Eerste succes veer Bettine I friesekoop in dubbelspel Wim van Heumen niet ontevreden over hockeyheren Bescheiden rol AZC Alphen Rugbyploeg kan hoop wel opgeven VIERDE IN FINALE EUROPA CUP WATERPOLO SPORTTRIBUIME OPEN SCANDINAVISCHE TITEL METGRUBBA LEIDSE COURANT/ MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 16 VAXJOE Bettine Vrlese- koop heeft in april tijdens de Europese titelstrijd in Boedapest twee ijzers In het vuur. Niet alleen zal de 20-jarige Hazerswoudse een gooi doen naar het kampioenschap bij de da mes, met haar partner An drezj Grubba maakt zij een goede kans de titel in het gemengd dubbel op te strijken. Dat werd gisteren duidelijk in het Zweedse Vaxjoe. In een zeer sterk deelnemersveld met alle Europese topcombinaties eiste het Pools/Nederland se duo de open Scandina vische titel voor zich op. In de finale versloeg het tweetal de Chinese combi natie Slangmao en Ksiajan In drie games: 9-21, 21-17, 21-18. In het enkelspel was er voor Vriesekoop minder succes weggelegd. Al In de derde ronde werd zij uitgeschakeld. De Zuid- koreaanse An Hae Sook bleek in vijf games sterker: 21-10, 13-21, 19-21,'21-17, 21-11. Het deelnemersveld in het Zuidzweedse Vaxjoe was van wereldklasse. De complete Eu ropese top, met uitzondering van de Sowjet-Unle, dat even wel alleen bij de dames een sterk team op de been kan brengen, gaf acte de presence en uit Azië waren Zuid- en Noord-Korea op hun sterkst vertegenwoordigd. Japan gaf de jeugd een kans en China vaardigde twee compleet nieu we viertallen af. Bij de dames maakt het voor China geen en kel verschil wie aan een be- paalde strijd deelneemt- Bij een reële afspiegeling van de krachtsverhoudingen zouden de eerste vijftien tot twintig plaatsen op de wereldranglijst bij de dames door Chinese speelsters bezet worden. Het kwartet, dat in Vaxjoe aan de start kwam, gaf in de (anden- strijd het visitekaartje af. Beide tweetallen plaatsten zich voor de eindstrijd. In de individuele strijd beperkte China zich tot het enkelspel, dat een volledig Chinees onderonsje werd. Chen Lili won in drie games van een Dai Lili. In de damesstrijd werd Bettine Vriesekoop vlot uitgeschakeld. Na een bye in de openingsron de en een overwinning op de Oostenrijkse Deistier kwam ze in de derde ronde tegenover Ann Hae Sook te staan. De Zuidkoreaanse maakte in Novi Sad tijdens de jongste WK fu rore met haar spel en steeg daardoor op de wereldranglijst naar de 29e plaats. Toch zou de jonge Zuidkoreaanse voor een Vriesekoop in uitstekende vorm geen al te lastjge hinder paal vormen. Maar de Hazers woudse heeft naar haar zege in Brussel bij de open Belgische eningszins 'gas' teruggeno men. Coach Bakker consta teerde dat zijn pupil te vroeg in vorm was. Met het oog op het nog lange en zo belangrijke seizoen werd het accent in de trainingen verlegd naar de conditionele aspecten. Door het verlies aan scherpte sneu velde Vriesekoop in de strijd tegen Ann Hae Sook. De Zuid koreaanse strafte alle oneffen- heidjes in het spel van haar te genstandster af. Meer tijd Door de vroegtijdige eliminatie kon Vriesekoop meer tijd spenderen aan het gemengd dubbel met Andrezj Grubba. De verstandhouding tussen de Poolse student aan de univer siteit van Gdansk en de stu dente MO Engels is in de laat ste jaren sterk verbeterd. Het duo grijpt alle toernooien aan om de misverstandjes glad te strijken. In alle optredens van het duo treedt Gerard Bakker, die het onvoorwaardelijke ver trouwen van Grubba geniet, als coach op. In Bern, twee jaar geleden, voorspelde de Leidenaar al, dat deze combi natie op niet al te lange termijn tot de sterkste van Europa zou behoren. Verleden jaar bewees het tweetal die stelling door in Joego-Slavië, tijdens een soort mini-WK, als tweede te eindi gen. Gisteren in Vaxjoe mocht geconcludeerd worden, dat de combinatie Grubba/Vriese- koop tot de favorieten voor de EK behoort. Achtereenvolgens werd de Tsjechen Broda/Hra- chova, de Westduitsers Wosik- /Krüger, de Hongaren Klampa- r/Urban en de Zuidkoreanen Vreugde bij (van links naar rechts) de Pool Andrezj Grubba, Bettine Vriesekoop en haar coach Gerard Bakker na de winst in het gemengd dubbelspel in Vëxjö. Ro Joon Kwam/Jan Joengwa uitgespeeld. In de eindstrijd waren Grub ba/Vriesekoop in eerste instantie het antwoord schuldig op het Chinese spel van Sjanmao en Ksiaojan: 9- 21. In de tweede en derde had den ze het juiste gevonden. Met 21-17, 21-18 behaalde dit tweetal het belangrijkste suc ces sedert hun samengaan. Bij de heren bracht