olidariteit wil Igemene staking Schoondochter Sacharov mag niet naar Gorki lyrisch nationalisme op Golanhoogte verrast Israël I einberger belooft ïurks regime militaire steun Eton-meisjes: kortere rokken en beter eten VS zoeken steun voor M.-Amerika-politiek V redesbeweging beraadt zich over verdere strategie VS:Harde bewijzen' voor Libisch moordplan JITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 7 4nes lijdt veel verlies k>JDEN De Londense Times It sinds juli van dit jaar, vier Jnden na de aankoop door de [tralische persmagnaat Mur- h, een verlies geleden van ->r dan dertig miljoen gulden. us heeft Times-directeur *lg tegenover verslaggevers zijn eigen krant gemeld. De les is al jarenlang verliesge- d, maar dat verlies werd lal gecompenseerd door de ten van het zusterblad de lay Times en wekelijkse bij- i. Momenteel geven de ver- n evenwel grote reden tot irgdheid, aldus Long, die niet rerzekering kon geven dat de ;s, ook als de verliezen ver- toenemen, zal blijven be- Alessandro Atibrandi Wraak Romeinse neo fascisten: agent vermoord ROME Italiaanse neo-fascisten hebben gisteren in Rome een agent vermoord en twee anderen gewond uit wraak voor het door de politie doodschieten, zaterdagmiddag, van de 21-jarige neo-fascist Alibrandi. Alibrandi, de zoon van een gepensio neerde Romeinse rechter, werd ge zocht in verband met de bomaanslag op station van Bologna, augustus ver leden jaar. Alibrandi werd dodelijk gewond toen hij met drie andere ter roristen. die ontkwamen, drie politie mannen in een hinderlaag liet lopen. Gisteren werd de agent gedood toen hij een auto met twee mannen erin aan een routinecontrole wilde onder werpen. De daders ontkwamen. Opnieuw doden door giftige spijsolie MADRID Een nog steeds mysterieu ze ziekte die zich in mei voor het eerst openbaarde en waarschijnlijk is veroor zaakt door het gebruik van giftige spij solie, heeft de afgelopen week opnieuw tien mensenlevens geëist. Het totaal aantal slachtofers komt daarmee op 213, zo heeft het Spaanse ministerie van volksgezondheid meegedeeld. Gif deskundigen zijn van mening dat er be halve de spijsolie ook andere stoffen verantwoordelijk kunnen zijn voor de ziekte. Er lijden meer dan zestiendui zend mensen aan de ziekte. Van hen liggen er nog 550 in een ziekenhuis. Het proces tegen 25 zakenlieden die in verband met het spijsolieschandaal zijn gearresteerd, begint pas volgend jaar. BOM-ALARM OP BOORPLATFORM STA VANGER Alle Noorse olie-boorplatforms in de Noordzee waren het afgelo pen weekeinde het toneel van uitgebreide speuracties naar mogelijk verborgen explosie ven. De zoekacties volgden op de waarschuwing van een anonieme tipgever aan de po litie in Stavanger, dat zater dag een Noors boorplatform en een helikopter zouden worden opgeblazen. De speu racties hadden gisteravond niets opgeleverd, waarna het bom-alarm werd opgeheven. De politie zegt er geen idee van te hebben, wie het valse alarm gegeven heeft. Moebarak wil naar Israël en Arabische landen KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft in een zaterdag gepu bliceerd interview verklaard, dat hij in februari een bezoek wil brengen aan Israël en de Verenigde Staten. Ook liet hij in het interview weten, bereid te zijn naar elk willekeurig Arabisch land te willen gaan om te praten over een beleid, dat moet leiden tot een duurza me vrede in het Midden-Oosten. „Ik ben serieus bereid om naar elk Ara bisch land te vertrekken, maar voordat ik ga moet er wel een basis gelegd zijn van onderling vertrouwen", aldus Moe barak. De Egyptische president voegde eraan toe, dat hij „graag een nieuw tijd perk van begrip tussen Egypte en de rest