m Officieren Prinsendam krijgen vaarverbod Kabinet bezuinigt 280 miljoen op Oosterseheldewerken )nderzoek aar stress nder boeren Salarisverhoging leraren beperkt F Volgens de ANWB kunnen autopremies 15 procent lager El D derlands irisch ad in maak KAPITEIN ONDERVOND TE WEINIG STEUN „Zorgwekkende teruggang in wetenschappelijk onderzoek" CridAcSouAont Acties bij politie Belastinginspectie wijst bezwaar tegen superaftrek af COLLEGEGELD WEER OMLAAG weer [NENLAND Analist aangehouden ctie Onkruit ISFOORT Bij Mil actie nkruit in Amersfoort is gis- de journalist Cees Grimber- sarresteerd. Volgens een po- oordvoerder wilde hij niet e poort van een gebouw weg die door de actievoerders eblokkeerd. Grimbergen, die aen maakte voor een VPRO- jrogramma, werd door een tegen de grond gewerkt en j politie-auto afgevoerd. Hij een proces-verbaal en kwam »p vrije voeten. De actie van lit was een steunbetuiging weigering van twee van als afgezwaaide dienst- gen op te komen voor de ge lijke herhalingsoefeningen. LEIDSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 1981 PAGINA 11 iit V akonderwijzers demonstreren UTRECHT Ruim tweehon derd leerkrachten die zijn aan gesloten bij de Nederlandse Federatie van Onderwijs Vak organisaties, hebben tijdens een demonstratieve bijeen komst gisteravond in Utrecht middels een petitie hun be zorgdheid geuit over het va konderwijs aan lagere scholen. Door een nieuwe regeling krij gen gemeenten per 1 januari een vast bedrag voor vakon derwijs. De onderwijzers wil len dat „Den Haag" het va konderwijs (muziek, gymna stiek, handwerken) op het hui dige peil zal handhaven. Man schiet twee jongens in benen OSS De polite van Oss heeft gisteren een 23-jarige man uit die plaats aangehouden die ervan wordt verdacht even tevoren twee jongens op straat in de benen te hebben geschoten. De man kreeg woorden met vier jongens toen hij bij een friture iets wilde kopen. Toen wilde wegrijden, wierp een van de jongens een fiets voor de wielen, waarop hij uitstapte en met een pistool een van de jon gens in de kuit en een andere in de knie schoot. Beiden moesten naar het ziekenhuis. De politie hield de man in zijn huis aan, waar twee pistolen met munitie werden gevonden. DEN HAAG De Nederlandse verzekerings maatschappijen kunnen in navolging van maat schappijen in andere landen hun premies voor au toverzekeringen met vijftien tot vijfentwintig pro cent verlagen. Dit heeft de chef verkeersafdeling ANWB, ir. G. de Regt, gisteren in Den Haag ge zegd. Volgens De Regt werkt de 20 jaar geleden door de ANWB opgezette voortgezette rij-opleiding zeer positief door in de kosten van autoverzekeringen. De cursisten zijn namelijk blijkens een onderzoek veel minder frequent bij ongevallen betrokken dan normaal het geval is. Vergunninggrens koopwoningen lager DEN HAAG Met ingang van 1 januari is voor koop woningen met een kale koopprijs van 211.000 gul den geen woonvergunning meer vereist. Nu ligt deze grens nog op 234.000 gul den. Voor huurwoningen komt de grens te liggen op een kale huurprijs van 620 gulden (was: 600 gulden). De nieuwe normeringen gelden voor gemeenten met woonruimteverordeningen, zoals Den Haag en Leiden. De gemeenten hebben de mogelijkheid de gestelde grenzen met vijftig procent te overschrijden. Rond de jaar ling wordt in Nederland roefnummer op de markt tht van een satirisch !dat daarna tweemaande- moet verschijnen. Dit i.De Opstoot" is een ini- I van enkele journalisten aars en fotografen. Zij dat ons land een spottend tijdschrift ont- Dit in tegenstelling