ïolland International tapt mogelijk uit ANVR Benoeming van burgemeesters verdeelt fracties i)ud-werknemers V&D vechten ontslag aan werk in ;ennissector „Ambtenaar moet ook huwelijken ontbinden" Open Universiteit vast naar Heerlen KONINKLIJK BEZOEK AAN TWEEDE KAMER Tilburger neemt ex-vriendin onder vuur In wetsontwerp te weinig bescherming van privésfeer" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringspartijen in de Tweede Kamer, CDA, PvdA en D'66 zijn het oneens over de procedure die moet voorafgaan aan benoemingen van burgemeesters. Volgens PvdA en D'66 moeten de gemeenteraden meer te zeggen krijgen over de kandidaten voor het burgemeesterschap. Verder zijn zij van mening dat er meer openheid moet komen rond een benoe mingsprocedure. Het CDA is daar tegen. Overigens heeft minis ter Van Thijn (Binnenlandse Zaken) aangekondigd dat ook hij de gemeenteraad meer inspraak bij de benoeming wil geven. Het CDA vindt dat de gemeenteraden alleen een algemene pro- fielschats en de gewenste politieke kleur van de nieuwe burge meester aan de commissaris van de koningin in hun provincie moeten opgeven. Voor openheid met betrekking tot de namen van de kandidaten voelt het CDA niets. Wel vinden de christen democraten dat alle sollicitanten naar het burgemeestersambt de vrijheid moeten hebben om een speciaal ingestelde vertrou wenscommissie uit de gemeenteraad mee te delen dat zij gesolli citeerd hebben. Naar de mening van PvdA en D'66 moet in iedere gemeenteraad waar een burgemeestersvacature is een vertrouwenscommissie (meestal bestaande uit de fractieleiders) worden ingesteld. Die commissie moet vervolgens aan de commissaris van de koningin een aanbeveling doen omtrent de sollicitanten die zij het meest geschikt acht voor het burgemeestersambt. D'66 wil zelfs dat de namen van die personen openbaar worden gemaakt. Minister Van Thijn zal morgen de Tweede Kamer laten weten hoe hij denkt over de benoeming van CPN-burgemeesters. Tot op heden kent ons land nog geen CPN-burgemeesters. D'66 en PVDA: RECHTER OVERBELAST DEN HAAGVDe fracties van PvdA en D'66 in de Tweede Ka mer zijn er voorstander van om de ambtenaar van de burgerlij ke stand naast zijn bevoegdheid om huwelijken sluiten, ook de bevoegheid te geven om huwelijken te ontbinden. Dit bleek gis teren tijdens het Kamerdebat over de begroting van het departe ment van justitie. Momenteel worden echtscheidingen nog door de civiele rechter behandeld. Door het toenemend aantal echtscheidingen wordt de rechterlijke macht overbelast, zo signaleerden woordvoerders van de fracties. De CDA-fractie deelde overigens deze bezorgd heid. CDA-Kamerlid Faber: „Er zijn ongeveer 600.000 rechterlij ke uitspraken over echtscheidingszaken per jaar. Men ziet door de bomen het bos niet meer en de ene rechter weet nauwelijks wat de ander doet". Socialist Kosto wees op de „absurde" veel heid van regels en bepalingen betreffende echtscheidingen. De procedures moeten eenvoudiger en meer overzichtelijk gemaakt worden, aldus Kosto. (Van onze parlementaire redactie) HEERLEN Minister Van Kemenade zal nog vóór september van het volgend jaar het wetsonwerp op de Open Universiteit bij de Tweede Kamer worden indienen. „De Open Universiteit is voor deze regering een serieuze zaak", aldus Van Kemenade vandaag bij de opening van het hoofdgebouw van de Open Uni versiteit „definitief in Heerlen" waar hij tevens de Stich- tingsraad van de Open Universiteit installeerde. Volgens van Kemenade zijn er twee zaken die bepalend zullen zijn voor het welslagen van de Open Universiteit. De Open Uni versiteit zal haar cursusaanbod enerzijds moeten richten op het niveau van het hoger onderwijs, terwijl er anderzijds voldoende mogelijkheden voor volwasseneneducatie aanwezig moeten zijn. Het succes ervan hangt volgens hem voor een groot deel af van de vraag of de Open Universiteit er met haar begeleidingsactivi teiten in slaagt in te spelen op de ervaringswereld van de deel nemers. „De Open Universiteit zal zich moeten realiseren dat het om volwassenen gaat, dat het gaat om mondige mensen", zo betoogde de bewindsman. Rustig weer DE BILT (KNMI) - Morgen zal het tamelijk rustig weer zijn. Een uitloper van een