van de Arabische wereld zou wil len zien aanbreken". Protest tegen bezoek van paus aan Engeland LIVERPOOL Ongeveer duizend mi litante protestanten hebben gisteravond de anglicaanse kathedraal van Liver pool gedurende een uur „bezet" uit pro test tegen het voorgenomen bezoek van de paus aan Groot-Brittannië, volgend voorjaar. Door de actie waren tachtig kerkgan gers gedwongen de avonddienst in een ander deel van de kathedraal voort te zetten. De demonstranten, baden, zon gen en luisterden naar een preek, waarin het pauselijk bezoek werd ver oordeeld. fRSCHAU De Pool- fegering heeft gisteren scherpe aanval ge- °jn op de vakbond Soli diteit, die gedreigd jft een algemene sta- otg te houden als de jklse regering zichzelf b|dwars tegen de vorig gesloten akkoorden Gdansk in speciale machten toekent krijgt 01 aan stakingacties in dland een einde te ma- De Poolse regering zeer bezorgd te zijn de toekomst van het Solidariteit wordt fjan beschuldigd dat het politieke crisis heeft herpt en een weg •ft gekozen die tot een Ifrontatie zal voeren. In de verklaring worden ook scherpe voorwaarden gesteld aan de deelneming van Solida riteit in een nationaal een heidsfront, waarin ook de communistische partij verte genwoordigd zou moeten zijn Overhandelingen daarover zijn weer in het slop geraakt. De regering spreekt tegen dat ze haar toevlucht heeft geno men tot onderdrukking bij de ontzettingsactie tegen de brandweeracademie in War schau op afgelopen woensdag. Die actie was volgens de rege ring legaal. De Sovjet-Unie heeft gisteren de Poolse autoriteiten meege deeld alle steun te verlenen bij hun huidige pogingen het so cialisme in Polen te verdedi gen. Niettemin heeft de negenhon derdduizend leden tellende Warschause afdeling van Soli dariteit opgeroepen om op 17 december een landelijke pro testactie te houden. Andere af delingen van Solidariteit is ge vraagd op die dag soortgelijke demonstraties te houden. De afdeling besloot tot de op roep uit protest tegen het ge bruik van geweld door de au toriteiten bij de ontruiming van de bezette brandweeraca demie. Tot dusverre heeft Solidariteit altijd massale betogingen op straat willen vermijden, behal ve in het geval van een aantal „hongermarsen" in de provin cie uit protest tegen de voed selschaarste. De afdeling Warschau is een van de meest radicale groepe ringen binnen Solidariteit. Op de bijeenkomst van dit week einde werd ook geroepen to de vorming van een arbeiders garde, die vakbondsleden moei beschermen tegen pesterijen van de overheid. Sommige af delingen hebben in het verle den gezegd dat zo'n garde me knuppels bewapend zou ten worden. Vakbondsleider Walesa had dit weekeinde een ontmoeting met aartsbisschop Jozef Glemp. De kerk heeft op nieuw aangeboden te bemid delen in het conflict tussen re gering en vakbond. Visumplicht Oostenrijk heeft vandaag een visumplicht ingevoerd voor Polen die zich in Oostenrijk willen vestigen. De maatregel moet gezien worden als een poging van de Oostenrijkse re gering het aantal Poolse vluchtelingen dat nu naar schatting vijftigduizend be draagt, in te dammen. In Oos tenrijk wordt er op gewezen dat de internationale gemeen schap weinig doet om Oosten rijk bij te staan met de opvang van de vluchtelingen. Oosten rijk geeft ruim honderd mil joen gulden uit voor hun op vang. KARA De Ameri- i nse minister van de- sie, Weinberger, heeft ■rdag aan het einde zijn twee dagen du- de bezoek aan. Ankara Turkse militaire regi- steun beloofd. De kse minister van de- sie, Baytilken, zei dat. il« kije en de VS besloten tot hechtere samen- king op militair ge- f 'J b!een persconferentie met 9 Turkse ambtgenoot liet