tentree levert circa ton op Cruijff stuwt Ajax FC DEN HAAG SPEELBAL VAN AZ'67 3 MX GEEFT MINDER TOESCHOUWERS OP frontaal MAANDAG 7 DECEMBER 1981 onze verslaggever) VTERDAM - Het was nauwelijks waar- ibaar intermezzo-tje nababbel die Johan kjfff afstak na zijn ge- [gde rentree in De Slechts diegenen de om de maestro jenklonterende groep imensen en andere ingstellenden die zich dichtst in de buurt de op zachte toon tende vedette bevon- konden het opvan- Plotseling drong een iTERDAM Of Johan Iff voor Ajax inderdaad verlosser, zoals hij werd jemd in zijn tijd bij Bar- Kia, zal worden is nog lijk te voorspellen. Een was wel dat de ooit zo be- Dokte voetballer de 6tem- j én het publiek terug- Iht in De Meer. Bovendien rde de rentree van Cruijff een zege van 4-1 op te- het verrassend sterk ope nde Haarlem, zodat de te- leer van de 'verloren I' in alle opzichten ge- gd mocht worden ge ïnd. Dat gold ook voor Jo- Cruijff persoonlijk. Zijn lerking kort na afloop „Ik met een minder optreden tevreden zijn geweest" wat dat betreft boekde- typerende uitlating van de over voetbal altijd zeer SCh uitende (ex-)vedette. rentree^a^ een'bergpad ie dagv\ "aHi?een blikTn innerlijk. Johan Cruijff, die rweek verklaarde dat als de transactie met Ajax zou zijn rondgekomen hij waarschijnlijk zou zijn ge it met voetballen, wilde nadrukkelijk een succes ten van zijn heroptreden in Watergraafsmeer. Daartoe irde hij niet alleen zelf na stilstand van ongeveer een jaar op een onverwacht onerende wijze, maar werd levens toe in staat gesteld opofferend werk van eni- i zijn ploeggenoten én de Hling van Haarlem. Door- ja) die factoren meewerkten Cruijffs herverschijning doorslaand succes. Dat extra cachet kreeg door rijze waarop hij de ope- treffer voor zijn rekening j, op een manier waarop hij nt lijkt te hebben: met een keloze techniek en getui- van een bijna ongeëve- jrd inzicht. 'zette niet alleen de kroon Cruijffs optreden, maar cht tevens het publiek in flard van een radio-uit zending door tot de drom mensen in de perskamer. „Alle mensen zijn tevre den naar huis gegaan", klonk de stem van radio verslaggever Jack van Gelder. „Heeft iemand ze geteld?", reageerde Cruijff onmiddellijk, met een grijns op het nog im mer afgetrainde gezicht. De opmerking van de door ze ker 28.000 kijkers weer aan de borst gedrukte Jople was ech ter een veelbetekenende. Hij hield direct verband met de in teressante vraag hoe veel Jo han Cruijff voor zijn eerste op treden na ruim acht jaar in de hoofdmacht van Ajax zou heb ben verdiend. Naar verluidt kan de ooit als Verlosser aan geduide voetballer van het be drag dat iedere extra toe schouwer voor een entreekaar tje neertelt de helft op zijn bankrekening laten bijschrijven oftewel vijftig procent van dat deel van de recette dat niet door Ajax was begroot is voor Cruijff. Gisteren kwamen op het com petitieduel met Haarlem, dat was begroot op een recette van 10.000 toeschouwers, ze ker 28.000 belangstellenden af. Kassa voor Ajax, kassa voor Cruijff, die aan zijn ren tree alleen al door de clausule van de vijftig procent van de 'meerrecette' naar schatting een kleine 90 mille heeft ver diend. Of zou hebben ver diend. Want hoewel De Meer vrijwel geheel was uitverkocht presteerde de leiding van Ajax het om op het nieuwe electro- nische scorebord na de pauze een aantal toeschouwers van 23.000 op televen. Of Cruijff of de fiscus daarmee om de tuin moest worden geleid moet maar even in het midden wor den gelaten. Overigens heeft Cruijff voor zijn eerste wedstrijd weer voor Ajax méér verdiend dan die negentig mille. Want ook con tractueel verdient hij een be paald bedrag, terwijl hij in de winstpremie eveneens mee deelt. Kortom, een