armelda wil handen uit de mouwen steken !ln Leiderdorp krijgt het Kerstpubliekom de I hoek uitgebalanceerde menu's voorgeschoteld 4 Raadsleden: gemeente verliest haar invloed bij overdracht SPD LVoorschotenaar vraagt Russische loestemming om te demonstreren a .TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. VOORSCHOTEN De tejiti-kernwapen-demon- llsratie in Amsterdam. ceerwijl meer dan vierhon- srdduizend mensen over 3g? straatstenen voort- >n(huifelen, laat het Oud dilrijders Legioen vlieg- 1 Aigjes rondvliegen met a^t spandoek 'Wie de monstreert er in Rusland'. .d%t gebaar van de OSL telprdt door velen ervaren jeJs een luchtige demon- leiratie tegen de Neder- zindse vredesbewegingen jjtych één van die bijna n half miljoen betogers sluit aan de 'suggestie' in het OSL gehoor te ge- Voorschotenaar Piet den Har- tog begeeft zich vrijdagoch tend naar het Russische consu laat om daar een vergunning aan te vragen om op het Rode Plein in Moskou met zo'n dui zend geestverwanten tegen de kernwapens in Europa te mo gen demonstreren. Tevoren heeft hij bij de Nederlandse Spoorwegen geïnformeerd of zij het vervoer van die dui zend demonstranten kunnen regelen. Dat laatste levert in ieder geval weinig problemen op. Na enig overleg meldt een woordvoerder van de NS voor een bedrag van 340 gulden per persoon de betogers heen en weer naar Moskou te kunnen laten treinen. Een vergunning om te demon streren gaat minder eenvou dig. Piet den Hartog: „Op het consulaat meenden ze aanvan kelijk dat het om een grap ging. Toen het eenmaal tot hem doorgedrongen was sloeg de consul bijna stijl achtero ver". Van zijn verbazing bijge komen stelde de Russische consul het een overbodig idee te vinden want „ook wij zijn tegen kernwapens. Ik kan zo drie-honderd-duizend mensen op de been brengen om te de monstreren". De Voorschote naar werd uiteindelijk verwe zen naar het visumbureau waar hem te kennen werd ge geven dat wanneer hij een lijst met de 1000 deelnemers in zou dienen, bekeken zou worden of deze mensen visa zouden kunnen krijgen. Den Hartog: „Dat heeft natuurlijk weinig zin want daarmee mogen we nog niet demonstreren. Ze lie ten uiteindelijk weten dat ze in Den Haag hier niet over kunnen beslissen. Ik moest maar een brief naar Rusland schrijven maar ik ben bang dat het wel een jaar kan duren voordat ik eens antwoord krijg". De vermetele demon strant laat het er niet bij zit ten. Wat begon als een grap begint voor hem steeds serieu zere vormen aan te nemen. Hij hoopt zo snel mogelijk bij de Russische ambassadeur op de stoep te staan om uit diens mond te vernemen of hij mag demonstreren in Moskou ja of nee. Geeft hij zich zelf een kans? Piet den Hartog: „Eigen lijk heb ik er nooit serieus re kening mee gehouden dat de demonstratie door zou kunnen gaan. Juist daarom wil ik er wel eens achter komen wat de Russen zullen zeggen wanneer ik ze officieel toestemming vraag". In Wassenaar veel verkeersongevallen WASSENAAR In de ge- meente Wassenaar vinden relatief erg veel verkeerson gevallen plaats. Volgens het Wassenaarse college komt dat vooral door het drukke verkeer op de Rijksstraat weg, antwoorden burgemees ter en wethouders op vragen van de CDA-fractie. Daarbij is Wassenaar vergeleken met gemeenten zoals Heemstede, Valkenswaard en Geldrop. Deze gemeenten hebben onge veer hetzelfde inwoneraantal, circa 27.000. Wassenaar heeft van 1 juli 1980 tot 30 juni 1981 804 verkeersongevallen geno teerd staan, de andere ge meenten 752 tot 539. De balda digheid in Wassenaar is met 343 gevallen hoger dan Heem stede. Van de andere gemeen ten zijn geen cijfers over bal dadigheid bekend. De crimina liteit ligt in Wassenaar iets bo ven het gemiddelde. Volgens het college is dat niet zo op merkelijk in een gemeente met een druk seizoen-toeris- LEIDEN De raadsleden J. Maat (PvdA), J. Hoeke- ma (D'66) en F. van Oos ten (PPR) hebben