ijkse progressieyen ontevreden gemeentelijk woningbouwbeleid accommodatie «krijgt Klachten over onderhoud gemeentelijke woningen Jeugdna tuurwach ters in Oegstgeest geïnstalleerd Inbreker betrapt Vraagtekens over nut van jumelage RAAD STELT 82.000 GULDEN BESCHIKBAAR: Valkenburg gaat plan voor herstel Hoofdstraat maken EGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGINAÊ LATW1JK De VdA PPR-f raktie heeft li de vanmorgen gehou- len algemene beschou wingen een pleidooi ge- louden voor de bouw van Wieer huurwoningen in de emeente Katwijk. Het op iremiekoopwoningen af- estelde beleid dat het ollege van B. en W. nu al r iren voert, is volgens de Dcialisten achterhaald nu Ie vraag naar deze wonin gen minimaal is. Het ge- iruik van goedkopere saterialen en individuele k luursubsidies zouden f |uurwoningen voor de lewoners betaalbaar moe- en maken. Met het CDA, _)'66 en de VVD dringt de PvdA/PPR verder aan op plannen om het huidige landbouwgebied Zanderij- /Westerbaan voor wo ningbouw te bestemmen. De PvdA/PPR-f raktie is van mening dat het gemeentebe stuur de woningnood in Kat wijk in het verleden te éénzij dig heeft aangepakt. „Bij het oplossen van de woningnood moet rekening worden gehou den met de vraag naar huur- en koopwoningen. De vraag op de woningmarkt is geheel gedifferentieerd dus ook het aanbod moet verscheidenheid bieden". Het is daarom vol gens woordvoerdster Ria Hiet kamp onjuist dat Katwijk zich vrijwel alleen actief met de premiekoopmarkt bezighoudt. Ook het aantal woningen dat het college in 1982 denkt te bouwen was aan kritiek on derhevig. Volgens de cijfers in de nota van aanbieding is er per 1 januari 1983 een behoef- Financiën te aan 760 woningen, terwijl het bouwprogramma slechts voorziet in de bouw van 295 woningen. Vrijwel alle in de raad vertegenwoordigde frak- ties dringen dan ook aan op een versnelde uitvoering van het woningbouwprogramma. Over de plaats waar die extra woningen moeten worden gebouwd zijn de partijen ech ter verdeeld. Waar PvdA, en in mindere mate CDA, D'66 en VVD, aandringen op bebou wing van het landbouwgebied Zanderij/Westerbaan, ver klaarde fraktievoorzitter M. A. de Vries (Vrije Lijst) zich fali- kant tegen deze oplossing. Zijn partij ziet meer in het overhe velen van een aantal woning- Hoewei zelfs aan een rijke ge meente als Katwijk de recessie niet voorbijgaat, blijven de raadsfrakties terughoudend als het er om gaat de gemeentelij ke belastingen te verhogen. In het gemeentelijke belastingpa radijs dat hier volgens Ria Hietkamp (PvdA/PPR) is ont staan zullen verhogingen van de heffingen alleen dan door de raad kunnen worden aan vaard „als deze onderdeel uit maken van een afgewogen fi nancieel beleid". Met de aan wezige saldireserves zou zeer zorgvuldig moeten worden omgesprongen. Het feit dat het college zich dit jaar het alleenrecht heeft voorgehouden om de bezuini gingen voor het komende be grotingsjaar op te stellen is volgens D'66 een slechte zaak. Bij monde van fraktievoorzit ter H. van Mierlo liet deze partij weten bij de opstelling van de begroting 1983 in een vroegtijdig stadium betrokken te willen worden bij de ombui gingsoperaties. Dit zou dan moeten gebeuren door middel van overleg in de gemeentelij ke commissies. D'66 is ook met betrekking tot andere beleids voornemens van mening dat B. en W. de raad te vaak voor een voldongen feit stelt. Harry van Mierlo: „Het college gaat nog steeds ten onrechte uit van een overrompelingstak- tiek, waarbij voorstellen volle dig uitgewerkt worden voor gelegd en waarbij de wethou ders als zware jongens hun ge wicht in de schaal leggen. De zwembadrenovatie is daarvan eén duidelijk voorbeeld". Ook de PvdA-fraktie ziet de invloed van de raad verder te ruggebracht. Ria Hietkamp: „In de praktijk blijkt dat de raad geenszins het beleid maakt. We zijn gedwongen achter de feiten aan te hollen en dit heeft een situatie in de hand gewerkt waarin de