Spoedberaad verlamt politiewerk Amsterdam Opstandige Spaanse Officieren onder uisarrest geplaatst PvdA: Van der Stee desnoods vervangen Hoofdkwartier Swapo in Angola vernietigd ONNIS HOOFDAGENT LAATSTE DRUPPEL tA Recordpri js voor fles Duitse wi jn „Passende arbeid" met dwang voor werkloze jongeren Bromfietster verongelukt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 7 december 1981,72e jaargang no. 22137 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Minivoetbal Engeland-Duits- land op Ned. I om 21.55 uur. Op Ned. II om 20.27 uur Ach ter het nieuws met de situatie in de Rotterdamse haven en de vredesconferentie in Brus sel. In „Sonja op maandag" om 22.30 uur o.a. de Vlaamse hu morist Urbanus van Anus. Veel bewolking en geruime tijd regen of sneeuw. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur enkele graden boven nul. Zon op: 8.36; onder 16.28 uur. Schev. hoogw.: 12.27; laag 7.49 en 20.23 uur. ladheid: weg (mere-Lelystad blokkeerd IEBERGEN De weg tussen pstad en Almere is vanmor- afgesloten wegens circa vijf ongevallen, veroorzaakt door Iheid. De rijbaan is over een e afstand door zoveel auto's jperd, dat de gemeentepolitie Almere al om zeven uur het jeer richting Lelystad om st leiden. i»ens de Rijkspolitie in Drie- jen ondervond het verkeer en de grote rivieren welis- r veel hinder van de glad- I, maar kwam het nergens tot itige ongevallen. Miljoenen schade door brand in juwelierszaak VEENENDAAL Voor enkele miljoenen guldens aan gouden en zilveren sieraden zijn zaterdagoch tend gesmolten bij een felle brand in een juwelierszaak te Veenendaal. De brand ontstond toen personeel reinigingswerk uitvoerde met ace- ton. De brandweer had het vuur binnen een uur onder controle. In Rotterdam raakten het afgelopen weekeinde twaalf mensen dakloos door een ontploffing in een snack bar aan de Witte de Witstraat. De drie boven de snackbar gelegen eta ges brandden geheel uit. In Apel doorn (foto) werd zondagmorgen een cadeaushop in de as gelegd, vrij wel zeker door brandstichting na inbraak. JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft vorige maand bij een actie in Angola het centrale militaire hoofdkwar tier van Swapo uitgeschakeld. Dit werd vanochtend be kend gemaakt door een woordvoerder van het Zuidafri- kaanse leger, die hiermee eerdere berichten van de An golese regering bevestigde dat Zuidafrikaanse soldaten diep in Angola waren binnen gedrongen. ISTERDAM DEN lAG Een groot deel t het Amsterdamse po- ewerk wordt vandaag twricht door het spoed- raad tussen de geza- inlijke politiebonden en n leden. De politiemen- 1 zijn niet te spreken er het resultaat dat de |iden in het overleg met nister Van Thijn eind november hebben bereikt. „Ditmaal is het buigen of barsten", aldus een woordvoerder van het ac tiecomité dat al openlijk spreekt van stakingsacties. De al maandenlang durende onrust onder de Amsterdamse politie, veroorzaakt door de onhoudbare werksituatie, is dit weekeinde vergroot door de reacties op de veroordeling door de Amsterdamsè recht bank van een hoofdagent die Meta Hofman, de vrouw die hem met een aardappelmesje bedreigde, doodschoot. De weekeinddienst van het bu reau Leyenberghlaan leverde de vuurwapens in bij de wachtcommandant en ging zonder wapen de straat op. De veroordejing1 zal vandaag op het spoedberaad eveneens on derwerp van gesprek zijn. Ook binnen de Haagse politie reageerde men het afgelopen weekeinde verbijsterd en ver ontrust door het vonnis. Hier door is het verschil tussen doodslag enerzijds en een fata le beoordelingsfout in de uit oefening van de taak ander zijds, weggevallen, aldus een verklaring. Dertig man van de ongeveer 80 agenten die zater dag aan de nachtsurveillance moesten beginnen, discussieer den anderhalf uur over het vonnis. Vertegenwoordigers