VVCS slikt niet alles meer Ivan Nielsen: „Al dat gepraat is nergens goed voor FIN BEKENT BLOEDDOPING Pfaff tóch geselecteerd REND STEUNENBERG, OPVOLGER VN VOORZITTER KAREL JANSEN: li Vlo Helemaal staat het nog niet, Ir het moet al wel raar jn als Arend Steunen- ,j morgen niet tot voor- van de Vereniging 4 Contractspelers MCS) wordt benoemd, jat geval lost hij Karei jjen af die op zijn beurt .onder de. r>r> RT LEIDSE COURANT/ DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 17 ik Koeweit naar nje {WEIT Door een overwinning op Saoedi-Arabië heeft Koeweit gisteren geplaatst voor de eindron- in het toernooi om het wereld kam- iischap voetbal, dat medio 1982 in je wordt gehouden. De doelpunten nen op naam van Faisal Al-Dak- die in de 36e en 56e minuut scoor de zege werd Koeweit een van de deelnemende landen uit de Aziati- rceanische zone. Het tweede land China of Nieuw-Zeeland. in deze groep: ;weit 5 8 6-4 Tna 6 7 9-4 4uw-Zeeland 4 4 4-4 oledi-Arabië 5 1 4-11 FC Utrecht wacht af Utrecht Het bestuur van FC Utrecht zal geen initiatieven ontplooien om de problematiek met de gemeente op korte termijn op te lossen. De voetbalvereniging neemt hangende het gerechtelijk onder zoek een afwachtende houding in en bewaart voor de periode van dat onder zoek het stilzwijgen. Afgelopen vrijdag kondigde de Utrechtse wethouder Pot aan. dat de gemeente de officier van justitie verzocht heeft de boekhouding van FC Utrecht door te lich ten op strafbare handelingen. Pot zou be trouwbare inlichtingen zijn toegespeeld, waaruit zou blijken, dat de club gemar chandeerd heeft met de toeschouwersaan- BRUSSEL Jean-Marie Pfaff. de doelman van Beveren die zaterdag avond na een botsing met de An- derlecht-speler Brylle met een her senschudding in een ziekenhuis te Brussel wel opgenomen, is weer thuis. Gisteren werd hij ontslagen, maar Pfaff moet nog wel enige da gen rust houden. Bij Beveren acht men het zelfs mogelijk dat Pfaff donderdag aanstaande weer met de lichte training kan beginnen, zodat hij zondag kan meespelen in de streekderby tegen Lokeren. De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft Pfaff wel opgenomen in de se lectie voor de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Spanje, die op 16 december in Valencia zal wor den gespeeld. De selectie bestaat uit: Mare Baecke (Beve ren), Jan Ceulemans (Club Brugge), Alexandre Czerniatynski (Antwerp). Eric Gerets (Standard). Willy Geurts (Ander- lecht). Frank Manman (Antwerp). Walter Meeuws (Standard). Luc en Mare Mille- camps (beiden Waregem). Jacques Munaron Anderlecht). Jean-Marie Plaff (Beveren), Michel Preud'Homme (Standard). Erwin Vandenbergh (Lierse). René Vandereycken (Genua). Wilfned van Moer (Beveren). Frank Vercauteren (Anderlecht) en Rene Verheyen (Lokeren). SC Amersfoort op de bon AMERSFOORT In Amersfoort is een plan gelanceerd om het betaalde voetbal voor deze stad te redden. Initiatief nemer Anton Coppoolse heeft daarvoor een voorstel ter ta fel gebracht dat bij de 200 aanwezigen die de vergadering bezochten, instemming vond. Coppoolse stelde voor een boek te laten verschijnen met waardebonnen ter waarde van vijfhonderd gulden. Deze boeken zullen op de markt worden gebracht voor vijfentwintig gulden. De eerste oplaag zal 4000 exemplaren bedragen, zodat bij vol doende belangstelling een ton boven tafel komt. Daarbij wordt van de winkeliers die aan dit plan wensen deel te nemen een bedrag van honderd gulden, als een soort inschrijfsom gevraagd. De actie zal vijf maanden duren. Daarna zal een rustpoos wor den ingelast, waarna opnieuw met een tweede actie van dezelfde strekking zal worden begonnen. Bij de