tia Visser weer klasse apart Zaalhandbaldames niet gedegradeerd os wint in Ahoy' [ORS AANTAL BAANRECORDS IN EINDHOVEN Navratilova langs Lloyd-Evert De Castella snel op marathon van Fukuoka E22H-EHÖ3 'Éin Henk Nooren derde bij CHI in Bordeaux Ovatia dank zij jury winnaar Supertriotip Tilburg Trappers op weg naar titelstrijd Flyer derde Bitsjerova bewijst zich Badmintonploeg maakt indruk LE1DSE COURANT/ MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA 13 ?2bHOVEN Hilbert van 'TDuim, Lieuwe de Boer en Visser waren gisteravond ■3vinnaars van de nationale [atiewedstrijden, die on- g: het opschrift „Brabant r ty-trofee" op de kunstijs- n in Eindhoven werden puden. Met name de 128 die Ria Visser op de meter reed, was van uit end gehalte. De 20-jarige iter uit Honselersdijk |f slechts drie seconden en de officieuze seizoen- >er van een maand gele- i in Den Haag. All-roun- j, sprinters en dames |den voor een fors aantal jirecords, maar dat zegt niet veel over de per- ctieven voor de internatio- j toernooien, aangezien de bant Plant-trofee de voor ste wedstrijd is die op indhovense baan wordt erkt. nbinatie met de kracht- om de Dom-trofee, ag in Utrecht, gold de e editie van de Brabant ms' l%er Plant-trofee als selectiewed strijd voor het eerstkomende tweedaagse evenement. Dat is vastgesteld op 19 en 20 de cember, wanneer in Groningen de nationale ploegen (all-roun ders, sprinters, dames en ju nioren) de collega's uit Noor wegen ontmoeten. Met uitzon dering van de sprintploeg, die vorige week in West-Berlijn al het internationale podium op mocht, wordt dat de eerste confrontatie met een stukje buitenlandse top. De pupillen van sprint-trainer Gauke Nijholt slaagden er in op de 500 meter massaal de rapste all-rounders voor te blij ven. In het - recente - verleden was dat wel eens anders. Bij een hoge vochtigheidsgraad, lichte wind en een inderhaast gevroren baan zette Lieuwe de Boer op het eerste onderdeel de beste tijd neer. De Fries had in zijn spoor vijf rijders die de 500 meter sneller voltooi den dan Hilbert van der Duim, met 39.80 de beste all-roun- Op de duizend meter zette Miel Govaert De Boer welis waar op 74/100e seconde, maar de Amersfoorter reikte niet ver genoeg om de hoofd prijs op te eisen. In het eindklassement moest Govaert nog voorrang verlenen aan Ron Ket, die op beide af standen weinig op beide win naars toegaf. Bij de dames zijn de verhou dingen na de strijd om de IJs- sel-cup, twee weken geleden, ongewijzigd gebleven. De zich buiten de kernploeg voorberei dende Ria Visser rijdt voorop en daarna komt er een hele tijd niets. De Haagse sport journaliste heeft haar sprint een fractie verbeterd - on danks een misslag werd het in Eindhoven 44.88 en behield haar stayerskracht. Een ver schil van tien seconden met nummer twee, de verrassende Ineke Kooiman (4.47.25) bracht Visser na de 3000 me ter met een marge van ruim een punt aan de kop van het klassement. De tweede positie was voor Ina Steenbruggen, die langzamerhand de door een enkelblessure opgelopen trainingsachterstand inloopt. Alie Boorsma, traditiegetrouw winnares van de 500 meter (32.27), moest op de lange af stand zestien seconden op Vis ser toegeven. Om de wedstrij den een vlotter verloop te ge ven, werden de 3000 en 5000 meter in kwartetten verwerkt. De niet unieke, maar wel aan trekkelijke aanpak om vier deelnemers tegelijk de baan op te sturen, leverde interes sante achtervolgingsraces op, waarvan Hilbert van der Duim en Frits Schalij voornamelijk profiteerden. In de gestaag neervallende regen kwam