lucratieve middag voor Ajax en voor Cruijff. Overigens treffen Ajax en Cruijff het niet dat voor de Meerclub nu twee uitwedstrij den op het programma staan: NEC en Feyenoord. Deze beide clubs kunnen nog keurig even meeprofiteren van het Cruijff- effect, vervolgens treedt de winterstop in waarna het af wachten is of Amsterdam en omgeving nog steeds zo warm loopt voor de vedette. Johan Cruijff is gedemarreerd, Gerrie Kleton en Chris Verkaik hebben het nakijken terwijl scheidsrechter Keizer toekijkt. een ongekend goede stem ming. De fans waren al 'vol verwachting' over het optreden van de maestro, zijn eerste verschijning tijdens de war ming up had al een enthousi asme tot gevolg dat veel be loofde voor de wedstrijd zelf. Toen ook Cruijff zelf alle regis ters open trok en zijn 'directe opponent' Gerrie Kleton hem daarbij nauwelijks „een stro breed in de weg legde, was aan alle voorwaarden om er een succes van te maken vol daan. „We waren hier geko men om er een positieve wed strijd van te maken", verklaar de zowel Kleton als trainer Hans van Doomeveld van Haarlem later. Haarlem deed dat in alle opzichten, ging uit van de eigen, niet geringe mo gelijkheden en kon gedurende lange tijd in het duel minstens de evenknie (en soms zelfs meer) zijn van Ajax. Het resul taat was een uiterst onderhou dend duel, waaruit helaas kort na de pauze het wedstrijdele ment grotendeels verdween doordat de Haarlemse voor stopper Pieter Huyg een onge lukkig moment kende door de bal uit een passje van Ling achter de eigen doelman te werken. Ajax, waarin Oisen en Vanenburg veel vuil werk op knapten voor Cruijff - hetgeen de maestro na afloop verleidde tot complimenten aan beider adres -, kwam er door in ge wonnen positie. Hetgeen nog niet onmiddellijk inhield dat de Amsterdamse ploeg direct als geheel een herboren indruk maakte. Trainer Kurt Linder memoreerde zelfs na afloop van een aantal goede individu ele acties, maar van een hape rend collectief optreden. „Cruijff heeft gespeeld zoals ik had verwacht", deelde Linder mee. „Pas de laatste twintig minuten liep het een beetje zoals het eindelijk moet. Daar voor ging het zoals de laatste weken, niet goed. Cruijff speel de, het feit in aanmerking ge nomen dat hij maanden, mis schien zelfs wel jaren, geen wedstrijden meer op dit niveau heeft gespeeld, goed. Ik hoop en verwacht dat hij de komen de tijd meer binding aan de ploeg kan geven door zijn gro te inzicht". Inzet Johan Cruijff zelf sprak met klem tegen dat hij al zo lang niet meer met zo veel inzet had gespeeld. „Ik heb me altijd waar dan ook volledig ingezet. En als het tijdens mijn optre dens bij Levante, in Milaan en bij de Washington Diplomats niet zo liep als het moest, had dat andere oorzaken. Maar die zijn nooit voldoende tot de bui tenwacht doorgedrongen". Waarop Cruijff desgevraagd slechts één oorzaak voor min dere prestaties in den vreemde aanvoerde. „Ik was nü fit", zei hij kortaf, elke vorm van dis cussie verder afkappend. De heropvoering van de 'Johan Cruijff-show' kon, daar be stond geen twijfel over, voor een groot deel op het conto van Haarlem worden geschre ven. Door het positieve optre den van de ploeg van Van Doorneveld kon de 'oude mae stro' weer schitteren als in zijn betere dagen. Maar wat als straks ongetwijfeld een van minder positieve intenties be giftigd team Ajax opwacht, met een mandekker aan Cruijff ge plakt. „Dan moet het tactisch gewoon anders worden ge speeld", stelde de meester simpel. „Dan zal ik me verder moeten laten terugvallen, waardoor anderen dan weer kunnen profiteren". Naar zijn zeggen ziet Cruijff niet op te gen zo'n ongetwijfeld tot min der etalegewerk gelegenheid biedende opponent. „Ér moet