lancering van het plan zegden reeds 35 winkeliers hun medewerking toe. Uit een onder het Amersfoortse publiek gehouden enquête bleek 40 procent positief tegenover het plan te staan, 20 procent wilde erover denken. Tips voor Nootdorp EDAMPR1JS: Une Belle. Ursie Uit huizen en Us Abe EENRUMPRIJS (eerste afdeling) Ursula Laren. Uno van de Lente en Temmy Terraise EERSELPRIJS: Tikket Boha. Tinco en Uncle Westlandia. EGMOND-AAN-ZEE-PRIJS: Topper Berkum. Rilana Special en Rienie EENRUMPRIJS (tweede afdeling) Ulinda Vorst. Utop en Tessa Bos hoe- GOUDEN STAR PRIJS II Torewro Cavaljos. Taro S en Piloot N ELSPEETPRLJS Torino Majo. Um- berto K en Tuke Janet EMMELOORDPRIJS Sandra M. Truida Prinses en Tivoli Hazelaar EERBEEKPRIJS Sef Hazelaar. Majoor Bloemlust en Rembrandt. 3 plaats inneemt van Wiersma in het sec- f%stuur betaald voetbal, ^iwens, voor die vaca- waren ook voormalig Iscoach Jan Zwart en... Arend Steunen- kandidaat. „Steun": :ijn maar weinig men- voor zo'n zware taak ikend. De man die er Jjjnoet èn veel vrije tijd '4>en èn terzake kundig j en dat is volgens mij w de reden waarop Ka- 3 Jansen is gekozen. fjit geloof me, de spoe- is dun. Neem Zwart- 4s. Hij liet doorscheme- 4 wel zitting te willen Jien in het sectiebe- 'tr, maar in onze ogen ■\ij er niet de geschikte ir voor. Er dient geen Ate zitten die zich op verschrikkelijk nette laat inpakken, it dat overkomt je lat je er erg in hebt. bovendien niet je moet opboksen te- de wat ik noem vijf- verhouding. Wij wil- naar een drie-drie si- Se toe, zodat naast drie Ikgevers evenzovele |knemers staan, met laast een onafhanke- voorzitter". g^6-jarige Steunenberg, al- er zo'n kleine 10 jaar be- efslid van de VVCS en se- inmei secretaris, deed aan- ?r<elijk voorkomen alsof hij svoorzitterschap slechts op ijijke basis wilde aanvaar- b- Intussen zou dan naarstig njen gespeurd naar een ca- il persoon die voor een di Arend Steunenberg. duidelijk langere periode het roer zou overnemen De zaken zijn echter iets anders komen te liggen. De oefenmeester van de zaterdag-eersteklasser Deto (Vriezenveen) legt uit: „Zo'n job aanpakken, dat doe je niet zomaar even. Die tijdelijke si tuatie waar ik het over had is bedoeld als een soort test-case. Voorlopig wil ik voor mijzelf een aantal zaken aftesten of ik daadwerkelijk voor deze baan geschikt ben. Zo ja, dan ben ik zeker niet ongenegen langer aan het bewind te blijven, want het vakbondswerk heb ik altijd geambieerd. Het ligt me ook. In het veld bezig zijn. op een harde maar eerlijke wijze strijd leveren met de werkgevers, dat doe ik het liefst. Kijk, met besturen rond de tafel gaan zitten en tot een voor beide partijen bevredi gende oplossing komen gaat me probleemloos af. evenals bijvoorbeeld het behartigen van de belangen van de ach terban. De moeilijkheid school niet daar in, maar is veeleer gelegen op ambtsterrein. De vraag is of ik wel de juiste vent ben die de club op een re presentatieve manier naar bui ten kan brengen. Omdat ik be kend sta als iemand die niet altijd een blad voor de mond neemt, zal ik mijn uiterste best moeten doen op de goede mo menten afstand te nemen. Te leren relativeren dus. In de re gio mocht ik nog op een beetje bescherming rekenen, maar met het uitoefenen van die nieuwe functie zullen mijn handelingen in het gehele land nauwlettend worden ge volgd. Ik kom gegarandeerd meer geïsoleerd te staan, zal meer dan voorheen op de vin gers worden gekeken, maar daarop ben ik voorbereid". W erkgelegenheid Steunenberg is er zich van be wust dat hij niet in de gemak kelijkste tijd praeses van de VVCS wordt. Evenals zijn voorganger zal hij zich beijve ren het betaalde