van de bonden waren daarbij en steunden de verklaring. De leiding van het Haagse korps reageerde hierop met de uit spraak dat het niet op de weg van de politie ligt om het von nis van de Amsterdamse rechtbank kritisch te beoorde len. Pagina 5: Peysten Reactie emotioneel maar begrijpe lijk. braak in blitiebureau ÏORDWIJKERHOUT lEen paar honderd gul- ra en dertig pistoolpatro- n worden sinds van- tht vermist uit het iepsbureau van de Lspolitie aan de Dijk- ht in Noordwijkerhout. daders zijn binnenge- men door een ruit in te an. nen is een flinke rommel gericht doordat alles is rzocht. Er worden geen formen vermist. Wapens ook niet gestolen, omdat in een speciale kluis zijn eborgen. i de ene kant wordt melk |m aanbevolen, een ander dat het tot darmstoornis- kan leiden. :EF M\J .MAAR EEM «AAPJE) bs is kracht zegt de een, de waarschuwt voor een rvloed aan hormonen. i wordt je al etende toch 82 daarover zijn de geleer- i het duidelijk nog niet eens. MADRID De Spaanse generale staf heeft gisteren honderd officieren en dienstplichtigen onder huisarrest geplaatst. Zij hadden dit weekeinde een manifest gepu bliceerd waarin zij steun betuigden aan de militairen die begin dit jaar een poging tot een staatsgreep onder- De officieren die allen de rang van kapitein of lager hebben, zullen veertien dagen vastgehouden worden. De meesten van hen zijn afkomstig van de elitepantserdivisie Brunete die in februari een centrale rol was toebedeeld door de samenzweerders. De divisie had alle strategische punten in Madrid moeten bezetten. Het manifest werd gistermorgen gepubliceerd, op de dag dat in Spanje het feit werd herdacht dat drie jaar geleden de de mocratie werd ingevoerd met de bekrachtiging van een nieuwe grondwet. Volgens de Spaanse krant El Pais had de regering al enkele dagen geprobeerd publicatie van de ver klaring tegen te gaan. Dat dit desondanks toch gebeurde alarmeerde ministers en de defensietop die gisteren in allerijl naar de hoofdstad werden ontboden. In de kazernes van de Spaanse strijdkrachten heerst op het ogenblik een ware jubelstemming onder meer opgeroepen door. de betoging van een kwart miljoen Spanjaarden eind vorige maand die de straat opgingen om de sterfdag van Franco te herdenken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. De militaire woordvoerder zei vanochtend, dat de operatie op 1 november was begonnen en 20 dagen heeft geduurd. Zuid afrikaanse militairen moeten tijdens deze aanval dieper dan ooit Angola zijn binnen ge drongen, want volgens de woordvoerder lag het Swapo- hoofdkwartier 240 kilometer ten noorden van de Namibi- sche grens. Tijdens de drie we ken durende operatie zijn 71 guerrillastrijders gedood, aldus de woordvoerder. Aan de kant van Zuid-Afrika zouden vier soldaten zijn gesneuveld. Swapo, de Zuidwestafrikaanse bevrijdingsorganisatie, voert nu al 15 jaar een guerrillastrijd tegen het Zuidafrikaanse be stuur in Namibië. Zuidafri kaanse troepen voeren her haaldelijk acties uit in het zui den van Angola tegen de daar gevestigde bases van Swapo. De aanval van vorige maand was de grootste, die dit jaar werd uitgevoerd. In augustus staken ongeveer 5000 Zuidafri kaanse militairen de grens met Angola over voor een militaire actie van tien dagen. Hierbij zouden volgens de Zuidafri kaanse legerleiding vele slachtoffers zijn gemaakt. Hoogstandje Geen hoogstandje van stuntmannen maar een heus ongeluk in een van de straten van Chicago bracht een Mercedes en een Chevrolet in een zonderlinge positie. De bestuurster van de Mercedes (links) liep lichte verwondingen op, de andere wagen, die langs de weg geparkeerd stond, raakte zwaar beschadigd. Johannisberger-Rheingauwijn botteld ter viering van het ein- een oude wijnhandel in Wies- uit 1648 heeft dit weekeinde de van de Dertigjarige Oorlog., baden