nog veel werk worden verzet", bereed de maestro zijn stok paardje. De wedstrijd tegen Haarlem gisteren leverde aller hande bouwstenen aan voor die stelling. Wanf Cruijff mocht dan de tribunes gaandeweg de ontmoeting verleiden van een bescheiden 'Johan-Johan' over te gaan op het aanhankelijker 'Cruijffie-Cruijffie', een wat kri tischer waarnemer kon niet voorbijgaan aan het feit dat in de schaduw van de meester andere spelers minder tot ont plooiing kwamen. Cruijff diri geerde zo nadrukkelijk elke bal naar de eigen voeten (hij was in totaal maar liefst 56 keer aan de bal, waarbij hij er slechts dertien keer niet iets goeds mee deed) dat anderen verwelkten tot waterdragers. Waarbij het slotkwartier overi gens weer wat goed maakte, waarbij de aantekening dat Haarlem toen (bij een achter stand van 3-0) minder nadruk kelijk aanwezig was. Johan Cruijff zelf zorgde er voor dat de ontmoeting niet geheel doodbloedde door na een ou derwetse demarrage Wim Kieft (die ook de vierde Ajax-treffer nog scoorde) in staat te stellen te doelpunten. Dat tussen de bedrijven door Terry Hendriks nog tegenscoorde, was slechts belangrijk voor de statistiek. Waarin het heroptreden van Cruijff met een hoofdletter kan worden opgenomen. FRANK WERKMAN scoreverloop: 21. Cruijff*1-0; 49. Huyg (eigen doel) 2-0; 73. Kieft 3-0; 84. Hendriks 3-1; 85. Kieft 4-1. scheids rechter: Keizer; toeschouwers: 28.000. Gele kaart: Masefield (Haar lem). Ajax: Schrijvers; Schoenaker. Jansen, Rijkaard, Boeve; Vanenburg, Cruijff, Lerby, Ling (Van 't Schip). Kieft, Oi- Haarlem: Metgod; Ma9efield, Haar, Huyg, Nijholt; Verkalk, Kleton (Hen driks), Van Leen, Balm; Böckling (Blikslager). Gullitt. HAAG Het leek wel, toeschouwers moesten lijven in de 22 minuten, .resteerden nadat Kees de stand bij FC Den -AZ *67 op 1-4 had ge it. Er was immers van wedstrijd geen sprake AZ '67 deed wat het FC Den Haag liep van |kastje naar de muur. Dat stand geen verandering erging was te wijten (oh kt FC Den Haag) aan het dat de Alkmaarse forma- nauwelijks de helft van r vermogen wenste te be ien. nals vorig seizoen demon- Orde AZ '67 zijn praktisch fecte positiespel. Bewonde- I oogêt de Noordhollandse jg er wel mee, maar weekt leen enthousiasme mee los. is het gevolg van de emo- jze wijze, waarop de man- Ippen van trainer/coach Jrg Kessler zich plegen te lifesteren. Vandaar, dat het de amusementswaarde eren in het Zuiderpark snel gedaan, toen AZ zijn over- e surplus aan kwaliteit tot .jukking ging brengen in de -Verhoudingen. „Als het 1-8 jzijn geworden, was er niets Kaan te merken geweest", ■Kessler zonder zich aan Btspraak te bezondigen. niveau van de bezoekers ■nderdaad mijlenver verwij- B van dat van de gastheren. ^Ibelovend hoon, dit er aanvankelijk naar uitzag. FC Den Haag, Aad Mansveld weer in de deren, begon veel belo- Harrie Melis leek een ieuze middag tegemoet te omdat hij veel sneller k dan zijn directe tegen- der Hans Reijnders (in fei- ervanger voor de met een blessure In burger geble- Hovenkamp) en daardoor achteren uit via een lange i (Van Delft. Mansveld) ge- kelijk te lanceren. Op links Bram Rontberg Richard der Meer een moeilijke dag te gaan bezorgen door dribbels en voortdurend chen. Ook op het midden- en in de achterhoede leek FC Den Haag zijn zaakjes voor elkaar te hebben. Dit had tot gevolg, dat geen verdediger van AZ in de ope ningsfase een of twee linies opschoof. Tussen het Alkmaar- se middenveld en de verdedi ging was een gapende ruimte, die FC Den Haag als uitsteken de lanceerbasis voor counters kon benutten. Geleidelijk dichtte de landskampioen de hiaat. Echter, toen dit proces nauwelijks in gang was gezet, werd AZ met een achterstand geconfronteerd. Harrie