Bistrotheek Noordeinde waarschijnlijk van de baan Ernstig meningsverschil bewoning Goghermolen REGI0(J0UR)NAAL Oplossing vervoersproblemen bejaarde Alphenaren blijft voorlopig uit Mgr. dr. W. van Hees magister- generaal Kruisheren overleden Acht maanden voor diefstal Aankoop voormalig koetshuis nog onzek^ REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGI^T Aad Cozijn staat op straat ALKEMADE Desge- vraagd deelde Aad Cozijn mee dat hij drie jaar gele den part-time hulpmachi nist op het gemaal aan de Plantage in dienst van de „Oude Veenen" werd, om dat zijn vader toen niet meer als machinist kon werken in verband met toenemende invaliditeit. Hij bleef er wonen, maar al spoedig kreeg hij van „De Oude Veenen" bericht dat hij wegens reorganistie vervangen werd door de full-timer P. Witteman. Men dreigde met een kort geding als hij het huis niet vrijwillig verliet Uitein delijk bleek dat de heer Witteman, die met zijn ge zin de Goghermolen be woonde, zou gaan verhui zen naar de Plantage. De Goghermolen was, volgens P. Witteman, niet langer geschikt voor bewoning wegens de vochtoverlast. Uiteindelijk mocht Aad Cozijn tegen een huur van f 170,- per maand plus het onderhoud van de molen in de Goghermolen gaan wonen. In de tussentijd deed „De Oude Veenen" het huur contract onderhands over aan de Molenstichting, ei genaresse van de Gogher molen. Deze stichting be paalde dat Cozijn er gratis in ruil voor enige klusjes mocht blijven wonen tot eind 1981. Verlenging van het huurcontract staat de Molenstichting niet toe en het gemeentebestuur van Alkemade heeft voor Aad Cozijn geen woning be schikbaar. Vader Cozijn zei desge vraagd: „Ik vind het maar vreemd; eerst moest mijn zoon uit ons huis aan de Plantage omdat Witteman erin moest. De Goghermo len, de toenmalige woning van Witteman, zou onbe woonbaar zijn geworden. Nu vindt zijn zwager de molen kennelijk niet zo onbewoonbaar". Open Huis Burgemeester Van der Have opent donderdagmidd om vier uur op ludieke manier het nieuwe pand v, Automobielbedrijf Oudshoorn aan de Touwbaan 5 Leiderdorp. Aansluitend worden bedrijfshal, wei plaats en showroom bezichtigd en vindt een recep\ plaats. Van vrijdag 11 december tot en met dinsdagi december organiseert de firma een Open Huis vq alle belangstellenden. In de nieuwe werkplaats woj| dan gewoon doorgewerkt zodat de bezoekers een gó, beeld krijgen van de werkzaamheden. Men kan dat lijks, behalve zondag, van negen tot zes uur terecht Trio Vandaag In 'de Kleine' van de Lindehoeve aan de Koninklijke M rinelaan in Voorschoten treedt donderdagavond het Ti Vandaag op. Vandaag maakt muziek waarin oude blii wordt afgewisseld met rock uit de vijftiger jaren vermenï met hedendaagse geluiden. Het trio brengt ook eigen 1\ derlands repertoire. Vandaag bestaat uit Chris Koenq Paul Vielvoije en Pol van Vliet. Aanvang negen uur. Wegenzout Niet meer glibberen en glijden. Om dat te bereikt stelt de gemeente Voorschoten ook dit jaar weer grai wegenzout ter beschikking van de bevolking. Daarm kan iedere burger aan zijn plicht voldoen om de stc pen bij gladheid toch beloopbaar te houden. lede, hoofdbewoner van een huis kan op de vrijdagen 11 18 december tussen één en vier uur zijn portie kom\ afhalen bij het gemeentelijke opslagterrein aan Hofweg. Het verdient aanbeveling een emmer of zi mee te brengen. Veertig jaar De heer H. van der Schee is vrijdag veertig jaar in g meentedienst, waarvan 35 