hun twijfels bij de toekomstige overdracht van de Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD) aan een Regionale instelling voor de Ge zondheidszorg. Zij hebben het college om ophelde ring over deze aangele genheid gevraagd. De SPD is nu nog onderge bracht bij de GG en GD. Op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne is het college van plan de SPD voor 1 april 1982 over te dragen aan een Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (RIAGG). De raadsleden menen dat een dergelijke overdracht de ge meente de kans ontneemt om invloed op het beleid van de SPD uit te oefenen. Het RIAGG krijgt een privaat rechtelijke rechtspersoonlijk heid. De drie raadsleden vra gen zich af hoe het college zijn beleid rijmt met het eer der vastgestelde uitgangs punt dat het RIAGG een pu bliekrechtelijke beheersvorm moet krijgen. Dan zou de overdracht geen bezwaar zijn daar de invloed van de ge meente op het beleid ge handhaafd kan blijven. De vragenstellers zijn voorts van mening dat de betrokken raadscommissie eerder bij de zaak had moeten worden be trokken. NIEUWE ACTIVITEITEN NA STILTE ARMOND Een tiental leden van het Historisch Genoot- t :hap Warmelda is van plan weer nieuwe activiteiten te ont wikkelen. Het is enkele jaren erg stil geweest rond het vijf- jenjarig genootschap zo stil zelfs dat de penningmeester Sen contributie meer durfde te innen maar komend •orjaar worden de handen weer uit de mouwen gestoken. 2 actieve leden zijn van mening dat het genootschap zeker fog bestaansrecht heeft. Vijftien jaar geleden begon een klei- werkgroep met het onderzoeken van verschillende ar- ftieven, wat resulteerde in de uitgaven van het boek Heeren i Bueren van Warmond. Daarna werd de groep uitgebreid en werden verschillende bodemonderzoeken gedaan onder meer nabij de Oude Toren, waar een deel van een klooster gang werd opgegraven. Verder werd onderzoek gedaan naar het Huys te Warmond, werden de funderingen van Oud Teylingen achter Marienhaven werden blootgelegd en gefo tografeerd en werd er gegraven naar de resten van het oude slot Alkemade nabij de Wasbeeklaan. Het genootschap.bleef verder aktief met het uitgeven van Warmondse jaarboekjes en andere drukwerken, maai* het meeste werk werd verricht door de voorzitter, de heer Van der Steur. Door zijn drykke werkzaamheden kon hij de laat ste jaren minder tijd vrijmaken voor Warmelda en daarmee viel het genootschap vrijwel stil. Veel leden betreuren dit en willen nu nieuwe activiteiten ontplooien. De heer van der Steur blijft het genootschap met raad en daad terzijde staan. Warmelda heeft al geruime tijd plannen voor een nieuw boek over de geschiedenis van Warmond. Het wordt een heel bijzonder boek met een oude kaart uit 1667 in kleur. Zo'n uitgave kost, mede door de beperkte oplage, vrij veel geld. Warmelda vroeg subsidie aan bij de gemeente, maar dat verzoek is niet gehonoreerd. Toch willen men het boek uit brengen, vooral omdat er al erg veel voorbereidend werk is verricht. Het belooft een schitterend werk te worden omdat de bijbehorende kaart uit 1667, vervaardigd door de Vrije Heerlijkheid Warmond een van de eerste complete kaarten van Warmond is en aangeeft wie de eigenaren waren van de verschillende stukken grond. Ook wil een tiental leden begin 1982bij elkaar komen om nieuwe plannen te maken omtrent het vorsen naar de geschiedenis van Warmond, hetzij in ar chieven, hetzij in de grond. NA DE SINT KOMEN DE VERDERE DONKERE EN GEMOTIVEERDE DECEMBERSE FEESTDAGEN Niet dat ik er iets onvriendelijks, iets Tl onheus mee bedoel, ,ju maar het fijne van Sint >ni Nicolaas vind ik altijd A weer, dat een dag na zijn feest alles er weer zo normaal uit ziet. De mensen doen niet meer zo gejaagd, de stromen gelds, de rivieren van a< Mammon zijn ingedamd, en binnen de concerns je wordt de winst I uitgeteld. Men is er, zo m op het oog, rustiger geworden in ons landje. a Men veroorzaakt hooguit nog enige wrevel, hier en daar, met het ruilen van g gekregen goederen; v'j smaken komen met de elkaar in het reine, de maten van pantoffels, U overhemden en 'e{ handschoenen worden 'ijl aan de werkelijkheid aangepast. 