Ria Visser doet toch mee tegen Noorwegen Rinus Israël kan niet meer ;>troytel Kiev eerste Curopese krachtproef joor Leiden Glasbergen verrast Toma: 5-4 CRT LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 15 EVE PUIDOKAS: „WINST IS NOODZAKELIJK enIDERDORP Steve jdokas speelt graag Eu- M|a Cupwedstrijden. De rn^e meter en tien centi- 5> Ier lange center van rker wordt door inter zonale duels extra ge- itiveerd. Vooral spelen ^n grote namen geeft (n een kick. Wat dat onjtste betreft kan Puik- »r 'kas zijn lol op. Morgen 1 s speelt de Leidse ploeg fjikeigen huis tegen Stroy- Kiev. In dat Russische .m is Vladimir Tka- e^nko actief. Tkachenko, >t recht een grote naam. Russische international luim 2.20 meter lang. jdokas is van het juiste èr op de hoogte. Vol- ïs de Amerikaan meet Russische reus 2.24 me- Voor Puidokas, die tegenstanders meestal ht in de ogen kan kij- met recht een speler tegen op te kijken. :h acht Puidokas zich kansloos in de con- ntaties met Tkachenko: et alleen lengte is be- grijk. Het gaat ook om sd positie te kiezen. Als (Tkachenko) achter me it, dan pak ik de re- ind." wedstrijd tegen Kiev (van- Programma 8 december, 20.30 uur: Leiden - Kiev. 15 december, 17.30 uur: Bratislava - Leiden. 12 januari, 18.30 uur: Real Madrid - Leiden. 19 januari, 18.00 uur: Kiev - Leiden. 27 januari, 20.30 uur: Leiden - Bratislava. 3 februari, 20.30 uur: Leiden - Real Madrid. zegt hij geringschattend. „Door die blessures kunnen we niet goed trainen. Dat werkt de pressief. Daarom kent ons spel waarschijnlijk ook zoveel ups en downs." Puidokas is ervan overtuigd dat Leiden beter gaat draaien. En als dat een maal het geval is dan komt het succes wel: „Als we goed spe len dan maken we teams echt af. In de voorbereidingsperio de speelden we tegen Maccabi Tel Aviv. Bij rust stonden we met ruim twintig punten voor." Door al die moeilijkheden met de selectie is de clubleiding op zoek naar versterkingen. Men schijnt te zoeken naar een Amerikaanse speler. Puidokas: „Ik heb die verhalen ook ge hoord. Welke speler het wordt weet ik niet, dat soort dingen wordt mij zeker niet verteld." Wanneer het management van de Leidse club inderdaad be sluit tot het aantrekken van een Amerikaan dan heeft dat waarschijnlijk grote gevolgen voor Puidokas. Het zou bete kenen dat Puidokas alleen nog maar actief zou kunnen zijn in Europa-Cupduels. In de natio nale competitie zou hij dan niet meer uitkomen. Een Ne derlandse vereniging mag im mers niet meer dan twee Amerikanen opstellen. Per 1 januari wordt de situatie wat duidelijker. Dan zal blijken of Leiden een derde Amerikaan heeft aangetrokken. Voordeel voor Leiden is morgen, dat Everett Fopma, in januari voor de Nederlandse competi tie speelgerechtigd, tegen Kiev in actie mag komen. Puidokas ziet het spelen van Fopma als een welkome versterking. Steve Puidokas werd op 12 april 1955 in Chicago geboren. Op zijn tiende begon hij met het spelen van georganiseerd basketbal. Tijdens zijn high- schoolperiode groeide hij snel in lengte en aan het einde van zijn middelbare schoolperiode stonden de colleges dan ook in de rij om Puidokas in te lijven. In totaal kreeg hij zo'n vier honderd aanbiedingen. Hij koos voor Washington State omdat: „George Reveling daar coach was." Puidokas speelde vier jaar voor Washington Sta te, vier succesvolle jaren zegt hij daarover. Na