jaar bii de gemeente Katwij Hij zat achtereenvolgs op de afdelingen bevolking, ondè wijs en personeelszaken. In oktober 1973 werd hij chef vi de afdeling onderwijs, personeelszaken en sociale zake waaronder ook welzijn, emancipatie en volksgezondhé vallen. De heer van der Schee neemt overigens nog get afscheid, omdat hij al op 16-jarige leeftijd zijn ambtelij] loopbaan begon. Zijn jubileum wordt vrijdag gevierd mj een receptie in de blauwe zaal van het gemeentehuis j Katwijk. Vanaf half vijf kan iedereen hem daar komen ij lici teren. Blokhuisfeest De tweede fase van het Llssese winkelcentrum Blol huis wordt vrijdag feestelijk geopend. Vanaf negt uur 's morgens tot zes uur 's middags is er een waard bonnenactie en van tien tot vijf uur reiken hostesst op gezette tijden kaarsen uit aan het winkelend p\ bliek. Burgemeester mr. R.W.M. Gerrits opent om vh uur de nieuwe Amrobank in het centrum. Zaterdi worden de feestelijkheden voortgezet Ook dan wordt weer kaarsen uitgedeeld. Tussen kwart voor elf t half twaalf treedt Canite Tuba met drumband en m jorrettenkorps op en tussen elf en vier uur zijn er po: penkastvoorstellingen, verzorgd door Teatro Cabah Tot slot houdt de Amrobank open huis met demonstr\ ties glasblazen en graveren tussen elf en een uur. Disco Ahimsa, de jongerenwerkgroep in Noord wijk, organisei vrijdag weer een van zijn wekelijkse disco-avonden. L gebeurt in De Kuip en er wordt alternatieve muziek draaid, zoals De Doors, Supertramp, Rock and Roll. avond begint om kwart over negen en is toegankelijk vc iedereen boven de zestien jaar, omdat er bier geschonk wordt. Wizo-actie In Don Bosco in Zoetcrwoude wordt vanavond oi acht uur de trekking verricht van de Wizo-Sint Nicm laas-actie. Het totale prijzenpakket heeft een waari van een kleine 2.500 gulden. De trekking wordt va richt door mr. E. Toxopeus, lid van de Raad van Stal en sinds enkele jaren woonachtig in Zoeterwoude. I ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks een groot aantal hand tekeningen kunnen de bejaarde inwoners van Alphen West toch niet rekenen op een snelle oplossing van hun vervoersproble men. Toen na 20 september de dienstregeling voor stadsbussen in Alphen veranderd werd, betekende dat voor Alphen-West een teruggang in de busverbinding met het centrum. En dat ter wijl juist in West de meeste bejaarden wonen, die afhankelijk zijn van openbaar vervoer. In plaats van rechtstreeks per bus naar de Aarhof, het winkel centrum van Alphen, te reizen moet men nu uitstappen in de Castellumstraat. Dit betekent dat men altijd de Alpnense brug moet passefen, die vaak open is waardoor het risico van de bus te missen al bij voorbaat ingebouwd moet worden. Het gevolg hiervan is dat bij de Castellumhalte de mensen vaak tijden staan te wachten. Vooral met het oog op de winter, is dit een onbegrijpelijke zaak zo vond een aantal ouderen. Zij richtten daarom een actiecomité op dat ruim 800 handtekeningen verzamelde. Met deze handtekeningen werd naar de burgemeester gegaan. Bij dit gesprek was tevens een vertegenwoordiger van de Ver voersmaatschappij West-Nederland aanwezig. Volgens het actie comité was zowel de burgemeester als de afgevaardigde van West-Nederland het eens met de klachten. Zij toonden dan ook alle begrip. Maar voor een aanpassing van de dienstregeling is toestemming nodig van het ministerie van verkeer en het is on waarschijnlijk dat die toestemming er komt voor de nieuwe