Dertig jaar dierenasiel met vallen en opstaan pDA verwijt [ollege electief nformatie te erstrekken Leidse hoogleraar voert ambtelijk gevecht voor eeuwenoude eikenbomen OBER JUBILEUM ONDER NIEUWE NAAM Internationaal recht nieuwe richting aan Leidse universiteit Echtpaar komt om door kool- monoxyde 'Time-Out' vraagt tweede kracht erbij Raadhuis Wassenaar ook toegankelijk voor gehandicapten D LEIDSE COURANT MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 3 cSIDEN Vroeg in de sjitend, als het buiten :ulaan licht wordt, loopt j [elbeheerder Wil Tiele iigs de kooien en wenst dieren een goedemor- n<n- Meestal heeft de 3cht geen ontij meege bracht. Na de inspectie ijgen de zieke dieren d()n medicijn en de groot- honden een eerste aaltijd voorgeschoteld, in gaan de schuiven Gilhoog, de honden hap- fcjn gulzig in de buiten echt en in de hokken in het schrobben begin- tn. Enkele honden wor- a;n gewassen en gekamd 8 ook de de katten krij- oi|n onvoorwaardelijk indacht. De telefoon takelt, de administratie ^et worden bijgewerkt, (zoekers te woord ge- *^an en de dierenarts )mt. De grote en kleine jnden mogen zich beur- ^ings uitleven in de gro- C]J buitenkooi, door Tiele 5 ilf met gebrekkige mid den vernuftig in elkaar rftimmerd. „Als je het 2-jït, moet je lachen, maar fet voldoet," zegt hij. 4©oral wat het laatste be eft heeft hij gelijk, het pldoet. In het verleden >'jdat wel anders geweest. 3 pt dierenasiel aan de Besjes in bestaat in 1982 dertig ir. Financiële middelen ont- eken om het jubileum enig ister bij te zetten. Maar die ddelen hebben altijd al ont- oken. Van kindsbeen af eft de Stichting Nieuw èids Dierenasyl aan de Be- ■^slaan moeten woekeren iet de beschikbare middelen, lat begon dus al in 1952, toen stichting in het leven werd •roepen en prof. dr. Hugen- "itz de grond en opstallen ieau deed. Het waren fi- ïcieel magere jaren, van de vette jaren wordt slechts Iroomd. In 1975 zelfs, •igde de lofwaardige stich- >Aig ter ziele te gaan. Het jfdbestuur van de Dieren- icherming in Den Haag nd dat uiteraard betreu- iswaardig en sprong bij met :n lening van 16.000 gulden, nder de voorwaarde, dat het ide bestuur zou worden ver ingen. „Ik weet het nog •d," zegt bestuurslid L. irms, „Niet meer dan 268 Iden stond toen op de giro. Wil Tiele in de door hemzelf met gebrekkige middelen in elkaar getimmerde buitenkooi voor de honden. Op het pand werd een hypo theek genomen en zo zijn we de eerste maanden doorgeko men. Twee erfenissen hielpen ons op de goede weg." Ook werd een beroep gedaan op de gemeente Leiden. De subsidie begroeg 6000 gulden, terwijl de gemeente Leiderdorp jaar lijks 450 gulden bijdroeg. „Be lachelijke sommetjes. Maar we hebben de gemeenten er van kunnen overtuigen, dat wij eigenlijk een overheid staak vervullen. De subsidie werd door Leiden opge schroefd tot 30 mille en door Leiderdorp tot 6000 gulden. Bovendien heeft het asiel in de loop der jaren meer een streekfunctie gekregen. Ook Zoeterwoude, Hazerswoude en Katwijk leveren een finan ciële bijdrage," aldus Harms. Daarbij werd de aanpak pro fessioneler. De gemeentelijke accountantsdienst van Leiden controleert de boeken en een intergemeentelijke advies commissie geeft gevraagd en ongevraagd adviezen. Nooddruft Wil en Mieke Tiele stonden een tijd letterlijk in de kou. De houten wand van de dienstwoning was verrot. De wind blies naar binnen en de bezoekers keken regelrecht in de woon- en slaapkamer. Voor een zacht prijsje