China twee nieuwelingen in het strijdperk, en twee semi-nieuwelingen. Zeng Li staat 4e op de wereld ranglijst, Chen Nszin-Hua 47e. Het duo kwam niet verder dan de halve finales. In de eindstrijd belandde Jiang Liajing en Dragutin Surbek, de 'leeuw van Zagreb', met zijn 35 lentes wellicht de sluwste en geroutineerste speler van Eu ropa moest het antwoord schuldig blijven op het spel van zijn achttien jaar jongere tegenstander Jian. Deze sloot zijn eerste buitenlandse toer- nee af met de overwinning In drie games. Hij bestookte Sur bek vooral op diens zwakkere backhand en gaf hem geen kans er om heen te lopen. In de tweede game kwam de C nese jeugdspeler met 16 achter, die score pakte hij om negen punten achtereerl scoren: 21-16. In de derde het eerste matchpunt voldo| de om de zege veilig te steil, Met 21-19 behaalde Jij Liajing zijn eerste (en zd niet laatste) grote triomf. HILVERSUM De Nederlandse rugbyploeg kan zijn hoop naar de A-poule van de FIRA-competitie te pro moveren voorlopig wel. opgeven. In een erbarmelijk slecht gespeelde wedstrijd werd met 103 verloren van Marokko. De tweede nederlaag in de B-poule waardoor met nog drie wedstrijden te spelen alle kansen zijn verkeken. Maar spelend op deze wijze verdient Nederland ook geen promotie. De ploeg faalde totaal, zowel technisch als taktisch. Vooral de traptechniek was onvoldoende verzorgd, terwijl de voorwaartsen veelal mistastten. Ook de inbreng van de internationaal gelouterde Michel van der Loos werkte weinig inspirerend. Defensief kon hij nog wel eens opluchting verschaffen, maar hij slaagde er niet in zijn aanval op peil te brengen. Toegegeven, Marokko gaf wei- vier minuten oud toen Kees nig gelegenheid. De ploeg was Koemans uit een strafschop de snel, de spelers goed op elkaar achterstand terugbracht naar ingespeeld en het team had daarbij het voordeel dat er ge wacht kon worden op de fou ten van de tegenstanders. En dat waren er vele. Oranje ging overigens goed van start, maar stuitte op de schitterend spelende full-back Mdafnl. Uit een verre trap van deze onbetwiste uitblinker scoorde in de zevende minuut Rehali: 40. Deze onverwachte 73. De vlam sloeg in de pan. Het gevolg was een fikse vechtpartij tussen Rob Boske en zijn Marokkaanse tegen stander Bouzja. De Westduitse scheidsrechter Gerard Hor- nung zond beide spelers naar de kleedkamer. Een uniek feit in de rugbywereld. Dit voorval had zijn terugslag op belde teams. Het peil zakte nog ver der en Marokko hield de zaken achterstand is Nederland in goed vast. In de dertigste ml- feite in de gehele wedstrijd niet meer te boven gekomen, ter wijl de Marokkanen er door geïnspireerd werden. Toen Mdaini na een overtreding van Michelvan der Loos in de 24e minuut uit een strafschop de stand naar 70 tilde, geloofde Oranje er helemaal niet meer in. De tweede helft was nauwelijks nuut was het weer Mdaini die uit een strafschop de stand op 1013 bracht, hetgeen tevens de eindstand werd. Frits Frankfort, de Nederland se coach na afloop berustend: „Dit is een enorme teleurstel ling. Hierop had ik echt niet gerekend. De Marokkanen hebben ons volkomen dver- speeld". Spelmoment van het teleurstellend verloren duel van de Nederlandse rugbyers tegen Marokko. DEN HAAG Vermoeid, maar niet ontevreden is bondscoach Wim van Heu men zaterdag met de Neder landse hockeyheren in Neder land teruggekeerd na een trip van bijna twee weken door Pakistan. In twaalf dagen werden zeven wedstrijden gespeeld, waarvan er vier winst opleverden. Drie duels, met inbegrip van de officiële landenwedstrijd (3—2), gin gen verloren. „Volgens Van Heumen had zijn ploeg het in het begin erg moeilijk. De overgang was groot", zei hij. „Alle lokale te genstanders waren bijzonder sterk. In elke ploeg stonden wel een paar internationals of oud-internationals. Vooral op de minder goede velden had den onze spelers in het begin veel problemen. Niettemin is nsn heb"1,^™!9 De Nederlandse hockeyploeg keerde saterdag op Schiphol terug na een toernee Üum^Tx^rnlnK en we door Pakistan. Paul Litjens werd op de luchthaven verwelkomd door zijn echtge- weten weer wat meer over wat note en dochter Esther. ons straks tijdens het toernooi om de wereldbeker in Bombay te wachten zal staan". In totaal kreeg Nederland in Pakistan zestien tegentreffers te verwerken. „Dat is niet ver ontrustend", aldus Van Heu men. „Je moet ook niet verge ten dat we soms een uur of vijf, zes in een bus zaten voor dat we konden spelen. Dat was erg vermoeiend. Toch wil ik dat