voetbal uit het dal te halen waarin het zich bevindt. Dat hij zich te vens sterk zal maken voor het behoud van die sector en dus van de werkgelegenheid is daarmee onlosmakelijk ver bonden. „We hebben te maken met een economische crisis, die ook in het (semi-)profvoet- bal merkbaar is," aldus Steu nenberg. „Desondanks wil en kan ik me niet aan de verant woordelijkheid ten opzichte van het betaalde voetbal ont trekken. Dit tijdvak mag dan nog zo beroerd zijn, ik word er niet minder strijdbaar door. In het rapport schuldsanering wordt gesproken over een zo genaamd verhesvermogen van tientallen miljoenen guldens. Weet je wie de grote boosdoe ner is, ofwel de grote vis is die alles opslokt? De rente. Lang lopende leningen zijn haast niet meer op te brengen. Je sa neert schulden niet door bij voorbeeld vijf verenigingen af te snijden. De klus die voor sa nering in aanmerking lijkt te komen moet je niet per se wegschuiven. Dat zou ook niet reëel zijn. Als je vier jaar gele den bent uitgegaan van 37 clubs moet je nu niet ineens per definitie terugkeren naar 32 verenigingen. Echt, dat lost de problemen geenszins op. Evenmin als het snoeien op de salarissen van de spelers. Met die loonmaatregel kom je er ook niet. Dat is slechts een druppel op de gloeiende plaat. Sinds de invoering in 1954 van het betaalde voetbal, dat nooit „self-supporting" is geweest, waardoor de schulden op lange termijn steeds groter zijn ge worden, zijn de financiële las ten alleen maar gegroeid. Ik acht het onjuist dat de spelers de zwarte piet krijgen toege schoven. In tijden van hoog conjunctuur is er gewoon te veel met geld gesmeten, is er meer uitgegeven dan strikt ge nomen noodzakelijk was. Ook is er in het verleden te veel speculatief geïnvesteerd. Van controle was zelden of nooit sprake, de begroting is zelfs overschreden ondanks de aan wezigheid van het Budget Be wakingsinstituut (BBI). Be taald voetbal is een serieuze en professionele aangelegenheid, en ik geloof dat te veel clubs bestuurders hebben die hun werk als hobby beschouwen. Naar mijn mening moeten we toe naar een licentie-situatie, zoals die in West -Duitsland bestaat. Het gaat erom dat het hele produkt weer aantrekke lijk wordt gemaakt. Dat moet gebeuren langs de weg van de individuele creativiteit. Heb je gezien wat Johan Cruijff zon dag teweeg heeft gebracht? Hij trekt in zijn eentje wel even 15.000 man publiek extra naar de De Meer...". Karei Jansen heeft zich on langs nog laten ontvallen dat zijn ambities niet verder rei ken dan het tot bloei brengen van de VVCS. Aan Arend Steunenberg de opgave dat streven verder ten uitvoer te brengen, voorwaar geen een voudige missie. Want, zo leert de ervaring, de VVCS mag dan een hold hebben bereikt, maar wordt nog altijd niet voor vol aangezien. „En dat is natuurlijk hoogst kwalijk," meent Arend Steunenberg. „Destijds, bij de sanering van het betaalde voetbal hadden we nog niets te zeggen. En dat terwijl het aantal contractspe lers terugliep van 900 naar 626. Er had een stilzwijgende reorganisatie plaatsgevonden zonder dat er een fatsoenlijke afvloeiingsregeling was getrof fen. De clubs kwamen pas in- het geweer toen de salarissen niet meer werden uitbetaald, maar toen was het te laat. Ver geleken bij vroeger slikt de VVCS niet alles meer. Er zijn nu gedragcodes die het moge lijk maken om met het sectie- bestuur in contact te treden. Wij, als VVCS, zijn er terdege van doordrongen dat we plich ten hebben en verantwoorde lijkheid moeten dragen. Echt, ik geloof in de gezondmaking van het betaalde voetbal. Maar dan dienen we er met zijn al len daadwerkelijk de schou ders onder te zetten FRED