1 Sint heeft daarvan geen enkele weet meer, die is allang weer op de terugtocht: een heidense to, rompslomp en ook veel gt plezier achter zich latend. rd Maar als je dan dacht, dat je ss( geheel ontspannen op het p nieuwe jaar af zou kunnen vil stevenen, kom je falikant dz uit. December is niet alleen dt een donkere periode, deze i tiende (Romeinse) maand m doet, behalve „de joj Sinterklaas", nog meer lij aanvallen op het bevattingsvermogen: Kerst en Oud en Nieuw staan weer voor de deur. Buiten alle gewenste, gepropageerde, ja zelfs begeerde devotie rond de jaarlijkse geboorte van het Kind, is er opnieuw plaats voor de schier onbetamelijke verlokkingen van Lucullus, de verfijnde patroonheilige der lekkerbekken. Geen eetstation, geen gastronomische tent blijft in deze dagen achter met in het vooruitzicht stellen van feestmalen die de sfeer rond kribbe en boom moeten completeren. Elk restaurant dat zichzelf en de clientele serieus neemt adverteert zich de ziekte om eters te trekken. Een enkele excentrieke horecaman sluit z'n bedrijf op beide kerstdagen. Die wil ook weieens mens zijn, en zich thuis of elders laten vertroetelen. Maar de meeste van zijn collega's kunnen zich een dergelijke luxe niet veroorloven en timmeren met hun know how en uitgebalanceerde menu's aan de weg. De goedheiligman is inmiddels weer thuis; in Spanje ik bedenk me nu. dat ik onlangs gelezen heb over het denkbeeld, de Spanjaarden ons Sinterklaasfeest op te dringen door in Castiliê en Arragon, in Catalonië, of in de Sierra Nevada suikergoed en marsepein, zwarte pieten, zakken en roeden, speculaas en taaitaai te introduceren. Waanzin. We halen Nicolaas dan wel telkens weer uit z'n Madrileense bastion, dat wil nog niet zeggen, dat de Spanjaard omgeturnd kan worden tot een stout Hollands kind dat zo ontzettend veel geld kost op 5 december*. Nou, die heiligman dan, goed of niet, zit weer op z'n residencia. Uit te hijgen op de Iberische hoogvlakte. Als hij in de twaalf provinciën was blijven rondhangen, als een Spanjaard op de Zeedijk, was hij hoorndol geworden. Immers, wij vieren nog een week of wat de decembermaand door. Vooral met romantisch tafelen, dat in een reeks tot R.T. is verheven. Maar het is ook het duistere tijdperk (hoe donkerder hoe romantischer) van het wild en de jachtschotel, van de nasleep der speculaas- en koekplanken, van Berend Boudewijn, die een eigen visie heeft op weer een andere vorm van eten en drinken. Hoe ze er op komen; maar het is wel een vondst: „spelenderwijn" houdt de hoofden niet koel. Het is uitkijken, met de bijkomstigheden der wilde kervel. En dan zijn er verder de dure sigaren voor verfijnd rookgenot. Lekker donker is het ook voor een verse uitdrukking: een „gasterie". Dineren en logeren; afruimen doet een ander wel. Enfin, het is wintertijd, cadeautjestijd. Het hoeft niet origineel te zijn, maar het kost wel geld. Daarom doet het me een genoegen, u, als min of meer trouwe lezer van deze rubriek, te kunnen wijzen op een genot, dat de maag, de geest en de portemonnee dient. Kerstmenu's S 150 bittere Hollandse ballen, althans guldens, zijn geen uitzondering maar regel. Nu heb ik kennis mogen maken (ach, commercieel blijft het altijd, maar het kan iets vriendelijks hebben) met een kerstelijke overdaad in een kader van „uit en toch een beetje thuis". Avondkleding niet onmiddellijk gewenst, maar een spijkerbroek zou gewoon uit de toon vallen. Geen gerenommeerde braderie, geen etablissement dat tot enige omzichtigheid noopt. Geen wildplaats waar kruiden de afzetting vormen voor een peperdure Unterhaltung of voor wat voor culinair