die zijn „flessenwijnmu- op een veiling in Wiesbaden Een tweede fles uit dezelfde seum" opheft, een record van 17.000 mark tijd bracht 15.000 mark op. De Wie de nieuwe eigenaars zijn, opgebracht. De wijn was ge- flessen waren afkomstig uit is niet bekend gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uit spraak van minister Van der Stee (Financiën), dat een ontkoppeling van so ciale uitkeringen en lonen bespreekbaar moet wor den, heeft dit weekeinde een storm van kritiek doen opsteken. De PvdA meent zelfs dat de minis ter maar weg moet, als hij het regeerakkoord niet wil naleven. De FNV is niet bereid deel te nemen aan de tweede ronde van het centraal overleg woensdagavond, als de re gering over een ontkoppe ling zou willen praten. PvdA-fractieleider Wim Meijer heeft een brief aan pre mier Van Agt geschreven. Hij stelt daarin één vraag: heeft de regering ja of nee afgesproken mensën met een uitkering de zelfde behandeling te geven als de mensen met een ander soort inkomen Een woeden de Meijer wees er in een radio- uitzending op dat het hier gaat om een voor zijn partij „heel belangrijk" punt. Volgens de PvdA-voorman heeft Van der Stee „op een zeer onverwacht moment onzekerheid gezaaid". Meijer herinnerde er voorts aan dat de drie regeringspar tijen met elkaar hebben afge sproken de koppeling van lo nen en uitkeringen te handha ven. Indien Van der Stee het niet kan opbrengen „zich te schikken in het regeerak koord, dan moet het CDA maar een andere minister aan wijzen", aldus Meijer. DEN HAAG De regering wil het begrip „passende ar beid" zodanig gaan hanteren dat werkloze jongeren (18 tot 23 jaar) onder bepaalde om standigheden het recht op een sociale uitkering verspelen. Staatssecretaris Hans de Boer (CRM) hgeft dit gezegd, toen hij dit weekeinde enige bijzon derheden bekend maakte van de plannen van het kabinet tot bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Volgens de bewindsman is het onder bepaalde omstandigeh- den verantwoord een zekere mate van dwang (ook geen bij standsuitkering meer) toe te passen. Het kabinet wil voor komen dat werkloze jongeren de zin in een baan verliezen en wil ervoor zorgen dat zij voldoende ervaring opdoen om gemakkelijker elders aan de slag te komen. De regering gaat een aantal van deze jon geren zelf arbeid aanbieden, maar zal daarbij wel rekening houden met de opleiding van de betrokkene, aldus De Boer. Het werk, waaraan gedacht wordt, is vooral in de „zorgen de" sfeer (verpleegtehuizen,- bejaardenoorden) en in de sec tor van behoud van natuur- en recreatiegebieden. Wat dat laatste betreft is er volgens De Boer zeer veel te doen. De eerstkomende vijf jaar zou er voor zo'n negenduizend men sen werk zijn. VOORHOUT De 16-jarige Regina Vroman uit Sas- senheim is gistermiddag verongelukt op de Bergh van Heemskerk weg in Voorhout. De automobilist die haar aanreed, een 20-jarige man uit Sassenheim, meldde zich pas na anderhalf uur bij de politie. Het meisje reed met haar vriendin op haar brommer richting Sassenheim en werd plotseling geschept door een achterop komende auto. Het meiq'e was op slag dood en belandde in een sloot naast de weg. Haar vriendin, een 16-jarige plaatsgenote raakte licht ge wond aan een been. De bestuurder reed door na het ongeval. Zijn auto werd kort daarna zwaar beschadigd langs de weg ontdekt door de politie. De man zelf meldde zich na anderhalf uur. Vermoedelijk verkeerde hij onder invloed van alcohol. Hem is een bloedproef afgenomen. Cruijff verwachtte veel toeschouwers AMSTERDAM - Johan Cruijff, die gisteren zijn (opmerkelijk goede) rentree maakte bij Ajax, verklaarde na af loop tevreden te zijn geweest met de vrijheid die hij had genoten van tegenstan der Haarlem mede waardoor hij de gelegen heid had gehad om uit te blinken. Op de vraag