ho- gedrukgebied ten westen van Ierland trekt over ons land naar het zuiden. Tegelijkertijd zal minder koude lucht ons land binnenstromen. In Schot land was vanochtend de tem-- peratuur in deze lucht acht graden. In de aangevoerde lucht komt veel bewolking voor. Hieruit zal niet veel re gen vallen. Overmorgen moet met een toenemen van de wind rekening worden gehou den. Ook de kans op neerslag is dan groter. Het koude weer duurt in Midden-Europa nog voort. Aan de noordkant van de Alpen sneeuwt het nog steeds, daar is de sneeuwlaag inmiddels aangegroeid cot on geveer een halve meter. Ook in het Sauerland ligt enkele decimeters sneeuw. In het Al pengebied zal de sneeuwlaag de komende dagen nog dikker worden. Eindhoven Oen Helder Lh. R'dam VllMlngen Z.-Limburg zw.bew. Munch en sneeuw Nice onbew. Oslo onbew. Parijs zw.bew. Spilt regen Stockholm h.bew. Wenen l.bew. Zürlch h.bew. Casablanca l.bew. Beiroet aS n ontv. 1NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGINA 9 ligend faillissement ir fysiotherapeuten HAAG De fysiothera- en met een eigen praktijk en zich in hun voortbestaan èigd. Volgens de Nederland- ereniging van Vrijgevestigde btherapeuten (NVVF) dreigt (evolg van de bezuinigingen e gezondheidszorg voor een t aantal fysiotherapeuten het ssement. Maatregelen als de fi bijdrage van ziekenfonds inten voor fysiotherapeuti- hulp, het instellen van een iotherapeutenstop" en een ri- euze verlaging van de tarie- voor particuliere patiënten, in volgens de NVVF grote >lgen hebben de werkgele- leid in die sector. Kamervragen over gehandicapten Almere DEN HAAG De invalide be woners van het zogenaamde cluster-project in Almere krij gen onvoldoende hulp, vinden de D'66-kamerleden Cotterell en Groenman. Zij hebben vra gen over deze zaak gesteld aan de staatssecretarissen van Volkshuisvesting en CRM. De hulp die de gehandicapten moe ten ontberen, betreft juist de al gemene dagelijkse, levensbe hoeften. De mensen klagen er echter niet over uit angst voor tegenmaatregelen van de ver antwoordelijke Stichting Focus, aldus beide kamerleden. Ze vra gen de bewindslieden de zaak te onderzoeken. STARFIGHTERS VERONGELUKT DEN HAAG Twee star- fighters van de Koninklijke Luchtmacht zijn gisteren verongelukt. Eén toestel stortte bij Vlieland in de Waddenzee, het andere vlieg tuig moest een noodlanding maken nadat het boven West-Duitland in brand was gevlogen. De piloot van het in zee gestortte vliegtuig kon zich met zijn schietstoel red den. Hij werd na korte tijd door een helicopter opgepikt. De oorzaak van dit ongeval is niet bekend. De brand in de tweede starfighter ontstond doordat een vogel in de straalmotor terecht kwam. Kotter nog niet geborgen IJMUIDEN De Urker kotter UK 209, die maan dagmiddag bij de haven van IJmuiden zonk na een aanvaring met een Britse tanker, is gisteren nog niet geborgen omdat het weer te slecht was. Vandaag is een nieuwe bergingspo ging ondernomen. De klapbrug van de Westsluis in Terneuzen, die gisteren werd aangevaren door een Liberiaanse autocarrier, kan niet meer dicht. De brug is voor alle verkeer gesloten en herstelwerk zaamheden zullen zeker een jaar duren. Nederland akkoord met Spanje in Navo DEN HAAG Evenals de andere Navo-landen zal Ne derland zich niet verzetten tegen de toetreding van Spanje tot de Navo, waaro ver de Noordatlantische Raad volgende week in Brussel beslist. Dit heeft de ministerraad gisteren bekend gemaakt. De Tweede-Ka merfractie van de PvdA is het met deze toetreding ech ter niet eens. Er zou eerst op heldering moeten komen over vraagstukken die met deze aansluiting verband houden, zoals de status van Gibraltar. Paradise Radio kiest weer zee DEN HAAG Het zendsehip Paradise Radio mag weer zee kiezen. De Haagse rechtbank heeft gisteren het beslag op de omgebouwde kustvaarder Mag- da Maria opgeheven. Voorwaar de is wel, dat de zendappara tuur op het vasteland blijft. Pa radise Radio werd begin augus tus door de Marine en Rijkspoli tie te water geënterd en naar de haven van Amsterdam ge bracht. De exploitanten van het zendsehip beoordeelden die ac tie als „onwettig", omdat het schip buiten de Nederlandse territoriale wateren lag. De rechter heeft de operatie even wel