heeft een welwillende aannemer de zaak op orde gebracht. Lek kende dakgoten en achterstal lig onderhoud werden verhol pen Zodoende werd het iets behaaglijker voor de Tieles. Toen werd ook het leefkli maat voor de dieren verbe terd. Dat daarmee niet te lang gewacht kon worden, moge blijken uit het feit, dat de honden zich verwondden aan de verroeste uitsteeksels in de kooien. Af en toe sprongen ontzagwekkende honden door de gammele hokken naar bui ten. De kooien werden geheel vernieuwd, voor de poezen werd een quarantaineruimte ingericht en de meer belegen katten recreëren nu in een gemeenschappelijke speel ruimte. Boomstammen, trap pen, tunnels en allerelei hoe ken en gaten maken het le ven enigszins dragelijk voor de poezebeesten, waar niet zo veel vraag naar is. De spreekwoordelijke gouden kracht Wil Tiele is een man, die niet lijdzaam toeziet, maar die zelf de handen uit de mouwen steekt, hoe beperkt de middelen ook zijn. Zelf werkzaamheid is het uit nood geboren devies. Tiele ging de boer op, sprokkelde hier en daar hout, gaas, golfplaten en ontwierp een fraai 'buiten' voor de honden. Want hoe goed de verzorging ook is, het blijft behelpen voor een hond, in een klein rechthoekig hok. In de grote buitenspeelplaats hebben de honden in geen ge val last van claustrofobie. Wil, zijn vrouw Mieke en twee medewerkers maken het de dieren met de nodige aan dacht dagelijks zo aangenaam mogelijk. Het bestuur ondertussen, deed beroep op het bedrijfsleven. Zodoende werd tegen kost prijs centrale verwarming aangelegd. Bestuurslid Anne ke Eefting memoreert: „In het verleden was het bestuur,, vanwege de kou gedwongen, met de jas aan te vergaderen. Maar je bent toch gemoti veerd, vanwege het leed, dat hier naar binnen wandelt. We zijn nu gelukkig op een punt aangeland, dat we redelijk goed zitten." „Afmaakcentrum De werkers van het dierena siel pogen iedereen ervan te doordringen, dat een asiel al leen maar moet bestaan van wege het onverantwoordelijke gedrag van de mensen. Steeds meer dieren belanden aan de Besjeslaan. „De vrouw gaat werken, haar goed recht na tuurlijk, maar de hond kan niet tegen voortdurend alleen zijn. Dan zijn er nog steeds fokkers. Die fokken maar raak. De „mislukte" exempla ren moeten weg. De mensen nemen ook maar al te vaak een hond zonder verder over de gevolgen na te denken," constateert Anneke Eefting. Door voorlichtingscampagnes, vooral onder de jeugd, wordt geprobeerd het verantwoor delijkheidsgevoel jegens die ren te stimuleren. Daarmee wordt ook de penibele situatie van het asiel aan de kaak ge steld. Van giften is het asiel in hoge mate afhankelijk. Het asiel krijgt binnen afzien bare tijd een „minder enge" benaming: 'Dierentehuis voor Leiden en omstreken'. Anne ke Eefting: „Het klinkt wat vriendelijker. De mensen hebben vaak het gevoel, dat een asiel een afmaakcentrum is. Dat er alleen wrakkige die ren binnenkomen, voorbe stemd om de laatste spuit toe gediend te krijgen. Volkomen ten onrechte natuurlijk. Er zitten hier ook dikwijls ras honden, door onverantwoor delijk gedrag van de mensen." WIM BUNSCHOTEN De vrije wil Onder auspiciën van het theosofisch genootschap wordt morgen een voordracht gehouden over „De wet der gevol gen en de vrije wil". De lezing vindt plaats in de Viking zaal van hotel „Nieuw Minerva", Vrouwensteeg 11 in Lei den en begint om acht uur 's avonds. De bijeenkomst is gratis en voor iedereen toegankelijk. Oude Rijn De noordelijke zijde van de Onde