iLort geding wacht krakers winkel Jan Vossensteeg taatssecretaris d Ancona wil onderzoek mogelijkheden chips voor huisarbeid De Lakenhal krijgt antieke zilveren lepel eidse deurwaarder an der Heijden overleden BELEDIGDE TURK TROK PISTOOL "iEIDS BEDRIJF VOELT ZICH GEPASSEERD r O O protesteert ttegen bedrijfsbestemming KRANTZ TEGEN DE GROND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 PAGINA 3 iken voor DEN De 76-jarige Leid eurwaarder Th. J. van der ijden is maandag overleden. der Heijden kwam on- in het nieuws ter gele- leid van het 350-jarig be- v van de gemeente- uni- l.50Tsiteit van Amsterdam vol- pd jaar. De juridische facul- van de universiteit droeg Pro_in der Heijden voor voor se re-doctoraat. Rond die 00 Aliening ontstond rumoer na- bekend werd dat de deur- rder zich in het door hem Praktijkgids" discriminerend had uitgelaten over homosek suelen. Van der Heijden deed zijn ge wraakte uitlatingen in 1970 naar aanleiding van een wets voorstel om het uit 1911 date rende artikel 248 bis uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit artikel stelde „homoseksuele ontucht" met minderjarigen strafbaar. In september liet Van der Heijden de juridische faculteit weten niet langer meer prijs te 'edigeerde vakblad „De stellen op het eredoctoraat. Van der Heijden schreef de fa culteit de opwinding nogal overdreven te vinden maar dat hij zichzelf, koningin Beatrix en de universiteit van Amsterdam niet bloot wenste te stellen aan „het soort de monstraties waarop met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid gerekend moet worden wanneer de uitreiking van het eredoctoraat doorgang zou vinden". Behalve deur waarder was Van der Heijden rechtskundig adviseur in kan tongerechtzaken. LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft te gen een 30-jarige Turkse fa brieksarbeider zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De man werd poging tot dood slag ten laste gelegd. Op 11 juli van dit jaar ont stond in de Cronjéstraat in Leiden een ruzie tussen ver dachte en enkele landgeno ten. Daarbij zou de man met een pistool enkele schoten hebben gelost op de deur van een winkel op de hoek van de straat. Aanleiding tot de ruzie vormde het feit dat de landgenoten erg lelijke dingen over de man hadden gezegd in het bijzijn van zijn vrouw, hetgeen in Turkse kringen als zeer vernede rend wordt ervaren. Daarop zou verdachte een pistool hebben getrokken en in de winkeldeur hebben gescho ten, in de buurt waarvan zijn landgenoten zich ophiel den. Verdachte ontkende echter te hebben geschoten en de officier vond het vreemd dat nergens kogels zijn aangetroffen. Toch zag hij aan de hand van getui genverklaringen voldoende bewijs voor bedreiging met doodslag. De verdediger wees erop dat verdachte al vijf maanden in voorarrest heeft doorge bracht. Hij vroeg de recht bank de man meteen op vrije voeten te stellen, waar toe de rechtbank besloot. Het definitieve vonnis wordt 15 december uitge sproken. Film rhe '20 IDEN De krakers in it pand Jan Vossensteeg krijgen binnenkort een jgvaarding in de brie- Ifnbus. Het college neemt lijdag een beslissing over bestemming van het ind. Wel staat voor de imeente vast, dat de kra- irs moeten verdwijnen, mag worden, It het gekraakte pand Irkocht wordt aan Am- rdamse gegadigden en 'oende weer winkel <r.dt. Dit laatste is niet leen zeer tegen de zin toor' op de eerste verdieping. De omwonenden vonden het allemaal prachtig. „In het pand moet gewoond worden. Bedrijven zijn hier niet meer nodig," aldus het buurtcomité Maredorp. De buurt pleit voor een woonfunctie. Sinds maart is de gemeente in onderhande ling met adspirant-kopers. Amsterdamse gegadigden klopten bij de gemeente aan de deur. Zij wilden in het pand een 'linkse boekhandel', pla tenzaak annex koffieshop be- ginnnen. De Amsterdammers zijn er vast van overtuigd, dat zij een dezer dagen het koop contract kunnen tekenen. Het buurtcomité is boos. n de krakers, maar ook Volgens tabellen, zo meent het het zere been van it