de nationale kampioen tot een seizoentopper: 7.17.68. De naast hem rijdende Schalij, die op de sprint iets tegenviel, bleef met 7.19.14 goed in de buurt. De derde 5000-meter lijd kwam op naam van junior Rob Vunderink (7.27.39), die Yep Kramer op afstand hield. Buitenland Hans Magnusson heeft het af gelopen weekeinde tijdens schaatswedstrijden in Eskilstu- na zijn goede vorm getoond. •Het Zweedse talent zegevierde bij de allrounders op drie van de vier afstanden. Alleen de 5000 meter moest hij laten aan Tomas Gustafson. Die won in 7 minuten en 23.63 seconden. Bij de sprinters werd Jan-Aake Carlberg eerste. Hij won op de tweede dag zowel de 500 me ter, met Göran Johansson kwam hij uit op 39.98 secon den, als de 1000 meter (1.20.83). De Finse sprinter Jukka Ala- Louko heeft gisteren de inter nationale wedstrijden in Lille- hammer gewonnen. Ala-Louko won drie van de vier afstan den. Op de tweede dag kwam hij op de 500 meter tot een tijd van 38.9 seconden. De 1000 meter was voor de Noor Kai- Arne Engelstad, die al erg hard ging (1.17.5). Zowel bij de dames als bij de heren is het afgelopen week einde de Dynamo Cup, een in ternationale schaatstrofee, in Oostduitse handen gebleven. Bij de dames werden de wed strijden in Oost-Berlijn naar de hand gezet van Karin Busch- Enke en bij de heren zegevier de André Hoffmann. De schaatswedstrijden werden onder niet ideale omstandighe den afgewerkt. De tijden waren dan ook niet imponerend. Met name op de tweede dag vielen de prestaties tegen. Bovendien had een groot aantal top- schaatsers niet ingeschreven voor deze Oostduitse „klassie ker". Karin Busch was een klasse apart bij de dames. De wereldkampioene sprint won drie van de vier afstanden. Al leen op de 500 meter moest zij verrassend haar zestienjarige landgenote Angela Stahnke la ten voorgaan: 43.60 seconden tegen 42.87 seconden. Hoffmann, zeker niet één van de bekendste Oostduitse na men, zegevierde op de 500 en de 1500 meter. Op de lange af standen verspeelde hij niet te veel tijd op de concurrentie om zijn leidende positie kwijt te ra ken. BJERRINBROE De Ne derlandse zaalhandbal dames hebben zich in de B-groep van het toernooi om het wereldkampioen schap kunnen handha ven. De formatie van bondscoach Nona Vene- ma-lgnacz eindigde in Denemarken op de ne gende plaats nadat zater dag de laatste wedstrijd tegen Frankrijk met 25-15 werd gewonnen. In de eerste helft was Neder land al sterker, maar toen slaagden de Frangaises er nog enigszins in de strijd bij te be nen. In deze periode speelde Marjo Smeets verdienstelijk door de gevaarlijkste Franse speelster Caroline Martin volle dig aan banden te leggen. Bij de rust had Oranje een voor sprong van 9-6. In de tweede helft werd Frankrijk echter weggespeeld. Via 14-7, 15-8 en 17-10 werd het tenslotte 25-15. Ilona Venema: „Na de neder laag tegen Zweden, dat in een ware slijtageslag triomfeerde, ben ik onder de indruk van deze overwinning. De ploeg heeft zich knap hervonden en vooral taktisch zeer sterk ge speeld. Ik had gehoopt op handhaving in de B-poule en daarin zijn de meisjes ge slaagd. Dit was het hoogst haalbare". De Nederlandse doelpunten werden tegen Frankrijk als volgt verdeeld: Jeanne Arnol- dussen (7), Georgina van lersel (4), Dirkje Hartland (3), Chris- tien Knigge (2), Jacqueline Drenth en Jannie Balser. De strijd om het B-wereldkam- pioenschap werd uiteindelijk gewonnen door Tsjecho-Slo- wakije. In de finale te Randers werd Roemenië, dat aanvanke lijk nog een voorsprong van 7- 0 had, met 21-20 verslagen. Met beide Oosteuropese