Rijn, althans het ge deelte tussen bet Havenplein en de St Jansbrug, zal de komende twee jaar een stevige opknapbeurt krijgen. Gebruikelijk onderdeel daarvan is de vernieuwing van de walmuren en vervanging van bet bestaande riool stelsel. De straat zal worden heringericht en ter be strijding van parkeeroverlast worden paaltjes langs de stoep geplaatst. Hierdoor zullen 37, grotendeels ille gale, parkeerplaatsen verdwijnen. In plaats van de verdwenen parkeerplaatsen zullen fietsenklemmen ge plaatst worden. Vandaag wordt in het Leidse Volks huis, Apothekersdijk 33, vanaf acht uur een inspraak- en informatiebijeenkomst over de plannen gehouden. Streekcommissie De streekcommissie voor Leiden en omgeving houdt van daag in de Vredeskerk aan de Van Vollenhoven kade 22 in Leiden een vergadering vanaf acht uur. Op de agenda staat: Signalen uit de streek en de nota inspraak in de ruimtelijke ordening. Iedereen die belangstelling heeft voor de ruimtelijke ordening en de inspraak op provinciaal niveau is van harte welkom. De streekcommissie bestaat uit 20 streekbewoners. die zich in hun vrije tijd inzetten om iedereen te betrekken bij de inspraak. Toussain tkade In de loop van het volgende jaar krijgt de Toussaint- kade een nieuwe riolering. De gemeente overweegt om de straat na de rioolvernieuwing een nieuw aanzien te geven, bijvoorbeeld door de parkeerplaatsen naar de waterkant te verplaatsen. Om de meningen van de be woners te vernemen, heeft de gemeente woensdag 9 de cember om acht uur een inspraakavond belegd in de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Kate- straat Lévi Weemoedt Het Leids literair café Agora en de boekhandel Kooyker hebben voor donderdag 10 december uitgenodigd de auteur Lévi Weemoedt. In het Microtheater aan de Oude Vest 33e zal de auteur vanaf kwart over acht zijn droefgeestige visie geven op de toestand in de wereld. LEIDEN Afstuderen in de richting Internationaal recht wordt het studiejaar 1982-1983 mogelijk aan de Rijksuniversiteit Leiden. De nieuwe afstudeerrichting wordt een onderdeel van de studierichting Nederlands recht. Na Utrecht en de Vrije Universiteit te Amster dam is Leiden de derde universiteit waar deze afstu deerrichting is ingesteld. De nieuwe richting is geopend omdat met name bij de advo catuur en het bedrijfsleven steeds meer behoefte bestaat aan juristen met een meer gerichte internationale scholing. Bo vendien is uit gesprekken met studenten, die nu beginnen met de doctoraalstudie Nederlands recht, gebleken dat er voor de nieuwe studie grote belangstelling bestaat. De nieu we richting is vooral afgestemd op de (internationale) over heidsdienst, de advocatuur en het bedrijfsleven. Het onder wijsprogramma bestaat, net als bij andere afstudeerrichtin gen, uit de propaedeuse, het basisdoctoraal en de differentia tiefase. IENDJESPOLITIEK OF ONHANDIGHEID?" EN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad ijt het college van burgemeester en wethouders de op een oneerlijke wijze informatie te verschaffen. >rdvoerdster C. Kramp van het CDA is verbolgen het feit, dat de oppositiepartijen belangrijke infor- njie van het college krijgen terwijl de andere partijen "Je raad niet op de hoogte worden gesteld. njleiding voor mevrouw Kramp om een boze brief naar klcollege te schrijven is de kwestie 'overheveling van de d psychiatrische dienst'. Deze instelling, nu nog onder- icht bij de GG en GD, wil het college, onder druk van [ministerie, onderbrengen