Melis, naar het centrum getrokken, produceerde in de dertien mi nuut een oogstrelend doelpunt via een curvend schot, waar door het leer onbereikbaar langs Treytel vloog. Die treffer leek de thuisclub tot een gro tere produktie te inspireren. Rontberg was immers met een kopbal na voorbereidend werk van Van Delft dicht bij een ver dubbeling van de marge en Morgan vond Treytel bij een schot op de goede plaats. Een klein kwartiertje had het er alle schijn van, dat de rentree van Aad Mansveld met een be vredigend resultaat gevierd zou worden. De 37-jarige ver dediger én aanvoerder (trainer Martin van Vianen: „We had den geen leider in de ploeg, dat is Aad wel. Vandaar, dat hij direct weer aanvoerder is gemaakt".) dirigeerde in woord en gebaar naar de juist geach te posities. FC Den Haag had alles onder controle, tot Van der Meer, Metgod en Jonker hun oorspronkelijke posities verlieten en opschoven naar de voorste linies. Toen werd FC Den Haag onophoudelijk in elke linie geconfronteerd met een numerieke meerderheid van de Alkmaarders, die bo vendien een surplus aan erva ring en individuele kwaliteit be nutten. Het geschiedde zo kli nisch, dat de combinaties niet eens gevaarlijk leken. Toch maakte Pier Tol na zo 'n emo tieloze combinatie tussen Met god en Jonker gelijk mikte de Met een opengereten teen wordt Aad van Bergenhenegouwen per brancard van het veld gedragen. Hij was de vervanger voor Lex Schoenmaker, die eerder krimpend van pijn met een forse vleeswond aan de kuit naar de kleedkamer werd gebracht (zie Inzet). Oostenrijker Franz Oberacher op aangeven van Tol net naast het doel van Dido Havenaar. Uitvallen Met het uitvallen van Lex Schoenmaker (hij werd wegge dragen met een bijna twintig centimeter lange vleeswond in de kuit, die in het ziekenhuis met vijftien hechtingen moest worden dichtgenaaid) ver dween het laatste beetje even wicht uit de Haagse ploeg. Weliswaar was het doelpunt, waarop AZ nog voor rust op een voorsprong kwam niet ge heel vrij van een buitenspel luchtje.'Peter Amtz stuurde zo wel Peters als Oberacher met een lob vrij naar het Haagse doel (Peters scoorde). Vlak na rust kwam een half door Mans veld geblokkeerd schot van Oberacher tegen de lat te recht, doch Tol profiteerde als nog in de rebound. Was FC Den Haag reeds alle evenwicht kwijt, op dat moment vloeide het restje inspiratie ook nog uit de botten. AZ dolde met FC Den Haag en kon geheel zelf bepalen hoe hoog de uitslag zou worden. Simon van Vliet redde bij een inzet van Obera cher nog op de doellijn, doch Kees Kist vond wel het Haagse net. Het gemak, waarmee AZ (waar Kristen Nygaard als invaller voor de geblesseerd geraakte Pier Tol na lange tijd (augus tus) zijn rentree vierde) het ra deloze FC Den Haag naar zijn hand zette, konden vele toe schouwers niet aanzien. Zij verlieten dan ook geruime tijd voor het eindsignaal van scheidsrechter Van Ettekoven de tribunes. Alsof FC Den Haag nog niet genoeg ellende kent, moest Aad van Bergenhenegouwen in de 56e minuut al per brancard, worden weggedragen. Een Alk maarse nop had een teen van de Invaller van Schoenmaker, die na lange tijd met blessures te hebben gesukkeld zijn ren tree vierde, opengereten. Mar co de Vroedt was zijn vervan ger. Joop Korevaar, die wegens een kniebandblessure pas na de winterstop weer in actie kan komen en tot dan de huldiging voor zijn 500e wedstrijd moet uitstellen, vond toch niet, dat FC Den Haag zich zo machte loos te weer had moeten stel len. „Jagen, jagen en nog eens jagen op de bal. Maar, dan niet met een paar jongens, maar met z 'n allen. Dan kun je een zo spelend AZ aan. Maar ja, niet iedereen bij ons heeft die grote inzet. Ik vind, dat sommige jongeren er te ge