buurtcomité en teleur- ïstelde adspirant-kopers. Vossensteeg 43: de voor- faligè Glas- en Verfwinkel an der Kwast. Ongeveer der comité, zijn er momenteel al meer bedrijven in de straat dan officieel toegestaan is. Wethouder D.J. Tesselaar (volkshuisvesting): „Bij het maken van het bestemmings plan heeft de gemeente ie mand ingehuurd. Nu blijkt, maanden geleden kocht dat de cijfers niet kloppen. Er gemeente het pand. Het zou momenteel één winkel in de gemeente echter meer de Jan Vossensteeg te vinden de ^bijbehorende^ loodsen te zijn en één zou er nog bij mo gen komen. Wel, dat klopt niet, want momenteel zijn er jen. Deze achter het bedrijf «legen bebouwing zou afge- JgeTiaamde 'Kattenpoortplan' Cn jaar nadien werd het pand rekraakt, nu ongeveer een stemmingsplan niet onherroe pelijk. Op de huidige bedrijfs- bestemmingen rust nog altijd ïaand geleden. Twee jongens het overgangsrecht." Over- i gangsrecht wil zeggen, dat een volgende koper het recht heeft de 'oude' bestemming van een pand te handhaven. Gepasseerd Tevens zijn er klachten, omdat een Amsterdams bedrijf de vermoedelijke nieuwe eige naar van de voormalige verf handel wordt. Leidse bedrij ven worden gepasseerd, zo menen betrokkenen. „Bij win kels ligt het anders dan bij wo ningen. Er is onzes inziens geen enkel bezwaar tegen, in dien Amsterdammers de nieu we eigenaren zouden worden. De adspirant-kopers zijn bij ons gekomen en hebben een bod gedaan. De linkse boek handel, platenzaak en koffies hop leek ons een aardige be stemming," aldus Tesselaar. Maar bijvoorbeeld de heer C.H. Snelders (handelaar in tweedehands goederen) heeft in principe belangstelling voor het pand. Er zijn contacten ge weest met de heer J. Land- kroon, van de gemeentelijke afdeling grondzaken. „Ik heb destijds begrepen, dat de heer Snelders geen belangstelling meer had. Vanwege het prijze- naspect," aldus Landkroon. Mevrouw Snelders daarente gen: „Afgeketst op de prijs? Wij hebben wel informatief contact gehad met de gemeen te, maar er is nooit behoorlijk over de zaak onderhandeld. Er werd gezegd, dat er een adver tentie geplaatst zou worden te- n behouden. Maredorp plei F vindt de buurtvereniging, dat het 'KattenpoortpL „moet worden. De buurtvereniging steunt de jonge >EN Buurtvereniging Maredorpr jde gemeente aangekochte panden bedrijfsbestemmïng blij- w larnaast betreffende stuk Jan Vossensteeg maximaal twee bedrijven ge- aliseerd vestigd mogen rijn. Dat maximum is echter al overachrede - <—ode wo- door bedrijfsfunctie van de panden 47, 59 en 63. In een open brief aan het college en de gemeenteraad stelt dt Met het Kattenpoortplan wordt bedoeld, dat de gemeente het Jxiurtvereniging'Maredorp een aantal eisen. Ten eerste nalevir gebied achter de panden 43 en 45 yerfwerft en bestemt voor so- van het bestemmingsplan, dat voor beide panden woon fit .cialejvomngbouw. De gemeente heeft beide panden gekocht voorschrijft Vervolgens het waarmaken van de belofte te het plan dichterbij zijn gebracht. In ven naar sociale woningbouw in het achtergelegen TCattenp il'jk de toegang gebiedEn "wel door het scheppen van zo gunstig mogelijke de buurt- standigen. En tenslotte wordt gecist dat een aantal urget I "Daarmee zou realisering vr. L het pand Jan Vossensteeg 45 bevi. "it het achterliggende'gebied. Tot grote e ■rereniging staan de panden al geruimi afdeling grondzaken var Uit de LC van 4 november. gen de tijd, dat het pand ver kocht zou worden. Wij hebben de advertentie nooit gezien. Als die ook nooit geplaatst is, voelen wij ons wel degelijk ge passeerd." Navraag bij de ge meente leert, dat de adverten tie de media nimmer heeft be reikt. Wel was de tekst opge steld, maar niet gepubliceerd, aangezien niet duidelijk was tot hoever de bebouwing op het achterliggende terrein ge sloopt zou worden. Daarom d leeg. eente mogen belde kwam het goed uit, dat de Amsterdammers zich aandien den. Met hen kon onderhan deld worden over de situatie. „We willen niet persé de ge meente dwarszitten. Wij vin den het rechtvaardig, als