lan den promoveren ook Noorwe gen, Bulgarije en West-Duits- land naar de A-poule. Naar de kwalificatiegroep degradeer den de ploegen van Frankrijk, Oostenrijk en Spanje. WK junioren wereldkampioenschap voor herenploegen onder 21 jaar gehouden. Nederland verloor de eerste twee wedstrijden met minimaal verschil: 22-21 tegen de Sovjet-Unie en 18-17 tegen IJsland. De derde wed strijd, tegen gastheer Portugal, werd met ruim verschil gewon nen: 20-15. Tegen de Sovjet-Unie scoor den voor Nederland: Schuurs (6), Beekman (6), Van Olphen (4), Jacobs (3), Groenveld (2). De produktie tegen IJsland werd als volgt verdeeld: Lou- wers (5), Schuurs (5), Boom houwer (2), Beekman (2), Ja cobs (2), Van Olphen. Tegen Portugal scoorden voor Oran je: Schuurs (7), Van Olphen (6), Beekman (3), Jacobs (2), Bos- ken en Van Hout. ERDAM Wereld pioen René Kos is gis- in winnaar geworden de Grote Prijs van terdam, een open stay- vedstrijd, waarvoor zo- amateurs als profes- lals ingeschreven had- Profwielrenner Kos d in het Rotterdamse rtpaleis Ahoy' in de »te manche tweede en de daarna met een rwinning in de tweede cs zijn eindzege veilig, in Venix werd in het lalklassement tweede. De beste amateur was Gaby Minneboo, die vierde werd voor amateurwereld kampioen Mathé Pronk. Hennie Stamsnijder is in een wielerveldrit te Meilen (Zwi) als tweede geëindigd achter de in topvorm verkerende Zwitser Albert Zweifel. Stamsnijder moest vijftig seconden prijsge ven op de oud-wereldkam pioen. De Belg Roger de Vlae- minck en zijn koppelgenoot Frits Pirard zijn gisteren in Dorst winnaar geworden van de eerste koppelveldrit voor wielerprofs, die in Nederland werd gehouden. De Vlaeminck en Pirard legden het dertig ki lometer lange parkoers af in 1 uur 18 minuten en 12 secon den. De ploegmakkers Adrie van der Poel en Hennie Kuiper werden tweede op 1.10 en Ludo Peeters (Bel) en Johan van de Velde bezetten de der de plaats met een achterstand van 1.50. De Westduitsers Dietrich Thu- rau en Albert Fritz hebben de 29e wielerzesdaagse van Zü- rich gewonnen. Het koppel had een ronde voorsprong op de Zwitsers Urs Freuler en René Savary (tweede), René Pijnen met de Belg Patrick Sercu (derde) en de Denen Frank en Svendsen. tree van inz Klammer t winst D'ISERE „Daar drink ik glaasje op", liet Franz nmer zich gisteren in Val ïre ontvallen. De 28-jarige tenrijker had reden genoeg zelf te trakteren. Na drie en negen maanden was de npische kampioen van er in geslaagd weer een ling winnend af te sluiten, e periode tussen 1973 en was Klammer in zijn spe- teit haast onverslaanbaar. trna ging het bergafwaarts con Klammer met de be niet meer meekomen, ak heb ik er over gepie- maar te stoppen, maar je hoe vasthoudendheid toch It beloond", aldus een ver- |de Klammer, die op het irium van de eerste sneeuw idjnieuwe wereldbekerseizoen uitstekend inzette. Even het er op alsof de Zwitser Isfer Müller sneller zou zijn ul Klammer. Hij had de beste r entijd, maar verloor op het Cfste deel te veel en kwam seconden te kort. Derde zijn landgenoot Tony |ler. Nederlander Peter van der Huw klasseerde zich als Ie. De andere Nederlandse egenwoordiger, Lody Pie- werd 76ste. BORDEAUX De Westduitser Gerd Wiltfang heeft gisteren tij dens het internationaal springconcours in Bordeaux de vierde wereldbeker-wedstrijd (Europese zone) gewonnen. Wiltfang was in de tweede barrage veel sneller rond met Goldika dan de Fransman Cottier met Flambeau. Beide ruiters bleven foutloos in de eerste twee ronden en de eer ste barrage. De Nederlander Henk Nooren leverde een