Hazerswoudse stichtin vecht voor behoud^ vaste kracht peuterspeelzaal Reinigings rechten vijf procent omhoog Middagtarief peuterspeelzaal in Zoeter wonde mogelijk omlaag RÉGI0(J0UR)NAAI REGHHJOURINAAL Snelschaken in Ons Huis CDA ALKEMADE KRIJGT ZIJN ZIN Alkemade kiest voor het recreatieschap Rhynenburch bevreesdvoor varkensfokkerij Extra krediet voor Zoeterwouds zwembad Zoeterwoudse Tennisch ageert tegen huurprijs REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGI13 HAZERSWOUDE Stichting Peuterspeelzalen Hazerswoude zal met in gang van 1 januari met één vaste kracht gaan werken. Momenteel heeft men twee vaste krachten. De halvering van het aan tal leidsters is het gevolg van de bezuinigingsdrang van de gemeente. De stichting zegt in een brief aan de gemeente ernstig bezorgd te zijn over de ge volgen van de gemeente lijke subsidienorm. Het verdwijnen van een vaste kracht is het gevolg van de door de gemeente afgekondig de bezuinigingen. De stichting vindt dat een vreemde zaak daar zij goed draait en niets dan lof oogst. Toch lijkt het er op dat er na 1 januari 33 leid ster-uren per week komen te vervallen. Dat betekent het verdwijnen van een aantal veelgevraagde deeltijdbanen voor vrouwen. Die werkzaam heden moeten volgens de ge meente overgenomen worden door vrijwilligers. Om de banen te kunnen be houden komt de stichting in totaal zo'n 7000 gulden tekort. De twee vaste krachten, die werkzaam zijn in peuterspeel zaal 'Pippeloentje' in Hazers- woude-dorp en 'Wonderland' in de rijndiik, hebben zich al bereid verklaard een deel van hun salaris in te leveren. Een aanbod waar de gemeente uit angst voor subsidie-aanpassing achteraf, niet op in is gegaan. Hetmieuwe bestuur van Stich ting Peuterspeelzalen vecht nu voor de laatste kans op behoud van de tweede vaste kracht. De kans van slagen lijkt ech ter gering. VVD en de pro gressieve partijen binnen de gemeenteraad zijn voor hand having, maar het CDA dat een meerderheid in de raad heeft sluit zich aan bij het college. Door het schrijven van een brief, waarin de nade lige gevolgen van de bezuini ging nog eens worden opge-, somd, hoopt men de christen democraten alsnog voor zich te* winnen. Of dat ook lukt zal komende maand tijdens de be handeling van het sociaal-cul tureel plan moeten blijken. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Schaakve reniging timmert ondanks de jeugdige leeftijd (ruim één jaar oud. red.) flink aan de weg. Iedere donderdagavond komen de denksporters in Ons Huis bijeen om zich over de 64 velden te buigen. Morgenavond wordt een „Sinterklaas-snelschaak- toernooi" gehouden waaraan iedereen kan deelne men. De wedstrijden beginnen om acht uur en voor de beste schakers is er een surprise. De jeugdschakers van de Zoeterwoudse schaakvereniging strijden inmiddels in competitieverband om de hoogste eer. Nadat van Katwijk met 32 was verloren leverde de tweede wedstrijd, tegen Noordwijk, een duidelijke 50 zege op. Voor deze punten zorgden Herman van der Post, Vincent Goedegebuure, Dirk Meijer, Jan-Jaap Hauser (hij dwong vorig jaar in een schaaksimultaan Victor Kortsnoi tot remise, red.) en John van Mierlo. Volgende week wordt de derde kompetitiewedstrijd gespeeld. Tijdens de kerst- inn zal Herman van der Post, koploper in de jeugdkompe- titie een schaaksimultaan voor de jeugd geven. In de on- deringe seniorenstrijd gaat Richard van Offeren aan de lei ding, gevolgd door Jaap van Leeuwen en S. de Hoop. Ove rigens zijn ook huis-tuin-en-keukenschakers wekelijks welkom in Ons Huis. Nadere informatie is iedere donder dagavond in Ons Huis verkrijgbaar of bij C. van Velsen, telefoon 3273. ALKEMADE De verhoging van de reinigings rechten stond gisteravond weer volop in de belang stelling eerst tijdens de vergadering van de raads commissie financiën en daarna tijdens de gemeente raadsvergadering. W. Klerks (CDA) had zich, zoals bekend, maandagavond tijdens het eerste deel van de raadsvergadering, enorm ingespannen om een verhoging met 10% van