of dat zo zal blijven antwoordde Cruijff: „Dat hangt natuurlijk af van de tegenstander. Ik wil graag voor het publiek spelen, dat is in het voetbalbelang. Je dient twee ba zen, je ploeg en het publiek. Het heeft me niet verrast dat er zo,veel mensen (circa 28.000) waren gekomen. Ik had het eigenlijk wel verwacht. Het zou mij alleen maar geirriteerd hebben als het niet was gebeurd. Het zou me ook hebben verbaasd als het niet goed met mezelf was gegaan". Hetze tegen Van Vianen DEN HAAG „Supporters" van FC Den Haag voeren een hetze tegen trainer Martin van Vianen. Hij wordt door hen gezien als de schuldige van de lage positie (voorlaatste), die de Haagse club' in de eredivisie in neemt. De „supporters" hebben van het bestuur al het aftreden van de trainer geëist. Gisteren werd de hetze tijdens FC Den Haag-AZ '67 voortgezet. Op „Midden Noord" hing een spandoek met de tekst „Van Vianen naar de hel. dan komen wij er wel". Voorts werden spreekkoren aangeheven met „Van Vianen go home", terwijl de trainer ook rechtstreeks de meest afschuwelijke verwensingen naar zijn hoofd kreeg geslingerd. Van Vianen, uiterlijk onbewogen: „Het zijn geen supporters. Die steunen de club door dik en dun". Overigens zette Studio Sport gisteravond de geruch tenmachine in gang met de mededeling, dat Van Via- nens positie wankel is geworden. Cor van der Hart, gisteren in het Zuiderpark aanwezig, werd genoemd als kandidaat-opvolger. Voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag: „Inderdaad een gerucht, ook al heb ik met Van der Hart gesproken. Over alles behalve een trainerschap. Trouwens, ik heb ook gesproken met Jan Mak (momenteel trainer van het Zweedse Halm stad en gisteren ook in het Zuiderpark; red.). Ook met hem heb ik gesproken, maar niet over een trainer schap". Overigens verklaarde Den Duik wel, dat er met spelers, bestuur en trainersstraf moet worden ge praat. „Via, via heb ik gehoord, dat er communica tiestoornissen bestaan tussen sommige spelers en de trainer. Er bestaat een gebrek aan openheid waardoor het geheel niet voor honderd procent functioneert". Aad Mansveld maakte gisteren weer zijn opwachting bij FC Den Haag. De bij FC Utrecht in ongenade ge vallen libero kon tegen AZ '67 nog niet overtuigen. Hier is hij in fel duel gewikkeld met Pier Tol, die met twee doelpunten aan de basis stond van de Alkmaar- se overwinning. Eerste vrouw in snelwandel-marathon PARIJS Het intieme wereldje van de snelwande laars staat op zijn kop. De organisatie van de langste wedstrijd in Europa heeft het aangedurfd een vrouw te inviteren. Annie van der Meer, uit het Friese Oldeholt- pade en lid vèn de Rotterdamse vereniging RWV, is uitgenodigd voor de jaarlijkse wedstrijd Parijs-Colmar over 507 kilometer. Aan dit evenement deden tot dus verre de dertig beste lopers van de wereld mee. Tot de dertig deelnemers behoort ook Jan de Jonge, die al meerdere keren de afstand tussen de Franse hoofdstad en de plaats in de Vogezen overbrugde. Korbach weg bij PEC Zwolle ZWOLLE Het bestuur van PEC Zwolle hoopt voor 1 februari van het volgende jaar de naam bekend te maken van de opvolger van Fritz Korbach. De trainer van PEC Zwolle gaf gisteren te kennen definitief uit Zwolle te willen vertrekken. Volgens Korbach heeft hij nog geen contacten met andere clubs. De Zwolse ere divisieclub heeft nog wel pogingen ondernomen om zijn trainer voor nog een jaar vast te leggen. Ofschoon Korbach aan het begin van deze competitie al te ken nen had gegeven uit te willen kijken naar een nieuwe werkgever, heeft de nederlaag van 5-1 tegen Willem II toch de deur bij hem dichtgedaan. Over de opvolging wil PEC Zwolle nog niet veel kwijt. De naam van Rob Jacobs, de trainer van SW, staat op het lijstje, maar niet bovenaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1