het pand een woonbestemming krijgt. Zo niet, dan willen we toch wel vervangende woon ruimte. De plannen om tot verkoop over te gaan zijn vol gens de gemeente tot stand ge komen na bespreking in de projectgroep Maredorp, maar dat is niet waar," menen de krakers. Volgens Tesselaar zullen de krakers in elk geval moeten vertrekken. Want of de Amsterdamse koop gaat door of hoewel niet waar schijnlijk de gemeente maakt het pand geschikt voor bewoning. Ook in dat laatste geval komen volgens de ge meente niet de krakers, maar andere woningzoekenden voor de woning in aanmerking. Eis tot schade vergoeding Lemy duo afgewezen dat jarenlang parkeergara- s in Leiden slechts op papier en te kunnen bestaan, wer- n 0e afgelopen weken forse ipppn gezet om deze auto- rgplaatsen ook in materiële 'm(te doen verrijzen. Zo be- ot.de gemeenteraad nauwe- s twee dagen geleden tot de nköop van het Sanderscom- plex. Jarenlang koesterde het stadsbestuur de stille wens om op deze plaats de eerste 'ech te' parkeergarage te kunnen realiseren. Deze eer werd ech ter opgeëist door het groot winkelbedrijf Digros. die groot se plannen voor een garage ontwikkelde ten behoeve van de clientèle van zijn filiaal aan de Langegracht. Vorige week werden de initiatieven van Jan van den Broek beloond toen bulldozers het voormalige tex- tielcomplex Krantz met de grond gelijk maakten. In de loop van volgend jaar kunnen op deze plaats de eerste auto mobielen gestald worden. Voor 'Sanders' lijkt in ieder geval een goede tweede plaats weg gelegd. Als alles meezit en de Leidse middenstand financieel over de brug wil komen, kun nen ook op deze plaats nog volgend jaar auto's gestald worden. LEIDEN Hans van Leeuwen en Frits Rijs- bergen, in Leiden vooral bekend van de Lemyaffaire, krijgen geen schadevergoe ding. Een eis tot scha devergoeding, die door het tweetal tegen de staat was ingediend, is door justitie afgewe zen. Het duo had ge hoopt op meer dan een miljoen gulden. Van Leeuwen en Rijsber- gen hadden de eis tot scha devergoeding ingediend, nadat zij in hoger beroep door het gerechtshof wa ren vrijgesproken van de beschuldiging dat zij via hun bouwbedrijf Lemy de hoofdpersonen waren in een omvangrijke fraude in de bouw. In eerste in stantie waren zij door de rechtbank veroordeeld tot vijf en zes jaar gevangenis straf. Het duo diende de eis tot schadevergoeding in als compensatie a periode van bijna een jaar, die zij in (voor)arrest door brachten. Zij vonden dat zij ten onrechte hebben vastgezeten. In het clubhuis „Op eigen wieken" aan het Valkenpad 2 in de Meren wijk komt elke woensdagavond van half acht tot tien uur een fotoclub bijeen. De club biedt de gelegenheid om kennis te maken met de grondbeginse len van de fotografie, maar er wordt ook aandacht be steed aan techniek, compositie, ontwikkelen en af drukken. Het clubhuis beschikt over een donkere ka mer. De kosten zijn tien gulden per maand. Huisvrouwen De afdeling Leiden /Oegstgeest van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen houdt dinsdag 8 december een bijeenkomst in haar gebouw „In 't Want" aan het Noord einde 2a. Woensdag 16 december is er van half twaalf tot half vijf een kerstlunch in het hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 met medewerking van Liesbeth O'Sullivan. Voor donderdag 17 december staat er een ex cursie naar Antwerpen op het programma. Voor nadere in lichtingen: telefoonummers 121777 en 215903. