsreser ves en reserves van het grond bedrijf. Het raadslid C. A. Berkhey noemde het gisteren een slech te zaak dat er bij de drie Kat wijkse torenflat grote stukken groen moeten worden opgeof ferd aan parkeerruimte. „Vooral bij de realisering van de flat aan de Piersonstraat is er nooit over parkeerproble men bij de flats gesproken. Er werd alleen gezegd dat de situ atie zou verbeteren als het parkeerterrein aan de Pierson straat vrijgemaakt zou worden van vrachtwagens, zodat er op deze plaats woningbouw kon worden gepleegd. De hele op zet van de wijk Hoornes is toch al uiterst miserabel en daarom is het verlies van elke groenstrook een schande". De problemen bij de drie flats waren volgens wethouder J. van Dijk al eerder bekend. Hij wees Berkey verder op het parkje van drie hectare dat enige jaren geleden door de gemeente langs de Rijn is aan gelegd. „En daar zie je ook geen mens", aldus de SGP- wethouder. Fietser gewond OEGSTGEEST Een 21-jari ge militair uit Oegstgeest is gistermiddag om half één tij dens een ongeval gewond ge raakt. De man is met een ge broken knie naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De fietsende man werd op de Terweeweg in Oegstgeest aan gereden door een links af slaande auto^^^^ Stroomstoring na kabelbreuk ALPHEN AAN DEN RIJN Een deel van Alphen heeft gisteravond geruime tijd zon der stroom gezeten. De oor zaak daarvan was een gebro ken hoogspanningskabel. De storing ontstond rond 22.30 uur. Door de breuk in de grondkabel kwam een groot deel van noord-west Alphen zonder stroom te zitten. Zo werden onder meer het poli tiebureau, het verpleegtehuis Oudshoorn en het ziekenhuis Rijnoord afgesneden. Het zie kenhuis schakelde direct over op de nood-aggregaat. Ook een groot deel van televisiekijkend Ridderveld ondervond hinder, doordat de signaalversterkers zonder spanning kwamen. Het euvel kon nog voor midder nacht worden verholpen. LEIDSCHENDAM Omdat het bestuur van de Leidschendamse Water sportvereniging zich niet aan gemaakte afspraken houdt, zal het gemeente bestuur van Leidschen dam al per 15 april 1982 het gebruik van de jacht werf Tengro opzeggen. Voornaamste bezwaar van burgemeester en wethou ders is dat zich op de werf 22 boten meer bevinden dan volgens een eerder gemaakte lijst was opgege ven. Burgemeester W. F. de Vreeze heeft gisteravond de commis sie voor Algemene Bestuurlij ke Aangelegenheden (ABA) meegedeeld dat was afgespro ken dat alleen die boten een ligplaats zouden krijgen die zich daar vorig seizoen ook hebben bevonden, onder deze voorwaarde zou de watersport vereniging de werf tot april 1983 mogen gebruiken. Onlangs is echter een lijst ver strekt met daarop de aanteke ning dat het bestuur schepen heeft aangewezen „die in het verleden ligplaats hebben ge had". Een bijkomende moei lijkheid is dat een aan de over zijde gelegen jachtwerf (van de firma Remmerswaal) door d^ze massale verhuizing in moeilijkheden is gekomen. Het bestuur van de watersportve reniging blijkt bovendien geen bankgarantie te kunnen krij gen. Een eis die de gemeenteraad heeft gesteld om zeker te zijn dat de ruimte in 1983 wordt opgeleverd omdat Leidschen dam daar woningen wil gaan bouwen. Van de kant van het gemeentebestuur is toen voor gesteld bij niet tijdige opleve ring een boete van bijvoor beeld 1000 gulden per dag vast te stellen. De rechtskundig ad viseurs van de gemeente heb ben dit echter afgeraden om dat bij wanprestatie het geld misschien wel via de rechter moet worden ingevorderd met alle problemen vandien. Tenslotte wilde het vereni gingsbestuur een koppeling leggen tussen de ingebruikge- ving en een nieuwe ligplaats en daar waren burgemeester en wethouders het allerminst mee eens, aldus de heer De Vreeze. Alles bij elkaar is het college tot de conclusie geko men dat verlengen tot april 1983 ongewenst was, „tot 15 april 1982 is mooi genoeg". De vijf fractievoorzitters sloten zich zonder uitzondering bij deze uitspraak aan. De Jachthaven Tengro DRSCHOTEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Ibben de bezwaren van boer W. C. Rodenburg uit Voorschoten pt ontvankelijk verklaard. Dat betekent dat de agrariër 2.5 ha. liland moet afstaan aan het gemeentebestuur van Voorscho- (i. Op dit weiland worden volkstuinen aangelegd. Bij de uit raak van G. S. heeft meegespeeld de bereidheid van het ge- pntebestuur om vervangend weiland aan de agrariër te ge in, waardoor het boerenbedrijf een zelfde hoeveelheid weiland nouden kan. irgemeester P. Cannegieter en gemeehtesecretaris G. de taaff zijn gelukkig met deze uitspraak. Het provinciale bestuur at akkoord met het door de gemeenteraad vastgestelde be- immingsplan. Bij het zwembad „Het Wedde" kan nu ook de Ibreiding van het volkstuinencomplex plaats vinden. Inmid- Is is echter als uitbreiding van het volkstuinencomplex een öeelte van het tracé van Rijksweg 11 ingebruik genomen. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat de volkstuindersvereni- ging niet de dupe mocht worden van lang slepende plannen. De volkstuinders moesten wijken voor de aanleg van nieuwe sport velden. (Sportvelden die thans overcompleet blijken te zijn). De raad besloot en G. S. keurde dat besluit goed, waardoor de volk stuinders hun uitbreiding op het geplande wegdek van Rijksweg 11 kregen. Inmiddels is bekend dat Rijksweg 11 voorlopig niet aangelegd zal worden, waardoor zeker de eerste tien jaar de volkstuinders veilig zitten met hun tuintjes. Boer Rodenburg moet zijn 2.5 ha afstaand aan de gemeente Voorschoten met de bepaling dat de gemeente Voorschoten ver vangend weiland aanbiedt. Dat vervangende weiland ligt aan de overzijde van de drukke spoorbaan Leiden-Den Haag v.v. en is thans nog steeds in eigendom van kistenfabriek Stein. Die fabriek wil die grond wel afstaan, indien de gemeente o.a. zorgt dat een nieuwe uitbreiding mogelijk wordt voor de fa briek. Nu ligt het geheel in de Dobbewijk en volgens het be stemmingsplan is slechts een kleine uitbreiding van het indu strieterrein mogelijk. Burgemeester Cannegieter ziet als eerste stap van de gemeente en te trachten het industriegebied uitge breid te krijgen, waardoor nog meer industrie, aldaar gevestigd, uitbreidingsmogelijkheden krijgt Dat is geen eenvoudige zaak, omdat het industriegebied grenst aan het natuurgebied tussen Wassenaar en Voorschoten. Gemeente-secretaris De Graaff stelt zeer nadrukkelijk dat het gemeentebestuur de zorg heeft voor alle burgers. In alle rust zal gezocht worden naar een oplossing in het Industriegebied, waar door aan de vele aanvragen voldaan kan worden. Boer Rodenburg is allerminst gelukkig met de grondruil. Welis waar grenst het aangeboden weiland aan zijn gepachte grond, maar hij raakt alle weidegrond kwijt bij zijn boerderij, waardoor dagelijks ongeveer zestig koeien de spoorbaan vier maal moeten oversteken. Burgemeester Cannegieter wijst op het gegeven dat de volks tuinvereniging nog steeds een wachtlijst heeft en dat de volks tuinen op het tracé van Rijksweg 11 een tijdelijk karakter heb ben. De aanleg van Rijksweg 11 is uitgesteld en niet afgesteld. Wel meent de burgemeester alvast op voorhand te kunnen zeg gen dat boer Rodenburg niet van de ene op de andere dag zijn weiland kwijt zal raken. Het kan een zaak van jaren, maar mis schien ook wel van maanden zijn. Thans heeft de gemeente Voorschoten in ieder geval de zekerheid dat G. S. het beleid van het gemeentebestuur steunt om rondom „Het Wedde" het gebied te bestemmen voor rekreatieve doeleinden. EIDERDORP De ge- leenteraad van Leider- Drp is gisteravond niet t een besluit kunnen ko len inzake de kernwa- inproblematiek. In een ief had het comité „Lei- srdorp voor vrede" aan s raad gevraagd zich uit spreken tegen opslag en ervoer van kernwapens i Leiderdorp en ook niet lee te werken aan de ouw van atoomschuilkel- ers of aan de opstelling an een op een kernoor- >g afgestemd rampen- lan. Bij een stemming ver een motie van de vdA, die zich vierkant chter het verzoek van et comité stelde, bleken e stemmen met acht te en acht te staken. Iet ziet er niet naar uit, dat in en volgende raadsvergade- Ing wel een meerderheid kan 'orden gevonden voor de landpunten van het comité. WASSENAAR Het „Comité Plan Ter Weer, Am- monslaantje, Deijlerweg en omgeving" hoemt de keuze van de Ammonslaan voor een woonwagencentrum „a- sociaal" en „voortkomend uit willekeur en stemming makerij". Dat schrijft men in een brief op poten. De brief is gericht aan de buurtbewoners. Een bod van de buurtbewoners om kleine woonwageneemra van 3-5 standplaatsen te maken, is door CDA-wethouder A.J.M. van der Klaauw van maatschappelijke voorzieningen afgewezen. (Aan het Ammonslaantje moeten 12 standplaat sen komen). Voor de schrijvers aanleiding het over „zijn kro kodillentranen en jeugdtrauma's" te hebben. Ook andere ge meenteraadsleden, worden, zij het niet bij name genoemd, over de hekel gehaald. „De opvattingen van bepaalde leden van het gemeentebestuur zijn bekend. Als de andere leden half zo sociaal waren als