nu goedgekeurd. TILBURG De Tilburgse politie heeft gisteren de 28- i'arige F.W. uit Tilburg aangehouden en ingesloten nadat lij bekend had maandagavond zijn ex-vriendin, de 29- jarige Tilburgse M. de Rooij op een camping in het Belgi sche Poppel te hebben doodgeschoten. Bij die schietpartij raakten een broer en een zwager van het slachtoffer licht gewond. De aanleiding voor de schietpartij was volgens de politie de kort geleden verbroken realtie van W. met de vrouw. Hij had samen met haar een bungalow op de camping gehuurd. Toen hij haar bij het weekendhuis aantrof ter wijl zij, haar broer en zwager bezig waren de huisraad uit de bungalow te verwijderen, begon W. in het wilde weg te schieten. De vrouw, die door drie kogels werd getrof fen, overleed ter plaatse. Foto's: MILAN KONVALINKA „Als alle Nederlanders wel kom zijn in dit gebouw, dan is de eerste burgeres van Nederland bij uitstek wel- (Van onze parlementaire redactie) jN HAAG De stichting „Waakzaamheid Persoonsregistra- heeft forse kritiek op het wetsontwerp persoonsregistraties i minister De Ruiter (Justitie). In dit wetsontwerp, dat giste- i bij de Tweede Kamer is ingediend, staan maatregelen die loeld zijn ter bescherming van de privesfeer van mensen die n Nederland wonen. Gegevens uit persoonsregisters (vaak in verwerkt) mogen volgens het ontwerp niet zonder er worden doorgegeven aan derden. Bovendien mag iedereen ^en welke informaties over hem of haar in bepaalde per- nsregisters beschreven staat. j stichting „Waakzaamheid Persoonsregistraties", die al zeven r ijvert voor een goede privacy-bescherming in ons land, idt dat het wetsontwerp onvoldoende waarborgen biedt om de vésfeer van personen te beschermen. „We zijn zeer teleurge- Id. Het is een schandalige zaak dat aan zo'n slap wetsontwerp f jaar is gewerkt", aldus een woordvoerder van de stichting. Igens de stichting moeten aan houders van persoonsregistra- veel strengere eisen worden gesteld dan het wetsontwerp ft. Ook wil men dat ook de persoonsgegevens van de politie de binnenlandse veiligheidsdienst onder de wet komen te len. Verder wil de stichting onder meer, dat patiënten te al- tijde inzage kunnen krijgen in medische gegevens die over 1 beschikbaar zijn. Het wetsontwerp is daar onduidelijk over. stichting bepleit een uitgebreid onderzoek naar alle per- msregistraties die op mensen in ons land betrekking hebben. (e hebben de indruk dat ze er bij Justitie geen besef van heb- i hoeveel registers met persoonsgegevens er zijn en wat daar smaal mee gedaan kan worden", aldus de woordvoerder. unitie- proeven op levende eren onaanvaardbaar N HAAG Uit het oogpunt van dierenbescherming is het munitie uit te proberen op levende dieren, of nu zijn verdoofd of niet. Dit heeft minister Van Mierlo van ensie gisteren geantwoord op kamervragen over dergelijke in Zweden. In Zweden schiet men met een klein kali- hogesnelheidsmunitie op levende dieren, om te onderzoeken I de beste chirurgische behandeling voor schotwonden is. De yindsman ziet geen aanleiding protest aan te tekenen bij de eedse regering. BEDRIJFSLEIDING WIST DAT IEDEREEN THUIS ZAT" 5 IDHOVEN Twee oud- knemers van V&D in Ïdhoven, die in april op nde voet zijn ontslagen, ben dit ontslag gistermid- aangevochten. De twee tv- iteurs buitendienst op de nee-afdeling, werden ont- [en omdat ze delen van de werktijd ongeoorloofd thuis zaten. Volgens de monteurs was de leiding ervan op de hoogte dat er in de werkplaats nauwelijks werk was, dat men vaak thuis zat en dat de niet-gewerkte uren werden verantwoord door op de werkbonnen van garantie-reparaties, meer uren te noteren. Vijf getuigen be toogden dat er sinds '80 nau welijks nog werk was; de tijd werd gedood met televisiekij ken; 's morgens naar' Duitse zenders, 's middags het kin derprogramma en verder werd de ene videofilm na de andere gedraaid. Op grote schaal werden de werkbonnen vervalst, niemand liet dat na en iedereen wist het. Boven dien was de bedrijfsleiding van alles op de hoogte. Dat laatste werd categorisch ontkend door de chef en ad junctchef. Zij wisten van niets en werk was er volop, zo be- loogden zij. De chef werk plaats achtte het onmogelijk de werkbonnen te vervalsen