Klein Links" streeft naar progressief meerderheidscollege naam der wet Brug over Nieuwe Rijn bij Nieuwebrugsteeg onnodig PSP: Maak WUPO-panden bewoonbaar voor krakers Yerbaal geweld Gemeenteraad unaniem voor ontpoldering Merenwijk 'AD LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 3 "war |wa; Reiden Een fietser njiit Katwijk kon de ver- Qeiding niet weerstaan. "Het rijwielpad was opge broken en hij besloot ijjoewel de actie natuur lijk zeer vermetel was "bp het voetpad verder te Jietsen. Het ging alle maal goed tot halverwe ge. Want daar versperde ;en agent de fietser de K'eg en pakte reeds pot- e|ood en papier. De fiet- '|er zag zijn dreigend lot )nder ogen en begon on- 2fceus tegen de verbali- i-tant uit te varen. „Wat is 'lit voor flauwekul. U jiet toch, dat het fiets pad is opgebroken. Ze inoesten je overplaatsen haar Amsterdam, zodat kje het echte werk kan gjaan doen. Ik ben nu iecht ziedend. Ik zal me cbeklagen bij de korps chef," aldus de tot af stappen gedwongen fiet ser. die verbaal zijn jtgram poogde te halen. Betalen was er niet bij, ■'iet ging de pendelaar Dm het principe. Evenals lie agent het principe ,hoog in het vaandel ^Hroeg en dus stond de Tnan gisteren voor de kantonrechter. Naar zijn zeggen was hij inderdaad bij de korps- Kchef op bezoek geweest. L».Die zat er een beetje UJmee," zei de overtreder plechtig, „Eigenlijk wil- tde de korpschef de zaak in overleg met de agent seponeren, maar daar ^vilde ik niets van we- •n, want er waren er eer die dag dan ik al en." Dan dient zich 'anzelf de vraag aan, vaarom „de korpschef ier een beetje mee zat". >dVolgens de verdachte is «het fietspad 'in totaal tien dagen opgebroken .geweest. Tot de vijfde ■'dag reden regelmatig fietsers over het voet- ad. De zesde dag werd n aantal ovetreders keurd. En van de ze- ;nde tot de tiende dag :onden de fietsers weer mgestoord hun gang jaan, op het voetpad. „Maar waarom precies k. Nu net op die ene lag," vroeg de verdach- e zich vertwijfeld af, .Bovendien was het toch erg niet, ik heb bij- 'oorbeeld niet stil ge- itaan." „Nee, U hebt ge- iietst en dat is dan ook irecies hetgeen u ver zeten wordt," merkte :antonrechter Van Dij- :e op. De officier van justitie, mr. Gerretsen- isser: „Het was een hinderlijke actie en kon «jgevaar opleveren. Ook waren er geen voet gangers in de buurt, dan •Hog was dat geen vrij brief om de verkeersre gels te overtreden.". De officier eiste een boete ,yan twintig gulden, het bedrag, dat de man ook gter plaatse aan de agent Bkhad kunnen betalen. De kantonrechter vonniste djtonform de eis en daar 1 had de verdachte zich o*>ij neer te leggen, het geen hij deed. «öj'epe gedachten teen verdachte had 76 in ■>laats van vijftig kilo- ■neter per uur gereden ■in de auto dus). Ten ■)verstaan van de politie ^Verklaarde hij toenter- ijd: „Ik heb een twaal- urige werkdag achter ie rug, ik vind het kin- Ierachtig." En /tegen de cantonrechter zei de nan gisteren, dat hij lestijds zeer diep in ge lachten verzonken was. .Sliep u?," informeerde Ie rechter belangstel- end. „Juist als u een ange dag achter de rug v leeft, is het des te ge vaarlijker om te hard te rijden," aldus de officier, Jclie een boete van hon derd gulden eiste. De lantonrechter zorgde rvoor dat de man goed weg kwam, met een boe te van zeventig gulden. De rechter vroeg ten slotte naar het beroep van de veroordeelde. Naar de oorzaak dus van Cjdie plagende diepe ge- dachten. „Ik ben leraar." [|zei de docent, die met "zijn woorden op de pu- jgblieke tribune een sar- J »nische respons teweeg langstellend op de pu blieke tribune had