zij zich voordeden, zou het woonwa genprobleem in Wassenaar al lang zijn opgelost. Woonwagenpastor pater J. Jorna vindt, dat de brief van het comité de gemoederen alleen maar meer verhit. „De brief komt voor een deel voort uit vooroordelen. Het zijn Neder landers en het zijn geen zigeuners". Volgens Jorna had J. Smit, een van de buurtbewoners, zich - discriminerend uitgelaten tegenover de woonwagenbewoners aan de Ruigelaan. Smit zegt dat hij het niet discriminerend bedoeld heeft en Jorna aanvaardt dat. „Maar hij moet wel weten dat zijn uitlatingen op de bijeenkomst van 25 novem ber betekenden dat hij bepaald niet achter de woonwagen mensen stond. Het ging er niet om eventuele nalatigheid van het college aan de kaak te stellen. Wel om een goed voorstel voor een locatie te doen. Het ging er ook veel eerder om te weten wat de woonwagenbewoners aan de Ruigelaan precies willen. Volgens regering en provincie moeten de woonwa genbewoners aan de Ruigelaan daar weg. Dat willen de meeste bewoners ook," aldus Jorna in een brief. „En die groep koos voor het Ammonslaantje". Jorna hoopt dat de ontmoeting in het raadhuis tussen de buurtbewoners van het Ammonslaantje en de woonwagenbewoners op 9 december nog doorgang kan vinden. omdat de afwezigheid van VVD-wethouder mevrouw I. J. Gehner de motie voor ver werping behoedde. Tot de te genstemmers behoorden, be halve de fractie van de VVD, vier leden van het CDA. De CDA-fractieleden P. v.d. Kwaak en wethouder A.H. Meerburg wilden verdergaan dan de eigen motie van het CDA met een beperkte strek king, waarin een beroep werd gedaan op regering en parle ment de onder de bevolking levende verontrusting naar waarde te schatten. Deze mo tie werd met zes tegen tien stemmen verworpen. Er moest een muntstuk van burgemees ter M. A. van der Have aan te pas komen om uit te maken welke motie het eerst in stem ming moest worden gebracht. Het "belangrijkste motief van de meerderheid van de CDA- fractie en de VVD om tegen de motie van de PvdA te stemmen was het feit dat de raad niet bevoegd zou zijn zich over de kernwapenproblema- tiek uit te spreken. In een zorgvuldig opgebouwd betoog stelde CDA-fractievoorzitter J. den Boeft de plaatsing van kernwapens op het grondge bied van Leiderdorp niet actu eel te vinden. Hij voorspelde nietigverklaring van besluiten in deze richting door hogere organen. De in hun comfortabele fau teuils gezeten raadsleden ble ken aanmerkelijk meer belangstelling aan de dag te leggen voor de kernwapenpro- blematiek dan op zaterdag 25 oktober j.l. tijdens de door het comité „Leiderdorp voor vre de" georganiseerde demonstra tieve fietstocht. Opvallend was toen, dat de zich progressief of radicaal noemende raadsleden het bij die gelegenheid lieten afweten. De motie van de PvdA wordt tijdens de raadsvergadering van 25 januari 1981 opnieuw in stemming gebracht. De afwezigheid van wethou der Gehner speelde ook in an der opzicht een belangrijke rol. Wethouder H. J. Verdier (CDA) bleek niet in staat te pareren op de kritiek vanuit de raad inzake de trage voort gang van de sociaal-culturele planning en het conflict bin- De Muzenhof. hen de commissie van voorbe reiding dat heeft geleid tot af treden van voorzitter mr. de Graaf. De raad ging akkoord met de benoeming van ge meentesecretaris A. Willems tot diens opfolger. Een voor stel dat een compromis bleek te zijn en door R. Mommaas (PPR) als „vlees noch vis" en door J. den Boeft (CDA) als „het ei van Columbus" werd betiteld. Wethouder Verdier kon wel meedelen, dat het so ciaal-culturele plan en pro gramma, waarvan de rijksbij drage afhankelijk is, om streeks maart volgend jaar aan de raad zullen worden voorge legd. Men kan zich afvragen wat de waarde van deze toe zegging is, na de opmerkingen van CDA-fractievoorzitter Den Boeft over het niet nako men van een toezegging door het college en met name van wethouder Gehner inzake het beheer van het nieuwe ge meentelijke sociaal-culturele centrum „De Muzenhof". Den Boeft ontplofte zo ongeveer toen burgemeester Van der Have meedeelde, dat het be heer van Muzenhof nog niet geregeld is. „Dit is beledigend aan het adres van mijn fractie. Ik moet tot de conclusie ko men dat het niet alleen ten aanzien van de SoCu-planning een rommeltje in uw college is", aldus een verontwaardigde Den Boeft, die vertrouwd had op een toezegging van wethou der Gehner tijdens de vorige maand gehouden algemene be schouwingen. 7'december 1981.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7