dienstregelingen, die in mei ingaan. De gemeente wil wel maar is voor het instandhouden van stadsvervoer afhankelijk van subsidie. Natuurlijk was dit een forse tegenvaller voor de leden van het actiecomité. Een heleboel personen komen zo bijna niet meer buiten de deur menen zij. De indruk bestaat dat alle openbaar vervoer geconcentreerd wordt op de nieuwe wijken zoals Rid- derveld en dat de oudere wijken hiervoor hebben moeten inle veren. Daarbij komt nog dat vooral de ouderen gebruik maken van het openbaar vervoer, maar dat daar bij het plannen van lijnen geen rekening mee is gehouden. Op het ogenblik is West-Nederland bezig met een onderzoek naar het functioneren van haar lijnen. Het actiecomité is ervan overtuigd dat hieruit naar voren zal komen dat de bezetting van de lijn zoals hij nu loopt een stuk lager ligt dan vroeger, toen de bus wel in het centrum stopte. ZOETERWOUDE Na een kortstondige ziekte is op 75-jarige leeftijd te Bilthoven overleden mgr. dr. W. van Hees O.S. Cr., magister-generaal der Kruisheren. De heer Van Hees heeft onder meer gestudeerd in het Kruis herenklooster aan dè Zoeter- woudse Vrouwen weg. Ook zijn eerste werkterrein lag in Zoe terwoude. In 1932 werd hij be noemd tot magister (geestelijk leidsman) van de fraters van het klooster en tevens was hij professor in de filosofie. Van 1936 tot 1941 was hij tevens overste van het klooster. De in Amsterdam geboren Wilhelmus van Hees studeerde onder meer in Uden, Zoeter woude en St. Agatha-Cuyk. Van 1928 tot 1932 zette hij zijn theologische studie voort te Rome en zag deze met succes bekroond. De heer van Hees was begiftigd met grote be stuurlijke gaven. In 1941 werd hij prior van het klooster te Uden en tevens direkteur van het seminarie aldaar. Na het overlijden van de toenmalige magister-generaal mgr. W. van Dinter O.S.Cr, in september 1940 kon het keuze-kapittel door de oorlogsomstandighe den niet bijeen komen. Het duurde tot 1946 alvorens een opvolger werd benoemd. Als 40-jarige kreeg de heer Van Hees deze hoogste post binnen de orde der Kruisheren. Mgr. van Hees ontplooide vele ini tiatieven: nieuwe stichtingen onstonden in de staat Minas Gerais in Brazilië, de Orde van de Kruisheren keerde te rug naar Duitsland, in Neder lands Nieuw Guinea kwam een nieuw missiegebied dat aan de Amerikaanse kruishe ren werd toevertrouwd. Voor Amersfoort, waar hij sinds 1956 woonde, heeft hij beteke nis gekregen door de oprich ting van het gymnasium „Con- stantinianum" dat later met een H.B.S. werd uitgebreid. In 1968 ging deze school een fusie aan om uiteindelijk het „Eem- landcollege" te vormen. De periode van zijn bestuur werd echter ook getekend door de moord op 24 medebroeders- missionarissen in Zaïre en Irian Jaya (Nieuw Guinea) in 1964-1965. In zijn verantwoor delijkheid als magister-gene raal kende hij allen die om kwamen persoonlijk. Door de moord was de heer van Hees destijds zéér geschokt. In de ja ren na het Tweede Vaticaans Concilie, waaraan hij zelf heeft deelgenomen, heeft Mgr. van Hees zich met grote toe wijding ingezet om de veran deringen in Kerk en Orde van de Kruisheren te begeleiden. ALKEMADE WEIGERT BOUWVERGUNNING ROELOFARENDSVEEN Het begint er op te lij ken dat de bistrotheek aan het Noordeinde er nooit zal komen. De ge meente heeft de bouwver gunning, die door huurder E. van der Horst werd aangevraagd, geweigerd. Volgens Alkemade vol doet Van der Horst niet aan de eisen, die