IN EN OM HET HUIS Bollenexport naar Zweden loopt terug IN EN OM DE KAS Parfum moet passen bij uw karakter Ongevaarlijk... t osiaatriike wasmiddelen aan de zijn, als de huisvrouw of -man ife* CCWS omzetstijging met 100 miljoen e. in een praktisc huurhuis Zijn/haar lievelingsdrankjes: a. whisky en witte wijn b. cognac en port c. bier en cola d. rode wijn en pernod e. rosé en advocaat Waarin voelt hij/zij zich het fijnst: a. hij in een combinatie op maat zij in een mantel of broekpak b. hij in donkere dubbelrijer zij in chic ensemble met designe-etiket c. hij en zij in jeans of leren broek d. hij en zij in een T-shirt, wijde broek en tennischoenen e. hij in een onopvallende „grijzen" zij in mooie jur ken zonder mode-hits Schrijf de letters op van uw antwoorden en kijk welke let ter het meest -voorkomt. Bij dit type hoort u dan of degene voor wie u dit spel hebt mee gespeeld. a. hij houdt van Bortos van Balanciaga, Devin of: Paco Rabanne „Pour Homme" maar ook van „Lanvin for Men". a. zij houdt van Cialenga (Ba lanciaga), „Chanel 5", „Ama zone van Hermes", „Envoi" (Ted Lapidus), „Charly" (Re- Vlon). b. hij houdt van „Marbert Man" (Marbert), Aramis of Aigner 2, ,3alafre-Monsieur" (Lancome), Sir Irisch Moss, „Yardley for men". b. zij houdt van „le Dix" (Ba lanciaga), „Valentino fo No- rell", „Magie Noire" (Lanco me), „Anais Anais" (Cache- rel). c. hij houdt van Toro (Mar bert), Eau Sauvage of „Given- chi Gentleman", „Derrick" (Orlane), „Aigner Sport Fra grance", „Sandelwood", „Dunhill-Classic Blend", „Halston voor mannen", „Fa- bergé-Macho". c. zij houdt van Wong Ling (Marbert), „Alliage" van Estee Lauder, „Fidgi" van Guy La- róehe, „O de Lancome", „Jil Sander". d. hij houdt van Kouros van St. Laurent „Macassar van Rochas", „Jule" van Dior, Signorricci 2 (Nina Ricci), „Revillon pour Homme", „Charles Jourdan: ,,Un Hom- d. zij houdt van „Yesterday" (Marbert), Chloë of „Michel le" van Balenciaga, „Aspège" van Lanvin, „Climat" van Lancome, „Fidge du Soir Concentrée". e. hij houdt van „Ho Hang" van Balanciaga, „Chanel for Men" of „Equipage" van Her- mès, „Champaca", „Grey Flannel". e. zij houdt van Kiry van Marbert of „Tendance" (Mar bert), Mystère de Rochas, „Ja- nine D". Deze lijst wil alleen maar een indicatie zijn. Natuurlijk moet men zijn of haar parfum zelf kiezen. Probeer echter niet meer dan drie geuren op de onderarm. Meer kan de neus Nieuw is een broche-achtig sieraad, dat bestaat uit twee gou den knopjes-met-stekertje, verbonden door een los driedelig kettinkje. Het kettinkje kan er worden afgehakt, zodat de knopjes afzonderlijk als oorknopjes kunnen worden gebruikt. Hoofdzaak is de fijnheid van het sieraad (recht op de revers). Goud met goud of goud met staal Er is bijna geen vrouw die niet blij is met een gouden sieraad. Ze zijn dit jaar meer dan ooit in de mode: vrouwelijk elegant, lucht hartig sportief, romantisch-nostalgisch. Geelgoud wordt erg ge waardeerd, vooral als het met roodgoud is gecombineerd. Een nieuwe trend, ook voor de man, vormen manchetknoppen van zilver met goud (al dan niet met schroefjes) of knopen van wit- goud met staal. In de edel- en sierstenen vinden we veel trans parant tourmalijn, amethist naast bergkristal. Saffieren, robijnen en diamanten zie je meer in klassieke juwelen. Parels in alle soorten staan mooi bij de rijke stoffen van het seizoen. Hoog ge waardeerd zijn kettingen met grote of kleine schakels die in el kaar grijpen. Ze mogen dicht tegen de hals of lang tot superlang worden gedragen. Tieners zijn vaak ook blij met een fijn, dun gouden sieraadje om de hals. Bedel- of plaatarmbandjes doen het bij dunne polsjes erg goed. Sommige moeders laten hun kinde ren al vroeg oorknopjes dragen, maar dan liefst van een heel eenvoudige, onopvallende soort. TINY FRANCIS Experiment met warmtepomp in glastuinbouw- j Dezer dagen is de eerste j warmtepomp in de glas- I tuinbouw in bedrijf gesteld. Het betreft een experiment gefinancierd met gelden