zijn college periode kreeg hij een contract van Washington Bullets aan geboden. In eerste instantie ging het om een driejarige, lu cratieve verbintenis, later bleek dat Puidokas maar voor twee jaar en weinig geld kon spelen. Via een manager wer den contacten in Europa ge legd en uiteindelijk kwam Puidokas in Italië terecht. Op het eiland Sardinië ging hij spelen voor Brill Cagliari. Pui- ook een van de redenen dokas speelde er een jaar, aarom de ploeg dit seizoen moest noodgedwongen naar 1 een andere vereniging zoeken omdat de sponsor van de club ernstige belastingproblemen kreeg. Zijn volgende club ie van zes Europese ont- étingen die Leiden in het Ier van de Europa-Cup et afwerken. De Leidse eg maakt deel uit van een lie waarin behalve Kiev I Inter Bratislava en Rèal jdrid zijn ingedeeld. Voor ve Puidokas zijn het onbe- ide tegenstanders. Verder l het noemen van een paar irien (zoals die van Tka- nko) komt hij niet. De lerikaan vindt een grote mis van de opponent ook emaal niet zo belangrijk: pdens de warming up kijk af en toe eens naar mijn te stander. Let ik er bijvoor- ld op of hij rechts of links iet." Volgens Puidokas it ook coach Ton Boot en harde maar eerlijke ch") de drie ploegen niet d: „Boot zegt dat we van e eigen kracht moeten uit- We moeten niet teveel r de tegenstander kijken." ve Puidokas komt zeker in tegen Kiev. De center dt sinds het Europa-duel Luxemburg geplaagd door knieblessure. Omdat de dse ploeg de laatste tijd de gelijking met eén zieken- g moeiteloos aan kan, est de geblesseerde Puido- tegen Noordkop toch in ie komen. Dat spelen kwam genezing van de pijnlijke ie niet ten goede. Puidokas ïft overigens alle vertrou- n in een volledig herstel. ;en Donar, afgelopen ensdag speelde hij welis- ar een slechte partij, zondag [en Haarlem liep het al een k beter, liet de Amerikaan uitstekende indruk achter, als gezegd, de Leidse ploeg mpt met veel blessurepro- tnien. Dat is volgens Puido- g niet soepel draait. Ook de ime zege die Leiden in Ihene op AEK boekte, wordt >or hem als weinig impone- werd het Franse Mulhouse. Het verblijf in Frankrijk was „één slechte ervaring." Puido kas speelde maar drie wed strijden voor de Franse ploeg waarin destijds ook Jimmy Moore (nu Donar) actief was. Toen de voorzitter van Mul house het salaris van Puidokas wilde terugbrengen, stapte Puidokas naar de rechter. De Amerikaan moest zijn aan klacht echter laten vallen om zijn licentie te krijgen. Dat grapje kostte hem een kleine twintigduizend dollar. Puido kas, die tijdens zijn verblijf in Italië met een Italiaanse was getrouwd, keerde terug naar Cagliari. Speelde daar een jaar voor weinig geld. Ging daar om graag in op het aanbod dat Leiden hem aan het begin van het seizoen 80/81 deed. Puidokas, een van de weinige echte centers in Nederland, maakte er een goed, eerste sei zoen door. Ondanks dat be haalde de Leidse ploeg weinig successen. Den Bosch werd weer kampioen en het Euro pees gebeuren was voor Lei den van korte duur. Nu staat Leiden opnieuw voor een Eu ropees avontuur. Over de af loop daarvan doet Puidokas weinig concrete uitspraken: „Belangrijk is dat je je thuis wedstrijden wint," is het enige wat hij erover zegt. KEES VAN HERPEN UTRECHT Ria Visser maakt op 19 en 20 decem ber toch deel uit van de damesploeg in de schaat- sinterland tegen de No ren. Weliswaar is zij van daag op