Warschau levert bewijs" voor (ïachtslust olidariteit Onrust binnen Italiaanse strijdkrachten Japan: geslaagde combinatie van oude waarden en westerse kennis SJE ENLAND rgr )NFRONTATIE IN POLEN [ONTKOOMBAAR Moskou zwijgt over toestand Sacharovs Turkije dreigt band met Europa te verbreken MILITAIREN WILLEN MEER INVLOED VEERTIG JAAR NA PEARL HARBOUR LEIDSE COURANT/ DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 13 i ontkent vernietiging hoofdkwartier NBA De leider van de jische Bevrijdingsorganisa- rapo, Noejoma, heeft ontkend it centrale hoofdkwartier is igd, zoals gisteren door "rika werd bekend ge- „Onze politieke of militai- 16 bfdkwartieren zijn niet in gevestigd, maar in Nami- aldus Noejoma. e^idafrikaanse legerwoordvoerder sren gezegd, dat vorige maand aanval in Angola het hoofd- van Swapo was vernietigd, zei dat guerrillastrijders van in Namibië vechten en sinds 16 r diverse Zuidafrikaanse stra- bases hadden aangevallen. Ex-premier Martens nieuwe Belgische kabinetsformateur BRUSSEL België's ex-premier Wil- fried Martens is door koning Boude- wijn aangewezen als nieuwe kabinets formateur. De christen-democraat (CVP) Martens is de derde formateur sinds de verkiezingen van 8 november. Zijn voorgangers De Clercq en Not- homb slaagden er niet in een regering te formeren die op een voldoende basis zou kunnen steunen in het parlement. Voornaamste oorzaaken van het mislu- ken van de beide formatiepogingen zijn de weigering van socialisten en libera len om met elkaar in een kabinet zit ting te nemen en de Vlaams-Waalse tweestrijd. Spaanse generaals waarschuwen leger MADRID De chefs van staven van de Spaanse strijdkrachten hebben gisteren hun officieren ingelicht over de verkla ring van 100 Madrileense officieren en dienstplichten en gewaarschuwd dat een dergelijk optreden niet zal worden getole reerd. In de verklaring van de 100 was steun betuigd aan de plegers van de mis lukte staatsgreep in februari van dit jaar. De ondertekenaars zijn inmiddels onder huisarrest geplaatst. In een verklaring hebben de Spaanse bevelhebbers het leger gewaarschuwd dat elke actie die erop ge richt lijkfmet Madrileense manifest te steunen zal worden beschouwd als een ernstige inbreuk op de militaire discipline, die dan ook een berechting door de krijgs raad tot gevolg zal hebben. Atol zinkt weg door kernproeven LONDEN Franse ge leerden hebben verklaard dat door de Franse kern proeven op het atol Muru- roa het koraaleiland zal wegzinken. Frankrijk houdt al sinds 1966 kernproeven op de atol. Onder druk van de politieke opinie beëindigde Frankrijk in 1975 de proe ven in de atmosfeer, maar zette ze de ondergrondse kernproeven op Mururoa voort. fSS'er krijgt 12 jaar gevangenisstraf HAMBURG In Hamburg is gisteren de 75-jarige voormali ge politiechef van Warschau, Arpad Wigand, veroordeeld tot twaalf en een half jaar ge vangenisstraf vanwege zijn be trokkenheid bij de joden ten tijde van de Duitse bezetting van de Poolse hoofdstad. De Duitse rechter achtte de betrokkenheid van de SS'er bij een honderdtal moorden op Poolse joden bewezen. Het proces heeft acht maanden ge duurd. Twee andere aangeklaagden, Rolf Btlscher en Richard von Coelln, kregen lagere straffen. BCHAU De Pool- bleek ook al uit de oproep van bandopname, tot een algemene ioriteiten hebben gis- de afdeling Warschau, die nog staking op 17 december had gegevens verspreid voor de onthullin6 ,van de opgeroepen. i moeten bewijzen dat "jije vakbond Solidari- van plan is met ld de macht over te van de communis- regering. Er wer- details vrijgegeven ifcen bijeenkomst van bondsleiding op af in donderdag in Ra ni waar volgens de au- eiiiten de middelen een machtsovername tesproken. Van de ükomst werd een ge- bandopname ge- ,'e' die door een lid de vakbondsleiding ■1 de autoriteiten werd speeld. oordvoerder van Solida- oi Mark Brunne zei dat de overheid dè „smake- citaten had uitgekozen es lublicatie in de kranten. in t verslag blijkt dat Lech a die een gematigd •e»unt inneemt, moest bui- >or militanten die een di- s ictie en confrontatie met it ering eisen. 