Tegenstrijdige voedingsadviezen maken de consument hoorndol Binnenland iteacties in korps Emotioneel maar jvel begrijpelijk weer [chade dijkdoorbraak las van Gent valt mee LEIDSE COURANT/ MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 5 [OOFDCOMMISSARIS SjEYSTER: Je ob es rei) »r 'fJEN HAAG AMSTERDAM De Haagse hoofdcom- Peyster noemt de reacties uit zijn korps „emo- jpneel" en „voortkomend uit serieuze betrokkenheid ■et de politietaak en uit oprechte vrees dat het ge- wik van het vuurwapen ook voor dit personeel straf- echtelijke consequenties kan hebben". „Hoe begrijpe- l ook, de korpsleiding vindt het niet op haar weg gen het Amsterdamse vonnis kritisch te beoordelen. beoordeling van het dodelijk schot is aan de straf- (chter toevertrouwd". het politiepersoneel gaat yster overleg plegen over de jvoelens van onzekerheid, in t bijzonder om mogelijke na- llige consequenties voor de Lkuitoefening door de Haag- politie te voorkomen. In [erleg met de burgemeester dt aangestuurd op een dis- sie over deze problematiek Hde raadscommissie voor po- jieaangelegen heden. s|;: een resolutie die vandaag ir het Amsterdamse korps de hoofdbesturen van de litiebonden wordt aangebo- staan de drie al eerder de Amsterdamse politie itelde eisen nog eens onver- op schrift: n duidelijk politiebeleid; litbreiding van de sterkte t duizend man; in extra maandelijkse toe- je als compensatie voor de jatieve aspecten van het po- iewerk in de hoofdstad. ferder eisen de leden dat er het landelijk georganiseerd erleg voor 31 december de- Litieve beslissingen worden Jnomen om de drie eisen te laliseren. Tijdens het overleg november is de zaak r de minister van binnen- idse zaken min of meer te- jedraaid. aldus de actie- rders. Zij vinden dit in rijd met de verwachtingen e eerder zijn gewekt. Als be- (ssingen weer uitblijven zal 1 harde actie worden ge- erd. Niemand wil er intus- ah voor instaan dat er geen 1de acties zullen uitbreken, als de inlevering van de lurwapens door agenten van bureau Leyenberghlaan, afgelopen weekeinde, die doeld was als „solidariteits- tuiging". De overhaast georganiseerde vergadering van vandaag is verder bedoeld om, zoals de voorzitter van de Nederlandse Politie Bond, Leen van der Linden, zegt: „in alle rust sa men te overleggen en de leden in te lichten over wat er de laatste tijd allemaal gebeurd is". De geruchten over staking bij de Amsterdamse politie vindt hij overdreven. „Er doen nu allerlei wilde indianenver halen de ronde, maar de situa tie is niet zo verschrikkelijk hopeloos als sommigen schij nen te denken", zegt hij. „Men is alleen niet voldoende inge licht". Toch geeft hij toe dat de regeringsverklaring niet hele maal was wat de bonden er van verwacht hebben. Als eni ge onmiddellijke maatregel is het toewijzen van wat extra mankracht uit de bus geko men. Volgens vakbondsman Wally Duursma van de afde ling Amsterdam doet „zo'n kreet het politiek altijd wel goed, maar je koopt er niets voor, want de realiteit ligt an ders", zegt hij. „Duizend man is heus geen loze kreet. Die hebben we gewoon nodig om onze taak naar behoren te kunnen uitvoeren". avage op ■tijnbrug ÖLN Een Nederlandse tomobiliste heeft vrijdag op ng Rijnbrug tussen Köln en in ïutz een schade veroorzaakt t n ongeveer 300.000 DM. De stuurster reed door rood ht en ramde daarop twee te lt moetkomende trams. De ug moest door het ongeluk al'kele uren voor het verkeer ap sloten worden. De bestuur- j v Br en een eveneens uit Ne on 'rland afkomstige vriendin akten licht gewond. Marineschip te kijk Publiek bestijgt in de Am sterdamse haven de loop plank van het Nederlandse marineschp de Kortenaer dat gisteren voor belang stellenden te bezichtigen was. Ook op een aantal andere van een NAVO- vlooteenheid kon het pu bliek terecht, zij het dat op een Amerikaans schip niet gefotografeerd mocht wor den. Prominenten verlaten PPR Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat een aan tal prominente leden, on der wie NOS-voorzitter Erik Jurgens en Michel van Huiten, de PPR gaat verlaten. Jurgens vertelde dit zaterdag in een radio programma. De oorzaak van het waarschijnlijke uittreden is dat de PPR onlangs