raad nog slechts functioneert als een instrument met vetobe voegdheid". De raad zou vol gens de progressieven dan ook meer werk moeten maken van haar eigen emancipatie. Voorlichting D'66, CDA en de Vrije Lijst hebben eveneens nogal wat •kritiek op de wijze waarop het gemeentebestuur omgaat met de wet openbaarheid van be stuur. Er zijn volgens deze partijen nog steeds geen initia tieven genomen om de inhoud en de mogelijkheden van deze wet onder aandacht van de be volking te brengen. Harry van Mierlo: „D'66-Noordwijk con stateerde dat de gemeente de burger dom houdt. Zo ver zou den wij bepaald niet willen gaan, maar de gemeente Kat wijk loopt in ieder geval niet over van enthousiasme de mensen echt wijzer te maken". De heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) pleitte voor de aanstel ling van een tweede full-time voorlichter om vooral de con tacten van het gemeentelijk apparaat met de bevolking te verbeteren. De huidige bezet ting van het bureau is volgens hem veel te klein voor een plaats met veertigduizend in woners. Het jeugdbeleid van de ge meente Katwijk, of liever het ontbreken daarvan, was voor een aantal partijen een andere bron van zorg. D'66 noemde dit probleem zelfs één van de meest wezenlijke zaken van de komende jaren, die binnen het gemeentelijk beleid maar al te vaak schromelijk wordt onder schat. De slechte accommoda ties van het Open Jongeren- - centrum en De Schuit werden door het CDA, de VVD en D'66 aangehaald als voorbeel den van het te afwachtende beleid van het college. Met de constatering dat de aan het jeugdbeleid gekoppelde vanda- lismeproblemen bepaalt niet iets zijn van voorbijgaande aard waren deze partijen van mening dat hier voor B. en W. nog een zware taak ligt OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest heeft er weer ongeveer 60 nieuwe jeugdnatuurwach ters bij. Wethouder me vrouw T.L. Blom-De Koek van Leeuwen speldde de kinderen gis termiddag in gebouw Ta- berna het officiële bron zen insigne op. Ook reik te zij de bijbehorende oorkonde uit en overhan digde een stempelboekje. In dat boekje staan een aantal opdrachten die naar behoren moeten worden uitgevoerd, wil de natuurwachter zijn naam waardig zijn. De jeugdnatuurwachters zijn afkomstig uit de vijfde klassen van de lagere scholen in Oegstgeest en de Leidse Houtschool. Deze kinderen hebben zich opgegeven bij het Comité Jeugdnatuur- wacht Oegstgeest, waarin onder andere onderwij zers, ambtenaren en men sen van het Rijnlands Ly ceum zitting hebben. Het instituut jeugdnatuur wachter is ingesteld door de Stichting Natuur en Jeugd. Elke twee weken wordt er door het comité een activiteit georganiseerd voor de jeugdi ge natuurwachters, zoals een bezoek aan de bijenmarkt. het bestuderen van paddestoelen in het Bos van Oud Poelgeest, het ophangen van nestkastjes in het Bos van Wijckerslooth en zo meer. Dat de jeugdna tuurwachters buiten de activi teiten om de natuur moeten eerbiedigen spreekt vanzelf. Het streven is de jeugd een beter en groeiend besef bij te brengen van het behoud van de natuur, met name in de di recte omgeving. Elke twee maanden ontvangen de kin deren het tijdschrift 'De Jeugdnatuurwachter', een uit gave van de Stichting. Het jeugdnatuurwachterschap wordt voor de duur van één jaar aangegaan. Daarna is het nog wel mogelijk actief te blij ven via Natuur en Jeugd. De installatie van de jeugdna tuurwachters werd gisteren nog eens extra opgeluisterd door de aanwezigheid van Sint-Nicolaas. Sint en Piet sloegen de Installatie als speciale gasten gade. NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft gisteravond om kwart voor elf een 25-jarige in woner van de badplaats op heterdaad betrapt by een inbraak. De politie werd gealarmeerd door bewoners van De Zuid, over glasgerinkel bij de buren. Toen men poolshoogte nam, trof men in de woonkamer de Noordwijker aan. Wassenaarse stortplaats moet verdwijnen WASSENAAR De