Bezuiniging op Verkeer en Waterstaat kost2200 banen apers houden im 200 passagiers ijzeling in Regering geeft tuinders uitstel BANEN STELEN OM ELDERS WERK TE SCHEPPEN" Meubelfabriek Oisterwijk Vs Roltrap snijdt vingertopjes af ïeidóe Go Dinsdag 8 december 1981,72e jaargang no. 22138 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vincent van Gogh in de kunstserie „De schok van het nieuwe" op Ned. I om 22.10 uur. De twee gasten voor de tien vragen bij „Mies" zijn Marcel van Dam en Sylvia Kristal. In „Televizier" aan dacht voor de oplevende Ku Klux Klan om 22.20 uur. Half tot zwaar bewolkt en vooral in de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Van nacht lichte vorst. Middagtem- peratuur omstreeks 2 graden. Matige wind draaiend van noord naar west. Morgen zon op: 8.37; onder: 16.28 uur. Schev. hoogw.: 0.47 en 13.19 uur, laag: 8.54 en 21.23 uur. roordeelde agent ioger beroep TERDAM De 25-jarige erdamse hoofdagent die vori- eek door de rechtbank in de Istad is veroordeeld tot een igenisstraf van een jaar we- het doodschieten van de 33- Meta Hofman, is tegen dit in hoger beroep gegaan. Dit uit een mededeling die lcommissaris van de Amster- e politie J. Valken, gisteren gedaan. In zijn mededeling Valken verder dat hij het is als een harde slag heeft er en dat de leiding van de erdamse politie de strekking le reacties op het vonnis bin- buiten het korps, deelt. Ziekenfondspremie naar 9,1 procent UTRECHT De premie voor de verplichte zieken fondsverzekering wordt voor 1982 met 0,5 procent verhoogd tot 9,1 procent. Dit is vastgesteld door de staats secretaris van sociale zaken en de minister van volksge zondheid. Verder is besloten de loongrens (de inkomens grens waaronder werkne mers verplicht verzekerd, zijn) te verhogen van 42.300 naar 43.450 gulden en is het maximum premiedagloon (het bedrag waarover pre mie betaald moet worden) met vier gulden verhoogd tot 142 gulden. „Verstrek hypotheek aan woongroepen" DEN HAAG De Rijks- postspaarbank moet ook hypotheken verstrekken aan andere samenlevings vormen zoals woongroe pen. Het bij voorbaat uitsluiten van deze samenlevingsvor men werkt discrimerend, zo stelt het PSP-kamerlid Van Es in schriftelijke vragen aan minister Zeevalking van ver keer en waterstaat. Juist de RPS zou als semi-overheids- bedrijfeen voortrekkersrol moeten vervullen door het scheppen van mogelijkheden voor woongroepen. Verkeersdode door paarden op snelweg NIJMEGEN Op de A-52, de snelweg van Arnhem naar Nijme gen, is gisteravond bij Nijmegen een auto in gereden op drie loslo pende paarden. Een van de inzittenden kwam daarbij om het leven, de ander raakte zwaar gewond. Bij het ongeluk kwamen twee van de paarden om en raakte er een zwaar ge wond. Medicijn vader fataal voor peuter ZAANDAM De dertien maanden oude peuter Ci- had Toker uit Zaandstad is gisteren overleden nadat hij tien kalium-pillen van zijn vader had opgegeten. Toen de ouders hem kort daarna ontdektèn, was het feitelijk al te laat. Een bloedspoeling in het Wil- helmina-kinderziekenhuis te Utrecht mocht niet meer baten. Enkele uren later overleed het kind aan vergiftiging. De vader van Cihad gebruikte de kaliumtabletten voor de bestrijding van zijn hoge bloeddruk. Drie doden bij verkeers ongeluk OUDER-AMSTEL In de polder Rondhoep-west in de gemeente Ouder- Amstel zijn gistermiddag drie mensen om het le ven gekomen nadat zij met hun auto in het wa ter van de Amstel waren gereden. Volgens de rijkspolitie is het ongeluk zeer waar schijnlijk veroorzaakt door de slechte weersom standigheden op dat mo ment. Haagse tv-piraten dreigen „in te breken" tijdens legale uitzendingen DEN HAAG De Haagse tv-piraten dreigen tijdens uitzendin gen te gaan „inbreken" op de kanalen van de Nederlandse en buitenlandse televisie-stations. Deze en nog andere acties wil men gaan voeren om onder de abonnees van de kabeltelevisie sympathie te winnen voor het in de ether brengen van hun pro gramma's na alfoop van de legale uitzendingen. Gistermiddag hadden de programma-makers van de piratenzenders Cosmos, TV-Den Haag, Piraat, Telstar en TV-Zuid-Holland een geprek met Casema-directeur ir. G.B. Deelman en Hoofd Netbeheer ing. H. de Goede over de eventuele levenskansen van de Haagse tv-piraterij. Door een maatregel van kabel-exploitant Casema is het de piraten sinds eind vorige week onmogelijk gemaakt 's avonds nog via de gebruikelijke weg uit te zenden. NIJKERK Circa 2200 ar beidsplaatsen zullen verloren *aan als gevolg van de extra Dezuinigingen, die het kabi net wil doorvoeren op de be groting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bestuurder G. Hof