plaatsgenomen, joelde ailuid- WIM BUNSCHOTEN LIJST MET KERNPUNTEN NAAR PVDA EN D'66 LEIDEN De drie klei ne progressieve partijen hebben in een brief aan PvdA en D'66 aangedron gen op de totstandkoming van een links meerder heidscollege na de vol gend jaar te houden ge meenteraadsverkiezingen. „Een links meerderheids- college is gezien de econo mische situatie en de Leidse problemen het meest gewenst", zo schrij ven de drie partijen. PSP, PPR en CPN hebben een lijst met kernpunten opge steld waarmee zij een der gelijk college willen steu nen. De drie partijen zijn echter wel van plan ieder een eigen verkiezingspro gramma op te stellen. De lijst van PSP, PPR en CPN bevat onder meer de volgende kernpunten: Woningbouw: in Leiden be staat alleen behoefte aan be taalbare woningen voor Leidse inwoners. De bouw van vrije sector- en dure premiewonin gen moet worden voorkomen. Gezien de huisvestingsnood moet een onderzoek gedaan worden naar het bouwen van huizen in grotere dichtheden. Vanuit het oogpunt van de werkgelegenheid moet de wo ningbouw geschieden door een gemeenschapsbouwbedrijf. De gemeente verleent op geen en kele manier medewerking aan commerciële projectontwikke laars. Er dient een beter toe wijzingssysteem ontworpen te worden waarin ook rekening wordt gehouden met medische en sociale criteria. Het wonen in woongroepen moet worden bevorderd en er moeten meer ligplaatsen komen voor woon boten. Verkeer: de auto-overlast, met name die in de binnen stad, moet met kracht worden bestreden. Ook zonder het centrum direct af te sluiten moeten maatregelen ter bevor dering van een autoluwe stad genomen worden. Werkgelegenheid: mogelijk heden om her- om- en bijge schoold te worden moeten worden uitgebreid. Voor 1983 moet een plan gemaakt wor den voor een experimenteel werkgelegenheidsprojekt. In het kader van de bezuinigin gen mogen geen ontslagen val len. Er moeten binnen een jaar zeker 30 deeltijdfunkties ge realiseerd worden. Welzijn: bij de vaststelling van energietarieven dient het uitgangspunt gehanteerd te worden dat de inkomens tot modaal worden ontzien. Sa menwerkingsverbanden in de gezondheidszorg moeten wor den bevorderd. Het in loon dienst zijn van de werkers is het uitgangspunt. Een demo cratische inbreng van werkers en gebruikers moet worden bevorderd. Onderwijs: Emancipatoir-, vredes- en anti-fascistisch on derwijs wordt door de ge meente bevorderd. De ge meente moet actief optreden bij de totstandkoming van een middenschool in Leiden. De drie partijen stellen zich voor dat de linkse partijen binnenkort om de tafel gaan zitten om over de kernpunten te praten. Een dergelijk ge sprek zou de vorm van een o- penbare discussie moeten heb ben. PLEIDOOI VOOR AANSLUITING OP GAS-, WATER- EN ELEKTRICITEITSNET LEIDEN De Leidse afdeling van de PSP meent dat de gemeente er met kracht op moet aandringen dat de gekraakte WUPO-appartementen (WUPO: Westland- Utrecht Project Ontwikkeling) aan de Weddesteeg gas, water en elektriciteit krijgen. Momenteel heeft één op de vier appartementen water. Gas en elektriciteit heb ben zij niet. De problemen zijn ontstaan omdat zowel de Leidse Duinwater- maatschappij (LDM) als het energiebedrijf Rijnland (EBR) ga rantiesommen vragen die de krakers niet kunnen betalen. „Deze garantiesommen zijn veel te hoog", zo meent de PSP. Het LDM vraagt volgens de PSP 250 gulden per aansluiting en om dat de krakers dit niet kunnen betalen is gekozen voor één aan sluiting per vier appartementen. „Niet bepaald hygiënisch en ze ker niet brandveilig", zo stelt de PSP die zich afvraagt of de inspecteur