uitsteken de prestatie door met Opstalan S de derde plaats te pakken. Van degenen die in de eerste barrage vier strafpunten opliepen, was Nooren de snelste. In de stand om de wereldbeker inde Europese afdeling bezet Nooren de gedeelde vijfde plaats. Evenals de Fransman Bertran de Balanda verzamelde hij tot nu toe 25 punten. De Engelsman David Broome staat eerste met 45 punten. Stand: 1. David Broome (Eng) 45 punten; 2. Nick Skelton (GBr) 30; 3. Thomas Fuchs (Zwi) 29; 4. John Whitaker (GBr) 28; 5. Gil les Bertran de Balanda (Fra), Henk Nooren (Ned) 25. NAGOYA Kersverse wereldkampioene turnen Olga Bitsjero va heeft dit weekeinde tijdens internationale wedstrijden in Nagoya haar kwaliteiten opnieuw bewezen. De 15-jarige turnster uit de Sovjet-Unie behaalde zaterdag de overwinning in de individuele vierkamp strijd en voegde daar gis teren twee zeges in de toestelfinales aan toe. Bij de paardsprong en op de balk was zij onbetwist de sterkste. Bij de heren won de Japanse veteraan Nabojuki Kajitani de zes kamp. In de finales ringen en brug was gisteren de eerste plaats eveneens voor Kajitani. Op de brug moest hij de zege echter de len met zijn landgenoot Koji Gushiken. Bij de turnstrijd in Nagoya behaalde zowel Japan als de Sovjet-Unie vijf titels. Het winnende duo Ovatio en pikeur Mollema van de supertriodraverij om de All round Stayersprijs in Hilversum. HILVERSUM Drie jaar achtereen won Kees Ver kerk op de Hilversumse renbaan de allround- stayersprijs. De laatste twee jaar ging Nico Kid met de eer strijken, maar gisteren kwamen beide paarden in dit nummer, niet in het stuk voor. Ossian met Jan Wagenaar nam over de afstand van 3900 me ter al snel de leiding. De koers over vier ronden was voor de helft achter de rug toen Ossian Oswald, Roekia en Pan Fried naast zich kreeg. Aan de bui tenkant kwam Nico Kid sterk aandringen en was op eën ge geven moment zelfs tweede achter Ossian. Beide paarden konden in de eindstrijd geen rol meer spelen. Pan Fried, die met pikeur Luut Dooper sterk kwam aandrin gen, sprong in de fout en werd honderd meter voor de finish gediskwalificeerd. Het draverij comité besloot daartoe ten gunste van Ovatio, die nu ze gevierde in handen van Arnold Mollema voor Roekia en Sasja van Willy. DEN HAAG - In supertrio 50 voor zondag 13 december komen op de Hilversumse baan veertien paarden aan de start. Een veld met veel paarden, die uitstekende prestaties achter hun naam hebben staan. Hiervan Is Rick Hanover in blakende vorm. Het won* de laatste vijf draverijen op rij in handen van de Noordhollander Cees Imming. Tot en met woensdag is het mogelijk de wedformulieren op het postkantoor in te leve ren en tot en met zaterdag op de wedstrijdbanen. Onze favorieten: Rick Hanover (no. 10), Sergio Fortuna (no. 3) en Parioca S. (no. 6). Onze outsiders Terry N. (no. 5), San Sebastian (no. 14) en Tydi Flower (no. 8). Martina Navratilova met de trofee, nadat zij Chris Evert-Lloyd met 6-7, 6-4 en 7-5 had verslagen en het open Australische tenniskampioenschap op haar naam bracht. MELBOURNE In een dramatische finale om de Au stralische tennistitel voor dames heeft de Ameri kaanse Martina Navratilova haar rivale Chris Lloyd- Evert gisteren in Melbourne voor het eerst dit jaar bedwongen. De cijfers geven een duidelijke indicatie over het geringe krachtsverschil: 6-7, 6-4, 7-5. Nadat beide speelster elkaar in de eerste twee sets weinig had den toegegeven, brak Navratilova in de openingsgame van de beslissende derde set door de opslag van Lloyd. Zij stroomde direct door naar 5-1, maar