van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel CFO zal minister Zeevalking van dat departement dan ook nog op heldering vragen waarom hij met deze bezuiniging van 340 miljoen gulden heeft inge stemd. Tijdens een vergadering van de CFO-groep Verkeer en Waterstaat zei Hof vanmorgen, dat hier toch duidelijk het werkgelegenheids plan van de overheid wordt tegen gewerkt. Hij sprak dan ook van het stelen van geld en arbeids plaatsen bij departementen ten be hoeve van een plan om (elders) werkgelegenheid te scheppen. Dat lost niets op, aldus Hof. „Het om politieke redenen een streep halen door maatschappelijk van belang zijnde banen bij de rijksoverheid is onverantwoord". Van de 340 miljoen extra bezuini gingen moet de PTT er 200 op brengen, de resterende 140 miljoen gulden komen voor rekening van het ministerie zelf. Aangezien in de materiële sfeer in de afgelopen tijden reeds tot het uiterste is be zuinigd moet de nieuwe ombuiging wel gaan ten koste van het perso neelsbestand. En dat terwijl Rijks waterstaat volgens Hof nog steeds niet in staat is het structurele overwerk terug te' dringen, onder meer in de sector van de glad- heidsbestrijding. Men is ook nog niet in staat de zogenaamde ver lengde diensttijden (50 uur werken om 40 uren betaald te krijgen) af te schaffen. De CFO-bestuurder zei voorts, dat Verkeer en Waterstaat door ver keerde planning en calculatie met een extra begrotingstekort y an 700 miljoen gulden zit. Hof zei aanwij zingen te hebben, dat dit extra gat in de begroting uitstel van werk zal betekenen in het Deltagebied, waar toch al zo'n tekort aan werk gelegenheid is. Voorts is al een reeks van jaren uitbreiding van het aantal personeelsleden ten be hoeve van de algemene periodieke autokeuring (met 800 man) aange kondigd, maar daarbij is het geble ven. Tenslotte zei Hof, dat bij de ambtenaren van de Rijksverkeer sinspectie grote onrust heerst van wege angst voor de toekomst. WÊÊÊk AANTAL WERKLOZEN NAAR 443.000 DEN HAAG Het totaal aantal werklozen is in november met 16.000 toegenomen tot 443.000. Dit heeft mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren gezegd. „Gelukkig", aldus Den Uyl, "is de toename iets minder dan vorig jaar". De groei deed zich uitsluitend voor bij mannen; de werkloosheid bij de vrouwen daalde. Ook het westen heeft nu een werkloosheidspercenta ge van 8 procent, wat met name voor de grote steden „van buitengewoon verontrustende aard is", aldus Den Uyl Pag. 9: Ook meer werklozen in VS. KAPING LIBISCHE EN NEZOLAANSE VLIEGTUIGEN: :ne/tegucigalpa [ijl gisteren in Venezuela vliegtuigen gekaapt wer- |vond enkele uren later caping van een Libisch ;stel plaats, dat na een ijf van drie uur op het kreld van Athene koers [paar Rome. Bij het slui- ran deze editie was het liet duidelijk of de Ita- e autoriteiten de kapers tmming hadden verleend F en landing op het Ro- vliegveld. van de drie gekaapte jzolaanse vetkeersvlieg- n hebben vanochtend luras met onbekende be- ïrjning verlaten. Voor hun ïrtek werden 20 passagiers "aten in ruil voor brand- vers drinkwater. Het derde Venezolaanse toestel staat nog in Guatemala. De drie kapers van het Libi sche toestel eisen de vrijlating van de leider van de sji'itische gemeenschap in Libanon, imam Moessa-Sadr. Hij ver dween in augustus 1978 op mysterieuze wijze tijdens een verblijf in Libië. De sjitten in Libanon stellen de libische ko lonel Khadaffy verantwoorde lijk voor de verdwijing van Moessa-Sadr. De kapers dwon gen de piloot van het Libische toestel, dat 44 passagiers aan boord heeft, allereerst naar Beiroet te vliegen. Van daaruit Een van de drie gekaapte Venezolaanse vliegtuigen tijdens een tussenlanding op Aruba v getankt werd. lieten de kapers 22 passagiers vrij. Twee hiervan zijn op de foto te zien na I niet in Teheran zou mogen landen. De kapers hadden in een communiqué de geestelij ke leider ayatollah Khomeini begroet. Over de identiteit van de ka- werd vanochtend vroeg koers pers van de drie Venezolaanse gezet naar Athene, nadat Iran vliegtuigen, die gisteren vrij den en waarin 262 passagiers drie vliegtuigen zei gistera- j medicijnen, voedsel en had laten weten dat het toestel wel tegelijkertijd gekaapt wer- zaten, heerst nog onduidelijk heid. Het zou gaan om leden van de Venezolaanse verzets beweging, vertegenwoordigers van een Salvadoraanse bevrij dingsorganisatie en separatis ten van Porto Rico. Een van de commandoleiders van de vond echter, dat alle kapers Venezolanen zijn. De drie gekaapte toestellen vertrokken gisteravond aller eerst naar Colombia. Daar eis ten de kapers brandstof en luchtkaarten van Midden- Amerika. De Colombiaanse autoriteiten willigden deze ei sen in, nadat eerst alle vrou wen en kinderen werden vrij gelaten. Vervolgens vloog een toestel naar Guatemala en de twee andere zetten koers naar Honduras, van waaruit zij vanmorgen met onbekende stemming zijn vertrokken. Minister De Koning (r) krijgt van zijn voorganger Braks wat infor matie toegefluisterd tijdens het debat met de kamercommissie voor landbouw. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gasprijs voor tuinders moet sneller omhoog dan tot nu toe is voorzien, zegt minister De Koning van Landbouw. De regering streeft ernaar de gasprijs eerder dan op 1 oktober 1984 gelijk te trekken met de industrieprijs voor gas. In ruil daarvoor wil zij bezien of, boven de 300 miljoen gulden die de tuin bouw al kreeg voor de financiering van energiebespa ring, meer geld voor dat doel ter beschikking kan ko men. De regering wijst echter de eis van de Europese Commissie dat de gasprijs voor tuinders al op 1 oktober 1982 gelijk zou moeten zijn aan de gasprijs voor de in dustrie af. Het dicteren van een datum door de Euro pese Commissie zal de regering niet aanvaarden. Wanneer de regering de gasprijs voor de tuinders gelijk wil heb ben aan de industrieprijs zei De Koning niet. Een eerste gesprek daarover zal nog deze maand met het Landbouwschap gevoerd worden. Deze zomer sloten het schap en de Gasunie een over eenkomst om de gasprijs voor tuinders in oktober 1984 gelijk te hebben met die van de industrie, via halfjaarlijkse aanpassingen. De Koning noemde het tempo van die aanpassing van „beslis sende betekenis" voor het voortbestaan van de sector. Tegelijk erkende de minister dat het huidige prijsverschil (gemiddeld twaalf cent per kubieke meter) niet te handhaven is. „Dit wordt ook niet betwist," zo zei hij. Wel gaf de bewindsman te kennen dat er binnen de EG te weinig waardering bestaat voor de risi co's die de tuinder lijdt en dat de EG ongevoelig is voor argu menten dat hier belastingen, loonkosten en sociale verzekerin gen hoger zijn dan elders. TWEE ONGELUKKEN LEIDEN Bij twee ongelukken op de snelweg Am sterdam Den Haag, de A4, zijn gistermorgen geen gewonden gevallen, maar de materiële schade was aanzienlijk. Om zeven minuten voor zeven ontstond er een ketting botsing bij de brug over de Oude Rijn. Het ongeluk waar vijf auto's bij betrokken waren, ontstond nadat de brug open ging. Een aantal bestuurders had dit niet tij dig in de gaten. Twee minuten later was het weer raak. Nu ter hoogte van de Europaweg. Hier raakten twee auto's elkaar zij delings met als gevolg dat een auto tegen de vangrail tot stilstand kwam. De oorzaak van deze botsing is niet duidelijk. ADVERTENTIE SLOOPZILVER 30 tot 35 ct per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair BOMMELDING BIJ CORTONA LEIDEN Een bommelding bij het vrouwenopvangtehuis Cortona aan de Haagweg bleek gisteravond loos alarm. De melding werd om elf uur gedaan. De politie ontruimde het gebouw, waar op dat mo ment enkele tientallen vrou wen en kinderen verbleven en er volgde een zoekactie van ruim een uur. Er werd echter niets gevonden. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. i krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. DEN HAAG Het Westeinde Ziekenhuis is op zoek naar iemand die sinds gistermiddag twee vingertopjes mist. De topjes zijn gevonden in het Centraal Station na een incident met een roltrap waarbij verschillende mensen, onder wie het PSP-kamerlid Van der Spek, zich onder behandeling moes ten stellen. federeen moest de roltrap gebruiken, wegens werkzaamhe den aan de gewone trap. Daar lagen houten plankieren op, waarvan waarschijnlijk een stukje tussen de rubberen drager van de roltrap is gekomen. De band kwam op die manier hoger te liggen, waardoor de vingers ertussen konden ko men. De Haagse politie vond na lang zoeken twee vingertopjes die naar het Westeinde Ziekenhuis zijn gebracht. Behalve de heer Van der Spek zat in de wachtkamer ook een 82-jarige man die weliswaar twee vingertopjes miste, maar de gevon den kootjes bleken bij hem niet te passen. Zowel Van der Spek als de 82-jarige konden na behandeling naar huis. Alle ziekenhuizen zijn door de Haagse politie afgebeld, maar tot »nog toe heeft niemand zich gemeld (iie zijn vingertopjes mist. ADVERTENTIE MEDEDELING AAN DE ABONNEES Als gevolg van de gestegen kosten zijn met goedkeuring van het ministerie van Economische Zaken onze abonnementsprijzen per 1 januari 1982 als volgt vastgesteld: 19.11 per maand 57.35 per kwartaal 217.90 per jaar Wij hemen graag aan dat de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1