0 e bandopnamen wordt ei a om zijn gematigde op- n g scherp aangevallen Seweryn Jaworski, een 11 irslid van de afdeling 1 hau van Solidariteit, eie bij je gematigde stand- ai blijft, zal ik je hoofd ohijden, en als ik het niet 11 an doet iemand anders J« 4", zo zei Jaworski bitter Walesa. e 1 a boog uiteindelijk voor ""licalere houding van de 0 e deelnemers aan de ver- ing in Radom. Hij zei: 51 noeten niet hardop over intatie praten. We moe eggen: we houden van f, we houden van het so- ne en van de communis ms partij en natuurlijk hou- t ve van de Sovjet-Unie. oeten ons werk doen via i >olitiek van voldongen 1 en afwachten". Walesa rder dat hij een confron- invermijdelijk acht. 'oi bijeenkomst in Radom 0 een verklaring uitgege- r raarin Solidariteit dreig- tialgemene staking af te ai gen, als het Poolse parle- aanstaande vrijdag de ir ing speciale volmachten tl om stakingsacties tegen d in. Naar buiten toe trad in aanzienlijk minder radi- c.P. e publicatie van de uit- r\ els van de bijeenkomst in a bi lijkt een confrontatie i de regering en de vak- ic inderdaad onontkoom- u geworden. Een regerings- n dvoerder verklaarde dat g egering het noodzakelijk n e over de juiste middelen r ichikken om het hoofd te en bieden aan bedreigin- jegens de socialistische it Het lijkt onafwendbaar 'i et Poolse parlement vrij de speciale volmachten teurt voor de regering, n tou echter volgens de re- r gswoordvoerder slechts 1 om „beperkte middelen, li lleen zouden gelden voor H interperiode". De radica- Hg van de standpunten 5 regering en Solidariteit In Parijs werd gistermiddag voor het kantoor van Aeroflot, de Russische luchtvaartmaatschappij, door enige honderden mensen betoogd tegen de behandeling van Sacharov door de Sovjet-autori teiten. Op borden werd Sovjet-leider Brezjnev aanbevolen enige tijd zijn eten te laten staan. MOSKOU De Sovjet-autori teiten Weigeren mededelingen te doen over de toestand van het dissidentenechtpaar An drei Sacharov en Jelena Bon ner. Beiden zijn eind vorige week na tien dagen hongersta- ken in het ziekenhuis van Gorki opgenomen. Inmiddels hebben tal van westerse rege ringen, de paus en het comité voor de Nobelprijzen bij de Sovjet-leiding geprotesteerd tegen de behandeling van de Sacharovs. Sacharov en zijn vrouw gin gen 22 november in hun ver banningsoord Gorki in hon gerstaking om een uitreisvi sum af te dwingen voor hun schoondochter, Lisa Alexejeva, die zich bij haar in de VS wo nende man wil voegen. Het is mogelijk dat de Sovjet autoriteiten vandaag aan die eis tegemoet komen. Lisa Alexejeva moest vanmorgen verschijnen op het bureau dat de verdeling van uitreisvisa in handen heeft. Over de reden van het bezoek werd Lisa niets verteld. Westerse diplo maten houden er echter reke ning mee dat de Sovjet-autori teiten snel een oplossing wil len van de kwestie-Sacharov en daarom hebben besloten Lisa Alexejeva een uitreisvi sum te verlenen. ANKARA De Turkse regering heeft verklaard dat de betrekkingen met de Westeuropese landen zullen worden verbroken, als die landen blijven bij hun voor nemen de economische steun aan Turkije op te schor ten. Volgende maand praat de Raad van Europa, een vergadering van parlementariërs uit alle Westeuropese landen, in Straats burg over de wenselijkheid het lidmaatschap van Turkije