de reinigingsrechten te voorkomen. Daarvoor had hij met verbluf fend resultaat de totale begro ting van de reinigingsdienst doorgelicht en moest tot de conclusie komen dat de gevol gen van het afstoten van de gemeentelijke containerdienst ten onrechte verhaald zullen worden op een verhoging met 10% van de reinigingsrechten. „Wegens het vervallen van de containerdienst zouden de ver kapte personeelskosten niet meer mogen worden meebe- groot", aldus Klerks. Gisteravond bood Klerks de mogelijkheid aan om de zaak direct af te handelen, zodat het desbetreffende voorstel nog tijdig aan Gedeputeerde Staten toegezonden kan worden voor goedkeuring. Zijn suggestie luidde: „De reinigingsrechten slechts met 5% laten stijgen; een eventueel tekort op de personeelslasten kan dan ten laste van de post „onvoorzien" genomen worden. Hij eiste dan wel een tussentijdse kostenbe waking. De wethouder van financiën, de heer H. van Duykeren, noemde het een „constructief" voorstel van Klerks, omdat de werkelijke personeelskosten niet op korte termijn wegval len. Toch moest hij de door Klerks aan de hand gedane dekkingsmethode via de post „onvoorzien" ten sterkste on traden. Op verzoek van VGA-er Kret deelde de wethouder mee dat het door de provincie vastge stelde bedrag op de post „on voorzien" 7,- per inwoner is. Voor Alkemade komt dit dan neer op 91.000,-. Thans staat op de begroting een bedrag van 131.000,- genoemd, dus enige ruimte is er nog wel. Klerks bleef volhouden dat de personeelslasten te hoog ge raamd zijn, hetgeen tot gevolg kan hebben dat bij eventuele procentuele verhoging uitge gaan zal worden van een te hoge raming. De Post „onvoor zien" was en bleef voor hem een ideale tussenoplossing. Ook na een tussentijdse b w-vergadering handhaafde Van Duykeren zijn bezwaren. „De minimumgrens wordt te dicht genaderd", vond hij, „als we één dag na vaststelling van de begrotingen al gaan knoeien met de post „onvoor zien". Van Tol (PA) was het eens met Klerks dat de reinigings rechten met niet meer dan 5% mochten stijgen. Hij wenste echter een andere dekkings methode. Mevrouw Van Aken-Rens (VVD) snapte niet waar het CDA zich zo druk over maakte. „Het scheelt de individuele burger maar 5,- per jaar". Na stemming bleek dat het voorstel van Klerks om de stij ging van de reinigingsrechten te beperken tot 5% het gehaald had, ondanks tegenstemmen van liberalen en progressie ven. Als gevolg van deze beslissing zullen de reinigingsrechten volgend jaar 122,30 bedragen in plaats van het voorgestelde bedrag van 127,80. Betreffende de jaarlijkse ver hoging van de woonforensen- belasting stelde Klerks dat dit niet onbeperkt door mag gaan. „In vergelijking met omlig gende dorpen zijn we al koplo per geworden". Hij zei namens de hele CDA-fraktie te spre ken toen hij aankondigde dat dit het laatste jaar is dat ak koord gegaan wordt met forse 10-procentsverhogingen. „Die genen die onder de woonfo- rensenbelasting vallen, zijn veelal minder-draagkrachti- gen", aldus Klerks. Wethouder Van Duykeren was het met hem eens dat de woonforen- senbelasting niet jaarlijks on beperkt verhoogd mag worden en zegde toe hiermee bij het opstellen van de begrotingen volgend jaar rekening te hou den. ZOETERWOUDE De Stichting Peuterspeelzalen Zoeterwoude-dorp is van plan het ochtend- en mid dagtarief gelijk te stellen. Tevens heeft het stich tingsbestuur een verzoek ingediend bij het gemeen tebestuur om de norm van één leidster per 10 kinde ren te wijzigen in 8 kinde ren. Over deze voorstellen zal de raadscommissie fi nanciën vanavond (woensdag) een advies moeten uitbrengen. Het uurtarief voor de ochten den van peuterspeelzaal „De Floddertjes" in Ons Huis is 1,98 terwijl voor de middag een tarief van 2,30 per uur van kracht is. Tegen dit rela tief dure middagtarief hebben diverse ouders bezwaar aange tekend. Reden waarom het be stuur van de Stichting Peuter speelzalen het middagtarief per 1 januari wil verlagen of anders dat tarief voorlopig wil bevriezen waardoor de