ROBERS jj^e denken nu al aan bom- apn, gemaakt van het kruit l<jin 500 rotjes. Het bestuur isfstert alleen naar bommen, nis ze niet naar ons luisteren door". En: „Het lijkt t Argentinië wel. Als wij t stadion binnenkomen irden we allemaal tegen de iur gezet en allemaal ge lieerd. Ik zeg niet hoe we doen, maar weet wel dat alles de tribune op krijgen it we willen. En als het be niet wil luisteren zullen het merken. Mocht Den degraderen, dan gaatt hele stadion plat". „Die lange (trainer Van inen) moet weg en Schoen- iker en Pen. En we willen ;n dat de spelers bekaf het 1 afgaan. Ze doen er niks r aan. Ze zijn zo fris als hoen na de wedstrijd". Dat meisje wou per se die i gooien. Maar had zij het it gedaan dan had een an- het gedaan. Die eerste i, eerder in de wedstrijd, ben we vanuit een speel- itje achter de eretribune idaan gegooid. Niks geen ipult, zoals de politie zegt, oon gegooid. Het is ook waar dat het meisje bij thuis is aangehouden. :ig man politie hebben inval gedaan in een Ihonk in de Schilders wijk, waar ze was. En Schoen maker hebben we een dreig brief gestuurd. Die moet niet schelden". (Maron Pots en XI *80, van Hague City en Midden- Noord, in De Tijd) „Als ik in Zeist ben of kran ten lees, denk ik wel eens: het is een losgeslagen troep. Bondscoach Rijvers nota bene presteert het zich te verzetten tegen Hans Kraay, het kandi daatbestuurslid van de oefen- meesters. Waar bemoeit zo'n man zich mee. Hij zou door het bestuur tot de orde zijn geroepen. Wie gelooft daar nou in. zoiets kan toch niet? Ik vrees dat we zo langzamer hand alles normaal gaan vin den. De nonnen vervlakken, alles wordt de gewoonste zaak van de wereld en iedereen wordt maar boos. Er is overal wat loos. Kijk maar naar de judobond, de KNWU en ga maar door". En: „In Zeist moet de menta liteit veranderen, bij de clubs ook. Wij als Ajax hebben een keer partij gekozen voor de spelers. Toen zat iedereen ons stom aan te kijken. Zoiets was ondenkbaar. De spelers heb ben geen fluit te vertellen, de verhoudingen binnen het be taald voetbal zijn niet meer dan een farce. De profvoet ballers mogen hoogstens een keer iets in stemming bren gen over gele en rode kaar ten, maar verder wordt alles voorgekauwd door het sectie- bestuur en de vergadering slikt het door". (Ajax* voorzitter Ton Harmsen in De Volks krant) Koudijzer zo nodig verte genwoordiger. „Wat ik hier in België heb op gebouwd, wil ik niet meer kwijt Mijn kinderen zitten hier op school, hebben hier hun vriendjes en vermaak. Ik heb zoveel relaties in België, dat ik bijvoorbeeld zo aan de slag kan als vertegenwoordig er. Ik zou wel gek zijn als ik naar Nederland terug zou ko men. Dan zou ik helemaal op nieuw moeten beginnen". (Aad Koudijzer, voetballer bij AA (Sent, in de Haag- sche Courant) „De prijs voor een sterke dame is vooruitlopend op dat besluit al opgelopen tot onge veer f 25.000,-. Straks gaan immers in liefst vier van de zeven competitiepartijen da mes een belangrijk deel van de uitslag bepalen. Nanette Schutte en Karin Moos kon den elders meer geld krijgen dan bij Popeye Gold Star en vertrokken. Marianne van der Torre verhuisde om de zelfde reden van de Haagse Metselaars naar Toeg Hille- gersberg. Kortom, het ver haaltje van de dure buitenlan ders in de Nederlandse ten- niscompetitie, die wel f 25.000.