met grote meer derheid van stemmen ge weigerd heeft een andere koers te gaan varen. Jurgens en ex-staatssecretaris Van Huiten, beiden behorend tot de zogeheten Godebald- groep, hebben ervoor gepleit de PPR zodanig te verande ren, dat ook niet zo erg linkse maar wel verontruste christe nen erop zouden kunnen gaan stemmen. De PPR wil echter liever de contacten intensive ren met PSP en CPN. In die situatie vindt de Godebald- groep het zinloos nog veel lan ger in de PPR onderdak te blijven zoeken. Op 16 december gaat de groep zich beraden over wat haar nu te doen staat. Van Huiten is van plan een tijdje partijloos te worden. Jurgens liet doorsche meren dat hij bij een andere groepering zijn heil gaat zoe ken. Hij zei voorts te heben geconstateerd dat ook binnen de PvdA velen een nieuwe koers proberen te vinden. Geruime tijd neerslag DE BILT (KNMI) Over grote delen van West-Europa staat een koude noordwestelij ke luchtstroming. Daarin trek ken verschillende storingen mee die de buienactiviteit van tijd tot tijd verhogen. Een zo'n storing die zich maandagmor gen ten noordwesten van Schotland bevond, trekt in be tekenis toenemend naar Ne derland en zal dicht langs ons land passeren. Er zal dan ook geruime tijd neerslag vallen. De vorm waarin hangt sterk van de precieze baan van de storing af. Het ziet er naar uit dat de kans op sneeuw voor het noorden en oosten het grootst is, terwijl het zuidwes ten waarschijnlijk met regen te maken krijgt. In de nacht van maandag op dinsdag ligt de minimumtemperatuur om het vriespunt. De middagtem- peratuur loopt uiteen van iets boven nul in het noordoosten tot 6 graden in Zeeland. Ook op wat langere termijn houdt het koude weer aan. Do Bilt l.bew. Doelen h.bew Eindhoven zw.be Den Helder onbei Lh. R'dam zw.be Twente geh.b Vllsslngen regen Z.-Limburg geh.b Athene n.ontv Barcelona onbes Berlijn regen Frankfort regen Genéve sneeuw Innsbruck zw.bew. Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Stockholm geh.b ZEIST „Melk moet. Melk doet je goed". De slogan is nog maar nau welijks tot je doorge drongen of je stuit op een rapport uit Engeland, waarin staat dat melk weliswaar prima voor het kalf is, maar bij de mens tot allerhande al lergieën en ingewands stoornissen kan leiden. Minder melk dus en in plaats daarvan een extra stukje vlees „Vlees is kracht". Maar bij het bakken van een karbo nade blijken de hormo nen tegen het plafond te spatten. Dan liever het advies van ex-minister Pais opgevolgd om voor vegetarische voeding te kiezen. Nog beter: zoals Roel van Duin in Drente eten: vegetarisch èn on bespoten. Waarom niet meteen maar, voor alle zekerheid, het Moerman- dieet gevolgd Onzin ook eigenlijk. De profes soren in Wageningen weten zeker dat normaal vleesgebruik volstrekt geen kwaad kan. Alleen: niet te vet. Hoewel. Nou beweert de Amerikaanse Food and Nutrition Board weer dat een ge zond mens zich in de consumptie van vet en cholesterol in het geheel niet hoeft te beperken. Prof. dr R. Hermus, hoofd van de afdeling Voeding van de Centrale Instituten voor Voedingsonderzoek TNO: „Ik kan mij goed voorstellen dat de gewone burger onder hand hoorndol wordt van al die tegenstrijdige voedings adviezen. Het wordt hoog tijd dat er wat orde komt in die chaos. De overheid zou een duidelijker voedingsbeleid moeten voeren. En zich krachtiger moeten inzetten voor voedingsvoorlichting. In de wereld van de media en van de reclame zouden ere codes van kracht moeten worden met het oogmerk tot een meer ingetogen bericht geving rond voedingsaange legenheden te komen". Prof. Htermus is één van de sprekers op de studie-dag die morgen in Utrecht wordt ge wijd aan het thema „Contro verses in voeding en diëte- tiek". Ter sprake komen bij voorbeeld de meningsver schillen die er bestaan ovei de vraag of en in hoeverre ons voedsel verontreinigd is door smaakstoffen, conserve ringsmiddelen, landbouwgif ten enz. Ook de rol van voe ding bij het voorkomen van hart- en vaatziekten staat op het programma. Wat dit laat ste betreft zal Hermus de de gens kruisen met de Utrecht se cardioloog prof. dr F. Meyler. Hermus stelt dat het terugbrengen van het choles- terol-gehalte in