Wasse naarse familie Rodenburg-Van der Marei moet van de provin cie de houtstortplaats voor de boerderij aan de Raaphorst laan 3 verwijderen. De familie heeft de. mini-stortplaats nodig voor een kachel die het boe renbedrijf verwarmd. Af en toe wordt er hout gestort, maar door strenge toepassing van de regels in het bestem mingsplan mag dat nu niet meer. De Wassenaarse familie heeft geen ontheffing op grond van de Verordening bescherming landschap en bodem Zuid-Hol land. Aan een eventueel te verlenen ontheffing wordt een aantal voorschriften verbon den. Storing en ontsiering van het landschap en verontreini ging van de bodem of een an- dressoortige aantasting van het milieu zijn daarbij maatstaven. Mevrouw Rodenburg-Van der Marei gaat overigens in beroep bij de Kroon. Wel heeft zij in middels gehoor gegeven aan de aandrang van de provincie en de stortmaterialen verwij derd. Mevrouw Rodenburg vindt het ziekelijk, dat ze over deze zaak om de andere dag wordt lastig gevallen, be spaar je op deze manier ener gie en dan word je om de ha verklap door provincie, ge meenten en milieuwachter be zocht of aangeschreven. Het lijkt wel of die mensen niks te doen hebben. Het sop is de kool niet waard. Die bemoei- ziekerigheid is treurig". In de verschillende gemeenteraden en ook in Wassenaar, gaan meer en meer stemmen op om de regeling te vergemakkelij ken en de mensen minder in de weg te leggen. D'66: VOORSCHOTEN KAN BETER GEMEENTE IN EEN ONTWIKKELINGSLAND ADOPTEREN VOORSCHOTEN Een voorgenomen werkbezoek vao de gemeenteraad van Voorschoten aan de Belgi sche gemeente Schoten, viel gisteravond echter tij dens de vergadering van de commissie algemene zaken bij D'66 en de PvdA niet in goede aarde. J. de Visser (PvdA) zag in de jumelage niets anders dan het op gemeenschapskosten bou wen van feestjes, terwijl J. Ai- kens (D'66) meende dat tijdens een werkbezoek nauwelijks iets meer ontdekt kan worden, dan tijdens een vakantie. Hij vond dat er beter een jumelage met een gemeente in een ont wikkelingsland tot stand ge bracht kan worden. Burgemeester P. Cannegieter vatte het geheel samen met de wens dat aan de huidige jume lage meer inhoud gegeven moet worden. Contacten tus sen de verenigingen zijn er wel, maar deze zouden meer uitgediept moeten worden. Binnen drie maanden kan de gemeenteraad hierover een voorstel verwachten. Die maanden zijn nodig om te on derzoeken of een dergelijke adoptie, meer dan vriend schap, ook aanspreekt bij de plaatselijke bevolking. Verkoop vuurwerk aan banden VOORSCHOTEN Vuur- werk mag in Voorschoten slechts twee dagen worden verkocht, en wel op 30 en 31 december. Met uitzondering van Leiden, waar de verkoop drie dagen wordt toegestaan, geldt deze regeling ook voor alle omliggende gemeenten. Verwacht mag worden, dat volgend jaar een beperking tot stand komt over de knalkracht van de rotjes. „Niet al het vuurwerk kan verboden wor den", aldus burgemeester Can negieter gisteravond in de ver gadering van de commissie al gemene zaken, „Want dan gaan de mensen zelf prutsen om toch te kunnen knaUep". LATWIJK De accommodatie van de voetbalvereni- ing Katwijk zal voor een bedrag van ruim 46.000 gul- en worden opgeknapt Het onderkomen van de sport- lub verkeert in een zodanig slechte staat dat uitstel an de reparaties niet langer verantwoord is. De raads- ommissie van cultuur en recreatie heeft gistermiddag aar goedkeuring aan het krediet verleend. >e V.V. Katwijk betrekt binnen afzienbare tijd een nieuwe ac- ommodatie aan het terrein De Krom. De discussie over deze >catie is echter, in verband met de aanwezigheid van verontrei- igd grondwater in dit gebied, 'nog in volle gang zodat het niet waarschijnlijk is dat de verhuizing van de voetbalvereniging op eer korte termijn te verwachten is. De gebreken aan de kantine n kleedruimten van het huidige complex maken het intussen oor de V.V. Katwijk onmogelijk goed te functioneren. Met het