uit het Energiefonds, die be stemd zijn voor geavanceer de experimenten. Het is de bedoeling praktische erva ring op te doen met een warmtepomp in de glas tuinbouw en gegevens te verzamelen over de mate *9 van energiebesparing bij een dergelijke toepassing. De met gas gestookte com- pressie-warmtepomp is ge- e< plaatst op een Aalsmeers er( rozenbedrijf en is in beheer 5<jJ bij het Proefstation voor de jle1 Bloemisterij. Een stuur- b.) groep met vertegenwoordi- gers van het ministerie van I landbouw en visserij en dat J van economische zaken be geleidt het experiment. Het Instituut voor Mechani satie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) te Wageningen voert uitgebreide metingen uit om na te gaan wat het optimale warmtepompsys teem voor de glastuinbouw is en de economische haal baarheid vast te stellen. De warmtepomp onttrekt de benodigde warmte aan grondwater dat van 32 me ter diepte wordt opgepompt en een vrij constante tem peratuur van 12 graden Cel sius heeft. Na de warm te- onttrekking wordt dit wa ter, dat dan enige graden ee kouder is, teruggepompt in de laag van oorsprong. In de goed geïsoleerde kas zijn drie gescheiden ver- warmingsnetten aangelegd. Als basisverwarming die nen kunststofbuizen die in het gewas zijn aangebracht en die uitsluitend warmte krijgen van de warmte pomp. Bij een grote warm tevraag wordt bovendien de bestaande ketel ingescha keld, die is aangesloten op de beide andere verwar- mingsnetten. Dit experi ment, dat waarschijnlijk door een tweede wordt ge volgd, moet uitwijzen hoe veel energiebesparing een warmtepomp kan opleve- Jj ren voor het verwarmen |M van kassen. MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 9 Bij een bepaalde persoonlijk- neid past een bepaalde par- umfamilie; sterker nog: een bepaalde gemoedstoestand rraagt om een eigen geur. Bloemige, chypre geuren ho- fen bij een romantische stem- ining, geuren van houtachtige kruiden activiteren en stimu leren. Oosterse geuren hebben 3e naam sensueel te zijn, in tegenstelling tot frisse geuren. Een geur maakt dan wel deel jit van een bepaalde familie, naar de compositie kan zo ge raffineerd zijn samengesteld lat b.v. een uitgesproken jloemengeur ook naar het rhypre kan neigen (Anais \nais is een van die parfums), [lierdoor is het parfum totaal "liet zoet, zoals ook het geval s met sommige zuivere bloe- nengeuren. Een paar bekende geuren zijn: Ehanal 5 (bloemen), Chanel 19 (houtachtig), Yves St. Lau- rant (chypre), Opium toosters), O de Lancome (fris), Dioressence (bloemen), J'ai Dsé (kruiden). Door de koppe ling aan een gemoedstoestand blijkt wel dat een geur meer In de relatie moet worden ge kozen met iemands karakte reigenschappen dan b.v. met paar- of gelaatskleur. Voor Sportieve mensen liefst een geur uit houtachtige of krui dige extracten, voor romanti sche typen bloemen, cypre of licht bedwelmend oosters. Welke geur ook, ze mag nooit een wolk om een vrouw een man, die graag een de toilette gebruikt) heen- zodat je hem of haar een afstand ruikt. Veel is het als een geur Moulinex denkt dat we in Nederland geen vreemde talen spre- en daarom wordt de gebruiksaanwijzing vertaald. Het be- verblijdt afnemers van zijn koffiezetapparaten nu en dan een zakje ontkalkingsmiddel. Een cadeautje. Het is bedoeld het ontkalken van het apparaat eenvoudig te laten verlopen. Op de Nederlandse gebruiksaanwijzing bij het pakje staat: „Het is op basis van zwavelzuur, dat ongevaarlijk is als het in aanra king komt met levensmiddelen". Kan dus geen kwaad voor de koffie ook, zou je denken. Maar er is ook een Franse en Engelse tekst in de gebruiksaanwijzing. En wat staat daar in „De in houd van het zakje mag niet met voedsel in aanraking komen". Zou er bij Moulinex iemand zijn die Nederlands spreekt Door het gebruik van zo'n P «1 *111 J1 1 weefseltype of een bepaalde tien miljoen kilo fosfaat in de de reclame moet geloven, Nederlandse oppervlaktewate- maar die toch allemaal zoveel