ons bloed met 5 een daling van het aantal hart- en vaatziekten met 10 tot gevolg zal heb ben. Meyler betoogt dat een rechtstreeks verband tussen de hedendaagse cholesterol- consumptie en het optreden van onze gezondheidsvijand nummer één, nooit afdoende is aangetoond. Hoe komt het toch dat voedingsdeskundi gen het maar zo moeilijk eens kunnen worden over wat een gezonde prak mag heten Ruzies Hermus: „Wetenschappelijke kennis is te allen tijde be grensd. Elektronica en biolo gie bestrijken ook maar een beperkt gebied van „zeker weten". Daarbuiten werkt men met veronderstellingen en is men het onderling on eens. Van de beoefenaren van deze wetenschappen wordt dat door iedereen geaccepteerd. Als zij er ver schillend over denken is er sprake van „uiteenlopende theoriëen". Als voedingsdes kundigen onderling van me ning verschillen, dan betreft het opeens „ruzies" of „con troverses". Van ons verwacht de burger dat we op alles al een pasklaar antwoord heb ben. „Hoeveel eieren mag ik eten om in goede gezondheid tweeëntachtig en een half te kunnen worden Ja, voor we dat kunnen zeggen zal nog wel even duren". „En wat betreft het tempo waarin we onze kennis kun nen uitbreiden dat wordt ernstig vertraagd doordat het op voedingsgebied heel moei lijk is om te experimenteren. De effecten van een bepaald voedingspatroon manifeste ren zich pas op lange termijn. Niemand is bereid om ter wille van de wetenschap twintig jaar lang een bepaald proef-dieet te volgen. Iemand twintig jaar lang een uiterst ongezond dieet laten volgen om te kijken of hij daarvan kanker krijgt, is al helemaal ondenkbaar. Je kunt natuur lijk wel dierproeven nemen, maar de resultaten daarvan laten zich heel moeilijk „naar de mens vertalen". Bij ons onderzoek moeten we dan ook uitgaan van de bestaande gezondheidstoestand van de mensen en vervolgens terug redeneren hoe die tot stand is gekomen. Langs die weg tot spijkerharde wetenschappe lijke bewijzen komen, is ont zettend lastig. Bijna steeds moet je je tevreden stellen met conclusies die weliswaar „waarschijnlijk" zijn, maar waarop niettemin kan wor den afgedongen. De onder zoeksresultaten blijven vat baar voor verschillende waardering, voor verschil lende interpretatie. Dat leidt er in de praktijk bijvoorbeeld toe dat ik zeg: het verband Voedingsonderzoek is zo ingewikkeld dat het nooit éénduidige, onomstotelijke conclusies oplevert. recht tegenover elkaar. De een zegt dat er in de koffie kankerverwekkende stoffen zitten, de ander noemt dat onzin. Sommigen menen dat een buikje heel kwalijk is voor de gezondheid, anderen vinden een overgewicht van tien kilo geen enkel bezwaar. tussen een hoog cholesterol gehalte en het ontstaan van hart- en vaatziekten is uiterst waarschijnlijk. En dat prof. Meyler zegt: nou, sorry, maar mij is het nog niet waar schijnlijk genoeg. Om ons op grond hiervan in de publici teit naar voren te schuiven als een komisch duo met een persoonlijke vete, is natuur lijk niet eerlijk". Daarmee blijft de liefhebber van kroket en nassibal wel in het ongewisse. „Een mens moet roeien met de riemen die hij heeft. Een ernstig zieke verlaat zich op de dokter, ook al realiseert hij zich dat het nog maar de vraag is of de arts voldoende weet om hem beter te ma ken. De gezonde mens die gezond wil eten kan ook niet meer doen dan zich baseren op de best beschikbare ken nis die de voedingsdeskundi gen daarover hebben ver gaard. Misschien komen we over tien jaar tot de conclusie dat nassiballen een weldaad zijn voor de mensheid. Maar voorzover onze wetenschap nu reikt, is dat uiterst on waarschijnlijk, maar stelliger i we onze uitspraken niet for muleren". Kankerverwekkend Als er een aanvaardbaar mi nimum aan overeenstem ming zou bestaan tussen de voedingsdeskundigen onder ling, zou met die marge van onzekerheid nog wel te leven zijn. In de praktijk echter, staan deze experts vaak lijn Zijn kreten als „Melk moet" zet daar vraagtekens bij. en „Vlees is kracht" werkelijk neutraal Prof. Hermus „Die meninsgverschillen be staan wel, maar ze zijn min- dei dramatisch dan ze lijken. Je moet goed in het oog hou den dat degenen die als „des kundige" naar voren worden