edrag van 46.000 gulden zullen nu een aantal noodvoorzienin- en worden getroffen. fadat al eerder aan de commissie voor financiën een principe- itspraak was gevraagd over de stichting van een Katwijks mu- eum was het gisteren de beurt aan Cultuur en recreatie zich ver dit onderwerp uit te spreken. Evenals twee weken geleden pitste ook nu de discussie zich toe op het financiële aspekt. Be- loten is nu dat het genootschap Oud Katwijk, dat het museum il exploiteren, een jaarlijkse subsidie zal ontvangen van T 10.000 ulden. Het toekomstige pand, het huidige politiebureau, zal aan iet genootschap worden geschonken terwijl ook de verbou- dngskosten van ruim 300.000 gulden voor rekening van de ge- ïeente komen. lOORDWIJK In de gis- eravond gehouden vergade- ing van de raadscommissie bor openbare werken wam mevrouw Voorham PvdA) uitvoerig terug op iet onderhoud van het ge meentelijk woningbezit en nkele daarmee verwante aken, zoals de manier raarop de Dienst Woningen n Gebouwen contact pleegt t hebben met de bewoners, lij wijze van voorbeeld omde zij een lange reeks lachten op over allerlei ge reken aan de huizen, varië- end van tochtende kieren, lemmende deuren, sponta- e ventilatie, verrot hout- rerk, Vuile portieken en fcngs de muren stromend rater als gevolg van een on- eugdelijk aangesloten nieuwe) goot [erder bleek het contact tus- ?n de dienst en de bewoners oor nare, wrevelige opmer- ingen te worden vertroebeld. Huurders hebben plichten, laar ook rechten", aldus het kadslid. In dit verband drong Ij er op aan de huurders van je huizen duidelijk omtrent iin verplichtingen te infor- eren. Voorham deelde mee, it haar na de publicatie van ie raadvergadering van vorige eek, vele klachten hadden ereikt Zij verzocht wethou- er Warmerdam een systeem i te voeren, teneinde klach- n sneller te laten behande- n. Wederom bepleitte zij de ivoering van een jaarlijkse ispectie van »t gemeentelijk oningbezit met een controle an de huizen en een gesprek iet de bewoners, e gezamenlijke centrale ver armingsinstallatie, zoals die i de flats van Boerenburg zijn ingebracht, vond mevrouw oorham uit den boze. Bij leuwe complexen moet een ergeïijk systeem niet meer 'orden aangelegd. Iedere be- oner dient te beschikken Yer een eigen verwarming. Bij de discussie over een en ander kwam overigens een merkwaardig feit naar voren. De verwarmingsperikelen in een boerenburg-flat bleken sinds vier dagen te zijn opge lost Na de raadsvergadering, waarin mevrouw Voorham had gemeld, dat de bewoners al sinds jaar en dag in de kou zaten, was er een monteur van een Noordwijks installatiebe drijf verschenen en deze zou „bij toeval" hebben ontdekt, waarom de centrale verwar ming onvoldoende functio neerde. Thans staat de tempe ratuur op 22 graden. Hoe dit mogelijk was geweest kon de dienst nog niet mededelen. Di recteur Sijens noemde het een moeilijk punt, dat nog moet worden onderzocht Wethouder Warmerdam wees in z'n beantwoording op de ge makzucht van sommige bewo ners. Heel wat kleinere gebre ken kunnen door hun zelf ver holpen worden, bijvoorbeèld door het aanbrengen van tochtstrippen of het vervangen van hang- en sluitwerk. Men klopt echter liever bij de ge meente aan. Wat dit betreft kon hij zich de wrevel van de dienst wel voorstellen, al wil de hij daarmee niet zeggen dat de betrokken afdeling nooit in gebreke blijft Ook kan ieder een niet altijd op zijn of haar wenken worden bediend. Voor het dreigen met de deurwaar der zou aanleiding zijn ge weest Het betrof rekeningen van februari 1981, die nog steeds niet waren betaald en waarop de bewoners niet had den gereageerd. Verder wees Warmerdam op de consequen ties als voldaan werd aan de wens van mevrouw Voorham om de portieken vaker schoon te maken. De bewoners zullen dan wel de hogere kosten ge zamenlijk moeten betalen. Als de mensen de portieken zelf schoonmaken, verdienen zij deze kosten. VALKENBURG Er wordt een reconstructie