voor de Volksgezondheid hier wel genoegen mee neemt. Volgens de informatie van de PSP vraagt Rijnland een bedrag van 750 gulden, ongeveer zes maanden geschat gebruik. Nor maal bedraagt deze garantiesom slechts 150 gulden doch het EBR zou er rekening mee houden dat de krakers zonder hun rekening te voldoen het pand weer verlaten. De PSP wijst op het beleid in gemeenten als Den Haag en Rotterdam waar ieder een die zich legitimeert, al of niet tegen een kleine garantiesom, wordt aangesloten. In Rotterdam bestaat ook de mogelijkheid dat degenen die dat willen hun energiekosten direct laten af schrijven van hun uitkering. „Zo blijkt maar weer eens dat de gemeente Leiden veel te wei nig invloed heeft in het energiebedrijf", aldus de PSP. „Het be leid van de gemeente is om de WUPO-panden niet te ontrui men. Logisch zou dan zijn dat de gemeente alle mogelijke moeite zou doen om de panden dan ook bewoonbaar te maken", schrijft de PSP in een brief aan het college. De partij vraagt B en W snel contact op te nemen met Rijnland en het LDM om deze zaken te regelen. Vier krakers voor de WUPO-appartementen. Inbraak bij Kat LEIDEN Een inbraak bij de vuurwerkfabriek Kat heeft dé politie voor vraagtekens ge steld. In het afgelopen weekeinde, werd een loods opengebroken, waar zeer zwaar vuurwerk in was opgeslagen. Onduidelijk is echter of er iets is gestolen. Onoordeelkundig gebruik van dit vuuurwerk is erg gevaar lijk. Fietster breekt been LEIDEN Een 30-jarige vrouw uit Leiden heeft gister middag een gecompliceerde beenbreuk opgelopen, nadat zij op de kruising van de Oude Singel en de Beestenmarkt geen voorrang had verleend aan een auto. De vrouw is naar het AZL overgebracht. LEIDEN De Leidse ge meenteraad stelde zich gisteravond unaniem ach ter een door het D'66-sta- tenlid J. Wessel bij de provincie ingediende mo tie om te onderzoeken of de Merenwijk ontpolderd kan worden. Ontpolderen van de Meren wijk betekent in dit geval dat het beheer van de Me renwijk door het waterschap „De Oude Veenen" wordt overgedragen aan de ge meente Leiden. Het water schap vraagt wel polderlas- ten van de Merenwijk-bewo- ners maar verricht voor dat geld geen werkzaamheden. Provinciale staten zijn ver antwoordelijk voor deze gang van zaken en bezitten de bevoegdheid de over dracht te regelen. Bij het wa terschap is men niet zo ge lukkig met de overdracht omdat de inkomsten van „De Oude Veenen" voor een niet onaanzienlijk deel bestaan uit de betaalde polderlasten van de Merenwijk-bewoners. De motie van het statenlid wordt donderdag in een ver gadering van provinciale sta ten behandeld. De Leidse ge meenteraad stelt zich voor de overdracht zoals gebruikelijk „mef gesloten beurzen" en met terugwerkende kracht te laten geschieden. Met de schrik vrij LEIDEN Een 25-jarige man uit Voorschoten kon gistermiddag zonder verwon dingen uit zijn auto stappen, nadat hij op het Noordeinde met een flinke snelheid te gen een aanhangwagen was aangereden. De man kreeg wel een proces verbaal we gens rijden onder invloed. De Voorschotenaar reed ter hoogte van de Rembrandstraat tegen de auto van een 30-jari- ge man uit Leiderdorp, die bloemen aan het uitladen was. Door de klap belandde de aan hangwagen op de motorkap van de auto. De auto werd ge heel vernield. Vrouwengespreksgroep Troef, het vormingscentrum voor jong-volwassenen houdt elke dinsdagmorgen van kwart over negen tot half twaalf een gespreksgroep voor (huis)vrouwen. Onderwerpen die aan de orde komen zijn opvoeding, kernenergie, reclame, gezondheidszorg en de positie van de werkende vrouw. Kinderopvang is