e*iberger doorschemeren, b de regering-Reagan een "^re koers wil varen jegens nl|inta. dan de landen van de bypese Gemeenschap. Afge- e'n vrijdag besloot de EG de iomische hulp aan Turkije waarde van ongeveer 1,5 ard gulden op te schorten Ie democratie in dat land is verder geen commentaar wil de leveren op het besluit van de tien EG-lidstaten. Weinber ger is intussen in Napels aang ekomen, waar hij ondermeer besprekingen zal voeren met zijn Italiaanse ambtgenoot. Turkse veiligheidstroepen hebben de afgelopen weken meer dan 200 linkse activisten opgepakt, omdat zij pogingen zouden hebben ondernomen het verzet tegen het militaire regime te hebben gestimu leerd. Op dit moment vindt er een massa-proces in de Oost- turkse stad Erzeroem plaats te gen 500 linkse Turken. Tegen een groot aantal van hen wordt de doodstraf geëist, om dat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan staat- sondermijnende activiteiten. iteld. In de VS bestaan dui- k andere opvattingen over emocratische gang van za- in Turkije, waar het leger j§ jaar september de macht |p. „Wij vinden dat Turkije zelfbewust het pad is in- agen. dat uiteindelijk zal _Jn tot een democratische iring en een nieuwe grond- aldus Weinberger, die Vliegtuig landt op ziekenhuis De staart van een Canadees privévliegtuigje steekt uit het ventilatiegebouw van het Royal Alexandra zieken huis in de Canadese stad Edmonton. De piloot van het vliegtuigje, dat bezig was met de landing op het nabijge legen vliegveld, maakte een navigatiefout en belandde in het ziekenhuis. De piloot en een tweede inzittende kwa men slechts mext de schrik vrij. Peperdure Packard Bij een veiling in Orlando (Florida) van zeldzame en oude auto's is dit weekeinde een recordbedrag betaald voor een Packard Sports Phaeton uit 1934. De aan koopsom van meer dan 700.000 gulden is de hoogste prijs die ooit voor een wagen van Amerikaanse makelijk is neergelegd. De nieuwe eigenaar is Bob Adams, een handelaar in antieke voertuigen uit de staat Wisconsin. Na afloop verklaarde hij dat hij bereid was geweest meer dan één miljon gulden voor de auto te betalen. LONDEN De ongeveer 20 meisjes die temidden van ruim 1.700 jongens de lessen volgen op de beroemde Britse kostschool Eton hebben in hun vandaag verschenen schoolkrant geklaagd over het slechte voedsel, het tekort aan spiegels en het gebrek aan aandacht van de kant van hun mannelijke mede-studenten. Ook klagen de Eton-meisjes over hun schoolkostuum. Zij willen kortere rokken, kleine zwarte laarsjes en gekleurde nylons. Of de schoolleiding op het verzoek in zal gaan is nog niet bekend. BRUSSEL Terwijl in het weekeinde in diverse Eu ropese steden opnieuw door grote groepen mensen werd gedemonstreerd tegen de kernbewapening, be raadden de vertegenwoordigers van vredesbewegingen in Brussel zich zondag over de manier waarop de cam pagne tegen kernwapens in de komende maanden moet worden voortgezet. Het Interkerkelijk Vredesberaad dat de bijeenkomst had georga niseerd deed het voorstel een internationaal politiek forum te vormen als een soort tegenwicht voor de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genéve. Veel vertegenwoordigers op de bijeenkomst zeiden echter geen vertrouwen te hebben in politici en regeringen en in de onderhandelingen in Genève. Tot het vormen van een internationaal front tegen de kernwapens kwam het in Brussel echter niet.Het beraad wordt voortgezet. In de Roemeense hoofdstad Boekarest hebben naar schatting 300.000 mensen tegen de kernbewapening in Oost en West gede monstreerd. De demonstratie was een hoogtepunt van een cam pagne tegen oorlog en kernwapens, die een maand geleden door