Solidariteit dreigtmet massale staking Kabinet worstelt met nieuw miljardengat Eerste Europese spacelab aanNASAovergedragen a. VERZET TEGEN BEPERKING VAKBONDSMACHT olgend jaar geen knalvuurwerk meer Hipervinding TNO aat nog lang >p zich wachten ANTIEK- EN CURIOSAMARKT NIET TE VERGETEN SINT EN PIET GEEN UITREIKING SCHERPENZEELPRIJS ËeicUe 6oma/nt P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vrijdag 4 december 1981,72e jaargang no. 22135 Holland legen België o.l.v. Jos Brink op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.45 uur film „Bloed wraak van de Saint" met Ro ger Moore. Op Ned. II om 20.27 uur kijkt Joop Landré terug op vijftien jaar TROS-amusement. HET WEER Wisselend bewolkt met enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 2, middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Krachtige in de kustgebieden nu en dan stormachtige noord westenwind. Zon op: 8.32 onder: 16.29 uur. Schev. hoogw.: 8.53 en 21.14 Laag: 3.49 en 16.40 uur. tad Mansveld veer bij rC Den Haag IEN HAAG - Aad jansveld keert toch te- Bg naar FC Den Haag. ondag maakt hij zijn intree in de thuiswed- jrtjd tegen AZ'67. Van- phtend werd in het ^ïderpark het contract gekend, dat Mansveld lt het einde van dit izoen aan FC Den |aag bindt. Daarna feëindigt hij zijn voet- illoopbaan, met een jsccheids wedstrijd. Cruijff met Ajax tegen Haarlem AMSTERDAM - Johan Cruijff speelt zondag met Ajax in de competi tiewedstrijd tegen Haar lem. Gistermiddag kwa men het bestuur van de Amsterdamse eredivi sievereniging en Cruijff tot overeenstemming. De 34-jarige voetballer tekende een contract dat tot het eind van dit seizoen loopt. Pagina 11: Johan Cruijff is kwetsbaar geworden. Beschonken Sinterklaas LEIDEN Zwaar be schonken zijn Sinterklaas en een aantal pieterbazen vanmorgen omstreeks drie uur op de Doelensteeg staande gehouden. Naar aanleiding van klachten over geluidsover last werd de jolige goed heiligman door de politie aangesproken. De politie was zo vrij de goedheilig man terecht te wijzen. De tocht door de Leidse stra ten werd vervolgens wat minder luidruchtig voort gezet. Zoals zo vaak is de leeftijd van de Sint niet aan het licht gekomen. Monitor bewaakt bijna- wiegedood-kinderen ASSEN Ouders van bijna-wiege- dood kinderen kunnen van het Wil- helmina ziekenhuis in Assen een monitor mee naar huis nemen om de zuigeling te bewaken. De kans dat de ziekte zich opnieuw voordoet blijkt namelijk vrij groot te zijn. Wiegedood-ziekte is waarschijnlijk een stoornis in het ademhalingssys teem. Vermoedelijk wordt in Ne derland één op de 500 a 1000 kinde ren getroffen door de ziekte. De monitor bewaakt halsslag en adem haling; een verklikker waarschuwt de ouders bij een stoornis. Zij kun- nén dan zelf eerste hulp bieden. Veel ouders zijn na de eerste aanval van wiegedood erg onzeker en bang voor herhaling. Boycot-dreiging chrysanten afgewend DEN HAAG De Britten zien af van een invoerverbod van Ne derlandse chrysanten na toezeg gingen van Nederlandse zijde dat de controle op snijbloemen zal worden verscherpt. Dit heeft Landbouw in Den Haag meege deeld. De Britse overheid maakte woensdag bekend een importver bod te overwegen op Nederland se chrysanten. In enkele partijen uit ons land hadden de Britten de voor planten besmettelijke ziekte „Japanse Roest" ontdekt. Volgens het Produktschap voor Sierge wassen in Den Haag is het moge lijk dat de ziekte zich manifes teert nadat de controle al is uitge voerd. Bijna achthonderd „sfuiprijders" bekeurd ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft bij de Maastunnel in vier dagen tijdens de avond- spits 797 zogeheten slui- prijders bekeurd. Deze