aanwezig. Elke dinsdagavond is er van acht uur tot kwart over tien ook een gesprekgroep. In deze groep wordt aan dacht besteed aan jeugd, opvoeding en rol-patronen. Deelname aan de bijeenkomsten kost drie gulden per keer. Inlichtingen telefoonnummer 130494. Troef Het vormingscentrum Troef start 14 januari een nieuwe cursus op donderdagavond van acht uur tot tien uur. De cursus isbestemd voor meisjes. Er wordt gepraat over op kamers wonen, vriendinnen en er wordt ook aandacht be steed aan handvaardigheid. Zo worden er sieraden ge maakt. Inlichtingen telefoonnummer 130494. Studiedag In het Academiegebouw aan het Kort Rapenburg wordt zaterdag 12 december een studiedag gehouden met als thema „Historische betrekkingen tussen mos lims en christenen: ideologie en werkelijkheid". De studiedag begint om halt tien, duurt de hele dag en wordt georganiseerd door de faculteit der Godgeleerd heid. Op bet programma staat een groot aantal lezin gen. De Dukdalf Het s^hoolorkest van de openbare lagere school De Duk dalf verzorgt vrijdagavond 11 december om half acht een schoolconcert. De kinderen van zes tot twaalf jaar hebben zich gedurende een half jaar voorbereid op dit concert. Er wordt een gevarieerd programma ten gehore gebracht. Themadag Youth tor Christ houdt zaterdag 12 decmeber een the madag onder het motto „Het komt je niet zomaar aan waaien". Het programma begint om tien uur met een spreker, vanaf twee uur wordt er aan de hand van een toneelstukje verder gepraat over het thema en om acht uur de film „Out There". De themadag wordt gehouden in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruunstraat 3 in Zuid-West. Nieuwe VIDO-groep Ria van der Heijden houdt donderdag 10 december, op ver zoek van de VIDO (Vrouwen In De Overgang), een praatje voor alle vrouwen van 45 plus in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. De bijeenkomst begint om twee uur. Leger des Heils Ook dit jaar zullen de kerstpotten van het Leger des Heils weer enkele dagen het Leidse straatbeeld sieren. Het Leger tracht op deze wijze geld in te zamelen om met Kerstmis iets te doen voor die groep mensen die tussen wal en schip dreigen te vallen. De jaarlijkse huis-aan-huis collecte van het Leger vindt dit jaar geen doorgang. In plaats daarvan hoopt het Leger geld in te zamelen door verkoop van het speciale kerstnummer van de Strijdkreet, het periodiek van het Leger. De prijs hiervan bedraagt 1.30 gulden maar een hoger be drag is ook van harte welkom. EVE In The Jam' aan de Tweede Binnenvestgracht treedt mor genavond de Haags-Leidse formatie EVE op. Dit concerx komt in de plaats van het eerder aangekondigde optreden van de Nota Bene Band. EVE speelt Gruppo Sportivo-ach- tige muziek. De zaal is vanaf negen uur 's avonds open, hei concert begint rond half tien. De toegangsprijs bedraagi tweeëneenhalve gulden. Ten toonstelling Amnesty Op 1 december is de inter nationale campagne van Amnesty International te gen 'verdwijningen' van start gegaan. In Neder land wordt deze campag ne gevoerd onder de leuze 'Verdwenen maar niet vergetenDe Leidse werk groep van Amnesty Inter national heeft in dit ka der een tentoonstelling in gericht waarin behalve aandacht aan verdwijnin gen ook aandacht aan ver volgde schrijvers wordt geschonken. De tentoon stelling wordt de gehele maand december gehou den in het gebouw van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat. Zoals ge bruikelijk heeft de Leidse werkgroep ook dit jaar weer speciale wenskaar ten laten ontwerpen die behalve in de bibliotheek op diverse plaatsen in de stad te koop zullen wor den