er ten aanzien van de parkeerge legenheid worden gesteld. Van der Horst hangt door deze weigering op de rand van een faillissement. De kans dat hij zijn bistro theek ooit nog zal openen, is daardoor wel zeer klein geworden. De heer en mevrouw Van der Horst huren sinds januari van dit jaar het pand" aan het Roe- lofarendsveense Noordeinde, dat eigendom is van project ontwikkelaar P. van Ruiten. Het echtpaar Van der Horst bezit in Alphen een bar-grill en zag in Alkemade mogelijk heden om een bistrotheek te openen. Hun plannen ont moetten echter veel weerstand bij de omwonenden, die (ge luidsoverlast vreesden. De aangevraagde en uit 42 ei sen bestaande hinderwet vergunning kwam er in maart echter toch. Dat betekende overigens niet, dat Van der Horst zijn deuren op korte ter mijn kon openen. Aan het pand moest immers nog het nodige verbouwd worden en daarvoor had hij weer een vergunning nodig. Een bouw vergunning, die, niet zoals Van der Horst dacht, gekop peld was aan de hinderwetver gunning. De beschikking op het nieuwe verzoek bleef ech ter lang uit. De reden daarvan was, dat de gemeente van de huurder eis te, dat zijn terrein aan 27 auto's plaats moest kunnen Het pand, waarin de heer en mevrouw Van der Horst een bistrotheek willen Inrichten. bieden. Van der Horst be schikte slechts over 16 par keerplaatsen. Hij stapte daarop naar de heer Wijsman, die als bedrijfsleider is verbonden aan een even verderop gelegen winkelbedrijf. Dit bedrijf be schikt over maar liefst 50 par keerplaatsen en Van der Horst dacht gezien de verschillende openingsuren van beide be drijven wel een overeenkomst te kunnen sluiten. Dat lukte ook. Men kwam een één-jarig contract overeen, dat dan jaar lijks stilzwijgend verlengd zou kunnen worden. De gemeente stelde echter dat de overeen komst voor 20 jaar zou moeten gelden. „Dergelijke eisen noem ik een belemmering van bedrijfsvoering", zegt Van der Horst „Dat zou immers bete kenen dat het bedrijf van de heer Wijsman 20 iaar lang niet zou kunnen uitbreiden. Dat kan en mag men niet verlan gen. En afgezien daarvan blijf ik die eis van 27 parkeerplaat sen een vreemde zaak vinden. In het bouwverordenings-mo- del van de Vereniging van Ne- DEN HAAG/NIEUWKOOP De Haagse rechtbank heeft een 21-jarige inwoner van Nieuwkoop veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar en af trek van voorarrest. De Nieuwkoper stond terecht wegens het plegen van een groot aantal inbraken en diefstallen. Zo had hij ingebroken in het gebouw van de CAD aan de Castellumwstraat in Alphen aan den Rijn. Hier had hij verdovende middelen zoals Dalmadorm, Depronal, Mo gadon en Librium weggeno men. Verder pleegde hij een inbraak in een woning aan de Doornenburg en haalde er een videorecoreder en siera den weg. Uit het zwemba- drestuarant aan de Cantharel werd een geluidsinstallatie ontvreemd. derlandse Gemeenten staat, dat voor elke 30 bezoekers 1 parkeerplaats beschikbaar moet zijn. De gemeente Alke made maakt daar voor elke 4 bezoekers 1 parkeerplaats van. Waarom?, vraag ik me af. En het feit dat er in de gemeente ethablissementen ziin, die he lemaal geen parkeerruimte hebben, maakt het allemaal nog vreemder". Van der Horst slaagde er nog wel in drie extra parkeerplaat sen te creëren. Aan het door Alkemade geëiste aantal van 27 kon hij niet voldoen, waar op de gemeente in november besloot de aangevraagde bouwvergunning te weigeren. „De manier waarop ik dat