het vliegveld naar Inzeil gestapt voor een trainingskamp, maar twee dagen voor de landenont- moeting in Groningen keert zij terug. Om ver volgens weer naar het Zuidduitse schaatsoord af reizen. De 20-jarige schaatsenrijdster uit Hon- selersdijk kwam gistera vond na de wedstrijden om de DOM-trofee in Utrecht terug op haar be slissing om de interland te negeren. Directe oorzaak was haar dis kwalificatie op de 1000 meter. Omdat Ria Visser tot drie keer toe werd teruggeschoten heeft zij nog steeds geen tijd op die afstand kunnen neerzetten voor het B-kampioenschap, dat zij als niet-kernploeglid verplicht is te rijden om aan- slechts uit zes man bestaat, was de samenstelling van deze ploeg snel geregeld. Robert Vunderink, lid van de kern ploeg van de allrounders, is opgenomen in de junioren- ploeg, om op die manier ons land aan een fiks aantal pun ten te helpen. De wedstrijden om de DOM- Trofee, die in combinatie met de wedstrijden om de Brabant- plant-Trofee een dag eerder, golden als selectiewedstrijden voor de interland, bevestigden het beeld van de krachtsver houdingen van de laatste we ken. Opnieuw staken Hilbert van der Duim (met baanre cords op de 1500 meter en 3000 meter, respectievelijk 2.01.91 en 4.13.41) en Ria Visser (baanrecord op de 1500 meter in 2.13.29) boven de rest uit. Opvallend daarnaast was het sterke rijden van de jonge sprinter Jan Ykema, die met tijden van 39.82 en 1.19.25 op de 500 en 1000 meter de eerste plaats bij de sprinters voor zich opeiste. De ploeg tegen Noorwegen is als volgt samengesteld: spraak te kunnen maken op ff5» voigi samengesieio. een plaats in de nationale titel- Dames: Rla V,sser- A1,e Boors" strijd. Daarvoor zal zij het trai ningskamp in Inzeil onderbre- ken. „Als dat moet. kan ik net Heren allrounders: Hilbert van zo goed de mterland rijden der Dui Fr|u &h y ^e" LarndeÏÏikèrCCV«Vn sX Kram"' Harm van d" Pa!' Commissie (LTC) 2.T«n brandy. Egbert Pos,. ma, Miel Govaert, Geerd Kui- slotte werd overgegaan is niet ^nioreni'llob Vunderink, Co meer dan billijk. Ria Visser - neemt elke gelegenheid te baat om aan te tonen dat zij Neder lands sterkste schaatsenrijdster van het ogenblik is. Het blijft daarom merkwaardig dat zij toch nog het B-kampioenschap moet rijden. De LTC wil geen precedenten scheppen.Toch is het in het verleden vaak ge beurd, dat niet-kernploegleden dispensatie kregen voor de formaliteiten van een B-kam pioenschap. LTC-voorzitter Brouwer: „Dat was met andere mensen en in andere situa- De .wedstrijden om de DOM- Trofee brachten traditiege trouw dus weer voldoende conflictstof met zich mee, maar niet bij de allrounders en sprinters. De kernploegen hielden de concurrentie keurig op afstand. Bij de allrounders moest daardoor slechts één kernploeglid (Marcel Scheper- kamp) afhaken. Omdat de kernploeg van de sprinters Hofstede, Gert Jacobs, Bert Koopmans. COEN NIJMEIJER Trainer Rien de Rhoon spreekt Ria Visser na haar rit waarderend toe. De uitslagen zijn: Dames 1000 meter I. Ina Steenbruggen 1.30,18, 2. Alie Boorsma 1.30,80; 3. Sibille Last 1.31,40; 4. Ineke Kooiman 1.31,55; 5. Joke van Rtjssel 1.31,72; 6. Monique Kauffman 1.31,83; 7. Thea Limbach 1.31,86; 8. Yvonne van der Ltenden 1.32.44; 9 Coby Borst 1.32,64; 10. Boukje Keulen 1.33,71. Yvonne Gen- nip 1.50,02 (val). Ria Visser na drie valse starts gediskwalificeerd. Sprinters: 500 meter 1. Jan Ykema 39.82 sec.; 2. Geert Kuiper 40.07; 3. Lieuwe de Boer 40.14. 