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 8 decem ber een bijeenkomst in zalencentrum ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52. Er wordt een lezing gehouden met als titel „Voorbereiding op transfiguratie". De bij eenkomst begint om acht uur. „The big sleep" Humphrey Bogart is dinsdag 8 december als detective Phi lip Marlowe te zien in de film The big Sleep. De film wordt gedraaid in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Met de held Philip Marlowe maakt schrijver Chandler een figuur die het prototype van de particuliere rechercheur zou worden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het bureau K&O, tel. 071-141141. Huisvrouw In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt dinsdag 8 december door de club „Femke" een film vertoond met de titel „Wat doet u mevrouw? Niets ik ben huisvrouw". In de film worden vrouwen gevraagd naar hun functie als huisvrouw. Aan de orde komen het waarom, het dagelijks programma, of zij waardering voor hun werk krijgen en of hun werk met ander werk valt te combineren. Aanvang van de film is om half tien. Er is kinderopvang. LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal ont vangt af en toe voorwerpen of kunstwerken als ge schenk of legaat van een voormalig Leidenaar, die in de stad en zijn museum geïnteresseerd is geraakt tij dens zijn studie aan de universiteit of gedurende een verblijf in de stad. Enkele weken geleden werd geheel onverwacht een pakje met een zilveren lepel bezorgd. De lepel was geschonken door de heer Van Gent uit Voor burg. De gever wist niet uil welke tijd het voorwerp stam de of wie de maker was. Dankzij de goed zichtbare merken bleek, dat de lepel vervaardigd is door de Leidse zilversmid Dirck van Werck- hoven. Deze had weliswaar zijn leertijd in zijn geboorte plaats Utrecht doorgebracht, maar was in Leiden in mei 1653 beëdigd als meester goudsmid (en dus ook als zil versmid). Zijn kennis en aan zien blijken uit het feit, dat hij vijf maal deken van het gilde is geweest en niet minder dan elf maal keurmeester, dat wil zeggen samen met één collega belast met het controleren van het gehalte van de nieuw ge maakte gouden- of zilveren voorwerpen. Tussen 1666 en 1685 voerde Van Werckhoven regelmatig opdrachten uit voor de stad: letters voor de tabberds van de leden van de vroedschap, penningen en kandelaars. Hij overleed in au gustus 1692 in zijn huis in de Breestraat. Van Werckhoven heeft ook gebruiks- en tafelzil ver gemaakt. De lepel is hoogstwaarschijnlijk met de jaarletter Q gekeurd, de letter van het jaar 1860. De Lakenhal was al in het be zit van een lepel die Van Werckhoven in 1668 maakte Dit is een huwelijkslepel, naar een ander model gemaakt dan de nieuwe aanwinst. In de zil vervitrine 1 in de Nieuwe Hal kunnen de twee lepels met el kaar vergeleken worden. De nieuwste aanwinst: een zilveren lepel. - ik- (Van onze parlementaire redactie) u' EIDEN Het ministerie van Sociale Zaken zal moe- ei in onderzoeken welke nieuwe mogelijkheden de mi- 6( o-electronica kan bieden voor het werken thuis, bij- 'orbéeld in de vorm van het plaatsen van computer- rminals bij de mensen thuis. Dit stelde staatssecreta- H" ris mevrouw d'Ancona van Sociale Zaken en Werk gelegenheid gisteren op een bijeenkomst in de Rijksu niversiteit Leiden. De staatssecretaris, die belast is met het Emancipatiebeleid, was daar in verband met een onderzoek dat door de werkgroep Ar beidsvraagstukken en Welzijn wordt gestart naar „de gevolgen van het invoeren van de micro-electronica op de kwaliteit en de kwantiteit van vrouwenarbeid. Volgens d'Ancona moet worden voorkomen dat we via nieuwe technologische ontwikkelingen teruggaan naar de „sociaal onaanvaardbare situatie van onge controleerde huisarbeid, waartegen we in het begin van deze eeuw zo hard hebben moeten vechten". Daarom zal volgens haar toezicht nodig zijn op deae nieuwe vorm van huisarbeid. De staatssecretaris zei verder td betwijfelen of deeltijdarbeid wel een goede oplossing is voor het werkloosheidsprobleem. Zij acht te het niet uitgesloten dat invoering van deeltijdarbeid op grote schaal de doorvoering van het ideaal van een vijf-urige werkdag zal vertragen. Volgens d'Ancona bestaat door het toepassen van micro-electronische apparatuur wel het gevaar dat werkzaamhe den geconcentreerd worden in vier tot vijf uur die normaal zijn voor zes tot acht uur. „De deeltijdwerker kan daardoor naar verhouding veel te moe en gespannen thuiskomen, waar dan het huishoudelijk werk wacht", aldus de staatssecretaris.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3