- konden kosten, ts nu overgeheveld naar even duur geworden Nederlandse ten nisspeelsters. zonder dat de kwaliteit en aantrekkelijk heid van de competitie er door wordt verhoogd. Kort om. een onzalig onderdeel van een bondsbesluit, waarte gen wij ons als direct betrok - kennen met hand en tand zul len verzetten". dat anderen je misschien als (Arie den Blanken, wieier- manager, in het Algemeen Dagblad) „In de wintermaanden train ik gemiddeld zes keer per week. In de zomer, wanneer ik elk weekend wedstrijden loop, train ik vier a vijf keer per week. De training zelf duurt ongeveer anderhalf a twee uur, maar door het rei zen van huis naar de baan en terug, douchen, enz. ben ik toch wel zo'n vier tot vier-en- een-half uur per dag met mijn sport bezig". (Atlete Els Vader in Olym pisch Palet) (Rob Spaan, manager van Popeye GS, in NRC/Han- delsblad) „Pas als ik betrokken zou zijn bij het tekenen van contrac ten kan de bond de vinger op heffen en uitroepen dat ik niet gemachtigd ben. Nu evenwel geef ik een aantal renners alleen adviezen en d&èrvoor is een licentie vol gens de reglementen niet noodzakelijk. Ik vind dat de KNWU het erg ver zoekt Maar dat zal wel komen om dat in de sportwereld het woord „manager" of „make laar" of „tussenpersoon" nog altijd om welke reden dan ook een vieze smaak in de mond geeft Zelf lig ik er geen seconde wakker van. Maar .Sport bijna halve dagtaak ergens kan ik me indenken VOOr Els Vader. Feyenoord kan in de returnwedstrijd tegen Radnicki Nis (Joe) rekenen op een hon derd procent fitte Ivan Nielsen (op archieffoto), de Deense verdediger van de Rotter damse eredivisionist. KEIHARD WERKEN MOET FEYENOORD IN UEFA-CUPTOERNOOI HOUDEN ROTTERDAM Op in ternationaal niveau heeft het Nederlandse betaald voetbal nog exact één ijzer in het vuur: Feyenoord, dat morgenavond in de Kuip mag proberen via het Joegoslavische Rad nicki Nis een ronde ver der te komen in het toer nooi om de UEFA-Cup. Een wrange grap lijkt het, dat uitgerekend Feye noord, dat zowel intern als op het speelveld wei nig anders lijkt te doen dan slechte beurten ma ken, de vlag nog hoog houdt. Hoe lang nog, is de grote vraag daarbij, want de Rotterdammers staan immers voor een uiterst zware opgave, gelet op de nederlaag van 2-0 die in de eerste ontmoeting werd geleden. Vaclav Jezek, één van de le den van het trainerscollectief van Feyenoord, deelt de zor gen van diegenen die er een zwaar hoofd in hebben, maar zou natuurlijk geen goede oe fenmeester zijn, indien hij geen enkele uitweg meer zag. „Ik had in Nis mijn zinnen ge zet op een gelijk spel, desnoods een nederlaag met één doel punt verschil, maar 2-0 bete kende toch wel een zware klap voor onze kansen. Op de schouders van de spelers rust daarom de bijzonder "zware taak zich voor eigen publiek te rehabiliteren. Een doelpunt te gen kan fataal zijn. Een zege van 2-0 waardoor een verlen ging noodzakelijk zal worden, moet toch op zijn minst haal baar zijn". Met welke elftal Jezek Rad nicki, dat behalve de griep van trainer Dusan Nenkovic (52) geen problemen kent, wil be strijden is nog niet bekend. André Jeliazkof en Ben van Til kampen nog met blessures en over hun inzet wordt van daag beslist in het Brabantse hotel Bosschenhoofd, waar Feyenoord krachten probeert op te doen. Het appèl van Je zek aan zijn spelers om er met een maximale inzet tegenaan te gaan, stuit in elk geval niet op bezwaren van de kant van Ivan Nielsen, de 25-jarige ver dediger van Deense origine. Hij is een beetje moe van de vele „goede gesprekken" die telkens weer noodzakelijk worden geacht als het elftal een minder goede prestatie heeft geleverd. „Al dat gepraat is nergens goed voor", oordeelt Nielsen. „Op het voetbalveld moeten wij gewoon keihard werken. Dat is de enige reme die om uit de problemen te ko men. In dit elftal schuilen veel meer kwaliteiten dan het mo menteel laat zien. De Joegosla- ven zijn beslist te kloppen, maar we moeten ons wel goed bewust zijn van onze sterke en zwakke