tot omringende landen. irmijd ook |it jaar hard Inallend uurwerk" HAAG Staatssecreta- ambers van milieu heeft ïurwerkhandel gevraagd vooruitlopend op het week aangekondigde op hard-knallend verk ook voor de ko- jaarwisseling geen in te verkopen die meer maken dan 150' decibel. taris Hoekestein van de atie vuurwerkhandel Ne- ïd zegt het verzoek van atssecrterais te zullen in- met uitzondering de oude voorraad. Me- Lambers heeft e- haar voorganger Gin- 'orig jaar de gemeen- evraagd de verkoop van zerk alleen de laatste dagen van het jaar toe te ADVERTENTIE. ulo inruilen es door n „KI ei it lie" AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart heeft de officieren van het passagiersschip Prin sendam zwaardere straf fen opgelegd dan de scheepvaartinspectie ruim twee weken geleden heeft geadviseerd. Kapitein Wa- beke en twee werktuig kundigen moeten ieder drie weken hun vaarbe wijs inleveren, eerste stuurman Valk een maand en de hoofdwerk tuigkundige Boot mag twee maanden niet varen. De derde werktuigkundi ge werd geheel van schuld vrij gepleit. Tegen de uitspraak is beroep mo gelijk, als nieuwe feiten naar boven komen. Voorzitter mr E. Rosen Jacob- son meende gisteren bij de uit spraak dat alle betrokkenen schuldig waren aan de ramp van de Prinsendam die vorig jaar op 4 oktober in brand raakte en na een week zonk in de Golf van Alaska. De raad was echter van oordeel dat in het advies van de scheepvaar tinspecteur te weinig recht ge daan werd aan de verschillen in functie tussen de officieren. Daarom werd ook de kapitein gestraft. De raad is van mening dat een onverwacht lek in de lagedru- kleiding van de brandstoftoe voer naar een van de motoren oorzaak is geweest van de brand. De olie is gaan lekken op de niet geïsoleerde gloeiend hete leiding voor de uitlaatgas sen, waardoor de lekkende olie vlam heeft gevat. Hieraan hadden de officieren geen schuld, maar wel had op hun intiatief ogenblikkelijk de toe voer van olie naar de motor afgesloten moeten worden. De brandweeroefeningen aan boord van het schip zijn te weinig deskundig geweest en ook onvoldoende. De beide werktuigkundigen hebben hieraan schuldig, maar de ka pitein gaat evenmin vrijuit. Het machinekamerpersoneel was ook niet gewend aan brand in een lagedrukleiding. Bij een dergelijke lekkage ko men veel grotere hoeveelhe den olie vrij dan bij een lekka ge in de hogedrukleiding. De hoofdwerktuigkundige is „aanzienlijk tekort geschoten", aldus het oordeel van de raad. Na het brandalarm heeft hij te weinig doelgericht de vuurbe- strijding geleid en liep zijn be leid steeds achter de feiten aan. Het inbrengen van C02 in de machinekamer is zeker twintig minuten te laat ge beurd. De eerste stuurman had uitbreiding van de brand moe ten voorkomen, maar heeft niet systematisch de gang van zaken gecontroleerd en geen initiatief en leiding genomen. Hij heeft als steunpilaar van de kapitein gefaald. De kapitein werd ondanks het advies van de scheepvaartin spectie toch gestraft, omdat hij zijn prioriteiten niet juist heeft gelegd. Zijn straf viel lager uit dan van de andere officieren omdat hij van hen nauwelijk steun heeft gekregen. De raad sprak dank uit voor de „unie ke" reddingsoperatie, waar door geen van de 520 passa giers de dood vond of ernstig gewond raakte. VAN KEMENADE IN BRIEF: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgend jaar zal vijftien miljoen min der beschikbaar zijn voor energie-onderzoek, dan aan vankelijk in het Wetenschapsbudget 1982 was begroot. Als gevolg van bezuinigingen