bij een particuliere instelling. angelegenheid werd dinsdagavond in de PvdA-fractie oken. Buiten het college was tot op dat moment nog nd op de hoogte van het geschuif met deze dienst uw Kramp vindt het geen werk, dat het college zo'n rijke kwestie in de PvdA-fractie ter sprake brengt ter- dere raadsleden zodoende verstoken blijven van deze latie. „Is besturen vriendjespolitiek, zitten er ergens m of is dit gewoon politieke onhandigheid", vraagt zij af. Het raadslid stelt, dat hier sprake is van oneerlijke en elijke informatieverschaffing. „Dit bevordert de samen ging niet en schept wantrouwen", zo meent het CDA- -Islid. LEIDEN Het Turkse echtpaar Birinciler (man 39, vrouw 30 jaar) uit de Frederik van Edenstraat is zondag morgen omgekomen door koolmonoxyde- vergiftiging. Volgens de brandweer werd de te hoge concentratie van het gas veroorzaakt door een vervuilde gei ser in de keuken die bo vendien geen ontluch ting naar buiten toe had. De lichamen van het echtpaar werden 's morgens tussen acht en negen uur in de gang naast de keuken ont dekt door de drie kin deren (5, 11 en 13 jaar). Zij waarschuwden de buren, die op hun beurt de politie allarmeerden. Het echtpaar heeft zich na het opstaan vermoe delijk willen wassen in de keuken. Eén van hen moet volgens de politie hebben doorge had dat er iets mis was met de geiser, omdat deze uitgeschakeld bleek te zijn. De kinde ren zijn tijdelijk onder gebracht bij landgeno ten. De ouders van de vrouw zijn gistermiddag uit Dortmund overge komen en zullen zich waarschijnlijk over de drie kinderen ontfer- LEIDEN De Leidse hoofleraar prof. dr. A. Ad- dink kon zich onlangs bij de Raad van State maar met moeite inhouden. De eeuwenoude eikenbomen op zijn landgoed lopen ge vaar. De aanleg van een tunnel bedreigt de grond waterstand en daarmee de bomen. Een voorgestelde oplossing zou betekenen, dat de bomen zouden 'verroesten', hetgeen ook al niet bevorderlijk voor de bosreuzen zou zijn. De Raad van State moet de knoop doorhakken: ver schuiven van de weg of de dood van de eiken. Met tertijd zal uitspraak ge daan worden. Het gaat allemaal om het landgoed van de hoogle raar, het fraaie Hiddink- bos bij Varsseveld in de Gelderse Achterhoek. Varsseveld krijgt aan de oost zijde een rondweg, die via de Hiddinkdijk dwars door zijn eigendom is geprojecteerd en die even verderop de zoge naamde Twenteroute kruisen zal. Op die plek wil men een tunnel aanleggen, maar daar voor moet wel eerst het grond waterpeil ongeveer twee me- ter zakken. Daar wringt de schoen. De daling van het grondwaterpeil betekent een wisse dood voor een niet ge ring aantal honderd jaar en zelfs honderdtwintig jaar oude eiken. Zowel de provinciale als de ge meentelijke overheid willen dat niet graag op hun geweten hebben en deden Addink het royale voorstel het wegge pompte grondwater via een sloot terug te leiden naar het bos. Onoverkomelijk probleem daarbij is dat het grondwater in de Achterhoek nogal wat ij zer bevat „Als de gemeente dat doet, verroest mijn bos. Waar de natuur een eeuw over gedaan heeft, breekt de ge meente in een jaar af", rea geerde Addink lichtelijk geïr riteerd, want niemand van de regionale autoriteiten had de moeite genomen dat aspect te onderzoeken. Een woordvoerder van het provinciehuis in Arnhem be vestigt de vroeger opgedane ervaringen, dat het grondwa ter alles „rood" kleurt Het ont-ijzeren van het water is een uiterst kostbare operatie; maar ook het kiezen van