ren terecht. Dit staat in een gen van fosfaat uit wasmidde- soorten fosfaat produceren terie er de nadruk op dat voor- gekregen onder de titel „Was- op elkaar lijken. De brochure brochure „Wassen en Milieu" len. zelfs giftige stoffen die bij al wasmiddelen voor vaatwas- middelen, de was het mi- -gaat in op de was zelf, de be- van het ministerie van volks- Fosfaat wordt aan wasmidde- zwemmers de huid kunnen ir- machines zeer veel fosfaat be- lieu", uitgegeven door het In- schikbare wasmiddelen en het gezondheid en milieuhygiëne. len toegevoegd omdat het de riteren. Ook treden er veran- vatten. Het waarschuwt voor stituut voor huishoudtechnisch milieu. De brochure is voor Deze folder is uitgegeven om hardheid van water verlaagt deringen op bij de plantaar- het gebruik van ontkalkings- advies (IVHA), een stichting ƒ5.95 (incl. portokosten) te be de consument te informeren en de waswerking verbetert, dige en dierlijke vegetatie in middelen en wasverzachters van de Nederlandse vereni- stellen bij de Stichting IVHA, over de mogelijkheden om mi- Eenmaal in het water beland, het oppervlaktewater. Boven- voor was- en vaatwasmachines ging van huisvrouwen. Een Den Haag, gironr. 338944. lieuverontreiniging tegen te richt fosfaat veel schade aan. dien is het procédé om fosfaat- en beveelt de produktie aan praktisch gidsje omdat de weg Voor een volgende keer zou gaan. Er wordt vooral aan- Het veroorzaakt stank en rijk water weer drinkbaar te van fosfaatloze en -arme was- gewezen wordt door het dool- het overigens een aardig idee dacht besteed aan de veront- overmatige algengroei in slo- maken moeilijk en kostbaar. middelen. hof van de tientallen wasmid- zijn met één brochure te vol- reiniging als gevolg van lozin- ten en plassen en bepaalde In de brochure legt het minis- Deze brochure heeft een zusje delen die voor een bepaald staan. Volgens gegevens van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft de parfu meriebranche de wind mee. In 1980 werd bij de speciaalzaken voor 471 miljoen gulden aan reukwa ren besteed. De totale omzet van dit artikel per spe ciaalzaak bedroeg c.a. 340.000 gulden. Per arbeids kracht verkocht men in één jaar voor 145.000 gul den. De totale besteding aan zowel parfum als cos metica liep in 1980 óp tot 2.350 miljoen. Het Huis Marbert stelde een quiz samen om de weg te wij zen naar beter inzicht in de wereld van parfums. Men kan zich vergissen en het verkeer de boek, de verkeerde plaat, de verkeerde wijn aanbieden; maar een verkeerde parfum kan in het verkeerde keelgat schieten. Is hij: a. de dynamische carrière man b. de conservatieve ambte naar of zakenman c. de sportieve doordouwer d. de gevoelige idealist e. de correcte onopvallende figuur Het gaat niet goed met de bloembollenverkoop in Zweden. En dat is op de eerste plaats niet eens een gevolg van het feit dat ook daar de bomen niet tot in de hemel blijken te groeien. Er zijn nl. ook andere oorzaken voor aan te wijzen. Natuurlijk heeft de teruglopende economie ook in Zweden diepe voren getrokken. Men kreeg te maken met schaalvergrotingsver schijnselen en zag heel wat kleine en middelgro te bloemisterijbedrijven afhaken. Toch bleek de bollenhan- del aanvankelijk nog vrij goed door deze impasse heen te komen, want in de plaats van de vele kleinere ondernemingen, stonden een stuk of tien ware mammoetbedrijven op die 's winters miljoe nen tulpen in bloei gin gen trekken. Populair Tulpen zijn ook vandaag nog in Zweden zeer populair. De verkoop van de tulpenbloe men vindt in hoofdzaak plaats via de grootwinkelbedrijven, waar de bosjes van vijf vaak als warme broodjes over de toonbank gaan. Ondanks die populariteit loopt de verkoop van tulpenbollen in Zweden terug zowel in kilo's als in guldens. Dat is een teken aan de wand. Hoe komt dat? Uit een ingesteld marktonderzoek is o.m. gebleken dat de tulp in Zweden nog altijd graag wordt gekocht, maar dat de huisvrouw er allerminst blind voor is dat de