bij universiteiten en an dere onderzoeksinstellingen komt er in totaal 37 mil joen minder beschikbaar voor wetenschappelijk onder zoek. Daarvan gaat vijftien miljoen gulden ten koste van het energie-onderzoek. Volgend jaar zal nog slechts 152 miljoen gulden overblijven voor energie-on derzoek. Dit kan worden afgeleid uit de cijfers die mi nister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) in een brief aan de Tweede Kamercommissie voor het Wetenschapsbeleid bekend heeft gemaakt. In de brief van Van Kemenade wordt aangegeven welke gevol gen de vorige maand aangekondigde ombuigingen hebben voor het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Hoewel de totale uitgaven aan wetenschappelijk onderzoek in 1982 nog maar nau welijks zullen dalen, vindt er als gevolg van de ombuigingsope raties een „zorgwekkende teruggang plaats", staat in de brief. Die daling wordt echter versluierd door een stijging van de ma teriële en investeringsuitgaven op slechts enkele onderdelen van het overheidsbeleid; dat betreft met name het industrieel-tech- nologisch onderzoek. De totale uitgaven aan wetenschappelijk onderzoek zullen in 1982 rond de zeven miljard gulden bedragen. In percentages van het nationaal inkomen is dat iets minder dan voor dit jaar. Hier van neemt de overheid iets minder dan de helft voor haar reke ning. Het aandeel van de universiteiten en hogescholen daarin blijft verder dalen, terwijl er in de sector van het bedrijfsleven sprake is van een langzame groei van de uitgaven voor weten schappelijk onderzoek. De uitgaven bij de universiteiten zijn met 9 miljoen verminderd. Het onderzoek in de sector „overige in stellingen" (waaronder TNO) wordt het wetenschappelijk onder zoek met ongeveer 28 miljoen gulden beperkt. Verkeers dode Op de rijksweg 21, de snelweg van Rotterdam naar Hoogvliet, zijn gistermor gen door een verkeersongeval een tachtigjarige man en zijn 74- jarige vrouw om het leven geko men doordat de auto van hun schoondochter waarin zij meer eden van achter en werd aange reden. De schoondochter raakte licht ge wond. Dat politieambtenaren geschrokken zijn van de veroorde ling van hun Amsterdamse collega wegens het doodschieten van een vrouw die hem met een klein mes bedreigde, is be grijpelijk. We kunnen er echter geen begrip voor opbrengen dat agenten naar aanleiding daarvan tot acties zijn overge gaan, zoals het thuislaten van het dienstpistool. De emoties zijn begrijpelijk, omdat eens te meer is aange toond hoe politieagenten bij hun dagelijks werk dikwijls op het scherp van de snede moeten opereren: elk moment kun nen zij voor een beslissing komen te staan, die een keuze in houdt tussen leven en dood. En als zo'n zwaarwegende be slissing, genomen in een fractie van een seconde, verkeerd uitvalt zoals in Amsterdam is gebeurd, zijn de consequenties zwaar: gevangenisstraf en voorgoed de baan kwijt. Daarbij moet echter niet vergeten worden welke emoties de dood van Meta Hofman enkele maanden geleden heeft veroor zaakt. De actie van de politie is om twee redenen niet aanvaard baar. Ten eerste omdat men zich richt tegen een rechterlijke uitspraak. De rechter is in ons bestel een onafhankelijke in stantie, en van verstandige mensen, zeker als het om poli tieambtenaren gaat, mag men geen activiteiten verwachten die deze onafhankelijkheid kunnen uithollen. De bliksemac ties zijn op de tweede plaats niet aanvaardbaar omdat het gaat om het niet uitvoeren van een belangrijke richtlijn voor de politie. Door het niet meenemen van het dienstpistool kunnen agenten zichzelf maar ook burgers in gevaar bren gen. Zo'n beslissing past de individuele politieman niet. DEZE kritiek staat natuurlijk los van de activiteiten van de politiebonden die eveneens begrijpelijk meer politie personeel willen, vooral in de grote steden. Dié acties wor den op correcte wijze uitgevoerd. DEN HAAG De belastinginspecties hebben in een twintigtal gevallen de bezwaarschriften afgewezen die zijn ingediend, omdat de fiscus de zogenaamde superaf trek voor inkomstenbelasting niet heeft aanvaard. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van financiën. De betreffende belastingplichtigen kunnen nu tegen deze afwij zing in beroep gaan bij de administratieve rechter in belasting zaken, het Gerechtshof. De overige bezwaarschriften (in totaal enkele duizenden) houdt de belastinginspectie aan totdat de rechter, eventueel in hoogste instantie, uitspraak in deze kwestie heeft gedaan. De superaftrek is in 1977 en daarna naar voren gekomen als een belastingvoordeel dat men via investeringen in het buitenland, met name in Amerikaans onroerend goed, zou kunnen behalen. De belegger financiert zijn aankoop grotendeels via een lening, waarover hij rente verschuldigd is. Deze rente betaalt hij echter niet, maar wordt bij de hoofdsom van de schuld gevoegd. Vol gens de beleggingsmaatschappij is deze rente, die varieert van 30.000 tot 200.000 gulden, aftrekbaar voor de inkomstenbelas ting. De belegger betaalt de beleggingsmaatschappij voor deze transactie een vergoeding. DEN HAAG Het tekort op het budget van de Oos terseheldewerken be draagt 729 miljoen gulden. Er zal daarom voor 280 miljoen bezuinigd moeten worden op deze werken. Dit blijkt uit het tiende voortgangsrapport over deze werken en een bege leidende brief van minis ter Zeevalking (verkeer en waterstaat), welke gis teren naar de Tweede Ka mer zijn gestuurd. Het grootste deel van het te kort van 729 miljoen gulden is het gevolg van 373 miljoen gulden aan kostenoverschrij- dingen, welke tussen '83 en '87 naar voren zullen komen. Het rijk heeft dit nu gedekt in de meerjarenramingen door daar in 373 miljoen gulden extra op te nemen. Verder is er een gat in de finaniering van de wer ken ter grootte van 356 mil joen gulden, vooral door het niet volledig toepassen van de prijscompensatie vorig jaar. Dit tekort wordt deels gedekt via de bezuiniging van 280 miljoen gulden. De bewinds man sluit ondanks de operatie nu verdere kostenstijgingen in de toekomst niet uit. Daar naast zal in de toekomst het gat van 93 miljoen gulden dat nu overblijft nog gedekt moe ten worden. De extra kosten ontstaan door het langer in dienst houden van mensen en het langer dragen van exploi tatielasten. De rest van de te genvaller komt uit extra eisen aan techniek en eisen vanuit de „maatschappij" zoals Zee valking het noemt. De bezuinigingen die het kabi net nu wil aanbrengen betref fen niet de afsluitende dam voor de Oosterschelde zelf. De bezuinigingen worden gevon den door het gedeeltelijk niet verbreden van het kanaal door Zuid Beveland, de aanleg van een goedkopere sluis in de Oosterdam, geen nieuwe sluis bij Goese Sas en de aanleg van een smallere weg över de Oos- terscheldedam zelf. ïENINGEN De vakgroep psychologie van de ibouwhogeschool te Wageningen gaat komend aar een onderzoek doen naar stress onder boeren, iet onderzoek hoopt drs H. Welles, die het onder- leidt, te weten komen in hoeverre verdere schaal- roting in de landbouw in overeenstemming is met aanpassingsvermogen van de agrarische onderne- ms Welles