4 Ron Ket 40 20; 5. Sies Uilke- ma 40.25; 6. André Kraayeveld 40.58; 7. Ronald Westra 40.64; 8. Jan van de Roemer 40.70; 8. Miel Govaert 40.91; 10. Ben van der Feltz 41.94. 1500 meter 1. Visser 2.13,29 (baanrecord); 2. Boorsma 2.15,01; 3. Limbach 2.17,55; 4. Van Kijssel 2.17,75; 5. Steenbruggen 2.18,27; 6. Kooiman 2.18.30; 7. Van Gennip 2.19,01; 8. Kauffman 2.19,75; 9. Borst 2.20,21; 10. Van Lienden 2.20,88. Eindstand: 1 Boorsma 90.403 punten; 2 Steen bruggen 91.180; 3. Van Rijssel 91.777; 4. Limbach 91.785; 5. Kooiman 91.875; 6. Kauffman 92.498. 7. Borst 93.056; 8. Last 93.136; 9. Van der Lienden 93 180; 10. Marieke Stan 94.643. Sprinters: 1000 meter 1. Ykema 1.19.25 min.; 2. Ket 1.19,56; 3. Govaert 1.19.93; 4. Uilkema 1.20,11; 5. Kuiper 1.20,30; 6. De Boer 1.20,42; 7. Van der Roemer 1.21,18; 8. Van der Feltz 1.22,01; 9. Kraayeveld 1.22,79; 10. Westra 1.23,15. Eindstand sprinters: 1. Ykema 79.445 punten; 2. Ket 79.980; 3. Kuiper 80.220; 4. Uilkema 80.305; 5. De Boer 80.350; 6. Govaert 80.875; 7. Van de Roemer 81.920; 8. Kraayeveld 82.065; 9 Westra 82.265; 10. Van der Feltz 82.845. Allrounders: 3000 meter 1. Van der Duim 4.13,41 (baanre cord); 2. Schaly 4.15,13, 3. Kramer 4.16.71; 4 Sibrandy 4.20,20; 5. Van Wiltenburg 4.20,59; 6 Post 4.21,65, 7. Van der Pal 4 21.86; 8. Pol 4.22.42; 9. Busser 4.27,18; 10. Scheperkamp 4.28,11. Junioren: 3000 meter 1. Vunderink 4.21,38; 2. Jakobs 4.27.04; 3. Hofstede 4 28,93; 4 Koop man 4.31.86, 5. De Kant 4.36,17. Junioren: 1500 meter. 1 Rob Vunderink 2.10,01; 2. Bert Koopman 2.10,13; 3. Co Hofstede Allrounders: 1500 meter 1 Hilbert van der Duim 2.01.91 (baanrecord); 2. Yep Kramer 2.04,29; 3. Egbert Post 2.04,91; 4. Hein Ver geer 2.05.16; 5. Frits Schaly 2.05,10; 6. Marcel Scheperkamp 2.06.11; 7. Rolf Sibrandy 2.06,59; 8. Fred van Wilten burg 2.07,00; 9 Harm van de Pal 2.07,29; 10. Jan Nieuwenhuizen 2.07,50. Eindstand allrounders: 1 Van der Duim 82,871 punten; 2. Kramer 84.215; 3. Schaly 84 354 4. Post 85.244; 5. Sibrandy 85.562; 6. Wiltenburg 85.764; 7 Van der Pal 86.066; 8 Pol 86.352; 9 Scheperkamp 86 721. 10 Vergeer 86 743. Eindstand junioren: 1. Vunderink, 86.903 punten; 2. Ja kobs 86.192; 3. Hofstede 88.394; 4. Koopmans 88.686. LEIDEN Glasbergen de Best leverde gisteravond in ei gen Cleijn Duin hal een uitste kende prestatie. De hekkeslui- ter van de. interregionale hoofdklasse zaalvoetbal be haalde zijn tweede overwin ning van dit seizoen. FC Toma was het slachtoffer van de Rijnsburgse dadendrang: 5-4. Ceverbo won met 7-5 van VI, Neptunus stuurde De Rozet met een 3-2 nederlaag naar huis. Van der Plas BMW en EKL Boys, twee koplopers in de Leidse hoofdklasse maak ten geen fout. Van der Plas walste over Hollandia heen (8- 2), EKL versloeg in Lisse SRV Boys met 4-6. Glasbergen de Best moest in het duel met FC Toma een 3-0 achterstand wegwerken. Per soonlijke fouten waren de oor zaak van die drie-doelpunten- marge. Nog voor rust kwamen de Rijnsburgers langszij. Wil Groenendijk, Anne Ouwers- loot en Piet Haasnoot verzorg den de treffers. Ook in de tweede helft werd Glasbergen met een achterstand gecon fronteerd. Maar opnieuw kwam de Rijnsburgse formatie langszij. Haasnoot en Groe nendijk haalden de belangrij ke puntenwinst binnen. EKL Boys maakte in Lisse geen fout. Van het