moest horen, is tekenend voor de hele situatie. Van een bui tenstaander hoorde ik, dat de vergunning was geweigerd. Zo gaat het steeds. Als er een be sluit wordt genomen, hoor ik daar pas veel later iets van", zo stelt Van der Horst, die het idee heeft, dat de gemeente dit met opzet doet „Om zo te voorkomen, dat ik binnen de daarvoor vastgestelde termijn bezwaar kan indienen", ver klaart hij. Gemeentewoord voerder J.J.F.M. van Elk ont kent dat: „De termijn waarop over een bouwvergunning kan worden beschikt, was al ruim schoots overschreden. De ge meente heeft steeds gewacht op een oplossing. Nu blijkt dat die er niet komt, hebben we de knoop doorgehakt en de vergunning geweigerd. Van der Horst kan dus niet zeggen, dat wij hem geen medewer king hebben verleend". Al met al is heeft het bistro- theek-avontuur Van der Horst al zo'n slordige ton gekost. Daar pogingen om de 6-jarige huurovereenkomst met Van Ruiten te verbreken op niets uit dreigen te lopen, hangt Van der Horst een faillisse ment boven het hoofd. „Dat lijkt althans onafwendbaar. Ik verwacht dat ik het nog twee, drie maanden uithoudt, langer niet. Dat betekent dus dat ik mijn zaak in Alphen moet slui ten, waardoor er drie mensen op straat komen te staan. En dat is toch een trieste zaak. Ze ker als je bedenkt, dat de bi strotheek 14 banen op zou hebben geleverd. L KOUDEKERK AAN f RIJN De plannen van gemeentebestuur om het il malig koetshuis van N| Poelgeest aan te kopen, b< den zich nog in een zeer stadium. Dit deelde bi. meester Swaan gisteravon raadsleden mee ter gerusi ling. Tijdens de gemei raadsvergadering stelden kele leden te hebben v£ men dat het gemeentebeju het voormalig koetshuis^, inrichten als dependance het gemeentehuis. r Van iets dergelijks is nog^ sprake. Er is nog niet eent! de firma Van der Bijl, din pand thans in eigendom over de koopprijs gepraat!, zijn er plannen om dit bf naar elders binnen de gen)c te te verplaatsen. Al sinds[€ bestaat het plan om de; keerssitatuatie rond het j malig koetshuis te verbetl5 De verplaatsing van hefl" drijf uit de dorpskern z(i een grote verbetering zijifc Het college van B en W 1 van de toekenning van eef muleringstoeslag bij het <f len van oud papier door p selijke verenigingen. Da meenteraad nam gisteraL hierover geen nieuw bei zodat de voorlopige oude 1' ling wel blijft gelden. I Het voorstel van het cc om tot aansluiting van d lering van de Dorpss /Hondsdijk op het hoofdg van de riolering te ko stuitte op moeilijkheden gemeenteraad. Men wil aansluiting niet los zien een reconstructie van di deelte. De raad wil eers derzocht zien hoe hoo|€ meerkosten zijn, wannef5 een reconstructie tot aa i Weidedreef wordt uitgev i Pas als hier klaarheid in ic bracht, zullen B en Wc groene licht krijgen voor sluiting van de riolering, i HAGENAAR NIEUWE MOLENAAR ALKEMADE De bewoning van de Goghermolen is thans het middelpunt van een hoog oplopend meningsverschil tus sen de Rijnlands Molenstich ting en het gemeentebestuur van Alkemade. Dat bleek gis teravond tijdens een bijeen komst van de commissie be zwaar- en beroepsschriften. De Rijnlandse Molenstichting heeft J. A. van der Donk uit 's-Gravenhage uitverkoren om de Goghermolen te bewonen en te laten draaien. Het ge meentebestuur van Alkemade heeft de heer Van der Donk een woonvergunning gewei gerd omdat hij niet voldoet aan één van de twee criteria ter zake (ingezetene en/of eco nomische gebondene). Deze