ouder bijdragen van de ochtenden in de loop der tijd worden opge trokken tot gelijkschakeling met de middag is bereikt. Ove rigens wordt bij het verhogen van het lage ochtendtarief uit gegaan van het percentage dat in de „Prijsbeschikking voor goederen en diensten" wordt vermeld. Met aanpassing van het uurtarief heeft het college van burgemeester en wethou ders nauwelijks moeite. An ders ligt dat bij een eventuele verlaging van het aantal kin deren per leidster. Een maxi mum van acht kinderen per leidster, zo blijkt uit informa tie bij de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland, is een optimale situatie. Er zijn in den lande evenwel nog vele peuterspeelzalen die met 12 14 kinderen per leidster draaien. Daarbij is het dan wél gebruikelijk dat een van de ouders bij toebeurt als vrijwil liger meewerkt. Wellicht is dat voor „De Floddertjes" ook een oplossing zo menen burge meester en wethouders. Het gemeentebestuur gaat er van uit dat in een tijd van bezuini gingen dit een aanvaardbare oplossing moet zijn. De Braassem, een water dat in het recreatiebasisplan veel aandacht krijgt. De aanleg van eilanden stuit echter op veel verzet. De PA-fractie noemt het een typisch zeilmeer en ziet dan ook niets In de aanleg van eilanden. ALKEMADE Alkemade blijft deel uitmaken van het recreatieschap Noord-Zuidhol lands plassengebied. Daartoe werd gisteravond besloten tij dens de voortzetting van de raadsvergadering van maan dag. Alleen VVD-er A.H. Ver del en de PA-fractie' (F.C. Hoogenboom en H. van Tol) stemden tegen. Dit ondanks de vurige pleidooien van wethou der H.M.L. van Duijkeren om voor het recreatieschap te kie zen. Van Duijkeren benadrukte met een knipoog naar een groep inwoners die onlangs een handtekeningenactie te gen de aanleg van een eiland voerde dat het basisplan een ontwerp is. Hij vond dat het besluit van aanblijven of uittreden in dit stadium meer op planmatige dan financiële consequenties moest worden bekeken. Mochten de kosten later veel te hoog blijken, dan kan je alsnog tot uittreden be sluiten, vond de wethouder. „Zoals het er nu voor staat, kan Alkemade van een ge meenschappelijke regeling al leen maar beter worden", meende Van Duijkeren. „In gemeenschappelijk verband komen we aan projecten toe (fietspaden, verbetering Zuid- zuidervaart, bebossing Rode- en Bos Polder), die uit eigen middelen niet të bekostigen zijn. De PA-fractie kon die positie ve geluiden van Van Duijke ren niet onderschrijven. De progressieven lieten bij monde van H. van Tol nogal wat in houdelijke bezwaren horen. Zo benadrukte men dat de Braas sem een open plas dient te blij ven en dat Zuidzijdervaart al leen voor kleine scheepvaart behoort te zijn. Voorts was men bang voor schaalvergro ting. De bezwaren van VVD- er Verdel waren vooral van fi nanciële aard. Hij vond de consequenties nu al niet te overzien. Eventueel uittreden in een later stadium noemde hij 'struisvogelpolitiek'. Ten aanzien van de in het plan voorgestelde bebossing van de Rode- en Bospolder merkte Verdel op: „Als agrarische be volking word je straks par kwachter en dat gaat mij te ver". Het nu reeds omstreden eiland in de Braassemermeer noemde de liberaal een 'uto pie'. CDA-er W.P. Klerks viel over de in het recreatieplan wegge streepte Nieuwe Weteringse brug. Hij betichtte B en W er van de verdwijning zonder, zijn medeweten in het basis plan te hebben laten opnemen. Klerks wilde de brug behou den en werd daarin gesteund door de overige leden van de raad. Die eensluidendheid bracht burgemeester drs. P.J. Bolten tot de woorden: „Nieu we Wetering kan op mij reke nen". HAZERSWOUDE - Het wijkcomité Rhynenburch vraagt zich af of op de varkensfokkerij met mes- terij aan de Hazerswoudse Stationsweg 1 de nieuw gestelde voorwaarden zul len worden nageleefd. In het in Rhynenburch huis- aan-huis verspreide wijk- orgaan wordt tevens de vraag gesteld wie de con trole op de naleving van de gestelde voorwaarden garandeert. Hierbij moet niet alleen worden gelet