kwaliteit niet meer je-van-het is. Lange weg De oorzaak is niet zo moeilijk op te sporen. Voorheen liep de bloemenhandel langs heel andere kanalen, hadden de tulpen een veel minder lange weg af te leggen van produ cent naar consument, terwijl men toen tevens in een veel juister marktstadium oogstte. Toen een groot deel van de kleinere bedrijven werd ge dwongen om de pijp aan Maarten te geven, gingen zich in de produktie en de afzet in grijpende wijzigingen voltrek ken. Nu komt de grote hap van de tulpenbloemenproduk- tie uit tien grote „broeifabrie- ken". Die schakelden voor de afzet het grootwinkelbedrijf in. In hoofdzaak drie enorme concerns met filialen over het gehele land. Onder druk Die sterk gebundelde vraag was in staat de produktie sterk onder druk te zetten wat betreft de prijs. De broeiers moesten met minder genoegen gaan nemen. Wilde men toch, wat de winst be treft, aan de goede kant blij ven zitten, dan moest men minder hoge eisen gaan stel len aan het te broeien assorti ment èn aan de kwaliteit van de bollen. Nu moet u weten dat de Zweedse broeiers sinds mensenheugenis uitsluitend de allerzwaarste en de aller beste bollen wilden kopen en dan zeurde men niet over een paar gulden per 100 meer of minder en dat men bo vendien een uitgelezen assor timent in de kassen wilde. Dat alles is er vandaag niet meer bij. Ook de Zweedse broeiers-in-het-groot gingen op de Apeldoorntoer en na men genoegen met bollen van een maatje of wat kleiner. Verarming Een verarming van het assor timent èn een lichter bosje nauwelijks waarneembaar is, maar toch bij bepaalde bewe gingen uit de kleding opstijgt als een verrassing. Is zij: a. de concrete geëmancipeer de b. de elegante eye-catcher c. de vrolijke sportieve d. de romantische droomster e. de vrouw met aanpassings vermogen. Hoe staat hij/zij 's morgens op: a. steeds als eerste b. vertrouwend op de wek ker, die 10 min. voorloopt c. monter bij het eerste kraaien van de haan d. als het regent liever helé- maal niet e. elke morgen precies de juiste tijd Wat draagt hij/zij 's nachts in bed: a. hij shorts zij een pyjama Hoe zou hij/zij graag willen wonen: a. in. een grote eigen villa b. in een eigen huis of flat c. in een dakwoning met blik op groen d. in een hoge, oude woning met een serre Gedurende de afgelopen maand november heeft de CCWS een behoorlijke omzetstijging gehad die in het algemeen lag boven het gemiddelde van dit jaar. Procentsgewijs lag de om zetstijging iets hoger voor wat de potplanten betreft. De stij ging van snijbloemen is voornamelijk een gevolg van grotere aanvoer. Het omzetbedrag van de potplanten bedroeg in no vember ƒ10.064.793,90 tegen vorig jaar ƒ7.817.862,72, een toe name met ƒ2.247.111,18 of bijna 29%. Het omzetbedrag van de snijbloemen over november was ƒ59.143.950,34 tegen vorig jaar ƒ47.444.739,88, meer ƒ11.699.210,46 of bijna 25%. Van 2 januari tot en met 30 november beliep de totale omzet van de CCWS ƒ711.104.728,83 tegen vorig jaar zelfde periode 614.706.802,49, een vermeerdering met 96.397.926,34 of bij na 16%. De maand november heeft een stevige duw in de goe de richting laten zien met fors gestegen omzetbedrag, dat van invloed zal zijn op het toekomstige jaarverdrag! De afgelopen week bedroeg de totale omzet 16.829.004,07 tegen vorig jaar 12.921.004,05, een stijging dus met ongeveer een derde. De donkere dagen voor Kerstmis zijn ook van invloed op de ver traagde groei van bloemen en planten, zodat hiervoor speciale maatregelen nodig zijn, hetgeen een kostbare aangelegenheid is. Niettemin lag dus de omzet, ook in aantal, flink wat hoger dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Er bestaat een dui delijke „golfbeweging" in de aanvoer, hetgeen op zichzelf geen bijzonderheid is, vooral wat de chrysanten betreft. Er is een daling in de normaalcultuur, zij het met gunstiger prijzen. Voor de bijna 4 miljoen troschrysanten lag de gemiddelde prijs nu op 70 cent tegen vorig jaar 47 en dat verschilt nogal wat! De importbloemen beginnen een aardig woordje mee te spreken met Israël het hoogst en ruim 72.000 statice, bijna het dubbele aantal van vorig jaar. Desondanks een gemiddelde prijs van 43 cent tegen vorig jaar 38. Ruim een half miljoen importanjers met gemiddelde prijs van 37 cent, tegen vorig jaar 19 cent bij een iets groter aanvoer. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar vermelden we: alstroemeria 61 (66), Amaryllis 35 (31), Amerikaanse anjers 46 (35), trosanjers 32 (29), anthurium 1,53 (98), asparagus 19 (16), bouvardia 35 (29), jaarrondtroschrysanten 71 (47), idem geplo zen 70 (56), normaal troschrysanten 2,64 (1,36), idem geplozen 60 (39), euphorbia 74 (48), freesia 26 33), gerbera 81 (57), iris sen 27 (18), leliekelken 64 (74), lelietakken 82 (85), nerine 63 (52), cymbidium groot 71 (63), klein 15 (19), grote rozen 61 (52), klein 43 (35), sonia 52 (46), belinda 36 (30), ted garnette 32 (24), strelitsia 2,11 (1,98), tulpen 31 (34). Van de potplanten was er een dik miljoen stuks, namelijk 1.239.981 met een op brengst van 3.026.690,23 tegen vorig jaar 1.02.952 en een op brengst van ƒ2.435.849,14. Men kon in het algemeen wel te vreden zijn over de prijs. Met de kerstdagen in zicht zal de belangstelling er mogelijk op vooruit gaan en ook de prijzen. In het algemeen wil de week van St. Nicolaas niet zo best voor de bloemen zijn maar ditmaal viel het niet tegen. Het ziet er naar uit dat de export geen reden tot ontevredenheid geeft, vooral nu de problemen met Engeland opgelost schij nen te zijn. In het algemeen is men in kringen van exporteurs niet erg optimistisch over verdere uitbreidingsmogelijkheden en dat zal gezien de nog steeds aanwassende bloemenstroom, toch wel noodzakelijk! b. hij een pyama met lange broek zij een wild nacht hemd c. hij niets zij niets d. hij een T-shirt zij een overhemd e. hij een nachthemd zij een schurende nachtjapon tulpen. Dat gecombineerd met de vaak zeer lange weg die de tulpenbloemen moeten afleg gen alvorens bij de consument te arriveren, doet de kwaliteit van het produkt natuurlijk geen goed. Daar kwam trou wens nog bij dat de Zweden in navolging van de vader landse broeiers, ook steeds rauwer gingen oogsten. En dat kan de houdbaarheid zeer nadelig beïnvloeden. Uit de gegevens die het mark tonderzoek opleverde, bleek dat de Zweedse huisvrouw niet krijgt wat ze eigenlijk verlangt. Ze zou graag meer voor een bosje tulpen willen betalen mits ze maar de ga rantie krijgt dat ze een bos bloemen in huis haalt die een redelijk lang vaasleven heeft. Rood licht Kort en goed: de teruglopende verkoop van tulpen in Zwe den is een rood licht dat men niet ongestraft kan negéren. Als men de zaken op dezelfde voet blijft voortzetten, dan kan een kind voorspellen dat de verkoop nóg verder zal gaan dalen. Daar zijn noch de Zweedse broeiers, noch de bloembollenexporteurs mee gediend. Wat daar nu tegen te doen? Dat punt is ter sprake geko men op een symposium dat op initiatief van de exporteurs in Zweden is belegd. Daar heb ben we onszelf en de Zweedse broeiers met de neus op de feiten gedrukt, zo zei mr. G. N. A. le Poole, die straks (op 3 december a.s.) directeur wordt van de afdeling Afzet bevordering van de Bloem- bollenraad in Hillegom. De heer Le Poole (oud-mana ger van Unilever) is van me ning dat in eerste instantie de broeiers en de grootwinkelbe drijven het eens moeten wor den. Aanbevelingen Aan de hand van de resulta Reclame voor tulpen In Scandinavische landen. ten die het marktonderzoek heeft opgeleverd, worden de Zweden bepaalde aanbevelin gen gedaan. Er zal snel iets moeten gebeuren, wil men de lijn van de curve weer om hoog zien gaan. Vanuit Holland kan men al leen maar aangeven hóé de weg van de tulpenbloem in Zweden weer uiterst floris sant kan worden. Maar uit eindelijk kan men hier niets afdwingen. De beslissingen zullen de Zweden zélf moeten nemen!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9