de Roemeense president Ceaucescu was gelanceerd. Ceaucescu riep regeringen en volkeren zaterdag opnieuw op hun stem te verheffen tegen de wapenwedloop. In Bern betoogde naar schat ting dertigduizend mensën voor onmiddellijke ontwapening op nucleair en conventioneel gebied. Ook in Hamburg en Kopenha gen werden protestmarsen gehouden. CASTRIES De regering van de Verenigde Staten heeft op een vergadering van ministers van buiten landse zaken van de Or ganisatie van Amerikaan se Staten (OAS) voorstel len gedaan om de Cu baanse en Russische in vloed in Nicaragua en an dere landen in Midden- Amerika tegen te gaan. Regeringskringen in Washing ton hopen dat het plan de steun krijgt van een aantal La tijns-Amerikaanse landen. Daarmee zou het gevaar van een militaire interventie door alleen de VS kunnen worden afgewend. Minister vrfn bui tenlandse zaken Haig bena drukte op de conferentie, dat Cuba en Nicaragua in de ogen van Washington het verzet in El Salvador levend houden. Aan.de interne oorzaken van het volksverzet grote socia le en economische tegenstel lingen werd, zo constateer de de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Broekman, door Haig voorbij gegaan. Volgens Amerikaanse bronnen zal Haig de komende weken trachten steun te vinden voor zijn politiek jegens Nicaragua. Verwacht wordt dat president Reagan in januari in de Ame rikaanse versie van de troon rede, de State of the Union, de Midden-Amerikapolitiek uit een zal zetten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren niet reageren op een bericht in het Spaanse blad El Pais, dat minister Haig on langs in Mexico een ontmoe ting heeft gehad met de Cu baanse vice-president Rodri guez. Als het bericht juist is, was het gesprek de eerste Amerikaans-Cubaanse ont moeting op ministersniveau sinds de rakettencrisis van ok tober 1962. WASHINGTON De Verenigde Staten zeggen „harde bewijzen" te heb ben voor hun beschuldi ging dat de Libische lei der kolonel Khadaffy op dracht heeft gegeven hoge Amerikaanse functionaris sen, onder wie president Reagan, te vermoorden. Maar wat die bewijzen in houden wil Washington, net als bijvoobeeld het ge val was na beschuldigin gen over de Cubaanse mi litaire aanwezigheid in El Salvador, niet zeggen. Afgelopen vrijdag werd de be scherming van president Rea gan en enkele voorname Witte Huis-adviseurs verscherpt, na berichten over de aanwezig heid van Libische huurmoor denaars in de VS. Libië heeft deze berichten afgedaan als „produkten uit de fantasie-fa briek van de CIA". Het weekblad Newsweek meldde gisteren dat president Reagan met Westeuropese bondgenoten overlegt over het nemen van strafmaatregelen tegen Libië, dat in de ogen van Washington de drijvende kracht is achter veel terreur- en verzetsbewegingen in de wereld. Door eerst met de bondgenoten acties te bespre ken zou president Reagan wil len voorkomen dat hij, zoals zijn voorganger Carter over kwam bij het handelsembargo tegen Iran, alleen komt te staan. In de Roemeense hoofdstad Boekarest werd gisteren een massale betoging gehouden tegen de kernbewape- ning in Oost en West. Naar schatting liepen er 300.000 mensen in de betoging mee die was georganiseerd door de communistische partij. MOSKOU Lisa Alexejeva, de schoondochter van de Russische dissident Andrei Sacharov en diens vrouw Jelena Bonner, mag niet op bezoek bij haar schoonou ders, die na twee weken hongerstaken in de stad Gorki in het ziekenhuis zijn opgenomen. Toen Alexejeva zaterdag op de trein naar Gorki wilde stappen, werd zij door onbekende mannen „ontvoerd" en 25 kilometer buiten Moskou weer vrijgelaten De mannen, waarschijnlijk agenten van de Russische