Lloyd, liet de moed niet zakken en vocht verbeten terug tot 5-5. „Ik dacht dat ik toen op het punt stond een hartaanval te krijgen", zei Navratilova later. In de elfde game maakte Chris Lloyd echter enkele fatale vergissingen. Navratilova moest met haar dubbelpartner Pam Shriver het Amerikaanse duo Kathy Jordan/Anne Smith voor laten gaan- 6- 2, 7-5. Michel Schapers is in de kwartfinale van het sateliettoernooi in Eupen uitgeschakeld. Hij verloor van de Amerikaan Eaqen Adams: 6-2, 6-1. DEN HAAG Tilburg Trappers is weer een stap dichter bij de kwalificatie voor de play offs om de nationale ijshockeytitel geko men. De Tilburgse formatie won gisteravond de uitwedstrijd te gen APA Eagles in Den Bosch met 8-3 (3-2, 2-1 en 3-0). Nijme gen versloeg in Eindhoven Kemphanen met 10-1 (2-0, 2-0 en 6- 1). De stand is nu: Feenstra Flyers 21-36, Nijmegen 22-34. Amster dam 20-30, Tilburg Trappers 22-27, APA Eagles 22-19, HYS '80 21-15, DLJ Leeuwarden 22-7, Kemphanen 22-4. FUKUOKA De Australiër Robert de Castella heeft gisteren de zestiende internationale marathon in de Japanse stad Fukuoka gewonnen. Hij bleef met een tijd van 2 uur, 18 minuten en 18 seconden slechts vijf seconden verwijderd van de beste tijd ooit op een marathon gelopen. In Fukuoka eindigde de Japanner Kunimitsu Ito als tweede in 2.09,37 en diens landgenoot Shigeru Soh werd derde in 2.10,19. De Nederlandse kampioen Cor Vriend kwam na 2 uur. 14 minu ten en 25 seconden als dertiende over de eindstreep. Klaas Lok (Phoenix) won gisteren in Heithuizen de jaarlijkse Sint Nicolaas-loop. De acht kilometer werden afgelegd in 25 minuten en 39 seconden. De overige ereplaatsen werd bezet door Pieter van den Haas (HAC) en Peter Rusman (Unitas). Frank van Ravensberg (Haarlem) won een wedstrijd snelwande len over 10 kilometer in Rotterdam met een tijd van 47 minuten en 9 seconden. Tweede werd Tjabel Ras (PAC), derde Harrie Schmitz (Attila). AUCKLAND Het Nederlandse jacht De Flyer is in het klasse ment met gecompenseerde tijden als derde geëindigd in het tweede gedeelte van de rond-de-wereld zeilwedstrijd Kaapstad Auckland. De Flyer, die de snelste oversteek maakte, moest in het klassement de naderhand arriverende jachten Ceramco (Nieuw-Zeeland) en Charles Heidsieck III (Frankrijk) voor laten gaan. Alleen de Zwitserse Disque d'Or, met aan de helmstok Pierre Fehlmann, had de volgorde nog in de war kunnen gooien. Maar het schip werd door windstilte tijdens de laatste driehon derd mijl te lang opgehouden om nog een kans te maken. CARDIFF Tijdens de internationale badmintonkampioen schappen van Wales in Cardiff heeft het Nederlandse gelegen- heidsduo in het damesdubbel, Karin Duyvestein/Marjan Rid der verrassend tot de finale gereikt. Daarin verloor het koppel van de sterke Engelse speelsters Sally Podger-Leadbeater en Karen Chapman met 10-15 en 2-15. De Engelse combinatie had in de halve finales weinig moeite met een ander Nederlands duo, Kakiay/Kloet: 15-4, 15-3. In het enkelspel kwam Rob Ridder in de halve finale de jonge Engelsman Steve Baddeley tegen, die de nog steeds erg verkou den Nederlander met 15-7 en 15-8 versloeg. De speler van Arn hem Lex Coene legde het in de derde ronde af tegen Mark Ri-* chards van Wales: 15-8, 8-15, 11-15. In het gemengd dubbel zorgden Ivan Kristanto en Karin Duyves- tein voor een verrassing door Rob en Marjan Ridder in de twee de ronde te verslaan. Tegen het Nederlands-kampioenskoppel van 1980 werd het 15-12, 6-15 en 15-13 voor Kristanto/Duyves- tein.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13