op de milieuverontreini ging, maar ook op het aantal mestvarkens en fokzeugen. In juni van dit jaar kon men bij de gemeente eventuele be zwaren naar voren brengen tegen het afgeven van een vergunning ingevolge de Hin derwet voor uitbreiding van de bestaande varkensfokkerij met een mesterij. Er werden achtendertig bezwaarschriften ingediend en vier personen uitten hun bezwaren monde ling tijdens een hoorzitting. Desondanks gaf het gemeente bestuur toestemming, zij het dat 43 voorwaarden werden gesteld, die voor een deel re kening houden met de inge diende bezwaren. De onderne mer hield zich in het verleden, toen het bedrijf nog varkens fokkerij was, niet aan de nale ving van de toen voorgeschre ven voorwaarden, aldus de re dactie van het wijkorgaan. Wegens het illegaal lozen van gier werd hij meerdere malen beboet. ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoeterwoude zal niet gelukkig zijn met de kosten raming die het adviesbureau Sportfondsen Neder land N.V. vorig jaar deed voor de verplaatsing van de chloorbleekloog- en zoutzuurinstallatie in het zwembad op sportcomplex Haasbroek. Door het adviesbureau was becijferd, dat de verplaatsing 57.000 gulden zou gaan kosten. Dientengevolge is destijds door de gemeenteraad een krediet van die grootte beschikbaar gesteld. Nadien zijn diverse firma's benaderd om offertes uit te brengen teneinde tot een spoedige uitvoering te kunnen komen. Toen bleek echter, dat de kosten van de bouwkun dige werkzaamheden te laag waren geraamd waarbij in acht moest worden genomen, dat het gebouw om techni sche redenen qua vloeroppervlakte zeven vierkante meter is vergroot en de kostenraming al een jaar geleden is ge daan. Feit is in elk geval, dat er aan het reeds gevoteerde bedrag van 57.000 gulden circa 14.400 gulden moet worden toegevoegd om het werk te kunnen uitvoeren. De commis sie financiën zal zich vanavond moeten uitspreken over een aanvullend krediet. Surveillance (1) Zoeterwoude, het fraaie dorp langs rijksweg 4 en Ho\ Rijndijk is de laatste tijd zeer in trek bij het inbti kers gilde. Hei" aantal inklimmingen en ongevraagi huisbezoeken neemt hand over hand toe. De rijkspol tie van Zoeterwoude onderkent deze criminele ontwi] keling en patrouilleert in onopvallende burgerkledii in avondlijke en nachtelijke uren. Verder worden dorpelingen aangespoord om de aanwezigheid van ve d ach te personen direct te melden, want ook in Zoete woude past die pet immers iedereen. i Surveillance (2) De Zoeterwoudenaren hebben niet veel aansporing nod,j in dit soort gevallen en toen een Zoeterwoudse familie o\ langs een paar verdachte heren zag rondscharrelen wei de pet onverwijld opgezet en de politie gebeld. De agenu snelden naar de plaats des onheils en troffen daar inde, daad twee burgers aan; hun collega's in burger, die ze voor criminelen waren aangezien. De Zoeterwoudenar6 zullen zich wat meer vertrouwd moeten maken met hu politieagenten om te voorkomen dat de ene helft van politiemacht zich gaat bezighouden met de arrestatie vê de andere helft. Secretariaat Het secretariaat van de Vereniging Gezondheidszoi in De Zilk is met ingadg van 1 november in ande handen overgegaan. Mevrouw W.I.L.M. Eldering-M vervult nu die taak. Haar adres is Sportlaan 2, 2191X De Zilk. Vuurwerk De dagen van de jaarwisseling naderen en daarmee de pr blemen rond het vuurwerk. Veel huisdieren, kinderen ook volwassenen hebben erg veel last van het knallt rond de feestadagen. Daarom heeft de gemeente Sasse, heim dit jaar nieuwe regels over het afsteken van vuu werk vastgesteld. Hierin staat dat het afsteken alleen toegestaan op 31 december vanaf 11.00 uur tot 1 januari o 02.00 uur. Vuurwerk op zak hebben is ook alleen op d uren en een uur ervoor en erna toegestaan. De politie z streng toezien op de naleving van deze regels. Hondenpoep De gemeente Sassenheim maakt nog meer bekend. 