geheime politie KGB, vertelden Lisa Alexejeva dat zij niet nog eens moet proberen naar Gorki te rei zen. Ook werd haar op het hart gedrukt geen contacten meer te onderhouden met westerse journalisten. De Sacharovs, die in hongerstaking zijn gegaan om voor Lisa den uitreisvisum naar de Verenigde Staten af te dwingen, wer den vrijdag in Gorki in het ziekenhuis opgenomen, volgens de Russische media om hen „tegen complicaties te beschermen". Lisa Alexejeva is er echter van overtuigd dat haar schoonouders tegen hun wil zijn opgenomen en nu kunstmatig worden ge voed. President Mitterrand van Frankrijk heeft gisteren verklaard dat hij een brief over de Sacharovs heeft geschreven aan de Russi sche leider Brezjnev. Op de inhoud wilde hij niet ingaan. Presi dent Reagan van de Verenigde Staten heeft een oproep gedaan aan de Sovjet-autoriteiten, Lisa Alexejeva naar de VS te laten emigreren. i Israëlische regering eft gisteren besloten om nnnenkort twee nieuwe t. derzettingen op de Go on hoogte te vestigen. De olanhoogte is Syrisch ge- ed, dat in de Juni-oorlog '"in 1967 door Israël werd izet. In tegenstelling tot el westelijke Jordaanoe- ir en de Gazastrook, aar de Israëlische autori- g iten sinds de bezetting in :e '67 geconfronteerd wor- io !n met een krachtig Pa ir stijns nationalisme, is het Golanhoogte in het al- ie meen rustig gebleven, ar oor de Israëlische rege- o ng leek de annexatie van ni t Syrische gebied een in ij eenvoudige zaak. ar iets is echter minder B aar. zoals de mislukte ilitiek van het verlenen j in het Israëlische staats- iurgerschap voor de be- oners bp de Golanhoogte eeft bewezen. MAS'ADEH Een po ging van de Israëlische re gering om haar invloed op de bezette Golanhoogte te versterken door de inwo ners het Israëlische staats burgerschap te verlenen heeft een averechts effect gehad. De maatregel was bedoeld als een belangrijke stap om dit in 1967 op Syrië veroverde gebied defini tief te annexeren. Maar het pakte anders uit. In plaats van aansluiting bij Israël ontstond er op de Golanhoogte een krachti ge opleving van het Ara bisch nationalisme. Israë lische ambtenaren hebben al laten weten dat zij nu niets anders meer kunnen doen, dan de schade van de mislukte inlijving zo beperkt mogelijk te hou den. „Het huwelijk met de handschoen tussen de Go lan en Israël is zo goed als voorbij", aldus een com mentaar in de Jerusalem Post. Wel zitten de Israëli's nu opge scheept met de kwalijke gevol gen van een ondoordacht plan. Indien er een enorme vraag was geweest naar het Israëli sche staatsburgerschap, dan had de premier Begin de soe vereiniteit over de Golanhoog te kunnen opeisen. Maar de weinigen die op het Israëlische aanbod ingingen zijn door hun religieuze leiders in de ban ge daan. Zij die wel iets voelden voor het Israëlische staatsbur gerschap waren vrijwel alle maal droezen. De zaak die uiteindelijk zou leiden tot een openlijk anti-Is raëlische en pro-Syrische hou ding van de bevolking kwam acht maanden geleden aan het rollen. Onder druk van twee politieke partijen en de pro-Is raëlische Arabieren wijzigde de regering-Beginde wet op het staatsburgerschap zodanig, dat de 15.000 inwoners van de Golanhoogte Israëli's konden worden. Ongeveer een vijfde deel van de bevolking nam *het Israëli sche aanbod aan. „Daarna ont stond de tweespalt en begon Syrië met dreigementen", zo zei Aboe-Salah die burgemees ter is van het dorpje Mas'adeh, dat in het noorden van de Go lanhoogte ligt. Hij was een van de initiatiefnemers bij het aan vragen van het Israëlische staatsburgerschap, maar is net als alle andere aanvragers door de droezische geestelijk heid uit de