hoogstandje ook. Ik heb m'n ogen uitgekeken, en voortijdig de ambiance geproefd, even buiten Leiderdorp. Je zou kunnen zeggen: ah ha, da's een formule die niets uitvreet.... Geloof het maar. De formule van meneer Heijn, die langs de weg op verschillende plaatsen eetcomputers laat zorgen voor een aantrekkelijke uitkomst, kan zich meten met de meestbiedende nonconformistische opzwepers van kerstdiners. Laat ik meteen maar zeggen: voor de helft van de prijs die „verlichte" spijzigers te adverteren hebben. En identiek aan wat de feestelijk hongerigen begeren op eerste en tweede kerstdag '81. Ze zeggen zelf, meneer Koenders en meneer van der Pluim, dat ze vriendenprijzen hanteren. Maar daarbij komt de inspanning van chef-kok Jan Hollands, leermeester van talentvolle leerlingen. Twee menu's voor de Kerstdagen. Voor nog geen zes tientjes word je in de culinaire watten gelegd. Laat ik beginnen met het einde, omdat dit zo belangrijk is: Hollands en z'n maats hebben zó veel liefde voor hun vak (in verschillende wedstrijden hebben AC-koks prijzen veroverd), dat ze hun trots niet vóór zich kunnen houden. Elke verrassende schotel laten ze aan de opgetogen eters zien. Alleen daarvan al zou je een foto willen laten maken. We schrijven dus nu voor de kerstdagen. Ik genoot van menu II: beginnend met een cocktail de Munnik, een overvloedig gevulde substantie met zaken als ossetong, kip, mandarijn, en bijkans verdronken in een romige kerrysaus. Eigenlijk toen al dacht ik aan minderen... Ik moest toch elke hoop laten varen, want daar was opeens (na een tijd; iedereen had het zijne en hare had kunnen zeggen over die andere) de heldere bouillon Bretagne. Tuinkruiden bij de vleet, en een scheutje Madeira my dear. En maar voorzichtig slurpen, onhoorbaar, maar wel merkbaar, omdat de gastheer graag wilde weten of het „smaakte". Vervolgens was er weer enige tijd voor bezinning en kout. Onderwijl zat je je smaak te vervolmaken en te vormen, tot daar waren de tongfilets met witte druiven, in het gezelschap van een bladerdeegbakje (dat al dat heerlijke in zich borg), vergezeld van een witte wijnsaus... Krijgt u al een beetje de hoogte Voelt u al een beetje de aandrang Of andersom. De langzaamaan dringende biefstuk van de haas (nou, zo mals heb ik 'm nog zelden achter m'n kiezen gehad) heette „Moskou", met geheime wapens aan champignons en ga daar maar eens aanstaan en een truffel, geserveerd met een boeket van verse groenten, aardappelkroketjes en gebakken (parijse) aardappeltjes in een frietachtig vogelnestje. Zelfs de puree was voorgebakken in de vorm van een taartje. Dat was al omstreeks de tijd dat ik geen spinazie in spek gewikkeld meer kon zien. Niet omdat het me de keel uit kwam, maar voor zo veel heerlijks zag ik werkelijk geen mogelijkheden meer. Ah ha, een kerstdag uit, de tong strelend; tot en met de kerst polonaise, die zich voordeed als een schuimbakje gevuld met pistache ijs, slagroom en amandelen. En als finishing touch le Moca in kleine kopjes, geserveerd vanuit een koperen keteltje dat op een vuurtje heet gehouden wordt. Het mooiste en dankbaarste van alles is de werkelijke liefde waarmee chef Hollands en de zijnen hun produkten aan de openbaarheid prijsgeven; ze komen er rond voor uit en laten de schotels de revue passeren. Dit zijn kokende lieden die domweg de grootste aardigheid in hun vak hebben. Een man als Jan Hollands staat zich daar in de keuken uit te leven. Datzelfde doet hij (wanneer hij die tijd moet inhalen mag Joost weten) op de twee kerstdagen onder de kerstboom, van 5 tot 7 uur. Eerste Kerstdag, en van 8 tot half 10 Tweede kerstdag. Kindermenu's uit de kunst, met lettertjessoep, een spiesje met appelmoes en een kerstijsje met verrassing. En na afloop een kerstkater, maar daar staat ah ha op de hoek niet voor in. Een kijkje in het eethuis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5