geschoven of zichzelf een dergelijke status aanmeten, vogels van zeer uiteenlopen de pluimage zijn. Je hebt de „alternatieve" deskundigen, die zich niet op „wetenschap" baseren, maar op intuïtie, ge zond verstand, persoonlijke ervaring of wat dan ook. Je hebt de produkt-gebonden organisaties zoals het Neder lands Zuivelbureau, die wel iswaar pretenderen neutrale voorlichting te geven, maar in feite tot taak hebben de verkoop van hun produkt te bevorderen en dus de voor delen ervan benadrukken en de nadelen verdoezelen. Dan zijn er de individuele weten schappers die met hun per soonlijke opinie, gebaseerd op hun eigen onderzoek, in de publiciteit komen. En ten slotte heb je nog de officiële wetenschappelijke organisa ties. Doelstellingen en uit gangspunten van die ver schillende categorieën van deskundigen verschillen vaak heel sterk. Allicht dat ze dus ook tot sterk uiteenlo pende conclusies komen. Maar die achtergronden ko men in de publiciteit niet uit de verf. En de doorsnee-bur ger doorziet ze dan ook niet. Die denkt van elke club die de stichtingsvorm heeft, dat dat wel een onafhankelijke organisatie zal zijn. En die slaat elke voedingsdeskundi ge met een titel voor zijn naam even hoog aan. Van daar de ogenschijnlijke chaos. De overheid kan daarin ver andering brengen „De overheid zou een krach tiger voedingsbeleid moeten voeren. En als onderdeel daarvan duidelijker over het voetlicht moeten brengen welke informatie naar haar oordeel de meest betrouwba re is. We kunnen het er ver moedelijk over eens zijn dat ze zich daarvoor niet moet wenden tot de alternatieve voedingsdeskundigen en niet tot de commercie, maar tot de de reguliere wetenschap. En dan niet tot individuele wetenschappers die allemaal hun -privé-mening hebben, maar tot een orgaan waar die VRAAGTEKENS BIJ „MELK MOET" EN VLEES IS KRACHT" Fiscus wil iedereen in de computer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kom brink (Financiën) overweegt de invoe ring van zogeheten fiscale nummers. Daarbij krijgt elke belastingplichtige een eigen nummer, dat ingevoerd wordt in een computer. Voor de fiscus heeft dat het voordeel dat zij zeer snel zeer veel gegevens ter beschikking heeft. Volgens Kombrink zouden ook de mensen ervan profiteren, omdat zij eerder teveel betaalde belasting terug zouden krijgen. Het is de Vereniging van Belastingin specteurs, die het idee van een fiscaal nummer heeft aangedragen. Voorzitter Herman Vermeulen meent dat op deze manier het werk van de belastingdien sten aanzienlijk verlicht kan worden, zodat er meer tijd en mankracht is voor het bestrijden van fraude. Volgens Ver meulen is vooral de Wet op de Inkom stenbelasting zo lek („een gatenkaas"^ dat er eigenlijk geen belasting naar draagkracht meer bestaat. De belastin ginspecteurs willen dat de regering daar snel iets aan doet, waarbij er van hun ervaring profijt getrokken zou moeten worden. Kombrink is het er niet mee eens dat de Wet IB niet meer functioneert. Wel erkent hij dat er hier en daar nog repa raties moeten worden verricht. Daar door wordt de wet misschien nog inge wikkelder, maar daar is op korte ter mijn toch niet veel aan te doen. „Zoiets is een zaak van meer dan één kabinets periode". De staatssecretaris wil de belasting dienst uitbreiden met een aantal hon derden mensen. Hij heeft daarvoor een claim gedeponeerd bij minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegen heid). „Het geld wat daarvoor nodig is, verdient zichzelf terug," aldus Kom brink. Parochie Limburg direct onder gezag bisschop ROERMOND De bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen heeft de zielzorg in de St.-Martinusparochie in Holtum onder zijn direct bisschoppe lijk gezag geplaatst. Namens hem worden de kerkdiensten en alle ande re pastorale kwesties voortaan ver zorgd door vicaris-generaal J. ter Schure. De bisschop is tot deze maatregel overgegaan naar aanleiding van de al lang bestaande conflictueuze situatie in Holtum, die niet in overleg met de betrokkenen op te lossen lijkt. Pastoor J. Hegtermans, tot nu toe pastoor van de St.