automobilisten verlieten tegen de verkeersregels in de file waarin zij ston den, om even verderop weer in te voegen. De politie zegt dat dit rijge drag agressie opwekte van automobilisten die wel het geduld en de be leefdheid opbrachten om te wachten. Officier in hoger beroep in euthanasie-zaak ROTTERDAM De offi- cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. H. van Brummen, is op verzoek van de procu reur-generaal in Den Haag in hoger beroep gegaan te gen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank in de Capelse euthanasie- zaak. Dat heeft het open baar ministerie in Rotter dam gisteren meegedeeld. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde dinsdag de 76-jarige mevrouw C. uit Dordrecht tot een half jaar voorwaardelijk. AE EBBBBBanaaa WARSCHAU Het Poolse vakverbond Solidariteit dreigt met een algemene staking, als het parlement instemt met „buitengewone maatregelen" van de regering. Volgens Soli dariteit behelzen die maatre gelen waaronder het afkon digen van de noodtoestand niets anders dan het teniet doen van alles wat Solidariteit de afgelopen anderhalf jaar bereikt heeft. In een verklaring werd verder gezegd dat Solidariteit het streven naar democratische verkiezingen, toegang tot de massamedia en de vorming van een raad van onafhanke lijke deskundigen die het eco nomisch herstel moet leiden nooit zal loslaten. Wat de Pool se regering ook doet. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, heeft het stand punt van het vakverbond later enigszins genuanceerd door te benadrukken dat een algeme ne staking voor de Poolse be volking zeer nadelig zou zijn. Volgens hem betekent een zo'n staking op dit moment vrijwel zeker „de weg naar de nederlaag". Pas als de Poolse regering maatregelen neemt waardoor het werken van So lidariteit daadwerkelijk aan banden wordt gelegd moet volgens Walesa tot een alge mene staking worden overge gaan. In Warschau heeft de vakbond van winkelpersoneel verklaard, dat zijn leden er ge noeg van hebben de schuld te krijgen van de tekorten in de winkels. Volgens de vakbond zijn bij stormlopen van het pu bliek op net bevoorraade win kels al twee doden gevallen en wordt het personeel steeds va ker bedreigd. Als daar geen verandering in komt, zo zegt de vakbond, zal het winkel personeel het werk neerleg gen. SLFT Het verkopen en afste- :n van knalvuurwerk dat een irder geluid produceert dat 150 cibel, wordt volgend jaar verbo- n. Staatssecretaris Lambers- acquebard van milieuhygiëne de ministerraad hierover een twerp-vuurwerkbesluit aanbie- n. Omdat het ontwerp daarna >g de Raad van State moet pas- ren, kan het besluit pas volgend in werking treden. Het ver was vorig jaar door Ginjaar aangekondigd. De staatssecretaris heeft haar voornemen kenbaar gemaakt in een brief aan de Nederlandse Stichting Geluidhinder. De stich ting is niet ontevreden over de aangekondigde maatregel, maar vraagt zich wel af waarom de grens ligt bij 150 decibel, terwijl de „pijngrens" voor het gehoor tussen de 120 en 140 decibel zou liggen. Volgens secretaris Hoekstein van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland heeft zijn organisatie geen moeite met de maatregel, omdat maar één soort knalvuur werk de grens van 150 decibel zou overschrijden. De staatssecretaris zal er bij de ge meenten op aandringen de ver koop en het afsteken van vuur werk de komende jaarwisseling alleen toe te staan op laatste twee dagen van het jaar. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Dolman, heeft gisteren een petitie in ontvangst geno men van de bewo ners van Bronbeek, het tehuis voor oud militairen in Arn hem. Zij willen Bronbeek openhou den. Aanleiding was een notitie van staatssecretaris Van Houwelingen van defensie, waarin de bewindsman aan kondigt Bronbeek „op termijn" te wil len sluiten. Het te huis zou niet meer aan een behoefte voldoen. De opna me van nieuwe be woners is met on middellijke ingang beëindigd. DEN HAAG Binnen het kabinet is een hevige strijd gaande over de ma nier, waarop nieuwe fi nanciële tekorten moeten worden gedekt. Deze te korten, in de orde van grootte van drie a vier- miljard gulden, staan ver meld in een nota van mi nister Van der Stee (fi nanciën), die vandaag voor de tweede keer in de ministerraad aan de orde is. Vooral de PvdA-minis ters menen dat onder deze omstandigheden moet worden afgeweken van de afspraak in het regeerak koord, dat het tekort van de overheid in 1982 terug gebracht wordt tot 6,5 procent. Het merendeel van de CDA-ministers, en vooral premier Van Agt, wenst vooralsnog vast te houden aan die norm. Bronnen op zijn departement melden dat het niet alleen gaat om een nieuw gat van drie vier miljard gulden, maar ook dat het kabinet nog een oud tekort moet dekken van onge veer twee miljard gulden, in dien wordt vastgehouden aan een financieringstekort van 6,5 procent volgend jaar. Minister van der Stee onthul de gisteravond wel waardooï het nieuwe gat is ontstaan. Er is nog onvoldoende rekening gehouden met de tegenvallen de opbrengst van de aardgas- verkoop in 1982 en er komt aanzienlijk minder inkomsten belasting binnen dan men had verwacht Daarnaast zijn er echter de nieuwste ramingen van het Centraal Planbureau, die uitwijzen dat het financie ringstekort volgend jaar op 7 procent uitkomt in plaats van 6,5. Bezuinigingen van de nu ge noemde omvang zijn alleen mogelijk in de sectoren sociale zekerheid, volksgezondheid en overheidsalarissen, die nu al zeer veel moeten inleveren. De socialistische bewindslie den achten daarom een wat hoger financieringstekort ver antwoord, mede gezien het grote overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans. LCOHOL IN BENZINE ELFT De „supervinding" van TNO het apparaatje dat lt mogelijk maakt om brandstoffen met een totaal verschillend ■■taangetal zoals benzine en alcohol in alle mengverhoudingen gebruiken komt zeker de eerste 2,5 jaar niet op de markt, et testprogramma wordt pas rond maart 1983 afgerond, zo feft TNO bekend gemaakt. >nder technische aanpassingen van de motor kan in autobenzi- 3 1 maximaal 12 procent alcohol worden toegevoegd. Het nieuw ;nuwikkelde apparaat zou het mogelijk maken zonder al te hoge listen bijvoorbeeld vijftig procent alcohol bij te mengen. Proef- lefmingen met totaal dertig auto's moeten dat uitwijzen, (middels heeft Mobil Oil eën procédé ontwikkeld voor de win ing van benzine uit steenkool. Deze nieuwe brandstof is echter »g te duur om commercieel te worden toegepast. De produktie- bsten van één liter steenkool-benzine bedragen namelijk 1,20 i dat is ruim tweemaal zoveel als van gewone benzine uit ruwe _ie. Niettemin worden binnen enkele jaren experimentele fa- rieken geopend in West-Duitsland, Nieuw-Zeeland en Brazilië. eel fietsen van schoolkinderen onveilig LVERSUM Zeventig procent van de fietsen van schoolkin- m ren in Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland, voldoet niet 0 n de wettelijke eisen. Veel van deze fietsen zijn eigenlijk niet ilig genoeg om gebruikt te worden. Een onderzoek door Veilig rkeer Nederland van 50.000 fietsen op 450 scholen heeft dit gewezen. Vaak zijn de remmen niet goed, ontbreekt er een t achterspatbord of een reflector en soms zitten de wielen los is er een te grote speling in trapas en stuurinrichting. (Van onze redacteur ruimtevaart) BREMEN In