1 plantsoenen in de gemeenten worden steeds vaker b vuild door de uitwerpselen van honden, iets dat ve ergenis bij de medewerkers van de plantsoenendien oplevert Hondenbezitters worden daarom dringei verzocht hun huisdier in de goot, het liefs zo dicht m gelijk bij een straatkolk, zijn of haar behoefte te laü doen. Sharon Bradley De Ierse zangeres Sharon Bradley treedt morgen op in ca de Q van de Lindehoeve in Voorschoten. Sharon Bradlt zingt en speelt gitaar. Haar repertoire omvat de tradition Ie Ierse balladen en liedjes in de trant van Joni Mitchell Joan Baez. Aanvang negen uur 's avonds. TL Management De Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan Voorschoten organiseert op zaterdagavond een surpi seconcert met de groep TL Management, die wordt g vormd door de dames Letitia en Truus. Zij maken m ziek met new wave-elementen, waarop goed kan wo den gedanst De instrumenten die zij bespelen, zi bas, saxofoon, synthesizer en ritmebox. Naast dit c treden worden video-opnamen vertoond van h VPRO-programma NEON. De entree bedraagt f2, fl, voor kaarthouders. Aanvang tien uur. Station dicht Het melkontvangstation Nestlé aan de Hazerswoudse Riji dijk nabij het kruispunt met de Gemeneweg, doet gee dienst meer. De laatste melkbus is intussen aangevoerd het ontvangstation, dat begin van de jaren twintig wei gebouwd en in het grootste deel van zijn bestaan beker stond als „Hollandia". Hier aangevoerd per bussen, wei de melk in tankwagens overgebracht en vervolgens g transporteerd naar Rotterdam. Nu de tankwagens de boe derijen bezoeken is het Nestlé-gebouw aan de Rijndij overbodig geworden. Polen-actie De openbare lagere en kleuterscholen in Hazerswoui zijn een actie voor Polen gestart Hazerswoudenare kunnen goederen (geen kleding) brengen naar de g bouwen van de deelnemende scholen. Wanneer me niet in de gelegenheid is de goederen, vooral leven middelen zijn welkom, zelf te brengen, is een tele fooi tje naar 01728 - 9890 voldoende. De goederen worde dan dezelfde dag nog opgehaald. Het bijeengebracht wordt 9 december vervoerd naar Warschau waar ee kerkelijke instantie voor de verdeling ervan zorgt JEUGD DREIGT DE DUPE TE WORDi ZOETERWOUDE Het bestuur van de Zoeterwou^. Tennisclub (Z.T.C.) heeft erg veel moeite met het meentelijke uitgangspunt dat de huurprijs van de t nisbanen kostendekkend moet zijn ten aanzien van investering en onderhoud. Aan de gemeenteraad is I verzoek gericht dit uitgangspunt te herzien omdat d volgens de motivering van ZTC, is gebaseerd op |g. 4 verouderde maatschappijvisie, namelijk van de tijd de tennissport nog het elitair karakter droeg. De v« nigingen ZTC en Meerburg hebben gezamenlijk a<w honderd leden die uit alle lagen van de bevolking komstig zijn. jeugdige tennissers van j betalen een contributie DEI niet kostendekkend is vo<%onc jeugdopvang. Indien dooi gemeente Zoeterwoude L, kostendekkende prinpnr. wordt opgedrongen gaatlrale belangrijk stuk jeugdv|1976 verloren. Jdiak Dan zal de jeugdcontrilJj^erj immers ook kostendeköp moeten zijn hetgeen een en dubbeling betekent van Wori contributie. In een tijd warnier! het woord „bezuinigingenjzijn; boventoon voert betekenll0veI ongetwijfeld dat vele jeu0Lj den hun lidmaatschap zul*' moeten beëindigen. I. a; in dl Vanavond zullen de leden|ven- de raadscommissie finarogeze zich over de zienswijze er si ZTC moeten uitspreken. Dit jaar betaalt ZTC aan huur voor vier tennisbanen een be drag van 18.325,-. Volgens de begroting 1982 komt daar een stijging van 8,1% bovenop, plus nog eens een bedrag van 2.970,- aan aanvullende huur in verband met de verhoging tot kostprijs. Dit betekent dat ZTC in één jaar tijd een huur*- verhoging van 4.455,- ofwel bijna 25% krijgt opgelegd. Het bestuur van de vereniging die op sportcomplex Haasbroek de tennisbanen huurt vraagt zich af waarom onderscheid wordt gemaakt tussen accommoda ties voor tennissport en de overige sportaccommodaties. Met name de bloeiende jeug dafdeling dreigt de dupe te worden van een eventueel door te voeren extreem hoge huurprijs. De circa honderd

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4