niet als excuus laten gel den. Tegen Sialkot kwamen we op een gegeven moment met 5-0 achter te staan. Toen de zaken daarna energieker wer den aangepakt, was het zo weer 5-5". Van Heumen heeft de definitie ve selectie voor het toernooi in Bombay, dat 29 december be gint (Nederland start op 30 de cember tegen Engeland), nog niet bekend gemaakt. Wel zijn Theodoor Doyer, Ties Kruize en Wouter Leefers al zeker van hun plaats. Doyer en Kruize konden de trip wegens studie en werkzaamheden niet mee maken, Leefers kwam uit zijn huidige woonplaats Hongk over om in Pakistan te be zen dat hij tophockey steeds aankan. Van Heum „Wouter demonstreerde verrassend goede vorm. Di om acht ik het volledig ver woord hem te selecteren v Bombay. Hij komt op 12 cember naar Nederland om het vertrek naar India met mee te trainen". De Brabantse coach, die ruim zes jaar de herenhock ers onder zijn hoede heeft, van mening dat de strijd Bombay zwaar zal word „Het wordt ontzettend moei voor ons. De meeste menl in Pakistan denken dat hel Bombay wel uit zal draaieni een finale tussen India en P^ stan. We hebben die tv teams in Lahore ook aan werk kunnen zien. Het was geweldig duel. Als wij voor poule tegen India spelen, len er zeker 70.000 mensen de tribunes zitten. Ik moet z gen dat ik al heel blij zal als we de laatste vier halen BARCELONA AZC Al phen heeft in Barcelona in de finaleronde van het toernooi om de Europese waterpolobeker voor landskampioenen een zeer bescheiden rol ver tolkt Na de verrassing in Veenendaal. Waar AZC zich ten koste van beker houder Jug Dubrovnik plaatste voor de eindron de, verliep de voorberei ding voor de finale aller minst op rolletjes. Eind november kampte trainer Domburg met vier zie ken, Buunk, Mirea, Strooboer en Boegscho- ten en een vijfde, Noor- degraaf, had last van oogblessure. In de laat ste dagen klaarde een ie der wel op, conditioneel was de ploeg zodanig aangetast dat op een hoge klassering niet werd gerekend. Die verwachting werd in Barce lona Ingelost. Zonder overwin ning werd de Alphense club vierde achter winnaar Barcelo na, Spandau en Vasas Boeda pest, die in punten gelijk ein digden, maar uit de manier waarop AZC naar drie nederla gen werd gespeeld, sprak de onvolwassen instelling van de Alphense spelers. In alle wed strijden was de ploeg de gelij ke van de tegenstander, con troleerde AZC lange tijd het duel. In alle drie werd die we tenschap fataal. Het zevental meende zich een „rustige" pe riode te kunnen veroorloven, legde zeven minuten wat min der agressiviteit aan de dag, liet de concentratie wat varen en werd voor die instelling bestraft. Het begon al vrijdagavond te gen Barcelona, de latere win naar van het toernooi. Na twee perioden leken er geen proble men- Barcelona leidde welis waar met 5-4, maar AZC was geenszins de mindere. Integen deel, de Spanjaarden werd geen kans gegund hun snel heid uit te buiten. In de derde periode liep er van alles mis. De coördinatie binnen de Alp hense ploeg was zoek, en Bar celona rukte binnen enkele mi nuten op naar 9-4. In die verlo ren positie hervond AZC de kalmte en kwam terug, te laat, tot 9-8. Een dag later tegen Spandau volgde een herhaling van dit gebeuren. Met dit verschil, dat de Westduitsers in de tweede periode alle gelegenheid kre gen de score te verhogen. Freud Stamm (2) en Otto voer den in die fase de stand op naar 5-2, voordat AZC weer te rug in de wedstrijd kwam. Door een fabelachtig afstands schot van de Roemeense ex- international Mirea en een In zet van aanvoerder Buunk was er na drie parten (5-4) nog van alles mogelijk. In de laatste rondgang speelde AZC een va- banque spelletje. De Alphen a- ren moesten winnen om in de race op een goede klassei te blijven en namen daar grote risico's. Die speelw werd door de geroutinee Westduitsers uitstekénd be om de zege veilig te stel AZC viel aan, met man macht en Spandau scooi eindstand 8-5. In de laatste wedstrijd, te Vasas Boedapest, was AZC de derde periode niet bij les. De Hongaren verander in die fase de achterstand 5-4 in een voorsprong van I In de eerste twee perioden l AZC goed gecontroleerd terpolo laten zien, waarin sas keurig aan banden vt gelegd. Na de „normale" in king viel er voor de Alphena niet veel meer te redden. I 11-4 werd de derde nederli en de laatste plaats, een ontkoombaar feit. Eindstand: 1 Barcelona (Spa) 3 3 0 0 6 3 2 Spandau (Wdl) 3 1113 3 3 Vaaas Boedapest (Hon) 3 11! 33 4 AZC Alphen (Ned) 300302

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16