plan voor de Hoofdstraat gemaakt. De gemeente raad heeft gisteren, bij de vaststelling van de begro ting, besloten 82.000 gul den voor het maken van het plan beschikbaar te stellen. Daarnaast kreeg de raad te horen van bur gemeester N. van 't Wout dat de gemeente twintig woningwetwoningen en tien premie-A koopwonin gen mag gaan bouwen. Een probleem daarbij is de grond in 't Jogt H, die te duur is voor dergelijke woningbouw. Onderhan delingen over de uitvoe ring van dit plan worden nog gevoerd door het col lege. De perikelen rondom de slech te toestand van de doorgaande weg door Valkenburg, de Hoofdstraat, vormden de hoofdmoot in deze tweede ron de over de begroting voor 1982. Wethouder J. van der Meij noemde de Hoofdstraat een grote ramp. „Een eenvou diger plan dan totale recon structie is moeilijk omdat de straat eigenlijk versleten is.. De fundering is heel slecht, de rioleringen moeten vernieuwd en leidingen en kabels moeten verlegd". De gemeente hoopt dat de provincie voor 75 pro cent bijdraagt in de kosten. Mevrouw A.R. van de Broek (PvdA/PPR), werkzaam bij de provincie, stelde dat het erin zit dat de provincie voor dit soort wegen extra geld krijgt Daarom steunde zij het voor stel om nu al een plan te ma ken en op die manier meer kans op geld te hebben. Het college wilde overigens niet ingaan op voorstellen van het CDA en de VVD om nu al geld 10.000 gulden te re serveren voor de reconstructie. Burgemeester Van 't Wout: „Nu vragen we een krediet voor het plan, de rest komt wel in 1982. Geld nu al reser veren is het kweken van dood kapitaal waar de bevolking niet direct iets aan heeft Bo vendien pioet voorkomen worden dat de buitenwacht denkt dat we geld genoeg heb ben om het zelf te doen". Het CDA-raadslid H. Dijkhuizen was het daarin niet met de burgemeester eens. „Op het dode kapitaal dat we in het verleden kweekten, hebben we kunnen springen voor de realisering van de sportzaal. Als je geld moet lenen ben je eenzelfde bedrag kwijt aan de rente". Hetzelfde geldt volgens de Dijkhuizen voor de dure bouwgrond in 't Jogt waaro ver de burgemeester opmerkte dat volgend jaar waarschijnlijk verlies gaat worden geleden op de exploitatie omdat dan de rente niet meer is meebere- kend. „We moeten niet wach ten tot het tekort optreedt maar nu al gaan nadenken. Wie neemt de verliezen? De gemeente is daarvoor verant woordelijk", zo stelde hij. Huisvesting De huisvestingsverordening was een volgend punt van dis cussie. De meeste raadsleden willen die aanpassen en niet wachten op het resultaat van het overleg hierover in het Sa- menwerkings Orgaan Bollen streek (SOB). Mevrouw Van de Broek stelde dat twee jaar geleden de situatie hetzelfde lag: wachten op het SOB. „We moeten zelf de verordening aanpassen, dan kunnen we pas zien aan de inschrijvingen hoe de woningbehoefte is". Zij werd daarin gesteund door het WD-raadslid P.T. Mizee. Ook wethouder van. der Meij stem de daarmee in. Het college ging verder nog akkoord met een aantal voor stellen van raadsleden. Zo zal overleg met de gemeente Kat wijk worden geopend over de aanleg van een fiets-voetpad vanuit 't Jogt naar Katwijk, zal gepraat worden met die zelfde gemeente over de bouw van een bejaardentehuis in de grensstreek tussen beide ge meenten, wordt onderzocht of er toch niet een mogelijkheid is om een lift (voor minder-va- liden) in het gemeentehuis te maken en zal geprobeerd wor den te bezuinigen op bestem mingsplannen door de proce dures te bekorten. Verder zal voor de bouw van de sportzaal zo snel mogelijk een bouw commissie worden geïnstal leerd en iets later een beheers commissie. Het CDA-raadslid De Haas zorgde bij dit onder deel voor nieuwsgierigheid door te stellen dat volgens hem op het bouwplan van 1,9 miljoen gulden zeker een half miljoen gulden bespaard kan worden. Meer duidelijkheid daarover wilde hij nu nog niet geven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7