om dat deze eens in de drie maan den worden vergeleken met die van andere regio's. Vol gens de raadsman van de monteurs zegt dit niets. Hij achtte het aannemelijk dat daar dezelfde praktijken wor den toegepast. kom", zo verklaarde kamer voorzitter Dolman aan het eind van het werkbezoek dat koningin Beatrix en prins Claus gisteren aan de Tweede Kamer brachten. De kamer werkte gisteren normaal door, ai waren de wandelgangen in het ge bouw, doorgaans het toneel van veel politieke activiteit, op bevel van de griffier leeg zodra de koningin er zich vertoonde. Prins Claus die bij de begroeting door Dol man kennelijk even moeite had met zijn rol, onthulde later een portret van zijn vrouw, geschilderd door Sierk Schroder. Koningin en prins onderhielden zich eni ge tijd met de Wassenaarse schilder. Bij hun binnen komst hadden koningin en prins een krans gelegd bij het monument van de ge vallenen in de hal, waar de namen van 17.500 gevalle nen in de Tweede Wereld oorlog bewaard worden. Ook bracht het koninklijk paar een bezoek aan de bi bliotheek waar kostbare oude stukken werden ge toond. Laatste eer voor Max Euwe De vorige week overleden schaakgrootmeester prof. Max Euwe, is gisteren in Driehuis/Westerveld gecremeerd. Op de foto Fridrik Olafsson, voorzitter van de Wereldschaakbond, tijdens zijn af scheidswoord. land International de grootste Neder- 'H plse reisorganisatie, rweegt haar lidmaat- k ap van de Algemene .Ufeerlandse Vereniging Reisbureau's (ANVR) te zeggen. Hl wil al- i blijven als ook de i""A bij de ANVR aange- |en organisaties, zoals :enverkopende ban- i, touroperators en reis- eaus, aan een ruimer [ezet branchefonds kunnen deelnemen, aldus een woordvoerder gistera vond. Holland International zegt zelf het Garantiefonds niet nodig te hebben omdat de drie moe dermaatschappijen (KLM, Nedlloyd en de NS), hoofdelijk aansprakelijk zijn voor Hl. De reisorganisatie wil dat de fi nanciële basis van het fonds wordt verbreed. Hl vreest als grootste reisorganisatie op den duur een te groot aandeel te moeten dragen in de vergoe ding van schade ontstaan uit faillissementen van derden. Hl heeft voorwaardelijk haar lid maatschap van de ANVR per 1 januari opgezegd om te kun nen voldoen aan de statuten van de ANVR. Het bestuur van de ANVR en een ledenvergadering hebben zich weliswaar achter het standpunt van Hl gesteld, maar men voelt er echter niets voor het Garantiefonds geheel los te koppelen van het lid maatschap van de Vereniging. Wel wil de ANVR het Fonds onder bepaalde voorwaarden openstellen voor deelname door niet-leden, aldus een woordvoerder gisteren. Onderhandelingen met andere marktpartijen over deelname onder bepaalde voorwaarden aan het Garantiefonds zijn nog niet afgerond. Tot nu toe blijkt de Franse Toeristen Service bereid deel te nemen. Necker- rhann, geen ANVR-lid, schijnt er voor te voelen, maar „Vrij uit"-directeur Van Eeghen wil geen lid worden. De gesprek ken met de banken zijn nog niet afgerond. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Schep ook werkgelegenheid in de kennissector. versterkt de basis voor welvaart en welzijn in ons land, (ral als die wordt gespreid over een groter deel van de bevol- g. Dit schrijven meer dan duizend hoogleraren en directeu- |van wetenschappelijke instituten in eèn brief, die vanmid- op het Binnenhof in Den Haag is aangeboden aan de voor- er van de Tweede Kamer, Dolman. De ministers Den Uyl, n Kemenade en Terlouw is eveneens een exemplaar van deze bf gestuurd. per de ondertekenaars bevinden zich bekende economen als p. Tinbergen. Het is voor de eerste maal dat de academische J'eld zich op een zo massale wijze met een verzoek tot het par- H ent richt. Door versterking van de kennissector zullen huidi- Hgjen toekomstige werklozen kunnen worden ingezet. Dat kan H/oorbeeld bij onderzoek op het gebied van energie, industriële ®mologie, milieu of gezondheid. Andere mogelijkheden bie- het sociaal-wetenschappelijk onderzoek en de wetenschap- ijke en technische informatieverzorging. Ook kan men vol- s de „groep van duizend" projecten aanpakken in de water- Jiw, de micro-elektronica en de bio-technologie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9