een der assemblagehallen van VFW- Erno in Bremen is vanmiddag het eerste Westeuropese „Spacelab" overgedragen aan de NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Het bijna vijftien ton wegende ruimtelaboratorium zal volgens de huidige plannen voor de eerste keer in september 1983 in het vracht-compartiment van een ruimtependel worden meegevoerd voor een missie van zeven dagen. Daaraan zal hoogstwaarschijnlijk worden deelgenomen door de Nederlandse astronaut dr. Wubbo Ockels, die samen met zijn Westduitse collega dr. Ulf Mer- bold ook de overdrachtsceremonie bijwoonde. Het bij VFW-Erno gebouwde ruimtelaboratorium zal tijdens zijn eerste vlucht Amerikaanse en Westeuropese instrumenten be vatten voor in totaal 75. verschillende onderzoekingen en obser vaties op allerlei gebied. Drie van deze experimenten zijn van Nederlandse origine en hebben betrekking op de bestudering van vloeistofbewegingen in gewichtloze toestand (Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium), de stolling van gietijzer in een toestand van vrijwel volledige gewichtloosheid (TH Delft) en de invloed van harde straling op het oogpigmet rhodopsine (universiteit Nijmegen). Er waren aanvankelijk vijf experimen ten voor de missie van Spacelab-1 door Nederland ingediend, maar er kwamen slechts drie door de uiteindelijke, strenge se lectie. Spacelab wordt in staat geacht vijftig verschillende missies te realiseren over een periode van circa tien jaar. Of die vijftig missies er inderdaad ook zullen kómen, is overigens nogal twij felachtig. Hoewel bij de overdracht van het eerste Spacelab in Bremen ogenschijnlijk alles koek en ei was, is.het toch een pu bliek geheim dat heel wat hoge NAS A-functionarissen helemaal niet zo gelukkig- zijn met de aan het Spacelab gewijde ruimte- pendel-activiteiten. Deze NASA-bonzen zijn van oordeel dat de ruimtependel economischer kan worden gebruikt door hem vrij wel uitsluitend dienst te laten doen als transportsystemeen, d.w.z. voor het in de ruimte stationeren van kunstmanen voor allerlei doeleinden en dan bij voorkeur tegen betaling. Pagina 9: Nieuwe Spacelabs in aanbouw IEDERE ZATERDAG van 9.00-17.00 uur op de Nieuwe Mare 29, Leiden. zaterdag 5 december de hele dag bezoek van Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking laat de bijeenkomst van a.s. maandag ter gelegenheid van de uit reiking van de Dick Scherpenzeelprijs niet doorgaan. Dit besluit is genomen nadat de IKON-radio, de winnaar van de prijs, had laten weten de prijs niet in ontvangst te willen nemen uit han den van minister Van Dijk. Namens de jury deelde voorzitter Karei Roskam gisteravond mee dat veel juryleden overwegen voortaan niet meer aan de prijsuitreiking deel te nemen. Het IKON vindt het niet zinvol de prijs voor publiciteit over de Derde Wereld uitgereikt te krijgen door een minister die zelf weigert mee te werken aan die publiciteit. De omroep vindt dat de minister na een interview met de NCRV veel vragen heeft opengelaten over de Derde-Wereldproblematiek. Toen het IKON Van Dijk de eigen microfoon aanbood en de minister een toelichting vroeg, weigerde deze en verwees naar zijn antwoord op vragen van de Tweede Kamer. Gisteren ondervond Brand punt hetzelfde: toen een verslaggever Van Dijk om nadere toe lichting vroeg, schoof de minister de microfoon opzij en ging weg. In zijn antwoord aan de Kamer heeft minister Van Dijk gisteren het boetekleed aangetrokken en duidelijk afstand genomen van de discriminerende artikelen die hij in 1958 heeft geschreven. De Kamer was met zijn verklaring tevreden. Pagina 9: Van Dijk: oude plunje

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1