makkelijk over denken. Dat zie je bij Coopertesten op de trai ning. Daar lopen de al wat ou deren voorop, de jongeren to nen nauwelijks inspiratie ons voorbij te komen. Dat moet doorWerken op het veld". FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 13. Melis 1-0, 23. Tol 1-1, 41. Peters 1-2, 49. Tol 1-3, 68. Kist 1-4. Scheidsrechter Van Etteko ven; toeschouwers: 5.500. FC Oen Haag: Havenaar; Tempelaar. Mansveld. Van Vliet, Bouma; Treling. Schoenmaker (Van Bergenhenegou wen, De Vroedt), Van Delft; Melis, Morgan. Rontberg. AZ '67: Treytel; Van der Meer, Spel- bos. Metgod. Reijnders: Arntz. Pe ters, Jonker, Oberacher. Kist. Tol (Nygaard). Vraagtekens De rentree van Johan Cruijff heeft een aantal dingen duidelijk ge maakt, maar ook vra gen opgeroepen. Dui delijk werd in de eerste plaats, dat Cruijff in ie der geval in Amster dam nog erg populair is. De bijval, die de maestro van weleer ten deel viel, gaf dat aan. In de tweede plaats bleek dat Cruijff on danks alle negatieve publiciteit in dit jaar bij eerdere buitenlandse escapades, bij Levante, tijdens een toernooi in Milaan en bij Washing ton Diplomats, nog wel degelijk kan voetbal len. Sterk positiespel (een stokpaardje van hem), knappe passes, verdedigende assisten- tieverlening, een aantal ouderwetse demarra ges (al waren ze be grijpelijk minder in aantal dan in zijn gou den jaren), een natuur lijke leidersrol in het veld en een wonder schoon doelpunt leg den daarvan getuigenis af. In de derde plaats kon gisteren in De Meer weer eens wor den vastgesteld dat voetbal mits 'clean' ge speeld een boeiend kijkspel oplevert. Dat zelfs nóg interessant is om naar te kijken als het spelniveau, zoals gisteren bij Ajax-Haar- lem gebeurde, wat daalt. Haarlem komt do eer toe er voor te hebben gezorgd dat boven staande feiten konden worden opgetekend. Geruggesteund door een goede klassering op de ranglijst kon Haarlem met open vi zier zijn door Cruijffs aanwezigheid enerzijds mentaal geïnjecteerde anderzijds bij een aan tal spelers enigszins 'verlamde' tegenstan der tegemoet treden en het resultaat was een uiterst plezierig kijkspel dat door Cruijffs aanwezigheid extra cachet kreeg. Toch kunnen er achter de rentree van Cruijff vraagtekens worden gezet. Bijvoorbeeld het effect dat op de wat lange duur zal uitgaan van zijn terugkeer bij Ajax. Allerwegen was betoogd dat de Am sterdamse ploeg over liep van talent en in opbouw was om op nieuw door te stoten naar de Europese top. Tegelijkertijd verkon digde de technische 6taf dat er ernstig be hoefte was aan rust, evenwicht en inzicht. Gisteren bleek hoe Ajax' jeugd zich ge draagt als het zich in de aanwezigheid be vindt van de man die Ajax ooit groot maakte: timide, zichzelf wegcij ferend en onzichtbare arbeid verrichtend. Zo lang zo'n uitwerking resulteert in, zoals gis teren een treffer van de vedette en een voor- zet-op-maat waaruit wordt gescoord, zal dat zonder al te veel morren worden gepikt door de 'aanstormen de' jeugd. Het is de vraag of die houding ook gehandhaafd blijft in wedstrijden waarin Cruijff minder geïnspi reerd speelt dan giste ren. Aan alles was te merken dat Cruijff van de eerste wedstrijd voor zijn 'nieuwe' club een succes wilde ma ken. Hetgeen lukte dank zij de factoren die hierboven zijn aan gegeven. Cruijff zal niet meer altijd zó ge motiveerd aan het werk kunnen zijn; hijs nadert tenslotte ook de 35. Dan zal blijken of het onmiskenbare ta lent dat Ajax in zich herbergt niet te lang is ondergesneeuwd on der de Cruijff-neerslag. Nicky Morgan (10) reikt weliswaar hoger dan Ron Spelbos, Jonker (links) deinst enigszins terug voor het stevige duel.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11