laaggeklas seerde SRV Boys werd met 4- 6 gewonnen. De Lisser ploeg had bij rust nog een 2-1 voor sprong in handen. Voor de EKL doelpunten waren Ben nie Heemskerk, Jan Pijnak ker, Ronald van der Pot (3) en Gijs Collé verantwoordelijk. Jaap Lingbeek (2), Ron Mes man en Chris van Damme scoorden namens de SRV-for- matie. Na een benauwde 1-0 voor sprong bij rust, walste Van der Plas BMW in het tweede spelgedeelte over hekkesluiter Hollandia heen In totaal moest de Alphense doelman de bal acht keer uit het net halen, de ploeg uit Alphen doelpuntte twee maal. Ondanks de hoge score sprong Van der Plas wat nonchalant met de vele kan sen om. Voor Van der Plas scoorden: Jan Hogewoning (3), Mart van der Plas (3) en Gert Zwaan (2). IN TOEKOMST MOGELIJK JEUGDTRAINER BIJ KNVB ZWOLLE Het einde van zijn carrière als actief voetballer had Rinus Is raël zich anders voorge steld. De libero van PEC Zwolle is aan zijn zevende seizoen bezig (bij Feye- noord speelde hij acht jaar) en het afscheid is on herroepelijk. De hernia-o peratie, die hij pas geleden onderging, heeft daar in feite niets mee te maken. „Aan het begin van de competitie hadden PEC Zwolle en ik die afspraak al gemaakt", aldus Israël, die na zijn operatie in het Zwolse ziekenhuis De Weezenlanden direct monter oogde, inmiddels weer thuis is, maar nog wel pijn heeft. Het is ook nog maar de vraag, of hij dit seizoen weer aan voetballen toe komt. Zelf zegt hij: „Als de chirurg zegt, dat ik volkomen genezen ben, ga ik weer trainen.'Of ik dan in het team terugkeer, is een andere vraag. Dat bepaalt de trainer. Mocht er evenwel een kans bestaan, hoe gering ook, dat deze kwaal terug kan komen, dan stop ik er definitief mee. Ik ga wel aftrainen, maar ver der niet". De herniablessure dateert van ongeveer een maand geleden. „Ik had een zeurderig gevoel in mijn bil", vertelt Israël. „Mijn hand kon ik nauwelijks aan de grond krijgen. Drie we ken geleden was het op de training echt mis. Ik ging de lucht in, maakte een draaiende beweging en kwam verkeerd op de grond terecht. Van de pijn kon ik niet meer staan. Ik ben naar een doelpaal gekro pen. Het was ook net, of ik geen kracht meer in mijn rechterbeen had. 's Middags ben ik naar de fysiotherapeut gegaan, maar later kwam de pijn verergerd terug. Het werd steeds slechter. Thuis was ik net een invalide. Op een gege ven ogenblik kon ik helemaal niets meer. Moest ik op bed blijven liggen en op handen en voeten naar het toilet". Nadat de pijn iets minder was geworden, meldde Israël zich toch weer in Zwolle. Een af spraak met de dokter was toen snel gemaakt. Een ruggeprik zou uitsluitsel moeten geven. 4sraël: „Die prik viel wel mee, maar door mijn eigen schuld Feyenoord, de club waar hij kwamen er enkele nare bij- zijn glorietijd beleefde en die verschijnselen om de hoek kij- nu zo in verval is geraakt. Is- ken. Ik had de keuze tussen 24 raël heeft een uitgesproken uur in het ziekenhuis blijven, mening over zijn voormalige of vier uur zittend de inge- werkgever. „Er zit aan kwali- brachte vloeistof laten circule- teit tachtig procent meer in ren en dan naar huis. Ik koos dan er nu wordt uitgehaald, voor het laatste. Maar thuis ge- Wat Feyenoord nodig heeft, is komen was het net, of ik een een goede trainer. Van het ka- beroerte kreeg. Mijn tong liber Happel of Michels. Want klapte wat naar achteren' waardoor ik