moet de tegenwoordige boer zoveel nieuwe ont- elingen tegelijk bijhouden, dat hij psychisch teveel onder komt te staan. Wanneer zou blijken dat een agrarische on- emer verdere schaalvergroting niet meer aankan, dan moet rekening mee gehouden worden, aldus Welles. Middelgrote jven zouden dan meer kansen moeten krijgen. Volgens richt de Landbouw voorlichtingsdienst zich nu teveel tot ingmakers onder de boeren en is er te weinig aandacht voor ïihdéUgöëcHöpende boerenbedrijven. BURGEMEESTER IN HOGER BEROEP Polak wil kraakpand niet ontruimen DEN HAAG/AMSTERDAM Burgemeester Polak van Amsterdam zal in beroep gaan tegen de beslissing van de Haagse rechtbank dat het ge kraakte pand „Lucky Luijk" onverwijld moet worden ont ruimd. Polak is van mening dat de uitspraak hem een ver antwoordelijkheid in de schoe nen schuift, die tot nu toe al tijd is toegedacht aan het o- penbaar ministerie. Een groep van veertig gemas kerde krakers heeft gistera vond een die morgen ont ruimd kraakpand in Gronin gen met geweld heroverd van mensen van het Leger des Heils en enkele daklozen die op dat moment in het pand aan het eten waren. Volgens de politie is gebruikgemaakt van stokken, kettingen en rie men om deze mensen het pand uit te werken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een vertrouwelijk overleg tus sen minister Van Keme nade en de onderwijsbon den is door de bewinds man het voorstel op tafel gelegd het onderwijzend personeel pas op vijftigja rige leeftijd de maximum salarisschaal laten berei ken en niet zoals nu het geval is al op 46-ja- rige leeftijd. Met een der gelijke maatregel zou bin nen enkele jaren enige honderden mijoenen gul dens kunnen worden be spaard. Naar verluidt zou de bewinds man in dat vertrouwelijk overleg met de onderwijsbon den in ruil voor de bezuiniging een garantie willen geven voor het behoud van de werk gelegenheid in het onderwijs. Het opschuiven van de salaris schaal betekent geen salaris- vermindering, maar het houdt wel in dat de jaarlijkse salaris verhogingen iets geringer worden. Van Kemenade wil tevens de salaristoeslag af schaffen, die afgestudeerden en bezitters van het mo-b di ploma ontvangen, wanneer zij in het onderwijs werkzaam zijn. In de wijziging van de onder wijsbegroting, die volgende week naar de Tweede Kamer gaat, wordt mogelijk de colle gegeldverhoging in 1982 weer teniet gedaan. Die verhoging werd dit jaar door minister Pais doorgevoerd en moest door Van Kemenade worden overgenomen, omdat het te laat was om om de maatregel nog terug te draaien. Sneeuwbuien het land. Overdag komt de temperatuur aan zee nog een graad of vier boven nul. Weersgesteldheid wan gisteren DE BILT Een omvangrijk depressiegebied bepaalt het weer in West- en Noordeuro pa. Achter de depressies, die morgen naar het oosten weg trekken, wordt bij een naar noord draaiende wind op nieuw koude en onstabiele lucht aangevoerd. Daarbij kunnen sneeuwbuien tot ont wikkeling komen. De kans op buien is het grootst in de kust provincies. De minimumtem peratuur loopt vannacht uit een van plus één graad vlak aan zee tot min vier graden in het noordoosten en oosten van Amsterdam h.bew De Bilt zw.bew. 5 1 5 rr Deelen geh.bew. 4 0 5 rr Eindhoven geh.bew. 5 2 6 rr Den Helder hagelbui 6 -1 4 n Vlissingen geh.b Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Klagenfurt h.bew. Kopenhagen onbew. Lissabon zw.bew. jxemburg regen Split zw.bew. Stockholm sneeuw Wenen zw.bew. Zurich regen s Palmas zw.bew. 21 17 On

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11