én de hulpverlening op te schorten zolang de democratie in Turkije niet is hersteld. Als daartoe inderdaad besloten dreigt te worden zal Turkije zelf opstappen, zo liet de Turkse premier gisteren weten. In West-Europa is de afgelopen maanden volop kritiek geleverd op het militaire bewind in Turkije en het uitblijven van het be loofde herstel van de democratie. Zo heeft de EG onlangs de hulpverlening aan Turkije gestaakt. In het westerse bondgenoot schap zijn alleen de Verenigde Staten positief over het huidige Turkije. Minister van defensie Weinberger sprak na een bezoek, vorige week, vooral over het belang van het land voor de NAVO. Hij beloofde de militaire machthebbers in Ankara meer en modernere Amerikaanse wapenhulp. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië is een dis cussie ontstaan over de plaats en de rol van de strijdkrach ten. Aanleiding hiervoor is een „harde" rede van de chef-staf van de strijdkrachten generaal Santini, enige tijd terug. Santi- ni verklaarde toen openlijk dat de strijdkrachten niet blij vend konden worden afge scheept met een ondergeschik te rol in het Italiaanse leger. De strijdkrachten zijn volgens hem niet alleen maar uitvoer ders van datgene wat de politi ci beslissen; ze willen en beho ren ook deel te nemen aan de besluitvorming zelf. Hij sprak van toenemende frustratie en wantrouwen binnen de strijd krachten, omdat de Italiaanse staat niet bij machte blijkt voor hun belangen op te ko men, terwijl de militairen zich toch altijd loyaal ten opzichte van die staat hebben opgesteld. Klare taal van Santini en zijn gehoor van militairen reageer de geestdriftig. Kort daarop trachtte een collega-generaal het brandje nog wel te blussen door te wijzen op de dienst baarheid van de strijdkrachten aan de natie, zoals vastgelegd in de grondwet, maar zijn woorden wegen nu eenmaal minder zwaar dan die van zijn superieur. De politiek reageerde ge schrokken. Daar spreekt men zelfs van „dreigende taal" en „arrogantie" van de strijd krachten. De militairen mogen wel meer gewicht in de schaal leggen, maar dan uitsluitend met betrekking tot zaken die typisch militair zijn, zoals stra tegische studies, militaire re search, modernisering van de bewapening enz., en dan uiter aard aan de hand van de mid delen die het parlement hier voor ter beschikking stelt., Volgens de voorzitter van de defensiecommissie van het Huis van Afgevaardigden is. het goed denkbaar dat de mili tairen af en toe voor hun beurt spreken, zoals nu door Santini gebeurd is. Dat is niet te voor komen, „tenzij je ze een prop in de mond duwt". Uiteinde lijk heeft elke politicus zich gehaast het vertrouwen in de Italiaanse strijdkrachten uit te spreken. Staatsgrepen (en dit woord wordt het liefst verme den) zijn in Italië onvoorstel baar, zo heet het dan. In elk geval zal de minister van de fensie binnenkort aan de volksvertegenwoordiging uit leggen wat de generaals nu precies bedoeld hebben. Pre mier Spadolini heeft dit week einde zelf een bijdrage aan de discussie moeten leveren. „Ita lië heeft een grootse traditie: De absolute overeenstemming van de militaire macht met de civiele macht", zei hij plecht statig. De strijdkrachten mo gen volgens hem wel een spe ciale plaats in Italië innemen, maar dat kan niet zo ver gaan dat zij een heel eigen leven gaan leiden. Gisteren was het precies veertig jaar geleden dat Japan bij ver rassing de Amerikaanse marinebasis Pearl Harbour (Hawaii) aanviel, waarbij een groot deel van de Amerikaanse vloot werd vernietigd en ruim tweeduizend Amerikanen om het leven kwamen. De vernietiging van Pearl Harbour leidde tot Ameri- ka's actieve deelname aan de Tweede Wereldoorlog. Na een