stellingname werd gisteravond gedeeld door de commissie be zwaar- en beroepsschriften na een besloten zitting. Burgemeester drs. P. J. Bolten heeft uit protest tegen de keu ze van een Hagenaar boven een inwoner van Alkemade zijn werkzaamheden binnen het dagelijks bestuur van de Rijnlandse Molenstichting op geschort. De burgemeester is namelijk buiten het besluit ge houden. Hij wil zijn werk zaamheden pas hervatten „als genoegdoening is verkregen". Achtergrond van dit alles is het feit dat de huidige bewo ner van der Goghermolen, Aad Cozijn, een woningwet woning claimt als hij de molen niet langer mag bewonen. Het pleidooi voor de heer Van der Donk werd gevoerd door zijn raadsman, de heer Ver meulen, en door een bestuurs lid van de Rijnlandse Molen stichting, de heer Mans. De raadsman vond het weigeren van een woonvergunning aan de heer Van der Donk niet te- De Goghermolen recht omdat er eeix-atgemeen belang gediend wordt indien de Goghermolen bewoond en regelmatig gebruikt wordt. De keuze is op de heer Van der Donk gevallen omdat hij ge huwd is met een meisje uit de molenaarsfamilie Witteman en omdat hij een cursus als mole naar gevolgd zou hebben. Voor ƒ350,- per maand zouden hij en zijn vrouw de Gogher molen mogen bewonen, op voorwaarde dat de molen 30 a 40 uur per maand draait. Op grond hiervan zou hij op een totale, gedeeltelijk versluierde, huur van 750,- komen, zodat de Goghermolen eigenlijk als vrije sektor-huis aangemerkt zou kunnen worden. Een ander argument van de raadsman was dat een molen geen zelfstandige woning in de zin van de woningwet is, maar een bedrijfsruimte. De raads man deed diverse malen de boute uitspraak dat de beslis sing van b en w van Alkema de niet in overeenstemming is met een behoorlijk bestuur. Pas op aandrang van enige commissieleden gaven de be zwaarden toe dat de Gogher molen thans bewoond is. „De heer Cozijn betaalt echter geen huur en kan er slechts tot eind. van dit jaar blijven wonen, daarvoor heeft hij getekend" aldus de heer Mans, bestuurs lid van de Rijnlandse Molen stichting. Hij voegde eraan toe dat een zwager van de heer Van der Donk, wel zomaar een Alkemadese molen mocht gaan bewonen. Hij beweerde dat de huidige bewoner van de Goghermolen, de heer Cosijn, hem niet kenbaar had ge maakt de molen te willen blij ven bewonen. Toen commis sieleden hem erop wezen dat de heer Cozijn, afkomstig uit een veel ouder molenaarsge slacht dan de Wittemannen, geschreven had bereid te zijn een molenaarscursus te vol gen, antwoordde de heer Mans: „Als ik kan kiezen tus sen iemand die het vak nog moet leren en iemand die het al kan, kies ik uiteraard de laatste". Voorts voerde hij aan dat de echtgenote van Van der Donk, vanwege haar mole naarsachtergrond (grootvader was molenaar, thans bewonen enige broers molens), ook di- rekt weet wat haar te doen staat als er iets mis is met de molen. Bovendien zei hij dat de huidige molenaar Paul Knelange het molenaarswerk kwalitatief goed deed, maar er onvoldoende tijd voor kon uit trekken. En hij vervolgede zijn redenatie: „omdat molens zulke kostbare gebouwen zijn, moet de Molenstichting zelf kunnen bepalen wie erop komt. Aan het einde van de o- penbare zitting vroeg de heer Mans beleefd naar eventuele beroepsmogelijkheden. Hier mee maakte hij duidelijk dat hij het er niet bij laat zitten als van der Donk zijn woonver gunning niet krijgt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4