punten". De sinds twee-en-een-half jaar bij Feyenoord spelende Deen is dit seizoen evenals diverse andere spelers niet voor de volle honderd procent uit.de verf gekomen. Bij hem liggen de oorzaken echter voor de hand. In het begin van het sei zoen raakte hij geblesseerd (knieblessure tegen Ajax) en vervolgens werd hij kort na zijn genezing in de uitwed strijd tegen FC Utrecht uit het veld gestuurd, wat hem een zware schorsing opleverde Aan de vijf tot dusver gespeel de UEFA-Cupwedstrijden heeft hij wel zijn medewer king kunnen verlenen, hoewel in het Joegoslavische Nis zijn inzetten beperkt bleef tot één helft. Voor de return is Niel sen echter weer honderd pro cent in orde. Oorzaak Terugblikkend op het eerste duel geeft hij de oorzaak voor de zwakke prestatie van Feye noord aan. „Er werd te veel balverlies geleden. Diverse spelers waren nauwelijks aan speelbaar omdat ze eenvoudig weg stilstonden. Onbegrijpe lijk. Radnicki is natuurlijk best een goede ploeg, technisch al lemaal begaafde spelers, die het ons in Rotterdam nog knap lastig zullen maken. Maar wij moeten er voor zor gen, ze constant onder druk te houden. Aan de andere kant moeten wij oppassen voor hun counters. Gelet op de vele te gendoelpunten die wij in de Kuip moeten incasseren, zijn wij op dat punt uiterst kwets baar. Maar we moeten alles wagen, misschien dwingen wij dan ook dat beetje geluk af. dat wij zo dringend nodig heb ben". Aan zelfvertrouwen ontbreekt het Ivan Nielsen in elk geval niet. Over zijn directe tegen stander zegt hij: „Het maakt mij niet uit wie dat is. Ik ga toch gewoon over die vent heen". Een achterstand van 2-0 te moeten ophalen zou commer cieel gesproken uiterst aan trekkelijk zijn voor het pu bliek en voor de club. Maar in dat opzicht bestaan er twijfels in het kamp van Feyenoord De loop naar het stadion is er volledig uit en het gaat steeds sneller bergafwaarts. In de competitie is het gemiddeld aantal bezoekers gedaald tot onder de 17.000, oftewel 7.000 per wedstrijd minder dan no dig is voor een sluitende be groting. Van het Europese voetbalgebeuren werd de re cette van één thuiswedstrijd meegeteld, maar daarbij zal niet aan getallen in de orde van grootte van 9.000 en 13.000 zijn gedacht, die er in de duels tegen de twee voorgaande te genstanders waren. Voor de ontmoeting tegen Radnicki Nis is de voorverkoop met 500 kaarten uiterst moeizaam op gang gekomen. De hoop is ge vestigd op een toeschouwers aantal van 20.000. DIRK VAN DER KAAP HELSINKI De vroegere steeplechase-loper Mikko Ala-Leppilampi zegt dat tijdens de Olympische Zomer spelen van 1972 bloeddoping op hem is toegepast. Zijn verhaal wordt bevestigd door professor Pekka Pelto- kallio, die destijds in Mtlnchen teamarts van de Finnen was. Volgens Peltokallio was Ala-Leppilampi de enige atleet, die op een dergelijke wijze werd behandeld. De inmiddels 38-jarige oud-atleet eindigde in MUnchen als tien de op de 3.000 meter steeple. Het vermoeden van bloeddoping werd voor het eerst geuit bij de Olympische Zomerspelen van 1976, toen de Fin Lasse Viren zo wel de 5.000 als 10.000 meter won. Bij bloed-dOping wordt bij een atleet een hoeveelheid bloed afgetapt, die twee weken wordt bewaard. In de tussentijd maakt het lichaam het verlies goed Daarna worden de rode bloedlichaampjes weer ingebracht, waardoor het vermogen tot zuurstofopname groter wordt. Labo ratorium-proeven hebben aannemelijk gemaakt dat het presta tievermogen daardoor met maximaal acht procent toeneemt. Finse atleten en officials hebben tot dusverre altijd ontkend, dat van deze methode gebruik is gemaakt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17