aangeboden. Inlich tingen hierover zijn ver krijgbaar bij Ludwig Nij- holt tel. 170687. Tenslotte Een van de voor dit jaar ontworpen wenskaarten van Amnesty International. organiseert Amnesty op 17 december een schrijf- avond in het gebouw Ra penburg 100. Aanvang is acht uur 's avonds. LEIDEN De Leidse raad heeft gisteren te ken nen gegeven een defini tieve fiets- en voetgan gersbrug over de Nieuwe Rijn, ter hoogte van de Nieuwebrugsteeg, niet wenselijk te achten. De raad komt hiermee tege moet aan de bezwaren vanuit de buurt. Het col lege krijgt in ieder geval niet via het bestemmings plan de mogelijkheid om een als tijdelijk bedoelde brug te laten liggen. Een amendement van het CDA om ook de Veerbrug (ter hoogte van de Veer- straat) uit het plan te schrappen, werd door het raad verworpen. De buurtbewoners kregen on gelijk voor wat betreft hun wensen ten aanzien van de groenvoorziening bij de theek oepel langs de Utrechtse Veer. Deze was in hei ontwerpplan wel opgenomen en zou aange legd moeten worden op de plaats waar zich nu een op slagplaats van een brandstof- fenhandel bevindt. Het niet doorgaan van het groen maak te het mogelijk om woonboten, die zich volgens een meerder heid van de raad niet verhou den met openbaar groen, nu wel langs de gehele Utrechtse Veer toe te staan. Het huidige aantal van elf mag echter niet overschreden worden.- Wet houder C. Waal van ruimtelij ke ordening waarschuwde er voor uitbreiding van ligplaat sen van woonschepen niet in stadsvernieuwingsgebieden te zoeken. De wethouder zag hiervoor meer mogelijkheden in de wijken Leiden Zuid- West, Professoren wijk of de Leeuwenhoek. Door de bouw van apparte menten voor één- en tweeper soonshuishoudens in het Cune- racomplex aan de Hogewoerd niet uit te sluiten kwam de raad tegemoet aan projectont wikkelaar Noorlander b.v. Noorlander is eigenaar van een gedeelte van het complex. Hij achtte het economisch niet haalbaar om hier alleen ééns gezinswoningen te bouwen, zoals het ontwerp-plan eiste. Tot teleurstelling van de buurtbewoners heeft het colle ge ook vastgehouden aan zijn plannen ten aanzien van de bioscoop: verplaatsing van de bioscoop naar een plaats langs de verbrede Sint Jorissteeg. B en w hebben evenwel de be voegdheid om dit onderdeel in die zin te wijzigen dat de bio scoop toch op zijn huidige plaats kan blijven staan. De plannen met het zogenaamde Codicomplex aan het Leven daal zullen in een later stadi um worden uitgewerkt. Ook het ontwerp-bestem- mingsplan Verversbuurt le verde in de raad weinig pro blemen op. Op verzoek van de heer F. van Oosten (PPR) zal het college met het bestuur van de stichting R.K. begraaf plaats gaan praten om te be zien of er op de begraafplaats weer begraven kan worden. Een motie van het CDA om geen voetgangersbrug getje aan te leggen in het verlengde van de Zijl straat werd met een ruime meerderheid verworpen. De buurtbewoners had den eerder te kennen ge geven van dit bruggetje alleen maar overlast te verwachten. Honderden wandelstokken op het strand NOORDWIJK In on vervalst Noordwijks dia lect werd de politie gister morgen te verstaan gege ven, dat er op het strana ..honderden" wandelstok ken zouden „leggen Nieuwsgierig geworden, besloot de Hermandad een kijkje op de 'plaats des on- heils' te gaan nemen. Wandelstokken werden er inderdaad gevonden. Zij het wat minder dan was aangekondigd. In plaats van met de beloofde 100- den verlieten de dienders gewapend met 9 stokken het strand. De stokken zijn aan een Noordwijks be jaardentehuis geschonken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3