verbeten strijd waarin de Japanners aanvankelijk van geen op geven wilden weten, gaven ze zich op 14 augustus 1945 over nadat de Amerikanen ermee hadden ingestemd dat de keizer zou worden gehandhaafd. De oorlog ligt al weer veertig jaar achter ons, maar nog steeds weet Japan het Westen te verba zen, zij het nu als economisch wonderland. TOKIO Veertig jaar na Pearl Harbour wordt Japan door ve len in het Westen nog steeds beschouwd als een geel gevaar hoewel Amerikaanse en Europese delegaties tegenwoordig aan de lopende band naar Japan komen om zich te vergapen aan de dag en nacht draaiende fabrieken waar arbeiders en mana gers eensgezind en effectief samenwerken. Hoe gretig de pro- dukten van deze superieure samenwerking ook aftrek vinden in het Westen en hoe hoog er ook over het Japanse vakman schap wordt opgegeven, de westerse argwaan jegens het land van de rijzende zon bestaat nog steeds. De angst en wrok zit diepgeworteld. En hoemeer het Westen aan voortvarendheid inboet, des te alarmerender lijken de industriële prestaties van Japan. „Japan heeft zich de laatste eeuw georganiseerd om aan de westerse dreiging het hoofd te kunnen bieden. Helaas hebben we dat te goed gedaan zodat we nog steeds worden beschouwd als een geel gevaar", zegt Kinhide Moeshakoji, waarnemend rector van de Universiteit van de Verenigde Naties in Tokio. Het Japanse succesverhaal is fascinerend, maar ondoorgronde lijk. Al velen hebben geprobeerd het geheim te achterhalen, maar hun boeken, tentoonstellingen en televisieseries misten overtuigingskracht Sinds kort werkt de Universiteit van de Verenigde Naties aan een onderzoek om het Japanse succes op systematische wijze te verklaren. Japan heeft zich deze eeuw ontwikkeld tot een zeer modern Industrieland. Robots zijn in toene mende mate menselijke arbeid gaan vervangen, zoals deze opname uit een van de Japanse auto- fabrieken laat zien. Technologie Het project waarvoor vijf jaar is uitgetrokken, beslaat veler lei gebieden waaronder de overdracht van technologie uit het Westen en de manier waarop de Japanners de bui tenlandse kennis wisten te be nutten voor hun eigen be hoeften. De onderzoekers wij zen er op dat de westerse vaardigheden in Japan wer den opgepakt door hand werkslieden. terwijl de mo derniserende elite in niet- Westerse landen de hand werkslieden en kleine fabri kanten links liet liggen en on middellijk grote supermoder ne fabrieken naar westers voorbeeld uit de grond begon te stampen. In Japan waren het bijvoorbeeld de smeden die het eerst leerden om sta len platen te maken. Aan hen heeft de gigantische, wereld beroemde scheepswerf in Yo- kosoeka bij Tokio zijn bestaan te danken. De technologie om de stalen platen te maken was al lang voordat Japan zijn deuren openzette naar het Westen, afgekeken van Russi sche zeelui die voor de Japan se kust schipbreuk hadden ge leden. De moderne industrie heeft zich met zoveel succes in Ja pan weten te wortelen omdat ze gebaseerd was op vakman schap dat zich niet beperkte tot een eenvoudige imitatie van de geïmporteerde techno logie, maar dat met vallen en opstaan inspeelde op de Ja panse eisen en behoeften. „Het Japanse succesverhaal is een opeenstapeling van mis lukkingen. Pas na dertig jaar (gerekend vanaf 1868 toen Ja pan zich met het herstel van de keizerlijke macht, de Meid- ji-restauratie, begon te ont wikkelen van een feodale politiestaat tot een modern land) begon het te lonen", zegt Dr. Moeshakoji. Familiesysteem Maar het was het behoud van de Japanse waarden en de zorgvuldige aandacht voor de Japanse mentaliteit, die dit land in staat stelde om het te gen de westerse uitdaging op te nemen zonder zijn eigen identiteit te