droezengemeen- schap gestoten. Aboe-Salah zei hierover: „Op het moment dat ik werd geëxcommuniceerd,- werd ik door iedereen gene geerd. Mensen spraken niet meer met mij en legden ook geen bezoeken meer af. Ook wordt ik niet toegelaten bij ge bedsbijeenkomsten. Het is nu onmogelijk geworden om als burgemeester dit dorp te be sturen. Binnen enkele weken hadden alle droezen-op twaalf na-hun aanvraag weer inge trokken en moest de Israëli sche regering een speciale ambtenaar sturen om orde in de ontstane chaos van aan vraagformulieren te scheppen. Nederzettingen Al met al werd snel duidelijk dat het Syrisch nationalisme sterker was dan de Israëlische verwacht had. Na een bezet ting van 14 jaar zijn veel Israë li's de Golan als eigen gebied gaan beschouwen Immers, had de regering niet plechtig beloofd dit gebied nooit meer op te geven en waren er al niet meer dan 30 joodse neder zettingen gesticht? In deze pe riode van 14 jaar spraken veel droezen zich openlijk uit voor Israël. Aboe-Salah heeft een groot portret van Begin aan de muur hangen en een familielid van hem heeft de leiding over een groepje zionistische droe zen. De meeste droezen spreken hebreeuws en zenden hun kin deren naar Israëlische scholen Dankzij de banden met de Is raëlische economie is de wel vaart beduidend toegenomen. Voordat de kwestie van het staatsburgerschap begon te spelen, was er op de Golan geen sprake van Arabisch na tionalisme, zoals dat zo sterk leeft onder de Palestijnen op de bezette westelijke Jordaan- oever en in de Gaza-strbok. „Nu is de situatie geheel ver schillend met die van een jaar geleden", zo vertelde de jour nalist Rafiq Halabi. De zionis tische droezen zijn min of meer ondergronds gegaan. Po gingen om de onrust op de Go lan de kop in te drukken door middel van arrestaties hebben alleen maar olie op het Syfi- sche vuur gegooid. Voor het eerst eisen de Arabieren op de Golan een formele band met Syrië, het recht om hun vader land te bezoeken en hun land- bouwprodukten op Syrische markten te verkopen. Tot enthousiasme van Radio- Damascus zijn leerlingen van verscheidene scholen in verzet gekomen tegen het leren van hebreeuws. Twaalf jongeren verkozen een gevangenisstraf van tien dagen boven het dra gen van Israëlische identiteit spapieren. In het huis van de familie Ma- jdel Shams zit jong en oud aan de koffie. Zij beschouwen de nieuwbakken Israëlische staatsburgers als „verraders van hun volk". Het hoofd van de familie. Abie-Salem, zegt dat de religieuze ban zal wor den opgeheven voor hen, die alsnog afzien van het israeli- sche staatsburgerschap. „Wij zijn tegen het staatsburger schap, zoals wij tegen alles zijn dat onze natie en onze staat, Syrië, bedreigt", zo beëindigde Aboe-Salem zijn verhaal. Leider verzet Zuiveringen in leger van Iran PARIJS In het Iraanse le ger vinden grootscheepse zui veringen plaats als gevolg van de aanval vorige maand op een van de grootste wapenar senalen in Teheran. Dit werd zaterdag bekend gemaakt door de leider van de Iraanse ver zetsbeweging Moejahidien Khalq, Rajavi. Rajavi heeft deze zomer gelijktijdig met de afgezette president Bani-Sadr Iran moeten verlaten en coör dineert nu vanuit Parijs het verzet tegen het Iraanse be wind. De woordvoerder van Rajavi zei dat de actie van vorige maand een „massale arresta- tiegolf tengevolge heeft gehad van militairen, die contacten onderhouden met de progres sieve beweging voor de bevrij ding van Iran". Hij zei ook over gegevens te beschikken, waaruit blijkt dat een eventue le regering van de Moejahi dien de steun van het overgro te deel van het leger zou ge nieten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7