een andere methode om de bouw put voor de tunnel droog te krijgen (bevriezing van de om liggende grond en het slaan van een dam wand) slorpt veel geld op. Dat geld heeft noch de gemeente, noch de provin cie, voor het grijpen. Addink heeft dan ook maar één wens: de rondweg een stuk opschuiven, temeer daar zijn bos in een gebied ligt van „grote natuurwetenschappelij ke waarde". Het zou een om weg van slechts een kilometer betekenen. Staatsraad Toxo- peus fronste de wenkbrauwen: „Eigenlijk gaat het hier om een technisch probleem, maar ik moet toegeven dat het wel nauw samenhangt met het pla nologische aspect van deze zaak". Die samenhang is nood zakelijk om een beroepsproce dure tot in de Raad van State te kunnen voeren. De bronbe maling, nodig voor het droog leggen van de bouwplaats, duurt ongeveer een half jaar. Ook een bronbemaling voor een kleinere bouwput, maar dan gedurende een langere pe riode, zou volgens de gemeen te een te dure oplossing zijn. WASSENAAR De stichting jongerencontact Time Out verzoekt B en W bij de vaststelling van de begro ting rekening te houden met een tweede cultureel werker bij de stichting. In een brief aan het college verwijst Time Out naar het verzoek dat hiervoor al op' 23 januari is gedaan. Time Out komt nu nogmaals met het verzoek omdat zij er vanuit gaat dat de gemeentebegroting bepalend is voor de uitvoering van het welzijnsplan in 1982. In het jaarprogram ma daarvan staat dat ten aanzien van het aantrekken van een dergelijke kracht, een afwachtende houding moet wor den aangenomen. Dit vindt Time Out volstrekt onaanvaard baar. Bovendien is gebleken dat bij de behandeling van de beschikbaarstelling van een krediet voor nieuwe huisvesting van Time Out, op 16 maart, B en W nog niets wisten van het verzoek om een tweede kracht Provincie: meldingennet voor milieu verontreiniging DEN HAAG Alle partijen van provinciale staten willen een meldingennet voor het signaleren van milieuveron treiniging. Dat hebben zij in een motie neergelegd. „De burgers in een gemeente moeten erop in kun nen spelen. Milieuklachten kunnen dan worden opge spoord, beantwoord en geëva lueerd", aldus de motie. Een overweging voor de statenle den was, dat er nog geen goed samenspel is tussen burger en locale overheden voor het sig naleren van milieuverontrei niging. Men noemt een derge lijke samenwerking „van emi nent belang" voor het voorko men van schade aan het mi lieu. WASSENAAR Het Wassenaarse raadhuis „De Paauw" wordt ook toegankelijk voor gehandicapten gemaakt Dat kost 52.000 gulden. De hoofdingang van raadhuis De Paauw is alleen bereikbaar via de aan beide zijden aanwezige trappen, die vooral voor gehandi capten onoverkomelijke bezwaren opleveren. Nu wordt een hef plateau aangeschaft. Gehandicapten kunnen met behulp daar van het raadhuis in. Er worden ook speciale trapleuningen aan gebracht. kosten 14.000 gulden. Bovendien worden de drempels aangepast. Een deel van het college is van mening dat de oplos sing nog onvoldoende is, omdat de gehandicapte dan nog twee deuren met drempels te gaan heeft en misschien ook nog een aantal trappen op moet Men vindt het laten aanbrengen van een hefplateau bovendien niet verantwoord. Dat in verband met de kosten en de snelle ingebruikneming van het nieuwe ge meentekantoor. waardoor het bezoek aan „De Paauw" minder wordt Toch wordt voorgesteld, De Paauw voor gehandicapten toegankelijk te maken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3