nauwelijks kon de spelers zijn door en door verwend. Als je hoort wat ze spreken, ik zag opeens lichte in de wedstrijd naar de trai en donkere vlekken. Toen heb nersbank durven te roepen, ik onmiddellijk de huisarts ge- schrik je. Ach, het is toch te- waarschuwd". kenend dat iemand als Wes terhof, die zelf. geen bal kan Bans trappen, assistent-trainer is bij een topclub als Feyenoord. Misschien dat Hans Kraay een oplossing is. Hij heeft bewezen bij Ajax ook impopulaire maatregelen te durven nemen. Ik weet alleen niet hoe het met zijn gezondheid is. Want de spanningen bij Feyenoord zijn natuurlijk niet te vergelij ken met die van FC Den Haag. En daar is hij toch weg gegaan vanwege de spanning". Uiteindelijk werd contact op genomen met chirurg Jacz, die hem zou opereren. „Wil je ge loven, dat ik na dat telefoon gesprek opeens veel minder last had. Het was net, of niets me meer pijn deed. Ik zeg nog tegen mijn vrouw: Ik ben te snel geweest met opbellen". Een natuurlijke reactie. „Want", zegt Israël, „ik ben zo bang als een wezel in het zie kenhuis". De belangstelling na zijn ope ratie was overweldigend. Zo kwam er ook een bloemstuk \an spelers en bestuur van Ramp Terug naar zijn eigen positie bij PEC Zwolle. Na zijn rode kaart tegen Sparta heeft Is raël, naar eigen zeggen, slecht gepresteerd. „Vooral de uit wedstrijd tegen Roda JC was een ramp voor mij. We verlo ren met 4-1. Ik was al schuldig aan het derde doelpunt en de vierde schoot ik er nota bene zelf in. Op zo'n moment wil ik mijn voetbalschoenen wel uit de ramen gooien. Tegen Roda JC heb ik, evenals Wim van Hanegem tegen PEC, de nei ging gehad om het veld te ver laten. Het verschil was alleen dat Willem er bij een voor sprong de brui aan gaf. Dat zou ik, geloof ik, nooit doen. Maar dat gevoel, dat ken ik. Aan de andere kant heb je na tuurlijk een contract.' Maar als trainer Korbach me toen had gewisseld, was ik niet eens be ledigd geweest". Het is dezelf de Korbach geweest, die hem weer enigszins op het paard heeft gezet. „Het is een reële vent. Hij vond dat ik het niet eens zo slecht deed. Daar heb ik me maar aan vastgehouden. Maar de laatste duels heb ik niet echt ontspannen gespeeld. De uitwedstrijd tegen Haarlem liep weer iets beter". Over zijn toekostplannen blijft Israël vaag. Min of meer werd aangenomen dat hij trainer zou worden van zijn eigen club DWV, de hoofdklasser waarvan hij al 25 jaar lid is. „Maar dat is, denk ik. niet ac tueel meer. Misschien kóm ik wel in het betaalde voetbal te recht. als assistent-trainer", lacht hij geheimzinnig. In maart zal daarover een beslis sing vallen. Maar ook zou hij zich willen inzetten om jeugdige talenten op Zeist te begeleiden. Bonds coach Kees Rijvers heeft al een plan in die richting ont vouwd. „Ook Zwartkruis wil de dat, maar het is er nooit van gekomen. Ik ben be nieuwd wat er nu van terecht komt. Als de KNVB me zou vragen om mee te werken, bij voorbeeld 's woensdags jeugdi ge libero's te begeleiden, zou ik dat verzoek positief benade ren. Ik heb veel uit de voet balsport gehaald en wil er graag iets voor terug doen. Zo'n jeugdinterland van Oran je tegen West-Duitsland bij voorbeeld. Bij Nederland zit ene Bert van Lingen. ik ken hem niet, op de bank. Bij West-Duitsland is dat Berti Vogts. Dat zegt toch genoeg". HENK WAGEMAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15