verliezen. En met name dit deel van het succes verhaal wekt in het Westen jaloezie. Van meet af aan ble ven de Japanse leiders het fa miliesysteem met de keizer aan het hoofd van de pyrami- de cultiveren en zorg en aan dacht besteden aan het gevoel van saamhorigheid dat de Ja panners omringt met het co con van veiligheid en samen hang en hen vervult van dankbaarheid en respect je gens hun superieuren. Om te zeggen dat de directeur de va der van de arbeiders is voor Japanners bij lange na niet zo'n cliché als voor westerlin gen, hoewel hierin nu ook in Japan langzaam maar zeker verandering begint te komen. De hechte structuur van het familiesysteem en de collec tieve werkcode van de dor pen, waar de boeren met ver enigde krachten werkten aan bevloeiïngssystemen voor een goede oogst, is wat de Japanse fabrieken vandaag de dag zo perfect doet functioneren. Andere kenmerken van het Japanse succes zoals aandacht voor het detail, gierigheid en zorg voor eerlijke winst en het algemeen welzijn zijn overgenomen van de koop mansklasse. Buitenlanders worden meer aangetrokken door het ro mantische beeld van de Ja panners als samoerai (heer sers) trots, stoïcijns, agres sief een heldhaftig beeld waar vele Japanners naar streven. Maar sommige ge leerden wijzen erop dat de houding van de samoerai ge woon de Japanse „tatemae" is, een uiterlijke facade, een ma nier voor de Japanner om zijn tanden te laten zien tegen buitenlandse vijanden zoals concurrenten op het zakelijke vlak. De succesvolle manier waarop Japan de traditionele waar den wist te koppelen aan de beschikbare technologie wekt jaloezie en achterdocht in de buitenwereld. „Dat kan ik be grijpen; zelfs als het niet hele maal ervaren wordt als het gele gevaar, moet het een angstige gewaarwording zijn als een niet-westerse natie je dreigt in te halen", zegt Dr. Moeshakoji. „Als wij tijdens de inhaalmanoevre geheel zouden verwesteren, zou er niets aan de hand zijn. Maar nu ziet het Westen een vreemd volk dat niet volgens de individualistische regels van het spel werkt, maar vol gens de op de familie gerichte regels". De botsing tussen het oude sy steem en de individualistische eisen van een moderne sa menleving leidt tot spannin gen die zich uiten in een toe nemend misdaadcijfer onder jongeren, een schrikbarend aantal zelfmoorden bij oude ren en een scherpe stijging van psychiatrische ziekten bij loonarbeiders. „Het hele sy steem bevindt zich in een ha chelijke situatie", zegt Dr. Moeshakoji. „U denkt mis schien dat Japan een succes verhaal is, maar in werkelijk heid maken we een zeer moeilijke overgangsperiode door". Broederschap Hij verwacht niet dat in Ja pan een individualistische in stelling tot ontwikkeling zal komen zoals die in het Wes ten bestaat, maar hoopt dat de hechte structuur van de Ja panse samenleving bewaard kan worden door „een hori zontaler soort broederschap" als vervanging voor de ver houding vader-kind, meester- discipel die nu nog over heerst „Ik ben bang dat het gevaar hiervan is dat sommi ge politici willen terugkeren tot de oude waarden door bij voorbeeld militaire dienst plicht in te voeren. Daardoor zal de familie- en clanmenta liteit in stand worden gehou den, zeggen ze. Dit soort nos talgie vind je overal.". In deze eeuw heeft geen land de blanke suprematie zo'n ge voelige klap toegebracht als Japan. Alleen Japan heeft de automatische gedachte van het Westen dat zijn systeem en zijn cultuur superieur is, aangekaart. Het proces begon met de Japanse aanval op de koloniale domeinen van de Blanke Man in Azië en duurt nog steeds voort, zij het nu op wat vreedzamer wijze. ROBERT WHYMANT THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13