-Martinusparochie in Holtum, wordt beschikbaar gehouden voor een nieuwe taak elders. verschillende meningen aan elkaar getoetst worden en waar uiteindelijk gezamenlij ke adviezen uitrollen. Welnu zo'n orgaan bestaat. Dat is de Voedingsraad. Een adviescol lege van de regering, bemand door tal van afgevaardigden uit de universitaire en de on- derzoekswereld. Probleem is echter dat er met de adviezen van dat orgaan niets gebeurt. De rapporten die het uit brengt worden in ontvangst genomen, er wordt een brief teruggestuurd dat ze bestu deerd zullen worden en dan is het èchluss. Dan belanden ze in een la. Noch wat betreft de samenstelling van het voedsel, noch wat betreft het stimuleren van een gezond eetpatroon worden er conse quenties aan verbonden. Ge volg is dat de Voedingsraad een tamelijk onbekend en weinig gezaghebbend orgaan blijft". Geïsoleerd „Voor de directe informatie verschaffing aan de consu ment functioneert in Neder land als onafhankelijk, we tenschappelijk georiënteerd instituut het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, dat in Den Haag is gevestigd. Maar ook de activiteiten van dat bureau worden door de over heid te weinig ondersteund. De voorlichters daar werken erg geïsoleerd en weten in feite niet waar ze hun bood schap vandaan moeten halen. En in de ogen van de door- snee-Nederlander is het één instituut temidden van de vele die zich met voedings voorlichting bezig houden. Het heeft niet het gezag van „dè" officiële instantie. Als de overheid de adviezen van de gezamenlijke wetenschap pers binnen de Voedingsraad méér au sérieux neemt en te gelijkertijd het Voorlichtings bureau voor de Voeding meer steun, meer rugdekking geeft, kan veel van de ver warring onder de consumen ten worden weggenomen". De verwarring die wordt ge zaaid door al die andere bronnen van voedingsvoor lichting is daarmee nog niet weggenomen. „Op de produkt-gebonden or ganisaties, die propaganda maken voor brood, vlees, melk enzovoort, zou meer toezicht moeten komen. Die clubs pretenderen dat ze lou ter neutrale informatie wil len geven. Welnu dan kun nen ze moeilijk weigeren dat er onafhankelijke commissies van advies komen die gaan toetsen of ze die pretentie ook waar maken. Zijn kreten als „Melk moet" en „Vlees is kracht" werkelijk neutraal Ik zet daar vraagtekens bij". „Verder denk ik dat de me dia meer ingetogenheid moe ten betrachten in hun be richtgeving over voedings kwesties. Niet elke individu ele wetenschapper die zegt dat de consumptie van thee, limonade of spinazie tot kan ker leidt onmiddellijk op de voorpagina zetten of voor de t.v. halen. Eén zo'n geïsoleer de mening heeft daarvoor veel te weinig gewicht. Voe dingsonderzoek is zó inge wikkeld dat het nooit één duidige, onomstotelijke con clusies oplevert. Er is altijd een marge van onzekerheid. Om de mate van waarschijn lijkheid van bepaalde conclu sies zo verantwoord mogelijk vast te stellen, is onderlinge toetsing van de mening van de verschillende wetenschap pers onontbeerlijk. Als con sument zou je dan ook alleen die informatie moeten gelo ven die afkomstig is van de officiële, onafhankelijke overlegorganen van voe dingswetenschappers. In Ne derland dus de informatie van de Voedingsraad en van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. WILLEM SCHEER VAN GENT Geen enkele inwoner van het oceuwsvlaamse Sas van Gent mag voorlopig groenten uit de volkstuintjes. Deze zijn net als de straten deze stad, gistermorgen overspoeld door in totaal ie miljoen liter stinkend bezink water van de suiker- briek „De Suikerunie". schade ontstaan door de dijkdoorbraak lijkt mee te vallen idat het fabriekspersoneel er gisteren vrij snel in slaagde het I te dichten in de om kwart over tien doorgebroken dijk. Het 3rof een bassin van een hectare groot en drie meter diep. Het Jter verdween in de straten in de riolering; er kwam niets in jhuizen. Werknemers van de suikerfabriek begonnen daarop jt het schoonspuiten van de met modder bevuilde straten. De [zaak van de dijkdoorbraak is nog onbekend. Met man en macht werkte men gistermorgen in Sas van Gent aan de doorgebroken diji< van een bezinkbassin van de suikerfabriek. Op de achtergrond het leeggelopen bassin.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5